NI PP ER ENPELLE Waar blijven onze gebruikte distributiebonnen De VuudacuiwacMec Radioprogramma Ooeeriijke postambtenaar gearresteerd Interessante grepen Eerst nacontrole, dan vernieti ging; tenslotte opnieuw verwer king in de papierfabrieken. 's-Gravenhage, 27 Aug. Het stoffelijk wel en wee van practisch alle Nederlanders is in dezen oorlogstijd in belangrijke mate afhankelijk van het centraal distributiekan toor, welke overheidsinstelling de geheele technische uitvoering van de distributiewet 1939 in handen heeft. Dat deze opdracht geen peulschilletje is, en dat een buitenstaander zich nauwelijks kan voorstellen, hoe om vangrijk en gecompliceerd het distributie apparaat wel-is, zal voor iedereen duidelijk zijn. De moeilijkheden, welke zich hierbij voordoen en welke dikwijls op zeer kor ten termijn om een oplossing vragen, zijn vele en men zal haar eigenlijk eerst dan beseffen, wanneer men een kijkje achter de schermen neemt en dan niet alleen de zeer moderne mechanische administratie ziet en bewondert en daarbij allerlei astronomische getallen van te verwerken kaarten en bon nen hoort, maar tevens getuige is van het laatste distributiestadium: de nacontrole van de ingeleverde opplakvellen en de daarop volgende papiervernietiging. Met na controle het woord zegt het reeds wordt bedoeld een controle op de controle, \yelke door de distributiediensten wordt verricht. Zooals het centraal distributiekantoor on der de energieke en bezielende leiding van den heer de Hoo tot nu toe technische moei lijkheden heeft weten te overwinnen het groote publiek zou hiervoor over het alge meen wel iets meer belangstelling en waar deering mogen hebben zoo heeft het thans ook aan dezen onbevredigenden toestand een einde gemaakt. De oplossing is gezocht en gevonden in de richting van de centralisatie, waarbij het land in twee deelen is gesplitst. De Noordelijke provincies leveren hun op plakvellen in bij een in Hattem gevestigd bijkantoor en de Zuidelijke bij een kantoor, dat in Gennep is gesticht. De organisatie van dit nieuwe systeem maakt het noodazkelijk, dat de groote ste den haar opplakvellen voorloopig nog naar Den Haag sturen. In October échter zullen deze steden de bonnenvellen naar één der bijkantoren moeten zenden. Gedurende de eerstvolgende weken is de toestand dus zoo, dat de bon nen van rond 3.350.000 personen in Hattem, van rond 3.260.000 personen in Gennep en van rond 2.230.000 per sonen in den Haag worden ingele verd, ook de vleesch-, textiel- en broodbonnen. Het bijkantoor in Hattem is zijn werk zaamheden op 18 Augustus begonnen. Den daarop volgenden dag kwamen de eerste op plakvellen met vleeschbonnen daar binnen. Na verloop van twee weken volgen textiel- bonnen en nog een week later de broodbon nen. Daarna zullen de petroleumbonnen aan de beurt komen en dan zal kunnen wor den overgegaan tot het overhevelen van alle tot nu toe in Den Haag verrichte werk zaamheden naar Hattem, voor zoover het natuurlijk de Noordelijke provincies betreft. Het bijkantoor in Gennep begint de vol gende week volgens hetzelfde plan te wer ken. Einde September zal dan bereikt zijn, dat alle bonnen, ook die, welke tot nu toe bij de distributiediensten bewaard bleven, nagecontroleerd en vernietigd worden. Waarom in Hattem en Gennep? Men zal zich allicht afvragen, waarom Juist Hattem en Gennep zijn uitgekozen. Na tuurlijk heeft dit een goede reden. In de eerste plaats kwamen deze gemeenten in aanmerking, omdat zij ten opzichte van het gebied, dat den bijkantoren is toegewezen, centraal zijn gelegen en in de tweede plaats, omdat in beide dorpen een papierfabriek is gevestigd, welke het vernietigde papier kan verwerken. Dat dit laatste