Haai Privé-Secretaris Japans afweer" Gebruikt BREEZAND Huuropdrijving wordt beboet te Alkmaar de geboden gelegenheid GEVARIEERD BIJPROGRAMMA DE SCHAGER MARKT Dure schapen Marktberichten Arrondissementsrechtbank EEN ARTIKEL OVER DE BETEEKENIS VAN JAPANS VERDEDIGING TEGEN DEN AMERIKAANSCHEN DRUK. „Amerlkaansche tankschepen die dicht onder de kust van Japan voorbij varen vormen een uitdaging." B e r 1 ij n, 28 Aug. (D.N.B.) De Japansche minister van financiën, Ogoera, een der bekendste econo men van Oost-Azië, schrijft in de Berliner Boersenzeitung onder het opschrift „Japans afweer" een ar tikel over de beteekenis van Ja pans verdediging tegen den Ameri- kaanschen druk. De economische afpersingspogingen, al dus Ogoera, hebben thans een stadium be reikt, dat beslissend en vooral voor den vrede in den Stillen Oceaan gevaarlijk is, zoodat de Japansche regeering maatrege len moest nemen, om dezen aanval op de onafhankelijkheid van Japan te pareeren. Engeland en de Vereenigde Staten noemen hun gemeenschappelijk optreden tegen Ja pan een reactie op het binnentrekken der Japansche troepen in Indo-China, doch dit is slechts een voorwendsel, want in werke lijkheid zijn de maatregelen van Roose- velt en Churchill slechts nieuwe schakels in de keten van economische pressiemaatre gelen tegen Japan, die ten doel hebben den opbouw van Groot-Azië te verhinde ren. Daar zich bij die economische pressie thans ook militaire dreigementen voegen, is Japan er thans op voorbereid, de ergste ontwikkeling het hoofd te bieden. Japan is door het Chineesche conflict geenszins uit geput, zooals men in de Vereenigde Staten meent. Weliswaar streeft Japan niet naar gebiedsuitbreiding maar het wil een ex pansie van de kracht van het Japansche volk en in de eerste plaats samenwerking Van alle Groote Aziatische volken. De tegenwoordige dwangpositie heeft er toe geleid, dat Japan hartstochtelijk ver langt autarkie te verkrijgen op economisch zoowel als op financieel gebied. Daarom moet de Japansche politiek vasthouden aan het uitschakelen van de Britsch-Ameri- kaansche hegemonie in Zuidoost-Azië. De toestand in den Stillen Oceaan wordt van dag tot dag moeilijker en ernstiger. Ja pans toekomst is afhankelijk van de be sluiten, die het thans neemt. Japan zal al le krachten inspannen om tijdig en ener giek op te treden tegen de economische en politieke omsingeling door zijn tegenstan ders. Japan staat voor den drempel der nieuwe wereldorde en zal zijn bijdrage daarvoor naar vermogen leveren. Japansche persstem. T o k i 28 Aug. (D.N.B.) „De 'oogen van de geheele natie zijn ge richt op de tankschepen, welke dicht langs Japan voorbijvaren, schrijft de Tokio Nitsji Nitsji in een hoodartikel. Het is niet alleen een gewoon probleem van olieversche pingen, het is een probleem van ontzaglijke beteekenis, waarvan het succes of het mislukken van onze internationale diplomatie afhangt. De antieke, uit 1618 dateerende zg. -dwangmolen" van Gronsveld Is de laatste jaren danig in verval geraakt, tr worden pogingen in het werk ge- steld, om hem te behouden (Het Zuiden-Fonteyn) BURGEMEESTER VAN TERSCHELLING GAAT HEEN. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken van 25 Augustus 1941, is aan J. A. H. Rijnders, op zijn verzoek met ingang van 14 October 1941 eervol ontslag verleend als bur-, gemeester van de gemeente Terschel ling. Het blad verklaart, dat de vertoogen van Japan tot de Amerikaansche regeering in zake deze petroleumverschepingen ,.te ver standig" zijn geweest. Deze verschepingen vormen voor Japan een uitdaging. Japan is wat de petroleumverschepingen betreft, een zijdig behandeld en de Sowjet-Unie trekt hieruit thans de voordeelen. Het is beslist onaangenaam voor Japan te zien hoe scheepsladingen militaire brandstoffen vlak langs zijn deur heen naar een onbe kende bestemming worden vervoerd en Japan kan dergelijke acties, die gericht zijn tegen zijn eigen belangen, eenvoudig niet over het hoofd zien. 