Installatie van den nieuwen Kantonrechter Woensdag 27 Augustus 1941 Tweede blad NEYT/'RECLAME .VERHOOGT UW OMZET. tPJtadïm&LiuM Tevens de heer en Volkmaars en Leeuw geïnstalleerd tot plaatsvervangend Kantonrechter Toespraak van Mr* J* Blankers 't Hooft Collecte voor de Tuberculosebestrijding De kwaliteits-tandpasta beschermt het tandglazuur Petroleum voor verlichting Licht voor geëvacueerden T extiel-distributie De Zilvermeeuw" in topvorm De Jan Mens-prijsvraag De winnaars kunnen de boeken komen halen Hengelconcours Uit het 'Ro-êitLe.KcujxpxPit J^oceJUcfi rueuuU Markto verziekt ÏIUjuwJ uit Uhk VisscheriJ KeA& en Zendinq* Gistermiddag te 1 uur had in het ge bouw van het Kantongerecht aan de Kerkgracht een plechtigheid plaats in verband met de installatie van den nieu wen Kantonrechter alhier Mr. J. Blankers t Hooft, voorheen griffier bij het Kanton gerecht te Tiel, en opvolger in Den Helder van Mr. Arn. Veldman. De buitengewone zitting, welke open baar was, werd bijgewoond o.a. door fami lieleden van den nieuwen Kantonrehter en voorts door notaris De Wijn. Op het podium hadden plaats genomen de nieuwe Kantonrechter, de kortelings- beëedigde plaatsvervangende Kantonrech ters, inspecteur E. Volkmaars en notaris G. Leeuw, de Ambtenaar van het O. M. Mr. C. Smal van Alkmaar en de griffier Mr. Van Ravesteyn. Het was Mr. Van Ravesteyn, die de in stallatie verrichtte door het voorlezen van de akten van benoeming, zoowel van den nieuwen Kantonrechter als van de beide plaatsvervangers. Mr. Blankers van 't Hooft: Het was hierna, dat Mr. Blankers van 't Hooft het woord nam en een korte toe spraak hield. Ik 'aanvaard mijn ambt, aldus spreker, met het betuigen van groote erken telijkheid ten aanzien van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Justitie voor de benoeming, waarmede ik vereerd werd. Het ambt van Kantonrechter heb ik steeds zeer geambieerd en sterk begeerd. Men zegt wel eens dat, indien men een ge makkelijk baantje wenscht, men Kanton rechter moet worden. Ikzelf, aldus spr., denk daar anders over. Ik heb daarbij een goed-voorbeeld aan mijn vader. Wil men dit ambt goed bekleeden, dan is het in tegendeel een zeer moeilijk. Ik hoop, dat God mij bij dezen arbeid zal sterken, zoodat ik naar eer en geweten het werk kan' volbrengen. Het doet mij, aldus spr., genoegen, dat ik enkele mijner .familieleden hier mag treffen. Voorts moge ik er op wijzen, dat slechts dan de gestelde taak van het Kan tongerecht ten volle tot haar recht kan komen indien ieder ambtenaar, daaraan verbonden, meewerkt. In dit verband doet hij een beroep op den griffier. Met veel genoegen heeft spr. reeds vernomen, dat de griffier een zeer bekwaam, zeer ijverig en zeer minutieus werker is. Dit werd ook door hemzelf reeds geconstateerd toen hij kortelings in Den Helder aanwezig was. Tevens mocht hij toen bemerken, dat op de griffie alles tot in de puntjes in orde was. Ikzelf, aldus Mr. Blankers 't Hooft, ben zelf steeds een Kantonrechter gewend geweest, die niets te veel was om de Griffie te helpen. Ik beloof dat, waar en wanneer de Griffie ook een beroep op mij moge doen, zij op mij kan rekenen. Zich richtende tot de heeren Leeuw en Volkmaars, dankt spr. beiden voor de groote mate van hartelijkheid, waarmede dezen hem tegemoetgetreden zijn. Ik hoop, dat ik U zoo. weinig mogelijk lastig zal behoeven te vallen. Hij hoopt voorts, dat de verstandhou ding tusschen hem en den Ambtenaar van het O. M. een prettige zal zijn. Eveneens hoopt hij dit ten aanzien van de samen werking met Rijks- en gemeentepolitie. Tenslotte spreekt de nieuwbenoemde Kantonrechter er zijn leedwezen over uit, dat zijn voorganger, Mr. Veldman, niet mede aanwezig kon zjjn. Een rechtszitting maakte dit