Uitzonderingstoestand in OSLO VARIA Brutale dieven in een goudsmidswiokel Marktberichten Ualiaansch Weermachtbericht De overval op Iran Amerikaaosch s:hip door bomscherven beschadigd PADDÉNSTOELENPLUK OP DE VELUWE mausoleum voor ex keizer wilhelm il verbeterde ziektebepalingen voor arbeidscontractanten der p.t.t. kapper, een heel oud beroep. Jack Dempsey aan lager wal het cauberg-criterium. de paling loopt! Officieel© Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij wehrmachtmarken vervoer van ongeperst graanstr0o. Officicclc Publicatie van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten sollicitaties bij het de partement van volks voorlichting en kun sten. politie. Twee diefstallen met braak Rome, 14 September (Stefani): Het 467ste Italiaansehe weermaehtsbericht luidt als volgt: Aan het front in Noord-Afrika levendige bedrijvigheid van onze artillerie. Formaties van de Italiaansehe luchtmacht hebben, on danks het hevige afweervuur van den vjj- and, in den nacht van 13 September voort durend talrijke sectoren van de vesting To- broek gebombardeerd. Batterijen, verdedi- gin^sinstallaties, barakken en munitie-op slagplaatsen, werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Zware branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Kulkuaberteen ziekenhuis, dat van duide lijk zichtbare roode kruisteekens was voor zien, gebombardeerd ei» met mitrailleurs be schoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper werd door onze lucht doelartillerie neergeschoten. Tijdens een vij andelijke luchtaanvgLbp een convooi heeft de luchtdoelartillerie op onze schepen vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht tijdens aanval len op vijandelijke schepen een kleine vracht boot tot zinken gebracht. Berlijn, 13 Sept. (A.N.P.) Naar door po litieke kringen alhier wérd medegedeeldj is voor Oslo en omgeving den uitzonderings toestand afgekondigd. Deze maatregel werd noodzakelijk door pogingen tot het verstoren van den arbeidsvrede in dit gebied. In verband met het afkondigen van den uitzonderingstoestand mag zich niemand meer na des avonds zeven uur op straat be vinden. De verkeersmiddelen, met uitzonde ring van de spoorwegen, zijn slechts gedu rende bepaalde uren van den dag in bedrijf. De Oslosche bladen manen naar aanlei ding van de afkondiging van den uitzonde ringstoestand de bevolking aan tot kalmte en verstand. „Aftenposten" schrijft onder meer: ,„Dat het zoo ver gekomen is. vindt zijn oorzaak daarin, dat onverantwoordelijke elementen den laatsten tijd hun spel onder het Noor- sche volk hebben gespeeld. „Fritt Folk" stelt de vraag, wie de verant woordelijken zijn: „welke kringen zijn het, zoo schrijft het blad. die de hoofdstad en haar omgeving in den toestand hebben ge bracht, dat de Duitsche bezettende macht, die gedurende anderhalf jaar heeft getoond, het beste voor ons te willen, thans tegen haar wil tot uitzonderingsmaatregelen moet overgaan, om haar geweldigen strijd tegen het wereldbolsjewisme te kunnen voeren en aldus ook ons Noorsche land voor de Sowjet verschrikkingen te bewaren. Alleen den vrienden van Engeland, zoo verklaart het blad verder, treft de verant woording voor datgene, dat thans ons allen getroffen heeft. „Morgenbladet" schrijft, dat de thans geno men maatregelen er toe zullen bijdragen om den ophitsers het verder voortzetten van hun onderaardsche werk onmogelijk te ma ken. Bolsjewisten blijven op hun stuk staan. Teheran, 14 September (D.N.B.) Naar Radio-Teheran meldt, heeft de Sow- jetregeering