DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER ONZE VOEDSEL- VOORZIENING BOLSJEWISTISCHE - TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN Verduisteren 19.49 uur Uitreiking nieuwe aardappelkaarten Kwaadaardige laster achterhaald Voorsteden van Teheran bezet Een nieuwe textielkaart S*Se~P*K* Nederland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELER 234 5Ü (2 LIJNEN) DONDERDAG Minder brood en vet, meer aardappelen te wachten ZONDER GROOTERE TOEPASSING VAN MACHINES GEEN PRODUCTIETOENAME 1 Onderhandelingen Batavia Tokio voortgezet Namen levende leden Huis van Oranje Nassau en duurt tot morgenochtend 7.20 uur f Duitschland strijdt voor Europa Zes Britsche koopvaarders vernietigd OMRUILING VAN MELKKAARTEN Bewegingsvrijheid in Londen beperkt? VRIJW1 EGIOEN HELDERSCHE COURANT 18 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-My. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder ^9e JAARC». No. 9339 ONGUNSTIGE WEERSOMSTANDIG HEDEN DRUKKEN DE OOGST OPBRENGST. s-Gravenhag., 17 September: Van deskundige zijde vernemen wij, dat de ongunstige weersomstandigheden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voedsel voorziening voor den komenden winter in ons land niet gemakkelijke^ maken. Reeds in normale tijden zijn wij van in voer van elders afhankelijk. Ons land is op één na het dichtstbevolkte land van Europa, LMgië heeft 4.6 inwoner per h.a. cultuur grond, Nederland 3.7 en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zielen te voeden van dé opbrengst van den hier beschikbaren cul tuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het benoodigde worden ingevoerd. En is de oogstopbrengst gelijk thans het ge val is, niet-al te gunstig, dttn stijgt de nood zakelijkheid van invoer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voor malige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Het heeft den voedseltoevoer naar.alle door de as-mogendheden bezette landen zonder meer stopgezet Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van de oogstopbrengst op de distributiemo- gelijkheden terug, en dwingt tot eeni- ge beperkingen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel over al lager geweest is dan normaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vetpositie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het krachtvoer voor het vee inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rant soenen behoort niet tot de onmoge lijkheden. BEOSAOeM StSTEEÖ QOOCt Hgr SHHTSCHE LANtSSOUWBSD&'JE VOOR MACHINES EK WgStfTUSCEN I03B/39" ZiO KSlifO** S M. SS3 MILUOM S.M. (Foto Polygoon v. Bilzen). FELLE STRIJD BIJ LENINGRAD. AAN BEIDE ZIJDEN VECHTEN HON DERDDUIZENDEN SOLDATEN. Inmiddels wordt al het mogelijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche autoriteiten hier té lande zich zeer veel inspanning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voedselpositie van Nederland zoo gunstig mogelijk te maken en aan de Nederlandsche distributie-autoriteiten alle mogelijke steun bieden, De Nederlandsche distributie-autoriteiten gevoelen diep leed over elke beperking, die, zij aan de bevolking moeten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hooren. Doch voorzichtig en vooruitziend beleid is nu eenmaal eisch. En dit beleid zal te meer succes hebben naarmate de bevolking de autoriteiten ster ker steunt en alleszins helpt om het sabo- teeren der distributie door den sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet enkel sorriberheid te ademen, Het aardappelrantsoen wordt ver hoogd. Wat wij in granen tekort ko men. hebben wij des te ruimer in aardappelen mogen oogsten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaard- appelen, die een maximale op- brfengst geven en het eerst op moe ten. En dit zijn niet de mooiste aardappelen. Maar daarna komen de mooiere aardappelen. Al zullen van ons in het komende winter- seizoen niet direct heldendaden worden ge vraagd, als vaij Willem Barentsz en de zij nen, hetHollandsche hart kan zich toch ook heden aan hen sterken. De winter moge koud zijn, en de distribu tie al en toe wat aan den krappen kant, de volhardende kracht ,van het Nederland sche volk blijft den ouden volksroem ge stand doen. Berlijn, 17 Sept. (DNB Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitsche pantserwagens gelukt, naar het DNB.van militaire zijde verneemt, tezamen met vluchtende bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste brugge- hoofd aan den Oostetijken oever van den Dnjepr te "vörmen. Ondanks de hardnekkige tegenaanvallen der Sovjets, die eenige da gen aanhielden, konden dé Duitsche troepen onder zware verliezen der Sovjets het brug gehoofd behouden en verder uitbouwen. Bij de gevechten in dezen sector werden op een dag zeven Soyjetbatterijen tot zwijgen gebracht, talrijke pantserwagens en vijf kan- nonneerbooten vernield en 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen a. d. Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever van den Dnjepr door en leden de volledig verraste bolsjewisten ook in deze geevchten zware bloedige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden on dernomen bolsjewistische aanvallen misluk ten door de standvastigheid der Duitsche soldaten. Van honderd Sovjet pantserwagens, die in den sector van een Duitsch legercorps aanvielen, werden er i,n korten tijd 68 ver nield, terwijl bij een dén volgenden dag on dernomen Sovjetaanval 29 Sovjetpantserwa gens in den strijd bleven. Door een ander le gercorps werden- binnen twee dagen 97 Sov- jetpantserwagens vernietigd. In gevechten die verscheidene dagen duurden, verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een lichte Duitsche divisie 127 pantserwagens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval vanuit een bruggehoofd ondernomen in anderhalven dag 3700 gevangenen, tér- wijl tijdens zware gevechten om een ander bruggehoofd 13.000 gevangenen werden ge Felle strijd bij Leningrad. Berichten van het front van Leningrad melden, volgens U. P„ dat de slag, welke dag en nacht voortwoedt, voortdurend in he vigheid toeneemt. Aan beide zijden nemen honderdduizenden soldaten aan de gevech ten deel. De schepen der Oostzeevloot on dersteunen de Sowjet-troepen te land, ter wijl alle matrozen en mariniers, .die op de schepen kunnen worden gemist, aan den strijd te land deelnemen. Duizenden leden van de volksgarde die enkele weken gele den nog in de fabrieken werkten, bevinden zich thans eveneeng aan het front. In aansluiting op het weermachtberidht van heden verneemt D.N.B. het volgende; Een nieuwe fase in de succesvolle gevech ten tegen de Sowjets is ingetreden, nu de Duitsche zuidelijke vleugel weder den strijd heeft opgenomen en een energieken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken riviersector waande de Sowjetverdediging zich voorloopig volko men veilig, te meer -waar hét aanhoudend slechte weer der laatste weken de bewe gingsmogelijkheid der Duitsche eenheden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 1 2 km. breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in ge slaagd hem op die plaatsen te bedwingen, die voor een verdere voortzetting der ope raties van belang zijn. Tokio, 17 Sept. (D.N.B.) De woordvoer der der Japansche regeering heeft medege deeld, dat de onderhandeligen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië worden voortge zet. De Japansche consnl-generaal te Bata via, Isjizawa, zet de besprekingen met de Nederlandsche antoriteiten Voort. Het Rijkscommissariaat deelt mede: In aansluiting op de gisteren bekend ge maakt verbeurdverklaring van de vermo genswaarden der levende leden van het Huis Oranje Nassau wordt op grond van art. 45 (1) van de verordening no. 138/41 door den commissaris-generaal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door economische en niet-economische ver- eenigingen en stichtingen, openbare en par ticuliere instellingen en inrichtingen, als mede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het huis Oranje Nassau wordt aangeduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze verorde ning zijn overtredingen en worden overeen komstig art. 45 (2) van de verordening no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is vast gesteld. Art. 3. De afkondiging van deze verordening ge schiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. Vanavond gaat de verduistering in om VIER SOORTEN. 's-Gravenhage, 17 September. De., secre- taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt» het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 Sept tot 3 Oct. a.s. zullen nieuwe aardappelkaarteh worden uitgereikt. De plaatselijke distribu- tiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen dit precies zal geschieden. De nieuwe kaarten zijn te onderscheiden In vier verschillende soorten en wel: a. Kaarten, gemerkt met de letter U, be staande uit dertien bonnen met opdruk „aardappelen" en genummerd van 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b. kaarten, gemerkt onet de letter V, be staande uit veertien bonnen met opdruk „aardappelen" en genummerd van 01 tot en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd. kaarten, gemerkt