's-Gravenhage, 29 Aug. Herhaaldelijk doen zich nog gevallen van huuropdrijving voor, waartegen echter door de instanties der prijsbeheersohing met kracht wordt op getreden. De inspecteur voor de prijsheeher- sching te 's-Gravenhage legde in de laatste weken eenige sprekende boeten op. De boomkweeker B. te Boskoop verhuur de in Januari een woning f 15 per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs dezer woning echter slechts f 10, zoodat volgens het huurprijsbesluit 1940 in Januari ook niet meer dan f 10 per week bedongen mocht wor den. Deze ernstige overtreding werd met f 500.beboet. V. N. te Rotterdam verhuurde eveneens in Januari een benedenwoning f12.— per Week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huur hier van slechts f35 per maand. Wel was nog een bedrag van f100 uitgegeven voor reëele verbetering aan de woning. De huur mocht volgens het huurprijsbesluit per jaar met tien procent van de kosten dezer verbete ring worden verhoogd, maar dus toch niet hooger worden dan f8.27 per week. V. N. zag zich tot f 100 boete veroordeeld en moest den huurder het teveel betaalde restitueeren. Door A. S., eveneens te Rotterdam, werden op 1 Juni pl. 2 pakhuizen verhuurd voor If 26 en f 65 per maand. Deze pakhuizen Waren op 9 Bei 1940 niet verhuurd geweest. S. had f630 aan de gebouwen ten koste ge legd, die echter slechts als kosten van her stel en onderhoud konden worden aange merkt, niet, als kosten van verbete ringen. De huurprijs per jaar mocht in dit geval dus niet met tien procent dezer kos ten verhoogd worden. Tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was de huur laatstelijk f21.67 en f47.—. S. had door het vragen van hoogere bedragen het huurprijsbesluit over- treden en de inspecteur voor de prijsbeheer- sching veroordeelde hem tot f150.boet en tot terugbetaling van het teveel ontvangene. DOOR EEN HIJSCH GETROFFEN. Doodelijk ongeval in Utrechtsch lompenpakhuis. Gistermiddag is in een lompenpakhuis aan den Jutphaaschen weg te Utrecht 'n ongeluk gebeurd, dat aan den 26-jarigen arbeider S. de K. het leven heeft gekost. De K. was op de derde verdieping van het gebouw bezig met het optakelen van balen lompen, toen op een gegeven oogenblik de hijschmotor waarmede deze werkzaamheden verricht werden, los schoot. Hij kreeg hierdoor een zoodanigen klap van het instrument, dat hij uit het geopende luik werd geslagen en van een hoogte van ongeveer dertien meter op straat stortte. Het slachtoffer werd hierbij vrijwel op slag gedood. De ongelukkige laat een vrouw en een kind achter. het Rijksbureau opgegeven en onderteekend. Mr. de Brueys Tack eischte voor dit geval f800 boete subs. 100 dagen hechtenis. Verd. hield vol, dat het hier een abuis gold, die maatstokken deugen niet, voegde hij er aan toe. U is een slecht administrateur, merkte mr. Krabbe op en veroordeelde verd. tot een geldboete van f500.subs. 60 dagen hech tenis. Slootdorp. De landbouwer J. v. d. O. te Slootdorp moest terecht staan, omdat hij in den tijd van 12 September tot 18 Maart een hoeveel heid van ongeveer 1200 1. petroleum zonder toewijzing had gebruikt. Verd.: Het waren geen 1200 1., maar hoog stens 800 liter. Hoe kan het nu zooveel minder zijn? vroeg de Officier. Verd. wist hierop geen afdoende antwoord te geven. We nemen aan, dat U 800 1. heeft ge bruikt, dat was dah voor bietenrijden en stoppels uithalen. Verd. zeide het niet te hebben gedaan, om z'n eigen te bevoordeelen en vroeg daar om clementie. De Officier van Justitie eischte f600. boete subs. 60 dagen hechtenis. De Econ. Rechter, uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f300.