DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA OPROEP Zij zijn allen één... DE REDE VAN ROOSEVELT van Hitler De l/uud&c&twaMec Het programma voor Zondag N. V. B. Voetbal Vriendschappelijke wedstrijden en tournooien Wat zullen onze clubs presteeren 1 Onderafdeeling Noordholland Voetbalprogramma voor 21 September Italiaansch Weermachtbericht Puf- en nestvervoer 22. „Mee"! herhaalde het heerschap. Dit be vel liet aan duidelijk heid niets te wenschcn over. Piet was zijn angst al weer een wei nig vergeten en zijn kwaiongensaard kwam boven. Hii maakte een diepe buiging voor Pe- dro en zei: ...om U te dienen, meneer Punt muts. wijst U mii den weg maar." Morgen zullen de laatste proef wedstrijden plaats vinden, wharna de definitieve elftallen volgende week om de pnnten zullen aantreden. Verscheidene vereenigingen zijn nog verbon den aan tournooien, weer andere spelen vriend schappelijke wedstrijden, die echter ook in teressant kunnen zijn, zooals bijv. de Helder- sche derby's. Het Aroltournool. Op het AFC-veld vinden de demi-finales plaats van bovengenoemd tournooi. HBS speelt tegen DWS en we kunnen de Hagenaars wei nig kans geven op de punten, want de Amster dammers hebben weer een stevig elftal. Wel is de voorhoede nog niet heelemaal prima, maar de jongere spelers in deze linie zullen straks wel meer naar voren komen en dein kon DWS wel weer eens een rol van betee- kenis gaan spelen. Ajax en Hercules spelen hierna en de Am sterdammers zullen zich zeker in de finale plaatsen, waardoor o.i. de sensatie Ajax DWS te wachten staat. Een waardig slot van deze sympathieke wedstrijden. Zilveren Bal. De vier clubs, die hier nog overgebleven zijn, hebben ieder voor zich nog behoorlijke kansen, want de namen der clubs, waarborgen het publiek tot goede prestaties. Sparta ont moet NEC en de Rotterdammers hebben wel het voordeel van eigen omgeving, doch de Nijmegenaren zijn o.i. wel sterker. Feijenoord en Heracles, twee oude bekenden, vormen den tweeden wedstrijd en ook hier achten we de Oostelijken even sterker, doch Feijenoord kan zich weer opwerken en dan is alles mogelijk. FUSIE BIJ DE VEREENIGINGEN ZANDVOORT EN ZEEMEEUWEN. Terwijl de plannen voor de nieuwe compe titie reeds kant en klaar liggen bereikt ons het plotselinge bericht, aldus de „Sportkro niek", over een fusie tusschen Zandvoort en Zeemeeuwen, welke naam de nieuwe vereeni- ging zal dragen, of hoe het bestuur is ge vormd, daarover zijn wjj nog niet geïnfor meerd. Zeemeeuwen was bij Helder inge deeld en wij kunnen er dus van op aan dat de fusie een sterk elftal zal leveren. Nu we reeds gevorderd zijn tot den laatsten trainings-Zondag en onze vereenigingen bijna alle reeds klaar zijn voor het a.s. seizoen, komt het ons voor, dat een kleine bespreking der elftallen geen kwaad kan. Wanneer wij met de Heldersche clubs beginnen, dan weten we dat een moeilijk onderwerp aangesneden is. De Heldersche clubs hebben n.1. met bui tengewoon veel moeilijkheden te kampen, want niet alleen dat het verenigingsverband geheel uit elkaar was gerukt, maar ook de evacuatie moeilijkheden der leden zelf zijn Uiteraard groot. Vele spelers moeten iederen dag reizen en om dan Zondags ook weer in den trein te zitten is vanzelfsprekend niet leuk. We kunnen dit indenken, maar deze medaille heeft een keerzijde en wel in dit geval... de vereeniging. De vereeniging waar sommige in groot geworden zijn, de vereeniging waarin een speler zijn capaciteiten heeft opgedaan en waaraan hij die capaciteiten gaf. Die vereeniging zit nu in moeilijkheden en dan denken we allereerst aan spelers, die van beteekenis zijn voor hun club. Toont nu de liefde aan uw vereeniging en helpt haar door dit moeieljjke jaar heen. De spelers. H.R.C. heeft eenige spelers verloren en van zelf is daar wel overéén te komen, maar wat erger is het constante elftal der roodjakken van eenige