De beginselen van de N.I.V.O. Hoe groot is de bevolking van de Aarde? Geldige bonnen voor voedingsmiddelen De nieuwe bepalin gen voor de sport Zaterdag 23 Augustus 1941 Derde blad Engelsche vliegtuigen boven ons land De aardappelen voorziening Italiaaasch weermachtbericht Ontploffing voor het huwelijk Rond 2000 millioen menschen in de week van 24 Aug* t/m 30 Aug. 1941. Naast ontwikkeling der Inteifoc- tueele vermogens ontwikkeling der karaktereigenschappen. 's-Gravenhage, 21 Augustus. Van het departement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming wordt het vol gende medegedeeld: Zooals de secretaris-generaal in gijn radiorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd, zal het met het begin van het nieuwe schooljaar, dus met September &.S., de Nederlandsche instelling voor volksohe opvoeding, de N.I.V.O. geopend worden. Veran deringen op maatschappelijk, cultu reel en staatkundig gefcied! brengen met rich mee veranderingen op heit gehieid van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beïnvloed wordt door de doel stellingen uit de voorbijgegane eeuw. De richting der nieuwe school wordt bepaald door de taak, welke door ons volk in het heden en in de toekomst moet verricht wor den. De veranderingen, welke deze toekomst voor het schoolweken mee brengt, kunnen nog niet in bijzomr derheden worden omschreven. Toch zal reeds een school in dezen nieu wen geest worden gesticht namelijk d» N.I.V.O. De belangrijkste beginselen dor N.I.V.O. zijn nu de volgende: Bovenaan staat dat de opvoeding zich niet alleen tot de intellec tueels vermogens van den leerling moet richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ontwikkeling der karak tereigenschappen en aan die van de licha-. melijke en kunstzinnige aanleg der leerlin gen. Dit beteekent, dat de N.I.V.O. zich af wendt van het rationalisme uit de vorige eeuw en weer probeert terug te keeren tot het ideaal dat de oude Grieken zich stelden, namelijk dat van den harmonischen mensch. De opmerking zou kunnen worden ge maakt, dat' de meerdere tijd, besteed aan lichamelijke en kunstzinnige opvoeding, ten koste gaat van de uren, welke tot nu toe aan het intellectueele onderwijs besteed werden. Hiertegenover kan vastgesteld worden, dat de ontwikkeling van den leerling in lichamelijke en kunstzinnige richting hem zoo veel vreugde verschaft en zijn totaal ontwikkeling zoodanig bevordert, dat hij zich met grootere werklust aan de hem opgeleg de taak zal wijden. Daardoor blijft, in weer wil van den minder beschikbaren tijd, het geestelijke niveau ongewijzigd. Internaten. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de gemeenschap. Daarom is voor de N.I.V.O. de internaats- vorm gekozen, daar in het internaatsleven gemeenschapszin en kameraadschap, twee eigenschappen onmisbaar voor het bereiken van het gestelde doel, zich het best ontwik kelen. Deze gemeenschapsopvoeding voert ons naar het derde punt: De VolRsche opvoe ding. Hieronder wordt verstaan, dat bfl het onderwijs vooral op den voorgrond zal staan datgene, wat voor het wel zijn van ons volk van belang ie. Bo vendien zeil de leerling door reizen zijn vaderland leeren kehnen. Door reizen in het buitenland zal hij ver gelijkingen leeren trekken tusschen zijn eigen land en den vreemde, waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het inzetten van de oudste leerlin gen in boerenbedrijf, in mijnen en fabrieken, leeren zij datgene kennen, wat de grondslag vormt voor ons volksbestaan, terwijl boven dien eerbied voor den arbeid wordt bijge bracht. Door het hier voorgaande zijn de drie belangrijkste beginselen van de opvoeding .van de N.I.V.O. in het kort «naschreven. Elschen van toelating. Uit hot bovenstaande vloeit voort, dat de leerlingen moeten voldoen aan de volgende eischen: zij moeten van meer dan middel matige intellectueele begaafdheid zijn, goe de karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheid tot goede lichamelijke