N1PPER EN PELLE Zwendel in distributiebescheiden Een goede vangst Noodlottige botsing Radioprogramma Vergiftiging te Horst Britsche vliegtuigen boven Duitschland Interessante grepen De l/uudacetiwachtec Een bedrag van 22.12S gnlden achterhaald. Een al te royale levenswijze bracht het aan het licht. De justitieele dienst te 's-Gravenhage heeft Zaterdag jl. een drietal arrestaties ver richt in verband met een zwendel iü distri butiebescheiden. Het was dien dienst opgevallen, dat een bepaalde distributieambte naar daar ter stede, nl. de 28-jarige J. F. R., opmerkelijk veel geld uit gaf, grove verteringen maakte in restaurants en kostbare goederen aankocht. Naar aanleiding daarvan werd een onderzoek ingesteld, waar bij de genoemde persoon o.a. enkele dagen door een rechercheur werd gevolgd. Het resultaat was, dat kwam vast te staan, dat R. zijn grove verteringen enz. betaalde met onrechtmatig verkregen geld. Hij werd daarop Zaterdagmorgen geaitesteerd. Na een verhoor be kende hij zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal, casu quo ver duistering van distributiebescheiden. In zijn betrekking had hij nl. het beheer over losse bons voor toewijzingen en door klein handelaren ingeleverde opplakvellen. De be scheiden eigeqde hij zich toe en verkocht ze daarna in een zeer uitgebreiden kring van personen. Hij deed dit reeds enkele maanden en bij zijn arrestatie werd een be drag van f2125.op hem gevonden. Tijdens een onderzoek in zijn woning werd nog I f 11.500.in beslag genomen, benevens een zeer groot aantal waardevolle voorwerpen en sieraden. Naar aanleiding van het ver hoor werd tevens gearresteerd zijn 32-jarige collega J. D. H. E., met wien hij zijn mis drijven pleegde. Ia diens woning werd een bedrag van 18500.— In beslag genomen. In totaal werd dus een bedrag van 122.125.— achterhaald, waarvan prac- tisoh gezegd kan worden, dat al dit geld verkregen is uit den verkoop van clandestien verkregen bons en distributiebescheiden. In "de woning van verdachte R. werd een zeer groot aantal kwitanties gevonden van de gekochte waardevolle voorwerpen en sieraden, waardoor is komen vast te staan dat alle aankoopen die betrekking hadden op deze kwatantiès van recente datum wa ren. Verder is nog gearresteerd de 42-jarige koopman M. van L„ als verdatht van he ling van deze gestolen distributiebescheiden. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat een opplakvel kolenbons van de hand ging voor den prijs van 1200.—Het onder zoek wordt voortgezet eh het is te verwach ten dat het niet slechts zal blijven bij de arrestatie van dezen heler. 319. Een probleem! 1 en 2. „Heelt dan niemand van jullie een behoorlijk voorstel, op welke manier we de meteoorsteen boven water kunnen krijgen? We moesten maar naar huls gaan en er eens een nachtje over slapen V' 3. „Ik heb het! Ik weet wat! Nu zul je eens wat zien!" 320. Wat nu 1. „Laadt het hele geval op de wagen, jongens!" „Dank je feestelijk! Heb je dan helemaal geen mede lijden met die arme wagen van me Ik moet tenminste ook wat van de beloning hebben, om mijn auto ervan te laten maken!" 2. Wat zou d&t nou voor nut hebben? Nipper en Pelle zijn om 't hardst bezig met het dicht-solderen van alle blikken bussen en potten, die ze hebben kunnen krij gen, terwijl Fatty ze stuk voor stuk nakijkt, of ze wel luchtdicht genoeg zijn. Vermoedelijk vergiftigde prui men gegeten. Een tienjarig dochtertje van de fa milie H. te Horst is vermoedelijk ten gevolge van vergiftiging overleden. Twee andere kinderen van deze fa milie zijn eveneens overgebracht naar bet ziekenhuis te Venlo. Een van deze kinderen, een meisje van een jaar oud. verkeert in levensge vaar. De oorzaak is vermoedelijk het eten van pruimen, die van de hoo rnen waren gewaaid, eri terecht ge komen waren tussehen aardappel loof, dat bespoten was met loodarse- naat. Een deskundig onderzoek wordt nader ingesteld. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen is uit het Prins Hendrikka naal te Katwijk aan Zee. het lijk opgehaald van den 29-jarigen L. van Beelen, die Za terdagavond door de duisternis te water was geraakt. Van B. was ongehuwd. Inval ln een perceel te Heemste de, waar een frauduleuze handel in vleesch werd gedreven. Door den opsporingsdienst werd Zater dagmiddag een inval gedaan in een per ceel aan de Schouwbroekerstraat te Heem stede, omdat vermoed yverd, dat daar een frauduleuze handel in versch vleesch wordt gedreven. In de keuken vond men een groote partij versch varkensvleesch. In verband hiermede werd aangehouden de 30-jarige J. v. d. B„ de bewoner van het perceel, die verklaarde een geslacht varken gekocht te hebben van jemand in Hillegom. De laatste verklaarde dit varken gekocht te hebben v^n een hem onbekend persoon. Voorts werd aangehouden een 44-jarige slagersknecht uit Heemstede, die behulpzaam was bij'het gereedmaken van het vleesch voor den ver koop aan particulieren. Een gedeelte was reeds in kleine hoeveelheden aan particu lieren geleverd tegen hooge prijzen en zon der bon. Het nog aanwezige vleesch en een groot deel vaVi het verkochte vleesch is in beslag genomen. Tegen v. d. B., de slagers knecht en de diverse koopers is proces-ver baal opgemaakt. BRAND IN AUTOBUS. Bij een botsing tussehen twee autobussen, die, daairna in brand vlogen, zijn zeven passagiers om gekomen. New York, 25 Aug. (D.N.B.) Bij een botsing tussehen autobussen in Waldwick (New Jersey) zijn door een brand,, die ontstond door het ontploffen van de benzinetank, ze ven passagiers verbrand. Een groot aantal andere personen' liep bij de botsing verwondingen op. DE MOORD TE DELFT. Omtrent den moord op H. de Man te Delft, vernemen wij nog, dat verdachte C. J. C. Hugenholtz, toen hij Zaterdagavond jl. per fiets Voorburg verliet, in het bezit was van een klein bruin koffertje. Voorts maakt de commissaris van politie bekend, aan hen die meenen inlichtingen te kunnen ver strekken, dat alle mededeelingen welke met den moord verband houden, door hen ver trouwelijk zullen worden behandeld. Verder wordt nog medegedeled, dat de verdachte J. van Blerkom Zaterdagmiddag jl. nog in Rijswijk (Z.H.) is gezien, alwaar hij in een bedrijf practisch werkte. Vermoedelijk heeft hij gehoord, dat hij door de politie gezocht werd, waarna hij de vlucht heeft ge nomen. ENGELSCHE DUIKBOOT „UNION" VER LOREN GEGAAN. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) De Engelsche admiraliteit heeft volgens den Britschen be richtendienst, medegedeeld, dat de duik boot „Union" over tijd is en als verloren moet wordeh beschouwd. ARBEIDSDIENST VOOR JODEN IN ROEMENIë. Boekarest, 25 Aug. (D.N.B.) Krachtens een gisteren onderteekend decreet is voor alle Joden in Roemenië van 18 tot 60 jaar een verplichte arbeidsdienst ingesteld. Door dit decreet worden de Joden tevens opgeroe pen zich bij de bevoegde politie-autoriteiten aan te melden om op de betreffende lijsten te worden ingescheven.^ Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) ln den nacht van Zondag op Maandag is een aantal Brit sche vliegtuigen naar West-Duitschland ge vlogen. De neergeworpen brand- en brisant bommen richtten nergens belangrijke schade aan. Volgens tot dusver ontvangen herichten zijn drie vijandelijke vliegtuigen door nacht jagers neergeschoten. ENGELSCHE VLIEGMACHINES BOVEN/ ONS L^ND. Gedurende het weekeind vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De neergeworpen brisant- en brandbommen brachten eenige lichte beschadigingen aan woonhuizen teweeg. Eén woonhuis werd zwaar beschadigd. 