van veel beteeke- nis is, moge blijken uit het feit, dat-alleen reeds de brood- en vleeschbonnen per week een hoeveelheid van 8 a 9 duizend kg. papier vertegenwoordigen. Door den aanvoer van dit distributiepapier worden deze fabrieken In staat gesteld een gedeelte van het bedrijf continu op gang te houden. Het spreekt vanzelf, dat zoowel Hattem Feuilleton door Adriaan J. Huisman Net een mahoniehouten tafel, welke vroolijk wordt, noemde Hildur dit altijd. U komt in dezen tijd van het jaar met geen andere boot dan de „Ingebjorg" zoo gauw op de rots, juffrouw Hildur, zei de schipper. Het wordt tjjd, dat we weggaan, maar juffrouw Dagmar komt maar niet met de dekens, ging hij voort. O Niels, hoe kun je dat nu zeggen, ze moet heelemaal naar huis zelfs als ze hard liep... Nu, daar is ze al, maar hard loopen doet ze niet. Ze heeft een jongeman opgepikt. Is er wel een mededeeling, welke een meisje •van negentien nieuwsgieriger maakt dan een dergelijke Hildur Trygvasson rekte haar hals uit, om naar de aankomenden te kijken. Ach, het is Björn, riep zij een beetje te leurgesteld, maar ze wuifde hem toch vroolijk toe. De toekijkende luisteraars hadden zich om gekeerd om naar de jongelui te kijken, die door Hildur zoo opgewekt werden begroet. Dagmar Olsen was een opvallend knap meisje. Ze was wat grooter dan Hildur en ze had het bruine haar en de grijze oogen van haar vader. Ook de ongedwongen ietwat trotsche houding van het hoofd, had ze met 323. Eindelijk... 1. „Nu zullen we zien, wat we nog met de laatste bus doen kunnen!" 2. „Hij komt omhoog! Ja hoor, hij komt omhoog! 324. Aan alles komt een eind. 1. „Maak hem nou goed stevig vast, dat we hem niet weer kwijtraken!" 2. „Hoera! Ziezo! Eindelijk hebben we hem op het droge!!" als Gennep de vestiging dezer bijkantoren in hun gemeenten met vreugde hebben begroet. Tenslotte nog iets over de beteekents van deze ontzaglijke hoeveelheden gebruikte bonnen voor de papierindustrie. Zooals be kend, vormt de aanvoer van grondstoffen voor deze industrie in oorlogstijd een zeer moeilijk vraagstuk. De voornaamste grondstoffen, hout en uit hout bereide halfproducten als geslepen houtstof en cellulose, moeten uit het bui tenland komen en dit gaat zoo moeilijk en met zooveel stagnatie, dat de grondstofsi tuatie voor de papierindustrie de grootste zorgen baart. Indien al het oud-papier in alle vormen zooveel mogelijk als grond stof beschikbaar kwam, zou dit een aanmerkelijke verbetering beteeke- nen. Weliswaar moeten verschillen de papiersoorten bij gebruik van oud papier als grondstof aan heldere kleur en aan vastheid iets inboeten, maar in de huidige omstandigheden is hoofdzaak, zooveel mogelijk te kunnen voldoen aan de enorme pa pierbehoefte van de moderne sa menleving. Weliswaar beschikte de Nederlandsche papierindustrie bij het uitbreken van den oorlog over groote voorraden en was ook de handel goed voorzien, doch deze voorraden zijn reeds sterk afgenomen en niemand kan voorzien hoelang wij er nog mee zullen toe moeten komen. Daarom is het een prijzens waardig initiatief geweest, het distributie papier na vernietiging onmiddellijk weer productief te maken. SOEPELER TOEPASSING VAN DE STEUNREGELING. Amsterdam, 27 Aug. De persdienst van het N.V.V. deelt ons mede: Volgens dé bestaande steunbepalingen werd bij het berekenen van den steun f 2 van de verdienste van ieder inwonend min derjarig en f 4 van de verdienste van ieder meerderjarig kind vrijgelaten, artikel 10 sub, a van de steunregeling, de zoogenaamde 1 Ve rnaai-berekening, bleef ondertusschen van kracht. Een werkloos gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon van 19 jaar, in een groote gemeente, b.v., waarvan