jaren achteréén is uit elkaar. Mr. Leavy bouwde dit elftal serieus op en wanneer er zooals nu drie k vier spelers de club moeten verlaten, dan is de kern momenteel zoek. We schrijven momenteel want zooiets kan weer gauw opgebouwd zijn. Voor de achterhoede en middenlinie der Racers zijn nog wel spelers beschikbaar, we denken aan Dijkshoorn, Goudswaard, Does, Buitenhuis, Selderbeek, Kok, Stolk, Stins, v. d. Berg, e.d. Maar de voorhoede wordt het zorgenkind. Van de zoo gevaarlijke linie Dissel, de Vries en San ders is niets meer over, tenzij hier nog ver anderingen ten goede in komen. Overgebleven zijn nog Zlmny, Roomeijer en Bakker, van dezen laatste speler verwachten we tenminste wel goede dingen. De vleugels ontbreken nog en gegadigden zijn er wel doch allen op één lijn. Na een Zondag weten we misschien meer. Helder heeft het even beter voor elkaar, want de witjakken waren juist een nieuw elftal aan het opbouwen en daar vrijwel alle spelers behouden zijn, kan men gewoon verder gaan bouwen. Toch zijn er hier ook wel moeilijkheden, we noemen het verlies van Godschalk en Spieren burg e.a. Maar wanneer we ons oog eens over de spelers laten gaan, dan missen we feitelijk alleen nog een rechtsbuiten en misschien wordt deze plaats nog wel een verrassende oplossing. Helder heeft de volgende spelers ter beschik king voor het eerste elftalKenter, Kousbroek, Teeckelenburg, Vermeulen, Beekhoven, v. d. Boogaerde, Groot, Kiesewetter, Vonk, de Leur, Krab, Wagenaar, Verzijl en nog verschillende anderen. Succes speelde Zondag j.1. tegen Helder op Wieringen 22 en uit dat resultaat mogen we opmaken, dat de Wieringers nog zoo zwak niet zijn. Wel stonden alle vroegere spelers weer opgesteld; misschien wordt dit in de toe komst wel aangevuld met jeugd, als Succes zich voorloopig maar handhaaft. Watervogels en Atlas spelen ook weer dit seizoen in Den Helder en de oude Heldersche club de „Kraaien" komen wel weer met hun eigen kern uit. Een Clowting, met Schotting, van Velzen of één der Been (en), misschien nog wel Bontes zullen wel de achterhoede vormen, terwijl in de middenlinie waarschijnlijk Leo Bosch weer opereert met de nieuweling Wessel en Been. De voorhoede heeft nog genoeg spelers tot keus, bijv. van 't Hert, nog een Beentje, Beek hoven, Snijders, Rensmaag enz. Watervogels wordt wel geen kampioen, maar speelt toch wel zijn rol. Atlas daaren tegen mist eenige craks, zooals de Ruiter en Beijer. Toch gelooven we dat de Atlassers met de gebr. Wijker, Snijder, Peters, Verblauw, de Boer enz. wel een stevig elftal kunnen fabri- ceeren, een elftal dat in ieder geval voor ver rassingen kan zorgen, al was het maar door zijn enthousiasme. 4e klasse A. Ook in onze onmiddellijke omgeving zal in de komende weken de strijd om het bruine monster weer aller aandacht vragen. Onge twijfeld zullen de moeilijkheden, die overwon nen moeten worden, speciaal wat betreft het vervoer, minstens even groot, misschien zelfs wel grooter zijn dan verleden jaar. Het feit, dat 4A dit jaar slechts uit 8 clubs bestaat, zal waarschijnlijk aan bovengenoemd probleem niet vreemd zijn. Clubs als Nieuwe Niedorp en M.F.C. zien we dit jaar niet weer in onze afdeeling terug. D.T.S. heeft het „hooger op" gezocht en ook Succes zal het deze competitie weer in haar oude omgeving probeeren. Nieu we gezichten zijn dit jaar het Heldersche At- la. en de nieuwe N.V.P.