'Helaas zijn twee dooden te betreuren, een man en een vrouw. ACTUEEL RADIO-PRAATJE GEWIJD AAN NEDERLANDSCH-INDIë. Hilversum. De persdienst van de Neder- landsche omroep meldt: In verband met de bestaande spanningen in het Oosten zal de berichtendienst van den Nederlandsche omroep voorloopig een maal in de twee weken een actueel praatje yan 19.00—19,10 uur aan Nederlandsch Indië wij den. speciaal aan het leven van allen dac in dezen oorlogstijd in onzen Archipel. Voor de eerste maal zal jiit praatje gegeven wor den heden, Dinsdagavond. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45. Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. #.00 BNO: Nieuwsberichten: 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre-Xrio. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Groninger Orkestvereeniging. 2.15 De Gooilanders. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang en piano. 4.00 Bijbellezing (/Voorbereid door de Christl. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5,00 Gramofoonrfiuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Jeugdstormkwartier. 5.45 Schrammelkwartet en soliste. 6.15 Voor binnenschippers. 6.30 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.15 Causerie: „Volksgezondheid". 8.30 Uit de voorraadkamer (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: The Dutch Achievements in the Netherlands Indies. Hillversum H. 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Kurt Hohenberger en zijn orkest. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „II Trovatore" (gr.pl.), 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Bijbellezing. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Salonorkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Reportage. 8.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. (8.5—9.00 Boekbèspreking). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.05—10.15 Gramofoonmuziek. Ernstige muziek: In het solistenconcert in het Kurhaus «e Scheveningen van 20.0020.45 en van 21.00 21.45 Hilversum II treedt de tenor Louis van Tulder op met liederen van Henri Duparc. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest' staat dien avond onder leiding van Ernst Ansermet. Onder meer zal ten gehoore wor den gebracht de symphonie van Cesar Franc. Voor de jeugd: Van 11.0011.20 uur Hilversum I zal Henk Kemp de kleuters 20 minuten gezellig be zig houden in een uitzending getiteld: „Allemaal naar' de poppenkast". Voor de vrouw: Van 15.00—15.20 uur spreekt Mej. S. Proot over het onderwerp „Vrouwen en moeders van groote mannen". In deze uitzending wordt Cosima Wagner geschildert als een groote steun van haar man terwijl ook aan dacht gewijd wordt aan haar jeugd en aan haar verhouding met haar vader Franz Liszt. Reportage: Van 19.3520.00 uur Hilversum II wordt een reportage uitgezonden onder den titel „De Nederlandsche Omroep temidden van Afrikaansche krijgsgevangenen". In deze reportage schetst de reporter, de heer Josselin de .Tong, het leven van de „Fran- sche" huurlingen, die tijdens den oorlog in Frankrijk gevangen werden genomen. Feull leton door Adriaan J. Huisman 3. Als Olsen „een tijger" had gezegd, had h(j niet verbaasder kunnen zijn. Ja, een baby... hij leeft nog, ik hoprde hem huilen, zei de. man in de boot. En op hetzelfde oogenblik klonk werkelijk van onder het zeil, dat nu vlak bij Knut was, een zwak kindergeschrei. Maar