Abonneert 3 op dit blad De komende Sportdagen Vroolijke jongens in den trein Adieu Jiindet-ojtnamen 2345 Ponderdag 28 Augustus 1941 Tweede blad Kantongerecht Den Helder Van een bakker die t goed met z'n klanten voorhad De gezapige Wieringer De collecte voor de T uberculosebestrijding Kapelaan Westdijk Afscheid Ds. W» JF* Meiners Bijzonderheden over de wedstrijden, prijzen enz. - zwengeltelefoon Thans maken wij weer Jac. de Boer Zwemwedstrijden voor Gemeente personeel Verkeersongeval N.V. Drukkerij en Uitgeverii v.h. C. DE BOER JR nieuw telefoonnummer C. D. reed 3 Juni op de Molenvaart als chauffeur van een autobus en heeft daarbij kennelijk te veel gas gegeven. Tenminste, toen er iemand naast hem kwam rijden, met 'n vrachtauto, was hij niet in staat zoo te manoeuvreeren, dat alles zonder ongelukken afliep. Integendeel, een botsing was niet te omzeilen en dat was de oorzaak dat de laat ste faze van die affaire thans voor den kan tonrechter uitgevochten moest worden. Di verse getuigen komen aan het woord en ge ven hun meening te kennen en uit een en ander komt vast te staan dat verd. de auto, vanwege de bocht in den weg niet hebben. Het verkeerd rijden kan dus niet be wezen worden. Zoo denkt de Ambtenaar er blijkbaar ook over, die voorstelt wegens gebrek aan bewijs verd. vrij te spreken. De Kantonrechter-waarnemer, de heer Volkmaars, gaat daarmede accoord. Een mooie affaire Als U een evacué vraagt, hoe hij het vindt telkendage maar. weer in den trein te zitten en iederen dag weer hetzelfde stukje af te leggen, zal hij U ten antwoord geven, dat hij het zoo langzamerhand stom vervelend begint te vinden... Vandaar dat het begrijpelijk is, dat men in zoo'n trein allerminst gesteld is op lastige elementen, die probeeren op de een of andere manier de kachel aan te maken... op een wijze, zooals dat bij hen die te diep in 't glas keken, pleegt te geschieden. Ter zake: eenigen tijd geleden stapten op het nippertje op het Heldersche perron een drietal heeren binnen teneinde zich naar hun woonplaats, Anna Paulowna te laten vervoe ren. Het waren N. J., D. L. en R. R. Ze had den in Den Helder een flink glas gedronken en kwamen hoogst vroolijk ip de coupé te recht, alwaar de zeer nuchtere Nieuwedie- pers allesbehalve door hun komst gesticht waren. Het liep dan ook op bonje uit. En die bonje ontaardde zelfs in een uitbarsting, welke ont lading zocht in een opstopper die een der passagiers opliep. Dat deed de maat overloo- pen en iemand trok aan de noodrem. Proces verbaal werd opgemaakt, de lastige passa giers werden den trein uitgezet en de evacué's treinden verder.... Thans werd de zaak voor den kadi uitge vochten. Er was een aardige juffrouw, die lang niet te spreken was over het gedrag van die drie groote kerels in dat kleine coupé-tje en er schande over sprak dat ze haar vader een „linksche" gegeven hadden. De mannen keken zeer boos en zeer verontwaardigd. En brachten in het midden dat ze zeer zeker niet geslagen hadden. Ze hadden trouwens heele- maal niets gedaan. Daar herinnerden ze zich niets van. Ze waren alleen maar een dagje uitgeweest en hadden 'n behoorlijk glaasje ge dronken. De Ambt. is niet erg te spreken over dit gedrag en vraagt voor ieder der 3 heeren 15.of 10 dagen. Waartegen fel ge protesteerd wordt en naar aanleiding waar van een der delinkwenten zich de opmerking permitteert dat hij dit een dure visite vindt Uitspraak: conform. Geen stoplicht Geen auto of motorfiets mag men berijden zonder dat een stoplicht werkt. Dit was niet het geval met het stoplicht van verd. D. H., directeur van den Keuringsdienst alhier, die deswegen op de bon ging. Evenwel... het proces-verbaal schijnt niet geheel in orde ge