DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA De \/uudbte*iwacbtec Zij, wien de wapenen ontvie'en.*. Tien Rrifsche vliegtuigen neergeschoten VOOR 6000 GULDEN STOF GESTOLEN Roosevelfs afgezant bij den Paus DUITSCHE TROEPEN BEDREIGEN DE KRIM Dc conferentie te Moskou Radioprogramma Marktberichten 8.7 6 O O Italiaansch Weermachtbericht BIRMA-WEG DOOR AARDVERSCHUIVINGEN GEBLOKKEERD Voetbalprogramma voor a«s* Zondag Zij. wien de wapenen ontvielen, die ge wond geraakt zijn, hebben het recht onpar tijdig behandeld te worden. Dat is een recht voor vriend, zoowel als voor vijand, er wordt geen onderscheid ge maakt, als na den slag de Roode Kruis-sol- daten te hulp snellen om gewonden te ver zorgen. Nederlander, in het Oosten ligt een taak voor u. Daar zal straks de Nederlandsche ambulance haar heilzamen arbeid gaan verrichten voor vriend en vijand. Steunt de Nederlandsche ambulance met uw storting op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Rome, 16 Sept. (Stefani). In zijn woer- machtsbericht no. 469 maakt het Italiaan- »che hoofdkwartier het volgende bekend: Gemechaniseerde Duitsche afdeelingen hebben met medewerking van de luchtmacht van de as op 14 en 15 September een krach tig offensief ondernomen op Egyptisch ge bied ten Oosten van Solloem, waarbij de Engelsche troepen gedwongen werden zich terug te trekken. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen hebben herhaalde malen de vijandelijke luchtmacht aangevallen, waar bij -zij in totaal twaalf vijandelijke toestel len omlaagschoten. Van onze vliegtuigen zijn tien niet teruggekeerd. Andere toestellen werden getroffen en hadden eenige gewon den aan boord. Andere eenheden van de luchtmacht hernieuwden des nachts het bombardement op Tobroek en op het gebied van Mersa-Matroe. Inrichtingen en opslag plaatsen alsmede concentraties gemechani seerde strijdmiddelen en spoorlijnen werden getroffen, er ontstonden vele branden. Vij andelijke vliegtuigen bombardeerden Beng- hasi, doch zonder eenig resultaat. Oost-Afrika: hevige activiteit van de ar tillerie, van mortieren en automatische wa pens in den sector van Wiltsjefit. Pogingen van den vijand om ons te naderen werden- prompt afgeslagen in den sector van Cul- quabert. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk schip met bommen getrof fen en zwaar beschadigd. De weg, waarlangs het oorlogs materiaal vervoerd moet wor den. Volgens te Nanking ontvangen betrouw bare berichten is Tjpengking voor een nieuw dilemma geplaatst ten aanzien van den vlotten toevoer van oorlogsmateriaal als gevolg van het feit, dat de weg door Birma op meer dan 200 plaatsen door zwa re aardverschuivingen is geblokkeerd, en wel in het bergterrein in het Zuidwestelijke deel van de provincie Joennan. De autori teiten van Tsjoengking stellen alle pogin gen in het werk om de beschadigde deelen van den weg weer voor het verkeer te ope nen. Men gelooft echter, dat hiermede ge- ruimen tijd gerpoeid zal zijn wegens de moeilijkheden welke het bergachtige terrein oplevert. SAMENSTELLING VAN BRITSCHE DELE GATIE VOOR MOSKOU. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.). Maandag avond is in Londen de samenstelling be kend gemaakt van de Engelsche delegatie die zich naar Moskou zal begeven voor de Amerikaansch-Engelsche-Bolsjewistische con ferentie. De delegatie zal onder leiding staan van lord Beaverbrook. UITZONDERINGSTOESTAND IN OSLO OPGEHEVEN. Oslo, 16 Sept. (D.N.B.) Rijkscommissaris Terboven heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de uitzonderingstoestand in .de Noorsche hoofdstad Oslo en omgeving met ingang van 16 September des ochtends om 5 uur is opgeheven. Berlijn, 16 Sept. (DNB.) In totaal tien Britsche vliegtuigen, waaronder acht bom menwerpers, werden de laatste 24 uur neer geschoten. Daarvan verloren