met de letter \W, wel ke dezelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U, doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B. d- de kaarten, gemerkt met de letter a, welke overeenkomen met de kaarten v, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgte en overzicht van de ver schillende kaarten, welke aan de verschil lende categorieën van personen zullen wor-- den uitgereikt. Kaarten U en V. a. 0-3 j. na 1 Oct. 1938 1 U-kaart en 1 V-krt. b. 4-13 j. na 1 Jan. 928 2-Ukaarten en 2 V- voor 2 Jan. '38 kaarten c. 14-20 j. na 1 Jan. 1921 3 U-kaarten en 3 V- v oor 2 Jan. '28 kaarten d. volwassenen voor 2 Jan. ^1 2 U-kaarten en 2 V-kaarten Voorts krijgen personen, die zwaren arbeid verrichten, een kaart ,U extra en personen, die zee zwaren arbeid verrichten, twee kaar ten U extra. Houders van vetkaarten Aan hquders van vetkaarten zullen onge acht den leeftijd of werkzaamheden, die zij verrichten, bovendien nog een kaart W. en een kaart X worden uitgereikt, zoodat een houder van een vetkaart, zoowel kaarten U en V als kaarten W en X ontvangt. Aardappeltelers. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf are of meer telergrond dan wel 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaar ten in aanmerking. In yerband hiermede dienen deze personen zich met hun stam kaarten en die van hun gezinsleden en hun inwonend personeel bij de plaatselijke dis tributiediensten te vervoegen. Dit zal dienen te geschieden op een nader door deze dien sten te bepalen dag, doch vóór 21 September Omtrent het gebruik der kaarten zullen nog nadere gegevens worden bekend ge maakt Hoofdkwartier van den Führer, 17 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten ontwikkelen zich de aanvalsihandelingen tot een operatie van den grootsten omvang. Duikbooten hebben in het noordelijk deel van den Atldntischen Oceaan zes vijandelijke koopvaarders met een to talen, inhoud van 27.000 brt. tot zinken gebracht. In het zeegebied rondom En geland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht in scheervluch- ten twee groote vrachtschepen zwaar beschadigd. Andere luchtaanvallen wa ren gericht op havenwerken aan de zuidoostkust var het eiland, alsmede op verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 15 September con centraties van Britsche automobielen aan de LybisohEgyptische grens aan en verstrooiden deze door het vuren met de boordwapens. Bij een aanval .van Duitsehe gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Heliopolis bij Caïro in den nacht van i5 op 16 September, ontston den groote branden en ontploffingen in vliegtuighangars en munitie-opslag plaatsen. De ijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in Zuidwest- Duitschland. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Ma rine-artillerie schoot twee, de luchtdoel artillerie een Britschen bommenwer per neer. 's-G ravenhage. 17 Sept. F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in 't openbaar de door niets gegronde bewering geuit, dat N.S.B.-ers in de Meidagen van het vorige jaar in Rotterdam op Nederlandsche solda ten hebben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp ge stuurd. PER 1 NOVEMBER. 's-Gravenhage, 19 Sept. Naar men ons van officieele zijde mede deelt, kan de uitreiking van de nieu we textielkaart tegen 1 November as. tegemoet' worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe distpbutieregeling van klee ding en huishondgoederen zullen tij dig worden verstrekt. Gezantschappen vertrekken. De Britsche troepen zijn gistermiddag on geveer 14 uur in de zuidelijke voorsteden van Teheran aangekomen. De bevolking toortt een gelaten kalmte. Naar verluidt, zegt U. P., blijven de Sowjet- en de Britsche troepen voorloopig nog buiten Teheran staan. voornamelijk daar de Sowjets blijkbaar eenigen tijd vroe ger afmarcheerden en daardoor voor de En- gelschen arriveerden. De geruchten volgens welke de Sowjets met opzet den Britschen troepen den weg naar Teheran versperden, zouden niet op waarheid berusten. Het Bulgaarsche en het Hongaarshe ge zantschap zijn uit Teheran vertrokken, Volgens berichten uit Bangkok heeft Gan- dhi openlijk de maatregelen der Engel- schen in Iran veroordeeld en verklaard, dat hierin de reden ligt voor de Moslemliga om de premiers van den Pendsjab. Bengalen en Assam terug te trekken uit de India Defence Committee. De algemeene toestand. Wat betreft den door het aftreden van den Sjah gekenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelmstrasse van meening, dat het besluit van den Sjah een