ZPtacliriiewjujb Echtpaar Kamp neemt afscheid I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I De heer A. Treffers overleden Sporfcommissie heeft terreinkwestie opgelost Kapelaan Westdijk gaat heen Zoo zingt De jeugd vischt Enwint prijzen Boekbespreking Wieringen Dinsdag 26 Augustus 1941 Tweede blad Hoofd van School Nr. 8 Collectanten voor t.b.c.^befetrijding Burgerlijke Stand van Den Helder Propagai\da-wandeltocht te Den Helder Inschrijving Handelsregister Opvolger: Kapelaan H. C. M. de Goede van Wervershoof Twee belangrijke derby's op 14 September Onderwijsman in hart en nieren Gisteren is, 44 jaar oud, alhier overleden de heer A. Treffers, in leven hoofd van school No. 8 aan de Herzogstraat. De heer Treffers overleden Ongetwijfeld een mededeeling, die niet zal nalaten ontroering te brengen onder de wel zeer vele vrienden en goede beken den, die de heer Treffers in onze stad ge had heeft. Geboren en getogen in Den Helder was hij hier een geziene figuur, niet alleen in de schoolwereld, die zijn al- geheele liefde had, doch ook daarbuiten. De heer Treffers was een onderwijsman in hart en nieren. Aan zijn taak gaf hjj zich ten volle, met inzet van zijn geheele persoon. Er moet dan ook ongetwijfeld geconstateerd worden, dat de Heldersche lagere school in hem een werker verliest, die zij slechts noode kan missen, j Zooals in den aanhef reeds geschreven, was de heer Treffers geboren Helderschman en het was dan ook aan de plaatselijke Rijks Nor maalschool, dat hij zijn akte L.O. behaalde. Dat was 1 Juni 1915. 7 Juni d.a.v. kwam de jeugdige onderwijzer Treffers in dienst en wel als leerkracht aan school Nr. 7a (Oostslootstraat). Hieraan bleef hij verbonden tot 30 November 1925, meer dan 10 jaren dus, om daarna, per 1 December 1925 benoemd te worden tot Hoofd aan school No. 3 (Oude Helder). Ook aan deze onder wijsinrichting bleef de heer Treffers velé jaren verbonden, namelijk tot 1 September 1933. Toen volgde overplaatsing naar school No. 8 aan de Herzogstraat, alwaar hij gebleven is totdat de dood aan dit leven, gewijd aan het onderwijs, een einde maakte. Behalve hoofd der opleidingsschool aan de Herzogstraat was de heer Treffers tevens leeraar aan de Handels-Avond school in het Engelsch. Hij bezat namelijk de L.O.-akte Engelsch en voorts akte J (Vrije en ordeoefeningen). Veel heeft de heer Treffers gedaan in het belang van den goeden naam van het Hel dersche onderwijs. Dag en nacht stónd hij op de bres voor zijn taak en vandaar dat dit verlies, juist nu, feitelijk dubbel telt. Een vrij langdurige ziekte heeft hem thans uit het leven weggenomen. Reeds enkele maanden voor de groote vacantie was hij niet meer in staat zijn arbeid te vervullen. Hij bleef echter wonen in Den Helder. De begrafenis zal plaats vinden Vrijdag a.s. op de Algeftieene Begraafplaats te Huis duinen. Vertrek van het sterfhuis, Java- straat 10 te n.m. 1.30 uur. Wij verwijzen gaarne naar de in dit nummer voorkomende advertentie van het plaatselijk comité voor de t.b.c.-bestrijding. In deze ad vertentie worden collectanten opgeroepen voor de collecte, die a.s. Vrijdag en Zaterdag wordt gehouden. De strijd tegen de t.b.c. heeft altijd onze volle sympathie' gehad. Wij twijfelen er niet aan of tal van collectanten zullen zich Vrijdag en Zaterdag bij Musis Sacrum aanmelden. van 25 Augustus 1941. BEVALLEN: W. G. NieuwenhuisTromp, z. E. v. d. Neut—Roodt, z. G. Been—Runnen- burg, d. Zaterdag 6 September a.s. Als onderdeel van de Sportdagen op 6 en 7 September a.s., organmiséeren de Helder sche wandelsportvereenigingen een wandel tocht over 20 km, op Zaterdag 6 Sept. a.s. Gezien de groote populariteit, waarin de wandelsport zich ter plaatse mag verheugen, twijfelen wij er niet aan of ook aan dezen tocht zullen tientallen wandelaars deelnemen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in 't nummer van morgen voorkomende ad vertentie, terwijl de heer Wiersma, Hector Treubstraat 14, steeds