Moord te Delft De strijd in 2 maanden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Radiorede van CHURCHILL - Verduisteren 20.45 uur Iran tegen de Engelsche eischen Schcurbeskit Bonaanwijzing aardappelen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) BIJ toeval ontdekt. Daders waarschijnlijk bekend Uitwijzing van Japanschc journalisten uit Ned. Indië Daiischland strijdt voor Europa f Resultaten te land en ter zee pachtovereenkomsten en duurt tot morgenochtend 6.40 uur BEKENDMAKING HELDERSCHE COURANT M A A NDAG 25 AUGUSTUS 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9318 Vrijdagavond ongeveer half acht zag een jongen een gevulde jutezak drijven in den nabij de spoorbaan naar Den Haag gelegen vijver van het Agnetapark te Delft. De jon gen waarschuwde de politie, die een onder zoek instelde. De zak bleek het lijk te be vatten van den 19-jarigen H. de Man, wo nende aan de Buitenwatersloot te Delft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Man, die een opgewekte, levenslustige jongeman was, op een werkelijk beestachtige wijze is vermoord. Laf en onverhoeds moet hij zijn neergeslagen. Hij had een vrij open wond bij de linkerslaap, waardoor ook een midden- oorbloeding is ontstaan. Door dezen slag moet de jongeman zeker het bewustzijn heb ben verloren. Daarna zijn hem beide beenen bij elkaar gesnoerd en wel op deskundige wijze met een z.g. zeemansknoop. Dit laat ste is wel zeer typeerend, omdat een der ver dachten, nl. Hugenholtz, behalve een bekende roeier ook een bekende zeiler is. Om het bloed te stelpen heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewonden, daarna de handen over dè borst gelegd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zwaren steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen bevestigd. De politie is overtuigd, dat de moord bin nenshuis in de buurt van het Agnetapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde gebonden was, was nl. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze regenachti ge periode buiten zou zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn gedragen en daarin zijn geworpen. Vermoedelijk hebben de daders de Man een klap gegeven met een bot voorwerp te gen de linkerslaap, tengevolge waarvan hij eveneens vermoedelijk bewusteloos is geraakt. De daders hebben hem toen de voe ten gebonden, een aardappelenzak over het hoofd getrokken, het lichaam met touwen gebonden en met een kei, een zgn. flagstone welke uit een tuin afkomstig moet zijn, ver zwaard en in den vijver van het Agneta park geworpen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus wordt afgeleid uit den toestand, waarin het lijk verkeerde en uit het feit, dat een der verdachten na 15 en de andere na 13 Augustues niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uyr zijn woning verlaten en is hij daarin niet terug gekeerd. Het slachtoffer was oorspronkelijk bankwerker van beroep, diende daarna bij de marine, was eenigen tijd telefonist bij den evacuatiedienst en was sedert een half jaar zonder werk. De politie deelde ons desgevraagd mede, dat het hier geen politieke moord betreft. De beweegredenen zijn echter onbekend. Opsporing van twee studenten gevraagd, f 5000.belooning. De commissaris van politie te Delft ver zoekt als verdacht van dezen moord, opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van Jan van Blerkom, zich ook noemende Jan Verha gen, geboren te Vlissingen op 2 Januari 1918, student te Delft, en van Oharles James Court- ney Hugenholtz, geboren in Borculo op 23 Maart 1915, eveneens student te Delft. Voor dengene, die aanwijzingen kan ge ven, welke leiden tot aanhouding en opspo ring van den dader, wordt een belooning van vijfduizend gulden in uitzicht gesteld. Distributiebescheiden vergeten. Bij het door de politie ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat de verdach te J. C. J. Hugenholtz op Zaterdag j.1. om ongeveer 18.15 uur, zijn tijdelijke verblijf plaats te Voorburg heeft verlaten en per fiets naar onbekende bestemming is ver trokken. Hij was toen gekleed in een effen grijs costuum met donkere streep, en had een vrij smerige grijze deukhoed op. Voorts bleek het, dat hij heeft vergeten zijn distri butiebescheiden mede te nemen Met het oog hierop zou de politie er prijs op stellen in dien zij werd gewaarschuwd, wanneer een met het signalement overeenkomend per soon tracht levensmiddelen enz. zonder bon nen te verkrijgen. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjim- boen" brengt op zijn voorpagina het bericht dat zijn correspondenten te Batavia, Isji- basji en Tobisjima op 5 Augustus last ge kregen hebben Nederlandsch-Indië te ver laten, blijkbaar omdat de autoriteiten van Ned Indië bezwaar maakten tegen de door dit dagbladconcern gevoerde politiek. Sinds de blokkeeringsmaatregel, zoo schrijft het blad, is Ned. Indië volkomen toegetreden tot het Engelsch-Amerikaan- sche kamp van anti-Japansche omsinge ling. Voorts drukt het blad een artikel af Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In de Oekraine hebben Duitsche troe pen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten Noordwes ten van Kiev is de achtervolging van den verslagen vijand tot over den Dnjepr voortgezet. Ten zuiden van het Ilmenmeer zijn sterke Sovjetstrijdkrach ten verslagen en over de rivier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevange nen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen rukken in concentrischen aan val naar Reval op. De aanval aan weerszijden van het Ladogameer. dde door onze Finsche bondgenooten met buitengewone dapperheid wordt onder nomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augus tus een aanval van Duitsche stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel re sultaat op. Bomtreffers stelden afweer- battteriien buiten gevecht, vernielden opslagplaatsen v. munitie en beschadig den versciheidee schepen. Gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg vijandelijke stapelplaat sen bij Mersa Matroeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts verschenen vijandelijke vliegtuigen boven Duitse!» gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augustus heeft de Britsche luchtmacht in gevechten bo ven Groot-Brittannië. boven de Engelsche wateren, in Noord-Afrika en bij aanval len op Duitsch gebied en het bezette ge bied 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door af- deelingen der Duitsche luchtmacht, 128 door de marine. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 127 Duitsche vliegtuigen verloren". Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in overzeesche wateren opereeren. melden de vernietiging van in totaal 25 vijan delijke vrachtbooten van tezamen 148.200 brt. Hiervan hebben de duikbooten al len in 'n achtervolging van verscheidene dagen en na zwaren strijd uit een kon vooi. dat van Engeland naar Gibraltar voer. 21 vrachtbooten van 122.000 ton in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijdkrachten een torpedojager der Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht, slechts acht schepen van dit krachtig beveiligd konvooi slaagden er in te ontkomen in de Portugeesche territoriale wateren. van deze correspondenten, waarin zij ver halen van de hevige beperkingen waaraan zij onderhevig waren. Zij waren gefouil leerd, verhoord en als spionnen behandeld. Het artikel vermeldt voorts, dat onlangs in Nederlandsch Indië biljetten zijn aange plakt met een anti-Japanschen inhoud en dat de anti-Japansche stemming is toege nomen door propaganda die van officieele zijde is geinspireerd, vooral sinds de Ja pansche trepen Indo-China zijn binnenge trokken. Van de 7.000 Japanners in Ned. Indië heb ben ongeveer 1500, voornamelijk vrouwen en kinderen, het land reeds verlaten we gens „de steeds slechter wordende handels betrekkingen tusschen Japan en Neder landsch-Indië en wegens den stelselmatigen anti-Japansche druk." Ned. Indië en de blokkeeringsmaatregel. Batavia, 23 Augustus (Domei) Men verwacht, dat de regeering van Ned. Indië een verordening zal uitvaardigen waarin de remises uit Japan onder de wet op de blokkeering van saldi geregeld worden. Een nieuwe overeenkomst is hieromtrent tot stand gekomen tusschen het wisselcon trolebureau en den heer Imagawa, direc teur van de Jokohama Specie Bank te Ba tavia. Inmiddels heeft de heer J. H. Rit- man op 21 Augustus als woordvoerder van de Ned. Ind. regeering verklaard, dat nog niets gezegd kan worden omtrent de toe komst der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië Hij onthulde, dat er op dit punt nog geen beslissing bereikt was en hij voegde er aan toe, dat een licentie voor export over het algemeen niet ver strekt wordt. Ritman verklaarde tenslotte, dat het besluit van de regeering afhangt van de toekomstige ontwikkeling van den toestand. Elke Inmenging in binnenland- sche aangelegenheden van de hand gewezen. Washington, 23 Aug. (D.N.B.) De ge zant