MODE De veelzijdige ZIJ DOEN HUN PLICHT Bloemen en planten Knippatronen EEN JAPON BIEDT MINSTENS VljE MOGELIJKHEDEN Spiegeltje, spiegeltje aan den wand DE HERKOMST VAN MACARONI De mode heeft ons tot voor korten tijd een schier onuitputtelijke reeks van weef sels en modellen gebracht, waardoor het ons thans nog mogelijk is uit deze groote verscheidenheid datgene te kiezen, wat het meest in overeenstemming met de persoon lijkheid en het figuur zal blijken te zijn. Thans kan slechts sprake zijn van aanvul ling onzer garderobe in beperkten zin, doch zelfs dit feit behoeft onze verschijning niet nadeelig te beinvloeden, omdat iedere vrouw nog wel een en ander in voorraad heeft, dat zoo noodig nog voor modernisee- ren in aanmerking kan komen. De rokken bieden een groote variatie en naast volgens de thans geldende begrip pen overmatig wijde geplisseerde- of plooirokken, die herinneren aan den tijd, toen we nog geen rekening hadden te hou den met onze textielkaarten, zien wij ook twee-, vier- en meerbaansrokken, die een klokkende onderlijn geven. Nu en dan val len abnormaal nauwe en korte rokjes op, van de voorbaan gedeeltelijk opgestikte? plooien te zien geeft. Het halsboord is aan sluitend, terwijl de revers slechts kort zijn en de sluiting over de geheele lengte in het midden plaats vindt. Een aparte noot brengen de halve, opge stikte zakjes, die aan den zijkant open zijn en om deze reden opgeknoopt worden; of zij evenwel practisch zijn en aan hun doel beantwoorden, laten wij in het midden. Een feit is, dat zakken en zakjes tegenwoordig een niet onbelangrijke stem in het kapittel hebben en zich veelal van een grilligen kant doen kennen. Voor de meer gezette dames zal het ver werken van effen materiaal aanbeveling verdienen, alhoewel met kleine motiefjes bedrukte kunstzijde zich Ook voor dit zo- mercostume leent, waarvan de rok dan uit twee of zes banen kan bestaan. Hoeden geven blijk van niet minder veel zijdigheid dan de bontbedrukte weefsels, die dezen zomer weer hoogtij vieren. Men zal zoowel groote ais kleine model len, breede en smalle randen, spitse als meer afgeronde modellen zien dragen, waarvan het overgroote meerendeel een voudige lintgarneering te zien geeft. Ook bloemen laten zich niet onbetuigd, doch de ze garneering dient met zorg gekozen te worden en bij voorkeur niet in combinatie met gebloemde toiletjes. De schoenen bieden, ondanks de schaarsch- te van leer, toch nog een groote keus en zijn kleuriger dan ooit. Zelfs die met hou ten zolen brengen zeer veel modellen, die een aparte noot te zien geven en waarvan het geklepper op de steenen grootendeels gedempt kan worden, indien men er kleine leeren plaatjes onder aan laat brengen, die op kaarten bevestigd in den handel zijn. Vele bijkomstigheden dragen er het hun ne toe bij om afwisseling mogelijk te ma ken en een persoonlijke noot aan het geheel te verleenen. Handschoenen, tasschen, cein tuurs, garnituren, gespen, knoopen, bont gekleurd tres, ruches, vinden wij te kust en te keur, het gaat er slechts om, datgene te kiezen ,dat het meest in harmonie met de hoofdzaken is. De mode-industrie brengt ons zelfs in oorlogstijd een reeks van nou- veauté's, die we niet gaarne zouden missen. Wanneer de zon niet al te zeer op zich laat wachten, behoeven we ons om hetgeen de mode voor de zomermaanden biedt, zeker geen zorgen te maken! (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) die ons doen terugdenken aan de weinig flatteuse kokertjes, die men pl.m. 15 jaar geleden droeg, doch welke het gaan in hooge mate bemoeilijkten en het nemen van trippelpasjes noodig