DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORD£RKWARTIER DUBBELE MOORD Dnjpropetrowsk genomen Groote partij zilver uit villa gestolen IRAN BIEDT TEGENSTAND - Verduisteren 20.41 uur TE VELSEN De handel van Nederlandsch-lndië Bruggehoofd van MET VALSCH PERSOONSBEWIJS OP STAP VELE STEDEN GEBOMBARDEERD Bedrog in de liefde KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 27 AUGUSTUS 1941 Bus van dijk gestort Rookende puinhoopen Sovjetkruiser zwaar beschadigd en duurt tot morgenochtend 6.43 uur HELDERSCHE COURANT WOEN SDAG Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9320 Man steekt zijn vrouw en haar minnaar dood. Een dubbele moordaanslag, die den dood van beide slachtoffers ten gevolge gehad heeft, braGht gistermiddag omstreeks een uur groote ontsteltenis op den Wijker- ■traatweg te Velsen-Noord te weeg. Een 39- jarige inwoner van Muiden, die van zijn 32- jarige vrouw gescheiden leefde, vervoegde xich aan de woning op den Wijkerstraatweg waar deze vrouw haar intrek genomen had. De vrouw, die hem in de keuken te woord stond, werd onmiddellijk door haar echtgenoot met een mes neergestoken. Doo- delijk gewond stortte zij neer. De vrouw woonde met een 26-jarig jongmensch bij de ouders van den laatste in en op haar angst kreten snelde deze jongeman te hulp. Ook hij werd door messteken getroffen en ver keerde, toen men hem opnam, in een zorg- wekkenden toestand. De dader, die, na zijn daad gepleegd te hebben, met bloed besmeurd de .straat op vluchtte, werd vrijwel onmiddellijk door een passeerenden agent van de motorpoli tie gearresteerd. De slachtoffers werden overgebracht naar het roode kruisziekenhuis te Bever wijk, wahr de vrouw zeer spoedig na aan komst is overleden. De jonge man stierf eenige uren daarna. Bij het voorloopig ingestelde onderzoek bleek, dat de dader het mes, waarmede de aanslag gepleegd was, Dinsdagmorgen te Amsterdam had gekocht. Nader wordt nog onderzocht of de dader in een plotselinge opwelling naar Velsen gekomen was, dan wel of de daad een gevolg is geweest van kalm overleg. De lijken van de slachtoffers zijn door de politie voor nadere sectie in beslag geno men. Het motief van de misdaad is min nenijd. Een doode, vele gewonden. Gistermorgen is een bus van den dienst ZwolleBlokzijl tusschen Zwolle en Hasselt van den dijk gereden. Van de 45 passagiers werden er 17 licht en 2 zwaar gewond, ter wijl de 75-jarige heer Eevink, uit Kampen, zoodanige inwendige kneuzingen bekwam, dat hij tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis te Zwolle is overleden. Zes ande re gewonden werden eveneens naar het zie kenhuis overgebracht. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De chauffeur, E. T. uit Zwartsluis, berijdt het traject al geruimen tijd en is ter plaatse goed bekend. Toen de bus van den weg raakte sloeg zij eenmaal om haar lengteas en kwam vervol gens met het achtereind in een kolk terecht. De ruiten werden vrijwel allemaal vernield, wat het groot aantal verwondingen tenge volge had. Door een noodluik en door de vernielde ramen konden de passagiers den wagen verlaten. Vooruitzichten op uitvoer onzeker. Daar er steeds meer gebrek aan scheeps- ruimte dreigt te komen, zijn de vooruitzich ten voor den uitvoer van Ned. Indië onzeker geworden zoo meldt men uit handelskringen op Java. Zoo bedroeg de suikervoorraad, wel ke door gebrek aan vraag en gebrek aan scheepsruimte op Java aanwezig is, begin Augustus reeds ruim 930.000 ton. Waar het Sowjetleger zich heeft terugge trokken blijven slechts rookende puinhopen over. In hun matelooze woede vernietigen de