Siïnf Nicolaas OORLOGSSCHADE huisraad DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuwe regeling Verduisteren 19.47 uur I rijdt door Noord-Holland MEER DOELTREFFEND Klachten waren juist J fvlsnder brood, meer aardappeSen KONINGSTRAAT 76, DEN HELDER. TELEFf '234 S-j (2 LIJNEN) V R IJ D A G Drieduizend gezinnen bezocht GR00TE SUCCESSEN IN HET OOSTEN en duurt tot morgenochtend 7.22 uur Zware tuchthuisstraffen tegen communisten Nachtwakers van 't dievengilde Oneerlijk ambtenaar HELDERSCHE COURANT Hij maakt van kippanboetan moderne buitenhuisjes. Licht, lucht en... dankbaarheid 19 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9340 Het is nog wat vroeg voor Sinterklaas. De klok zal nog menigmaal de 24 uur vol moe ten tikken, voordat de ,,goed-heilig-man" zijn tocht over de daken aanvangt, voordat hij zijn goede gaven in dezen slechten tijd, rond strooit. Maar toch, wie de moeite neemt om eens door het polderland van Noordelijk N.- Holland rond te peddelen, die zal met ver bazing naar den kalender kijken en zich af vragen of het papierenblad zich in den tijd vergist en of we niet drie maanden verder in 1941 zijn, dan aangegeven wordt. In den kop van N.-Holland wordt ge zaagd, gehamerd, gevijld, geschilderd. In tal van onooglijke kippenboeten, waar de wind door kieren en reten onvriende lijk naar binnen drong en de bewoners deed huiveren van kou en narigheid, zjjn arbeiders aan het werk om ze „winter- klaar" te maken. In verschillende bollen schuren, waar het donker en ongezellig was, worden ramen en vensters aange bracht, worden kamers afgeschut, wordt behang geplakt en wordt de schilders kwast royaal gebruikt. Op donkere, ongerieflijke zolders wordt licht aange bracht en worden kamers getimmerd, waarop menige stadsche jaloers zou zjjn. In den kop van N.-Holland wordt licht en blijheid gebracht in gezinnen, waar men- schen in de meest bekrompen omstandig heden een jaar lang gehuisd hebben. Ruim twee maanden werkt het bureau „Vluchte lingenhulp Den Helder", aan de Oudegracht te Alkmaar, voor de gevluchte Nieuwedie- pers. En in die twee maanden is er een stuk werk gepresteerd, waarvoor men niet anders dan de grootste bewondering kan hebben. Duizenden gezinnen werden geregistreerd, honderden werden geholpen, van tientallen werd de huur verlaagd, voor anderen werden verbeteringen aangebracht, waardoor het tijdelijk verblijf tot een geschikte woon plaats werd. De directeur van Vluchtelingenhulp, die twee maanden geleden de opdracht - kreeg om te zien, wat hij voor de Hel dersche menschen in de verbanning kon doen, heeft zijn taak serieus opgevat en is zijn werk met enthousiasme begonnen. Hij wist, dat hier sociaal iets goed te maken was en heeft niet gerust, voordat hij zekerheid had, dat hij zooveel moge lijk menschen voor den winter aan een behoorlijk onderdak kon helpen. Men weet, dat er een plan is voor 1100 woningen. Men weet ook het sceptisme, waarmee de vluchtelingen in hun verblijven van dit plan hebben gehoord. Men gelooft niet, dat er één geëvacueerde voor den win ter in zoo'n nieuwe woning ondergebracht zal kunnen worden. De tijd zal moeten leeren in hoeverre dit pessimisme gegrond is. Wel weten we, dat een van de hoogste Nederland- sche autoriteiten ons gewaarschuwd heeft voor een al te groot optimisme. De heer v. d. Pluym is een realist. Hij is ten opzichte van het op tijd klaar komen van de woningen niet al te pessimistisch ge stemd, maar hij weet, dat al komen deze 1100 woningen gereed er nog honderden ge zinnen zullen zijn, die in een niet mensch- waardig verblijf zullen verkeeren en dus heeft hjj het vraa'gstuk van bewoning ook