Oplichtersbende slaat haar slag in Den Helder DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 19.55 uur HEVIGE LUCHTAANVALLEN IN HET OOSTEN 200 pond thee bij grossier gestolen MAANDAG Achtervolging door Heldersche, Alkmaarsche, Schager en Heiloo-er politie* Alle verdachten reeds gisteren gearresteerd IN DE CENTRALE SECTOR COLONNES EN SPOORWEGEN VERNIELD Nederlanders naar concentratiekamp Nieuwe successeo io het Oosten te wachten HELDEKSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFv 5(2 LIJNEN) 15 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V te Den Helder 69e JAARG. No. 9336 Een geval van zwendel, zoo geraffi neerd en zoo voortreffelijk in uitvoering als men zich in onze stad niet kan herin neren, heeft zich voorgedaan aan het einde van de vorige week. Het betreft hier het weghalen van een groote partij thee uit het magazijn van een der plaatse lijke grossiers en wel door enkele per sonen, waarvan een zich uitgaf voor controleur. De affaire, die wij in het belang van het onderzoek in ons vorig nummer ver zwegen, heeft zich als volgt toegedragen. Vrijdagmiddag bevond zich in het café restaurant „Formosa" aan de Koning straat een dame, zittende aan een tafeltje met nog 2 heeren. Deze dame van on geveer 30-jarigen leeftijd, kwam meerdere malen in het café, zij het, dat zij niet ln Den Helder thuisbehoorde. De persoon, met wien zij vaak samen was, ging, volgens zeggen, nu eens door voor haar oom, dan weer voor haar echtgenoot. Nadat het drietal eenigen tijd aan het tafel tje gezeten was, kwam een 2-tal andere per sonen „Formosa" binnen. Deze waren in het bezit van enkele pakken, waarvan op het omslagpapier geschreven stond: Spiritus fabriek. Deze pakken maakten niet den indruk van bijzonder zwaar te zijn. Het laatste tweetal nam eveneens aan een der tafeltjes, in de nabijheid van het trio, plaats. Even later werden toen de pakken overgegeven aan de beide heeren en de dame, waarna de twee laatst gekomenen weder het café verlieten. Er was evenwel ook nog een derde partij aanwezig. En wel in den vorm van een per soon, die alleen aan een tafeltje een kop koffie zat te gebruiken. Zoodra de twee per sonen heengegaan waren liet deze door een kellner een wagen van de Hil-tax opbellen, die direct voor moest komen. Daarna begaf hij zich naar het tafeltje, waaraan de dame en de beide heeren gezeten waren en stelde zich voor als controleur. Hij zeide hen betrapt te hebben op het smokkelen van goederen en ge lastte hun naar buiten te gaan en in de auto plaats te nemen. Uiteraard bracht een en ander wel wat consternatie teweeg. De ober, die het trio bediend had, kreeg van de dame nog te hooren: „We zijn erbij, ze hebben ons met onzen handel verlinkt". Uit alles bleek dat de overheid een goede slag geslagen had en dat het drietal bezoekers smokkelaars waren. De pakken en de drie personen gingen naar buiten, waar de taxi reeds stond te wachten en daarna ging het, dat was tenminste ieders verwachting, naar het Politiebureau of naar het Distributiekantoor. Zoo was het echter niet. Want inplaats dat de chauffeur op dracht voor een dier instanties gegeven werd, kreeg hij als adres op een der levensmiddelengrossiers in de stad. Hier heen werd gereden en terstond verschaften zich de drie heeren (de controleur dus en de twee „gearresteerden") toegang tot de zaak. Daar troffen zij een jongedame aan, die zij mededeelden, dat terstond een hoe veelheid thee, totaal gewicht 200 pond, in de auto geladen diende te worden, aange zien er fraude gepleegd was. De Ambtenaar trad zeer kalm en zeer zeker van zijn zaak op en toonde zelfs zijn legitimatiepapieren. Bij de jonge dame was toen geen gevoel van verdacht- zijn aanwezig. Rustig, zonder zich ook maar eenigs- zins te haasten, werd de voorraad thee naar buiten en in de auto geladen. De ambtenaar zat aan de tafel en vroeg in middels allerlei inlichtingen aan de be