gaarne alle gewenschte Inlichtingen zal verstrekken. van 1825 Augustus 1941. Nieuwe zaken. Den Helder: J. J. de Ruiter, Fazantenstraat 11, leesbiblio theek. Mevr. M. A. RiesPlooij, Spoorstraat 27, win kel in gerookte en versche visch. Wijzigingen. Den Helder: Fa. H. Riemers Co., Ruijghweg 97, aanne: mers; uittreding veenoot Eerste Autoslooperij en Metaalhandel H. de Jongh, Bassingracht 151, autoslooperij, enz.; fil. te Schagen, Noord A. 16, verplaatst naar Den Helder, Binnenhaven 125. Opheffingen. Anna Paulowna Vennootschap onder firma Hendrikus Witte- man en Rejjer Brouwer, Breezand, Midden weg 55, exploiteeren van bloembollenlanden. Zeer geziene persoonlijkheid die 6V2 jaar hier arbeidde Kapelaan Westdijk gaat heen. Na 6% jaar in Den Helder als priester gewerkt te hebben, komt er plotseling een einde aan den arbeid van dezen even gezienen als populairen geestelijke, wiens heengaan ongetwijfeld door geheel K# tholiek Den Helder ten zeerste betreurd zal worden. Dat is geen wonder. Kapelaan Westdijk was een échte herder. Daar kunnen wij over oordeelen, aangezien wij hem ontel bare malen aan het werk gezien hebben, ook buiten de kerk. Aan het werk met de jeugd, waaraan hij zijn hart verpand had, aan het werk met de vereenigingen, die zijn bijzondere belangstelling hadden. Kapelaan Westdijk wsts iemand, die de gave van het woord paarde aan een groote mate van bescheidenheid. - Hij be schikte daarbij over een opmerkelijke frischheid, waardoor zijn kansél-toespra- ken vrijwel altijd een genot waren. Wij laten hieronder enkele bijzonderheden volgen betreffende kapelaan Westdijk: hij werd geboren de Hillegersberg op 2 Juni 1900 en ving zijn geestelijke studie aan op het Seminaria te Voorhout. Daarna werd de studie voortgezet op het groot-seminarie te Warmond. De eerste plaats waar kapelaan Westdijk praktisch werkzaam gesteld werd was het- dorp 's-Heerenhoek in Zeeland. Vier en een half jaar bleef hij hier arbeiden. Daarna volgde overplaatsing naai- Halfweg, alwaar hij 2% jaar verbleef. Na halfweg volgde Loosduinen. Hier vertoefde de kapelaan 3% jaar, om vandaar aan de Heldersche parochie toegevoegd te worden. Op 28 Maart 1935 ving kapelaan Westdijk zijn functie alhier aan, om deze thans per I September a.s. te gaan ver vullen aan de Sint Jozef-kerk te Haar lem. Zooals reeds in den aanhef gezegd werd, is de kapelaan in deze 6% jaar, dat hij in Den Helder werkzaam was, steeds een zeer geziene figuur in het Katholieke leven geweest. In het bijzon der wijdde hij zijn belangstelling aan het Sociale ,werk, terwijl ook de jeugd zijn speciale interesse had. Zoo was hij* o.m. geestelijk adviseur van de harmonie kapel „Winnubst", van het Roomsch- Katholiek Gemengd Tooneelgezelschap, van de Tooneelvereeniging „Excelsior", van den Volksbond en van Sint Paulus. Zelden ontbrak de adviseur op de uitvoe ringen dezer organisaties en ieder be stuur stelde zijn zakelijke en kundige ad viezen op hoogen prijs. Naar wij vernemen is tot opvolger van kapelaan Westdijk aangewezen kapelaan H. C. M. de Goede, tot op heden werkzaam te Wervershoof. Hoewel bekend was, dat de Heldersche sportvereenigingen weer- tot nieuw leven zouden komen en dat daarnaast Hermes en K.V.H. hun intrede zouden doen, was er toch nog iets, wat voor velen een nete lige kwestie was, n.I. de terreinverdeeling. De oplossing is er thans en de Sport- commissie heeft kans gezien om de ter reinen op de juiste wijze te verdeelen. O.i. een redelijke verdeeling, welke niet veel critiek tengevolge zal hebben. De terreinregeling. In de gehouden vergadering van de Sport- commissie en de plaatselijke voetbalvereeni- gingen is men tot deze overeenstemming ge komen. Zooals men weet, ging het hier om op praktisch 2 terreinen 6 elftallen hun compe titie te laten spelen. De Sportcommissie is er in geslaagd een schema voor te leggen, waarmede alle clubs gediend en naar wij vernemen ook bevredigd zijn. De volgende regeling is n.1. getroffen: -Op het z.g. H.R.C.