van een anderen kant bekeken en heeft een oplossing gevonden, die origineel, eenvoudig en doelmatig is. De directeur van Vluchte lingenhulp heeft n.1. zoo geredeneerd:* De menschen hebben maandenlang in schuren en boeten gebivakeerd, ze hebben een aanpas singsvermogen getoond, dat we eerlijk ge zegd, niet bij de Hollanders verwacht hadden, laat ze nu in de omgeving waar ze zijn, maar maak van de krotten, bewoonbare verblijven. Drie duizend gezinnen. Met die opdracht zijn de 12 contro leurs, die vluchtelingenzorg in dienst heeft, op pad gegaan en hebben benoor den het U, alle geëvacueerde gezinnen opgezocht. Drieduizend gezinnen hebben ze geregistreerd. Van die drieduizend ge zinnen hebben ze de levensomstandighe den opgenomen en de behuizing in oogen- schouw genomen en geval voor geval hebben ae bekeken of het mogelijk was tot een zoodanige verbouwing en verbe tering van de betrokken tijdelijke wo ning over te gaan, dat de Heldersche menschen, als het moet, rustig den wtn- t®r af kunnen wachten. In goed twee maanden is dit geweldige werk tot stand gebracht en nu is men met man enmacht bezig de plannen van de controleurs, allen bouwkundigen, die de amb telijke instanties gepasseerd zijn, uit te voe ren. In elf plaatsen word gewerkt. 82 bouw vakarbeiders zijn reeds ingeschakeld. Zoo wel in Br. op op Langendijk als in N. en Z.- Scharwoude, in Oudesluis en in de Zijpe, in Breezand en Anna Paulowna, in Heiloo en Bergen en in Egmond a. Zee, wordt gewerkt en gemoderniseerd aan verblijven, die eer tijds voor kippen en bollen dienst deden en die nu, onder de handen van de timmerlie den en schilders, tot zonnige, lichte buiten huisjes worden gemaakt. Dringende gevallen voor. De meest dringende gevallen worden het eerst onder handen genomen. Er zijn geval len van menschen, die zelf met een ontwerpje komen, die nog wat - geld op de spaarbank hebben en zich nu tot vluchtelingenhulp wen den om hen aan bouwmaterialen te helpen. Is dit plan redelijk uit te voeren, dan wor den deze menschen geholpen. Het is natuur lijk niet zóó, dat men menschen helpt aan billijke bouwmaterialen voor geldbelegging, doch alleen wanneer inderdaad de noodza kelijkheid van een woongelegenheid aanwe zig is. 48 tijdelijke woningen bij Den Helder. Met een belangrijk object wordt dezer dagen in de onmiddellijke omgeving van Den Helder begonnen. Het zijn de ldp- penschuren van den heer Lafère aan den Jan Verfailleweg, die nu onderhanden worden genomen en die binnen een maand, tot een 48-tal behoorlijke wo ningen zullen worden gemetamorfoseerd. De schuren zelf zal men straks niet meer herkennen. Er is een schuur van 60 me ter, die zal worden omgebouwd tot 10 behoorlijke woningen, woningen met een huiskamer, met een, twee, drie of vier slaapkamers, met electrisch licht en wa- x teraansluiting, met kasten en keukens en behoorlijke toiletten. Vele Heldersche gezinnen, die daar sinds maanden een nachtverblijf vinden, zullen „Vluchtelingenzorg" zeer dank baar zjjn voor haar initiatief. Op het land van den heer Lafère zijn tal van gezinnen, die dag en nacht niet naar Den Helder gaan. Deze krijgen dus een semi-permanent verblijf. Er zijn ook verschil lende gezinnen, die overdag in Den Helder zijn en die alleen 's nachts buiten doorbren gen. Voor deze gezinnen zullen behoorlijke nachtverblijven komen,met een kamer om 's avonds wat gezelligheid te vinden. Vandaag reeds zou men met den verbouw beginnen en de heer v. d. Pluym rekent er op, dat binnen eén maand het geheele geval gereed zai zijn. Waarschijnlijk zullen, tijdens de verbouwing, woonwagens gerequireerd worden om den menschen op deze wijze aan een nachtverblijf buiten de stad te helpen. Aan alles is dus gedacht. In een volgend artikel hopen we iets te vertellen van onze bevindingen in den pol der en van het werken van het bureau op de Oudegracht. 