VERORDENING k ring wedstrijden DE LUCHTR00VERS VAN H01TIKA Radioprogramma OVER HET OPTREDEN VAN JODEN IN HET OPENBAAR Geslaagde zij mogen o.a. niet meer op de veemarkten komen. faemmen Zenuwachtig Neem italiaansch Weermachtbericht De \Juudo>ce*iwachUc 's Gravenhage, 15 Sept. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft de volgende verordening over het optreden van Joden in het openbaar uitge vaardigd: Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde, be paal ik, met gelijktijdige opheffing van mijn mededeeling van 4 Juni 1941 over de beperkte bewegingsvrijheid voor Joden, het volgende: Artikel 1. 1. Het is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeenkomsten en gebruik te maken van openbare inrichtingen voor zoo ver zij bestemd zijn om de bevolking ont spanning, tijdverblijf en voorlichting te bie den. 2. In het bijzonder is aan Joden ver boden. 1) het bezoek aan openbare parken en dierentuinen, 2) het bezoek aan café's en restaurants, met inbegrip van die op stations, alsmede het verblijf in hotels en pensions, 3) het gebruik van slaap- en restauratie wagens, 4) het bezoek aan schouwburgen, caba rets. variété's en bioscopen. 5) het bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet- overdekte zwembaden, alsmede het deelne men aan openbare sportverrichtingen; 6) het deelnemen aan openbare artistie ke vertooningen, met inbegrip van concer ten', 7) het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en mu sea. Artikel 2. Voorts is aan Joden het directe of indi recte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abattoirs, verboden. Artikel 3. Voor het blijvend of tijdelijk veranderen van woonplaats of van de gewone verblijf plaats door Joden is een vergunning ver- oischt. Artikel 4. 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kun nen uitzonderingen worden toegestaan, welke met kosten gepaard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzonde ringen (alinea 1), alsmede voor het uitrei ken van vergunningen (art. 3) is de com missaris-generaal voor de veiligheid, resp. de door hem aangewezen instantie bevoegd. Artikel 5. Worden uitzonderingen voor bijeenkom sten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe dienende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door borden, bil jetten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche bijeenkomst) Alleen voor Joden toegankelijk." Aan niet-Joodsche personen is het betre den van dergelijke lokalen of inrichtingen verboden. Artikel 6. Jood in den zin van deze verordening is wie volgens art. 4 van de verordening no. 189/40 over de aanmelding van onderne mingen Jood is of als Jood geldt. Artikel 7. 1. •Wie in strijd handelt met de bepalin gen van art. 1. 2, 3 en 5 of deze ontduikt, wordt voor zoover niet krachtens ande re voroschriften een zwaardere straf wordt toegapast bestraft met hechtenis met een maximum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij, die een ontduiking van deze bepalingen in de hand werkt, mogelijk maakt of daarbij zijn medewerking verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare hande lingen zijn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen door de Sicherheidspolizei blijft hierdoor onaange tast. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking, met uitzondering van art. 2, op den dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. VAN DE KRING NOORDELIJK NOORD HOLLAND. Sinke noteert 1 min. 9.4 sec. op de 100 meter vrije slag. De Zondagmiddag te Alkmaar gehouden wedstrijden mogen in alle opzichten ge slaagd genoemd worden. Er werden mooie prestaties geleverd, ook door de schooljeugd die met groot enthousiasme streed. Bij de heeren op de 100 M. schoolslag B legde T. Kok beslag op den lsten prijs, waar in hij weinig tegenstand ondervond. Voor de „de Graalbeker" streden Wilden berg, de Waard en Jansen om de