weest te zijn, want het was niet mogelijk H. schuldig te verklaren. Hij werd dus ontslagen van rechtsvervolging^ Dat mag op Texel zelfs niet. S. P. K. reed 2 Juli langs de Texelsche dreven en wel over den Schilderweg. Langs dien weg ligt evenwel een fietspad en dat had gebruikt moeten worden. Een Texelsche Her mandad legde de vinger op deze wonde ver- keersplek en zette de man op de bon. Deze verzette zich thans door er op te wijzen, dat hij juist uit verkeers-oogpunt op den weg was gaan rijden. Hij had namelijk 'n paar lange vischhengels bij zich en daarmede op het fietspad te gaan rijden, achtte hij ge vaarlijk. Desalniettemin... 3.of 2 dagen, 't Verboden schietgeweer. Eveneens op Texel geviel het volgend dra ma. C. W., een kweeker, bevond zich m het Veld in het bezit van een tweeloops jachtge weer. Hij jaagde daar waarschijnlijk op ple vieren, doch deed dit op enkele stukken land, waar hij niet mocht jagen. Ook dit consta teerde de Texelsche politie. Nadat verd. zich verweerd heeft^ tegen de aanklacht vonnist de heer Volkmaars met 15.of 10 dagen, terwijl het schietwapen verbeurd verklaard wordt. Dat is verdachte te veel van het goede en hij zegt dat hij er geen genoegen mee neemt. Volgende acte dus: in Alkmaar. Na middernacht... Na middernacht ontdekten Heldersche po litieagenten mej. C. B. op straat. Dat mag niet en deswegen namen zjj de dooiende signorina mee, en gaven haar huisvesting in het Hoofdbureau. De rekening werd echter thans gepresenteerd in den vorm van een boete van 6.—, subs. 4 dagen brommen. Remmen niet in orde. P. J. reed met de bakfiets langs de Bas- singracht- en werd aangehouden. Het onder zoek wees uit dat z'n remmen niet in orde waren 5.of 3 dagen. Geen voor- en achterlicht op de fiets. De chauffeur J. S. reed 26 Aug. met de fiets weg en dat zonder dat er een voor- en achterlicht aan de fiets bevestigd waren. De man verontschuldigde zich door er op te wij zen dat hij voor de weermacht werkte. Dit is echter geen excuus om willekeurig in de stad zonder licht op de fiets te rijden. Twee boete's van 2.50 en 1.resp. 2 en 1 dagen hechtenis. Zonder bel. Het is wel eens goed er aan te herinne ren dat men niet belloos fietsen mag. A. M. K. die dat toch deed, kostte dit 2.50 of 2 dagen. Vrooljjk intermezzo. Als vroolijke noot tusschen het dorre ge- réchterlijke hout van dien middag verscheen een bejaard veehouder uit Hippolytushoef, deftig in 't zwart. De oude baas was nog nooit in z'n leven „voor" geweest, en uiter aard was deze eerste keer dan ook een heele sensatie, vooral als men reeds een aardig jaartje opschiet. Het euvel, waaraan de oude heèr zich schuldig gemaakt zou hebben, be stond uit het verzuimen van het weghalen van de schors van een iep, die aan iepziekte leed. Het blijkt evenwel dat de man daaraan part noch deel heeft, aangezien hij van de opdrachten voor het weghalen van de bast nooit vernomen heeft, om den eenvoudigen reden dat hij in dien tijd in het Alkmaarsche Ziekenhuis lag en daarna bij iemand anders verzorgd werd. De knecht wist er niets van en zoo geviel het dat de Wieringer patriarch Nieuwediep- waarts toog. Inmiddels is de iep ontbast. Evenwel... de man is toch in overtreding geweest en Justi- tia eischt haar deel. Hetgeen bestaat uit 8 of 6 dagen. Nog zoo iets. Een andere Wieringer stond eveneens voor ongeveer hetzelfde feit terecht. J. D. had ook maatregelen moeten nemen tegen de iepziekte waaraan enkele boomen, staande op zijn grond, laboreerden. Wegens zeer drukke werkzaamheden was de man daartoe echter niet in de gelegenheid geweest. Excuses hel pen niet, ook al is er een begrijpelijk motief aanwezig, 15.of 10 dagen. Arbeidsovertreding. Een bedrijfsleider, uit