de zoön f 17 per week verdiende, zou,, indien alleen 2/3 van het loon van den zoon gekort zou worden, volgens de oude regeling f 3.35 plus 5 pro cent duurtetoeslag is f 3.50 steun ontvangen. Dit was echter in de practijk niet het geval. haar vader gemeen en ze had zijn fijne, spre kende gelaatstrekken. Haar figuur was lenig en gracieus. Ze was vrijwel precies eender gekleed als haar pleegzuster. Ze stapte vlug voort, met een elegance en een ongedwongenheid, zooals men die niet vaak ziet bg een meisje van haar leeftijd. Op haar gezichtje lag door het harde loopen en misschien ook door wat anders, een roode blos. De man, die naast haar liep Björn Aagaard, luitenan ter zee bij de Noorsche Marine was te bekend in Christiansand, dan dat hij een onderwerp van gesprek voor de leegloopers bij de haven zou kunnen vormen. Hij zag er stevig uit, alsof hij in zijn werk en in de liefde wel zou weten te zorgen, dat het ging, zooals hij wou. Als alle goede zeelui had hij de kracht van een reus en het hart van een kleinen jongen. De vraag lag voor de hand, wat een officier en een van goede familie in het gezel schap van de dochter van een vuurtorenwach ter en haar aangenomen zuster deed. Er waren dan ook genoeg menschen, die zich dit afvroegen en er was één persoon, die bij herhaling aan Björn Aagaard zelf vroeg, waarom hjj op zulk een familiairen voet met deze meisjes omging en dat was de trotsche en deftige moeder van luitenant Aagaard. Maar daar zelfs mevrouw Aagaard op deze vraag geen antwoord kreeg, behoeft het nie mand te verbazen, dat de leegloopers bfj de haven van alle inlichtingen op dit punt ver stoken bleven. Dat is wat moois, riep hij, naderbij ko mend. Met veel moeite krijg ik drie dagen verlof en als ik dan hier kom, hoor ik, dat jij en Dagmar vandaag naar den vuurtoren gaan. Ik vind het niet aardig van je, Hildur. Waarom ga je dan niet mee? Dit ge-zin ontving door toepassing van art. 10 sub. a f 1.85 plus 5 pet. is f 1.95 steun. Thans is aan deze onbillijkheid een einde gemaakt door een beslissing van den secre taris-generaal van het departement van so ciale zaken. Deze heeft namelijk goedge keurd, dat de berekening van den steun voor bepaalde categoriën werkloozen op soepeler wijze zal geschieden. Dit komt in de practijk hierop neer, dat in gevallen, waarin de zoo genaamde H/2 maal-berekening moet worden toegepast, de f 2 en f 4 van de verdiensten der inwonende kinderen worden vrijgelaten. In bovengenoemd voorbeeld zal het gezin voortaan niet f 1.95 steun ontvangen, doch f 3-50. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. 's -Gravenhage, 27 Aug. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de inruiling van groene melk- kaarten: Hoewel de officieele termijn, waarin ge legenheid werd geboden om de groene melk- kaarten van kinderen tot een leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten, reeds eenigun tijd verstreken is, worden nog her haaldelijk verzoeken daartoe bij den plaat selijken distributiedienst gedaan. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de gelegen heid tot inruilen in bijzondere gevallen nog open wordt gesteld tot 1 September a.s. Na genoemden datum kunnen onder geen voor waarde meer oude melkkaarten tegen nieu we worden geruild. Hij stal aangeteekende stukken. Aanzienlijk bedrag zoek. Reeds verscheidene maanden het begon in April j.1. werden aan het spoorwegpost kantoor Centraal station aangeteekende zen dingen vermist. Het aantal was weliswaar niet groot slechts af en toe verdween er een maar het viel op, dat het steeds zen dingen waren met aangegeven geldswaarde, welke een tamelijk groot bedrag aan bank papier bevatten, bijv. f 1000 of meer, die