ontwik keling in zich bergen. Bovendien mogen zij niet van Joodschen of buiten-Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staatsschool, waarvan het einddiploma evenals dat dar H.Bfs. onder meer reoht geeft op univer sitaire studie. De toelating behoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voor minder gegoeden de toe lating en het verblijf van de N.I.V.O. geheel kosteloos zijn, wordt van de beter gesitu eerden matige tegemoetkoming in de jaar lij ksche kosten gevraagd, welke met het inkomen der ouders stijgt. In September a.s. wordt de le klasse der N.I.V.O. gevormd dus van 1213 jarigen, welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorlQopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e kleese gevormd. Toelating tot de N.I.V.O. volgt na onder zoek. Het le jaar door de leerlingen op de N.I.V.O. doorgebracht, is nog een proefjaar. De leider der N.I.V.O. heeft het recht, een leerling wegens gebleken ongeschiktheid te ontslaan. Verzoeken om toelating als leerling dus voorloopig alleen voor de le klasse kunnen gericht worden tot het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Rechtzetting van het A.N.P., stop zetting bedrijts voetbalcompetitie nog niet zeker. In een onderhoud, dat het A.N.P. had met dr. J. Miedema. secretarie van het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming naar aanleiding van de publicaties over het gesloten seizoen, het verbod van gedrukte vereenigingsbladen en de opheffing van de bedrijfsvoetbalcompeti tie. werd thans het volgende officieel mede gedeeld. Het ooilege van gevolmachtigden voor de sport heeft de termijn gedurende welke het voetbalseizoen als gesloten is verklaard, vastgesteld op 2 maanden en wel v. 15 Juni tot 15 Augustus. Deze regeling geldt voor de eerste maal in het jaar 1942. Voor de andere takken van sport geldt deze bepaling nog niet, daar hierover de besprekingen nog gaande zijn. Voor wat betreft het verbod van gedrukte vereenigingsbladen dient men rekening te houden met het feit, dat dit ver bod zich niet uitsluitend beperkt tot die or ganen van de voetbalvereenigingen, doch geldt voor de organen van alle sportvereena- gingen. Tenslotte deelde de heer Miedeima nog mede, dat de stopzetting van de bedrijtsvoet balcompetitie nog steeds een bespreking uit maakt van het college van gevolmachtigden voor de siport en dat ten aanzien van deze materie nog geen definitieve beslissingen zijn genomen. Een officieele regeling voor die bedrijfs sport zal later worden bekend gemaakt Gisternacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wier pen hier en daar brisant- en brand bommen neer. In een stad in NoorkJ- land werd een kerk beschadigd. Op een andere plaats in het Noorden des lands liep een industriebedirijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht gewonden te betreuren. HET NORMALE RANTSOEN VAN 3 K.G. HERSTELD. 's-Gravenhage, 22 Angustns: Reeds herhaalde malen is er op na wezen, dat de moeilijkheden bij ie aardappelvoorziening van tijdelijkrü: aard waren. Thans is de situatie tem gunste gewijzigd, de moeilijkheden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige berichten bet rotten de de aardappelvoorziening, heeft d't secretaris-generaal van het departe- ment van landbouw en visscherij me degedeeld, dat zoo spoedig mogelijk, het normale rantsoen van 3 kg. zal worden hersteld. Thans zijn de voor raden en de aanvoer voldoende om naast bon „32 reserve", welke giste ren ls bekend gemaakt en die van 22 tot en met 30 Aug. geldig is. voor de volgende week nog een tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn to en met 30 Augustus. Op de zen bon zal bet normale rantsoen van 3 kg. verkrijgbaar zijn. Onvoorzichtigheid bij heit zoeken naar een gaslek. Een jeugdig paartje te Almelo dat heden in het huwelijk zou treden, heeft zich door een onfortuinlijke omstandigheid genood zaakt gezien de huwelijkssluiting uit te stellen. Terwijl man en vrouw in spé met