Middenmeer staat te recht terzake een overtreding van de Arbeids wet. Wegens drukke werkzaamheden waren 3 man van het personeel bezig met werken op een tijdstip, dat dit niet geoorloofd was. Dit werden 3 boete's. Namelijk 3 maal 3 of 3 maal 2 dagen. Idem, idem. De landbouwer J. K. uit de Wieringe'rwaard was op een bedrijf aan het werk met enkele knechts, zonder dat ter pla,atse een arbeids lijst opgehangen was, zooals men dat ver plicht is. De beklaagde wees er op, dat hij wel degelijk in het bezit is van een dergelijke lijst, doch dat het hem onmogelijk is die overal mee naar toe te sleepen. Begrijpelijk wellicht, maar... 't wordt ge straft. Met 2.of 1 dag. Gefietst in verboden richting. De vertegenwoordiger P. J. B. uit Heiloo heeft in de Keizerstraat gefietst en wel in het verboden gedeelte. De politie merkte zulks en zorgde voor een proces-verbaal. 3.of 2 dagen. Een bakker die het goed meende. Dat men ook met Justitia in minder pret tig contact kan komen als men er op uit is, goed te doen, bleek 'bij de zaak tegen J. v. d. Krul, een bakker uit Anna Paulowna. Bij controle bleek diens brood niet aan de eischen gesteld door de Warenwet, te voldoen. De bakker vertelde, dat wel in de laatste plaats voorgezeten had de bedoeling, de klanten minderwaardig brood voor te zetten. Integen deel, juist ten tijde van de verandering van de samenstelling van het brood poogde hij dit, door menging, zoo smakelijk mogelijk te fa- brieeeren. De Warenwet kent echter geen pardon en dus moest ook deze goedwillende overtreder voor het schakel zinken, 8.of 6 dagen. De nood is hoog gestegen en daarom verdient de morgen en Zaterdag te houden landelijke collecte ten behoeve van de tu berculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche Centrale Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose- ge schaard, welker Voorzitter, de heer Dr. L. C. Kersbergen, tevens voorzitter van den gezondheidsraad, steeds op dè bres heeft gestaan en nog staat voor een goed geor ganiseerde tuberculosebestrijding. Nim mer werd in Nederland tevergeefs een be roep gedaan op de vrijgevigheid, wanneer het de tuberculosebestrijding gold. In dezen tijd, waarin reeds een toename van het aantal tuberculosepatiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem dienen te geschieden. Meldt U Vrijdagmorgen in Musis Sacrum als collectant(e). BEGIN VAN BRAND. Dezer dagen ontstond begin van brand in een onbewoond huis aan de Binunenhaven. De oorzaak was gelegen in het feit, dat kwajon gens hier op ongeoorloofde wijze aan het spelen waren. Het bleek mogelijk dat het vuur met emmers water gebluscht werd. jne. Zooals men in ons nummer van Dinsdag heeft gelezen, verlaat kapelaan Westdijk per 1 September a.s. Den Helder, na gedurende geruimen tijd als kapelaan alhier gewerkt te hebben. De kapelaan is thans benoemd aan de Sint Jozef-kerk te Haarlem. Opvolger wordt kapelaan De Goede, tot nu toe te Wer- vershoof. Naar ons wordt medegedeeld, hoopt Ds. W. J. F. Meiners a.s. Zondag 31 Augustus om half elf in de godsdienstoefening in de Luthersche Kerk (Weezenstraat) zijn afscheidsprediking te houden. Na het vertrek van Ds. Meiners zal Ds. C. C. G. Visser Jr., van Enkhuizen, als Consulent optreden. De Algemeene Kerkelijke Commissie van het Hersteld Evang. Luthersch Kerkgenootschap heeft den heer D. M. de Munck opnieuw belast met het secretariaat van den Kerkeraad, ter wijl de heer J. Goudswaard door deze Commis sie benoemd is tot fungeerend ouderling. De heer Goudswaard blijft tevens president-diaken. Ds. Meiners hoopt Zondag 14 September om half elf zjjn intrede te houden in de Herst. Evang. Luth. Kerk aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. De commissie, die de organisatie van de sportdagen op zich genomen heeft, is niet stil blijven zitten na den tegenslag, dien zij begin Augustus ondervond en die zoo groot was, dat tot uitstel moest worden overgegaan. Uitstel was echter geen afstel en verleden week is er weer met de verenigingsbestu ren vergaderd en het volgende programma definitief vastgesteld. Het programma. Zaterdag 6 September. "s Middags 2 uur: Start 20 km wandel tocht. 