's-G'ravenhage, 18 September. De staatscourant van heden bevat liet volgen de besluit: Besluit van den wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën tot wijziging van de regelen betreffende de bijdragen van het rijk in de door oorlogs geweld veroorzaakte schade aam huisraad. (Wijziging van de regelen inzake huis raad 1). De regelen inzake huisraad 1, vastge steld bij resolutie van 4 December 1940 (Nederlandsche staatscourant d.d. 4 Dec. 1940. no. 237) worden gewijzigd als, volgt: L Na artikel 8 wordt ingevoegd een nieuw artikel luidende: Artikel 8a. (1) Indien de schade op of na 16 Sep. tember 1941 is toegebracht, wordt, in af wijking van hetgeen in de vorige artikelen is bepaald, voor verloren gegane of on herstelbaar beschadigde zaken een bijdra ge verleend ten beloope van den voor die zaken besteden aankoopprijs, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving, met dien verstande, dat de bijdrage niet minder bedraagt dan de verkoopwaarde dier zaken op 9 Mei 1940. (2) Bij de berekening van de bijdrage volgens het vorige lid worden echter niet in aanmerking genomen: a. geld en geldswaardige papieren; b. zaken, welke geen handelswaarde Hebben c. kennelijk overtollige zaken. (3) Voorts worden de navolgende zaken per persoon tot geen hooger bedrag in aanmerking genomen, dan bij elke zaak of groep van zaken is vermeld: a. bontmantels in totaal f 300. b. schilderijen en andere kunstvoorwer pen in totaal f 1000.—; c. verzamelingen, met uitzondering van schilderijen en kunstvoorwerpen in totaal f 400.—; d. voorwerpen, behoorende tot een spe ciale liefhebberij van den betrokkene in totaal f 400. e. sieraden .(met inbegrip van gouden en zilveren voorwerpen) in totaal f 1000. (4) De bijdrage aan één persoon toe te kennen in de schade veroorzaakt door één gebeurtenis kan het bedrag van f 10.000 niet te boven gaan. (5) Voor de toepassing van dit artikel wordt de rechthebbende op de zaken, met zijn echtgenoot (e). zijn minderjarige ei gen of aangehuwde, kinderen en de overige bij hem inwonende minderjarige kinderen over wie hij of zijn echtgenoote de voogdij uitoefent als één persoon beschouwd. (6) Dit artikel blijft buiten toepassing als de berekening van de bijdrage volgens de artikelen 1 tm. 8 tot een hooger bedrag zou leiden. II. Dit besluit wordt gerekend in wer king te izijn getreden op 16 September 194L J Een toelichting van den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden. Er is aan het departement van finan ciën een centrale organisatie gekomen voor afwikkeling der ooriogsgeweldschadezaken en defensieschad e zaken- De uitvoering van verschillende wetten, welke voorheen onder het departement van defensie res sorteerden. is naar het departement van financiën overgebracht. Het betreft hier o.m. de Inkwartieringswet, de wet Staat van Oorlog en Beleg en de Inundatiewet. De heer F. L. Rambonnet te 's-Graven- hage staat als algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden aan het hoofd van diezen centralen dienst, ge naamd: administratie voor de oorlogs- en defensieschaden. Onder deze administratie ressorteeren de afdeeling oorlogsschade, de afdeeling defensieschade. de afdeeling vervoerwezen, welke laatste afdeqüng behandelt de schaden van de Nederlandsche Spoorwe gen, van de tramwegmaatschappijen en van schepen. Voorts ressorteeren onder den al gemeen gemachtigde de directie van het grootboek voor den wederopbouw