enkele familieleden bezig waren Donderdag avond de woning in te richten, is een ont ploffing geschied Tijdiens het werk nam men een sterke gaslucht waar en bij het zoeken naar een lek. beging een der aan wezigen de onvoorzichtigheid: een lucifer te ontsteken. Er volgde toen een zoo hevige ontploffing dat het huis grootendeels ver nield werd en onder het aanwezige huis raad pas gekocht met het oog op het hu welijk een ware verwoesting aangericht werd. Door den luchtdruk sloeg een juf frouw met haar hoofd tegen het plafond. Zij moest wegens een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere per sonen liepen lichte kwetsuren op. Een be gin van brand kon met hulp van buren ge- biusoht worden. IN SCHEERVLUCHT MALI TA BESTOOKT. Rome, 22 Aug. (Stefani) Het 444ste com muniqué van het Italiaansehe hoofdkwar tier luidt: Onze afdeelingen jagers hebben in schee: f- vlucht het vliegveld Halfar op Malta aange vallen en met succes op het veld staandie vliegtuigen en batterijen afweergeschut mett machinegeweervuur bestookt. Eenige vijanr delijke vliegtuigen geraakten in brand, anr dere werden zwaar beschadigd. In Noord Afrika hebben Engelsche vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan op Beng- hazi. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade veroorzaakt. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. In verschillende! sectoren van het front van Tobroek bedrij vigheid van onze artillerie, die Engel schei troepen- en autoconcentraties met succes, onder vuur nam. Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord oosten van Sidi el Barani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, troepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes neergescho ten. In den sector CyrenaicaSahara hebben Italiaansehe vliegtuigen tijdens een gewa pende verkenningsvlucht vijandelijke gemo toriseerde afdeelingen met bommen en ma chinegeweervuur bestookt. In Oost Afrika hebben systematische vij andelijke luchtaanvallen op Gondar en an dere steunpunten slechts een geringe scha de veroorzaakt Onze vooruitgeschoven pos ten hebben vijandelijke afdeelingen ver strooid en haar eenige verliezen toegebracht. Italiaansehe vliegtuigen hebben haven werken en schepen te Famagosta op Cy prus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip en een kleiner schip, dat is ge zonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oor logsschepen aangevallen en een torpedojager van het type „Keith" getorpedeerd. De jager bleef met slagzij liggen. Na MB verbluffende bevolkingstoename in de laatste eeuw, wijzen de gegevens op een teruggang der bevol king, waarvoor verschil lende oorzaken aan te wijzen xtjn- DB WISSELWERKING TUSSCHEN KOLENINDUSTRIE EN BEVOL KINGSTOENAME IN VREDESTIJD. IN het jaar 1672 heeft Riccholi het getal aardbewoners op 1000 millioen geschat. Dat verdacht ronde getal keert ook nog eens terug in het midden van de achttiende eeuw. Ware deze echatting juist, dan zou het getal menschen op aarde zich dus ongeveer verdubbeld hebben. Hoe dan ook. in die dagen en nog lang nadien moest men zich inderdaad tot schattingen behalen. Thans is dlat anders. In onzen tijd schatten wij niet meer, maar wij tel- 1 e n .ellenlange cijferreeksen worden op ta bellen aangelegd en aldus ontstaan de doorgaans vrij nauwkeurige statistische ge gevens, die ons omtrent den stand vaq za ken inlichten. De jongste bevolkingsstatistieken becijferen de totale bevolking der aarde op 1895 millioen menschen en wijzen als de dichtstbevolkte lan den aan: Groot Brit.tannië. België, Nederland, Duitschland, Malta, Italië, Britsch-Indië, Malakka. China, Ja pan en het eiland Mauritius. Bijkans twee mdlliard menschen leven dus op onze planeet, die Anatole Franc e eens een „zandkorrel in het heelal" noemde. Met andere woorden: de menschheiidi heeft zich inderdaad in de laatste honderd jaar nagenoeg verdubbeld. In het jaar 1839 bedroeg de totale bevol king der aarde 920 millioen. Vijftig