Met Janus Kuiper A. THORBECKE, een bekwame Dépóthoudster, Extra electriciteitsrantsoen 2345 naar 't Zeelieden-Tehuis EMMASTRAAT 85 GOUD, ZILVER EN JUWEELEN Oioafit bij den <Kelde\6cfan Middenstand Te huur Te koop Te koop Betrekkingen Diversen Bevestiging Ds, W, JF, Meiners Wederom twee dieven gearresteerd Vijftig gulden bleven zoek tflaxiAniejuwJi De Prins Hendrik Stichting als woning voor bejaarde zeevaarders Op zoek naar Van Strien en Kruger IK GEEF N. J. TIELROOY, NUTSSPAARBANK KOOPT NOG STEEDS TEGEN HOOGE PRIJZEN BENSDORP vraagt voor spoedige indiensttreding Schuldig aan inbraak in Oude Helder Slaapplaats voor stadgenooten N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. DE BOER JR. Heldersche Courant nieuw telefoonnummer De wandelaar of fletser, die, komende van het roodgedakte Egmond aan den Hoef, den weg inslaat naar Egmond aan Zee, vindt, aan den ingang van het zeedorp, aan zijn linkerhand een ge bouw, dat opvalt door z(jn uitgestrekt heid, z\jn frisch-witte uitvoering en prettig-aandoenden architectonischen bouw. Als die wandelaar dan niet weet welk bouwsel dit eigenlijk is, zal hy zich ver wonderen over de aanwezigheid om en naby den ingang van allerhand bejaarde kereltjes. Een wemeling van gryze sik- kebaarden, van gebogen ruggen onder giimmend-zwarte jasjes, van pypje- lurkende mannen, en zwarte petjes, aan elk waarvan zich twee koperen knoop jes bevinden. Ook van vele schippers- baardjes, die er op wijzen, dat >deze slenteraars eens, jaren geleden, de zee bevaren hebben. Die wandelaar moet dan een zéér slecht kenner van zgn land zyn, als hy nóg niet begrepen heeft, dat het witte huis met de in stemmig-zwart gestoken mannetjes de Prins Hendrik Stichting is, het tehuis voor oude zeelieden, hun eigen home voor den ouden dag. De Prins Hendrik Stichting Is een prachtige instelling. Zij is dat omdat men hier, in de ruimste beteekenis van het woord, een éigen tehuis neergezet heeft voor den zeeman, die na uitge- zwalkt te zijn, na het meerendeel zijner levensdagen buitengaats op wisse golven te hebben doorgebracht, ook gaat verlangen „thuis" naeei zijner I i de onge- orgebracht, J te zyn. In eigen sfeer. Zeelieden zijn wonderlijke menschen, en landrotten hebben niet spoedig begrip voor hen. Ze zijn echter niet geschikt om opgeslo ten te worden in een schemer-duistere kamer, met een kanariepiet, een hor en een potje geraniums voor de ruiten. Ze willen wat an ders: ze willen iets behouden van het wijde van de zee en, als het kün, lederen dag nog eens den blik uit laten vieren over het onmeet baar blauw en grijs van de zee. Ze willen nog eens praten over de dagen van weleer, toen ze, hetzij op een volgebrast fregat, hetzij op een sleepboot, botter of ander schip, van zee tot zee trokken. Ze willen de sfeer van dat gene behouden, waarin ze hun leven doorge bracht hebben: de zee. En die sfeer, bestaande uit zee, wilde luchten, meeuwen, strand en duinen... wéér zouden ze die beter vinden dan in dat kleine dorp aan de Noordhollandsche Noordzeekust: Egmond? Voor 't ridderkasteel. Vele zeeridders wonen er in die Prins Hen drik Stichting. Om het precies te zeggen: 156. Daaronder zijn dan de „jongeren" (zoo om trent de 60...), de ouderen en de Methusalems. Dat zijn de negentigers. Daar zijn IJmuidenaren, Egmonders, Rot terdammers, Vlaardingers, Scheveningers, ze zijn gekomen van alle kustplaatsen. Allen, die op hun levensavond „thuis" wilden zijn. Een indrukwekkende garde zeeridders. Alle maal eens pootelingen van het beste soort. Jongens van Jan de Wit, die voor geen Noord wester op orkaankracht op zij gingen. Was het dus wonder, dat het hart van den Koning der Zeeridders, Janus Kuiper, geboren en getogen in Nieuwediep en thans tijdelijk evacué in Alkmaar, naar dat ridderkasteel trok? Is het wonder, dat hij, al tijden-lang, hoopte nog eens in de gelegenheid te zijn een bezoek te brengen aan die burcht van oude varensgasten, waarvan hy er zelf velen kent en die allen hém