woningbouw Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Distiibutienieuws ASTRONOMISCHE CIJFERS VRIJWIL N EGIOEN D REVAL door Duitsche troepen genomen in de week van 31 Aug* t/m 6 Sept. 1941. Duitsche aanvallen op schiereiland Kola MENZ1ES NIET NAAR LONDEN HARRIMAN GAAT NAAR MOSKOU Bevordering van den Dmtschlcind strijdt voor Europa f Bijdragen en hypotheekregeling 1941. 's-Gravenhage, 29 Augustus Gelijk be kend is, verleent de staat voor den eigen lijken woningbouw geldelijken steun in de volgende vormen: a. Voorschotten voor den bouw van een voudige arbeiderswoningen ter verruiming van de woningmarkt in de gevallen, dat de particuliere bouwnijverheid niet in de be hoefte aan dergelijke woningen voorziet; b. Voorschotten voor den bouw van wo ningen, gepaard met krotopruiming, in welk geval dit voorschotten zoo noodig ge- Caard kunnen gaan met een jaarlijksche ijdrage in het exploitatie-tekort van maxi maal f 50.per woning (f 75.voor groote gezinnen); c. Voorschotten voor den bouw van zoo genaamde „eigen woningen ten plattelan- de", gepaard met krotopruiming, ingevolge circulaire van 25 Juli 1927, met de moge lijkheid van een bijdrage a fonds perdu van maximaal f 600.(f 900.voor groote ge- linnen); d. Voorschotten ter noodzakelijke verbe tering van eigen woningen ten plattelan- de, ingevolge de circulaire van 7 Juni 1928, met de mogelijkheid van een bijdrage a fonds perdu van maximaal f 400.(f 600.— .voor groote gezinnen). In de bijdragen, hetzij deze jaarlijksche, dan wel bijdragen a fonds perdu zijn, parti- cipeeren rijk en gemeente ieder voor de helft. Bijdragen worden slechts verstrekt, indien het geval van krotopruiming zich voordoet (gevallen b en c), of indien de doelstelling is, te voorkomen, dat een wo ning tot krot vervalt (geval d.) Geen bijdrage wordt verstrekt in het ge val, sub. a genoemd, dat wil zeggen in ge val van nieuwbouw, niet gepaard gaande met krotopruiming. De omstandigheid, dat de bouwkosten in sterke mate zijn gestegen, maakt het on der de huidige omstandigheden in vele ge vallen onmogelijk met de in redelijkheid te bedingen huren tot een sluitende exploi tatierekening te komen. Daarom is thans het volgende bepaald: I. Aan woningbouw, als onder a bedoeld kan, voor zoover noodig, een bijdrage ver bonden worden van: 1) ten hoogste f 75. per woning per jaar (f 100.voor groote gezinnen), indien het betreft bouw op het platteland, 2) ten hoogste f 50.— per wo ning per jaar (f 75— voor groote gezinnen) bij bouw elders dan op het platteland. II. Gelijke bijdrage verleening, als onder I bedoeld, is mogelijk voor het geval, sub. b aangegeven. Derhalve is cumulatie moge lijk van de gebruikelijke en de nieuwe bij drage, echter in dier voege, dat de nieuwe bijdrage slechts wordt verleend, voor zoo ver de gebruikelijke bijdrage niet toerei kend mocht blijken om tot een sluitende exploitatierekening te komen. III. Aan bouw van woningen, als onder c bedoeld, kan een jaarlijksche bijdrage verbonden worden van ten hoogste f 75. (f 100.voor groote gezinnen); derhalve is ook hier cumulatie van de gebruikelijke bijdrage a fonds perdu en de nieuwe jaar lijksche bijdrage mogelijk, echter in dier voege, dat laatstbedoelde bijdrage slechts wordt verstrekt, voor zoover de bijdrage a fonds perdu ontoereikend mocht blijken. IV. Aan verbetering van woningen, als onder d bedoeld kan een jaarlijksche bij drage worden verbonden van ten hoogste f 40.— (f 50.— voor groote gezinnen), en overigens op den voet, als onder III aan gegeven. In de nieuwe bijdragen, sub. I t./m. IV omschreven, zullen het Rijk en de gemeen ten particupeeren in verhouding van 3 en 1. De behoefte aan ©enigszins ruimere arbei derswoning zal moeten worden opgevan gen door de particuliere bouwnijverheid; de bouw van dergelijke woningen wordt van rijkswege gesteund door de „Hypo- theeikregeling 1941". Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche autoriteiten over het verloop der krijgsverrichtingen aan het Oostfront, sinds 22 Juni j.1., bevat inderdaad astronomische .verliescijfers voor de bolsjewisten. Kunt U zich bijvoorbeeld voorstellen wat het zeggen wil: 1.200.000 gevangenen? Hebt U een idee, hoe groot een vliegveld zou moe ten zijn, waarop 11.000 bolsjewistische vlieg tuigen (sinds 22 Juni j.1. vernietigd) kun nen staan? Hoeveel uren zoudt U noodig hebben om langs een opstelling van ruim 14 duizend pantserwagens te rijden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in 14000 stukken ge schut en wat dunkt U van 870.000 vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verliescijfers van de bolsjewisten te demon- streeren, verliescijfers, die nog aangevuld moeten worden met het aantal gesneuvel de of gewonde bolsjewisten, een aantal dat op ruim 4.000.000 is vastgesteld. En voort gaat de strijd. lederen dag weer rukken de Duitsche legers verder op, trouw bijgestaan door de verbonden legers en de (vrijwilligerslegioenen. Steeds grooter worden de verliescijfers van den vijand der Westersche beschaving, totdatde horden van Stalin totaal ver nietigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Nederland zijn jeigen plaats innemen. Een plaats, die het *te danken zal hebben aan de dappere Ne- derlandsche mannen, die nu strijden in de gelederen van ons legioen, omdat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa te ver- overen. Dat ie hun plicht, maar ook de Uwe. Meldt U daarom aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hierin is onder meer het volgende be paald: Voorschotten worden verleend aan de gemeente, teneinde deze in staat te stellen aan belanghebbenden geldJeeningen te ver strekken onder verband van hypotheek, on der voorwaarde, dat de gemeente zich borg stelt voor de betaling van de verschuldiig de rente en aflossing. Een eventueel verlies in verband met deze voorschotverleening wordt door het Rijk en de gemeenten gedra gen. Voorschotten worden verleend onder ver band van eerste of tweede hypotheek, even wel slechts indien en voorzoover gebleken is. dat belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrij gen. Voorschotten worden 6lechts verstrekt, voorzoover de beschikbare middelen zulks toelaten, zoomede voorzoover de voor den bouw benoodigde materialen kunnen wor den verkregen. Zij worden als regel slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer dan 275 M3. bedraagt. De inhoud wordt gemeten buitenwerks, boven den be- ganen grondvloer; bij de berekening wor den schuurtjes, bergplaatsen en dergelijke ruimten, ook al zijn deze aangebouwd, buiten beschouwing gelaten. Zij kunnen ook worden verleend voor winkel woningen e.d.. tenzij de bedrijfsruimte een overwe gend deel van het perceel uitmaakt. Bij bebouwing van in erfpacht uitgegeven terreinen kan voorschot worden geweigerd, indien de erfpachtsvoorwaarden van dien aard. zijn dat daaruit een abnormaal ri sico voortvloeit. Overigens kan steeds zonder opgaaf van redenen een verzoek om voorschot worden afgewezen. Hypotheken worden verleend voor een tijdvak van ten hoogste vijf jaar, rente 4 's iaars. VERBOD TOT SLACHTEN EN AFLEVEREN VAN GEVOGELTE. 's-Gravenhage, 29 Aug. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Bij persbericht van 19 December 1940 werd een algemeene ontheffing verleend van het verbod tot het slachten en afleveren van ge vogelte (art. 4 en 6 gevogelte-inventarisatie- besluit 1940). Nu het slachtseizoen voor pluimvee wederom op handen is, wordt het gewenscht geacht, de nieuw te vormen voor raden in de hand te hebben, waartoe in be doeld persbericht, verleende algemeene ont heffing door de Ncd. Centrale voor Eieren en Pluimvee met ingang van heden wordt ingetrokken. Het in genoemd besluit omschreven verbod tot het slachten en afleveren van gevogelte (kippen, eenden, kalkoenen en ganzen), welk verbod derhalve thans weer volledig van kracht is, geldt