van Iran, Mohammed Sjayesteh heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den Amerikaanschen minister van buitenland- sche zaken Cordell Huil. Na afloop van de bespreking verklaarde de gezant aan de journalisten, dat Iran ver zet zal bieden tegen eiken aanval, van wel ke zijde die ook moge komen. Iran zal strij den tegen elke mogendheid, zelfs wanneer zijn kansen slechts zouden staan van 1 10. Vervolgens sprak de gezant de bewering tegen, over het bestaan van een Duitsche „vijfde colonne" in Iran. Hij verklaarde, dat de Duitsche bevolking in Iran slechts 700 personen sterk is. In de laatste twee jaar zijn er geen visa aan Duitsche toeris ten verstrekt. Alle Duitschers worden, even als de andere vreemdelingen in Iran, nauw keurig gecontroleerd. Het antwoord van Iran. Teheran, 24 Aug. (D.N.B.) Over den in houd van de Iraansche antwoordnota op de jongste Engelsch-Bolsjewistische démar che is officieel nog niets bekend gemaakt, doch in gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat Iran in deze nota den nadruk legt op de handhaving van zijn neutrali teit en elke inmenging in zijn interne aan gelegenheden van de hand wijst. De nota verzet zich bovendien, naar men meent te weten, tegen alle tendentieuze vermoedens nopens de in Iran gevestigde Duitschers. Het grootste in Iran verschijnende blad, de „Ettelaat", bespreekt de rede van den Heerscher, j.1. Woensdag in de officiers-aca demie gehouden, en betoogt vooral, dat niet alleen bij het leger, maar ook bij het volk, dat eensgezind achter den heerscher staat, onvoorwaardelijke opofferingsgezindheid valt waar te nemen. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) De Britsche minister-president Winston Churchill heeft Zaterdagavond voor de radio een rede ge houden. President Roosevelt en ik, zoo begon Chur chill, hebben elkaar in een door bergen om zoomde baai „ergens op den Atlantischen Oceaan" ontmoet aan boord van het nieuw ste Britsche slagschip om daar gedurende drie dagen, omringd door de vooraanstaande mannen van de Britsche en Amerikaansche weermacht met elkaar te confereeren. Deze ontmoeting, zoo zeide Churchill. is het sym bool geweest van de eenheid onder alle En- gelsch sprekende volken der wereld en heeft ten doel gehad, „alle goede krachten der wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heer- schen" te mobiliseeren. Het gaat er om, zoo ging Churchill voort, de vele volken van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" ge stort zijn, te verlossen. Op het oogenblik zijn er afschuwelijke dingen aan den gang. Ge heel Europa wordt door de oorlogsmachine der Nazi's vertrapt. De wereld is thans getui ge van een onderdrukking, zooals de ge schiedenis nog nooit heeft gekend. Vele vol ken zijn verslagen. Andere naties, zooals de Italianen, de Hongaren, Bulgaren en Roe menen vormen, naar Churchill zeide, de „jakhalzen van den Nazi-tijger". Zweden, Spanje en Turkije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen t eerst aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister-president over het DuitschBolsjewistische conflict, waarin, naar hij meende te weten, „de Nazi's voor het eerst veel bloed moeten ver liezen." Wijzende op de door de Sovjets in hun land aangerichte vernielingen, verklaarde Chur chill, sedert den inval der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zulk een meedoo- genlooze strijd gestreden. Doch dit, zoo ging Churchill voort, vormt niet de eenige ver- wosting, want sedert vijf jaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgestoken naar Indo-China. Thans bedrei gen zij Singapore, dat onder Britsche be scherming staat en de Philippijnen, die door de Vereenigde Staten worden beschermd. Het is zeker, dat aan dit alles een einde moet komen. Op den Atlantischen Oceaan heeft Roose velt en hij Churchill derhalve het be sluit genomen, allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Ver eenigde Staten en Groot-Brittannië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld „van de onderwerping te bevrijden". Hitier en zijn medewerkers hebben jarenlang van een nieuwe wereldorde gesproken. Deze we reldorde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het con centratiekamp en van het peletonvuur." Het lot van de „onderdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken, dat, wanneer de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel eenmaal be reikt zal worden. Vervolgens beweerde Winston Churchill dat