paardenhandel V Victorie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER GROOTE SUCCESSEN VAN HET FINSCHE LEGER Papierbeperking De Verduisteren - 20.30 uur DIVIDENDEN AAN BANDEN Keuze van ambtenaren vergroot MEISJE LAAGHARTIG VERMOORD wapenstilstand MAANDAG KINDERMOORD VIIPURI INGENOMEN Gebied dat in 1940 aan Moskou werd afgestaan heroverd VALSCHE DISTRIBUTIE BONS IN BERGEN Duitscbland wint voor Europa op alle fronten Straf volgt op de zonde 1 Bouwplannen te Brussel Sovjets lappen aan hun laars HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 1 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9324 i WAT MAG EN NIET MAG. Het verdient aanbeveling om het paarden- besluit 1941, zooals dit laatstelijk werd ge wijzigd bij besluit van 18 Juli 1941, nader toe te lichten. Het blijkt namelijk herhaal delijk op de taxatie-markten, dat er nog ver scheidene handelaren en eigenaars zijn, die niet voldoende met deze laatste wijziging op de hoogte zijn. De handel- in veulens is vrij. Deze behoe ven niet getaxeerd te worden Slachtpaarden zijn eveneens vrij, doch moeten bij slachting aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale worden aangeboden. Éénjarige en twéé-jarige paarden, dat zijn dus de paarden, die in 1940 en 1939 geboren zijn, mog'en alleen via de taxatie-markt ver handeld worden. Op iedere taxatiemarkt mo gen zij aangevoerd worden om aldaar ge taxeerd en gebrand te worden. Na taxatie kan ieder erkend handelaar deze paarden aankoopen. Ieder ander moet in het bezit zijn van een aankoopvergunning, uitgereikt door den Provincialen Voedsel commissaris. De handel in oudere paarden, dat zijn de paarden geboren vóór 1 Januari 1939, is prac- tiscih geheel stil gelegd. Dit geldt voor alle soorten paarden, dus ook, voor stamboek- paarden, renpaarden, harddravers, hitten, ponnies en concourspaarden, al of niet ge registreerd. Alleen zl], die in het bezit zijn van een aankoopvergunning, afgegeven door den Provincialen Voedselcommissaris, mogen een paard aankoopen. Heeft dus een houder van een dergelijke vergunning bij een han delaar of eigenaar een paard uitgezocht, dan kan dit paard op de eerstvolgende taxatie- markt worden getaxeerd en gebrand. Wanneer kan nu een eigenaar een aan koopvergunning krijgen? Dat kan in die volgende gevallen: 1. in geval zijn paard gestorven is; 2. als zijn paard zoover versleten is, dat de eigenaar het wil laten slach ten. (Opgeven aan de Ned. Veehou derij Centrale!); 3. Als het door gebrek of ziekte on bruikbaar is; (In al deze gevallen dient de eige naar, bij zijn aanvraag aan den Pro vincialen Voedselcommissaris om - een aankoopvergupning, een bewijs van zijn veearts, of van den vleesch- keuringsdienst over te leggen). 4. Wanneer de eigenaar door de vor dering ten behoeve van de Duitsche weermacht een paard heeft moeten afstaan en hij er tot op heden nog niet in geslaagd is, een ander paard aan te kpopen, en hierdoor de voed selvoorziening in gevaar zou worden gebracht. (Dit geheel ter beoordee ling van den Provincialen Voedsel commissaris!) De verleende aankoopvergunnirig geldt veertien dagen. Is men in dien tijd nog niet geslaagd, dan kan verlenging worden aan gevraagd. Men dient; dan de vergunning in zijn geheel terug te sturen, ook als men er geen gebruik van wenscht te maken door bij zondere omstandigheden. Op een aankoopvergunning kan men in geheel Nederland een paard koopen. De aankoopvergunning moet als bewijs ge toond worden, voordat de taxatie-commissie het aan te koopen paard mag taxeeren. Overigens gelden de bekende bepalingen onverminderd. Maar, hoewel natuurlijk al gemeen