ook voor degenen, die in het bezit zijn van z.g. slachtvergunnin- gen van genoemde centrale, tenzij betrokke nen van de centrale hieromtrent reeds na dere aanwijzingen hebben ontvangen. DE AMERIKAANSCHE TRANSPORTEN NAAR WLADIWOSTOK. Tokio, 29 Aug. (D.N.B.) De woordvoer der der Japansche regeering heeft op de vraag, welk resultaat de Japansche vertoo- gen tegen het vervoer van Amerikaansche benzine naar Wladiwostok gehad hebben, geantwoord, dat over deze kwestie nog on derhandeld wordt. Het was hem in het ge heel niet bekend, dat de ambassadeur te Moskou, Tatekawa. verklaard zou hebben, dat Japan geen transporten van oorlogsma teriaal over Wladiwostok zou dulden. Ook over de besprekingen tusschen den Japan- schen ambassadeur Nomoera en Rooseve't kon hij geen mededeelingen doen. Hij acht te het mogelijk, dat daarbij ook de kwestie der transporten is aangesneden. Sjanghai, 29 Aug. (D.N.B.) Het Japan sche blad Tairikoe Sjimpo schrijft over het zenden van een Amerikaansche militaire missie naar Tsjoengking, dat dit niet alleen als een onvriendelijke daad, doch als een openlijke uitdaging moet worden beschouwd welke fezamen met de Amerikaansche pe- troleumleveranties naar Wladiwostock de Japansch-Amerikaansche betrekkingen al leen nog verder kan verscherpen. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Sep tember 1941 tot en met Dinsda 30 Septem ber 1941, geven de met „05 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N. welke zijn uitgereikt voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de mot „generator-anthraciet negende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnootjes V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „generator- turf negende periode" gemerkte bonnen ge durende dit tijdvak recht geven op het koo pen van 5t stuks baggerturf. ZEEP. Met ingang van Maandag 1 September a.s., zullen enkele wijzigingen worden aange bracht in de hoeveelheden der verschillende zeepsoorten, welke op den nieuwen bon ver krijgbaar zullen zijn. Een en ander is mede een gevolg der samenstelling van bepaalde zeepsoorten. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 30 September a.s. geeft de met „113" genummerde bon van de „bonkaart al gemeen", alsmede de met „B zeep' gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respec tievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van, naar keuze: 150 gram toi letzeep (samenstelling van na 1 September 1940); 90 gram huishoudzeep; 200 gram zach te zeep (samenstelling van voor 1 Januari 1941); 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); 300 gram zachte zeeppasta; 250 gram zeeppoeder of 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, wel ke nog in omloop zijn, mogen tegen inleve ring van én bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeen- kaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt be schikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. De wasscherijen zijn verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeep- bon van het publiek i. ontvangst te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets- en stof doeken, servetten, tafellakens, e.d., betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afge geven. SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 31 December a.s. geeft de met „J" gemerkte bon van de extielkaart, welke uit gereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheerzeepcrême. WERKLOOZENKASSEN EN OVERHEIDS SUBSIDIE. 's-Gravenhage, 29 Aug. De aandacht wordt er van bevoegde zijde op gevestigd, dat vereenigingen met werkloozenkassen, die tot hun kassen leden toelaten, die laat stelijk lid waren van een vakvereeniging, aangesloten bij het C.N.V. het N.V.V. en het, R.K W.V. voor deze nieuw gewonnen leden geen aanspraak kunnen maken op overheids subsidie. Aangezien dit subsidie in het alge meen gelijk is aan de bijdragen der leden, ontvangen de werkloozenkassen voor zulke leden dus de helft van de inkomsten, die zij voor haar andere leden genieten. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 29 Aug. (DNB). Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben Duit sche troepen op 28 Augustus in sa menwerking met de marine en de luchtmacht na harden strijd de zeer versterkte oorlogshaven Re- val genomen. Van den Hermanns- toren der oude Hanzestad wap pert de Duitsche oorlogsvlag. Nog op denzelfden dag rukten Duit sche troepen op naar de volgens de modernste beginselen aange legde oorlogshaven Baltischport, die genomen werd. Er werden ver scheidene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kustbatterijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval werden 19 met troepen en oorlogs materiaal geladen transportsche pen, een torpedojager en 9 andere oorlogsschepen tot zinken ge bracht. De zware kruiser Kirov, een torpedojager en vijl andere oorlogsschepen werden zwaar be schadigd. In de Finsche Golf heeft de luchtmacht drie Sovjettransportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 13000 ton tot zinken gebracht en bomtreffers op een torpedojager geplaatst. Ook in de andere sectoren van het Oos telijk front maken de operaties goede vorderingen. In de Engelsche wateren hebben gé- vechtsvliegtuigen in den algeloopen nacht ten Westen van Pembroke twee koop vaarders, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 12000 ton, die deel uitmaakten van een be schermd convooi, vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op Engel sche vliegvelden. Gisteren ondernomen pogingen van Britsche vliegtuigen tot het doen van aan vallen op het bezette gebied langs het Kanaal en de Nederlandsche kust werden door den Duitschen afweer verijdeld. De vijand verloor 31 vliegtuigen, waaronder 17 bommenwerpers. Van deze vliegtuigen werden er 23 neergeschoten door jagers en afweergeschut, 7 door patrouillevaar tuigen en marinegeschut, terwijl een vij andelijk jachtvliegtuig door infanterie werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers vernie tigende aanvallen gedaan op havenwer ken, afweerbatterijen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Augustus militaire werken in de haven van Suez met succes bestookt met zware bommen. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht brisant- en brandbommen laten vallen op eenige plaatsen in West- Duitschland. Aan gebouwen in woonwij ken werd schade toegebracht. Zes der aanvallende bommenwerpers zijn door af weergeschut en nachtjagers neergescho ten. Kapitein Hermann Jojjpien, drager van het eikenloof van het ridderkruis van 't ijzeren kruis, groepscommandant in een jaohteskader, is na zijn 70ste overwinning in de lucht niet teruggekeerd van een vlucht tegen den vijand. Met hem ver liest de luchtmacht een harer moedigste en succesvolste jachtvliegers." ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid 31 Aug. t.m. 6 Sept. 1941 33-4 brood 33 brood 33 bloem 33 vleesch 33 vl.waren 33 kaas 34 reserve 33 melk I 1 rantsoen j brood of gebak y2 rantsoen bloem, brood of gebak V2 rantsoen vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen 100 gram kaas 4% kg. aardappelen 1% liter melk 31 Aug. t.m. 13 Sept. 1941 33 eieren één 10 Aug. t.m. 6 Sept. 1941 107 algemeen 108 algemeen 109 algemeen UO algemeen B rijst 411 algemeen B havermout 112 algemeen 21 Aug t.m. 6 Sept. 1941 ei 1 Kg. suiker 250 gram koffie-surrogaat 500 gram jam 250 gram rijgt 250 gram 5rn^ranl havermout of gort ■250 gram 100 gram vermicelli of maizena 29-30 boter 29-30 vet 1250 gram 250 gram boter boter met reductie in tijdvak van één week 10 20 24 20 rants. 1 1 1 1 rants. 1 3 3 3 rants. 