-terrein spelen H.R.C. 1 en 2 en Atlas 1, terwijl op het z.g. Hel- der-terrein de beide Helder-elftallen en Watervogels spelen. Wanneer H.R.C. 1 thuis speelt, dan speelt Atlas 1 ook thuis, doch 's morgens om 10.30 uur, maar ook Helder 2 uiter aard op eigen veld. Speelt Helder 1 thuis, dan speelt Water vogels 's morgens om 10.30 uur en H.R.C. 2 weer op het Racing-veld. We hebben dus normaal gesproken steeds drie wedstrijden in Den Helder en wel de eerste elftallen op het éérie veld en een tweede elftal op het andere veld. Wanneer een elftal een vrijen Zondag heeft, kan van bovenstaande regeling na tuurlijk wel eens afgeweken worden. Dit betreft dus een regeling voor de voetbalclubs. Ook Hermes en K.V.H. een terrein. Ook onze Heldersche hockeyclub „Hermes" gaat in de competitie en pok deze vereeniging zal dus een terrein moeten hebben. De Sportcommissie heeft de hockeyers het Helder B-veld toegedacht, zoodat ook zij onder dak zijn. De competitie van den Hockey-bond begint echter eerst in October, zoodat we daar nog wel op terug komen. De Korfbalclub zal trachten te spelen op het terrein aan de Kemphaanstraat en volgens onzen zegsman is de kans groot, dat het lukt. Hiermede zou dus de heele terreinkwestie, behoudens de nog af te wachten autoritaire toestemming, gere geld zijn en kunnen de vereenigingen zich gelukkig prijzen met zoo'n ideale oplos sing, temeer daar de Sportcommissie een loyale houding heeft aangenomen, ook ten opzichte van de financiën. Belangrijk besluit. Om de kas weer ecnigszins op streek te brengen en ter opening van het seizoen zullen er op 14 September a.s. twee plaat selijke derby's worden gespeeld en wel H.R.C.Helder en WatervogelsAtlas. Wij kunnen dit besluit slechts toe juichen, want met zoo weinig mogelijke kosten, heeft iedere club een waardig tegenstander gevonden en nog een aardige recette in 't verschiet. Ook hierop komen wij nader terug. Zaterdag j.1. hebben, zooals men weet, en kele leden van de hengelsportvereeniging V.O.G. een kinder-concours aan 't Westeinde georganiseerd. Het bleek, dat de oproep in de krant in goede aarde gevallen was, aan gezien een vrij groot aantal kinderen, waar onder zich verscheidene Heldersche vluchte- lingetjes bevonden, zich voor deeluname had omgegeven. Het weer werkte, helaas, niet mee. Van start tot finale regende het, hetgeen, uiteraard niet stimuleerend werkte. Even wel... aan enthousiasme en spanning ont brak het desondanks niet. Er werd driemaal gevischt. De eerste maal 25 minuten, de tweede maal 20 mi nuten en de derde maal een kwartier. Hierdoor werd de spanning opgevoerd, aangezien in de laatste 5 minuten de bordjes verhangen werden, waardoor die genen, die dachten een eersten prijs te hebben nu een 3en of 4en prijs wonnen... De jongste visscher was 6 jaar. Hij ving 1 visch en kreeg een prijs. Tevens nog een prijs als junior! Het was prettig, dat er voor ieder visscher een prijs beschikbaar was. De buit bestond uit 44 baarzen, doch al deze exemplaren wa ren onder de maat en werden teruggestuurd in hun element. Hier volgen de prijswinnaars: le prjjs P. Wejjers Czn. 5 stuks 2e w J. Keyzer 4 99 3e ff K. van Zweden 3 4e ff Auf Kens 3 n 5e n K. v. Zweden S 99 6e ft K. v. Groningen 3 99 (De 4 laatste prijzen na loting.) Het dochtertje van de familie Maas uit Den Helder stak menigen jongen de loef af, door 2 baarzen te vangen. Zij viel daardoor nog in de prijzen. De pijsuitreiking vond plaats bij den heer Langendijk aan 't Westeinde. Rest nog een woord van dank aan den heer Langedijk, die zijn lokaal belangloos afstond voor dit doel en aan de heeren Does en Koopman. Mevr. Weyers schonk de, kas wegens het tekort (de prijzen waren duurder uitgevallen dan men gemeend had...) een mooie gift. TEMPERATUUR ZEEWATER. De temperatuur van het zeewater was om 8 uur hedenmorgen: 173 graden C. Bjj v. Goor en Zn., uitgeversmaatschappij N.V., te 's-Gravenhage, verschenen: „De zoon van