bekend, lijkt het toch dienstig nog pens op het volgende te wijzen. Erkende paardenhandelaren mogen een winst nemen van ten hoogste 10 pet. van het bedrag, waarvoor het paard wordt gekocht, met dien verstande, dat die 10 pet. nooit van een hooger bedrag mag worden genomen, dan den prijs waarvoor het paard is ge laxeerd. Zijn er meerdere handelaren betrokken bij den verkoop van een paard, dan mogen zij tezamen niet meer dan 10 pet. winst nemen. Bij geconstateerde overtreding kan de er kenning van den betreffenden handelaar in getrokken worden, behalve de eventueele boete of (en) inbeslagname van zijn paard (en)! En dat is geen loos dreigement handela ren! Kort geleden zijn er 7 paarden van één verkooper in beslag genomen, terwijl er te gen den eigenaar bovendien een boete van f 10.000 geeisoht werd. De boeren, in wier belang dit paardenbe- sluit 1941 louter en alleen is afgekondigd, moeten hieraan medewerken door niet bo ven de taxatieprijzen plus wettelijke winst te koopen van den handelaar. Koopen zij van een eigenaar, niet erkend handelaar, dan mogen zij niet meer geven als ten hoogste de prijs, waarvoor het betref fende paard is getaxeerd. Getaxeerde paar den mogen natuurlijk ook voor lageren prijs .verkocht worden. Wanhoopsdaad van ongehuwde moeder. De Haagsche recherche heeft in een per ceel in de binnenstad een f?eval van kin dermoord geconstateerd. Het lijkje werd gevonden in een "kast op zolder. De moeder een 20-jarige ongehuwde vrouw, die het kind door worging om het leven hee g bracht wordt reeds eenige dagen in nel ziekenhuis van den Zuidwal verpleegd. Haar toestand is zeer zorgwekkend, in ver band waarmede de jonge vrouw nog mei gehoord kan worden. ken Duitsche infanterie atdeeling nadert een vijandelijk nest aan het Oost front Vastberaden dringen de mannen voorwaarts (Orbis- Holland) DUITSCHE OPMARSCH VOLGENS DE PLANNEN VOORTGEZET. ZWARE VERLIEZEN DEiR SOVJET LUCHTMACHT. In een extra-bericht is bekend gemaakt, dat Finsohe troeoen Zaterdag de stad Vii- puri (Wiborg) hebben veroverd en verder oprifkken in de richting van St Petersburg. Deze schitterende Finsche overwinning heeft in geheel Finland groote vreugde gewekt. De Duitsche pers merkt op. dat het Finsche leger den bolsjewisten een bijzonder taai verdedigd arsenaal heeft ontnomem De Führer heeft den grijzen opperbevel hebber van het Finsche leger, veldmaar schalk Mannerheim een telegram met zijn hartelijke gelukwensohen aangeboden, en verklaard in volle bewondering voor de dapperheid der Finsche soldaten deel te ne men aan de trotsche vreugde van het Fin sohe volk. Namens het Duitsche volk ver leende de Führer den veldmaarschalk het ridderkruis van het ijzeren kruis, alsmëde de gespen van het ijzeren kruis le en 2e klasse van 1914. Hoe Viipurt werd ingenomen. Uit de fmntberiohten blijkt, dat door een snel oprukken in Noordoostelijke richting de Finsohe troepen reeds op 22 Augustus den straatweg ViipuriRautu hadden gepas seerd. Op 25 Augustus was de stad ingeslo ten, op 28 Augustus drongen Finsche stoot troepen de eerste huizen in het Noordwesten der sitad binnen, in Moedigen strijd werd verder straat na straat veoverd, tot Zater dagmiddag de stad hecht in Finsche han den was. Later op den dag en in den loop van gisteren hébben de Finnen na hevigen strijd het grensgebied heroverd, dat zij vol gens het vredesverdrag van 1940 aan Moskou hebben moeten afstaan. De Duitsche troepen hebben in den Noor delijken sector Zaterdag 100 Sovjetvliegtui gen neergeschoten en de Sovjettroepen zwa re verliezen toegebracht In den oentralen sector zijn 43 Sovjetmachines neergehaald. Tusschen