's Middags 3 uur: Athletiek vierkamp. Zondag 7 September. 's Morgens 9 uur: Start 20 kg wandel tocht (voor hen, die Zaterdag niet kun nen). 's Morgens 10.30 uur: Korfbalwedstrjjd. Pauze tot 2 uur. 's Middags 2 uur: Hockeywedstrijd. 's Middags 3(4 uur: Voetbalwedstrijd. Na afloop prijsuitreiking. Wandelsport. Als we het programma iets nader bekijken, zien we dat op Zaterdagmiddag voor de genen die dan niet kunnen, op den Zondag morgen een 20 km wandeltocht zal worden gehouden. Er is een aardig parcours uitgestippeld, waarin ook Huisduinen is opgenomen. 20 km wandelen is voor een ieder, die eenigszins sportief aangelegd is, zeker te doen. Als herinnering aan dezen sportdag wandeltocht ontvangt iedere» deelnemer een medaille. Voor groepen zijn er ook groepsprijzen beschikbaar gesteld. We verwijzen voor bijzonderheden naar de raambiljetten en advertentie. Athletiek. Zaterdag 3 uur begint de athletiekvier- kamp. Op zichzelf reeds een evenement voor sportliefhebbers. In de deelnemende ploegen is een kleine wijziging gekomen. Helaas moest de pittige Zilvermeeuwploeg zich terugtrekken, daar voor is nu in de plaats gekomen een ploeg van dê plaatselijke luchtbeschermingsdienst. De deelnemende vereenigingen zijn dus: De Heldersche Athletiek Vereeniging. De Hockey Club „Hermes". De Rijkswerfsportvereeniging. De Luchtbeschermingsploeg. Gekampt zal worden op de 100, 400, 800 en 1500 m hardloopen, gevolgd door kogel- stooten, verspringen en hoogspringen. Tot slot gevolgd door 4 X 100 m estafette. De H. A. V. heeft de organisatie in handen. Het heeft lang geduurd voordat onze telefoon geautomatiseerd werd. Steeds weer werd het uitgesteld. De vreemdeling uit de groote stad stond verbaasd naar onze voor hem voor wereldlijke telefoontoestellen te kijken en ivist niet meer hoe hij er mee om moest gaan. Nu is het dan eindelyk zoover. Een paar dagen geleden kreeg ieder abonné een brief in de businhoudende een schrijven, dat dan en dan de automatische telefoon in gebruik zal worden genomen, en een boekje vol wijze raad gevingen hoe het nieuwe telefoontoestel te be handelen. Menigeen zal zich wel reeds een avondje in de gids verdiept hebben om de wer king van de telefoon, èn de voor hem belang- rijke nummers, uit het hoofd te leer en. 't Is voorbij met ons gekanker op de telefoon, wat we allemaal zoo graag mochten doen, als de centrale niet gauw genoeg antwoord gaf of als je na drie maal afbellen nog steeds verbon den stond. Maar het is ook voorbij dat we de vriendelijke stem van de juffrouw hoorden, die ons vermaande dat we een beetje geduldiger moesten zijn, en dat er nog méér abonné's waren. Hoe vaak hebben wij ook niet de juf frouw telefonisch een gelukkig Nieuwjaar of een vroolijk Paaschfeest toegewenscht. Het laatste jaar bracht afwisseling. Er waren toen behalve telefoonjuffrouwen ook „Telefoonmeneeren" en je moest die aan den anderen kant hooren grinniken als je ze erg aardig met „juffrouw" aansprak, en daarna be gon te stamelen omdat het geen juffrouw bleek te zijn. Onze ouwe ,#wengeltelefoon" heeft afge daan. We zullen niet meer nijdig wel een minuut lang kunnen zwengelen als we geen gehoor krijgen van een bepaald nummer, we mogen nu met onze vinger een schijf rond draaien, en er