eer, wat tot in de laatste baan onbeslist bleef. Met handslag verschil tikte Jansen aan voor Wildenberg, die precies 0.1 sec. meer no teerde Klaas de Waard werd een goede derde, hoewel wij hem tot den lsten of 2en prijs in staat hadden geacht. J. Schuiltfinck was op de rugslag adsp. jongens een uitstekende debutant. Hij be haalde het kampioenschap in den goeden tijd van 22.4 sec, Dat A. Zuurmond in de A-klasse rugslag won, was te verwachten. Zijn tijd was niet te best, maar tegenstand had hij dan ook niet. Uyleman heeft met de'n lsten prijs een goede belooning voor zijn training in de B-klasse. 100 M. vrije slag heeren A. Dit nummer ontbreekt nooit op het pro gramma; geen wonder, want altijd biedt het een interessanten strijd, waarvan het resul taat nooit te voorspellen is. Wel hadden we verwacht, dat Sinke en Boonacker om de eerste plaats zouden strijden, maar dat Sinke minder dan 1 min. 10 sec. zou notee- ren, hadden wij niet verwacht! In prachtige stijl bleven beide rivalen samen met v. d. Berg (F.M.) gelijk. Zelfs na het derde keer punt, waarbij v. d. Berg iets achter bleef, was niet te voorzien wie zou winnen. Boon acker hadden we een grooter uithoudings vermogen toegedacht, maar Sinke begon halverwege de laatste baan aan een prach tige eindspurt, waarmee hij den man van de Wiel achter zich liet. Onder oorverdoovend applaus en aanmoediging tikte de O.V.- zwemmer Sinke aan in den prachtigen tijd van 1 min. 9.4 sec. Boonacker noteerde 1 min. 11.4 sec., terwijl G. v. d. Berg zijn eigen record verbeterde (1 min. 13.9 sec). Ook de 4 x 50 meter estafette heeren is vaak spannend. Nu wist Frissche Morgen's eerste ploeg vrij spoedig een voorsprong te boeken die zij ook behielden, maar waar voor Zuurmond, v. d. Berg, Flameling en Jansen toch hard moesten werken. De ploeg van de Wiel werd een goede tweede in 2 min. 20 sec. G. Fijma moest tegen N. Bregman alle krachten inspannen op de 50 meter school slag adspiranten meisjes. Slechts met hand slag verschil kon G. Fijma winnen. Vermel ding verdient het goede zwemmen van M. Spoor van de Veersloot, die haar jonge club op goede wijze vertegenwoordigde. Nu Bob Sprengers (F.M.) er niet was, moesten Mosk (W.W.) en Biersteker (ZON) strijden voor de le plaaas in de 50 M. vrije slag adsp. jongens. De betere training van Mosk uitte zich in een voorsprong van 0.6 sec. voor Biersteker. Wat de kringnummers betreft, kunnen we gerust zeggen dat de kampioenen van 1941 ten volle hun titel verdiend hebben. Zonder uitzondering zijn zij in handen van d-e sterk- sten gekomen en dat is toch de bedoeling! Schoolwedstrij den. Zondagmiddag werden ook de schoolkamni- oenschappen verzwommen. Hier kwamen uit de winnaars en winnaresjes van de plaat selijke wedstrijden, welke dezen zomer wer den gehouden in Anna Paulowna, Wierin- gcrwaard, Schagen, Winkel, Oude Niedorp, Oudkarspel en Noordscharwoude. Hoewel het de eerste maal was, dat deze wedstrijden werden gehouden, mag men toch zeggen dat ze uitstekend geslaagd zijn. Nu van overheidswege zoo sterk de aan dacht wordt gevestigd op het zwemmen voor de schooljeugd, zijn deze wedstrijden meer dan ooit op haar plaats. Het voornemen om deze kampen jaarlijks te doen houden kan niet anders dan toege juicht worden. Wat hebben de schoolkinderen Zondag in Alkmaar genoten! Ten volle gaven zij zich voor den strijd, maar het viel ons op, hoe sportief deze jeugdige sportzwemmers zich gedragen Bravo! Bij de plaatselijke wedstrijden bleek al dat te Anna Paulowna de beste tijden wer den gemaakt. Duidelijk komt hier de waarde naar voren van het zwemonderwijs door den heer Sinke, onderwijzer te Anna Paulowna. Bij de jongens waren op de schooslag er drie van de vier prijswinnaars uit Anna Paulowna. Slechts G. Hannema uit Winkel kon zich hier classificeeren. Ook de tijden, waarvoor we naar de uitslagen verwijzen, waren goed. 20 tot 22 sec. belooft wat! Op den rugslag spraken ook de andere clubs mee. M Blaauboer uit Winkel leverde een mooie prestatie (26 sec.), terwijl Jac. van Soelen uit Oude Niedorp 3e werd in 28 sec. Bij de meisjes wist M. van Rijswijk in 22 sec. den eersten prijs te behalen. Voor de 4 x 25 M. estafette had de heer van Geelen te Schagen een fraaien wisselbeker beschikbaar gesteld. Oude Veer veroverde in 1 min. 26 sec. dezen mooi en prijs voor de eerste maal, terwijl de meisjes uit Winkel met een minder goede tijd de eerste plaats bezetten. F. M.