HET GOUDEN JUBILEUM 2345 Distributie Opplakvellen Zóó tuinieren we Vrijdag 29 Augustus 1941 Tweede blad van den heer Pasman Een halve eeuw tusschen de pakjes Kampioenswedstrijden vangen a*s» Maandag aan Speeltuinvereeniging Den Helder De zittingen van het Kantongerecht Burgerlijke Stand van Den Helder Woningen voor Heldersche vluchtelingen N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. DE BOER JR. nieuw telefoonnummer den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER MadónLemuLó A.s. Maandag, 1 September, zal het precies een halve eeuw geleden zjjn, dat de heer J. H. Pasman in dienst trad bij de N.V. Expeditie onderneming Van Gend Loos; voorheen Expeditieonderneming Van Gend Loos-A. .Colignon Co. Dat beteekent, dat de heer Pasfnan op dien dag, precies nagerekend, een halve eeuw „tus schen de pakjes" zit. Een halve eeuw verbin dingsschakel, tusschen het publiek en de Ne- derlandsche Spoorwegen. Wij spraken dezer dagen den heer Pasman. Talloos zijn de grijze haren van dezen krassen 63-jarige, doch ongebluscht is nog zijn werk lust en zijn élan, waarmee hij het leiderschap van het Heldersche kantoor verricht. De heer Pasman is geen geboren Nieuwe- dieper. In Meppel stond de wieg en het was ln dezelfde plaats dat de 13-jarige scholier als eerste baantje toegewezen kreeg... een be trekking bij Van Gend Loos. Dat was louter toeval en de jonge Pasman had in de verste verte niet kunnen droomen, dat hij lij dezelfde betrekking nog eens zijn pensioen zou ver dienen. (foto Crone) De heer J. H. Pasman. Door zelfstudie ontwikkelde de jongeman zich en na 6 jaar volgde een benoeming te Amsterdam. Dat was een flinke promotie, zij het, dat het uiterst drukke Hoofdstedelijke bureau alle energie van den ambitieuzen be ambte vergde. In de 18 jaar dat hij in Amster dam bleef, zag hij 't bedrijf in groei toenemen en zoodoende ging het den heer Pasman in zeker opzicht aan 't hart, dat hij ln 1917 naar Den Helder overgeplaatst werd en in de plaats kwam van den heer Mulder. Gedurende 4 jaar bevond het kantoor zich nog aan de Weststraat, om daarna naar de Spoorstraat verplaatst te worden. In die jaren geschiedde het ook, dat Van Gend Loos van particuliere transportonder neming een nevenbedrijf van de Nederlandsche Spoorwegen werd, hetgeen het tot op heden gebleven is. Van Gend Loos pensionneert zijn beamb ten met 65 jaar. Dat beteekent, dat de heer Pasman nog 2 jaar voor den boeg heeft. Ook deze laatste jaren hoopt hij in onze stad door te brengen. Het is een bedrijf vol beslommeringen, waaraan de heer Pasman verbonden is en men behoeft waarlijk niet aan de woorden van zijn vrouw te twijfelen, dat het ontelbare malen voorgekomen is, dat zij naar beneden moest roepen: „Kom je nog?" Dan zat de echtge noot in het kantoor, reeds vèr na officieelen sluitingstijd, en werkte de administratie bij. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Pasman liefde voor zijn functie heeft. Dat kan trouwens welhaast niet anders als men zulk een bedrijf heeft zien groeien en zien floreeren. Dan wordt zoo'n bedrijf een stuk van iemands leven. Het was aardig te vernemen, dat de heer Pasman, als hij ooit nog eens de gelegenheid zou krijgen opnieuw het leven te beginnen, weder... in dienst zou treden bij Van Gend Loos. Diverse aardige bijzonderheden kwamen ons ter oore, al sprekend met den toekomstigen jubilaris. Zoo bijvoorbeeld