LOSGESLAGEN MIJNEN EN HUN BESTRIJDERS k, prebihbfumn Hoe funclionneert de Mijnendienst in Den Helder? Voldoende vleesch DE WEEK. Zaterdag 13 September 1941 Tweede blad Projectielen des Doods Reeds 25 menschen gedood door eigen schuld. Frissche Morgen' naar Alkmaar* Seizoenen in Feiten en Fantasieën Kun je nog zingen 1 Denk om Uw DRUKKERIJ DE BOER De grootste plaag der menschheid was, ig en zal blijven, of meij het nu uit mili tairen dan wel uit pacifistischen gezichts hoek bekijkt: de oorlog en tot de luguber- ste, monsterachtigste en onontkoombaar- ste middelen, waarvan de moderne oorlog gebruik maakt, behoort de mijn. De mijndat verraderlijk apparaat, dat schijnbaar-onschuldig voortwiegt op de golven, met slechts een gering deel aan de oppervlakte als het losgeslagen is. Onein dig gevaarlijker echter nog als het ligt ver ankerd in zeeën, zeestraten, vaargeulen of in de nabijheid van havens. De mijn, de kogelronde verschrikking voor de scheep vaart der zeven wereldzeeën, de doodsoor zaak van tienduizenden zeelieden, wier schip op een dier drijvende monsters stoot te en in de lucht vloog. Mijnenwij wéten in Den Helder wat het zijn! Hoevele malen werd de bevolking van onze stad niet opgeschrikt door een daverende explosie, die de geheele stelling op haar grondvesten deed trillen. Hoe vaak niet verna men wij, boven het donde- ren van den Zuid-Wester uit, den donder van de mijn-explosies als er wéér een tot zelf-ontlading gekomen was tegen den Dijk op aan. het strand. Mijnen... dat zijn kogel ronde eilanden des doods. Dat zijn de mechanische soldaten in en onder de zee. Tienduizenden drij ven er rond. In den At- lantischen Oceaan... in de Noordzee... bij de zee gaten en... als de wind uit het Westen aanwak kert, bij of op het strand en den Dijk. Is een mijn een enorm gevaar als hij zich in volle zee bevindt, hetzelf de geldt als hij aange spoeld is en door explosie schade aan menschen en goederen teweeg kan brengen. Is het noodig daarvoor nog eens het enorme bedrag aan schade te noemen dat slechts een betrekkelijk luttel getal mijnen in Den Helder en Huisduinen veroorzaakte...? Mijnen, van diverse nationaliteit, drijven op onze kust aan. Vooral in deze en de volgende maanden zal men waarschijnlijk hun aanwezig heid wel weer gewaar worden. Zullen ze we derom groote schade berokkenen aan onze, toch reeds zoo zwaar geteisterde, stad? Zullen ze wederom de kommer vergrooten van hen, wier eigendommen zich in de omgeving van Dijk en strand bevinden? Ziedaar... de vraag die men kan stellen aan een betrekkelijk klein aan tal personen in Den Helder, die de mijnen-af- weer op zich genomen hebben. Onbekende mannen, die goeddeels in stilte werken. Van wier arbeid men zelden of nooit iets gewaar wordt. Voornamelijk jonge kerels, die aange trokken werden tot het avontuurlijk ambacht van mijnen-verdelger. Gevaarlijk werk... uiterst gevaarlijk zelfs Want er zijn legio soorten mijnen en iedere soort is weer onderverdeeld in tal van variaties, die nog niet bekende, duivelsch-ingenieuze, krachten in zich bergen. Het werk van den mijnen-demonteur is geen kinderspel. Daar is moed voor noodifi, en kennis van technische staken, en voort varendheid, en uithoudingsvermogen en nog veel meer. Ook... niet in de laatste plaats... geluk. Zonder ddt vaart niemand wel en zeker niet de mijnen-demonteur, hoe moedig deze overigens ook mag wezen. Dezer dagen kwamen wij, door een toevallige samenloop van omstandigheden, in contact met den heer G. M. van de Poel, den leider van den mijnendienst in den Noordkop. Natuurlijk kwam het gesprek automatisch terecht op diens even gevaarlijken als interessanten dienst. Interessant, niet in het minst voor den- leek, die er hoegenaamd geen notie van heeft wét er komt kijken voordat men zich een all round demonteur kan noemen. En door al dat praten werd het gesprek fei telijk niets anders dan een interview, hetwelk wij uitermate geschikt voor de krant achtten. Weliswaar werden er van de zijde van den heer Van de Poel bezwaren gemaakt, maar het bleek mogelijk deze te omzeilen en zoo zijn wij thans in staat het een en ander te vertellen van dezen dienst. 