en de rijkscommissie van advies inzake weder opbouw publiekrechtelijke lichamen. Ook is in voorbereiding een regeling ter tegemoet koming in schaden, welke rechtstreeks door de bezetting worden geleden (bezet- tingsschaden). welke regeling eveneens onder leiding van den algemeen gemach tigde zal worden uitgevoerd. De aandacht, van den algemeen gemach tigde is in de eerste plaats bepaald geweest bij een versnelling van de afwikkeling der ingediende schaderekeningen Op dit punt zijn gpede resultaten bereikt. Van alle kan ten hoort men, dat de schadevergoeding is afgekomen Daarnaast, behoefde menige re geling, volgens welke de schadevergoedin gen plaats vinden, verbetering Het eerste resultaat is de verbetering van de hnisraadschaderegeling, welke in de staatscourant van beden is afgekondigd. Het A.N.P. heeft zoodra het de nieuwe regeling betreffende de huisraadschade ter oore kwam, een onderhoud gehad met den heer Rambonnet. Deze gaf direct, toe, dat de klachten, welke tot heden werden verno men over de getroffen maatregelen, wel ge fundeerd waren. Het meest betroffen zij de vergoeding der huisraadschaden. Tot heden was de regeling zoo: men gaf zijn huisraad- scha'de aan en deze werd bepaald naar de huurwaarde van de woning, waarin het huisraad zich bevond. Deze oude regelihg geldt voortaan als minimumbasis voor de uitkeering voor huis- raadschade. Thans is over de geheele lijn een herzie ning getroffen en wel als volgt: de slacht offers worden opnieuw opgeroepen. De en quêtecommissies hooren den betrokkene, waarbij bun 'oorspronkelijke aangifte als basis wordt genomen. Uitgangspunt is de waarde van het verloren gegane, waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met af schrijvingen. Voor bepaalde luxueuze artike len wordt, zooals uit het besluit blijkt, de waarde hoven een bepaald maximum niet in aanmerking genomen. Voorts wordt huisraadschade boven 10 duizend gulden niet vergoed. Dit maximum is in de plaats gekomen van het vroegere maximum van 7500 gulden. Wie nu nog een toeslag ontvangt op het reeds vastgestelde bedrag of in de toekomst het volle bedrag voor zijn schade aan huis raad ontvangt, krijgt dit geld uitbetaald op een spaar- of despositoboekje hij de Neder- Duitschland strijdt voor Europa -v 28000 brt vijandelijke scheeps- ruimte vernietigd. Vele an dere schepen beschadigd. Hoofdkwartier van den Führer, 18 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de Oekraine gaan de aanvalsope- raties ten oosten van den Dnjepr on weerstaanbaar voort. In den strijd oni de verdedigingsinstallaties van .Le ningrad werden groote successen be haald. Onderdeelen van een enkele di visie infanterie hebben alleen 119 ka zematten bestormd. In het zeegebied van de krim, voor het eiland Oesel in het Ladogameer, aan de monding van de Wolchow en in de Witte Zee heeft de luchtmacht drie transportschepen, in totaal metende 3.000 brt. tot zinken gebracht en 16 andere schepen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat een groot deel van deze scheepsruimte verloren is gegaan. Bo vendien werden een torpedojager, twee duikbooten en vier motortorpedo booten der Sowjets vernietigd. Motortorpedobooten hebben voor de Engelsche kust een door torpedojagers en bewakingsvaartuigen krachtig be schermd Britsch convooi aangevallen en ondanks den krachtigen afweer vier vijandelijke koopvaarders met een to talen inhoud van 25.000 brt. tot zinken gebracht. Na een succesvol gevecht met de Britsche torpedojagers, keerden alle booten onbeschadigd terug. Bij de Far- oer eilanden werd een groot koopvaar dijschip door vliegtuigen, welke uitge stuurd waren voor