-bekers. Niet alleen spannend, maar ook van groot belang was de strijd om de wisselbekers van Frissche Morgen. De door den heer Brandt geschonken beker is voor den besten zwem mer op de 200 meter. Deze langere afstand beteekent,;voor de kringleden een nuttige af wisseling in de normale 100 meter-nummers Het was jammer, dat geen andere vereeni- gingen op dit nummer hun leden deden uit komen, met. uitzondering van Boonacker, die voor de Wiel zwom, G. Spanjaard (E.K.) en C. Mosk (W.W.) Het was na de tocht over 't Oude Veer te verwachten, dat Boonacker hier met de eer zou gaan strijken. Maar van de F.M.-zwemmers was Gerard v. d. Berg het snelste met precies 3 minuten. Mooie pres tatie Gerard. Geen verrassing was het, dat Jo v. d. Reijden den damesbeker won, maar dat Klaas de Waard zijn beker aan Jansen moest afstaan, viel wel op te merken. Jansen is uitstekend op dreef. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door den secretaris-pen ningmeester van den Kring, die in het bij zonder dank bracht aan de vele personen, die prijzen beschikbaar hadden gesteld. En daarmee was het einde gekomen van een mooien sportmiddag. De uitslagen der wedstrijden luidden: 100 M. schoolslag heeren B-klasse: 1 (kamp. 1941): T. Kok, de Wiel, 1 min. 35 s. 2. P Smit, Z.O.N., 1 min. 39 sec. 25 M. rugslag adspiranten jongens: 1 (kamp. 1941): J. Schuittfinck, F.M. 22.4 sec. 100 BI. schoolslag dames B klasse: 1 (kamp 1941): N. Klare, Wirg, 1 min. 42.2. 50 M. rugslag heeren A klasse: 1 (kamp. 1941);- A. Zuurmond, F.M., 42.6 sec. 50 M. rugslag heeren B klasse: 1 (kamp. 1941): W. Uyleman, F.M., 46.6 sec. 50 M. vrij zwem wij ze adspiranten meisjes: 1 (kamp. 1941): G. Fijma, Z.O.N., 48.4 sec. 100 M. vrije zwemwijze heeren A klasse: 1 (kamp. 1941): C. J. M. Sinke, O.V., 1 m. 9.4 s. 2. J. Boonacker, de Wiel, 1 min. 11.4 sec 4 x 50 M vrije zwemwijze estafette heeren: 1 (kamp. 1941): Frissche Morgen (A. Zuur mond, Flameling, v. d. Berg, Jansen), 2 min. 16 sec. 50 M. vrije zwemwijze adspiranten jongens: 1 (kamp. 1941). C. Mosk, W.W., 40 sec. De uitslagen van de school wedstrijden luidden als volgt: 20 M. schoolslag jongens: 1. P. Wiggers, O.V., 20.4 sec.; 2. C. Groninger 0.V., 21 4 sec.; 3 G. Hannema, Wirg, 21.8 sec. 4 D. Heiligenberg, O.V., 22 sec. 25 M. schoolslag meisjes: 1. M. v. Rijswijk, de Wiel, 22 sec.; 2 J. Wit, Wirg, 22.7 sec.; 3 G. Stammes, W.W., 23.6 sec.; 4 M. Wit, W.W., 24 sec. 25 M. rugslag jongens: 1. M Blaauboer, Wirg, 26 sec.; 2. Jb. Kooi man, O.V., 26 2 sec.; 3. Jac. v. Soelen, Z.O.N., 28 sec. 25 M. rugslag meisjes: 1. Jans Krap, ZON., 252 sec.; 2 G. van Rijs wijk, Wiel, 27.2 sec.; 3 A. Wolthuis, ZON., 31.8 sec. 4 x 25 M. estafette vrije slag jongens: 1. Oude Veer, 1 min. 26 sec.; 2. Z.O.N., 1 min. 34.7 sec. 23. Vriend Pedro scheen het ernstig 0p te vatten. Hij nam zijn suiker- brood af, maakte °P zijn beurt ook een diepe bui- ging en wees met één hand naar de deur van de hut. 24. „Na U, na U", zei Piet, die bij zichzelf dacht. Wanneer ik ach ter je loop heb ik mis schien een klein kansje om te ontsnappen. Pe dro vond het echter nu zeker welletjes. Hij pak te Pietje zonder omwe gen bij zijn kraag en duwde hem het gange tje in. 4 x 25 M. estafette vrije slag meisjes: 1. de Wirg, 1 min. 45.8 sec.; 2. Z.O.N., 1 min. 49.8 sec. Frissche Morgen-wisselbekers: Brandt-beker: (200 m. vrije zwemwijze hee ren:) 1940: G. van der Berg; 1941, idem, 3 min. De Vries-beker: (100 M. schooslag dames): 1940: Mej. J. v. d. Reijden, 1941: idem 1 min. 48.9 sec. De Graaf-beker: (100 M. schoolslag hee ren): 1940: K. de Waard, 1941: J. Jansen, 1 min. 33.5 sec. Bet,eekenis der afkortingen: F.M. is Sportclub Frissche Morgen, den Hel der; O.V. is Zwemv. 