kennen? Hetzij persoonlijk, hetzij van zijn grooten faam. En zoo is het dan geschied, dat Janus Kuiper en een journalist samen in den Alk- maarschen Bergerhout de bus oppikten en samen naar Egmond togen. De verwachtingen van Janus waren hóóg gespannen. Vooral stelde hy zich veel voor van de ontmoeting met twee speciale vrienden, Dat waren ouwe Kruger van IJmuiden en Van Strien, ook een IJmuidenaar. Janus wist, dat hij welkom was. Een brief aan den direc teur, den heer H. Dollekamp, voorheen overste by de Marine, was allervriendeiykst beant woord en hield de toezegging in, dat er op zijn komst gerekend werd. Janus is, en dat schreven we al vele malen eerder, een mirakel op gezondheidsgebied. Hij draagt z'n 85 levensjaren niet alleen met eere, maar hy is „by den tijd" als een knaap van drie maal zeven, en voor nog geen halven cent krijgt ge de kans hem te besjaggeren. Kortom, Janus is, zooals hij zulks trouwens min of meer aan zijn symbolische persoonlijkheid verplicht is; een „heer-op-jaren", met wien men voor z'n genoegen op stap gaat. Via de groene landen tusschen Alkmaar en de zee brengt de bus ons naar het doel: Janus zit rechtop. Niets ontgaat z'n heldere blauwe oogen, die met een dosis vitaliteit en levenslust de wereld inkyken, welke menig jonge kerel beschaamd zouden maken. Hij ziet alles, en waar ook vrijwel alles hem interesseert, is zoo'n excursie met den bejaarden zeevechter een allerprettigste ervaring. Het publiek ziet toe: kijkt verwonderd naar dien krassen ouden baas met de medailles op z'n jasrevers. Wie zou dat zyn?... er wordt geïnformeerd... onder elkaar met gebogen hoofden en bij den chauffeur. Totdat er plot' sielng een is, die het weet: 't Kan niemand anders zijn dan Janus Kuiper van Nieuwediep. We zyn er. Precies op tyd stappen we uit voor de Stichting, die zon-overgoten ligt te blinkeren onder de strakke herfstlucht. De wimpel waait strak op den Zuidwesten bries, hoog gevierd aan den scheepsmast, die in den tuin staat. Op de bankjes zitten wat oude zeelui. Het hoofd ontbloot voor de lekker-stovende zon, gezapig-zuigend aan de neus-warmertjes. Als we binnen stappen turen vele oogen paren naar den ingang. Men weet het: de Ko ning der Zeeridders is binnen. De held van den Razenden Bol, de vechter van de „Renown", Janus, eens de machtige bestrijder van de „meneeren met wit voor". Maar dan heeft Janus ook al geen tijd meer om contact met de eerste de besten aan te knoopen, want lachend treedt Directeur Dolle kamp op hem toe, en schudt hem amikaal de beide handen. En gaat ons voor naar de hall, die zich ruim en vol van breed-invallend licht voor ons uitstrekt. Het is er stil. Zoo stil, dat we schrik ken als plotseling de geheele ruimte vol- trilt van galmend brons en zingend koper. Het is de scheepsbel, een groot bronzen gevaarte, waarop ieder halfuur naar zee- mans-trant, de glazen geslagen worden. Dan zingen de bronzen klanken van gang tot gang, van afdeeling tot afdeeling en van kamertje tot kamertje. Het is de roep van den tyd, die ook hier voortgaat. De tijd, die voor deze oude zeevaarders nög vlugger moet gaan, dan voor de jongeren daarbuiten. We loopen door gangen onder zacht-getem- perd licht. Hooge glas-in-lood ramen gieten het zonlicht in duizendvoudige tint, en nuance van tinten, naar binnen. Ergens loopen twee stokoude zeelieden, ieder met een nikkelen potje thee tusschen hen in bungelend. Ergens anders zijn er drie bezig te biljarten; op een bank, gebouwd in een ingebouwde nis, zit een'ander te dutten. En op de kruising van twee gangen staan er 6 te redetwisten over wie weet welk onderwerp. Janus ky'kt en kykt. Wil het liefst maar overal tegelijk bij zyn. Waar zouden toch die dekselsche Kruger en Van Strien zitten...? Voor we die echter in de peiling hebben, loodst de heer Dollekamp ons zijn privé- kantoor binnen. En wordt Janus onthaald op een goede vooroorlogsche sigaar en een bak thee. Eerst daarnfc zal de kruistocht beginnen by de vrienden. Daarvan vertellen we in het tweede artikel. De „Prins Hendrik Stichting (Foto P. H. S.). de aanrijding in de keizerstraat. In ons nummer van eergisteren namen wij een bericht op betreffende een aanrijding in de Keizerstraat, waarbij, tengevolge van on voorzichtigheid, een dame gewond raakte. Het blijkt ons thans, dat een en ander geheel buiten de schuld van de dame plaats vond. cigaretten gestolen. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat door een onbekend persoon een hoeveelheid pakjes Curtiss-cigaretten gestolen zijn ten nadeele van een winkelierster aan de Zuid straat. Een onderzoek wordt ingesteld. FIETS GESTOLEN. Aangifte werd gedaan dat een fiets, eigen dom van een bewoner van de Janzenstraat, op spoorlooze wyze verdwenen is. SCHUTTING VERDUISTERD. Sommige oneerlijke lieden staan letterlijk voor niets. Wat te zeggen van de onverlaten, die een bewoner van den Brakkeveldweg du peerden door van diens twee woningen aan de Crocus9traat de schutting, groot 4 bij meter, in de wacht te sleepen? Een verre gaand staaltje van brutaliteit. C. STEENMAN en C. STROO hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huweiyk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. 24 September 1941 te Vlissingen. Kerkelijke bevestiging in de Chr. Geref. Kerk, Kasteelstraat te Vlissingen, des namiddags 3 uur door den WelEerw. heer Ds. W. Meynhout. Broek op Langendijk Dorpsstraat 318a (tyd. adres). Vlissingen, Singel 116. Gelegenheid tot fellciteeren 22 Sept. a.s., 78.30 n.m. te Vlissingen, Singel 116. Toekomstig adres: Den Helder, Loodsgracht 34. Haardkachels, kachels ln soor ten, handwaschmachlne, dames- rywiel, kinderfietsje enz. Oranjestraat 48. 10 Sept. 1941. Voorlopig kan Arts, wegens ziekte zijn praktijk niet waarnemen. Voor goedkoope Rijwiel-reparatie naar MOLENSTRAAT 95. Nog te koop tweede hands en nieuwe rijwielen. onder alle omstandig heden de HOOGSTE PRIJS voor OUDE gramofoonplaten. Weststraat 55 by de Werfbrug In onze kofferkluis kunnen tegen geringe vergoeding pakketten met waarden in bewaring worden gegeven voor zelfstandig beheer van een speciaalzaak te Den Helder. Gehuwd geen bezwaar, woongelegen heid aanwezig. Soll. met uitvoerige inlicht, en opg. van leeftijd aan: BENSDORP N.V., Bussum. aangebeden Te huur moderne Woning, voor zien van complete badkamer, 5 p. w., w. v. Huisduinen Duin weg 10. Adres: H. RIEMERS, Ruyghweg 97. Aangeboden Slaap- of woon gelegenheid voor 2 of 3 personen Naby station Anna Paulowna. Brieven onder nr. 942, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Beste HEERENFIETS te koop, met pr. oude kw. banden. Prijs billijk. Adres: Bureau van dit blad. Te koop HEERENFIETS met goede banden. Adres: Jan in 't Veltstraat 75. gevraagd GASGEBREK. Iemand op diëet vraagt Brandspiritus te koop. Brieven onder No. 930, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Winkeljuffrouw zoekt werk kring, 6 j. als zoodanig werk zaam geweest. Brieven onder nr. 943, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd bij vrouw alleen 2 nette Commensaals, liefst 2 2 vrienden. Adres: Bureau van dit blad. Aan extra-gastoewyzlgingen wordt gewerkt. Er is goed nieuws voor onze geëvacueerde stadgenooten. De angst, die ongetwijfeld velen gehad hebben, dat ze met geen of weinig licht den winter in zouden gaan, is wegge nomen, door een regeling, die de directeur van Vluchtelingenhulp, de heer v. d. Pluym, met het P.E.N. getroffen heeft. Alle gezinnen waar Heldersche evacué's zyn ondergebracht, hetzy, dat deze ge- evacueerde menschen in het huis zelf of In aangrenzende boeten zitten, waar ver lichting is, kunnen een extra rantsoen electriciteit toegewezen krygen. Een verzoek voor dit extra rantsoen moeten zij indienen bij het Próv. Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal. Natuurlijk beteekent deze extra toewijzing niet, dat men nu maar raak kan gebruiken. Dat is geenszins het geval, maar het wil toch zeggen, dat de menschen, die elders ondergebracht zijn, niet in het don ker rond behoeven te tasten en dat ze ook hun portie stroom krygen en dus niet afhan kelijk zijn van de vriendelijkheid of goed- dadigheid van de families waar ze geëvacu eerd zijn. Ten aanzien van een extra gasrantsoen, zyn maatregelen in bewerking. Dit is echter niet zoo eenvoudig, omdat deze materie niet centraal geregeld kan wor den, doch men in iedere gemeente tot een bevredigende regeleing gebracht moet worden. We mogen in deze erkentelijk zijn voor de activiteit van den heer v. d. Pluym, die geen moeite teveel is om de zaken van de geëvacu eerde Helderschen te behartigen. In een druk bezochten dienst is Zondag morgen in de kerk aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam als derde predikant van de Hersteld Evang. Luthersche gemeente aldaar bevestigd Ds. W. J. F. Meiners, gekomen van Den Helder. Bevestiger was Ds. B. E. J. Bik. Ook Ds. P. Neideck, van ziekte hersteld, was bij de plech tigheid tegenwoordig. Ds. Bik had Johannes 21 1518 als be vestigingswoorden gekozen: de herstelling van Petrus' apostelambt. Achtereenvolgens sprak de bevestiger over: de groote levensvraag, een schoone levenstaak, een doorgaande gang, de beste levensleus en de hoogste levenskroon. Telkens zette spr. de bevestiging in verband met hetgeen hij als inhoud der tekstwoorden omschreef: de drie vragen voor de vierschaar der liefde. Er is, merkte Ds. Bik o.a. op, geen moeilij ker ambt dan dat van predikant, te meer om dat de prediker eerst herder en dan leeraar heeft te zyn.- De gemeente is immers het erf deel des Heeren, de bruid Christi. Wat de Amsterdamsche H. E. L. gemeente aangaat, spr. wekte Ds. Meiners op, zelfstan dig te zy'n. In de gemeente zijn, zei spr., niet alleen schapen, doch ook bokken, die bokke- sprongen maken. Juist onder hen bevinden zich degenen, die luide juichen bij de komst van een nieuwen leeraar, doch hem maar al te spoedig liefdeloos critiseeren en onder hun invloed beproeven te brengen. Prediker zijn is een eervolle, liefelijke en gezegende arbeid, een wondere levenstaak, doch dominee zijn zag spr. ook als martelaar zyn, als een zichzelf wegcyferen. Slechts één is uw Meester, n.1. Hy, die gezegd heeft: Volg Mg. Anderen hebt gy, aldus spr. tot zijn nieu wen collega, niet te volgen. Gij zijt geen dienst knecht van allen, maar van Jezus Christus. Niet de gemeente, maar Jezus zal U zeggen wat gij te prediken hebt. Gy moet zijn alleen spreektrompet van Jezus en Dien gekruist, dan zult gy de schapen der gemeente weiden met de stokken Liefelijkheid en Samenbinders en de bokken met liefde vermanen tot bekee ring. Om na de volbrachte levenstaak in te gaan tot de vreugde uws Heeren. Ten slotte sprak Ds. Bik de hoop uit, dat de drie predikanten elkander tot steun zullen zijn, waarna de bevestiging van Ds. Meiners geschiedde. De gemeente zong den nieuwen herder en leeraar uit den Lutherschen gezan genbundel Gezang 413 3 toe. Zondag a.s. zal Ds. Meiners terzelfder plaats zijn intrede doen. Na langdurig verhoor door de mand gevallen. Het is verheugend te kunnen berichten, dat het de politie in onze stad wederom gelukt is de hand te leggen op een tweetal personen, die niet geschroomd hadden van de afwezig heid van enkele inwoners gebruik, beter ge zegd, misbruik, te maken door op onderzoek in de desbetreffende woning uit te gaan en een hoeveelheid voorwerpen te stelen. Voor de zooveelste maal gedurende het laatste jaar heeft de politie dus succes gehad. Ver binden wij aan dit succes de wensch, dat het steeds beter tot de heeren van de „onder wereld" moge doordringen, dat de kans op vrije voeten te blijven gering is. Wordt men gearresteerd, dan bedenke men dat er uiterst zware straffen geëischt worden. Het is wel licht goed in dit verband te wijzen op de bestraffing, van enkele stadgenooten, waar van men in onze krant van j.1. Zaterdag ken nis heeft kunnen nemen. Thans betrof het een inbraak, gepleegd in een particulier huis aan de Lange- straat, en