wilden horden van Stalin en zijn satelieten alles wat hun op den smadelijken terugtocht onder de vingers valt. En dan, als de slag is uitgewoed, keert de gevluchte bevolking terughuis en hoeven zijn verwoest, er is geen drinkwater, geen voedsel, geen medische hulp Daar moet geholpen worden, spoedig, zoo snel mogelijk. Het gevaar van besmettelijke ziekten dreigt, kinderen en grijsaards wach ten met opgeheven handen op de redding brengende Duitsche ambulances. Hier is een taak voor ons, Nederlanders weggelegd. Want juist Nederland heeft steeds aan de spits gestaan als het er om ging menschen die in nood verkeerden te helpen. Nederland heeft die plicht begrepen, heeft een ambulance opgericht, die straks aan en achter het front zal medehelpen het leed van al die zwaar getroffen menschen te ver zachten. Nederland zendt ambulance. Maar dat moet dan ook een uitstekende ambulance zijn. Het beste is niet genoeg. Veel geld is daar voor noodig. Dat geld zal er komen. Reeds storten duizenden hun bijdragen op de girorekening van de Nederlaiylsche ambulance. Hebt U het al gedaan? Zoo niet, doe het dan vandaag nog. Maak het bedrag, iets meer dan u missen kunt, over op girorekening Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 26 Augustus (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Snelle formaties van het pantserle- ger von Kleist hebben gisteren na he- vigen strijd het bruggenhoofd van Dnjpropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval ingenomen. De vij and heeft daarmede zijn laatste steunpunt op den westelijken oever van den Dnjepr beneden Kiew ver loren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na den slag van Oeman, heeft het pantserleger von Kleist thans in totaal 83.596 ge vangenen gemaakt, 465 stukken ge schut en 199 pantserwagens alsmede een enorme hoeveelheid ander oor logsmateriaal buitgemaakt Dnjpropetrowsk telt ongeveer 25000 inwo ners, is een belangrijke industriestad en werd vroeger Jekaterinoslow genoemd. Dnjpropetrowsk moet niet verward worden met den belangrijken stuwdam Snjprostroj, die veel zuidelijker ligt Tegenaanvallen afgeslagen. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Duitsche es kaders duikbommenwerpers en batterijen van Hongaarsche legerformaties hebben op 24 en 25 Augustus de laatste bruggehoofden van de Sovjets aan den Benedenloop van den Dnjepr, welke den aftocht van vluch tende bolsjewistische troepenresten moes ten dekken, bestookt Alle pogingen der Sovjets om door het gebruik van massa's infanterie den Duitschen aanval te stui ten, mislukten door het geconcentreerde vuur van de Duitsche en Hongaarsche wa pens. Zoo werden in den nacht van 24 op 25 Aug:. verscheidene compagnieën der Sov jets, die met bootjes naar den westelijken oever wilden oversteken, volkomen in de pan gehakt. Een tweede tegenaanval der Sovjets werd verijdeld voordat de bolsje wisten zich konden verzamelen. Toen de ochtend aanbrak, was de oostelijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reus achtig veld der verwoesting veranderd. Duizenden doode bolsjewisten lagen langs den oever, planken en omgeslagen booten dreven in den stroom en uit verlaten fa briekspanden kwamen wolken rook en stoom te voorschijn. De bolsjewisten had den hun hruggehoofden prijsgegeven. Sovjetkruiser zwaar beschadigd. Berlijn, 26 Aug. (DNB.