onmogelijk. Ware deze er niet geweest, dan zou hij (Mr. Veldman) de installatie verricht hebben. Spr. wijst dan nog op het vele werk, dat Mr. Veldman in Den Helder heeft moeten verrichten. Mr. Smal aan 't woord: Mr. Smal, de Ambtenaar van het O. M., wil ook een enkel woord van gelukwensch spreken op deze gelegenheid. Spr. wist reeds, dat de nieuwe Kantonrechter hart voor het ambt bezat. Dat hij zich geroepen voelde tot het rechterschap. Hier in Den Helder zal hij andere menschen met een andere mentaliteit treffen dan in de vorige standplaats. Met den hem geëigenden breeden blik zal het hem echter zeker niet moeilijk vallen die andere mentaliteit te begrijpen. U heeft een moeilijk ambt, aldus Mr. Smal. Moeilijk, vooral omdat U als Kan tonrechter alleen staat. Alleen en persoon lijk verantwoordelijk. Ik hoop echter, dat U daarin de voldoening zal vinden, die U er in zoekt. Spf. besluit met de hoop uit te spreken, dat er spoedig beter en normaler tijden zullen aanbreken, zoodat de nieuwe Kantonrechter in deze stad zijn huis kan opbouwen. Mr. Van Ravesteyn: Tenslotte is het Mr. Van Ravesteyn, de Griffier, die een enkel woord spreekt, er op wijst, dat veel in Den Helder verwoest is, doch dat het Kantongerecht nog praktisch geen schade opliep. Hij geeft de verzekering, dat de Griffie den nieuwen Kantonrechter, voor zoover in haar vermogen ligt, met raad en daad zal bijstaan. Dit is dan het einde van de buitengewone zitting, welke kort daarop weder geopend wordt, doch dan om een aanvang te maken met de gewone zitting, welker rol niet minder dan 260 zaken telt... Hieronder volgen de beide eerste zaken: Ontduiking van de Vleeschkeuringswet. Uiteraard was slechts een klein gedeelte van de 260 personen, die opgeroepen waren voor het Kantongerecht te verschijnen, aan wezig, toen de gewone zitting aanving. Kan- tonrechter-plaatsvervanger was de heer Volk maars, ambtenaar Mr. Smal. De eerste zaak betrof een affaire in ver band staande met ontduiking van de Vleesch keuringswet. D. K., een slager alhier, had order gekregen van een kennis van hem, zekere H. J. M„ om een schaap te slachten. Het dier werd gevild, maar de zaak lekte uit en de politie bemoeide zich met het geval. Het feit heeft zich voorgedaan omstreeks Januari. Op de vraag van den Kantonrechter of verd. ook een honorarium voor het slachten heeft gekregen, vernemen wij, dat de betaling geschiedde door een pond of tien schapen- vleesch voor eigen gebruik. Eenmaal is er slechts geslacht, vertelt verd. De Ambtenaar vindt het een ernstige zaak als men op deze wijze de distributie in gevaar brengt en vordert 35 gulden of 30 dagen. Hij houdt daarbij rekening, dat het feit geschied is in Januari, toen nog niet zoo algemeen be kend was, wat de gevolgen van deze overtre dingen zijn. Verd. zegt zoo'n groot bedrag niet te kun nen betalen. Uitspraak: 25.of 20 dagen. Autobotsing bjj Anna Paulowna. Vervolgens verschijnt Th. K., chauffeur te Oudkarspel, met getuige F B.. Verd. reed met zijn auto op 7 Mei over den Ewijcksvaartweg en zou daarbij zoo snel gereden hebben, dat hij bij een kruispunt geen voorrang meer had kunnen verleenen aan een bus. Het gevolg was, dat er een formidabele botsing ontstond en dat de bus voor een 500 gulden schade op liep. Het geheele voorstel lag in duigen. Diverse discoursen ontspinnen naar aanlei ding van deze zaak, die door verd. en getuige uitgevochten wordt, gebogen over de sitöatie- teekening. Als get. décharge treedt nog op J. S., die in de cabine bij verd. zat. Uit een en ander blijkt wel, dat er niet bepaald hard gereden is. Ook de Ambtenaar acht dit niet bewezen en houdt daarmede rekenirfg. Con form den eisch vonnist de Kantonrechter met 30.boete subs. 20 dagen hechtenis Een beroep op