maakten. Een groot verschil met de sportieve wijze, waar op de moderne hedendaagsche vrouw, die zich niet aan dergelijke mode-excessen stoort, zich voortbewegen kan. Plooirokken, opgestikt tot voorbij de heupen worden zoowel voor fantasiecostu- mes als voor japonnen gekozen, soms be perken de plooien zich tot een gedeelte van de voorbaan. In de komende maanden zullen ruiten en strepen zoowel van wollen als linnen weef sels aangewend worden voor fantasiecostu- mes. Onze schets geeft een flatteuse deux- pièces, waarvan rok en mantel andere com binaties mogelijk maken. De lange, getail leerde mantel, een zeer afkleedend model, dat zich ook voor meer gezette typen leent, wordt gedragen over een rok, waar- BORAX ALS REINIGINGSMIDDEL. Het verband tusschen zindelijkheid en gezondheid is nooit zoo duidelijk ingezien als nu. De tijden zijn gelukkig voorbij, waarin een paar vierkante decimeters vrije muuroppervlakte kaal werden gevonden en de kamers volgepropt stonden met nut- telooze snuisterijen. Thans ziet men in, dat eenvoud een der voorwaarden is voor schoonheid en dat zoowel de eenvoud als de schoonheid wor den gediend door zindelijkheid. Het huis moet gemakkelijk kunnen worden gerei nigd. Doch dat is het voornaamste niet; de rei niging van het lichaam wordt van veel meer belang geacht. Een van de beste reinigingsmiddelen is borax. Het tast de handen niet aan; het vergemakkelijkt de schuimvorming der zeep en daarmee het wasschen; het maakt hard water zacht; het bleekt en het werkt anti-septisch, waardoor het ook in de kin derkamer en bij de babywasch een eere plaats verdient. Zelfs de fijnste handgebreide jumpers kan men heel gemakkelijk zelf wasschen op de volgende wijze: Men neemt een stuk oud, wit katoen gewasschen natuurlijk dat in lengte en breedte met den jumper overeenkomt en legt dit glad op tafel. Hierop komt de jum per, die precies in de vereischte vorm op het katoen wordt geregen met niet te groo te steken langs'zijnaden, armsgaten, schou ders, hals en onderkant. Zijn er lange mouwen aan dezen jumper, dan worden de ze eveneens opgeregen. Men maakt een vlokkensopje en wasch hierin de op het ka toen geregen jumper en spoelt hem daarna eenige malen uit. Legt een doek over den bovenkant en rolt den jumper stevig op, zoodat veel van het overtollige water in de doek trekt, daarna plat op den grond la ten drogen, rijksteken verwijderen en den jumper heel luchtig aan den verkeerden kant opstrijken. Woekeren met onze pun ten, dit is iets, dat we ons allen tot taak zien ge steld, want als zuinige huisvrouwen zouden wij ons niet op een gegeven oogenblik voor het feit ge steld willen zien, het hoog- noodige niet te kunnen aanschaffen. We worden steeds vindingrijker op het gebied van het aanbrengen van details, die soms een geheel ander aspect aan onze kleeding kunnen ver leenen. Onze schets geeft een vlotte japon te zien, die zoowel van marine blauw als van zwarte stof gemaakt kan worden en over de geheele lengte met knoopen sluit. Ie kan deze japon ge dragen worden met een piqué-vestje, terwijl de bo venste knoopen in dit ge val niet gesloten worden; een corsage bedekt den binnenkant van de revers, zoodat het aanhechten der knoopen niet zichtbaar is; 2e: Japon over de gehee le lengte gesloten met „schortje" van bedrukte zijde; 3e. Japon die op kille dagen over een bedrukt zijdje gedragen wordt; 4e. Een geruit garnituur verleent een ge heel ander aspect aan het oorspronkelijke model; 5e. Bedrukt zijden bolero, die aan de, over de geheele lengte dicht geknoopte japon een meer gekleede noot verleent. geven een bijzondere sfeer aan