de Britten bij slechts zwakke aanvalspogingen boven het Kanaal en de Noordzee op 15 Sept.. twee toe stellen. In den nacht van 15 op 16 Sept. wer den door Duitsche nachtjagers en lucht doelgeschut nog acht Britsche machines bo ven Noord West Duitschland neergehaald. Aan den ingang van de Iersche zee heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 15 op 16 Sept. een transportvaar tuig van 6000 brt. en voor Scarborough aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 12.000 brt. vernietigd. Beide schepen ge raakten in brand, waarbij verscheidene ont ploffingen werden waargenomen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers op 14 Sept. in luchtgevechten aan de Egyp tische grens vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten, en een bommenwerper. Lucht doelartillerie haalde twee vijandelijke jagers omlaag. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: drie Britsche bommenwerpers naderden op 15 September een Duitsch convooi op de Noordzee. Het hevige afweervuur van het luchtdoel geschut der schepen hield de Britsche ma chines op een afstand, vanwaar zij geen en kel doel konden aanvallen. Bij een poging van de Britten om boven de nabijgelegen kust om te keeren, werd een bommenwer per door de kustwacht neergeschoten. Het Duitsche convooi zette zijn tocht ongehin derd voort DE FUNCTIE VAN MEVROUW ROOSEVELT. Washington, 16 Sept. (D.N.B.) Mevrouw Roosevelt heeft op de door haar geleide persconferentie medegedeeld, dat zij 29 Sep tember om negen uur 's ochtends precies haar nieuwe functie ais „assistente" van Laguardia. den burgemeester van New- York. zal aanvaarden. Zij kent haar taak nog niet. Haar is echter verzocht de werk zaamheden der vrijwillige civiele verdedi ging te organiseeren en te leiden, zoo meldt Associated Press. Bij inbraak in een kledingma gazijn te Amsterdam. De reeks diefstallen van tevtielgoederen te Amsterdam is gisternacht voortgezet met een inbraak in een kleedingsmagazijn aan den Kloveniersburgwal, waar de dieven over het dak binnenkwamen, dat zij via een naastgelegen leegstaand perceel bereikten. De b.uit, welke hun in handen viel, be stond uit een hoeveelheid mantel- en japon- stoffen. ter waarde van ongeveer f6000. Uit een winkel in de van Ostadestraat werden 150 staven zeep en 100 pakjes zeep poeder gestolen. De dieven waren daar met behulp van een valschen sleutel binnenge komen. Door het uitbreken van eenige planken hebben ongewenschte bezoekers zich toer gang verschaft tot een loods aan den Laan- weg. Zij namen een kist spercieboonen. een kist druiven en een zak aardappelen mee. DOOR OP HOL GESLAGEN PAARD GEDOOD. Door een trap tegen het hoofd. Maandagavond sloeg het paard van den 63-jarigen landarbeider H. de Jonge te Kla- zinaveen op hol. De man viel van den wa gen en kreeg een klap tegen het hoofd. Dinsdagochtend is hij aan zijn verwondin gen overleden. Se klasse A H.R.C.Alcmaria Victrix; K.F.C.H.B.C.; West-Frisia—W.F.C.; R.C.H.—Z.F.C.; De Ken- nemersSantpoort. Se klasse A: V.V.Z.—Succes; Q.S.C.—Z.V.V.; Always For- wardK.V.V.; G.V.O.Hollandia en Zaandijk D.T.S. Se klasse B: BeverwjjkSchoten; RipperdaKinheim; H. F. C.D.E.M.; Tijbb.BloemendaalZand- voortmeeuwenHelder. 4e klasse A: Nog niet bekend. Res. Se klasse A: Helder 2-V.S.V. 2; Stormvogels 2-E.D.O. 2; W.F.C. 2—Kennemers 2; Ajax 3—H.F.C. 2; O.S.V. 2H.R.C. 2. Onderhond van een nur. Over enkele dagen terug naar Ver. Staten. Vaticaanstad, 16 Sept. Naar hier be kend wordt, zegt U. P., zal de paus heden morgen om half elf Myron Taylor, den per soonlijken afgezant van Roosevelt, in au diëntie ontvangen. Men gelooft dat de paus Taylor dan het antwoord op de boodschap van Roosevelt zal overhandigen. Voor zijn terugreis naar de Vereenigde Staten, die aan het eind van deze of in het begin van de volgende week per Clipper zal geschieden, zal Taylor waarschijnlijk neg besprekingen voeren met den kardi: naal-staatssecretaris Maglione. Men zegt dat Taylor na zijn terugkeer te Washington een bespreking met Roosevelt zal hebben. Het D.N.B. meldt nader, dat de particu liere audiëntie van Myron Taylor bij den paus een uur duurde. De paus ontving verder den Italiaan- schen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, Attolico. 