allen. Het woord „Tuberculosebestrijding" roept ongetwijfeld bij de meesten onzer dankbare gedachten op aan het werk, dat in ons land zoo bij uitstek waardeering vindt. En geen wonder, want, dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan tuberculose de laatste jaren aanmerkelijk teruggegaan. In 1940 was ech ter het sterftecijfer weer iets hooger dan in 1939. De tuberculosebestrijding is mede oorzaak, dat op het terrein van de volksgezondheid ons land zulk een vooraanstaande plaats in neemt. Wil dit zoo blijven, dan dienen alle krachten ingespannen te worden. De tuberculosebestrijding wordt gevoerd door plaatselijke, provinciale en landelijke ver- eenigingen, die door haar voorlichting, con- sultatiebureaux, deskundig huisbezoek, enz., een belangrijk apparaat vormen in den strijd tegen de tuberculose, hierbij krachtig gesteund door overheidsinstanties, organisaties en fond sen, welker taak op het gebied van de verple ging ligt, en die uitzending naar sanatoria en ziekenhuizen mogelijk maken. De Tuberculose bestrijding omvat derhalve zoowel de zorg voor den patiënt als de voorzorg t.o.v. diens omgeving. De bevolking in geheel haar samenstelling heeft steeds gul voor dit mooie werk geofferd, omdat zij de groote beteekenis ervan begreep, en de resultaten hiervan zag. In moeilijke tij den zooals wij thans doormaken, worden aan de tuberculosebestrijding extra hooge eischen gesteld, en alles moet worden gedaan, het koste wat het kost, om het bereikte gezond- heidspeil zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tuberculose bestrijding voor haar taak berekend zijn, de steun en medewerking van allen zonder uit zondering, is hierbij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tot voldoening, dat op 29 en 30 Augustus a.s. in een groote landelijke collecte voor dit belangrijke werk een beroep op de geheele bevolking kan worden gedaan. Dit beroep nu moge niet onbeantwoord blijven; het gaat hier om het behoud van het hoogste goed: de Volksgezondheid. Steunt daarom deze collecte en wel In ruime mate. Geeft U dus ook a.s. r(jdag- morgen 9 uur op voor collectant aan Musis Sacrum. Zooals men reeds in een advertentie in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, dienen hoofden van gezinnen, die voor de verlichting van hun woning uit sluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kunnen voorzien (bijv. door aansluiting op het gas- en electrische net, het gebruik van een bron- of butagas- installatie, windkracht of op nog andere wijze) zich tot en met Vrijdag a.s. tot het distributiebureau wenden teneinde aldaar invulformulieren te doen invullen. Invulling kan niet geschieden door hen, die op kamers, in een pension of in een hotel wonen. Als gezinsleden kunnen ook worden beschouwd kostgangers, pension gasten en inwonend personeel, voorzoover zij echter blijvend inwonend zijn. De distributiestamkaarten van alle leden van het gezin moeten worden meege bracht. Tijdelijk wonende in Heer Hugowaard. In aansluiting op de actie door het N.V.V. gevoerd in het belang der Heldersche vluch telingen, om te komen tot een billijke rant soeneering van lichtstroom, kunnen wij het volgende meedeelen: Het Rijkskolenbureau heeft voor het Elec- triciteitsbedrijf te Heer Hugowaard vergun ning verleend om de toewijzing voor hen, die aan evacué's onderdak verschaffen, te ver- hoogen. Het gebeurde meer dan eens, dat een ver huurder van een schuur of boet het licht van zijn huurders uitschakelde, uit vrees, dat hij anders het hem toegewezen rantsoen over schreed. Dit behoeft thans niet meer en daardoor is een aanleiding tot veel getwist en onaan genaamheden uit de wereld geholpen. Elke evacué kan dus door middel van zijn huisbaas een verzoek tot