de herinnering aan een thuiskomst van „De Zeven Provinciën", een onzer oorlogsbodems, tijdens de mobilisatie '14'18. Het schip was bevolkt met een bui tengewoon groot aantal marinemannen, die stuk voor stuk een enorme hoeveelheid bagage uit Indië mee terugbrachten. De commandant, de heer Albarda, bezat bijv. een kleine 50 kis ten... Dat alles moest '.n record-tijd door Van Gend Loos in Den Helder uitgeladen en ver zonden worden. En omdat dit gesch idde zon der een enkele technische storing en zonder dat er 'n administratieve fout gemaakt werd, mocht de heer Pasman van zijn directie daar voor een zeer waardeerend schrijven ontvan gen. En zulke gevallen kwamen méér voor in onze stad... 50 Jaar tusschen de pakjes... een halve eeuw aan het hoofd van de Heldersche Van Gend Loos! Het kan niet anders of menig Heldersman zal a.s. Maandag van zijn waardeering voor dezen harden werker getuigen. En misschien dat men eenmaal de coulance in acht wil nemen om een paar uur na sluitingstijd van het kantoor niet aan de deur te komen... Op dat de jubilaris rustig dezen gedenkwaardigen dag kan vieren temidden zijner familie. Een verzoek dat, dit voor eventueel misverstand, niet van den kant van den heer Pasman komt, doch van redactioneele zijde! Het jubileum wordt gevierd ten huize van de familie in de Spoorstraat. Spannende wedstrijden te wachten Zooals reeds was aangekondigd, zal van Maandag a.s. af, weer op volle kracht worden doorgegaan met de afwer king van het op 12 Juli j.1. onderbroken voetbalprogramma van de door de Sport- commissie Den Helder in dezen zomer georganiseerde wedstrijden. Daar de kampioenen der 3 afdeelingen nog juist vóór de afkondiging van het gesloten seizoen bekend werden, kan ook volgende week reeds een aanvang ge maakt worden met de kampioenswed strijden. Het programma voor de eerstvolgende 14 dagen zal ln de courant van morgen bekend gemaakt worden, waaruit zal blijken, dat verschillende vereenigingen een zwaar programma voor den boeg hebben, doch hieraan is niet te ontko men, de tijd dringt door het korter wor den der avonden en de naderende com petitie van den N.V.B. Er moet dan ook worden aangedron gen op de meest mogelijke medewerking van de spelers, opdat steeds op de vast gestelde tijden kan worden aangevangen. Uitstel kan niet worden verleend, tenzij de weersomstandigheden dit noodzakelijk maken. Het ligt in de bedoeling van de Sport- commissie voor de kampioenswedstrijden een entrée te heffen van 0.10 per per soon, ter bestrijding van de gemaakte onkosten, doch dit zal voor de voetbal liefhebbers in onze stad geen bezwaar blijken te zijn. In verband met het aantal prijzen, dat thans beschikbaar is, komen nu ook de nummers 2 in elke afdeeling nog in aan merking voor een prijs en zullen hier voor dus ook nog enkele wedstrijden gespeeld moeten worden, of dit eveneens een soort kampioenscompetitie zal wor den of een bekerronde, wordt nog nader beslist. Gezien de groote belangstelling voor de wedstrijden in den afgeloopen zomer, twijfelt de Sportcommissie er niet aan, dat ook nu het publiek de beslissings wedstrijden op de juiste waarde zal we ten te schatten. De wedstrijden werden op 12 Juli onder broken met de volgende standen: COMPETITIE-STAND. Afdeeling I. B.W.W. 7 6 1 0 17—5 13 R. W. J. 7 4 1 2 12—10 9 Gem.werken 6 3 1 2 13—11 7 P.T.T. 7 1 1 5 5—15 3 W. en Lichtbedr. 