22 Dooden door onvoorzichtigheid. De heer Van de Poel wenschte zijn opmer kingen en mededeelingen evenwel vooraf te doen gaan door een algemeene waarschuwing. En wel een waarschuwing ten aanzien van het aanraken, opnemen of meenemen van projec tielen die men, hetzij aan het strand, hetzij aan .den dijk of in de duinen, aantreft, en waarvan men de herkomst en werking niet kent. Er vinden, aldus de heer Van de Poel, nog steeds ongelukken plaats tengevolge van on kunde en grove onvoorzichtigheid. Uitsluitend door het ondoordacht handelen van burgers. Een onzer redacteuren had een onderhoud met den leider, van den Mijnendienst in Den Helder, den heer C. M. van de Poel, die hem een aantal bijzon derheden mededeelde omtrent dezen wel bij uitstek gevaarlij ken dienst. In 'n 3-tal artikelen vindt men beschreven de avon turen die er bij het demontage- werk zoo al komen kijken. In dit artikel enkele bijzonder heden omtrent de samenstelling van den dienst en over een euvel, dat speciaal de inwoners van Den Helder, Texel en de zeedorpen in den Noordkop hun aandacht mogen schenken, na melijk het aanraken en experi menteeren met onbekende ap paraten die men in het duin of aan het strand vindt. Versch in het geheugen ligt nog het on geluk, dat enkele maanden geleden op Texel voorgevallen is. Een Texelaar nam een gevonden springb'oei mee naar huis en ging deze aldaar eigenhandig demontee- ren. Nu bestaan er ter wereld geen gevaar lijker projectielen dan juist die spring- boeien. Natuurlijk vloog het apparaat in de lucht met alle noodlottige gevolgen van dien. Twee van dergelijke projectielen, die dermate gevaarlijk zijn, dat ze slechts BIJ HOOGE NOODZAAK gedemonteerd worden, werden te Oudeschild in een tuin gevonden Voorts is het bekend dat vele Texelaars deze apparaten in hun bézit hebben. Zjj beseffen blijkbaar niet, dat de minste beweging een ont ploffing teweeg kan brengen, die enorme ver woesting aanricht en veler dood tengevolge kan hebben. Het is echter niet op Texel alléén, dat men onverstandige menschen vindt. Ze zijn óók op Wieringen... Daar is het zelfs voorge komen, dat iemand weigerde een springboei, die hij gevonden had, af te geven. Ook d t maakt men mee... In Kamperduin nam een bewoner een spring boei mee, maar wist die, toen men er achter aan ging, niet meer te vinden. Later vonden wij hem, aldus de heer Van de Poel, in de dui nen, met de bus er uit genomen. Er kan met niet genoeg nadruk de aandacht op gevestigd worden, dat demontage-pogingen van leeken onherroepelijk een dood tengevolge hebben. Men vliegt, met de boei, de lucht in en wordt aan stukken gereten. Het duidelijkste wordt dit wel geillustreerd door het feit, dat tijdens den oorlog reeds 22 burgers aan onze kust den dood vonden door .louter on voorzichtigheid bij het aanraken van spring- boeien en dergelijke ap paraten. Het signalement van deze monsters luidt: een kegelvormige boei, circa 80 centimeter lang, met onderaan uitstekend een cylindrische koperen bus. Het geheel doet iets denken aan een enorme peer. Treft men derge lijke voorwerpen aan, houdt U er verre van, al dus adviseert de ter zake wel zeer deskundi