-er Alkmaar. Daar we pas één voetbal-Zondag in het nieuwe seizoen gehad hebben, is een voorspel ling over de sterkte van de verschillende clubs wel zeer moeilijk. We zullen dan ook met eenige opmerkingen volstaan. Schagen zal waarschijnlijk niet van die kracht zijn als op het einde van het vorig sei zoen, nu spelers als Bakker, Gast en De Leur weer naar Den Helder zijn vertrokken. B.K.C. en Wieringerwaard hebben verleden week een vriendschappelijken wedstrijd ge speeld, die maar op een matig peil stond. Beide clubs waren echter onvolledig en veel waarde mag men dan ook niet hechten aan deze ont moeting. B.K.C. schijnt een proef te willen nemen met spil Paardekooper op de midden voor plaats en De Schipper als nieuwe spil. Of de geel-zwarten hiermede succes zullen hebben zal moeten worden afgewacht. Oudesluis is wel ongeveer van dezelfde sterkte als verleden jaar, hetgeen dus betee- kent, dat er steeds terdege rekening met de kraaien moet worden gehouden. Hoe Bergen en ook de nieuweling Alkmaar I overwinterd hebben is een open vraag. We zijn benieuwd hoe de groen-witte kaasstede- 1 lingen het er af zullen brengen. 1 Al met al kan het toch wel een aardige competitie worden, mits de beide Heldersche clubs tenminste geregeld kunnen spelen en steeds een volledig elftal in het veld kunnen brengen. Ook ln deze onderafdeeling zijn vergeleken bij verleden jaar verschillende wijzigingen aan gebracht. De specifieke afdeelingen Bijzonder Voetbal missen wij nu en overal zijn de R.-K. clubs en de neutrale clubs door elkaar in de klassen ondergebracht In ID zien we weer clubs terug als Koedijk, Petten, Schoorl en Vrone, terwijl Winkel, dat in de promotiewedstrijden geen succes had, hier toch ook een plaatsje heeft gevonden. Nieuwe gezichten zijn hier L.S.V.V. en V.I.O.S. IE. In I E vinden we o.a. Oudorp, Alcmaria IV, Berdos en de nieuwe le klasser Egmondia. De reserve-elftallen van Schagen, Succes, B.K.C. en Winkel zijn samen met Dirkshorn, Geel Zwart, SR.C. en Z.A.P. vereenigd in II G. Een interessante afdeeling, waarin een harde strijd om den titel gevoerd kan worden. III n. Wieringerwaard, dat verleden jaar in de 2e klasse een zeer zwakken indruk maakte, is nu een klasse lager ingedeeld. Zij zal het nu moeten opnemen tegen Barsingerhorn, Callantsoog en Oudesluis 2 (clubs, die verle den jaar in de 4e klasse speelden). Ook Succes 3 en Winkel 3 zijn hier ingedeeld. In IV M tenslotte vinden we B.K.C. 3, Schagen 3, Pet ten 2, Dirkshorn 2, Winkel 4 en St. Maartens- vlotbrug. H.R.C.Alcmaria Victrix; De Zeemeeuwen Helder; V.V.ZSucces; ZaandijkD.T.S.en Helder II—V.S.V. II. Zoowel de vierde klasse als H.R.C. II staan nog niet vermeld. Rome. 11 Sept (Stefani). Het weer- machtsbericht van heden luidt als volgt: In den afgeloopen nacht zijn de vloot- en luchtsteunpunten van Malta door formaties van het Italiaansche luchtwapen doeltref fend gebombardeerd Andere vliegtuigen heb ben de raffinaderijen van Haifa, waar aan zienlijke branden ontstonden en het vlieg veld van Larnaca. op het eiland Cyprus, met bommen bestookt. De vijand heeft wederom een aanval op Palermo gedaan: vier dooden en twaalf gewonden onder de bevolking, eenige scha de aan gebouwen. In Noord-Afrika. aan het landfront, bedrij vigheid der artillerie en van vooruitgescho ven afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben depots en verdedigings installaties van Tohroek en Mersa Matroeh aangevallen en vooruitgeschoven vliegvel den. benevens de spoorweginstallaties van Foeka, gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Britsche vliegtuigen hebben eenige bom men op Renghasi geworpen. Er vielen geen slachtoffers. In Oost-Afrika werden vijandelijke aan- valspogineen in den sector van Culquabert snel afgeslagen. In den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvettenkapitein Carlo Vevia di CossaJo een groot tankschip tot zinken gebracht en een schip van 5450 ton, dat beslist als ver loren kan worden beschouwd, met een tor pedo getroffen. Op de slagvelden zijn alle gewonden één Daar wordt niet gevraagd, wie is vriend en wie is vijand, daar wordt slechts gevraagd hoe is dit menschenleven te redden? En als het gaat om het redden van een men schenleven, dan is bet beste nog maar net goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg gehandeld worden. Vandaar ook, dat de