't Oude Veer, Anna Paulowna W.W. is Zwemver. Wieringerwaard; Wiel is Zwemver. de Wiel, Schagen; Wirg is Zwemclub de Wirg, Winkel; Z.O.N. is Zwemclub Oude Niedorp; E.K. is Zwemver. Eigen Kracht, Oudkarspel; V.S. is Zwemver. de Veersloot, Dirkshorn. Rome, 15 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 468 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek plaatselijke actie van de infanterie en acti viteit van de artillerie van de as. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsge vangenen. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen bombardeerden Tobroek. De vijand liet bommen vallen op Tripolis en Benghasi. Eenige niet-militaire gebouwen werden be schadigd en eenige inlandsche huizen ver woest. Te Benghasi is een vijandelijk toestel door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: De Engelsche luchtmacht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bom bardeeren en beschieten. In den sector van Woltsjefit heeft onze artillerie talrijke vij andelijke vrachtauto's getroffen, welke troé- penverstetkingen vervoerden. In den sector van het Tana-meer heeft een van onze sterke colonnes onder aanvoering van den luitenant-kolonel Giulio de Sivo, een actie ondernomen waarbij hij den strijd aanbond met een aanzienlijke vijandelijke strijdmacht. Na bijzonder hardnekkige ge vechten werd de vijand genoopt met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen heb ben hierbij hun gebruikelijlten moed en strijdlust aan den dag gelegd. De veertiende afdeoling van escadrons cavalerie cn het der de bataljon „Gallia)oo" hebben zich bijzonder onderscheiden. Deze afdeelingen hebben de vijandelijke troepen door herhaalde char ges en tegenaanvallen verdreven. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.0: Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Orkestcon cert (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Molto Cantabile. 12.00 Gramoïooftmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. .12.45 B.N.O.: Nieuws- a economische berichten. 1.00 Zang, piano en viool, imG pianobegeleiding. 2.15 Gerard Lebon en zijn orkest 3.®) Voor de vrouw. 3.20 Zepparoni-kwartet. 3.50 Gramofoon muziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Pianosoli. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Jeugd stormkwartier. 5.45 Concertgebouwtrio. 6.15 Voordracht „Niederlandisch-Deutsche Musikbeziehungen". 6.35 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volks zangkoor. 7.50 Cello en piano. 8.I5 Het Nederlandsch Ka merkoor met pianobegeleiding. 9.05 Causerie „Koorzang en koormuziek in Nederland". 9.15 Concertgebouwkwintet (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements' in the Netherlands Indies". Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoon muziek. 11.20 Orgelconcert. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgel en viool. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 De Melodisten en solist en de Rambiers. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zaansch Ka merorkest. 5.00 Bijbellezing. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgelspel. 7.45 In en om de N.S.B. (Voorbereid door de N.S.B.8.00 Cabaretprogramma. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Boekbespreking. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting. 10.05—10.15 Gramo foonmuziek. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Vandaag wordt in het kader van het muziekfeest een gecombineerd recital voor zang, piano en viool ten gehoore gebracht. Om 15.20, 18.15, 18.35, 20.15 en 21.00 uur alles Hilversum I worden verschillende wer ken van Nederlandsche componisten uitgezonden. Lichte Muze: Van 20.30—21.20 uur Hilversum I wordt een programma uitgezonden, getiteld: „Paarsgewijze". Hieroij treden duetten op, die of reeds een lange staat van dienst, hebben dan wel pas kort geleden gevormd zijn en elk naar zijn eigen karakteristiek eenige liederen zul len zingen of voordragen. Medewerkenden zijn: Ma- riette Serl£, Connie Stuart, The Harmony-sisters, Han Beuker en Wouter de Nijs, Tholen en van Lier, en Wim Zonneveld. Reportages: Van 19.45—20.00 uur Hilversum II wordt een reportage uitgezonden over de Nationaal Socialisti sche Beweging in Nederland. Voor de vrouw: Mevr. Dr. Anne Mulder houdt een causerie over groote vrouwenfiguren uit onze geschie denis. F e 111 e t o n door Adriaan J. Hulsman 21. Inderdaad, zei mevrouw Vansittart met een zachten klank in haar stem, ik hoop van harte, dat niets het geluk van uw gezin zal verduisteren. Hebben we niet allemaal ons leven aan u drieën te danken? Dat is wel een heel sterke reden voor dankbaarheid, al is het een zelfzuchtige.! Maar... er zal toch een dag komen, dat u het huis van uw vader zult verlaten; als u gaat trouwen. Zeker, lachte Dagmar, ik ben abso luut niet van plan om als oude vrijster te sterven, maar vooralsnog heb ik geen bete ren naam kunnen ontdekken dan mijn eigen. Toen gebeurde er iets, dat het meisje stom van verbazing deed staan. In een on- begrijpelijken impuls liep mevrouw Vansit tart op haar toe en kuste haar, terwijl ze QnilrlfPTid 701 Ik hoop, dat jjj alle vreugde en geluk zult vinden, welke je verdient! Ondanks haar verbazing was Dagmar toch ook ontroerd. Er was iets in het doen van de oudere vrouw, dat het stempel van echt ge voel droeg en ofschoon het jonge meisje deze plotselinge gevoelsuitbarsting niet kon ver klaren, begreep ze, dat het geen comedie was. Nog steeds snikkend liep mevrouw Vansit tart naar de deur. -Neen, neen, stotterde ze tusschen haar tranen door, toen Dagmar haar arm greep ga niet met me mee! Ik ben heelemaal van streek, maar het zal wel weer overgaan. Maar laat me in vredesnaam alleen! HOOFDSTUK XII. V oorbereidingen. Payne vond Hildur in de dienstkamer met een uitdrukking op haar gezicht, of zij op het punt was in tranen uit te barsten. Het vage licht van den verglijdenden dag was in de dienstkamer nog sterk genoeg om dit op te merken. Toch geen slecht nieuws, hoop ik? vroeg hij, toen ze het vertrek had verlaten. Het gezicht van Axel Olsen, die aan zijn lessenaar rustig zat te schrijven, verried gee nerlei emotie. Olsen keek van zijn journaal op. Hij glim lachte, ofschoon Payne een vage schemering van verdriet in zijn oogen meende op te merken. Ik ga een van mijn meisjes verliezen, zei hij. O neen, niet door den dood geluk kig, maar door het huwelijk! Hildur heeft juist iets gekregen, dat je een huwelijksaan zoek zou kunnen noemen. Met vlagge-seinen vroeg Payne ver bluft. Ja, je denkt toch zeker niet, dat iemand van de passagiers van de „Dovrefjeld" zoo voortvarend is geweest! Ik weet het niet, zei Payne langzaam en met eigenaardigen nadruk. In ieder geval zou ik mjjn bemiddeling niet hebben verleend, om het aanzoek over te brengen na een korte kennismaking van achttien uur, constateerde Olsen. Het zijn een paar lieve meisjes, zei Payne openhartig. Ze hebben me zoo juist verteld, hoe Hildur hier is gekomen. Het klinkt als een sprookje. Ze was een geschenk van de wind en de golven en ze is me zoo dierbaar geworden als mijn eigen kind. Ik zal haar erg missen, als alles hier goed gaat. Als het niet onbéscheiden is, zou ik u willen vragen, hoe het komt, dat er om Hildur geseind is. De meneer in kwestie moet haast hebben gehad! Ik kan me voor stellen, dat ik in zulke omstandigheden het zelfde zou doen. Hebben ze u niets verteld van een jongeman, die