25. Ze hadden nog geen tien passen gedaan of Pietje paste een truc toe. die hij met zijn schoolvrienden ook wel eens had gedaan. On- verwachts haakte hij zijn rechterbeen in dat van Pedro, die daar door op den grond viel. Piet in zijn val medesleepend. 26. Piet had gehoopt op die manier vrij te ko men. doch helaas, hij kreeg juist den mooien punthoed van Pedro over zijn cogen, en in zijn val gaf die er nog een slag op ook, zoodat het ding muurvast op zijn hoofd zat. Aanval op Donetsbekken mogelijk gemaakt door overtocht over Dnlepr. Uit berichten van Duitsche oorlogscorres pondenten blijkt, aldus meldt de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden", dat de Duitsche troepen door hun overtocht over den Dhjëpr uitgangspunten hebben gekre gen voor nieuwe aanvalsacties in de rich ting van het Dönetsbekken. dat bekend is door zijn geweldige industrieën en zijn groote bodemrijkdommen Ook de benedenloop van dien Dnjepr is overschreden door Duit sche troepen, die inmiddel in hardien stri'd diep in de Nogai-steppe ten noorden van het schiereiland de Krim zijn doorgedrongen. Duitsche gevechtsvliegers vernielden hier de terugtochtswegen van den vijand en ver braken in de allereerste plaats het verkeer op de spoorlijnen, welke naar de Krim lei den. De zich hier afteekenerde dioorbraak door de Dnjepr-Iinie vormt naar de mee ning van Londonsrhe militaire kringen een zeer ernstige bedreiging van de industrieele voorziening der Sowjet-Unie. De Amerikaansche delegatie heeft haast. Berlijn, 16 Sept (ANP). Blijkbaar maakt men in het kamp der vijanden van Duitsch land veel haast met de conferentie te Mos kou, zoo vernemen wij van welingelichte zij de, daar de leider der Amerikaansche dele gatie, Harriman, den wensch te kennen heeft gegeven naar een zoo spoedig mogelijke bij eenkomst. Deze haast is, naar in kringen, die in nauw contact staat met de Wilhelm- strasse, eenigszins begrijpelijk, daar tocli de jongste extra berichten over geweldige Duit sche successen in het Oosten bij Harriman en de heeren, die hem vergezellen, het denk beeld zullen hebben doen ontstaan, dat zij zich dienen te haasten om „de autobus niet te missen" Ook de uitlating van Lord Beaverbrook, die de arbeiders in de tankfabrieken in het voor uitzicht heeft gesteld, dat de door hen ver vaardigde tanks aan het front van Odessa, Leningrad en Kief in den strijd zullen wor den geworpen, noemt men vermakelijk. Lord Beaverbrook vergeet hierbij, zoo verklaart men, het recept mede te deelen hoe juist thans tanks naar Odessa, Leningrad of Kief gebracht kunnen worden. Tsjoengking en de conferentie te Moskou. Tokio, 16 Sept. (DNB.) Asahi Sjimboeu meldt uit Nanking, dat Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie aan de regeering-Tsjoengking geen toestemming hebben verleend aan de binnenkort te hou den conferentie te Moskou deel te nemen. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofocnmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.J5 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Orkestconcert (opn.). 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding. 12.00 De Romancers. 12.40 Almanak, 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest, soliste en dameskoor „Aethercharme". 2.00 Omroepsymphonie-orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool, piano en cello. 4.15 Rotterdamsch Philharmonisoh orkest (opn.). 