Nederlandsche am bulance, die naar het Oostfront gaat, de beste moet worden, die ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor noodig. Uw bijdrage zal zeker ook een steentje bijdragen aan het tot stand komen van deze ambulance. Stort haar nog heden op girorekening 8-7-6 O-O Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. „De Vereenigde Staten dichter gekomen bij actieve deelnemina aan den ooriog". Washington, 12 Sept (D.N.B.) Over de rede van Roosevelt meldt de As.sociated Press, dat de president de kwestie heeft open gelaten, welke wateren hij als belang rijk en beslissend beschouwt. Waarschijnlijk behooren hiertoe op den Atlantischen Oce aan de wateren tot IJsland en nog iets ver der. Hoe ver zich deze wateren tot achter IJsland uitstrekken, is onbeantwoord geble ven. Eveneens zullen er wel toe behooren de toegangswegen naar de Bermuda's, naar de Caribische Zee en naar het Panamaka- paal. Senator Nev heeft verklaard, dat het dui- de 1 ijk is, dat Roosevelt. ongeacht zijn vroe gere beloften, convooien zal invoeren. Dat beteekent. dat de Ver. Staten door de pro clamatie van Roosevelt dichter zijn geko men bij dc actieve deelneming aan den oorlog. Senator McCarran heeft de rede een „on geautoriseerde oorlogsverklaring" genoemd. „Een waarschuwing aan het adres van Japan" De New York Times is van meening. dat de verklaring "an Roosevelt den Stillen Oceaan en andere zeeën evenzeer omvat als den Atlantischen Oceaan. Dat moet men op vatten als een waarschuwing aan het adres van Japan om de Amerikaansche scheep vaart naar de Sowjetunie niet te hinderen. 's-Gravenh age, 12 September. Van bevoegde zijde deelt men ons mede,, dat het gewenscht is gebleken, voor te schrijven, dat met ingang van 13 September 1941 het ver voeren of doen vervoeren van puf en nest (te kleine visch. welke voor consumptie on geschikt is) alleen mag geschieden met ge leidebilietten of vervoerbewijzen.. afgegeven door of namens de Nederlandsche vissche- rijcentrale te 's Gravenhage. 21. Hij zat dus op een schip, hij moest mee en zou niet meer naar huis gaan. Piet stond weer op het punt om in tra nen uit te barsten. „Mee!" herhaalde het heerschap. Wat een ra re kleeren droeg die man. Een broek, met pijpen die zoo wijd wa ren als drie kachelpij pen en een jasje zoo klein als van een pop. Hij had een hoed op die precies een suikerbrood leek met een rano, waarop je wel kon loo- oen. OVER DE OORLOGSWINTERHULP VAN HET DUITSCHE VoLK. B e r 1 fj n. 12 Sept. (D.N.B.) De Führer heeft den volgenden oproep omtrent de oorlogswinterhulp van het Duitsche volk in 1941-'42 uitgevaardigd: Voor de negende maal roep op het Duit sche volk op zijn vrijwillige offer voor de winterhulp te brengen. In een gigantische worsteling strijdt in deze historische dagen onze weermachft voor zijn of niet zijn van de Duitsche natie, ja, bovendien voor de instandhouding van Europa, dat sedert duizenden jaren de menschheid cultuur en beschaving heeft geschonken en dit in de toekomst weer moet doen. Zooals destijds in het binnenland, zoo hebben zich in de ons thans vijandige we reld het joodsche kapitalisme en het bols jewisme vereenigd in het streven om het nationaal-socialistische Duitsche rijk als een sterk bolwerk van dit nieuwe Europa te vernietigen en vooral ons volk uit te roeien Sinds twee jaar stelt daarom de Duitsche soldaat zijn bloed en zijn leven in de waagschaal voor de bescherming van ons dierbaar vaderland en ons volk. Thans strijdt hii in vereeniging met onze bond- genooten van het Noordelijkste deel van Europa tot aan de oevers der Zwarte Zee tegen een vijand, die niet menschelijk is, doch slechts uit monsters bestaat. De suc cessen van zijn offer aan bloed en zweet, aan zorgen en ontberingen, zijn in de wereldgeschiedenis ongehoord. Moge het Duitsche vaderland zich door zijn houding en zijn eigen offervaardigheid de