de ka mers en verraden tevens de zorgende hand der huisvrouw. Meestal moet men zich be perken tot de vensterbanken wat het plaat sen der potten betreft, maar handige, knut selende huisvaders zullen zich gaarne aan Honderdduizenden vrouwen helpen se dert het uitbreken van den oorlog in de wapenindustrie. Alles wordt in het werk gesteld om deze werkende vrouwen de ver vulling van haar plicht zooveel mogelijk te vergemakkelijken. In zindelijke en lichte vertrekken verrichten zij zooveel mogelijk zittend werk, terwijl men bovendien de Vrouwen, die huiselijke plichten te vervul len hebben, zooveel mogelijk tegemoet komt, opdat deze niet in het gedrang ko men. Onze afbeelding doet de lezeres een blik slaan in een werkplaats van een munitie fabriek. Zóó licht en weinig gevaarlijk is de te verrichten arbeid, dat zij haar lands- dracht kunnen dragen. het werk zetten om van triplexhout stan daards te maken, die plaats bieden voor een aanmarkelijk grooter aantal potjes. Naar gelang van smaak en voor zoover er verf beschikbaar is kan men het hout in een of andere kleur verven. Wie heeft eigenlijk den spiegel uitgevon den? Het feit mag in het bijzonder voor vrouwen, wel een uitkomst genoemd wor den. Een vraag moet ons van het hart, lezeres sen, en hierop verwachten wij een ant woord naar waarheid en wel: "Is het in derdaad mogelijk, dat gij een spiegel voor bij gaat, zonder hierin, zij het terloops, een blik te slaan?" Wij kunnen het ons bijna niet indenken, dat zooiets mogelijk is, tenzij men het zich kort te voren uit een soort oppositie heeft voorgenomen! Men zegt, dat een vrouw, die er gaarne goed verzorgd uitziet, niet zeker is van zichzelf zonder een blik in den spiegel ge worpen te hebben. Volkomen juist, doch mogen wij" nog enkele vragen stellen? ,Is het noodig, dat men ieder winkelraam dat men passeert tevens tot spiegel promo veert?" Indien men dames gadeslaat, die in een of andere gelegenheid thee drinken, dan zal men vele harer verscheidene malen haar spiegeltje uit den tasch te voorschijn zien halen. Nu eens om zich te overtuigen dat hare lokken niet al te weerbarstig zijn, dan weer of de neus niet te veel glimt en een waasje poeder vereischt en nog een reeks van andere redenen meer. Moet men, wanneer men een hoed afzet noodzakelijk minuten lang voor den spiegel de coiffure ordenen? .Waarom, zoo vragen wij ons af, houden wij niet eveneens den spiegel voor het ge laat indien een slechte luim dit ontsierd? Inderdaad moesten wij onszelf eens na der onder de loupe nemen bij allerlei din gen die wij doen of zeggen. Hoe zelden werpen wij een blik in den spiegel, indien wij op een minder elegante wijze staan of zitten en zelfs wel eens in een meer dan gemakkelijke houding met de armen op tafel leunen. Jammer, dat in oogenblikken, wanneer wij ons gedachtenloos laten gaan, niet eens iemand ons een blik in den spiegel doet slaan! Op deze wijze aangewend is hier niet alleen sprake van iets, dat aan een zekere ijdelheid tegemoet komt, doch kan van op voedende kracht gesproken worden. De spiegel fluistert, rechtop te loopen, niet krom te zitten, geen ontevreden uit drukking op het gelaat te hebben bij het geringste, dat ons niet bevalt en nog veel meer Indien wij ook op deze wijze onze spiegel gebruiken, dan zal het een onmisbaar voor werp blijken te zijn, dat iedere vrouw in haar bezit dient te hebben. Het spiegeltje aan den wand zal dan tevens een ervaren paedagoog blijken te zijn, die ons nimmer vermaand in tegenwoordigheid van ande ren. De opvoedende kracht, die er van uit kan gaan behoeft niet aan de openbaarheid te worden