100 4 7, 7 100 472 372 100 472 100 472 gram kg liter in tijdvak van twee weken 1 1 1 1 stuks in tijdvak van vier weken 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 150 00 kg gram gram 500 250 250 50 gram 500 250 250 450 gram 100 100 100 100 gram in tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram ÉÉN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 100 gram vleesch 100 gram vleeschwaren 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram jam 500 gram Voor de overige artikelen is melde hoeveelheden. brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak. óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken gort, gortmout, grutten, vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch. gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst jam, siroop, honing, enz. het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 30 AUG. NIET MEER GELDIG 32 brood 32 bloem 32 vleesch 32 vleeschwaren 32 melk I 31 reserve 32 reserve 33 reserve 31 eieren brood of gebak bloem, brood of gebak' j vleesch of vleeschwaren melk aardappelen eieren N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941. De bonnen, welke van 31 Aug. '41 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Aug. '41 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Berlijn, 29 Aug. (DNB). Op 28 Augustus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval ondernomen op belangrijke militaire doelen in Sovjet-steden van het schiereiland Kola Toen de eerste golf vliegtuigen terug ging, stonden reeds fabrieksgebouwen op verschillende plaats in lichterlaaie. Andere Duitsche vliegtuigen bombardeerden spoor lijnen om Kandalasja, die over groote tra jecten werden vernield. Elders werden bol sjewistische colonnes voertuigen vernieti gend getroffen. Stockholm, 29 Aug. (D.N.B.) in of- ficieele Australische kringen verluidt, naar Reuter uit Canberra meldt, dat de afgetre den Australische minister-president, Men- zies, niet naar Londen zal gaan om Austra lië in het Britsche oorlogskabinet te verte genwoordigen. Aan leden van het Australische kabinet heeft hij verklaard, dat hij. zelfs wanneer hem eenstemmig dit verzoek zou worden gedaan ,het voorstel van de hand zal wij zen. ITALIAANSCHE KANONNEERBOOT LOOPT SJANGHAI BINNEN. Sjanghai. 29 Aug. (D.N.B.) Na een avontuurlijke reis over de halve wereld is hier heden de Italiaansche kanonneerboot ..Eritrea binnengeloopen. De „Eritrea" is gewikkeld geweest in een zeegevecht tus ten6en heeR"zictf ^idkrSh ten en neen zich van den vpand die nu menek m de meerderheid was wetèn l®1ak*n en ov®r den Indischen en d™ Stillen Oceaan naar Japan te ontkomen. Washington, 29 Augustus (D.N.B.) Roo- sevelt heeft op de persconferentie bekend gemaakt, dat zijn vertegenwoordiger t0 Londen voor leveranties van oorlogsmate riaal aan Engeland, Harriman, als leider der Amerikaansche missie naar Moskou zal gaan. Tijdens zijn afwezigheid te Lon den zal de chef der inkoopafdeeling van het Amerikaansche bewapeningsbureau, John Biggers, hem met den rang van ge* zant vervangen Harriman zal slechts kor ten tijd te Moskou vertoeven. Roosevelt kon het tijdstip van vertrek der Amerikaansck0 missie nog niet aangeven. BRITSCHE AANVALSPOGING VERIJDELD. Berlijn, 29 Aug. (DNB). Een aanvalspo* ging van Britsche bommenwerpers, die in de ochtenduren van heden onder zware b0' scherming van jagers het bezette FranscW gebied probeerden te naderen, is door den Duitschen afweer met succes verijdeld. h*e' gen Britsche vliegtuigen werden neergehaald waarvan acht in luchtgevechten en een doof de luchtdoelartillerie. Slechts een Duitafb toestel ging verloren. JODEN IN BEZET FRANKRIJK MOET®" RADIO INLEVEREN. Parijs, 29 Aug. (D.N.B.) Krachtens een verordening van den militairen bevelheb ber in Frankrijk wordt aan Joden in h® bezette gebied het bezit van radio-ontvank toestellen verboden. Zij moeten hun \0° stellen onverwijld bij de plaatselijke PP':1 tegen recus inleveren. Deze maatregel noodzakelijk geworden, daar vooral jon den laatsten tijd misbruik hebben Kem»° van radiotoestellen, door onjuiste huw» 'andsche berichten te verspreiden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2