op een Iraansohe nota van 4 September geantwoord, dat in de demarca tielijn van het bezette gebied geen wijziging kan worden gebracht en dat de steden Kas- win en Mesjmed daar niet buiten kunnen vallen. De Iraansche autoriteiten, in de eer ste plaats de politie en gendarmerie, kunnen haar. werk blijven doen, indien zij met de bolsjewistische weermacht samenwerken. De Sowjets behouden zich het recht voor, oor logsmateriaal over de Iraansche wegen en spoorlijnen naar de Sowjet-Unie te vervoe ren. Zij verlangen concessies voor de exploi- tie der noordelijke petroleumvelden. Ten aanzien van het „thans aan de Sowjet-Unie behoorende Fransche bezit", zal ieder geval onderzocht worden. Daarvan hangt af, of het teruggegeven of in beslag genomen wordt. De buitgemaakte wapens en munitie zullen aan Iran worden teruggegeven, zoodra de Sowjet-weermacht zich uit Iran kan te rugtrekken. Er kan geen sprake zijn van betaling der oorlogsschade, aldus de Sowjets- nota, aangezien oorlog „door den tegen stand der Iraansche weermacht is uitgelokt en verlengd." „Sleutel van de Amerikaansche oorlogsplannen heet Japan". New York, 14 Sept (D.N.B.) In het ka der der oorlogspropaganda in de Vereenig- de Staten heeft het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het in de oorlogszone van het Suezka- naal varensche Amerikaansche vrachtschip „Arkansas" door bomscherven is bescha digd. Volgens Associated Press is tot dusver nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. De correspondent van International News Service, Wiegand, schrijft in het New York American Journal naar aanleiding van de rede van Roosevelt, dat Amerika door de jtngste redevoering van den president veel dichter bij een deelneming aan den oorlog is gekomen. Wiegand wijst op de ernstige gevolgen van het -door Roosevelt aan de Amerikaansche zeestrijdkrachten gegeven bevel tot schieten voor Amerika en ver klaart. dat een dergelijk optreden van de Amerikaansche zeestrijdkrachten op den Duitsche stoottroepen passeeren een door de bolsjewisten in brand gestoken dorp bij hun opmarsch aan het Oostelijk front Hoe snel de achtervolging der verslagen sovjet-troepen geschiedt, bewijzen de brandende resten van een auto op den voorgrond, welke bij de vlucht werd achtergelaten (Atlantic-Holland) Atlantischen Oceaan door de Duitschers als een aanval zal worden beschouwd, waar door ook Japan genoopt zou worden zijn ver plichtingen na te komen, welke het bij het driemogendhedenpact heeft aangegaan Hier door zouden de Vereenigde Staten niet al leen op den Atlantischen Oceaan, doch ook in den Stillen Oceaan in een oorlog gewik keld worden. De sleutel voor de oorlogsplan nen van Washington zoo besluit Wiegand, ligt in den Stillen Oceaan en de sleutel heet Japan. „Mevrouw Roosevelt ster nummer één". vrijwillig- Stockholm, 14 Sept. (D.N.B.) De leider van de civiele verdediging, Laguadia, heeft volgens een Reuterbericht uit New York medegedeld, dat mevrouw Roosevelt be noemd ist tot onderdirechice van de civiele verdediging. Laguardia noemde mevrouw Roosevelt „vrijwilligster nummer een". Me vrouw Roosevelt zal 29 September haar functie aanvaarden. Canada niet enthousiast. De Canadeesche pers doet in het teeken van een levendige uiteenzetting over den omvang van de hulp der Vereenigde Staten aan Engeland de zeer merkwaardige be kentenis. dat Canada zelf in geen geval voor de volle 100 enthousiast voor den oorlog is, zoo wordt uit Montreal gemeld. De beide bekende Canadeesche bladen Mon treal Gazette en Toronto Globe