7 1 0 6 7—13 2 Afdeeling n. Scheepsbouw 1 9 8' 0 41—12 16 L.B.D. 1 9 6 1 2 35—12 13 De Roode Haan 9 9 1 3 23—13 11 DEBO 7 3 0 4 15—21 6 Torpedo-Atelier 8 2 0 6 11—37 4 Walbedrijf 8 0 0 8 10—40 0 Af d e el i n g m. W.T.B. 9 9 0 0 57—6 18 THOR 7 4 2 32—21 10 A.P.G. 7 3 1 3 11—18 7 Scheepsbouw 2 7 2 0 5 9—28 4 Willemsoord 9 2 2 5 20—26 6 L.B.D. 2 7 0 1 6 9—39 1 Afdeeling Vischmarkt. Zaterdag a.s. des middags te half drie zullen op het terrein aan de Kemphaanstraat, voor de kinderen der afdeeling, onderlinge wed strijden plaats vinden. De kinderen zijn, naar leeftijd, in groepen verdeeld. Dank zij de be reidwilligheid van den Helderschen Midden stand is het Comité in de gelegenheid gesteld voor eiken wedstrijd aardige prijsjes beschik baar te stellen. Vanaf 4 jaar tot 14 jaar zullen de kinderen hun best doen om iets van de prijsjes te bemachtigen. Verder wordt aan de kinderen nog een ver snapering uitgedeeld, dank zij aller financieele medewerking. Wanneer het weer medewerkt, zal het een aardige middag kunnen worden voor de kinderen der afdeeling. Bij slecht weer wordt het geheel twee weken uitgesteld, dus tot Zaterdag 13 September. Kinderen, die zich nog niet hebben opgegeven, kunnen dit nog tot uiterlijk Vrijdagmiddag 4 uur doen op den tuin. Naar wij vernemen wordt de terechtzitting voor burgerlijke en extra-judicieele werk zaamheden gehouden Woensdags voormid dags 10 uur. De zitting voor strafzaken na middags 1 uur, de zitting voor pachtzaken Vrijdags voormiddags 10 uur. 28 Augustus 1941. BEVALLEN: J. C. Zasburg—van Kleef, d. GEHUWD: W. C. v. d. Mark en M. A. van Amersfoort. P. v. d. Heijden en C. A. v. Steijn. TEMPERATUUR ZEEWATER Hedenmorgen 8 uur: 16.8 gr. Met den bouw van 258 een aan vang gemaakt. Met de eerste voorbereidingen te treffen voor het bouwen van 258 woningen voor Heldersche vluchtelingen te Alkmaar, is een aanvang gemaakt, schrijft de Alkm. Crt. Deze woningen zullen gebouwd worden aan weerszijden van den Kruseman van Elteweg, t.w. 218 stuks op het groote terrein achter het abattoir en 40 stuks aan de overzijde van den weg op het kleinere terrein. Het land is op de plaatsen, waar de huizen gebouwd zullen worden reeds geploegd, ter wijl momenteel groote hoeveelheden steenen worden aangevoerd op het bouwterrein. Door het bouwbedrijf H. van Saane te Amsterdam zal een en ander worden uitge voerd. De woningen zullen een semi-permanent karakter dragen. De indeeling is als volgt: sousterrein bestaande uit waschkeuken en fietsenbergplaats de le etage bevat woonka mer, keuken en W.C. met hal, waarin een trap naar de 2e étage en naar sousterrain, de 2e étage bevat slaapkamers (different 2 of 3 stuks), douchecel. Het type B (de hoekhuizen) heeft speciale berging op de 2e étage en bovendien 4 slaap kamers, t.w. één op le étage en drie óp de 2e étage. In de woonkamers zullen de vloeren van steen gemaakt worden, terwijl de bewerking nog niet bekend is. De steenen die hiervoor gebruikt worden, zijn de z.g. perforasteenen, dit zijn holle steenen met een middenwand. Ook ligt het in de bedoeling de plafonds te stucadooren. De woningen zijn voorzien van een z.g. Fransch balcon. Aan de voorzijde zullen tuinen worden aan gelegd en aan de achterzijde plantsoenen. Deze plantsoenen komen geheel onder beheer der autoriteiten. Dit is niet het geval met de tuinen, waarover de bewoners de beschik king krijgen. Hier wordt