ge heer Van de Poel, evenals van alle andere projectielen - die men niet kent. Men heeft slechts één plicht: zoo spoedig mogelijk de eerste de beste militaire of politioneele instantie te waarschuwen. Méér niet. 22 Menschenlevens, die verloren gingen door louter nonchalanche... onkunde... on doordachtheid! Zal deze lijst nog uitge breid moeten worden? Indien men z'n ver stand gebruikt zeer zeker niet! De organisatie. Alvorens thaVis het een en ander van de werkzaamheden van den mijnendienst te gaan vertellen, eerst enkele bijzonderheden omtrent de wijze waarop de dienst gevormd is. Voor den oorlog was het zóó geregeld, dat het mij- nenmagazijn de opleidingsschool was voor mijnendemonteurs. Daar werden zij gevormd, o.m. onder leiding van den bekenden luitenant ter zee 1ste kl. N. W. Sluyter, die kort voor den oorlog voor zijn prestaties nog Koninklijk onderscheiden werd, evenals commandeur Meyers Jr., eveneens verbonden aan den mij nendienst. Toen de oorlog voorbij was en alles ingrijpend veranderd werd, werd ook de mij nendienst gereorganiseerd. De leiding van de ploegen mijnendemonteurs werd opgedragen aan den heer Van de Poel, die reeds over de noodige ervaring beschikte. Na 6 jaar bij de Marine gediend te hebben kwam hij bij den opleidingsdienst van de Nederlandsche marine. 11 September 1939 werden mijnen gesignaleerd op Terschelling en Van de Poel gaf zich als vrijwilliger op om met het vaartuig mee te gaan. Het is thans dus precies 2 jaar geleden, dat die eerste mijn door hem gedemonteerd werd. Hoe velen daarna nog volgden leest men in de volgende artikelen. Samen met den heer Sluyter verwerkte hij een 8 k 9-tal onbekende mijnsoorten. Als men weet wat een onbekende mijn is, hoe onnoemelijk gevaarlijk het is daaraan te gaan werken, heeft men eenig idee wat dit cijfer „9" beteekent. Sindsdien werd hij leider van een ploeg. Er waren 5 van der gelijke ploegen. Daarmede bestreek men in het begin een rayon loopende van Hoek van Holland tot Delfzijl, inclusief alle wad deneilanden. Later werd dit rayon inge krompen, aangezien het praktisch niet doenlijk was dit af te werken met het ge ringe personeel waarover de dienst be schikte. Risico blijft! Het is goed, aldus zeide ons de heer Van de Poel, dat wij in dit verband herinneren aan commandeur H. Meyers Jr., die in Juni 1940, tegelijk met een Duitschen Feldwebel, den dood vond bij Sas van Gend, tijdens het de- monteeren van een mijn. Een kundig demon teur, die zijn leven er bij inschoot. Is het noo dig te vertellen, dat wij allen het risico loopen Ook al is men nóg zoo voorzichtig, nóg zoo technisch terzakekundig en nóg zoo handig 't Vruchtbaar rayon. In April 1940 kwamen er 2 nieuwe ploegen bij. In totaal waren er toen dus 8 ploegen. Als leiders daarvan werden aangewezen M. v. San ten en J. Westhof. Ook hun werk mag hier wel met waardeering genoemd worden. Toen kwam de oorlog en nadat er uit den chaos weer wat orde gestampt werd, is men voortgegaan. De leiding kwam nu onder de Duitsche marine, met Den Haag als centrale punt. De dienst voor de Noordzeekust berust in handen van den Korvetten-Kapitan Ehbert, en werd door dien in diverse rayons ingedeeld. Rayon Den Helder en omstreken kwam onder directe leiding van den Ober Waffenwart G. Reese, een mijnen-expert, die onderscheiden is met het IJzeren Kruis He en Ie klas. De opleiding van het Nederlandsche perso neel, totaal 16 man, werd, aldus de heer Van de Poel, aan mij opgedragen. Ploegsgewijze wordt gewerkt. Het rayon dat we voor onze rekening genomen hebben omvat de kust van IJmuiden tot Den Helder, bene vens het kustgedeelte tot Kornwerderzand, Texel en de