4.30 Causerie (met graihofoonmuziek). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Otto Hen driks en zijn orkest. 6.15 Causerie Sociale zorg, ook voor U." 6.30 De Melodisten en solist. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Vraaggesprek en orgelspel. 7.45 Causerie „Ne derland en de opera". 8.00 Concertgebouworkest en solist (met toelichting). In de pauze (ca 20.50): Causeiie „Sym- phonische Kunst in Nederland". 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Engelsche uit zending: „National features of the Netherlands". Hilversum II. 301,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10 20 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Het ensemble Rentmeester. 11.45 Boijd Bachman en zijn orkest. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O Nieuws- en economische berichten. 1.00 Musette-orkest en soliste. 1.30 Salonorkest (om 2.00 Orgelspel en zang). 2.45 Revi- da-sextet. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Ensemble Jonny Kroon. 4 30 Voor de jeugd. 5.00 ChrisieJijke lectuur. (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting». 5.15 B.N.O Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Piano voordracht. 6.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.45 Gra mofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 De Ram bier.s. 7.45 Causerie „Brandende kwesties". 8.00 Boyd Bachman en zijn orkest, De Ramblers en zang met pianobegeleiding. 9.00 Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Met belangrijke werken van Neder landsche componisten om 11.20, 14.00, 15.20, 19.30 en 20 00 uur wordt het Nederlandsche muziekfeest voortgezet. Sport: Ir. A. van Emmenes houdt van 18.00—18.15 uur Hilversum II een causerie over het voetbalspel. Voor de jeugd: Schoolgaande jeugd zingt het Neder landsche lied onder leiding van Frans Verlaan. Reportages: Van 19.30—19.45 uur Hilversum I wordt in het kader van het radio-muziekfeest een reportage uitgezonden door Paul de Waart over het orgel ln den ouden tijd. Deze reportage wordt van 20.0020.15 uur voortgezet. ANNA PAULUWNA DAMCLUB EXCELSIOR. De damclub Excelsior is weer met twee tientallen een onderlinge competitie begon nen. De eerste uitslagen waren: le Tiental: L. SchoutenD. Jansen 0—2 Jb. Pieterse—T. Wiersma 2—0 D. v. d. WallenH. Veenstra 0—2 2e Tiental: D. Luik—A. Moolenaar 0—2 T. TeitsmaG. Schenk 2—0 NOORDSCHARWOUDE, 17 Sept. Aanvoer: 4-200 Kg. uien f 3.50. 900 Kg. peen f 340. 5800 Kg. spercieboonen f 15, 300 Kg. kroten f 3—4, 3400 Kg. roode kooi f 3.50, 42300 Kg. witte kool f 2, 3900 Kg. gele kool f 3.50. BROEK OP T.ANGENDIJK. 17 Sept. Aanvoer: 3000 Kg. yien f 3.50,'4500 Kg. peen f 3,40. 600 Kg spercieboonen f 12,15, 509 Kg. kroten f 4, 18000 Kg. roode kool f 3.50, S3000 Kg. witte kool f 2. 16000 Kg. gele kool I 3.50. PURMEREND. 16 Sept. Gemeentel. Kaasbeurs: verhandeld 16 par tijen. wegende 39.000 Kg., handel vlug, 40 plus f 55—56. 20 plus f 40—43.50. Kaasmarkt: 4 stapels kleine boerenkaas 40 plus f 5355, 1 stapel Goudsche f 62.50, 2 stapels volvette Edammer f 55—61.50 per 50 Kg., gewicht 1849 Kg., handel vlug. Runderen, totaal 695 stuks: 323 vette koeion voor de levering. 220 geldekoeien f 360470 per stuk, 102 melk koeien f 380675 per stuk. 30 stieren voor de levering, 20 pinken f 250—395 per stuk, 138 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren voor de levering, graskalveren f 158 230 per stuk. 146 nuchtere kalveren: voor de slacht voor de levering, voor de bokkerij f 4-070 per stuk, 35 vette varkens voor de slacht voor de levering, 45 magere varkens f 35—48 per stuk, 317 biggen f 18—48 per stuk. 580 schapen f 5580 per stuk. 245 bok ken f 25—70 per stuk. 799 lammeren f 30—55 per stuk. kipeieren f 1.05 per Kg. 2000 oude kinnen en hanen f 0.80—0.90 per kilo, konij nen f 0.90 per kg., 