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren een aan val gedaan op een zwaren Sovjet-kruiser in de Finsche Golf. De kruiser werd door vier bommen van zwaar kaliber getroffen en aanzienlijk beschadigd. Na het inslaan van deze bommen werden verscheiden ontplof fingen waargenomen. Duitsche vliegtuigen bespeurden omstreeks een half uur na den aanval verscheidene kleine schepen, die de bemanning van den getroffen kruiser aan boord namen. Verwacht kan worden, dat 't zwaar beschadigde schip verloren is. De kruiser heeft een waterverplaatsing van 8000 ton en behoort tot de klasse Kirof. Hij werd in 1936 gebouwd en bezat een vlieg- -tuigkatapult die voor twee a drie water vliegtuigen diende. De bemanning van 624 koppen heeft door het bombardement groo te verliezen geleden. Heftige tegenstand voor RevaL Berlijn, 26 Aug. (DNB.) Naar het DNB. verneemt, bieden de Sowjets voor Reval hef- tigen tegenstand in kazematten en veldstel- lingen Niettemin zijn afdeelingen Duitsche infanterie en pioniers diep in de Sowjetlinies doorgedrongen. Oorlogsschepen der Sowjets trachtten in den strijd in te grijpen. Door de artillerie van het Duitsche leger werden een Sowjet-kruiser en twee kleine oorlogsschepen in brand geschoten. SOVJET-WREEDHEDEN IN DE OOSTZEESTATEN. B e r lij n, 26 Aug. (D.N.B.) Vreeselijke tragediën, die zich tijdens den terugtocht der Sovjettroepen in het Oostzeegefoied hebben afgespeeld, zijn thans bekend gewor. den door de verklaringen van den burge meester van een dorp in de nabijheid van de stad Wesenberg. Uit de bosschen stroomden de horden der bolsjewistische soldatesks en drongen ons dorp binnen zoo deelde de burgemeester mee. Zij stortten zich op de' hoeven, staken de schuren in brand en verbrandden het vee in den stal. Zij vroegen niet, of zich nog menschen in de gebouwen bevonden. Zij schoten op twee levend brandende vrou wen. die zich niet tijdig in veiligheid had den kunnen brengen. Daarop schoten zij de vrouwen en sloegen met geweerkolven en schoppen op de weerlooze slachtoffers, tot deze ten slotte geen geluid meer lieten hooren. Opllchterspaar aangehouden. Eenigen tijd geleden huurden een man en een vrouw van 27 en 28 jaar oud een tandem te Bussum en legitimeerden zich met een persoonsbewijs. Toen de rijwielhandelaar zich later, toen het vehikel niet terugkwam, naar het aangegeven adres begaf, was daar van het huren van een tandem niets be kend. Later overkwam een andere rijwielhande laar hetzelfde. Thans is het echtpaar gearresteerd te Groningen. Bij hun verhoor kwam aan het licht, dat zij de tandems in Amsterdam van de hand haadden gedaan. Op deze manier hebben beiden in verschillende plaatsen elf tandems en vijf rijwielen gehuurd en daar na verkocht. De man had te Zandvoort een persoonsbewijs gevonden, hetwelk hij vervol gens voorzag van zijn eigen fotot en de stempels daarna bijteekende! De bewoners van een villa aan den Wete, ringschans te Amsterdam, die van vacantie terugkeerden, ontdekten dat tijdens hun af wezigheid ongenoode bezoekers een visite hadiden gebracht. Het geheele huis was overhoop gehaald en kasten e.d. waren van onder tot boven doorzocht. Een groote partij tafelzilver, welker waarde enkele duizenden guldens bedraagt, bleek verdwenen te zijn. Waarschijnlijk zijn de inbrekers per boot je ter plaatse gekomen de tuin achter het perceel grenst aan de Singelgracht waar na zij slechts een ruit behoefden in te slaan en zoo naar binnen konden stappen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor, terwijl ook niet nagegaan kan wor den. wanneer de inbraak gepleegd is. Afghanistan voelt zich bedreigd. Kaboel, 26 Aug. (D.N.B.) Radio Teheran heeft omtrent de oorlogshandelingen bekend gemaakt, dat gisteren om vier 's morgens Sowjet-troepen in het Noorden en Britsche troepen in het zuiden en zuidoosten Iraansch