zandplaten voor onze kust. Dat dit een vruchtbaar, een zéér vrucht baar rayon is... dat leest men in het volgende artikel, dat wij binnen enkele dagen laten vol gen. Daarin wordt tevens beschreven den heroischen strijd van mensch contra mijn. Een strijd, meestal in stilte gestreden, doch die on getwijfeld wel eens aan de openbaarheid prijs gegeven mag worden. tf Morgen zullen, zooals bekend, in de Over dekte Zweminrichting te Alkmaar, Kring zwemwedstrijden gehouden worden. Op deze wedstrijden zullen worden verzwommen de kampioenstitels van den Kring, welke wegens het koude water niet te Schagen en Anna Paulowna konden worden verzwommen, de kampioenswedstrijden van de schoolkinderen en de 3 wisselbekers van „Frissche Morgen". Het belangrijkste Kringkampioenschaps- nummer is wel de 100 m vrije zwemwijze heeren A-klasse, waarbij het zal gaan tus- schen Sinke van het Oude Veer en Boonacker van De Wiel. Maar ook de F.M.-er v. d. Berg zal, dank zij zijn straffe training, een woord je meespreken. Voor den titel op den 50 m rugslag heeren B-klasse zal de F.M.-er Uyle- man zijn uiterste best doen. De 50 m A-klasse zal wel een overwinning voor Ari Zuurmond opleveren. Op de 4 x 50 m estafette heeren heeft de ploeg van F.M. met Flameling, Wil denberg, Zuurmond en v. d. Berg de beste kansen. Aan de wedstrijden voor de schoolkinderen doen dit jaar helaas geen Heldersche kinde ren mede. Het volgend jaar moeten deze ook present zijn. Tusschen de verschillende nummers door worden de 3 wisselbekers van de F.M. ver zwommen. Om de de Vries-beker, 100 m schoolslag dames zullen de weinige dames leden van de Sportclub strijden. Mej. v. d. Reijden is hier de favoriete. Om de de Graaf- beker, 100 m schoolslag heeren zal meer strijd worden geleverd. Van de mededingers de Waard, Jansen, Tijsen en Flameling valt niet te zeggen wie nummer 1 zal worden. De meest interessante bekerwedstrijd is wel het verzwemmen van de Brandt- beker voor het nummer 200 vrjje zwem- wjjze heeren. De houder van 1940 zal het zwaar te verduren krjjgen en er wordt verwaeht, dat er snelle tijden zullen wor den gemaakt. De strijd zal in hoofdzaak gaan tusschen v. d. Berg (winnaar 1940), Zuurmond en Wildenberg. Wij raden zwemliefhebbers aan eens een kijkje te komen nemen bij deze laatste Kring wedstrijden van het jaar. Ze zijn interessant! 24 koelen aangevoerd. Het blijkt, dat er thans weer vrij regel matig voldoende vleesch in Den Helder aangevoerd wordt. Weliswaar is de hoe veelheid niet zoo groot, dat de huis moeders er kromme sprongen mee kun nen maken,, maar er is anderzijds toch wel zoo veel, dat ieder gezin, hetwelk nog over bonnen beschikt, aan een portie toekomt. 24 koeien werden voor Den Helder aangevoerd, een aantal dat gezien de tijdsomstandigheden geen reden tot klagen geeft. Kalveren werden niet aan gevoerd, terwijl ook de varkens nog ver stek deden gaan. Wederom moeten wij dus de liefhebbers van spek en carbo- naden teleurstellen. Algem. Vergadering „Hermes" Hedenmiddag 4 uur In café Sanders. Wij vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie, waarin mede gedeeld wordt, dat de algemeene vergadering voor donateurs en leden van de H.H.C. „Hermes" hedenmiddag 4 uur in café Sanders zal plaatsvinden. De kalender wijst nog op zomer, maar 't is me dan ook 't zomertje er na! 