helden daden van deze zonen waard toonen. Zijn zelfopoffering moet het wezen van onze nationaal-socialistische volksgemeenschap in het binnenlnad bekrachtigen en zoo doende het front versterken door het besef, dat het geheele Duitsche volk er achter staat en zijn strijd derhalve niet ver- geefsch is. maar meehelpt aan de verwe zenlijking van het groote nationaal-socia listische gemeenschapsideaal. De wereld kan hieraan zien. dat front en vaderland in het Duitsche rijk een in trouw bezworen eenheid vormen en der halve onoverwinnelijk zijn. Feuilleton door Adriaan J. Huisman 19. Heb ik jullie niet gezegd, dat je die twee kleine schatten het beste hun eigen boontjes kon laten doppen? Payne ging weer naar het dienstvertrek terug en vond Olsen bezig de laatste resten van zijn beschuit in een bijna leegen theekop te doopen. De vuurtorenwachter begroette zijn jongen vriend met een glimlach. Ik denk, begon hij, dat u evenals alle anderen hier, nog nooit in uw leven zoo'n trek hebt gehad! O, dat schikt nogal. Dan bent u een gelukkige kerel. Ik ben anders geen groote eter, maar op het oogen- blik zou ik een enormen biefstuk kunnen ver orberen! Neen, in dat soort dingen heb ik ln den regel meer trek tegen een uur of één, ant woordde Payne glimlachend. Olsen pikte den laatsten beschuitkruimel van zijn bord en dronk zijn kop leeg tot er geen druppel meer in zat. Toen raadpleegde hij den barometer. Nog niet veel moois, zei hij somber. Als de wind aar een beetje wou gaan liggen, of tenminste draaien. Voordat de boot ons kan bereiken, moet het weer al heel erg opknap pen, maar we zouden t nminste een boei kun nen binnenhalen, die uitgegooid werd en zoo Onzen voorraad aanvullen. Staat het er werkelijk zoo slecht voor? vreog Payne. De beide mannen keken elkaar ernstig aan. Heel slecht, antwoordde Olsen. Payne tuitte de lippen. Hij haalde een koker te voorschijn, waarin nog twee sigaren zaten, een sigaar montert op. Laten we den voorraad eerlijk deelen; Olsen nam het waardevolle geschenk dank baar aan en de pittige, geurige sigaar had inderdaad een goede uitwerking op zijn stem ming. Gelukkig heb ik een flinken voorraad tabak, zei hij. Dat zal de mannen rustig houden. Tusschen haakjes, hebt u verstand van scheikunde? Ik heb een cursus aan de Yale-Univer- siteit gevolgd, dat is alles. Kan Colza-olie in voedsel worden om gezet Die bevat wel eetbare vetten, was het antwoord, maar voor zoover ik weet, is, behalve bepaalde chemicaliën voor de omzet ting ook nog oververhitte stoom van ongeveer 600 graden Fahrenheit noodig en dien zullen we hier wel niet kunnen krijgen! Olsen maakte een wanhopig gebaar en juist op dat oogenblik kwam Dagmar binnen. Vader, zei ze, heeft meneer Payne u niet gezegd', dat u moet gaan slapen? U moet nu allebei slapen, minstens tot een uur of elf. Meneer Cronstedt stuurt een man naar boven om de wacht te houden. Hij zal u niet storen. Hg brengt ook wat dekens en kussens mee, die u op den vloer kunt neerleggen. Ik heb ze speciaal voor u bij elkaar gescharreld! Rusten? Op dit uur van den dag? ant woordde Axel Olsen. Onmogelijk! Het is niet onmogelijk, dat weet u zelf ook wel. De „IJgdrasil" komt niet eerder terug dan met hoog water. U moet gaan rusten an ders houdt u het niet vol. Ze liep bedrijvig door het vertrek heen en weer, als een toegewijde huisvrouw, aan wier zorgenden blik niets ontgaat. Op een gegeven moment vroeg ze verwon derd: Meneer Payne, waar is uw theekop? Dien heb ik... al naar beneden gebracht, legde hij uit. Er was iets in de heele manier, waarop Payne zich gedroeg, dat haar onmiddellijk bij intuïtie deed voelen, dat er iets „niet in den haak" was. Waar beneden? vroeg ze. In elk geval niet in de keuken. Daar ben ik niet vandaan geweest sedert u uw ontbijt en dat van vader op een blad hebt meegenomen. Ik heb alleen ontbeten, bracht Axel Olsen in het