gebied zijn binnengedrongen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de steden Artsebil, Resjt, Ahwats en andere plaatsen gebombardeerd. Aan woonwijken en onder de burgerbevolking is aanzienlijke schade ontstaan, maar militaire doelen zijn bijna niet getroffen. Te Tebris heeft de luchtdoel artillerie een vijandelijken bommenwerper omlaaggehaald. Gemotorsieerde Sowjet-troepen zijn opge rukt naar Dzjoelfa en Makoe. Op vier plaat sen. bij Khanakin, Kasri-Sjrrin, Naft-Khane en Abadan zijn gemotoriseerde Britsche troe pen Iraansch gebied binnengedrongen. De Sowjet-vloot is in de Kaspische Zee en de Britsche vloot in de Iraansche Rolf tot aanvalshandelingen tegen de Iraansche kust overgegaan. De plotseling overvallen Iraansche troe pen hebben op verscheiden punten hardnek kig tegenstand geboden. Op vele plaatsen zijn zij er in geslaagd den opmarsch van den vijand tegen te houden, waarbij twee vijandelijke pantserwagens buiten gevecht zijn jjGstöldL De bevolking is in alle deelen des lands vast besloten het vaderland te verdedigen en zij stelt izoh ter beschikking van de re- cruteeringsbureaux. Volgens United Press verluidt te Ankara, dat het tot gevechten van werkelijk hevig karakter is gekomen en dat de lransche troepen bijzonder krachtig egenstand bieden tegen de voorhoeden van de twee Britsche colonnes, die uit de richting Bagdad langs den straatweg naar Teheran en uit Noord- Irak in de richting van Tebris oprukken. Verontrusting in Afghanistan^ Kaboel 26 Aug. (D.N.B.) Het begin der Engelsch-Bolsiewistische actie tegen Iran heeft in heel Afghanistan de grootste ver ontrusting verwekt. Britsche kringen in Ka boel verklaren openlijk dat op de bezetting van Iran ook een opmarsch van Britsch- Indische troepen naar Afghanistan moet vol gen, teneinde een gesloten Engelsch-Bolsje- wistisch front in Midden-Azië tot stand te brengen. In welingelichte kringen der hoofd stad van Afghanistan volgt men met zorg de gelijktijdige troepenconcentraties aan de grenzen van de Sowj et-Unie en Britsch- Indië. Irans legersterkte. United Press deelt uit Istanboel mede, dat de zijder van Ankara heeft bericht, dat het 200.000 man sterke leger van Iran uit 17 gewone en een gemotoriseerde divisie bestaat, waarbij nog tien divisies gendarme rie komen. De luchtmacht van Iran be schikt over 350 vliegtuigen, waarvan onge- voor de helft nieuwe. Nevenstaand kaartje geeft een algemeen over zicht van de lig ging van Iran op het westelijk ge deelte van het Aziatisch conti nent De aanval die 25 Augustus op Iran begonnen is door een gemeen schappelijke actie der Britsche en Sovjet-Russische troepen heeft geen ander d oei dan een verbinding tusschen beide le gers tot stand te brengen. De opmarsch der Britten is be gonnen bij de Perzisch golf langs de grens in de richting van Isfahen, die van de Sovjet troepen in de richting van Te bris, Teheran. Vanavond gaat de verduistering in om Voorzichtig met Jan Hali. Ze kwamen kort na elkaar bij de politie, om haar wedervaren te vertellen, niet zoo zeer om de teleurgestelde liefde -r' want ze begrepen wel, dat daarvoor ook de politie geen medicijnen heeft maar wegens het geldelijk nadeel, waarvan deze teleurstel ling vergezeld was. De eerste was een weduwe met een doch ter, die het eerzame beroep van kamerver huurster beoefende. Zij las in April j.1. een advertentie, waarin een huishoudster werd gevraagd en, overtuigd van haar kwalitei ten voor een dergelijke functie, had zij op de annonce geschreven. Niet zonder succes, 'want op een goeden dag (helaas bleek het later een kwaden dag te zijn