and Mail wijzen er op, dat van een krachtige onder steuning der Vereenigde Staten geen sprake zal zijn, zoolang de bereidheid tot oorlog der Canadeezen teveel te wenschen over laat. Door een bekend architect uit Berlijn is dezer dagen begonnen met den bouw van een mansoluem in den fraaien tuin van huize „Doorn", waar wijlen ex-keizer Wil helm II jarenlang heeft gewoond en enkele maanden geleden is overleden. Het te bouwen mausoleum voor den ge storven ex-keizer zal worden opgetrokken in Hollandsch baksteen gedekt met pannen en gekroond door een groot koperen kruis. De manen van het interieur zullen bestaan uit Dit-zwart geaderde marmeren platen, afge wisseld door stemmige glas in lood motie ven. Wanneer het mausoleum gereed is, zal het stoffelijk overschot, dat 'thans in de hofkape rust, in alle stilte in deze grafkelder worden bijgezet. Er worden goede prijzen gemaakt. Bij de Veluwsche handelaren in padden stoelen overtreft de vraag belangrijk het aanbod. In de bosschen ontwaart men wel een menigte kleine kopjes, maar de warmte om deze te ontwikkelen blijft uit. De nood zakelijke graad van natheid in de bosschen is overigens wel bereikt. De handelaren hebben de laatste jaren een veel drukkere nering gekregen dan vroeger. Het gebruik van eetbare paddenstoelen is hier nog wel niet zoo ingeburgerd als bijvoor beeld in Duitschland, maar vooral in de groote steden van ons land neemt de waar deering voor dit voedzame boschproduct toe. Op het platteland, ook op de Veluwe, be waart men nog eenige reserve. De Veluwsche bosschen leveren veel producten op, waar van de inzameling talrijke gezinnen een verdienste oplevert. Na den boschbessenpluk waarvan dit jaar de opbrengst tegengevallen is, hoewel hooge prijzen aan de plukkers zijn betaald, trekken deze menschen nu weer de bosschen in om de eetbare paddenstoelen te verzamelen. Bij velen zet dergelijk werk zich van familie tot familie voort,. De prijzen der paddenstoelen zijn belangrijk hooger dan het vorige jaar. De persdienst van het N.V.V. meldt: In aansluiting op het reeds bepaalde voor de bij de posterijen werkzaam zijnde locale krachten, die met een volle dagtaak zijn be last, n.1. dat zij zullen worden beschouwd als ambtenaren in tijdelijken dienst en hierdoor niet meer onder de ziektewet zullen vallen, is thans besloten, dat dit zal gelden met in gang van 1 September j.1. voor alle arbeids- cantractanten bij de P.T.T., die een ambte lijke loonschaal, dan wel een jeugdschaal volgen, zoomede op die arbeidscontractan ten, die zulk een schaal voorshands niet vol gen, omdat zulks voor hen finantieel nadeel zou beteekenen, allen voor zoover zij defi nitief met een volle dagtaak zijn belast. De uitbetaling van slechts 80 procent zie kengeld is hiermede dus voor een belangrijk deel der arbeidscontractanten bij de P.T.T. vervallen. In vele gevallen zal thans 100 pet. bij ziekte worden doorbetaald. Wanneer we tegenwoordig aan kappers denken, is het met meer aan de kappers,' die de heeren inzeepen en scheren, maar aan de kappers, die de dameshoofdjes mooi ma ken. Onze tijd van gilettemesjes en zelf scheren heeft geen behoefte meer aan den vriendelijken kapper, die de heeren in zeept en hun tegelijk de laatste nieuwtjes vertelt. Toch is het beroep van kapper zeer oud en in de vroegere tijden omgeven door een glans van romantiek en een stralenkroon van macht. Het sprookje reeds vertelt de geschiedenis van den reus, dien niemand wilde scheren, omdat hij al heel gauw kwaad werd en er dan maar dadelijk op los sloeg, tot