Ladogameer en Finsche Golf heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee ka- nonneerbooten een sleepboot en een trans portschip tot zinken gebracht en een tweede kanonneerboot zwaar beschadigd. Voorts zijn weer verschillende maferiaaltreinen der Sovjets vernietigd Zeer vele gevangenen zijn gemaakt. Een poging om in den Noordelij ken sector de opmarsch door middel van miinversperringen te keeren .mislukte Meer dan 1100 mijnen werden door Duitsche pio- ners onschadelijk gemaakt. De Roemeensche luchtmacht heeft Vrijdag meer dan 30 Sovjet machines neergeschoten. DE GEVECHTEN BIJ DEN DNJEPR. Berlijn. 31 Aug. (D.N.B.) Ten Zuiden van Kiev hebben de Sovjets gisteren tever geefs getracht, naar den Westelijken oever van den Dnjepr over te steken. Zij korndten dezen oever niet bereiken. Duitsche infan teristen namen de booten der Sovjets onder vuur en brachten talrijke vaartuigen, die vol soldaten waren, tot zinken. Een deel der opvarenden kon zich redden, doch de meesten -verdronken. De booten, die aan het vernietigende vuur ontkwamen, trokken zich in allerijl op den Oostelijken oever te rug. TWEE ARRESTATIES De politie alhier is een handel in distributiebescheiden op het spoor gekomen, waarbij verschillende per sonen zijn beirokken. Reeds werd tegen een twaalftal verdachten pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl de twee hoofdverdachten, P. L. en J. V. alhier, in arrest zijn gesteld. Bij onderzoek is gebleken, dal een ge deelte dezer distributiebescheiden vervalscht was. Door deze transacties zijn ruim 1500 Kg. aan voedingsmiddelen bui ten de distributie om in de con sumptie gebracht. EXTRABELASTING OP UIT KEERIN GEN BOVEN DE 6 Liquidaties van N.V.'s gemakke lijker gemaakt. Afgekomen is het z.g. besluit op de divi dendbeperking der vennootschappen, welk besluit beoogt dat niet meer dividend wordt uitgekeerd, dan wenschelijk wordt geacht. Tegen een uitkeering van 6 wordt geen bezwaar gemaakt, voor uitkeeringen boven 6 is een extra belasting verschuldigd, al naar het dividend hooger wordt. De belasting wordt voor de eerste maal geheven over het boekjaar dat op 31 December 1940 eindigt o op dat tijdstip loopende is. Vennootschappen in den zin van dit besluit zijn naamlooze en commanditaire vennootschappen, waarvan het aandeelenkapitaal f500.000 of meer be draagt. Liquidaties van N.V.'s fiscaal begunstigd. Voorts is afgekomen het z.g. liquidatiebe sluit De daarbij uitgevaardigde regeling komt onder meer tegemoet aan een wensch. in het bijzonder uit de kringen van het be drijfsleven en van de huizenmaatschappijen herhaaldelijk geuit, om naamlooze vennoot schappen te kunnen ontbinden zonder dat zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Het geven van de gelegenheid tot zulk een ontbinding ligt trouwens in de lijn van een belastingpolitiek, die het noodelooze gebruik van den rechtsvorm der naamlooze vennoot schap wil tegengaan en de persoonlijke ver antwoordelijkheid van den ondernemer wil bevorderen, waar dit pas geeft. 140 BANDEN VERDUISTERD. Te Den Haag is verdacht van verduiste ring van 140 fietsbanden aangehouden de 32-jarige rijwielhersteller J. J. van G. In December kreeg deze man van een grossier in rijwielen de opdracht 70 rijwielen te mon- teeren. Ook de hiervoor benoodigde banden werden hem thuis bezorgd. De order ging echter niet door. Toen de grossier zich de zer dagen met den rijwielhersteller in ver binding stelde en teruggave der verstrekte banden verlangde, bleek dat de rijwielher steller de in dezen tijd zoo kostbare banden had verkocht. VERDRONKEN. Vrijdagmorgen werd de zestigjarige A van R. te Oisterwijk dood achter zijn woning aangetroffen. Men vermoedt, dat de mans des nachts iemand in zijn tuin heeft ge hoord. en op onderzoek uitgaande, ih de duisternis in de looiersput is geraakt, waar in hij verdronken is. Ook uit N.S.B. en Nationaal Front dienen vacatures te wor den vervuld. 