geen blokbebouwing toegepast, maar lint- of strookbebouwing. Het groote voordeel hiervan is o.m. een maximum van licht, lucht en zon inde woningen. De hoofdstraat krijgt een breedte van pl.m. 5 meter, met aan weerszijden trottoir, zoodat de totale breedte wordt 7 meter de dwars straten zullen 3 3% meter breed worden. Het ligt in het voornemen het werk in slechts 80 werkdagen te voltooien. Bijna iedereen houdt er een tuintje op na, zoo'n klein stukje grond voor of achter het huis, waarin de bloemen een lust voor ieders oog vormen, dan wel een wildernis aan de oer wouden van donker Afrika doet denken. De een heeft veel, de ander niets voor zijn tuintje over. Langzamerhand evenwel veranderen de tuin tjes van aanzicht; waar eens een trotsche, met groote bloemen bloeiende dahlia of hortensia het middelpunt vormde, met daaromheen een rotstuintje gebouwd met laaggroeiende planten, staan nu de aardappelplanten te bloeien, om zoomd door een rand van roode en savoie kool. Zeer zorgzaam wordt iederen avond gesproeid, en al het onkruid weggeschoffeld, de tomaten- plantjes worden in hun glazen huisje gekoes terd, en iederen avond wordt gekeken of ze al weer wat gegroeid zijn. Op deze wijze zijn vele huisvaders in hun vrijen tijd aan het liefhebberen in den tuin, slakken op de bladeren van een boonenplant zijn een onmogelijkheid, en zoodra de planten- ziektekundige dienst de boeren heeft gewaar schuwd dat het op zeker oogenblik kritiek is geweest voor het optreden van draaihartigheid bij kool, rent ook de amateur-tuinier naar den drogist om wat van het de kool reddende ver gift te halen, wat in dikke lagen op de kool- planten wordt gespoten. En hoe groot is niet de glorie als in dampende schalen de aardap pelen en de snijbieten van eigen grond op de tafel verschijnen, of als zorgvuldig één flesch met boontjes uit eigen tuin wordt gesterili seerd Natuurlijk heeft dat eigen tuintje ook nadoe len, als bijvoorbeeld alle tomaten en slakrop- pen tegelijk rijp zijn en er niet gewacht kan worden met ze te plukken en te snijden, eet de heele familie zich een halve week misselijk aan sla met tomaten, wat niet opgemaakt kan worden wordt met kwistige hand aan de buren uitgedeeld in de stille hoop er nog eens als tegenprestatie wat anders voor terug te mogen ontvangen. Maar ook aan artistieken tuinaanleg ont breekt het niet! Zoo zag ik een villa hier in den omtrek waar het bloemenpark langs den rand van een gazon was herschapen in een dubbele rij met diverse koolsoorten. Een cirkel in het midden was begroeid met aardappelen, waaromheen in een vierkant verschillende soor ten boonen groeiden. De overblijvende ruimte was opgevuld met krappen andijvie. Bjj wijze van heg stond er een rij stokboonen, terwijl het geheel, om het te vervolmaken, met spinazie was bezaaid. Het is niet te verwonderen, dat waar zoo- velen de edele sport van het tuinieren beoefe nen, ook bij toevallige ontmoetingen en op de kantoren in een rustpauze de „tuin" ter sprake komt. Ervaringen van aardappelen die niet groeien willen en van boonen die door de rup sen opgevreten worden, worden uitgewisseld. Maar ook worden er „sterke" verhalen gedaan van meer dan buitengewone opbrengst van drie aardappelplanten, in waar jagers-latijn wordt het gewicht met twee of drie vermenigvuldigd, zonder blikken of blozen, waarna de gelukkige producten dan tal van verbaasde