jaar la ter was die bevolking reeds tot 1450 milli oen toegenomen. In Europa alleen, welks bevolking honderd jaar geleden 220 millioen bedroeg, leven tegenwoordig 470 millioen menschen. Terwijl de gemiddelde toename der bevolking In de voorgaande achttien eeuwen het getal 50 millioen per eeuw nieit overschreed, bedraagt die toename in de laatste honderd jaar een milliard. De oorzaken die wij bij een dergelijke snelle groei der bevolking in de eerste plaats voor oogen moeten houden, zijn tal rijk: ontsluiting en exploitatie van reusach tige gebieden in de Vereenigde Staten, Zuid Amerika en het Zwarte werelddeel; uitbrei ding dier civilisatie over landstreken die vroeger nauwelijks met de beschaving in aanraking kwamen; verbetering der levens voorwaarden en verheffing van den levens standaard; het bijkans totaal verdwijnen van vroeger zoo dikwijls voorkomende hon- gersnooden; teruggang van epidemieën en ziektebronnen; vermindering van het sterf tecijfer en verhooging van den gemiddelden leeftijd der menschen door belangrijke so ciaal-hygiënische maatregelen in bijna alle lanidlen der wereld. De schatten onzer aarde. In weerwil van dit alles dient erkend dat deze concrete oorzaken nog geenszins de toename der bevolking van 1 milliartl ver klaren. Voor een dergelijke verbluffende groei moeten natuurlijk nog andere, dieper liggende oorzaken aan te wijzen zijn. Inder. daad zijn de wetenschapsmenschen van on zen tijd het er over eens, dat de wezemlijke oorzaken in de eerste plaats moeten v/orden gezocht in de voortschrijdende indic&triali- seering en de exploitatie en exploratïe van de „schatten onzer aarde". De technische vorderingen der laatste honderd jaar hebben de levensvoorwaarden niet alleen van Europa maar van nagenoeg elk werelddeel aanzienlijk verbeterd'. De schepping van nieuwe industrieën heeft zich als waarborg van het algemeen welzajn ter dege gemanifesteerd. Merkwaardig genoeg bewijzen de statistieken dat de geboorte overschotten het sterkst optreden ijn die' ELK DER GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: Beschikbaar per persoon VOLGENDE BONNEN 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid 24 Aug. t.m. 30 Aug. 1941 in tijdvak van één week 32-4 brood 32 brood 4 rants. 1 rantsoen brood of gebak 10 20 24 20 rants. 32 bloem Vi rantsoen bloem, brood of gebak 1 1 1 1 rants. 32 vleesch 32 vl.waren 32 kaas rantsoen 1 rantsoen 100 gram vleesch of vleeschwaren kaas 1 100 3 100 3 100 3 100 rants. gram 32 melk I 1% liter melk 7 3 '/2 liter 10 Aug. t.m. 6 Sept. 1941 in tijdvak van vier weken 107 algemeen 108 algemeen 109 algemeen 110 algemeen B rijst 1 Kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram i suiker koffie-surrogaat jam rijst 1 250 500 500 1 250 500 250 1 250 500 250 1 250 500 250 kg gram gram gram '11 algemeen B havermout 250 gram 250 gram i havermout of gort 500 250 250 250 gram 112 algemeen 100 gram vermicelli of maizena 100 100 100 100 v am 22 Aug. t.m. 30 Aug. 1941 in tijdvak van 9 dagen 32 reserve IMskg. aardappelen 1'/, IV, IV, 1V, kg 21 Aug. t.m. 6 Sept. 1941 in tijdvak van 18 dagen 29-30 boter 29-30 vet 250 gram 250 gram boter boter met reductie 250 250 500 500 5C0 500 500 500 gram gram EEN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 10Ó gram vleesch 100 gram vleeschwaren 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram jam 500 gram brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, bakmeel zelfrijzend Voor de overige artikelen is melde hoeveelheden. rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken gort, gortmout, grutten. vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst jam, siroop, honing, enz. het rantsoen gelijk aan de ln bovenstaande lfjst ver- ATTENTIEI DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 23 AUG. MEER GELDIG NIET 31 31 31 31 31 29 30 brood bloem vleesdh vleeschwaren melk I reserve reserve brood of gebak bloem, brood of gebak vleesch pf vleeschwaren melk aardappelen N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941. De bonnen 31 voor AARDAPPELEN blijven geldig t.m. 30 Augustus 1941. De bonnen 31 voor EIEREN blijven geldig t.m. 30 Augustus 1941. De bonnen, welke van 24 Aug. '41 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Aug. '41 worden gebruikt Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. HET BEZOEK VAN MUSSERT AAN DE N.S.V. 