verhooging van stroomrantsoen indienen, zoo hij dit slechts schriftelijk doet met vermelding van den tijd welke hij daar reeds woont en het aantal personen waaruit zijn ge zin bestaat. Dit verzoek moet ingediend worden bij het Electriciteitsbedryf te Heer Hugo waard. Aanvragen worden thans behandeling genomen. niet in In verband met de wijziging van de distri butie-regeling voor de textielproducten, wor den heden tot nadere bekendmaking, behou dens noodgevallen, geen aanvragen tot leve ranties vergeven en/of speciale punten op het Distributiekantoor in behandelng genomen. tt TEMPERATUUR ZEEWATER: Hedenmorgen 8 uur: 17,4 gr. N.-H.W.B.-athletiekdag te Santpoort. De verwachtingen van Zaterdag j.1. dat de Heldersche wandelaars een goed figuur zou den slaan bij de atletiekwedstrijden van den N.-H. W. B. zijn wel verre overtroffen. Niet minder dan 5 eerste prijzen, als mede eenige 2e en 3e prijzen en tenslotte een zilveren beker voor de best geclassi ficeerde vereeniging, verhuisden naar Den Helder. Dit succes is niet geheel toevallig, im mers de wandelsport was geruimen tijd aan banden gelegd en dientengevolge hadden de wandelaars dus voldoende tyd om de athletiek te beoefenen. Uit het behaalde succes blijkt weer, dat „de Zilvermeeuwen" nog steeds vol goeden moed bllijven en zich ware all round athleten toonen, een voorbeeld voor menige andere vereeniging in Den Helder. Hieronder de uitslagen: 100 m. hardloopen: le H. Timmers, 12.1 :ec., Zilvermeeuw; 3e F. Himpers, 12.3 sec.. Zilvermeeuw. 400 m hardloopen: le A. Aberson, 66,2 sec., Zilvermeeuw; 2e H. Aberson, 66.3 sec., Zil vermeeuw. 2000 m veldloop: 4e W. Bakker, Zilver meeuw. Kogelstooten: le H. Timmers, 11.10 m, Zil vermeeuw; 2e N. v. Gent, 16.53 m, Zilver meeuw. Hoogspringen: le A. Aberson, 1.70 m, Zil vermeeuw. Verspringen: 2e H. Timmers, 5.56 m.. Zil vermeeuw. Estafette 4 X 190 m: le de Zilvermeeuw I, 52 sec. (A. Aberson, F. Himpers, P. de Ko ning, H. Timmers). „De Zilvermeeuw" verwierf hiermede tevens een zilveren beker voor de beste vereenigings- prestatie. Vandaag ontvingen wjj uit Amster dam de door Jan Mens gesigneerde boeken retour. De winnaars in de stad kunnen dus heden(Woensdag)middag of Donderdag ochtend hun prijs komen halen. De boeken liggen klaar en men kan ze, na legitimatie, meenemen. En dit is dan het definitieve einde van de X-dorpsche prijsvraag, die zoo bijzonder geslaagd is en waarvan alle partijen genoegen beleefd hebben: de auteur Jan Mens, de puzzlelaars, de prijswinnaars en de raadsel-redactie. Wellicht dat zoo'n geslaagde prijs vraag nog eens voor herhaling vatbaar is! Door de hengelsportvereeniging „Voor ons Genoegen" werd j.1. Zondag een concours ge houden in het Noord-Hollandsch Kanaal nabij 't Westeinde. 26 Leden namen aan den wedstrijd deel. Hoewel de vangst niet overmatig genoemd kon worden, had de wedstrijd een zeer ge animeerd verloop. Er werd 3 maal 3 kwartier gevischt. in welk tijdsbestek 86 baarzen uit hun element gehaald werden. Velen hiervan waren onder de maat. De prijzen werden na afloop uitgereikt in het café van den heer Langedijk. Binnenkort zal wederom een concours gehouden worden. Een bedrag werd aldaar gestort, hetwelk men zal reseiveeren voor het volgend jeugd- hengel-concours, dat over 3 weken zal plaats vinden. ACCORDEON GESTOLEN. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat ten nadeele van een bewoner van het Juliana- park een groot accordeon gestolen werd. Een onderzoek wordt ingesteld. LAARZEN ONTVREEMD. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat ten nadeele van iemand een paar lange rub ber laarzen gestolen zijn. Ook hiernaar stelt de politie een onderzoek in. BEZOEK AAN ZIJN HUIS. Een geëvacueerd stadgenoot gaf bij de po litie aan, dat er tijdens zijn afwezigheid tus schen 15 en 25 Augustus j.1. diverse goede ren uit zijn woning ontvreemd zijn. PERSOON GEARRESTEERD. Een persoon werd gearresteerd, verdacht van het plegen van diefstal van een rijwiel.. RUZIE. Het bleek noodzakelijk te zijn dat de politie optrad als scheidsdechter in een hoogloopende ruzie. FIETS GESTOLEN. Ten nadeele van een bewoner van de Van Limburg Stirumstraat werd een fiets ge stolen. DE GESTOLEN SNIJBOONEN. De vorige week namen wij een bericht op betreffende een hoeveelheid snijboonen, die op onnaspeurlijke wijze verdwenen waren uit de fietsenstalling bij het spoor. Thans deelt men ons mede, dat deze groenten inmiddels terug bezorgd zijn. Iemand had ze per vergissing meegenomen, zoodat er geen sprake meer is van een „schuldige". Misverstand was hier alleen schuldig! OP AVONTUUR. Twee minderjarige meisjes, afkomstig uit IJmuiden en Beverwijk deden hier dezer da gen de ronde. Surveilleerende politie kreeg beide jongedames in het vizier en merkend dat het hier zulk jong goed betrof, aarzelde men niet hen beiden terstond naar de ouders terug te zenden. NOG MEER MINDERJARIGE MEISJES. Twee andere minderjarige meisjes, uit een der buitengemeenten, waren eveneens op avontuur getogen naar Nieuwediep. Ook zij werden aangehouden door de politie en naar de respectievelijke ouders teruggebracht. NA 12 UUR. Iemand, een manspersoon, die na 12 uur op de openbare straat aanwezig was, werd meegenomen naar het Hoofdbureau tot 4 uur 's morgens. Doordat het binnenhalen van den oogst de landbouwers aan hun bedrijf bindt, viel de markt gistermorgen geen druk bezoek ten deel en toch was de veeaanvoer voor dezen tijd van het jaar vrij groot, vooral veel wolvee kwam aan de markt. De grootste aanvoerder was weder de heer Sijbr. C. Eelman, die pl.m. 120 fokschapen op Texel heeft ingevoerd, waarvan op de markt verscheidene werden verkocht voor zeer uiteenloopende prjjzen, 42 tot 80. Lammeren werden nog ruim 100 stuks verhandeld, de prijzen liepen van 22 tot 30 per stuk. De runder-aanvoer bestond slechts uit en kele kalveren, prijzen van 18 tot 30. Biggen werd een zestal aangevoerd; een goede big kocht men reeds voor 20. Een veulen bracht 600 op. De totale aanvoer bestond uit: 151 schapen 4280; 107 lammeren 30 tot 36; 6 kalveren 1830; 6 biggen 18 tot 22; 1 veulen 600. Door 63 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 5128 kg aal en paling, van 35 tot 300 kg per vaartuig, prijs 74 ct.; 400 kg snoekbaars, 68 ct.240 kg voorn en baars, 14 tot 36 ct. per kg; en 450 manden nest, 33% ct. per mand van 25 kg. URK, 25 Augustus 1941. Door 11 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd. 568 kg aal en paling, van 40 tot 100 kg per vaartuig, prijs 74 ct.; 250 kg snoekbaars, 68 ct.; 100 kg voorn en baars, 14 tot 36 ct. per kg en 91 manden nest, prijs 33% ct. per mand. De vorige week kan de visscherij van onze IJselmeervloot op aal en paling zeer goed worden genoemd. De motorlooze zeilvaartui- gen hebben, gezien wind en Windrichting, de geheele week kunnen visschen. Veelal waren de vangsten van goed tot zeer goed. Deze categorie visschers bracht per et maal vangsten aan de markt tot 400 kg per zeilvaartuig. Over het globaal varieerden deze gemiddeld tot 150 kg per etmaal, hetwelk voor de motorlooze zeilvaartuigen als zeer bijzon der kan worden genoemd. Ongesorteerd werd deze soort paling verkocht voor 74 cent per kg. De weekresultaten van deze vaartuigen waren van 200 tot 600 gulden per zeilvaartuig. In het IJselmeer wordt momenteel ook veel nest gevangen, welke tegen den prijs van 33% ct. per mand wordt verkocht. De kleine motorvaartuigen boekten vang sten tot 600 kg per etmaal. De weekbesom- mingen varieerden van 