midden. Meneer Payne had dat al eerder gedaan! Maar dat heeft hij niet, hield Dagmar vol. Ik wil, dat hij... Zij hield opeens op. Deze impertinente Ame rikaan had zich de vrjjheid gepermitteerd haar een knipoogde te geven, een signaal, dat moest beteekenen: Maak je niet bezorgd over mij! U hebt uw thee en beschuit aan iemand weggegeven, viel ze opeens uit. Wie was het? Zegt u het alstublieft! Wel, zei hij op een toon, die weinig leek op zijn gedecideerde manier van spreken van gewoonlijk: Ik had... niet zoo bijzonder veel honger... en toen kwam ik die arme stumpers van kleine meisjes tegen, die om een extra'tje liepen te schooieren... En ik dacht bij... mezelf... het hindert niemand... als... Vader, zei Dagmar verontwaardigd, hg heeft geen kruimel eten gehad. Dan neem je hem mee naar beneden en geeft hem wat, zei Olsen. U moet mijn con versatie overigens heel interessant hebben ge vonden, terwijl ik at! Maar nu alle gekheid daargelaten, meneer Payne; u zult me een ge noegen doen door in uw goedhartigheid geen verdere inbreuk meer te maken op de regels. We staan of vallen met elkaar; één wet voor allen! Payne, met het gevoel van een betrapten misdadiger, legde Dagmar uit, waar zg den leegen theekop zou kunnen vinden. Ik zal in het vervolg een wakend oog op u houden, zei ze, terwijl ze naar beneden liepen. Gaat uw gang, zei hij opgewekt, dat is alles wat ik begeer! HOOFDSTUK 11 Mevrduw Vansittart krjjgt een boodschap. De kwellingen en ontberingen, die in deze uren als bijen om den vuurtoren op de rots zwermden, waren veel en velerlei. Vochtige kleeren, gebrek aan voedsel, bedompte atmos feer in de kleine ruimten en tegelijkertijd koude tocht, zoodra er een deur openging, een toenemend getal zieken zonder de mogelijk heid om hun geneeskundige, hulp of genees middelen te verschaffen en het groeiend besef, dat de verlossing uit al deze ellende eer een kwestie van dagen dan van uren was. De taak van Dagmar en Hildur was boven- menschelijk zwaar. Ze moesten de voedsel voorziening voor een kleine negentig men- schen bewerkstelligen met kook- en eetgerei dat bestemd was voor het gebruik van drie en tegelijk zorgen, dat ieders kleine rantsoen zóó was, dat het in geen enkel opzicht de afgunst van een ander kon opwekken. Maar ze slaagden erin, zoo goed en kwaad als het ging, voor deze problemen een oplossing te vinden! Met behulp van leege jampotten en sardineblikjes konden ze twintig personen tegelijk bedienen. Dat beteekende, dat ze achtereenvolgens vier maaltgden moesten be reiden die per stuk 'n uur werk vereischten Tegen dat ze met den vierden klaar waren, was het langzamerhand weer tgd om met nummer één van de volgende reeks te begin nen. En het resultaat van al haar moeite was nog niet eens, dat de schipbreukelingen een gevulde maag hadden. De vrouwen klaagden nog het minst, maar de mannen werden, als ze met rooken, zin gen en het ten beste geven van beschouwin gen over weer en wind den tjjd niet meer konden korten, ontevreden en mopperig. Kortom, de toestand van de kleine bevolking op den toren was verre van plezierig. En de pogingen van de „Ygdrasil" om den toren te bereiken waren nog steeds vruchte loos! Het liep tegen den avond. De derde en laatste maaltgd werd zwggend en somber genuttigd. Alle .aanwezige lampen waren naar de keuken gedirigeerd, daar Olsen, bg een nauwkeurige inspectie van de voorraden, in gezelschap van Cronstedt en de purser had ontdekt, dat er nog maar een angstwekken de kleine hoeveelheid water in den regenbak aanwezig was. In de vroege ochtenduren, vol haast en ver warring, hadden ze zich in de berekening van het water gruwelijk vergist. En nu was het noodig, om alles was geschikt was om warmte op te wekken, aan te wenden voor de distillatie van drinkbaar water. De vuurtoren bezat daarvoor geen toestel (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7