1200 eenden f 0.80—0.80 per Kg. Feuilleton door Adriaan J. Huisman 22. De oudere man keek hem vol verwachting aan. Wat voor voorwaarde zou Payne verbin den aan de vervulling van zijn vreeselgke taak? Ik ben hier door puur toeval, ging Payne voort. Misschien heeft één van uw dochters u wel verteld, dat mevrouw Vansittart op reis was om mijn oom, die tijdelijk in Stockholm verblijft, te bezoeken. Ze zijn heel goede vrien den en mijn oom bewondert haar buitenge woon. Ze is weduwe en mijn oom heeft haar al meermalen ten huwelijk gevraagd en of schoon ze een groote vriendin van hem is, heeft ze om een duistere reden dat nooit ge wild. Maar dat ze hem na aan het hart ligt, hebt u uit zijn boodschap van vandaag kunnen opmaken. Hg heeft haar om zoo te zeggen aan mijn hoede toevertrouwd en ik kan haar niet in den steek laten. Het is doodjammer, want ik voei geen sikkepit voor haar! Olsen legde zijn handen tegen de lamp. Het was altijd of dit hem kracht gaf tijdens een orkaan en of hij er ook kracht uit zou putten, nu hg zulk ee.i moeilijk besluit moest nemen. Er kunnen geen uitzonderingen worden gemaakt, zei hg heesch. Goed. Dagmar en Hildur zullen bij u zijn, als u het beslissende woord spreekt; ik moet aan den anderen kant van de barricade bljjven. Onzin! schreeuwde Olsen verontwaar digd. Je hebt het recht niet een dergelijke kans te verwerpen. Je hebt al deze menschen eenmaal gered. Waarom zou je noodeloos je leven offeren Hoe komt u erbij 7 Veronderstel, dat het gaat zooals u vreest. Veronderstel verder, dat wij hier hoven een paar weken in leven blijven en ontkomen. Hoe kan ik mijn oom onder de oogen komen en hem de waarheid zeggen Neen, dat meent u niet. U zoudt het zélf ook niet doen. Hoe was het ook weer met dien haat, waarvan de meisjes me verteld hebben Ik kan me precies voorstellen wat er is ge beurd. Het was om de kleine levende prooi in de boot te doen. Ging u terug, toen u het mon ster irt de gaten kreeg? Ik ben veel jonger dan u, meneer Olsen, maar ik laat me niet door u overbluffen! We hebben nog vier en twintig uur tijd, mompelde Olsen. Het zou precies hetzelfde zijn, als we nog vier en twintig seconden hadden! Laten we de zaak nu onder de oogen zien. U moet niet vergeten, dat u zoo hard barricadeeren en schieten kunt als u wilt. Maar het zal een heele toer zijn, om tot-het-uiterste gebrachte en wanhopige mannen aan den anderen kant van uw verdedigingslinie te houden. Als ze op een diëet van colza-olie worden gesteld, komt er herrie. Een paar van ons, die de kunst verstaan om hun kans waar te nemen, konden u van nut zijn. Olsen sloot de oogen, alsof hij op die manier aan een vreeselijk visioen wilde ontkomen. Laat het zoo zijn, zuchtte hij, moge de hemel ons helpen! Het was het doodvonnis over tachtig men schen... als het ergste gebeuren mocht? Olsen legde zijn hand op Payne's schouder; Als ik een zoon had, zei de vuurtoren wachter plechtig, zou ik willen, dat hij was zooals jij. Maar laten we nu de gedachten aan de gevaren, welke ons bedreigen, van ons af zetten. Misschien maken we ons wel noodeloos ongerust. Ik vrees, dat dat niet het geval is. Ik ken de kust hier. Als in dezen tijd van het jaar het slechte weer uit het Zuidwesten komt opzetten, zijn we er minstens een week mee opgescheept. Maar is er geen mogelijkheid om hulp te krijgen Bekwame mannen, onze beste zeelleden, de meest ervaren ingenieurs hebben een halve eeuw geprobeerd, om bij storm verbinding te krijgen met een rotsvuurtoren als deze. En ze zijn niet geslaagd. Er is geen middel. Goed, dat ik het weet, zei Payne met een soort navrante opgewektheid. Waar is uw tabakszak? Ik heb zin in een paar trekjes! Als ik u die vraag niet had gedaan, zou ik een massa tijd verknoeid hebben met te piekeren over een oplossing! Olsen moest een middel bedenken, om