350 tot 500 gulden per vaartuig. Indien de geheele week gevischt kon worden, zouden deze wel tot 2000 per motor vaartuig zijn. De lijn- of beugaalvisscherij was verleden week van weinig beteekenis. De kustlijnaal- visschers hadden vangsten ten hoogste tot 20 kg. Hiervan waren de weekbesommingen ten hoogste tot 50. De snoekbaarsvisschery is voor dezen tijd tot goed te noemen. De besommingen van de groote Noordzee- vloot waren hoog. Voor de kust van IJmuiden tot 700. De snurrevaadvaartuigen tot 1100 per vaartuig. De vorige week (18 tot en met 23 Aug.) werd door 7 tot 100 vaartuigen per dag aan den Vischafslag aangevoerd: 36714 kg aal en paling, prijs 68 tot 154 ct.; 5512 kg snoekbaars, 68 ct.; 550 kg baars; 680 kg voorn, prijs 14 tot 36 ct. per kg en 2700 manden nest, prijs 33% ct. per mand. HONDERD JARIG BESTAAN. De Gereformeerde kerk te- Enkhuizen her denkt einde September het feit, dat zij voor honderd jaar geïnstitueerd werd. In een plech tige bijeenkomst, waarvan de datum nog nader vastgesteld moet worden, zal ds. D. Hoek, emeritus-predikant der Gereformeerde kerk te Enkhuizen, een herdenkingsrede uitspreken. De kerkeraad besloot een blijvende herinnering aan dit feit beschikbaar te stellen. DE OUD-KATHOLIEKE KERK IN POLEN. De gouverneur-generaal te Warschau, dr. Frank, verklaarde de „Oud-Katholieke kerk van de Utrechtsche Unie" tot publiek erkende godsdienstige corporatie. Hiermee geniet deze kerk de publiekrechtelijke vrijheid voor de uit oefening van haar eeredienst en heeft het recht haar eigen aangelegenheden naar eigen kerkelijke verordeningen te regelen. De kerke lijke grondwet en de kerkelijke rechtsregelen zelve moeten voor de invoering aan de regee ring van het generaal-gouvernement voorge legd worden, ook de benoeming van den bis schop behoeft de toestemming der regeering. LEGAAT. Wijlen baronesse van Sijtsema-Colenbrander te Oldebroek vermaakte aan de diaconie der Nederlandsche Hervormde gemeente aldaar, een bedrag van 2.000. JEUGDKERK. De kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Bïlthoven besloot een kerkdienst voor jongeren tusschen 13 en 17 jaar in te steUen. EEN WEIGERING EN EEN TOESTEMMING Het bestuur van de vereeniging van Vrijzin nige Hervormden, afdeeling Loosduinen, had den kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente aldaar verzocht om de Bethelkerk aan de Laan van Meerdervoort te Loosduinen te willen afstaan voor het houden van een doopsbediening, onder leiding van ds. J. F. Kruyt, een der beide piedikanten-voorgangers van de afdeeling Den Haag van de vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, aldus schrift Het Vaderland. Dit verzoek werd gedaan omdat verschillende leden der afdeeling het verlangen kenbaar gemaakt om hun kinderen te later, doopen. Op dit verzoek kreeg de afdeeling van Vrij zinnige Hervormden een afwijzend antwoord, waarin werd medegedeeld, dat er in de Bethel kerk iedere maand gelegenheid is tot bedie ning van den heiligen doop, door de beide plaatselijke predikanten confessioneelen dat de kerkeraad principieel afwijzend moet be schikken op het verzoek. Een ander geluid komt echter uit Rijswijk, hier heeft de kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente aan ds. Kruyt toegestaan om op Zondagmiddag H September e.k. in een doopdienst kinderen van leden van de Haag- sche afdeeling van Vrijzinnige Hervormden te doopen. Men spreekt in onze delgen nogal eens over kerkelijk overleg. Hier is theorie en practijk. In Loosduinen een weigering, in Rijswijk een har telijk welkom en dit waarlijk niet alleen aan de geestverwanten, maar ook de orthodoxie krijgt in Rijswijk iedere maand daartoe volop de gelegenheid.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5