prijsgegeven, doch blijft bin nenskamers. Zeker is het goed, dat wij onze spiegel niet alleen gebruiken om ons te overtui gen, dat ons uiterlijk in de puntjes ver zorgd is. We zullen echter onze levenshou ding tegenover anderen eveneens hebben te spiegelen en zien wij het beeld dat weer kaatst wordt zuiver en gaaf, dan weten wij, dat wij niet te kort geschoten zijn. Heeft het daarentegen nog geen vaste lijn aange nomen, dan zal nog gepolijst en geschaafd moeten worden om een vorm nabij te ko men, die zoo volmaakt mogelijk is. Moge het spiegeltje aan den wand niet alleen het uiterlijke, doch bovenal de in nerlijke mensch omhoog voeren, dan zal het een kostbaar bezit blijken te zijn. BLOUSES. Succespatroon A 738. Prijs 35 cent. Blouses vieren om practische redenen hoogtij, want zij geven een groote punten- besparing. Men ziet ze zoowel op costume- rokken dragen als op die, welke van ge bloemde weefsels gemaakt zijn van een af gedankte japon. Op effen weefsels werkt een versiering van randen of motieven in den steel- of kruissteek uitgevoerd zeer de coratief. Strijkpatronen zijn hiervoor tegen een klein bedrag verkrijgbaar. De blouse, welke onder bovenstaand nummer verkrijg» baar is, heeft een pas en korte mouwen, die den arm omsluiten, doch met eenige ruimte ingezet zijn. Sluiting met splitje rugzijde. Patronen in de maten 444648. Hoofdvoedsel der Italianen. In Italië spreekt men over macaroni, waarvan de herkomst gezocht moet worden in de eertijds ItaliaanschGrieksche stad Napels; vandaar dan ook de afleiding van het oud-Grieksche woord makros, dat lang beteekent. In den volksmond is het mac- cheroni overgegaan in macaroni, zooals men beweert, omdat een fijnproever op culinair gebied eens met verrukten blik uitriep: „Ma cari! Ma, caroni" goed, zeer goed! Een andere woordafleiding geeft het la- tijnsche woord macco, tot brij gestampte boonen, hetgeen echter vrij gezocht is, even als het Grieksche makaria en massein (kneden). Vermoedelijk is de macaroni door de oude Grieken naar Italië gebracht, toen zij in Napels en op andere plaatsen in Italië koloniën stichtten. In een woordenb'oek noemt Mesijchios van Alexandrië in de vierde eeuw na Christus het woord makaria en beschrijft dit als een mengsel van bloem en een vloeistof. Men heeft voor de berei ding van macaroni een bepaalde soort bloem noodig, die met water gekneed wordt tot een stevig deeg, waaraan eierdooiers toegevoegd moeten worden, hetgeen men dan ook steeds doet met aan huis bereide, platte macaroni. In den handel wordt meestal macaroni verkocht, die door kleur stoffen o.a. kurkuma een zacht gele tint heeft verkregen. De meest gebruikte maca roni zijn de lange pijpen met kleine ope ning in het midden, doch men heeft nog vele variatie's, o.a. de platte z.g. lintmaca- roni, spaghetti, die zeer dun is en in lange pijpen gekookt wordt, lettertjes, schelpjes hoorntjes enz. die onder verschillende na men in den handel gebracht worden. De platte heet Nastrini, verder heeft men bi- goli, taschette enz., allen naar één grond- deeg gemaakt, doch waaraan andere vor men gegeven zijn. Ook vermicelli behoort tot de .familie macaroni". Het drogen van al deze soorten macaroni geschiedt in droog- hallen, waar het deeg op met bloem be strooide rekken wordt uitgespreid. In het Zuiden van Italië en vooral bij de Napoli- taansche fabrieken droogt men dit product in de zon onder den vrijen hemel. Kenners beweren dat dit een bijzonder fijnen smaak aan de macaroni verleent. Behalve in Italië wordt ook in Frankrijk veel macaroni gefabriceerd, voorts in Beijeren en Midden-Duitschland en ook in