uitroepen van „Hoe is het mogelijk" in ontvangst krijgt te nemen. Het pakt nog wel eens anders uit ook. Zoo vertelde een kennis van mij een schijnbaar „sterk" verhaal over zijn snij boonen, dat door het gezelschap met schouderophalen werd ont vangen en waaraan niemand geloof sloeg. Hij beweerde in zijn tuin snijboonen van wel vjjf- en-twintig centimeter lang te hebben. Alle an dere amateurs geloofden er geen snars van, en m'n kennis werd uitgedaagd om dan maar eens met zoo'n boon op de proppen te komen. Er werd natuurlijk verondersteld dat hem dat toch niet zou lukken, en dan zou hij er flink mee ge plaagd kunnen worden. Met een triomfantelijk gezicht komt hij den volgenden morgen op kan toor met een lang en smal pakje in zijn hand, inhoudende één snijboon. Iedereen kwam aan- loopen om het wonder te zien. Na ettelijke stukjes papier te hebben afgerold kwam ein delijk een boon te voorschijn. En wét voor één! Er werd een liniaal langs gelegd en de boon bleek te meten van „teen tot kruin" drie-en- dertig centimeter. Nog ongeloof, een enkele wantrouwende nam hem voorzichtig tusschen de vingers om te zien of er misschien op inge nieuze manier twee stukken aan elkander ge lijmd waren, dit bleek niet het geval, het was en bleef één boon. De trotsche eigenaar ver telde, dat hij er zoo nog ettelijke in zijn tuin had, hoewel hij natuurlijk den avond te voren stiek'um met een liniaal in den tuin gegaan was en daar alle snijboonen had nagemeten, om met de langste triomfen te kunnen behalen Zou het niet wat wezen voor onze vele tui niers om eens een wedstrijd uit te schrijven voor het fokken van de langste boon, de groot ste tomaat of zoo? Het zou de animo voor het tuinieren wel bevorderen... De wind ruist door de hoge bomen Van het oude bos. Zonnestralen glijden sidd'rend Over 't dikke groene mos. 'n Eekhoorn wipt op gindse takken, De bloemen geuren zacht. 't Groen van varen en brandnetel Schittert nu in zonnepracht. Heerlijk rustig ligt de vijver Met haar lelie's fris en rein. Ginder klatert in de stilte Verkoelend fris de bosfontein. Schilderachtig ligt het brugje, Zonnig schittert daar de weg. Mussen spel eg in de takken Van de groene doornenheg. 't Klein prieëltje in de verte, Staat lokkend op de heuveltop, Om van 't dwalen uit te rusten Zoeken wij het even op. We beseffen dan de schoonheid Van het schitt'rend oude woud, Van haar vijvers en haar bloemen, En het mooie groene hout. K. Wouters. Heemstede, 12 Aug. ïlieuLv-ó uit Uaè VISSCHERIJ. Urk, 26 Augustus, 1941. Door 60 vaar tuigen werd heden aan den vischafslag aan gevoerd: 6020 kg kuilaal van 60 tot 650 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 380 kg lijn- of beugaal, prijs 68 tot 1,54 per kg; 861 kg snoekbaars prijs 68 ct. per kg; 192 kg baars 18 ct. per kg; 840 kg voorn, prijs 14 tot 20 ct. per kg; 120 manden nest 33% ct. per mand van 25 kg. Urk, 27 Aug. 1941. Door 50 vaartuigen werd heden aangevoerd aan den vischafslag te Urk: 6523 kg kuilaal of paling S. 74 ct. p. kg, van 35 tot en met 614 kg per vaartuig, 122 kg beug of lijnaal, van 68 vaartuigen, 1.54 per kg, 1106 kg snoekbaars, 68 ct. p. kg. 208 kg baars, 36 ct. per kg, 269 kg voorn 14 tot 20 ct. per kg, 290 manden nest, 33,5 cent per mand. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Roelof, zoon van Reinier Bak ker en Jannetje Wakker. Dirkje, dochter van Rense Ruiten en Pietertje de Boer; Anna Wilhelmlna, dochter van Lubbetje Kramer en Jaauwkien Snoek. OVERLEDEN: Jacob, oud 1 jaar, zoon van Luut Post en Marretje de Boer. Jan, oud 1 jaar, zoon van Jan Taanman en Willemtje Kaptein. Fokke Snoek, oud 48 jaar, echtge noot van Hiltje van den Berg. KeAÈ en pending, AANSLAG BAAD VAN BEHEER. De kerkvoogdij der Nederlandsche Hervorm de gemeente te Vreewijk schrijft ons het vol- In de huidige regeling dat 95 van den aanslag aan den plaatselijken predikant ten goede komt, zit een krachtige stimulans om dat bedrag bijeen te brengen. Al de grootestadsgemeenten, hebben een ont stellend ,tekort aan kerkgebouwen en predi kantsplaatsen, zoodat zij zich moeten inspan nen om de inkomsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Door de 95 bepaling had men een eenvoudige en voor ieder duidelijke basis om de hoegrootheid der bijdrage te bepalen. Daar entegen vordert het ontwerp een opgaaf van de veronderstelde bijdragen van alle, een eigen inkomen hebbende leden der gemeente. Die opgaaf zou voor Vreewijk minstens 1.000. kosten, zonder dat er ook maar het geringste geldelijk voordeel is te verwachten. Maar wan neer de gemeente de vereischte opgaaf niet doet, is zij geheel weerloos en geheel afhanke lijk van de zienswijze der commissie. Aangezien het onmogelijk moet worden ge acht een formule te vinden om de financieele draagkracht van iedere gemeente te bepalen, is het onmogelijk een rechtvaardigen mini mumnorm te stellen. Zoo valt Vreewijk in het ontwerp in den minimumnorm van 2.000. terwijl de huidige aanslag 810.bedraagt, en de norm der kerkelijke bijdragen voor de leden der gemeente minimaal 1 van het netto inkomen is. Gemeenten met tien of meer predikants plaatsen hebben een minimumnorm van 3.000.Daarentegen vallen gemeenten zoo als Breda, Goes, Harderwijk, Maassluis, Ny- kerk en Bneek, alle met minder dan de helft van het zielental van Vreewijk, maar met drie predikantsplaatsen onder het minimum van f 1.000.—. TEKORT AAN VRIJZINNIGE PREDIKANTEN. Wij lezen in ,fNieuw Leven": „W\j hebben er al vaker op gewezen, dat de Vrijzinnige beweging in de Nederlandsche Her vormde kerk doodloopt op gebrek aan predi kanten. Men kan alle moeite doen om kerk voogdijen te bewegen hunne verplichtingen aan den raad van beheer te voldoen, men kan met opoffering van al zijn tyd en energie de des betreffende colleges en instanties er toe bren gen om voldoende subsidies te geven om een tractement op peil te krijgen, wat baat het, als dan tenslotte, als het er op aankomt een predikant te beroepen, zulk een predikant niet te vinden is. En zoo is 't nu eenmaal in onze Vrijzinnige Hervormde kringen. Jonge dok toren, jonge meesters in de rechten worden dagelijks bij tientallen op de levensmarkt aan gevoerd, en ze weten geen raad.' Maar jonge Vrijzinnig Hervormde predikanten verschijnen er nu eenmaal in een bedroevend gering aan tal. Nu zegt men: „maar daarvoor is een bij zondere roeping aoodig". Zeer zeker. Een niet Heldersche Courant 2 lijnen godsdienstig aangelegd mensch moet en kan nu eenmaal geen predikant worden. Maar on der die doktoren en juristen zijn er zeer vele, die wél godsdienstig zijn aangelegd. Die in kampen of conferenties uitstekende toespraken kunnen houden op godsdienstig gebied, en daardoor blijk geven zoo noodig een uitsteken de preek te kunnen leveren. Er zijn onder deze jonge menschen velen die er een bijzondere slag van hebben met menschen om te gaan. Zij stellen zeer veel belang in godsdienstige vraagstukken. En tochkiezen ze de veel langere en moeilijker en duurder studie van geneeskunde en rechtsgeleerdheid, welke aan 't slot hen geen levenskansen biedt, terwijl een afgestuurde student in de godgeleerdheid naar keuze tientallen gemeentes voor hem klaar vindt staan, waar een tractement van f 2.500.