Manitou" en „Snelvoet en Pijlkind", door Fritz Steuben. Is er interessanter en spannender lectuur voor onze jongens en... vele meisjes denkbaar, dan een Indianenboek vol adembenemend avontuur? Eigenlijk zijn we zelf nog niet ont groeid aan deze jeugdlectuur van heldendaden en heldenmoed, waarvoor we in onze jonge jaren zoo'n diepe bewondering koesterden. En wanneer deze verhalen nu bovendien nog het karakter van historische juistheid krijgen, omdat Fritz Steuben het leven en de daden beschrijft van Teeumsch, een Indiaansche strijder van de stam der Shawano's, zullen we er temeer van genieten. De hoofdpersonen in de boeken van Steu ben hebben werkelijk geleefd en men krijgt door deze levensechte Indianenboeken een goeden kijk op de zeden en gewoonten van deze volksstam, men leert hun deugden (en die zijn vele) en hun gebreken kennen.We krij gen in deze werken van Steuben een'blik in den heldhaftigen en zwaren strijd, die de zonen van Monitou en de kinderen van Snelvoet hebben gestreden tegen de blanken. De boeken zijn niet alleen boeiend en span nend, ze zijn ook leerzaam, omdat ze ons een blik geven in het leven van een uitstervend ras. We zullen onze jongens met dit boekenge schenk een groot genoegen doen. Tjeerd Bottema illustreerde de uitgave op uitnemende wijze. J. Bijlsma. Twee lste prijzen voor Joh. van Glabbeek's kfeor „Excelsior". In ons nummer van Zaterdag schreven wij over de geboekte successen van de koren, die in den polder en op Wieringen onder leiding staan van dirigent Joh. van Glabbeek en wezen er daarbij op, dat „Excelsior" van Wie ringen, hetwelk j.1. Zondag zou uitkomen in de 3e afdeeling Gemengd Koor en in de 3e af deeling Vrouwenkoor, ongetwijfeld veler verwachtingen gespannen hield. Zondag is de heer Van Glabbeek met zijn beide Wieringer koren hoofdsjadwaarts ge trokken, teneinde voor de derde en laatste maal mee te dingen naar de prijzen, die door de jury van het Nationaal Zang- en Muziek concours beschikbaar gesteld waren. Het bleek, dat de Wieringer zangers inder daad goed beslagen ten ijs kwamen. Het bleek, dat er, dank zij goede studie en mede dank zij het uitmuntend leidinggevende werk van den heer Joh. van Glabbeek, gezongen kon worden op een wijze, die men alleszins eervol mag noemen. De resultaten bleven niet uit. Het ge mengd koor zong „Die Vesper" en „In Mei" en dat wel dusdanig, dat het 70 leden tel lende koor een lsten prijs toegekend werd. Uit het jury-verslag, dat wij ter inzage kregen, noteerden wij opmerkingen als „zeer verdienstelijk gezongen", „verdien stelijk voorgedragen", „goed gezongen", „goede directie" en nog eens „muzikaal voorgedragen". Wat het dameskoor betreft, dit had niet minder succes. Hier werd ten gehooie gebracht „De stille waterlelie" en „Mijn Nederland". Het 42 leden tellende koor won eveneens den lsten prijs met 349 punten. Uit de jury-aanteekeningen citee- reh wij „Een goede uitvoering met muzi- kalen dirigent", „verdienstelijk gezongfen" en „uitstekend voorgedragen". Waar het hier een jury betreft, samen gesteld uit erkende vakmenschen, moge ook, onzerzijds voor deze opmerkelijke prestaties van de Wieringer koren een woord van hulde worden geuit. Hulde voor de leden der koren, die zich zoo ambitieus aan hun taak geven en hulde aan den dirigent, wien geen moeite teveel is zjjn koren op hoog peil te bren gen. van In het Gymnastieklokaal aan de Molen straat te Den, Burg was Zaterdag een groot gezelschap dames en heeren bijeengekomen op uitnoodiging van een comité, dat zich had gevormd uit de leden van den Texél- schen Luchtbeschermingsdienst ter voorbe reiding van een passend afscheid van den heer en Mevr. Kamp, waarvan laatstge noemde dezer dagen naar Bergen vertrekt. Burgemeester Kamp blijft nog zoolang h fynctie, tótdat een nieuwe burgemeeste van Texel is benoemd, 't Comité bestow uit den heer Tiessen, voorzitter, mevr. Mul der, mevr. Bruin-Over en den heer K. Stoep ker. Voor de aankomst van den BurgemeesL