wordt prompt op dat nummer gebeld. „V draait, wij bellen". Maar het karak ter is uit de telefoon vandaan. Vroeger, na een ferme draai aan den slinger, kon de juffrouw nijdig zeggen: ,Jïou, nou, ik ben niet doof". Dat hooren we niet meer. Misschien, als we eens „K 00" bellen, dat we dan de oude, ver trouwde stem van onze telefonistes op een af stand hooren. Ouvje zwengeltelefoon, morgen ga je in een hoek totdat de P.T.T., je komt weghalen. In onzen tijd van alles automatisch en machinaal heb je ook het loodje moeten leggen Dr. LOEN OP EEN DRIETAL GEPLAATST Naar wij vernemen is dr. A. E. Loen, direc teur van de R.H.B.S. alhier, geplaatst op een 3-tal van de Gemeentelijke H.B.S. te Apel doorn. Korfbal. Op het programma staat vermeld, dat twee teams van de kórfbalvereeniging „Helder" elkaar zullen bekampen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat op dien dag K.V.H. haar eersten wed strijd voor de competitie moet spelen. Deze wedstrijd komt hier dan in de plaats voor den demonstratiewedstrijd en zal dan plaatsvin den op Zondag 7 September, 's morgens 10.30 uur. Hockey. 's Middags om 2 uur treedt het eerste elf tal van onze plaatselijke hockeyclub „Her mes" aan tegen een Alkmaarsch senioren elftal. Voor Hermes een zware opgaaf, im mers Alkmaar speelt al jarenlang in de com petitie en beschikt over veel meer gerouti neerde hockeyers dan Hermes. Voor het. Heldersche publiek is het echter een prachtige gelegenheid eens nader kennis te maken met het steeds meer aan populari teit winnende hockeyspel. En zeker zal er spanning zijn, want Hermes zal alle zeilen bijzetten om in eigen omgeving een goed figuur te slaan. Voetbal. Hier betreft het een plaatselijke ont moeting, n.1. tusschen een elftal van de Rijkswerf en een Heldersch elftal. Dit wordt naast Hockey de hoofdschotel van den Zondagmiddag en we twijfelen er niet aan, of vele voetballiefhebbers zullen naar de sportlaan gaan, om weer eens te genieten van een ouderwetsch voetbal partijtje. In beide elftallen zitten goede spelers, zoodat het vertoonde vast wel op een behoorlijk peil zal staan. Gymnastiek moest helaas van het programma afgevoerd worden, daar O.K.K. 6 September in Winkel aan een turndag mee moet doen. Prijzen. Naast de prijzen, die het comité beschik baar stelt, i3 ook de burgemeester in principe bereid gevonden een prijs beschikbaar te stel len evenals.de werfdirectie dit deed. Sportdaginsigne.. iedere deelnemer, die aan welke tak van sport ook deelneemt, ontvangt een speciaal insigne. Dit zal dan een blijvende herinnering zijn aan de sportdagen 1941. Het ligt n.1. in de bedoeling om elk Jaar dergelijke sportdagen te organiseeren. Tot slot kunnen we nog vermelden, dat de H.R.C.O beide dagen met haar geluidsverster ker op het terrein aanwezig zal zijn. Met het oog op de atletiekwedstrijden is dit vooral een voordeel, want nu zal ieder toeschouwer nauwkeurig op de hoogte kunnen worden ge houden van de uitslagen en den juisten stand tusschen de ploegen onderling. Portret-Atelier (Goede pasfoto's 6 stuks a f 1.00) Atelier dagelijks open van 10 tot 5 uur Zaterdagmiddag a.s. „Waar zouden ze die wel kunnen houden", zal menigeen zich verwonderd afvragen. De dijk mag men op het oogenblik niet betreden en het strand is er niet geschikt voor. Het is jammer dat zoovelen vergeten dat onze gemeente over een keurig ingericht zwembad beschikt, dat voortdurend van versch water wordt voorzien, doch waar veel te weinig ge bruik van wordt gemaakt. Het is heusch niet noodig, dat men het zoo ver weg zoekt als men „even" een verfrisschend bad wil nemen. Men kan dan heel geschikt op -den Dijkweg terecht. Het is een goed idee van het Gemeentebe stuur geweest om