dien nacht ongemerkt de voorraadkamer te be reiken. De „IJgdrasil", welke bij de boei heen en weer kruiste, kwam hem daarbij nitstekend te hulp. Hij liet de wachters bij elkaar komen in het dienstvertrek en voorzag ze rijkelijk van tabak en hij zette één man om de buiten- galerij om naar de boot te kijken voor het ge val, dat zij een ander lichtsignaal gaf. Dagmar gaf na iederen maaltijd den sleutel van de voorraadkamer aan haar vader. Dit leek veiliger! Voor het overige was de kleine bevolking van den toren verzonken in de lethargische rust van, ongestilden honger. Dagmar en Hildur, op van doodelijke vermoeid heid, lagen in de keuken vast te slapen en de tranen liepen Olsen over het gezicht, toen hij zich als een dief in den nacht meester maakte van de afgetelde hoeveelheid meel en spel voor één maaltijd. Eén schrale maaltijd voor een- en-tachtig menschen was voldoende voor zeven-en-twintig schrale maaltijden voor drie! Hij had méér moeten nemen, dat wist hij, maar hij klemde zijn tanden op elkaar en liet alles verder liggen. Een week, mompelde hij in zichzelf, misschien tien dagen. Dat is alles. De hemel geve, dat ik niet gek word voor het einae komt. Payne, die op het licht moest letten, be greep, dat Olsen geslaagd was. De „IJgdrasil" verdween uit het gezicht; de wachters verlie ten één voor één de dienstkamer. Waar hebt u den buit? vroeg Payne, zoodra ze alleen waren. Verborgen in de keukenkastjes. Ik kon alleen maar gedestilleerd water machtig wor den als de meisjes morgenochtend zeggen dat er zoo weinig is, moet je ze maar wijs maken, dat er wat aan het toestel mankeert. Zoodra zich een gelegenheid voordeed, bracht Olsen de blikjes met levensmiddelen over naar de kasten in het dienstvertrek. Payne schudde het hoofd, toen het rantsoen voor den uitersten nood veilig was weggeborgen. Niet veel, zei hg kort. Ik zal toch niet méér nemen, klonk het beslist. Het is uw plicht om meer te nemen deïT Ik d6nk er ni6t aan' KweI me ni<* ver- Is er geen kans op ruzie morgenochtend' De purser en Cronstedt houdt de wacht als de voorraadkamer opengaat. heb mijn comedie goed sresDPPld tv blikjes? °Pen plaatsen aan&evuldB met leege Er scheen een nieuwe bul te ziin ir>00-öK„„ to Ce wl„C raaaCe aal WLSg'S den toren. De barometer daalde langzaam. Dat beteekende of meer wind en minder regen, of minder wind en méér hemelwater. Maar hoe het weer ook veranderen zou, of er een vliegende orkaan zou losbarsten of dat de wind en zee kalm zouden worden, het was alleen maar een kwestie van goed geluk, van toeval. 6 6 Payne beloofde bij het vallen van het getiji als het om de rots wat rustiger zou worden, de lamp in orde te maken, indien Olsen z°u probeeren, wat te slapen. Rust was absoluut noodzakelijk voor hem. Hij zou zeker neer vallen onder de physieke en geestelijke span ning, als hij zich niet althans een klein beetje rust gunde en er wachtte hem nog heel wat inspanning; er zou nog heel wat van zijn krachten worden gevergd. Olsen zag in, dat de Amerikaan gelijk had- Hij strekte zijn moede leden uit op de harde planken met een stoelkussen als peluw; <J,e dekens, welke Dagmar voor hem had bijeen' gebracht, hadden al weer haar weg gevonden naar de ziekenzaal. Het duurde geen minuut, of de torenwachter was in een vasten slaap. Het is maar goed ook, peinsde Payne. Hij had het geen half uur meer uitgehou* den! Axel Olsen sliep door tot het al lang breed dag was; zijn plaatsvervanger zorgde, dat niemand of niets zijn rust stoorde. Even na zevenen rapporteerde de wacht, da twee vaartuigen uit de baai naderden. H®1 eene was de „IJgdrasil" en de zeelieden stel den al spoedig vast, dat het andere een dienst- vaartuig van de kustinspectie was. Toen de beide booten de boei naderden, wer Olsen juist wakker. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2