— boete, subs. 40 dagen. Zitting van Woensdag 27 Aug. 1941. MIDDAGZITTING. In de middagzitting kwam als eerste ver dachte voor den Economischen Rechter een zekere A. C. de G„ wonende te Wieringen. NOG EEN PETROLEUMZAAK! Hem werd ten laste gelegd, dat hij gedu rende de maanden September en October 1280 1. petroleum had gebruikt zonder toe wijzing. Verd. merkte op, dat dit niet juist was; hij had niet meer dan 600 1. verbruikt en merkte op, dat hij een aanvrage had ge daan voor een speciale vergunning, doch dat hij daarop taal noch teeken had gehoord. Verd. merkte op, dat hij die petroleum noo- dig had voor z'n tractor ter bebouwing van het land. Mr. Krabbe merkte op, dat het Rijksbu reau een tekort had geconstateerd van 1280 1. In elk geval had verd. niets mogen ge bruiken, zonder een speciale vergunning. Een arbeider heeft gepeild, zeide verd. U had zelf moeten peilen, merkte de Ec. Rechter op. Ik was heelemaal te goeder trouw, voegde verd .er aan toe. U hadt met ploegen en dorschen moeten wachten, totdat U een speciale toewijzing had, zeide mr. Krabbe. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte bewezen, dat verd. 1280 1. had gebruikt. Immers, verd. heeft deze zelf aan Bouwt nu een betonsilo of gier- kelder met overheidssteun, in dien gij er geen hebt. Het mag in he-t algemeen wel bekend wor den geacht dat men tegenwoordig gelegen heid krijgt om betonsilo's en gierkelders te bouwen met Overheidssubsidie. Sedert 15 Juli j.1. is de bouw van gierkelders mogelijk met een subsidie, dat kan bedragen 1/3 van de totale bouwkosten tot een maximum van f 7.— per M3. Reeds verscheidene boeren zijn op dit aan bod ingegaan. Nu de rem van verplicht ge bruik van metselsteen vrijwel geheel ver vallen is acht ik het noodig nogmaals aan dacht te vragen voor deze belangrijke zaak. Waar men beslist geen betonijzer kan krijgen is de bouw in metselsteen altijd nog mogelijk, zeker voor de zijwanden. Wel wordt de kelder duurder indien gemetseld moet worden, maar ik acht een dure kelder oneindig veel beter dan heelemaal geen kel der! In Noord Holland zijn de omstandig heden voor den bouw van gemetselde kelders evenwel uiterst ongunstig en verdient de betonnen kelder wel de voorkeur. Teneinde diegenen welke over de gier- kelderbouw ernstige plannen beramen, op weg te helpen, volgen hier nog eenige pun ten welke het aanvragen van toestemming voor de bouw en het daarna verkrijgen van de subsidie kunnen bevorderen. Alvorens toestemming te krijgen voor de bouw, of toewijzing voor de benoodigde ma terialen, dient men aan mijn adres een goe de teekening van de te bouwen kelder over te leggen. Onder een goede teekening verstaan we een zoodanige dat daaruit is te lezen hoe het staat met de luchtdicht heid van de kelderruimte. Er moeten dus ook op voorkomen de manier waarop de stankafsluiter zal worden gebouwd, hoe de mangaten in detail worden opgezet en of een apart pompgat wordt aangebracht. De aansluiting van de stalleiding op de kel der kan o.i. het beste geschieden via een goed sluitend putje met stankschenm. Een putje hééft het voordeel dat het nog eens is te openen en schoon te maken, waardoor men controle houdt op hetgeen in de kel der kan komen. Behalve deze teekening dient de gegadig de voor de gesubsidieerde bouw ook de vermoedelijke kosten op te geven. Worden teekening en vermoedelijke kosten door ons in orde bevonden dan ontvangt de be langhebbende de bescheiden retour met een invullijstje dat hij ten spoedigste aan ons moet retourneeren. Het bewuste lijstje gaat direct naar Den aHag en met een dag of 8 is de toestemming tot bouwen in handen van den belanghebbende. Met dit papiertje gewapend krijgt nu de aannemer van de kelderbouw zijn materialentoewijzin». aan de hand van het reeds door hem ingezon den rapport. De ingestelde controle op de teekening geschiedt met de bedoeling om te voorko men dat straks, bij de keuring van de APOLLO BIOSCOOP ZATERDAG- en ZONDAGAVOND acht uur en ZON DAGMIDDAG 3 u. vertoonen wij DE DOL-KOMI- S-CHE F.D.F.