een jong kereltje het toch durfde wagen en toen het. monster, nadat hij gescho ren was den jongen vroeg, waar hij den moed vandaan haalde, vertelde hij openhar tig: „Als ik je gesneden had, zou ik dade lijk gezorgd hebben, dat ik niets meer van je te vreezen had." De man, die het mes durft te zetten op de keel van zijn medemenschen genoot in de tijden, toen men „nog niet zoo beschaafd was als tegenwoordig" een bijzondere ver trouwenspositie en daarom waren de bar biers dikwerk de almachtigste gunstelingen van groote heerschers, niet alleen in het Oosten, maar ook in de Westersche geschie denis. Men denke maar eens aan den Vlaam- schen barbier Danhirsch. die als Olivier de Daim de almachtige minister van Lodewijk XI werd en die door Alfred Neumann tot den held van zijn beroemden roman „De duivel" werd gemaakt. In de Russische ge schiedenis heeft de barbier L'Estocq, de zoon van een Franschen Hugenoot, die zich te Hannover had gevestigd, een gelijke rol als de Daim gespeeld, onder de regeering van Keizerin Elisabeth van Rusland. De geschiedenis van de barbierskunst want het scheren werd vroeger als een kunst beschouwd verliest zich in de don kere tijden. Deskundigen beweren, dat Alex- ander de Groote het scheren in Griekenland zou hebben uitgevonden. In ieder geval is de barbier in den Romeinsohen keizertijd reeds een aanzienlijke persoonlijkheid en een barbier was de eerste leermeester van den lateren keizer Nero. In de Middeleeu wen schommelde het gilde der barbiers tus- schen aanzien en verachting. Het beroep van „baardkrabber" behoorde langen tijd tot de eerloozc beroepen, maar men had ook bar biers, die tegelijk als „chirurgijnen" een ze genrijk werk verrichtten en „aderlaters" werden genoemd. De barbier op het platteland heeft langen tijd de functie van „aderlater" uitgeoefend. Vroeger kende men twee manieren om zich te laten scheren vooral op het platte land. De barbier daar, vroeg aan zijn klanten, of zij over den lepel of over de duimen wilden geschoren worden. Om namelijk goed met het mes op de wangen te kunnen komen, kregen de klanten van den barbier een le pel in den mond. terwijl de barbier bij de minder goed betalende klanten de duimen in den mond stak. De post van vertrouwen, welke de barbier wegens zijn beroep genoot, werd later nog begunstigd door de nauwe samenraking, waarin hij met zijn klanten geraakte. De barbier kwam in vele huizen en in vele slaapkamers. Hij werd een „levende kroniek" en vertegenwoordigde in den tijd, dat er nog geen pers was, het moderne weekblad. Als de verspreider van nieuwtjes en kletspraat jes-werd hij de geslepen, handig«, leepe en daarbij toch nog de goedmoedige en grappi ge persoonlijkheid, zooals hij door Beaumar- chais in zijn „Figaro" onsterfelijk is gewor den. Was de barbier in oude tijden de vertrouw de van den man, de kapper is sinds de 18de eeuw steeds meer de raadgever van de vrou wen geworden. Beroemde kappers, die de mode der haardrachten maakten, kende men reeds te Parijs in de 17de eeuw. Sinds het pagekopje is ingevoerd, is de invloed van den kapper nog grooter gewor den. De beroemdste coiffeur in den tegen- woordigen tijd is zeker wel de Parijzenaar Antoine, die er zich op beroemd, de schep per van het korte haar te zijn. Wel moge het hem bekomen!! Beiden na achtervolging 0*»r#" pen. Een brutaal staaltje hebben twee dieven geleverd in een goudsmidswinkel in u Leidschtstraat te Amsterdam Zij- wilden een gouden horlogsketting koopen, zeiden zij tot de juffrouw die hen te woord stond. De