wel in den nacht van 30 op 31 Augustus. Toen des morgens de eige naar thuis kwam constateerde hij, dat anderen hem dien nacht voor geweest waren. Het bleek, dat er heel wat uit het perceel verdwenen was. Om maar enkele voorwerpen op te noemen: een stof zuiger, een radio-toestel, een paar wollen dekens, lyfgoed, levensmiddelen, enz. De inbrekers, naar thans biykt een tweetal personen uit den Ouden Helder, meenden, dat alles voorloopig ln veilige bewaring te kunnen brengen in een leeg staande woning in den Ouden Helder. Het noodlot (voor hen...!) wilde echter dat de politie er lucht van kreeg en het huis in observatie nam. Een en ander had ten gevolge, dat tot arrestatie overge gaan kon worden en dat men belde per sonen naar het Hoofdbureau overbracht. Natuuriyk werd aanvankeiyk iedere schuld pertinent geloochend. Zij wisten van niets. Men hield echter aan en ten slotte werden de duimschroeven zoo sterk aangedraaid, dat beide verdachten door de mand vielen en een volledige bekentenis aflegden. Het tweetal is opgesloten en zal zich ter zyner tyd voor zyn afkeurenswaar dige daden hebben te verantwoorden. Licht zal de straf, vergissen wy ons niet, waarschyniyk niet zyn. Nogmaals echter: het biykt, dat de politie danig op haar qui vive is en dat het steeds moeilgker wordt in te breken zonder dat de feiten door de recherche achterhaald worden. ".oezand, Meerweg 20. Slaapplaatsen (zelf bedden en dekens meenemen) 15 minuten loopen van de spoorhalte. Wie helpt mee dezen diefstal te dekken Een krantenbezorger verliest, op weg naar zijn evacuatie-oord, een bedrag van vijftig gulden. Hij doet daarvan aangifte bij de politie. Maar niemand laat iets van zich hooren. Door middel van de krant plaatsten we een oproep, maar de vinder zweeg in alle talen en liet den jongeman, die hard moet loopen en werken om een zoo groot bedrag bij elkaar te krijgen, wachten op zyn geld. Hij steekt dat geld in eigen zak. Het is een bedroevend verschijnsel van onzen tyd, dat er zoo weinig begrip is van het mijn en dijn. Het is een teeken van de verruwing van de zeden, als gevolg van den oorlog. Gelukkig zijn er ook nog velen, die begaan zijn met het lot van hun mede- menschen. Gistermorgen kwamen een tweetal dames op ons kantoor, die vroe gen of het niet mogelijk was, voor dezen krantenbezorger, een eerlijke en sym pathieke jongeman, een inschrijving te openen. En gisterenmiddag ontvingen we een brief, met hetzelfde verzoek. Wy gelooven inderdaad, dat er meerde ren, wellicht velen zijn, die den jongeman willen helpen om dit voor hem vrij groote financieele verlies te dragen. Wij stellen hen daartoe in de gelegenheid en zullen gaarne een bijdrage voor dit sympathieke doel ontvangen en in onze krant vermel den. Een dubbeltje of kwartje, voor wie veel kan missen een gulden en... het verloren bedrag is spoedig bij elkaar. Wie opent de rij van hen, die met dezen gedupeerden jongeman meeleven? Iedere gave is hartelijk welkom. Bij voorbaat, namens den bezorger, vriendelijk dank. Op ons kantoor ligt een hjst, waarop de gestorte bedragen worden genoteerd. Met vermelding van de voorletters van de goede gevers, zullen deze bedragen in onze krant worden opgenomen. Bedrijfscom petitie Uitslagen: Dinsdag: A.P.G.—THOR 3—2 Programma: Hedenavond wordt de 3e wedstryd om het kampioenschap gespeeld, n.m.: Scheepsbouw 1 B.W.W. De eerste ontmoeting eindigde in een 32-overwinnlng voor Scheepsbouw, doch in middels heeft B.W.W. door een 20-overwin- ning op W.T.B. getoond, ernstige plannen te hebben voor het kampioenschap. Bij voorbaat kan men dus verzekerd zyn van een spannen- den stryd. Begonnen wordt om half zeven, ter rein: Helder; scheidsrechter: J. C. Steenkist. Vrydag, terrein: H.R.C., aanvang: 6.30 uur; scheidsrechter: H. Kemna. P.T.T.Gem.werken. FIETS WEG. Een bewoner van de Gasstraat deed aan gifte, dat zyn fiets, die hy op Huisduinen neergezet had, verdwenen is. 2 lijnen

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3