geweest), ver- schen meneer Jan Hali, die te kennen gaf, dat zijn annonce slechts een springplank was geweest naar een verder reikend doel: een echtverbintenis. Hij was hoofdopzichter bij den rijkswaterstaat te Harlingen en zou in verband met de komende uitvoering der tunnelwerken te Amsterdam binnen kort naar de hoofdstad worden overgeplaatst Weduwnaar zijnde, bewoonde hij in Harlin gen met zijn zoontje een eigen huis en dat diende als extra attractie in dezen tijd mocht zich verheugen in het bezit van een varken en een hond, voor welke laatste hij niet minder dan 200 pond rijst had opge slagen. Nog tal van andere bijzonderheden kwa men den indruk, dat hij een welgesteld man was, versterken en het was dus geen won der, dat de weduwe het toeval prees, dat haar zulk een begeerenswaardigen echtge noot in spé in kennis had gebracht. Jan Hali liet het er niet bij zitten en reeds na een maand hadden de trouwplan nen vasten vorm gekregen: per 1 Juni zou een huisje in Aerdenhout worden gehuurd en met het oog op het a.s. huwelijk moesten de pensiongasten per dien datum worden opgezegd. De lichtgeloovige weduwe toonde de waarheid van van het spreekwoord, dat de liefde blind kenschetst en deed inderdaad zoo. Helaas, toen zii op Zondag 25 Mei naar Aerdenhout toog om haar toe komstige woning te bezichtigen, wachte haar een wreede teleurstel- stelling: de a.s. bruidegom was niét verschenen. Hij liet zelfs taal noch toeken meer hooren en na eenige maanden van lijdzaam afwachten, was het de weduwe duidelijk, dat zij haar toekomstigen echtgenoot, haar illusies en haar pensiongasten kwijt was en slechts een bittere le venservaring rijker was geworden; „Jo van Wessel"* De andere gedupeerde had op een huwe lijksannonce gereflecteerd, waarvan een ze kere Jo van Wesesl de steller bleek te zijn' Hij was hoofdopzichter van een bagger- maatschappij en zou binnenkort'aanzienlijk' in salaris vooruitgegaan wegens benoeming tot inspecteur. Ook zijn vrouw was dood en zijn dochtertje van tien jaar de foto werd getoond woonde bij zijn zuster in Zwollerkerspel. Alles liep van een leien dakje en in April werd de verloving gevierd, welke de trouw lustige jongedame vijftig gulden kostte als leening aan haar toekomstigen ega die „toe vallig juist krap bij kas zat. Later kwam er nog een voorschot bij. maar ja. alles zou natuurlijk binnen enkele dagen worden te rugbetaald. Het kwam zelfs zoover, dat het paar naar een pastorie toog om over de sluiting van het a.s. huwelijk te spreken, maar daarna viel het doek en ook deze bruidegom ver deen met de noorderzon. De politie ging aan het speuren en spoedig bleek, dat de beide da mes ongeveer gelijktijdig met den zelfden „heer" hadden kennis ge maakt: Jan Hali en Jo van Wessel bleken een en dezelfde man te zijn, die zijn trucs trouwens niet voor de eerste maal uithaalde. Reeds verleden jaar is in het politieblad door den commissaris van politie te Maastricht tegen hem gewaar schuwd, een waarschuwing, welke de hoofdcommissaris te Amsterdam thans met nadruk herhaalt. De man, die ongunstig bekend staat, is geboren 20 Mei 1891 te Amsterdam. Reeds in 1917 heeft hij zich uitgpgeven voor of ficier ter koopvaardij. In werkelijkheid is hij van beroep bankwerker, welk eerlijk ambacht hij echter ter wille van zijn zwen- delpractijken verloochent. Het is waar schijnlijk. dat er nog meer slachtoffers van deze praktijken zijn, die echter om be grijpelijke redenen niet bij de politie aan gifte hebben gedaan. Men zij op zijn hoede voor dergelijke in dividuen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1