Aagaard heet? informeerde de vuurtorenwachter. Ja... Ze wezen mjj hem vanochtend. Officier bij de marine, nietwaar? Juist. Hij neemt al meer dan een jaar bijzonder veel notitie van Hildur, met mjjn medeweten en tot zijn moeders geweldige er gernis. Die draagt het hart namelijk ver schrikkelijk hoog, omdat z# tot een heel oudé, deftige familie behoort en ze kijkt een beetje neer op de pleegdochter van een vuur torenwachter! Maar de meening van me vrouw Aagaard heeft nooit bijzonderen in druk op me gemaakt. Met haar zal ik wel afrekenen als het zoover is. Voorloopig schynt Björn de zaak op zijn eigen houtje in orde te hebben gemaakt, tenminste als ik me niet erg vergis.-Hoe zou jij dit uitleggen? Hij overhandigde Payne een stuk papier, waarop een matroos letter voor letter het signaal had opgeschreven, terwijl Olsen het aflas: „Moeder zendt haar groeten aan Hildur". Heeft „moeder" wel eens eerder groe ten voor Hildur gestuurd informeerde Payne. Neen. Dan wil dat zeggen, dat Aagaard en zijn mama een hartig woordje samen heb ben gepraat. Ik neem mijn pet voor dien jongeman af! Olsen steunde zijn hoofd op zijn handen, m'et de gebalde vuisten zijn ooren bedekkend. Er was een tijdlang een tastbaar zwijgen in de kamer, tot de torenwachter opstond om de lamp aan te steken. Payne sloeg hem met de grootste aandacht gade. Eindelijk verbrak hij het stilzwijgen. Mag ik u heel eerlijk en op den man af iets vragen, meneer Olsen? vroeg hij. Zeker. Wat bedoelde u daarnet met de woorden- als alles hier goed gaat? Is er een bijzondere reden, waarom de dingen niet goed zouden gaan? Olsen gaf openhartig antwoord op de vraag. Hoor je d&t? vroeg hij, terwijl hij zijn hand uitstrekte in de richting van het rif Ja. Dat kan weken zoo doorgaan! Dat heb ik gehoord. Van wlen? Van Cronstedt. Hjj en ik hebben het er- over gehad. Maar ik geloof, dat er hier op den toren niemand is behalve ik zelf, die zich de beteekenis daar van volkomen realiseert! Hij wachtte even en keek in het trappen huis om te zien of er ook iemand aankwam Daarop kwam hij dichter op Payne toe en vervolgde: Het is dwaasheid om er voor jou d akies om te winden. Ik heb alles lang en ernstig bil mezelf overlegd en ik zal je vertelK,, wat ik besloten heb. Ik zal de wacht houden van acht tot twaalf. Om twaalf uur kom jij aflossen en ik zal naa.r beneden gaan om pro viand en wat water te halen om het leven van mezelf, van rpijn dochter en van jou wat lan ger te rekken dan dat van de anderen. Als mijn instructies volgens de letter zou opvol gen, zou ik alleen mijn eigen leven mogen red den. Een Spartaan zou dat misschien kunnen» maar ik zie geen kans mijn meisjes te zien sterven, zónder het verstand te verliezen. I" vertrouw jou, omdat ik een vertrouwden mak ker moet hebben en omdat jij je een moedig man hebt getoond. Als het weer niet verandert vóór morgenavond, moeten we de trappen bar ricadeeren en... vechten... als het niet anders kan. Zijn gezicht was scherp-geteekend en ver trokken, zijn oogen gloeiden. Hij huiverde, als of hij een aanval van koorts had. Juist. Zoo heb ik het me ook voorgesteld* zei Payne rustig. Het is gek, nietwaar, om in zoo'n toestand te zijn, terwijl alle soorten van hulp zich om zoo te zeggen op roepsaf- stand bevinden. We konden net zoo goed door ontploffing; in een mijn opgesloten zijn. En.-< ik wil het u eerlijk zeggen... het doet me vooral leed voor u. Olsen liet zich in een stoel achterover val len, het was alsof zijn kracht brak onder deze woordeij van sympathie. Het is vreeselijk, zuchtte hij, zooveel mannen, vrouwen en kinderen tot zulk een dood te veroordeelen... Er kwam een trek van pijn op het gezicht van den jongen Amerikaan, maar hij had zijn stem volkomen in bedwang, toen hij sprak: U kunt in elk opzicht op mij rekenen, d? één ding na. (Wordt vervolgd)-

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6