's Morgens krijgt de reizende en trek kende Nieuwedieper al ijspegel-visioenen en 's avonds pleegt het reeds een hufte- rig overjassenklimaat te zijn. Met een Nurksche variatie: niet veel zaaks, die nazomer. En omdat het niet veel zaaks is, en omdat de tijd van badnimfen en ijsco's, van korte broekjes en strandluierijen, ten einde is, schieten we met een vaart het zomerseizoen uit en het wintersei zoen in. Vroeger was dat telken jare een be lofte. Wat zou T.A.V.E.N.U. brengen en wat de abonnementsvoorstellingen? De mode-ateliers namen extra krachten aan om de plaatselijke society naar be hoor en te kunnen kleeden respectieve lijk te ONT kleeden en uit te kleeden...), de taveernen sloegen vaten en fusten opwekkende dranken in, de vereeni- gingsbestuurderen werden uithuiziger dan ooit tengevolge van eeuwigdurende vergaderingen, de dansmeesters stu deerden nieuwe rhythmische en andere dansen in, in Casino ronkten de stofzui gers... kortom, overal maakte men zich op ter min of meerdere luisterrijke vie ring van het winterseizoen en alle plaat selijke grootheden, hetzij kunstenaars, hetzij aankomende prominentjes, stu deerden nacht en dag op hun reportoirs. Nu... niets van dat alles? Geen sei zoen dus! Leege zalen en zuchtende menschen? Neen, want gisteren heeft men in de krant gelezen, dat er ook d i t seizoen een serie middagvoorstellingen op komst in 't aloude Casino, waaruit weliswaar enkele vertrouwde gezichten verdwenen zijn (Juffrouw de Wijn, waar zijt gij gebleven...?maar dat anderzijds niets van zijn sfeer van gezapige bonhommie heeft verloren. Men heeft ook gelezen van „De Roo- de Hanen", onze brandblusschersorga- nisatie, die blijkbaar niet alleen als vuur- bestrijders furore willen maken maar daarnevens nog als voetballer- en caba- rettisten. Een middag van en vóór Nieuwediepers schijnt het te moeten worden. En vergissen we ons niet, dan zal het Tom Borgerding, de man van wijlen de Onderzeedienstfestiviteiten zijn, die de artistieke leiding op zich neemt. 't Is een prettig vooruitzicht dat. nu het winteravondseizoen dit jaar nog wel ten doode gedoemd zal blijven, het win termiddagseizoen een gereede kans maakt. Na de door teedere handen in de ge meentelijke tuinderij gekweekte banaan bezitten we thans ook de aristolochia gigas. Alleen de naam reeds ruikt naar exotiek en waar blijkt dat men in deze tuinderij letterlijk voor niets meer staat, mogen wij binnenkort verwachten dat pok de eerste dadelpalm, de eerste pad- di, de eerste mangrove, de eerste peper struik en de eerste tabaks- en koffie- planten het levenslicht zullen opeischen. Ook in dit opzicht is de toekomst veelbelovend. Want het kan niet anders, of de huisvaders, die zich thans nog het vuur uit de sloffen rennen om hun volkstuintje te onontkruiden, te bemes ten, te begieten en te beoogsten, zal men binnen afzienbaren tijd bezig zien in verachtelijk gebaar de rooie, savoye, groene en witte kooien op een hoop te smijten, teneinde de grond te cultiveeren voor edeler gewas dan twee, koffie, rijst, tabak, sinaasappelen en bananen. Het gevolg daar weer van zal zijn dat de onvolprezen Donkere Duinen afgedaan hebben, terwijl de thans nog stiefmoe derlijk beschouwde volkstuintjes de roem en eer van Nieuwediep wijd en zijd zullen verkonden. Voor den plaatselijken kweeker van de eerste banaan en de eerste aristolo chia gigas moge reeds nü plannen ont worpen worden tot oprichting van een standbeeld, hetwelk ten eeuwigen dage de Heldersche bevolking zal kond doen hóe de voorvaderen in bange oorlogs dagen hun tijd gebruikten en derzelver fantasie aan het werk zetten. ZONDAG 14 SEPTEMBER. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 uur, Ds. Enklaar. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 uur, Ds. Veenhuizen, Heilig Avondmaal. N.m. 3 uur, Ds. Tollenaar, Voortzetting Heilig Avondmaal. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen dienst. Chr. Geref. Kerk, aan de Steengracht. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Leesdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10.30 uur: Ds. J. Drost van Haarlem. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur, Dienst. N.m. 12.30 uur en 2.30 uur. Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 uur, Bijbellezing. Leger des Heils (Zaal Spoorstraat 7). V.m. 10 uur, godsdienstoefening. V.m. 12 uur, Zondagsschool. N.m. 7 uur, godsdienstoefening. Leidster: Wubbeling, van Alkmaar. A.s. Dinsdag 7.30 uur, Schriftlezing. Kerk van Jezus Christus. V.m. 10 uur, dienst. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN. Geen dienst. JULIANADORP. V.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Kerk. Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Kapteyn. Koedijk, v.m. 10.30 uur, de heer C. A. Korn- dörffer. Noordscharwoude, n.m. 3 uur, de heer C. A. Korndörffer. Nieuwe Niedorp, n.m. 3 uur, Ds. de Mooy. Oudesluis, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Hippolytushoef, n.m. 7 uur, Ds. v. Beek. Middenmeer, v.m. 9 uur, centrale dienst. Ds. Meijer Drees. Extra collecte voor noodlijdende kerken en personen. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, v.m. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur, Dr. Ds. J. Maarse, van Krommenie. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. P. J. Lugt. Den Oever, n.m. 2.30 uur, Ds. P. J. Lugt. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 6 uur, Cand. J. v. d. Mye, van Schagen. Anna Paulowna, n.m. 5.30 uur, Ds. Veenhuizen. Schagen, v.m. 10.30 uur, Cand, J. v. d. Mye, hulpprediker. N.m. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye. Kolhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Visch. N.m. 3.30 uur, Ds. Visch. Middenmeer, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Ds. Schaaf sma. Slootdorp, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. N.m. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10.15 uur, Ds. J. D. Kleijne, van Alkmaar. N.m. 2.30 uur, de heer D. M. A. .van Tejj- lingen, van Leiden. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk) v.m. 10 uur, samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, geen dienst wegens vacantie. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar, v.m. 10 u. en n.m. 6.30 u., Ds. Ruys. Onderwerp: „Levensveiligheid". E. V. jJMaranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), v.m. 10.30 uur, Ds. Bredschneijder, van Zwjjndrecht, The Star of Hope Mission. Julianadorp, v.m. 10 uur, de heer Donker, van Zaandijk. Mogelijkheid tot oprichting van operette-koor o.I.v. Arie Krijgsman. Men zal zich herinneren, dat wij enkele malen op deze plaats de verzuchting slaak ten: „Waar bljjven toch de leiders der ver- eenigingen?" Welnu, dezer dagen sprekende met den heer Krijgsman, den bekenden koor dirigent, momenteel woonachtig in Schagen, deelde deze ons mede, dat hij volgaarne be reid is wederom een aanvang te maken met het instudeeren van een koor, eventueel een operette. Evenwel, het is noodzakelijk dat daarvoor dan voldoende deelname blijkt. Liefhebbers van kinderzang en operette- werk kunnen zich thans opgeven bij den heer Krijgsman, Landbouwstraat 125 D in Schagen. Zoodra een voldoend aantal jongens en meis jes zich gemeld heeft volgen nadere mede deelingen omtrent repetities enz. Kun je nog zingen...? Jongens en meisjes, die dat kunnen, geven zich dan op aan bovenstaand adres. VISITEKAARTEN! Na 15 October mogen orders op kaartjes niet meer geaccep teerd worden. - Indien Uw voorraad dus ontoereikend is, bestel dan directl Onze groote sorteering is nog ongewijzigd. Koningstraat

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5