machtige strijdkrachten op het punt staan zich te bewapenen om de bezette lan den te hulp te komen. Dit is de boodschap van Roosevelt en Winston Churchill, die zich steeds gehaast hebben de „zaak der ge- heele wereld te dienen". Op den Atlanti schen Oceaan is tot de definitieve vernieti ging van de „Nazityrannie" besloten Churchill veronderstelde van Adolf Hitier, dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwerping van de Sovjet Unie Groot Brittannië te onderwerpen, waarna hij een „aanval op de Vereenigde Staten en het ge- heele overige westelijk halfrond" zal begin nen, omdat, naar Churchill verder beweerde, hij streeft naar de verovering van de ge- heele wereld. „Het is echter goed dat er oogen zijn die dit gevaar hebben gezien. Hoe lang ook de strijd zal duren, wij zullen, zoo besloot Chur chill, nooit ophouden onzen plicht te doen om de wereld weer de vrijheid en rechtvaar digheid terug te geven." De toestand in het Verre Oosten. Over den toestand in het ..Verre Oosten verklaarde Churchill, in zijn rede nog, dat aan de Japansche „bedreigingen" thans een einde zal worden gemaakt. De Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een onein dig geduld teneinde de moeilijkheden met Japan langs vriendschappelijken weg op te lossen. Engeland hoopt ernstig dat dit zal gelukken. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zal Engeland zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde der Vereenigde Staten stellen. Doordat in de pachtovereenkomsten veel vuldig werd bepaald, dat de pachter niet ge bruik zou maken van artikel 27 van de pacht wet, volgens welke hij voor het ontvangen van toestemming voor het veranderen van de bestemming van het gepachte object zoo noo- dig de hulp van den rechter kon inroepen, was het den verpachter steeds mogelijk zijn toestemming daartoe te onthouden. Indien de verpachter dit niet wenschte, Vanavond gaat de verduistering in om 's-Gravenhage. 23 Aug. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt onder verwijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld. be- kend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 25 Augustus t.m. Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „3 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht gefet op het koopen van 3 kg. aardappelen. Zeep, Wij maken onze lezers er op attent, dat bon 106 algemeen voor zeep deze week af loopt. 's Gravenhage, 23 Aug. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: Met de aanduiding .Grundstueck" in de verordening 154/11 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied worden zoowel bebouwde als onbebouwde terreinen bedoeld. Derhalve valt ook het huizenbezit onder de genoemde verordening. kon dus niemand hem dwingen de bestem ming van het verpachte object te verande ren. Het scheurbesluit pachtovereenkomsten, dat in de plaats treedt van ax-tikel 27 der pachtwet, bepaalt, dat de pachter- na overleg met den verpachter bevoegd is de be stemming van het gepachte geheel of gedeel telijk te wijzigen, indien de algemeene of landbouwkundige belangen dit wenschelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, richt de pachter zich tot het pacht bureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of gedeeltelijke wijziging van de be stemming van het verpachte. Het pachtbu reau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies van den Rijksland- bouwconsulent te hebben ingewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Dit besluit geldt zoowel voor pachtovereen komsten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereenkomsten voor bepaalden tijd, welke vóór 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van het gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouwland, het geen van groot belang is voor de voedsel voorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteldeid. Onder wijziging van bestemming is o.m, ook begrepen de omzetting van weiland in hooiland, hetgeen in sommige streken in be paalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een betere voorziening van het vee met hooi en kuilgras. De pachters, die bezwaar mochten hebben tegen het nemen van initatief ten deze, kun nen zich in verbinding stellen met den Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. Door de moeilijkste omstandigheden banen ook de Hongaarsche troepen zich in het Oosten een weg. Een pantserwagen passeert een stroom (Orbls-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1