's-Gravenhage, 22 Aug. In de dagbladen van gister heeft gestaan het bericht, dat ir. Mussert het werk der N.S.V. in Neder land heeft bezocht. Daarbij werd vermeld, dat in gezelschap van den leider der N.S.B. aanwezig was de heer Da Costa. Dit moet zijn: De heer W. O. A. Koster, hoofd van de afdeeling '4 der N.S.B. (sociale zaken). NIEUWE WETHOUDER VOOR DE FINANCIëN TE AMSTERDAM. Amsterdam, 22 Aug. De heer Jac. Rus tige, die zich in Maart jl„ mede op verzoek van den regeeringscommissaris bereid heeft verklaard, het wethouderschap voorlóopig te blijven vervullen, heeft thans mededeeling gedaan, dat hij met ingang van 1 September a.s. zijn ambt wenscht neer te leggen. De regeeringscommissaris heeft met ingang van dien datum als wethouder voor de fi- nanciën aangewezen den directeur der ge- meentefinanciën, den heer J. Walch. DE COMMISSARIS BELAST MET HET TOEZICHT OP DE ZIEKENFONDSEN. 's-Gravenhage, 22 Aug. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken is, onder den tb tel „commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen", belast met het toe zicht op de ziekenfondsen in Nederland de directeur-generaal, chef der afdeeling volks, gezondheid van het departement van so ciale zaken. streken waar de bewoners dte zekerheid hebben volkomen te kunnen leven van de producten van hun arbeid. Dat de continuï teit daarbij belangrijker is dan de rentabi liteit van het oogenblik bewijst het interes sante feit dat de gebieden waar zich kolen mijnen bevinden aan den spits staan, ten wijl bij voorbeeld de streken waar goud ge wonnen wordt, tamelijk lage geboortecijfers aantoonen. De exploitatiemogelijkheid van een goudstreek is per slot tijdelijk beperkt, wat niet het geval is met een steenkool streek. Steenkool De wisselwerking tusschen kolenindustrie en bevolkingstoename in vredestijd, vormt het voornaamste-terrein van alle biografi sche onderzoekingen. De steenkool is al lengs een onmisbaar element der inensch- heid geworden. We ar steenkool gevonden en geprodu ceerd wordt ontwikkelen zich bij voortdu ring honderden ondernemingen. Er ont staan maatschappijen en chemische fa brieken. terwijl bovendien vele dozijnen nevenproducten tal van nieuwe industrieën in het leven roepen. De eene industrie leidt tot tien andere; de steden en plaat sen van het geheele gebied verdubbelen in aantal; de bevolkingscijfers verdrievoudi gen: geld stroomt in en uit en circuleert om nieuwe productie-takken te schepper^ die in werkelijkheid slechts nieuwe vor men zijn van hetzelfde economische orgar nisme. De steenkool is geen eindproduct, maar veeleer het uitgangspunt van een zich voortdurend vernieuwend en verme nigvuldigend productieproces. Daar waar de steenkool gewonnen wordt heerscht veelal een zekere welvaart, die op zichzelf de voornaamste psychologische voorwaarde voor een regelmatige, snelle bevolkingstoename is. De kolendistricten leveren inderdaad de streken, waar de hoogste geboortecijfers voorkomen. In weerwil van dit alles bestaat er al lerminst aanleiding een overbevolking der aarde binnen afzienbaren tijd te vreezen. Niet alleen dat er nog reusachtig uitge strekte gebieden bestaan in Afrika, Azië en Amerika, waar nog honderden milli- oenen menschen een levensmogelijkheid) kunnen vind wei, maar bovendien ziet het er naar uit dat de snelle bevolkingstoena me der laatste honderd jaar haar hoerte- punt reeds overschreden heeft, wapyToor op zijn minst genomen een tijdelijken stil stand in deze toename zal intreden. N.P.B.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9