winkeljuffrouw vraa^' zij oud goud ter inlevering bij zich hadden en op hun bevestigend antwoord toonde zij vijf ketingen. Op een daarvan ontbrak de aanduiding van het gewicht en omdat de klanten natuurlijk juist hun zinnen gezet hadden op dien ketting, begaf de juffrouw zich even naar een achter den winkel gelegen lokaliteit om den ketting te wegen. Nauwelijks was zij daar, of zij hoorde den winkeldeur dichtslaan en vrezende, dat er iets niet in den haak was snelde zij weer naar voren, waar zij met één oogop slag constateerde, dat én de beide klanten, èn de vier gouden kettingen verdwenen wa ren. Zij riep een in het atelier werkenden horlogemaker ter hulp en beiden zetten on middellijk de achtervolging van de dieven in, die elk in andere richting op de vlucht waren geslagen. Na een ingespannen wedloop gelukte het hun, in de Nieuwe Spiegelstraat een der dieven te grijpen, dien zij zoo spoedig mo gelijk aan een agent overleverden. Andere burgers hadden inmiddels op het geroep „houdt de dief" den anderen dief achter volgd en ook hij werd op het Muntplein gepakt en door een agent gearresteerd. De vier kettingen had hij inmiddels in de Vijzelstraat weggeworpen, waar zij door de achtervolgers werd opgeraapt. De beide mannen werden n^ar het politie bureau geleid en daar voorloopig ingeslo ten. Eens gevierd bokser en millionair, thans Jack Dempsey, de Amerikaansche bokser en oud-millionair, schijnt min of meer aan lager wal te zijn geraakt. Nadat hij tegen over Madison Square te New York een res taurant had. geopend, dat niet goed ging, werd hij scheidsrechter bij bokswedstrijden. Thans is mr. Dempsey (die in werkelijkheid Hajriman heet), volgens het Vad. bij een circus beland en verkoopt entreekaartjes... Wielrennen Valkenburg, 14 Sept. In Valkenburg is hedenmiddag het derde Cauberg-criterium verreden. De uitslagen luiden als volgt: 1. Pellenaers (ter Heide) 3 u. 1 min. 58 sec. 2. Hofstede (Gouda) op 40 sec. 3. Braspenninx Jr. (Princenhage) op 1 m. 20 sec. 4. Joosen (Made) zelfden tijd. 5. de Beer (Bussum) op 4 min.; 6. Wijdenes (Ouder kerk) zelfden tijd; 7. de Groot (Amsterdam) op 7 min. 18 sec.; 8. Motke (Amsterdam) op 10 min. 45 sec.; 9. Hofman (Roermond) op 14 min. 20 sec.; 10. Montfroy (Arnhem) zelf den tijd. De Cauberg-premie werd als volgt gewon nen: 1. Pellenaers 49 p., 2. Motker 41 p„ 3. Braspenninx Jr. 33 p., 4. Hofstede 23 p., 5. de Beer 21 p. Voor den Duilschen soldaat bestaan geen onoverkomelijke hindernissen. Zelfs onbegaanbare boschwegen stuiten den opmarsch der Duitsche troepen niet (Or bis-Holland) W1ERINGRN Ruw weer en donkere nachten... de paling „loopt"!! Reeds eenige weken hebben tallooze Wie- nnger visschers hun voorbereidingen getrof fen voor de fuikenvisscherij in het IJssel- meer Langs den dijk werden de palen in geslagen, de versch getaande fuiken beves tigd en daarna was afwachten de boodschap. Nu de weersomstandigheden voor de pa- lingvisscherij a!s het ware ideaal kunnen worden genoemd, n.1. ruw weer en donkere nachten, is de paling in haar element, zij „loopt" en de vangsten beginnen reeds' be- teekenend te worden. De zaak marcheert naar wensch. Donderdag j.1. werd reeds 15000 pond aan den afslag gebracht. Eén visscher maakte een vangst van 1600 pond. Men vangt in de fuiken even zwaarder soort dan met de nUn' tu vS u'1; ln ho?.fdzaak goed van f 0.52 p. p. De kuilvisscherij loopt op haar einde, De Secretaris-Generaal vap het Departement van Land bouw en Viascherij maakt be kend, dat in overleg met den chef-intendant van de Duitsche Weermacht is bepaald, dat de Wehrmachtmarken", welke zijn gemerkt „Deutsche Wehr- macht Kaffee 15 gr., oder tee 2 gr. Marke/Nioderlandeuit sluitend recht goven op 't koo pen van koffiesurrogaat. Tegen afgifte van deze bonnen mag dus geen koffie of thee ver kocht worden. Voorts is bepaald, dat de Wehrmachtmarken gemerkt met „Deutsche Wehrmacht, Naehrmittel 100 gr., Marke/Nie derlande" geen recht meer ge ven op het koopen van rijst. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 8 Sep tember af het vervoer van on- geperst graanstroo is verboden indien hiertoe geen geleidebil- jet is afgegeven door of van wege de N.I.C.A. of P.I.C.A. Uitgezonderd van dit verbod is slechts het vervoer van onge- perst graanstroo door den teler: a. langs den kortsten weg van het land naar de be drijfsgebouwen van den te ler. b. Langs den kortsten weg van het land of de be drijfsgebouwen naar de dorschplaats en terug. c. Langs den kortsten weg van het land of de bedrijfs gebouwen naar de laad plaats van den afnemer;, tenzij deze een uiteindelij ke verbruiker is. Alle vervoer van ongeperst graanstroo door niet-telers en het vervoer door telers naar uiteindelijke verbruikers is derhalve van 8 September af alleen toegestaan, indien dit vervoer gedekt is door een ge- leidebiljet. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten brengt ter kennis van belanghebben den, dat het groote aantal bij het Departement binnenkomen de sollicitatiën, het onmogelijk maakt, alle sollicitanten per soonlijk. te antwoorden. De sollicitanten worden op een lijst geplaatst, waaruit bij voorkomende gelegenheden een keuze wordt gedaan, zulks met inachtneming van de ter zake bestaande voorschriften. ook door oliegebrek dat naar men ons me dedeelde thans nijpend begint te worden. Gevreesd wordt dat geen nieuwe olietoewij- zingen meer zullen worden verstrekt. Een leelij^e tegenvaller o.m. voor de garnalen-, bot- en mosselzaadvisschers en zij die de kuilvisscherij beoefenen. De fuiken staan echter vlak aan dijk, zoo dat deze zonder olieverbruik wel zijn te be reiken. Alles wijst er op dat de fuikenvis scherij zich normaal zal ontwikkelen. De eerstkomende dagen worden toenemende vangsten verwacht. Gevonden: een portemonnaie inh. klein geld en textielpunten; een actetasch met in houd en een portemonnaie met ritssluiting. Inl. gem.bode. BERGEN Ringen en horloges gestolen. ^en nac'1'; van Vrijdag op Zaterdag is in deze gemeente op twee verschillende plaatsen ingebroken en wel in de Stations straat bij de chocolaterie van den heer Koster en in de Kleine Dorpsstraat bij den horlogemaker, den heer Veldman. In eerstgenoemde zaak had(den) de dieï of dieven zich toegang verschaft door een tuimelraam. Ze probeerden de brandkast te forceeren, doch dit is niet gelukt. De buit bestond uit drie regenjassen en een paar schoenen. In de horlogezaak was de buit grooter> daar werden verschillende ringen en hor loges, een prooi van het dievengilde. ue politie stelt een onderzoek in. NOORDSCIIARWOUDE, 15 Sept. 1941. 12400 kg. uien f 4.50, drielingen f 4.50, gr®" ve f4.o0, gele nep f4 50, stek f 2.39—2.40, -000 kg. peen f 3.20—3.50, 2600 kg. spercie- boonen f 15, 10600 kg. roode kool f 3.5<L 28100 kg. witte kool f2, 2200 kg. gele kool 1 o. 50. BROEK OP LANGENDUK, 15 Sopt.. 2o000 kg. uien f 4.50, driel. f 4.50, gele nep 4.50, 8000 kg. peen f 3.50, 850 kg. spercie- boonen f 15, 525 kg. kroten f 4, 30.000 kg- roode kool f 3.50, 118000 Kg. witte kool f

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4