niet op de plaats van bestemming kwamen. Aanvankelijk viel de verdenking op »een ander dan degene, die later bleek de dader te zijn Het onderzoek, dat door de in de zaak betrokken recherche werd ingesteld, bracht echter de onschuld van den eersten Hoe durfde zij! Ja, stemde hij dadelijk toe, dat zou aardig zijn. Maar dan moeten jullie even wachten, tot ik een briefje aan mijn moeder heb geschreven, ik Er komt niets van in, Björn, viel het meisje aan zijn zij hem in de rede. Je weet heel goed, dat je moeder het niet prettig zou vinden. En wat meer is, vader zou boos zgn. Ze ga^, vanmiddag toch uit, protesteer de hg. En verwacht, dat jij met haar meegaat, Björn, we moeten niet dadelijk, nadat wij elkaar weerzien, al weer ruzie maken. Mor gen zier wij je weer. Hij 'hielp haar de gladde steenen trap af gaan. Hildur, zei hij, Dagmar en jg moeten mjj beloven morgen met me te gaan tennissen. Ik kom jullie om elf uur halen. Wat is het jammer, dat je nu niet met ons mee kunt gaan, zuchte Hildur. Ze keek hem zoo echt teleurgesteld aan, dat Aagaard begon te lachen. Vader zal toch al ooos zijn, zei Hildur. Als zoenoffer hebben we vruchten meegeno men. Zullen jullie kunnen landen? Dat kun je van te voren nooit zeggen; hangt heelemaal van de zee af. We kunnen in elk geval wat met hem praten en ze kunnen de vruchten met hun mandje ophalen. De boot stak van wal en de jonge officier bleef nog even op dezelfde plaats staan, kwasi om een sigaret aan te steken, maar in werke lijkheid om de boot met haar kostbare lading na te oogen. Hij zag, hoe Hildur de plaats aan het stuur innam, Dagmar het zeil heesch en Niels Ström een paar riemen kreeg om de boot den goeden koers te geven. Toen ze het havenlicht voorbij waren, bolde het zeil in den verdachte aan het licht en tevens, dat de thans gearresteerde ambtenaar aanzienlijke uitgaven deed, welke zijn salaris hem niet konden veroorloven. Dit deed de verdenking op hem vallen, hoewel hij niet op de afdee- ling aangeteekende stukken werkzaam was. Zijn gangen werden nauwkeurig nagegaan en het bleek, dat de man sommige uitgaven met groot bankpapier betaalde. Met behulp van gemerkte bankbiljetten slaagde men er tenslotte in, den dief te ontmaskeren, waar na hij werd gearresteerd. Hoeveel de ambtenaar, die 39 jaar is, in het geheel verduisterd heeft, kan nog niet worden achterhaald, doch vermoedelijk zal dit een aanzienlijk bedrag zijn. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de. Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 De Melodisten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en soliste. 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Vioolsolo. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Residentie-orkest. 8.55 Causerie „Wat is Nationaal-Socialisme?" 9.10 Zang met pianobegeleiding. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.5 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. wind en Aagaard keek het na, tot de boot achter een van de kleine eilandjes voor de kust verdween. Eindelijk waren de toeschouwers in staat hun gedachten wat luider te uiten. Het gesprek kwam als vanzelf op de red ding van Hildur nu achttien jaar geleden, en over de opvoeding, die Olsen zgn beide doch ters gaf. Ze wisten allemaal, dat een vuurtorenwach ter ongeveer tweeduizend kronen per jaar verdiende en ze wisten ook allemaal, dat dit niet genoeg is om twee meisjes als dames op te voeden, om op een villa te wonen, paard te rijden en een gouvernante voor de meisjes te hebben. Het was allemaal wel heel vreemd Er waren menschen, die zeiden, dat Olsen van goede familie was. Dat kon wel zgn, maar de man, die nu aan het woord was, vond hem niet zooveel