voor alle ambtenaren een zwemfeest te organiseeren. Immers, onze Jutterstad beschikt over tal van uitnemende zwemmers, en normaal waren er slechts wei nigen, die niet geregeld een duik in het zilte water van het Marsdiep namen. Onder de tegenwoordige omstandigheden ontbreekt echter aan velen de animo hiertoe. Diplomazwemmen. Voorafgaande aan de wedstrijden bestaat om twee uur de gelegenheid voor het afleg gen van proeven ter verkrijging van het Di ploma voor bedrevenheid in het zwemmen. Aan het verkrijgen van dit diploma zijn geen kosten verbonden. Voor liefhebbers bestaat nog tot Vrijdagmorgen tien uur de gelegen heid zich bij den badmeester op te geven. De wedstrijden. Na afloop van het diplomazwemmen, dat zal zoo ongeveer half drie zijn, wordt een aanvang met de wedstrijden gemaakt. De animo hiervoor laat tot nu toe niets te wen- schen over. Zoo komen bijvoorbeeld Gemeen tewerken en de Luchtbeschermingsdienst ieder met twaalf deelnemers. De deelname van het Raadhuis laat nog veel te wenschen over, vernemen wij. Bekende zwemmers uit onze plaatselijke zwemclubs nemen deel; o.a. de dames Hui- tinga en Ter Wal en de heeren Wildenberg, W. Bruin en L. Bruin. Ook van de Centrale Boekhouding treden een paar goede zwem mers in het strijdperk. De wedstrijden zelf bieden elck wat wils; de verschillende num mers worden zoowel door dames als door heeren gezwommen. Daar het in verband met het vergevorderde seizoen niet mogelijk is de winnaars van verschillende rondes tegen el kaar te laten zwemmen, zal van iedere deel nemer de tijd worden opgenomen, waarbij dan degenen, die den kortsten tijd hebben gemaakt, de winnaars worden. De onderdeelen. Zooals reeds gezegd, bestaan de wedstrij den uit verschillende onderdeelen, en wel: 40 m vrije slag; 40 m schoolslag; 40 m rugslag; 40 m wisselslag (20 m vrije en 20 m rugslag)4 maal 20 meter estafette vrije slag (door ploegen uit één dienst)40 m be hendigheidswedstrijd; popduiken. Aan de estafette nemen vele ploegen deel; het is zeker dat er van Sociale Zaken, Dis- tributiedienst, Gemeentewerken (2 3 ploe gen), Luchtbeschermingsdienst en Centrale Boekhouding meedoen, terwijl het deelenemen van de Water- en Lichtbedrjjven, Raadhuis en Politie nog onzeker is. De distributiedienst komt uit met een gemengde ploeg van twee dames en twee heeren. De behendigheidswedstrijd zal wel hilari teit wekken; tobbevaren en paardrijden, zwemmen en hekklimmen e.d. staan hiervoor op het programma. Wie zich de moeite getroost te gaan kijken zal niet teleurgesteld worden. Het is een uiterst gevarieerd programma. Voor de win naars onder de zwemmers zijn nu reeds di verse fraaie prijzen beschikbaar gesteld als medailles, lepeltjes, broches, enkele begee- renswaardige levensmiddelen enz. De prijs uitreiking vindt onmiddellijk na afloop der wedstrijden plaats. Hopen wij, dat de wedstrijden niet onder guur of regenweer te lijden hebben, en dat de mededingers het elkaar niet cadeau zullen geven. Gistermorgen geraakte een persoon, die zich op den Kanaalweg bevond door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden bekneld tusschen een zwaren tractor met aanhang wagen. Een der beenen werd zwaar bescha digd, zoodat het slachtoffer per ziekenauto van den Luchtbeschermingsdienst vervoerd moest worden. Een en ander vond plaats voor de meu belzaak van den heer Govers. SCHOENEN WEG. Een jongetje uit in de Huygensstraat trok de schoenen uit en zette deze voor de deur (hetgeen een wonderlijke plaats is om schoe nen neer te zetten). Even later bleken de schoenen verdwenen te zijn... Heldersche Couran* 2 lijnen Wat er op 6 en 7 September te gebeuren staat

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5