-FILM DER TOBIS: (Ihr Privat-Sekretar) Deze oer-klachtige film, waarin GUSTAV FRöLICH de hoofdrol vervult, is een opeenstapeling van geest en humor, een lachsucces van begin tot eind. Fita Benkhoff Paul Henckels, Maria Andergast, Theo Lingen, Rudolf Carl, Carsta Lock, Eduard Wenck. Ewald Wenck, e.a. vervullen hierin de voor naamste nevenrollen. Het is een verrukkelijke eomedie, met een rijkdom aan geestige verwikkelingen, die elkaar in een bij zonder vlot tempo opvolgen. Toegang voor alle leeftijden. DE DIRECTIE. afgebouwde kelder, geen weigering voor de subsidie-ui tkeering behoeft plaats te heb ben. De tijd van bouwen is kort. Zoodra de echte herfst invalt wordt het moeilijk om grondwerk voor kelderbouw uit te voeren In ieder geval worden de bouwkosten dan hooger! Zoo men maar eenigszins tot de gierkel- derbouw kan besluiten weifelt men niet te lang maar grijpe men de geboden kans. De gesubsidieerde silobouw heeft tot nu toe een goed verloop. Ook hier is de Over heidsbijdrage 1/3 van de totale bouwkosten tot een maximum van f 2 per M3. Wie voor deze subsidie in aanmerking meent te ko men dient aan mijn kantoor de kwitanties (betaalde rekeningen) ter inzage te- sturen en tevens te vermelden de nuttige inhoud van de siio en de soort materiaal waarvan is gebouwd. Indien ook een opzotstuk is begrepen in de bouwkosten dienen de kos ten hiervan afzonderijk te worden aangege ven. Aan de hand van deze gegevens wordt hier het bedrag van de subsidie bepaald. Laatstgenoemd bedrag wordt dan doorgege ven naar de Directie van den Landbouw in Den Haag. Van daaruit vindt dan de uit betaling plaats. De subsidieregeling geldt slechts nog voor die silo's welke nog in dit seizoen zullen worden gevuld. Na 15 September a.s. wor den geen aanvragen meer in behandeling genomen. De subsidie-uitbetaling voor de gierkelder yerloopt ongeveer gelijk dus ook vanuit Den Haag. Hiervoor moeten echter iets meer be scheiden worden ingezonden, n.1. alle be taalde rekeningen met een afschrift van ie dere rekening. Is de kelder klaar dan dient dit aan ons te worden bericht. Personeel van de Landbouwvoorlichtingsdienst komt dan de afgebouwde kelder keuren. Bij de hiervoor beschreven werkwijze is de kans op afkeuring ïitgesloten, indien bij de bouw niet is afgeweken van de oorspronke lijke goedgekeurde teekening. Keuringsrapport -f- nota's gaan naar de instantie welke uitbetaalt. De oorspronkelijke kwitanties worden natuurlijk aan den eige naar geretourneerd. De gierkelders voor de subsidieregeling moeten klaar zijn vóór de a.s. stalperiode, dus uiterlijk 15 November a.s. Hoewel deze uiteenzetting waarschijnlijk weinig of geen nieuws brengt, meende ik toch goed te doen de aandacht nogmaals op deze zaken te vestigen. Zoowel in de silo als gierkelderbouw liggen goede mogelijkhe den om te komen tot een rationeele bedrijfs voering. Hoewel men het begrip gier altijd vastkoppelt aan grasland, wijs ik er nog even op dat gier een prima meststof is voor bieten, aardappelen en allerlei stoppelge wassen. In silo'g behoeft men niet alleen gras in te kuilen, ze zijn ook heel geschikt voor bieten blad, stoppelknollen, stoppelklaver e.d. CALLANTSÜOG DROEVIG ONGEVAL. De 23-jarige landbouwerszoon Menno Glas, die op het land aan het werk was, werd iristeren gegrepen door de langs den grond slepende draad van een waarschijnlijk door den storm losgeraakte Engelsche kabelbal lon, die