bijzonders. Het was een stille kerel, die met niemand op vriendschappelijken voet verkeerde, maar toch wilde Andersen die nu een kroegje hield, geen kwaad van hem hooren en hij noemde hem steeds „Kapitein" En dan was Knut er nog, die had het maar altijd over 'n gevecht, dat Olsen met een haai zou hebben gehad vóór hg de boot bereikte waarin dat kind het meisje, dat daar net was weggegaan lag. Was het waar? Wie kon het zeggen? Er was toen wel over in de kranten geschreven, maar spoedig daaron was de algemeene belangstelling door andere dingen in beslag genomen. Twee jaar geleden was hjj plotseling weer hier teruggekomen, daar hij een raistsignasi had uitgevonden hfl had altijd van die vreemde liefhebberijen gehad en de beste plaats om dit te probeeren, was de vuurtoren waar hg zijn loopbaan als vuurtorenwachte; was begonnen. '«acuter Intusschen koerste de „Ingebjorg" met Hillversimi II. 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Kurt Hohenberger èn zijn orkest en gra mofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Rococo-octet. 6.00 Declamatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 De Romancers. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Omroeporkest en solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Ernstige muziek: Het Residentie-orkest concerteert om 20.00 uur over den zender Hilversum I in het Kurhaus te Scheveningen o.l.v. Ernst An- sermet. Uitgevoerd wordt de derde Sym- phonie van Beethoven (Eroica). De violiste Rielle Queling brengt om 18.30 uur over Hilversum I een der belangrijke werken uit de vioolliteratuur ten gehoore n.1. de Partita in D kl. terts van Johann Sebastian Bach voor vioolsolo, waarin de beroemde Chaconne voorkomt. Te 21.10 uur over den zender Hilversum I geeft de tenor Jan Schipper een zangvoor dracht met begeleiding van Johannes Röntgen. Het programma vermeldt liederen van Schubert, Wolff, Bosmans, Johannes Rönt gen en G. H. G. van Brucken Fock. Reportage: Van 18.1518.30 uur Hilversum II geeft Paul de Waard een reportage over de ver betering van Cultuurgronden in Eemnes. Voor de jeugd: Dr. J. H. Schuurman Stekhoven vervolgt zgn lezing „Van water naar land". Zijn tweede causerie is getiteld „Van zout naar zoet'. (Hilversum I, 17.3017.45). groote snelheid in de richting van den vuur toren. Het was niet heelemaal zonder gevaar zich op de open zee te wagen, maar Niels kende zijn boot en bleef zoo dicht mogelijk bij e kust, zoodat hij bij een geringe verandering van het weer in één van de vele inhammen kon schuilen. Maar hij moest toch altijd nog eenige mijlen over zee en toen het oogenblik kwam, waarop hij een beslissing moest nemen, wierp Niels Ström een angstigen blik op een donkere wQlk, die snel naderbij kwam. Ook was de 'temperatuur onrustbarend gedaald. •Het kon best zijn, dat in plaats van den regen, dien hg had verwacht, een sneeuwbui hen zou overvallen. En op zee is een sneeuwbui onge veer even gevaarlijk als mist. Niels! riep Hildur ineens. Waar kijk je zoo naar? fröüwIk ^eloof' dat we sneeuw krijgen, Juf- Nu, wat doet dat er toe? Zonder bevelen af te wachten, had Dagmar net stuur een weinig gewend, zoodat de boot nu recht op den vuurtoren afliep, dien zij over een uurtje konden bereiken. Het is misschien toch wat te gewaagd, mompelde de oude man. Voor er iets kan gebeuren, zgn we bi) vuurtoren, zei Dagmar, die altijd nogal practisch was aangelegd. En terug komen we altijd wel weer. Niels gaf zich maar gewonnen.Later zou ng niet hebben toegestemd, dat hij dit vrij- uiig had gedaan. Hg zou hebben gezegd: Ja, ik kon niet anders, ik moest haar wel naar zin geven. (Wordt vervolgd..)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6