's-Gravenhage, 30 Aug. De Nederland sche staatscourant van 29 Augustus bevat een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken, waarbij in de „plaatsingsver ordening overheids- en semi-overheidsper soneel 1940" eenige wijzigingen en aanvul lingen zijn aangebracht. Het voornaamste daarvan betreft: 1. Uitbreiding van het aantal catego rieën van personen, waaruit vacatures bij den overheidsdienst moeten worden ver vuld, en wel met leden der N.S.B. en van Nationaal Front, die als zoodanig op 15 Mei 1940 reeds bekend waren; 2. Bevoegdheden van den secretaris-ge neraal van het departement van binnen- landsche zaken om de benoeming of in- dienststelling van personeel nietig te verklaren in gevallen, dat zulks is geschied in strijd met de bepalingen der plaatsings verordening, en 3. Wijziging van de in die verordening vervatte regeling nopens het toekennen van verhuiskosten aan hen, die op grond van de bepalingen der verordening in eene functie zijn geplaatst buiten hunne te genwoordige woonplaats. Ernst van de gas- en elec- triciteitsrantsoeneering nog niet tot allen doorgedron gen. Vele boetes en afsnij dingen. In de maand Augustus is over ons geheele land een intensieve controle gehouden ten aanzien van de nale ving der rantsoeneeringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek' langza merhand de ernst van den toestand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering geselde gren zen. Dit is ook wel bijzonder ge- wenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog electriciteitsver- bruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opge legd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting over gaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bij zondere motieven kunnen recht vaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsréntsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook nier zeer velen treffen. Brussel, 31 Aug. (A.N.P.): In stedebouwkundig opzicht is Brussel op het oogenblik het tooneel van groote veran deringen. Er vinden thans verschillende werkzaamheden plaats, die het centrum van de stad een geheel ander aanzien zullen ge ven. De verbinding tusschen Noorder- en Zui- der station, waaraan reeds vroeger werd be gonnen, doch waarvan de uitvoering eenige jaren heeft stil gestaan, wordt thans in ver sneld tempo voortgezet. In het project zijn vele nieuwe straten en pleinen opgenomen, terwijl voorts plaats wordt gemaakt voor veel nieuwen bouw. Het heuvellandschap, waar in Brussel ligt, geeft aanleiding tot een ter- rasmigen tuinaanleg, die in vele gevallen tot ongedachte verrassingen leidt Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.51 uur In verband met de sterker door gevoerde papierbezuiniging moet, met ingang van heden, onze krant nog meer in omvang worden be perkt. We zullen er echter voor zorgen, dat onze abonné's, behalve de ac- tueele gebeurtenissen in blnnen- en buitenland, vooral de vaste en aan hen vertrouwde rubrieken in onze krant zullen vinden. Bij uitgave van een blad (4 pag.) zal de pagina stadsnieuws werden opgenomen op pagina 3. Directie Heldersche Crt. Verdachte reeds gearresteerd Drama in de bosschen te fister- wijk, Noordbrabant. Droevig einde van een logeer partij. In de uitgestrekte bosschen van Oister wijk is Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een moord gepleegd op een dertienjarig meisje uit Rotterdam, dat gelogeerd was op een der boerderijen van Balsvoort onder de gemeente Haaren. De ouders kwamen het meisje juist ha len, om haar mee terug naar Rotterdam te nemen. Het kind reed vooruit, zoodat de ouders haar uit het gezicht verloren. Een uur later was het meisje nog niet op de boerderij aangekomen. Men ging daarop zoeken en vond het dood aan den rand van een dennenbosch. Zij was gewurgd. Haar rijwiel was verdwenen. Wel vond men bij het slachtoffer een heerenrijwiel. Men maakt hieruit op, dat de dader onraad heeft gespeurd en met de fiets van het meisje er van door is gegaan. Deze fiets fiets werd Zaterdagmorgen in het bosch te ruggevonden. De politie werd terstond verwittigd en het Bossche parket stelde zich op de hoogte van het gruwelijke gebeuren. VERDACHTE GEARRESTEERD. Nader wordt gemeld, dat de Oisterwijk- sche politie, in samenwerking met de Til- burgsche recherche, er in geslaagd is zoo veel bezwarende gegevens te verzamelen, dat zij kon overgaan tot voorloopige in hechtenisneming van zekeren van B. uit Tilburg. Verdachte blijft echter hardnekkig ontkennen, doch de fiets welke op de plaats van den moord gevonden werd, is als de zijne herkend. Ook zoekt de Tilburgsche politie verband tusschen dezen moord en de verdwijning van het tienjarige Tilburgsche meisje Ria Pagie. dat reeds' veertien dagen wordt ver mist. Ondanks staken der vijandelijk, heden in Iran. oorlogshandelin gen voortgezet DE AANVAL REEDS LANG VOORBEREID. Kaboel. 31 Aug. (D.N.B.) Naar uit Te heran gemeld wordt, is daar bekend gewor den, dat ondanks het staken der vijandelijk heden van Iraansche zijde, de Sovjetop- marsch naar de hoofdstad wordt voortgezet. Te Teheran zijn daarop troepen mobiel ge maakt. Zaterdagavond hebben Sovjetvlieg- tuigen pamfletten uitgeworpen boven de Iraansche hoofdstad Zij werden door het afweergeschut hevig beschoten. Reuter meldt uit Bagdad, dat het bevel tot het staken van het vuren „geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de op marsch tot de voorgenomen doelen worden voortgezet. In een Reuterbericht wordt als een der voorwaarden die aan Iraansche regeering worden gesteld, de doorvoer van oorlogs materiaal en andere leveranties door Iran naar de Sowjet-Unie genoemd. Naar Associated Press uit Teheran meldt, heeft de Anglo Iranian Oil Co. medegedeeld, dat Sowjetvliegtuigen nog 24 uur na het sta ken van den Iraanschen tegenstand petro- leumopslagplaatsen bij Kasvin hebben aan gevallen. waardoor duizenden gallons ben zine vernietigd werden. Aanval was lang voorbereid. Het Bulgaarsche regeeringsblad Vecer meldt, uit uit de meeningen, welke geuit worden in d« omgeving van het Poolsche gezantschap te Teheran blijkt, dat de aan val van bolsjewisten en Engelschen op Iran reeds lang was voorbereid. Uit Ankara ver neemt het blad. dat de gezant der voorma lige Poolsche regeering reeds eind Juni ver klaard had. dat de bezetting van Iran door Engelsche en Sowietstrijdkrachten een na tuurlijke zaak was. De Engelsche ambassa deur kreeg ook reeds eind Juni uit Londen de opdracht, onmiddellijk te onderzoeken, welke militaire en politieke reactie een En- srelsch binnenrukken bil de bevolking en het leger van Iran zou teweeg brengen. De militaire gouverneur van Teheran, ge neraal Amir Ahmadi. is volgens het Iraan sche persagentschap belast met de uitvoe ring der wetten voor den oorlogstoestand. De regering heeft maatregelen getroffen om de voedselvoorziening der bevolking te waar borgen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1