iemand, die jaren lang matroos is geweest, weet op te treden em Knut voelde, dat er gehandeld dien de te worden. Even later bevond hij zich naast Olsen in de boot. Laat eens wat cognac zakken, riep hij naar zijn chef. Er is hier geen druppel meert Hij had gezien, dat Olsen in een toestand was, dat een stevige hartversterking hem goed zou doen. Terwijl AndeAen zich haastte, om het verlangde te gaan halen, bukte Knut en lichtte het zeil op. Op den bodem van dff boot lag een kind, gewikkeld in een deken, welke door zijn ge spartel als een rol onder zijn armen zat. Door den toestand, waarin het verkeerde, was het niet mogelijk te zeggen, hoe oud het was. Door het schommelen van de boot sloeg het water om het kind heen. Als door natuurlijk instinct gedreven, had het de eenige houding, waarbij het in leven kon blijven, gevonden. Zoover de mannen op het eerste gezicht konden oordeelen, waren de kleeren van het kind van een dure kwaliteit. Maar Knut schonk niet veel aandacht hieraan; hij was vader van drie gezonde kinderen en op het gezicht van dit uigteputte wezentje kwam er een nevel voor zijn oogen. Hij bukte, maakte de deken, welke men aan de boot had vastgebonden, los en bevrijdde het kind uit zijn onaangename positie. Het was aandoenlijk te zien, hoe de vermagerde handjes, zijn polsen grepen, maar ze waren te slap geworden, om ze vast te houden en na de eerste poging vielen de armen van het kindje, langs het lichaam. Andersen, die ook vader was, kreeg een goeden inval, zoodat, toen de mand zakte, daar niet alleen een kruik cognac inzat, maar ook een flesch versche melk. Knut gaf de kruik Aan zijn makker. Hier, oude jongen, zei hij opgewekt, neem daar eens een paar slokken ypn, dat zal je opknappen. En hoe eerder je naar binnen gaat en die natte plunje uittrekt, hoe beter! Gaat het? Het zal er voor dat kind ook om spannen, als het al niet te laat is. De behulpzame Knut was wel zoo verstan dig, om met te probeeren zoo maar wat melk in den mond van het kind te gieten. Hjj haalde een zakdoek uit zijn zak, waarvan hij een punt met melk vochtig maakte en veegde hiermee de door het zout zwart geworden lippen van de baby af. Knut ging zoo op ln zijn taak, dat hij er niet op lette, wat Olsen deed. Andersen, die zich een tien meter boven hem bevond, voor zag hem rijkelijk van goeden raad. Pas op, dat je het je zakdoek niet laat opzuigen, riep hij. Niet te veel, Knut, het is nog zoo jong. De stumper! Het is een won der, dat het nog leeft, terwijl zijn verzorger al lang dood was! Nu, Knut, langzaam aan, dan breekt het lijntje niet. Wat denk je er van, als je het eens in de mand zette? Droge klee ren en een warm bad is na water-en-melk voor zoo'n wurm het beste. In orde. Opgepast! Het zuigt anders prgchtig. Is het een hij of een zij Ik weet het niet, maar te oord telen naar de kleertjes, zou ik zeggen, dat het een meisje is. Zie je nu wel, heb ik het je niet gezegd? riep Andersen boos. Jij denkt maar, dat alle kinderen net zoo sterk zyn, als die halve wilden van jou. Ik heb het je wel gezegd, je overvoert het kind. Watte? kwafn het antwoord. Je weet niet, tegen wien je het hebt. Toen ik op Indië voer, heb ik apen van twee weken zoo opge fokt. Olsen mengde zich nu ook in het gesprek. -A- Knut, zei hij, meneer Andersen heeft gelijke Het kind heeft nog wel wat anders noodig dan voedsel; dat heeft het nu voor loopig wel genoeg.' Stuur het nu naar boven. Ik zal me gaan verkleeden en dan kom ik b(j je. De boot moet goed onderzocht en grondig schoongemaakt worden en laat Andersen om hulp seinen. Als je de boot goed vast legt, komt h(j bij eb heelemaal droog te liggen. Je zult