diende, en eveneens aan de juffrouw, die de zaken regelt. Ook de laatste had geen reden tegen de beslissingen en orders van den ambtenaar in te gaan. Nadat alles ingeladen was en 'a' van vra gen beantwoord waren, verdween de auto. Ongeveer een half uur daarna meende de juffrouw echter dat het geen kwaad zou kunnen als zjj de politie eens opbelde en aldaar nadere inlichtingen inwon. Wat zj) toen hoorde was de Verbluffende mede- deeling dat men aldaar niets van wist van een controleur. Het zelfde was het geval op het Distributiekantoor Terstond werden door de politie toen maat regelen genomen en onder leiding van Hoofd- inspecteur K. Helder en Inspecteur Rooyak kers toog men aan het werk, teneinde dit mysterie zoo snel mogelijk tot klaarheid te brengen. Hoewel het feitelijk nog te vroeg is reeds nu definitieve conclusies te trekken mag toch wel worden aangenomen dat hier sprake ge weest is van een meesterlijk-opgezette truc, van een geraffineerde comedie, bedreven door oplichters van het handigste soort. Als alle symptomen niet bedriegen is zoo wel in het café „Formosa" als in het bedrijf van den grossier een comedie vertoond, zooals die alleen maar door beroeps-oplichters ge speeld kan worden. Zoo goed toch werd er „opgetreden", dat beide meisjes in de gros- sierderij volmaakt zeker waren van de integri teit van den „Controleur". Het onderzoek is met kracht ingezet en door beide inspecteurs wordt geen enkel middel on beproefd gelaten om het complot te ontmas keren. Reeds dienzelfden middag zette men de vervolging in. Men was nameljjk op de hoogte van het feit, dat het viertal zich naar Schagen zou begeven. In Schagen aangekomen was men uitge stapt, bij een café aldaar had men zich laten afzetten. De chauffeur werd betaald en deze keerde huiswaarts. Spoedig had men contact met de marechaus see in Schagen en werden maatregelen geno men. Helaas bleek bij een terstond gedane in val dat de goederen reeds verdwenen waren. Ook het viertal was niet meer aanwezig. Men zat echter niet stiil. Aldra had men het bewijs in handen dat het complot zich uitstrekte tot Steenwijk. Ook hier werden nasporingen gedaan. Vermoedelijk behooren de de dame en een der „heeren" thuis in een café aldaar. Het adres daarvan zou bekend zijn. Dit waren de bijzonderheden van de zaak tot Zaterdagmorgen. Voegen wij hieraan nog toe dat de waarde van 200 pond thee in den „zwar ten handel" ruwweg geschat kan worden op 5000 gulden, een som, die zeker de grootsch-opgezette zwendelcomedie waard was... In het kleine café in Schagen werd men niet veel wijzer. Hier liep het spoor aanvankelijk dood. De maréchaussée-brigade met brigadier Holema aan het hoofd deed wat zij kon, maar het bleek, dat de vogels reeds gevlogen waren. Informaties werden door de politie in Den Helder genomen. Zoo kwam het vast te staan, dat de dame en de heer die haar regelmatig vergezelde, gelogeerd hadden in hotel „Belle- vue". Aldaar kreeg men dus twee namen. De vraag bleef bestaan: zijn deze namen juist? Het bleek, dat de adressen in Steenwijk waren en terstond schakelde men de politie aldaar in. Wat men hoorde gaf houvast. Men had name lijk wel degelijk te doen met een smokkelaars bende. De personen, waarvan men de namen had, waren berucht en goede bekenden van de politie. Ook een der andere personen be hoorde in Steenwijk thuis, zoodat men er niet aan behoefde te twijfelen dat ook de vierde uit die buurt kwam. Dien Vrijdag werden alle wegen in de pro vincie Noord-Holland afgezet door de maré- chaussée. Men hoopte dat men het kwartet nog zou kunnen inrekenen, alhoewel men begreep dat hier slimme vogels aan het werk waren. Men slaagde er Vrijdag niet in het spoor ver der te volgen, ondanks de vele moeiten die men in het werk stelde. Zoo werd het Zaterdag. Langzamerhand kwamen de gegevens bin nen. Bij stukjes en beetjes lekte het door. Zaterdagmorgen kreeg inspecteur