onmiskenbaar teeken is voor het feit. dat hij met zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engelschen en Sovjets, op wier beloften hij meende te kunnen vertrouwen schipbreuk heeft geleden. De Sjah, evenals andere kringen in het midden-oosten heb ben klaarblijkelijk, zoo merkt men hier op, .met schrik gezien, dat de Engelschen zich bereid hebben getoond deelen van het land en ook aan de gebeurtenissen part noch deel hebbende rijksduitschers aan de bolsje wisten uit te leveren. Er zijn verschillende berichten ontvangen, waaruit op ondubbel- zinnigé wijze den indruk blijkt,, welke dit Britsche optreden in het midden-oosten heeft gemaakt. <i 's-Gravenhage, 17 September. De secretaris-generaal van het departement v. Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gele genheid wordt gegeven groene melkkaarten bij de distributiediensten te ruilen tegen R- melkkaajfen. Zooals reeds eerder is gepu bliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kinderen, die op 1 Febru ari jl. nog geen 14 jaar oud waren, in aan merking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet dé distributiestamkaart van het be trokken kind getoond worden. Na 1 October a.s. zal geen gelegenheid tot ruilen meer geboden worden. LOONEN IN WERKVERRUIMING EN „VEREVENINGSHEFFING.". De rijksdienst voor de werkverruiming heeft, ter 'beantwoording van een van ver schillende zijden gestelde vraag, na ge pleegd overleg met het college van rijksbe middelaars, aan de burgemeesters een cir culaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat van het loon der in de werkverruiming te werk gestelde arbeiders geen korting ten behoeve van de zoogenaamde „verevenings heffing" mag plaats vinden. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. 's-Gravenhage, 17 Sept. In den afgeloo pen nacht vonden enkele aanvallen van Britsche vliegtuigen plaats. Door neergewor pen bommen ontstond vrij groote glasscha de aan een kloosterkerk, terwijl ook een sa natorium beschadigd werd. Dooden of ge wonden zijn niet te betreuren. Om het aantal slachtoffers van bombardementen te verkleinen. In afwachting van toekomstige bombarde menten, hebben de Britsche autoriteiten de vraag overwogen, A het niet wenschelijk ware de onbeperkte bewegingsvrijheid van de Londensche bevolking té beperken. Een van de belangrijkste maatregelen, al dus S.P.T.. die onder het oog worden gezien, bestaat in een voorstel allen personen, die geen ambtelijke functie vervullen, te verbie den zich na het vallen van de duisternis op straat te begeven. De deskundigen-comi issie, die kort gele den Moskou heeft bezocht, heeft kunnem con- stateeren, dat dank zij den in de Sovjet hoofdstad geldenden dwangmaatregelen het aantal slachtoffers van de' bombardemen ten kleiner is dan te Londerr, daar het groot ste aantal slachtoffers voorkomt onder hen, die uit nieuwsgierigh' eid in de straten ver toeven of die op weg zijn naar huis uit bios copen en schouwburgen. Overwogen wordt eveneens de winkels vroeger te doen sluiten. Van dg Nederlandsche Propagandakom- pagnie Aan het Oostfront kwamen de eer-, ste berichten binnen. De S.S.-P.K. Nederland bestaat uit een aantal Nederlandsche jour nalisten, filmoperateurs, fotografen, radio omroepers, met bedieningspersoneel voor auto's en motoreh, die aan het Oostfront werken en zorgen dat zij die achterbleven, in hun couranten, op de film en via hun radio toestel op de hoogte blijven van de krijgs verrichtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht: en dan volgen verslagen die vertellen van den strijd tegen de bolsjewisten staaltjes van moed en trouw, van offervaardigheid, doorzet tingsvermogen en van goede kameraadschap. Dan zullen verslagen volgen van daden, ver richt door Nederlandsche mannen, die met de wapens in de hand de eer van ons volk en laftd hooghouden. De eer van ons land en volk, die gebiedt dat ook een legioen bestaande uit Neder landers, zich schaart aan de zijde van hen, die begrijpen en weten wat er verwacht wordt van een natie, die straks als gelijk waardige partner wil deelnemén aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trots^he daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk on eindig veel te danken zal hebben. Indien U meent dat bovenstaande overdre ven is blijft u dan weg, <want er ie geen plaats in het legioen voor betweters en af- wachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet, waarom de Europeesche wapenen aan het Oostfront moeten overwinnen, metot u dan aan bij het Gravenhage.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1