zich, voortgedreven door den ster ken wind, pijlsnel voortbewoog. De ongelukkige werd ongeveer drie K.M. meegesleurd en deerlijk verminkt terugge vonden. Hij was toen reeds overleden. ANNA PAULOWNA Voor den nienwen pro ductieslag. De tarwe le gemaaid, de velden zfjn leeg en reeds wordt weer de mest aange bracht, om den grond vruchtbaar te maken voor het volgend gewas (Pax-Holland- De Haan-M) BREEZAND. HAAR PRIVé-SECRETARIS. Paarlen'zijn tranen; ze brengen ongeluk, zegt men. Maar ze brengen ook wel eens een paar jonge menschen bij elkaar. Dat ge beurt tenminste in de film, die deze week in de Apolio-bioscoop draait De parels die hierbij zoo'n belangrijke rol spelen zijn het eigendom van een onverwacht rijk gewor den dame, wie niets te duur is als ze meent er den indruk mee te kunnen vestigen, dat zij tot de allervoornaamsten behoort. Na tuurlijk worden ze haar ontfutseld door een paar gauwdieven, die zich voor dokter en voor een neef uit Mexico uitgeven. (Theo Lingen speelt voor dokter!) De werkelijke neef (Gustav Fröhlich) doet mee in het spel letje en wordt haar privé-secretaris. Hij weet tenslotte alles in het reine te brengen, maar dat er heel wat grappigs gebeurt eer het zoover is. daar staan de namen van de genoemde artisten en het medespelen van o.a. Paul Henckels en Rudolf Carl borg voor. Slachtschapen en zuiglammeren komen er niet veel. Voor de Centrale waren 143 stuks koeien aangevoerd, waaronder pl.m. 30 stieren, goede kwaliteit en wat stieren betreft wa ren 4 a 5 heele zware d<ie in een hoogere klas vielen. De handel in gelde koeien was heel goed, tot 500 gld. de hoogste noteering. Een paar kalfkoeien aangevoerd, deze gol den tot f 550. Mooie aanvoer van tijd- koeien. deze golden tot f 450. handel goed. De handel in pinken was matig. Fokkalveren niet aangevoerd. Voor de Centrale maar 10 nuchtere kalveren aan gevoerd .deze tijd is voorloo-pig voorbij. Magere schapen een mooie aanvoer. De noteerin-g hiervoor was 4565 gld. Oude ooischapen voor de fok 5075 gld.. han del stug. Lammeren 3048 gld., handel vlug. Vette schapen zien wij nog altijd zeer weinig aanbieden en ook zuiglammeren ko men op de markt en voor de levering aan de Centrale nog zeer sporadisch voor. Wei nig aanvoer van bokken en geiten. Er was slechts <$n noteering van f 23 per stuk. De noteering van schrammen was iets hooger bij de vorige week. nu tot f 50. maar dat waren ook zware beesten. De biggen wer den belangrijk lager genoteerd bij de vo rige week, nu tot 20 gld., maar het waren zeer lichte beesten. Konijnen en kippen prijshoudend. Wat het weer betrof viel de aanvoer en het bezoek hard mee. SCHAGEN. 28 Aug. 9 Paarden f 7251200. 6 veulens f 600— 800, 58 geldekoeien (magere) f 300500. 143 idem (vette) voor de Centrale. 30 tijdkoeien f 350450. 7 pinken f 200—350. 10 nuchtere kalveren voor de Centrale, 154 magere scha pen f 45—75. 135 lammeren f 30—48. 2 bok ken en geiten f 23, 13 magere varkens f 30 —50. 63 biggen f 1320. 28 konijnen f 16, 17 kippen 2—3.50. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Aug. Aanvoer: 800 Kg. uien f 6. gele nep f 6. WO Kg. spercieboonen f 14. 67000 Kg. ronde kool f 4. 57000 Kg. witte kool f 2.80. 19000 Kg. gele kool f 4. 3600 Kg. tomaten: A. B C en CC f 16, 1500 Kg. druiven: Alicant f 60. Frankenfhalers f 58.2065. Golden Champion f 75. 24 perziken 23 ct. r>er stuk, 460 komkommers f 5.509.10 per 100 stuks, stek f 5.40 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE. 29 Aug. Aanvoer: 450 Kg. uien f 6. drielingen f 6. gele nep f 6. 900 Kg. peen f 4. 2000 Kg. hos peen f 5. 6500 Ke. spercieboonen f 14. 1000 Kg. kroten f 3.50. 9900 Kg. ronde kool f 4. 29500 Kg. witte kool f 2.80. 8700 Kg. ge'e kool f 4.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3