ons land. Een feit is echter, dat men ver schillende kwaliteiten heeft en verschillen de prijzen en zooals het met alles gaat, zijn de duurdere, verpakt^ soorten verreweg het smakelijkst. Talloos zijn de bereidingswijzen van ma caroni, die wij in ons land o.a. als voorge recht of toespijs, doch ook in soep gebrui ken. In Italië maakt het een hoofdbestand deel van het maal uit en ziet men o.a. Spa ghetti opgediend met tomatensaus op diepe borden en het eten van de lange, dunne einden vereischt een bijzondere handigheid. In de volkswijken van Napels wemelt het in de straten van macaroni-venters, die hun product voor de oogen hunner klanten gaarkoken. De kenner wenscht geen zachte pasta, doch heeft ze gaarne iets harder en bijna iedere Napolitaan kan men als ken- Succespatroon A 739. Prijs 35 cent. met met dat Eenvoudige, doch gekleede blouse revers als halsafwerking en sluiting knoopen. Aansluitend taillegedeelte, evenals de opgestikte zakjes handborduur werk te zien geeft. Patronen in de maten 424446. Succespatroon A 740. Prijs 35 cent. Blouse van donker materiaal versierd met randen van kruissteek, die eventueel door kleurig galon vervangen kunnen worden. Afwerking onderkant met zoom, waardoor men band of elastiek haalt. Sluiting met split rugzijde. Patronen in de maten 404244. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van 1 y2, 3 of 7V, ct. ner van dit nationale gerecht beschouwen, dat hij geen dag zou kunnen missen. Zijn eischen op culinair gebied gaan niet hoog en heeft hij zijn dagelijksche portie maca roni in welken vorm ook"* toebereid, dan voelt hij zich behaaglijk en tevreden. (Nadruk verboden). WENKEN. Indien men gauw last heeft van een roo- den neus moet men het drinken van heete dranken vermijden, daar de fijne bloedva ten van de huid hierdoor geprikkeld en overbelast worden. Het gebruiken van alcoholische dranken werkt slecht, terwijl groente en fruit in ruime mate genuttigd moeten worden. Het betten van de neus met benzoë-tinctuur helpt meermalen. Snijbloemen blijven langer frisch, indien men een halve asperine aan het water toe voegt. Men kan ook wat zout bij het water doen en voorkomt hierdoor tevens, dat het water dagelijks ververscht moet worden. Planten moeten, vooral in de winter maanden alle veertien dagen met een hier voor bestemde spuit worden afgespoten om stof en vuil te verwijderen, aangezien deze schadelijk voor planten zijn. Men kan dit het beste doen door alle planten in het bad of in een groote teil te plaatsen, waarin de afvallende druppels worden opgevangen. Teneinde de potten poreus te houden is regelmatig afboenen gewenscht. Cyclamen zijn zeer gevoelig voor temperatuurwisse- lingen. Zij moeten steeds met één zelfde kant voor het venster staan. Zij kunnen noch te groote warmte noch sterke koude hebben en verlangen in verband met hun holle stelen veel water, wil men althans voorkomen, dat stelen en bloemen slap worden. In huizen met te droge, warme kamers zal men cyclamen niet lang goed houden. Het beste is de pot op een bakje te plaatsen en dit te vullen met water, dat op kamertemperatuur is; heeft de plant het water na een uurtje niet opgenomen, dan gooit men dit weg. Sierpotten kunnen slechts dan gebruikt worden, wanneer zij om de poreuse aarde werk pot eenige ruimte vry houden; opdat de plant voldoende adem kan halen. Gebruikte rolletjes machinezijde beware men b.v. in een leege blikken sigaretten doos. Ge hebt dit in Uw naaidoos dan steeds bij de hand als ge een steekje aan een of andere gekleurde japon hebt bij te werken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3