- met vrije woning hem wacht. En toch ko men ze niet". JJjdlcfiAL§teti Wiegekind en Kleuter, maandblad voor moe ders, onder redactie van Mevr. J. Riemens Reurslag. JuliAugustus 1941. Een fleurige en zonnige uitgave is dit va- cantie-nummer geworden, in dezen tijd wel zeer royaal uitgevoerd en rijk geïllustreerd. Tal van interessante artikelen bevat het num mer, zoowel voor onze jonge moeders als voor hen, die uit de baby's vandaan zijn en zich toch blijven interesseeren voor het jonge kind. Practische en paedagogische vraagstukken worden door verschillende schrijvers belicht. Interessant blijft altijd de „Vraagbaak voor moeders" en verschillende andere vaste ru brieken. Zonnesch Ijn, tijdschrift voor de jeugd, uitgave C. A. Spin en Zn., Amsterdam. Het nr. van 16 Augustus opent met den dertigsten brief van Betteko, waarin Betteko vertelt van een van de vele Zonneschijn wed strijden. Een attractie van dit alleraardigste tijdschrift voor onze kinderen zijn de vele wedstrijden, die de redactie iedere maand uit schrijft, waardoor een levend contact met de vele vriendjes onderhouden wordt. Ook dit vacantie-nummer geeft eenige wedstrijd- opgaven en brengt voorts een schat van alleraardigste lectuur voor de jeugdige lezers. Natuur en Techniek. In het Augustus nummer van „Natuur en Techniek" zet S. L. den Honert zijn kleinen kennis-theoretischen cursus voort met een artikel „Critiek van het gezonde verstand", waarin hij in navolging van Francis Bacon de vier soorten „afgoden" van het gezonde verstand opsomt en die het dagelijksch oordeel plegen te vertroebelen en te verteekenen. A. W. Francken wijdt een korte beschouwing aan belangrijke geregis treerde waarnemingen van het Poollicht. Zijn artikel is in hoofdzaak een opsomming van historische beschrijvingen en waarnemingen van Noorder- en Zuiderlicht. Een groote bij drage met vele illlustraties naar foto's van Hans Schreiner, „De blinden lezen" getiteld, zet uiteen hoe geleidelijk uit andere reliëf schriften het Brailleschrift is ontstaan, dat thans het meest gebruikelijke blindenschrift is. Als gewoonlijk besluit het nummer met de rubriek „Uit alle gebieden", waarin korte technische en natuurwetenschappelijke nieuw tjes zjjn verzameld. Het Kind. Nummer van 16 Augustus. Uit gave C. A. Spin Z Zn., Amsterdam. J. H. Kruizinga schrijft een artikel over Johann Friedrich Herbart, naar aanleiding van het feit dat deze een eeuw geleden stierf. J. Rie- mens-Reurslag, de bekende paedagoge en schrijfster behandelt „Oude Kinderboeken" en zegt daarover interessante dingen. De bijge voegde illustraties zijn de moeite waard! Di verse andere, zeer lezenswaardige, bijdragen completeeren dit nummer. Utat ïïliddenAtcuide>ió (nteAeïiee\.t Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 st. 0.16 per 1000 st 1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1C00 st. 1.70 per 5000 st. 1.65 (per 1000) Uw ee'Ste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5