toch niet vallen, vroeg Knut, toen Olsen de eerste sport van,de ladder greep. Maar Olsen klom de ladder op, alsof hij een morgenwandelingetje had gemaakt, inplaats dat hij een avontuurlijke redding en een Wor steling met een haai achter den rug had. Nu, dat is een taaie, mompelde Knut vol bewondering, -r- Hij moest kapitein op een schip zijn, inplaats van hulp op een vuurtoren. Terwijl Knut met het leegpakken van de boot bezig was etn zich afvroeg, welk drama zich erin zou hebben afgespeeld, hoorde hij Olsen van boven af roepen: Let op, Knut, ik laat een bijl zakken! Het volgende oogenblik had Knut het werk tuig in handen. Waar is dat ding goed voor? was zijn verwonderde vraag. Ik wilde de tanden van den haai hebben, als souvenir voor het kind, als het groot is. En te oordeelen naar de manier, waarop het zich tegen Andersen gedraagt, is er groote kans, dat het dat wordt. Wat voert Andersen uit? informeerde Knut nieuwsgierig. Hij geeft het kind een bad en ik moet zeggen, dat hij er slag van -heeft! Olsen kwam naar beneden en begon den haai van zijn tanden te ontdoen. Hjj hield even met zijn werk op. Luister eens, Knut, zei hij, ik zou er prijs op stellen, als jij en Andersen niets van dat gevecht met dien haai zouden vertellen. Het zal toch al in de kranten komen, want ze hebben het aan boord van de „Olav" gezien, maar als jullie er over spreken, zouden hier maar verslaggevers komen en dat wil ik in elk geval vermijden. Je wilt toch niet zeggen... Andersen zal het vinden van de boot en van het kind rapporteeren en tevens, dat we ons genoodzaakt hebben gezien, een man in zee te begraven. Wat was het voor iemand? Ik... ik weet het niet; in elk geval een zeeman. Hij was al dagen dood! i Maar hoe ter wereld bleef dat kind dan nog in leven? Ja, daar heb ik ook al over gedacht Ik denk, dat er nog een derde aan boord is ae- weest, die na den dood van dien man nog voor het kind heeft gezorgd, maar door het drinken van zout water en uitputting krankzinnig is geworden en overboord is gesprongen. Dit kind is in leven gebleven, juist doordat het in het water kwam te liggen. Het heeft door de huid water kunnen opnemen, terwijl daarbij het zout werd tegengehouden. Begrijp je Natuurlijk. Het is heel slim bedacht. Tobh geloof ik, dat het vandaag me^ haar gedaan zou zijn geweest, als wij haar met gevonden hadden. Het is trouwens toch niet zeker, dat ze er weer jbovenop komt, meende haar redder. Als Olseh in zijn spreken zooveel blijk gat van ontwikkeling en levenservaring, was Knut wel zoo wijs maar niets te vragen. Toen ze elkaar pas kenden, had hij wel eens gepro beerd, wat van het verleden van zijn kame- raad te weten te komen, maar hij had dan nooit iets anders bereikt dan dat de ander een paar dagen lang niets anders zei, dan strikt noodzakelijk' was. Knut en Andersen waren er al spoedig achter gekomen, dat het verleden van Olsen een boek was, waarin hij niet wilde laten kijken. Hij was echter zóó hulpvaardig en hij wist door zijn belezenheid en kennis zijn kameraden steeds zóó bezig te houden, at zij het altijd byzonder prettig vonden, als zy tegelijk met hem dienst hadden. Knut merkte dan ook alleen maar op een toon van zelfverwijt op, dat als zijn raad was opgevolgd, het "kind nog op zee ronddreef. Maar Olsen, bang voor de lofspraakT die hil zag aaiikomen, gooide het over een anderen boeg. i zou wel willen weten van welk schip de boot afkomstig is, zei hij, maar dat zul len we zoo gemakkelijk niet te weten komen, want een naam staat er niet meer op. Is er iets wat een aanwijzing kan geven vroeg Knut. Dit alleen. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6