Rooyak- kers toen een tip door, welke inhield, dat het complot waarschijnlijk in Alkmaar zou huizen. Een der leden had namelijk met Den Helder getelefoneerd vanuit Alkmaar. Het bleek moge lijk na te gaan vanwaar er getelefoneerd was en met behulp van de A' aarsche gemeen tepolitie werd terstond het onderzoek met kracht ingezet. Om half 1 Zaterdagnacht kreeg men uit Alk maar bericht dat een der bende-leden gear resteerd was. Even over 12 uur had zich namelijk aan een particulier huis een persoon vervoegd die den weg vroeg. Hij zeide tegen den heer des huizes dat hij uit Heiloo gewandeld kwam. De ge vraagde vond dit vreemd en... belde de politie op. Deze kwam, was nog in staat den persoon aan te houden en... mocht de voldoening heb ben te oonstateeren, dat het een van de leden van het complot was wiens signalement men ^Dien nacht had de Alkmaarsche politie het wel bijzonder druk, want alle hotels in de kaas stad werden aan een uiterst nauwkeurig onder zoek onderworpen. Geen een bleef gespaard voor bezoek. Om half 5 dien nacht werd wederom naar Den Helder getelefoneerd. Ditmaal om de poli tie aldaar mede te deelen dat men er in ge slaagd was ook de dame in kwestie te ar rest eer en. Twee agenten uit Den Helder vertrokken terstond naar Alkmaar ter assistentie van de politie aldaar. Hoe men het spoor verder heeft kunnen vol gen is begrijpelijk. Zooals hierboven geschre ven, had de persoon, die men het eerst gear resteerd had, het gehad over Heiloo. Dat was een aanknoopingspunt en dus werd ook de poli tie in Heiloo ingeschakeld. Zonder geluk vaart niemand wel. Ook de Heldersche, Alkmaarsche en Heiloo-er politie niet. Dit geluk kwam echter in den vorm van wederom een waardevolle tip, behelzende de mededeeling, dat zich twee der mannelijke com plotleden in een woning van een particulier te Heiloo bevonden. Gezamenlijk togen politie en recherche weder op pad. Het werd een langdurig onderzoek, waarin men telkens voor groote moeilijkheden kwam te staan. Men mocht evenwel de voldoening hebben inderdaad het huis te vinden waarin zich... ook werkelijk twee der gezochten bevonden. Wederom klopten de signalementen als een bus. De thee ontbrak toen nog. Direct werd het onderzoek ook hiernaar ingezet en lang duurde het niet of men vond de buit. De heeren hadden de 200 ponden reeds in kleine kwantums verdeeld en in en bij de woning verstopt. Er werden korte metten gemaakt, en het geheele kwartet werd zoo spoedig mogelijk onder goede bewaking op transport naar Den Helder gezet. Hier arriveerde men 's middag om half twee. Als pikante bijzonderheid moge hierbij ver meld worden, dat het viertal een plaats kreeg in de nieuwgebouwde cellen. Zij zijn daarvan dus de eerste gasten Na een verhoor dat nog dienzelfden middag afgenomen werd, vielen alle vier door den mand. Zij bekenden ten volle het misdrijf. Dat was toen, voorloopig, het einde van deze wel zeer sensationeele achtervolging, die zoo veel politiemannen gedurende het week-end handen vol werk gegeven heeft. Nu dat werk echter met succes bekroond is is de voldoening dubbel groot. Een woord van hulde voor het even snelle als goede politiewerk moge hier wel gebracht worden aan het adres van hoofdinspecteur Helder en Inspecteur Rooyakkers, die het onderzoek geleid heb ben. Tevens echter aan de rechercheurs Van Tol en Kerkhof, die eveneens hun aandeel in het opsporingswerk hadden. Voorts moge hier het loffelijke werk van de Alkmaarsche politie gememoreerd worden .Ook van die zjjde had men, even als van de politie te Heiloo en te Schagen, de meest mogelijke medewerking. En om dat dit alles zoo voortreffelijk in elkaar sloot, daarom slaagde men erin de bende zoo snel te ontmaskeren en de thee, ver tegenwoordigende een zoo groote waarde, te behouden. BOLSJEWISTEN ZELF BEZIG LE NINGRAD IN EEN PUINHOOP TE VERANDEREN Berlijn, 14 September (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht vandaag in den centralen sector van het Oostelijke front hevige aanvallen gedaan op vijande lijke colonnes en spoorwegen, Talrijke vrachtauto's en andere motorvoertuigen werden vernield, colonnes en troepencon centraties leden zware verliezen. Een mu- nitietrein vloog in de lucht, „een pantser- trein werd zwaar beschadigd, de spoorlij nen waarop nog werd gereden, werden op vele plaatsen vernield. In het gebied om Leningrad werden we derom de versterkingen, veldstellingen en troepen aangevallen, ter hoogte van Riga werd aan boord van twee kleine schepen brand veroorzaakt. Op de landengte noordelijk van de Krim werden vijandelijke versterkingen met suc ces door Stuka's aangevallen. Artilleriestel lingen en veldversterkingen werden hevig getroffen. Men kon waarnemen, dat ver scheidene stukken geschut en 40 voertui gen volkomen vernield werden. Op een vliegveld werden verscheidene vliegtuigen vernield. In de loodsen ontstond brand. Op een eiland voor den Dnjepr werden ge- schutstellingen vernietigd. Een opslagplaats van munitie geraakte in brand. 113 pantserwagens verniegtigd. Hoewel de Boljewisten een groote hoe veelheid pantserwagens tegen de opruk kende divisies infanterie in den strijd wier- pn, gelukte het hun niet den opmarsch van de Duitschers tot staan te brengen. Zoo werden o.a. in een verbitterd gevecht door een divisie in zes dagen 113 bolsjewisti sche pantserwagens vernietigd. In den noordelijken sector van het ooste lijk front hebben Duitsche afdeelingen, naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, Bolsjewistische gevangenen ge maakt, wier verklaringen van bijzonder be lang zijn. Zij vertelde, dat in alle wijken van Leningrad talrijke gebouwen zijn op geblazen. Onder leiding van de politieke commissarissen werden vooral belang rijke openbare gebouwen, doch ook talrijke woonhuizen in puin gelegd. De ge vangenen, die eerst kort geleden Uit Le ningrad naar het front zijn gestuurd, ver telden verder, dat vooral stations, postkan toren, bestuurs- en regeeringsgebouwen, scholen en woonhuizen op aanwijzing van de politieke commissarissen zijn opgebla zen. Deze verklaringen acht men daarom zoo opmerkelijk, omdat Moskou en Londen in den laatsten tijd meermalen de valsche be weringen hebben verspreid, de Leningrad door de beschieting van de zware Duitsche artillerie reeds aanzienlijk zou zijn bescha digd. In feite echter zijn het, naar de ver klaringen der gevangenen bewijzen de bolsjewisten zelf, die Leningrad nog voor de eigenlijke beschieting door de Duitschers in een puinhoop veranderen. De conferentie te Moskon. Berlijn, 14 Sept. (D.N.B.) Verscheidene leden der Amerikaansche delegatie voor de conferentie te Moskou en de Sowjetambas- sadeur te Washington, Oemanski, zijn Zon dagavond te Londen per vliegtuig aange komen. De Londensche correspondent van Inter national News Service meldt, dat. de leiden de militaire deskundigen in Engeland de strategische positie der Sowjet Unie als somber beschouwen. De diplomatieke cor respondent van de Times wijst er op, dat de bolsjewieken weliswaar met groote moed gestreden hebben, maar dat zij daarbij ern stige verliezen aan tanks en gevechtsvlieg tuigen geleden hebben. Verder betoogde de Timescorrespondent, dat de Duitschers veel sneller hun verliezen aan tanks en ge vechtsvliegtuigen kunnen aanvullen dan de bolsjewieken. Bolsjewisten schenden het vol kenrecht. Berlijn, 14 Sept. (D.D.B.) Het D.N.B verneemt, dat de commandant van het 626 ste bolsjewistische regiment infanterie zich op 15 Augustus heeft schuldig gemaakt aan een ernstige schending van het volken recht. Acht gewonde Duitsche soldaten, die gevangen waren genomen, werden voor hem geleid. Toen hij er niet in slaagde, do*or bedreigingen dezen soldaten verklaringen af te persen, gaf hij bevel hen dood te schieten. Dit is bevestigd door verscheidene soldaten van dit regiment, die in Duitsche gevangenschap zijn geraakt. Op 2 Augustus werd een Duitsch verken ningsvliegtuig door twee sowjetjagers neer geschoten Een der inzittenden kon zich redden door gebruik te maken van zijn val scherm. In strijd met het volkenrecht be schoten de jagers toen het valscherm, waarna zij verscheidene aanvallen deden op de plaats, waar het scherm neerkwam. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN STRENG GESTRAFT. 's Gravenhage, 13 September. De Rijks commissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft zich opnieuw genoopt gezien met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Neder- landsche volk stelselmatig saboteeren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvang rijke clandestiene slaohtingen opgespoord De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden. Dit zijn: 1. Hendrik Smaling, arbeider, Kerkstraat 100, Renkum; 2. Jan Nab, slager, Bennekomscheweg 70, Renkum; 3. Cornelius Johannes Henkelman, schoen maker, Kerkstraat 87, Renkum. 4. Jan Rozenboom, arbeider, van In ge weg 65, Renkum. Verd. Smaling heelt eind April van dit Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.15 uur ENGELSCHE LUCHTMAARSCHALK OP JAVA. Sjanghai, 13 Sept. (DNB.) Volgens een bericht uit Batavia is de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het verre Oos ten, Sir Robert Brooke-Popham, op Java aangekomen om aldaar, naar het heet, met den gouverneur-generaal en opperbevelheb ber van leger en vloot van Nederlandsch-In- dië besprekingen te voeren. jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had ge kocht, door Nab laten slachten. Bij het ver hoor erkende hij, dat hij het besluit had ge nomen door clandestiene slachtingen geld te verdienen. Verdachte-Nab, de slager, heeft in opdracht van Smaling geslacht en deelgenomen aan den verkoop van het vleesct. Reeds in Fe bruari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie wegens clandestien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenmaker, heeft het slachtlekaal verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoe veelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkelman bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van het vleesch, afkomstig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozen boom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgenomen, om daar door bijverdiènste te krijgen. Hierbij moet nogmaals het ondermijnende optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winstbejag zich aan de gemeen schap vergrijpen, aan de kaak worden ge steld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef de volksgemeen schap benadeelen. Laten zij in het oog houden: men blijft toeslaan. Duitscbland strijdt voor Europa Tot in het verdedigingsfront van Leningrad doorgedrongen. Hoofdkwartier van den Führer, 14 September (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht maakt bekend. In het Oosten zijn als gevolg van het gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duitsohe strijdkrachten tot in het ver dedigingsfront van Leningrad zijn door gedrongen, wordt de nauwe omsinge ling van de stad ondanks den verbit terden afweer onweerstaanbaar voort gezet Ten zuiden van de Faroer-eiladen is gisteren een vijandelijk vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Tij dens den in het weermachtsbericht van gisteren gemelden succesvollen aanval van de luchtmacht op een convooi ten oosten van Great Yarmouth, is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 September en gisteren overdag Britsche luchtdoelstellingen en tentenkampen rondom Tobroek. Boven Duitsch gebied heeft de vijand over dag noch des nachts militaire ac ties uitgevoerd. Op 12 September is tijdens de ge vechten aan het oostelijk front de op perbevelhebber van een legercorps, ge- neraloberst Ritter von Schobert, gesneu veld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1