voerde de heer Tiessen even 't woord to de aanwezigen, waarin hij o.m. mededeeldt dat dit gezelschap slechts bestond uit af ge vaardigen van den Texelschen Luchtbe schermingsdienst, omdat, als dl de leden aanwezig zouden zijn, geen zaal op 't eüanc groot genoeg ware, allen te bevatten. Na deze inleiding begaf het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer Goënga, zich naar de woning van de Bur gemeester, om 't echtpaar naar het Gym nastieklokaal uit te noodigen. Bij den ingang van 't feestelijk versierde gebouw werden mevr. Kamp bloemen aan geboden, terwijl enkele foto's gemaakt werden. Daarna richtte de heer Goënga het woord tot de heer Kamp. Spr. stelde in het kort in 't licht, wat de burgemeester voor de Lucht bescherming is geweest en wat mevr. Kamp, vooral op 't gebied der ziekenver pleging, heeft verricht, 't Speet den heer Goënga, dat het voor ieder lid van den Luchtbeschermingsdienst niet mogelijk was persoonlijk afscheid van het vertrekkend echtpaar te nemen. Namens allen bracht spr. evenwel dank voor de prettige wijze, wttarop beiden in het belang der Luchtbe scherming werkzaam zijn geweest. Spon taan heeft zich eert comité gevormd, om een passend afscheid voor te bereiden, al dus de heer Goënga. Een comité, dat mij al het werk voor deze voorbereiding uit de hand heeft genomen. Hierna verkreeg de heer Tiessen het woord. Ook deze wees op den omvangrijken arbeid, dien burgemeester Kamp voor de Luchtbescherming heeft verricht. Onder uw krachtige leiding, zei de heer Tiessen, is zeer veel tot stand gekomen. Gelukkig bleef ons eiland, tot nog toe, voor ernstige ampen gespaard, doch in de gevallen, dat ulp noodig was, bleek onze Luchtbescher ming uitstekend te functioneeren. Mevr. Kamp heeft zich vooral verdienste- ijk gemaakt, bij de totstandkoming van 'iet Noodziekenhuis, aldus spr., dat reeds *en zegen voor de Texelsche bevolking is rebleken. Mochten onverhoopt ernstige on gevallen ons nog treffen in den loop van 'ezen oorlog, dan zal dubbel blijken, welk en zegenrijk werk met de stichting van 'it Noodziekenhuis is verricht. Namens alle leden van de Luchtbescher ming bood,de heer Tiessen mevr. Kamp en fraai handgeschilderd trommeltje aan. Ie burgemeester ontving een wandelstok met zilveren knop met inscriptie. Terwijl het echtpaar Kamp een keurig schilderij ontving van het bekende kerkje te Den Hoorn, dat vervaardigd was door den Kunstschilder Blok-v. d. Ven, die op dit moment op Texel vertoeft. Vervolgens voerden van de verschillende afdeelingen de leiders het woord. De heer Huizenga, namens het dorp Den Hoorn, de heer Zondervan namens De Cocksdorp, de heer R. Stoepker namens Eierland, de heer Igesz, namens de Koog en de heer J. O. Met namens Oudeschild. De afgevaardigden van Oosterend konden door het ongunstig weer niet aanwezig zijn. Vit hetgeen door al deze sprekers naar voren werd gebracht, bleek, dat men het op al de dorpen van dit eiland zeer betreurt, dat het echtpaar Kamp de gemeente gaat verlaten. Burgemeester Kamp beantwoordde de verschillende sprekers, 't Bleek, dat hij zeer onder den indruk was van de hulde, die men hem bracht bij dit afscheid. Spr. bracht hierbij evenwél bizonder naar voren, dat hij als hoofd der gemeente leiding heeft moeten geven aan den Luchtbescher mingsdienst, doch dat de heer Goënga als hoofd van dezen dienst „de rechte man op de rechte plaats" is geweest, die dag en nacht voor deze zaak op voortreffelijke wijze werkzaam is. Verder voerde mevr. Kamp even het woord. Spreekster bracht eveneens dank voor de prettige verrassing bjj dit afscheid. Voorts wees mevr. Kamp er op, dat haar werk in verband met de inrichting van het Noodziekenhuis voor een groot deel was overgenomen door mevr. Mulder, omdat ze juist in die dagen ongesteld was. AUe aanwezigen kregen hierna nog even gelegenheid om persoonlijk afscheid ijau den heer en mevr. Kamp te nemen. X

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5