gewapende verken ning der zee, in scheervlucht zwaar be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Zuid- Oost-Engeland gebombardeerd. Bij po gingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht achttien vlieg tuigen. Hiervan werden 15 in luchtge vechten en drie dóór de luchtdoelar tillerie neergeschoten. Drie eigen vlieg tuigen worden vermist. Een gering aantal Britsche bommen werpers heeft in den afgeloopen nacht storingsaanvallen ondernomen op Zuid- west-Duitschland. landsche middenstandsbank, welke 250 fili alen in het land heeft, en derhalve niet in contanten. Men krijgt zijn schadevergoeding voor huisraadschade in dep vorm van, een spaarbankboekje tot een bepaald bedrag. Dit geldt dan voor bedragen boven f 100.-'- Wanneer het uit te betalen bedrag onder f 100 blijft, krijgt men een cheque op die zelfde bank. Nadat tusschen betrokkenen en een winkelier een koopovereenkomst betref fende aanschaffing van huisraad is tot stand gekomen, wordt het bedrag van het spaarbankboekje afgeschreven. De kooper en de winkelier dienen daarvoor een formulier te onderteekenen, welke formulieren ver krijgbaar zijn bij de kantoren van bovenge noemde bank. De getroffene gaat met zulk een onderteekend formulier naar de bank, die dan een cheque op naam afgeeft ten na me van den desbetreffenden winkelier. Te gen afgifte van deze cheque worden de goe deren door den winkelier aan den getroffe ne afgeleverd. De mogelijkheid, het spaarbankboekje al dus af te schrijven, bestaat alleen bij aan koop van gebruiksgoederen voor de huis houding en derhalve niet voor aankoopen van levensmiddelen, dranken én andere dergelijke verbruiksgoederen. De midden standsbank neemt echter slechts formulie ren betreffende afschrijving in ontvangst, indien het bedragen betreft van f 10 en hoo ger. Na verloop van veertien dagen na den datum van afgifte van het spaarbankboekje, kan op ieder boekje f 25 in contanten wor den afgehaald. Dit. is gemakkelijk, voor hen, die op geld zitten te wachten. Rentebetaling. Er is nog een novum in de nieuwe rege ling, aldus de heer Rombonnet, en die zal zeker in den smaak vallen. Men krijgt nl. een rente en wel ingaande 16 September. Dit geldt voor iedereen, ook al ontvangt men zijn boekje veel Latêr Hierdoor wordt het bezwaar ondervangen, dat men nu eenmaal niet allen het eerst kan helpen. De rente vergoeding is ook een aansporing om zijn geld rustig te laten staan indien men het nog niet aanstonds kan besteden zooals men het wel zou wenschen. Maar wel moet hieraan worden gedacht: besteedt het geld goed, met den toeslag is het uit. Verdere vergoedingen voor huisraadschaden worden niet meer verleend. Wij merkten den heer Rambonnet nog het volgende op: er zijn menschen, die zoo dringend om huisraad verlegen zaten, dat zij reeds inkoopen hebben gedaan van geleend geld. Hoe zullen de commissies staan tegenover deze personen? Hierop werd geantwoord, dat voor dege nen die met geleend geld gekocht heb ben, de schade-enquetecommissie bij uitzon dering zullen toestaan, het spaarbankboekje in contanten af te schrijven. „Is er nog iets te zeggen over de volgorde, waarin men wordt ongeroepen?" „Die volgorde wordt bepaald door de com missies. Niemand kan voorrang verkrijgen." Tot zoover het onderhoud met den heer Rambonnet, die laan het eind daarvan nog hulde wenschte te brengen aan den grooten arbeid, verricht door de schade-enquetecom- Vanavond gaat de verduistering in óm Broodrantsoen i0 pet. lager, Vï kilo aardappelen meer in de week. 's-Gravenhaee, 19 Sept Voor Ijet tijdvak van Zondag 21 tot en met Zaterdag 27 Sep tember zijn als nieuwe bonnen aangewezen: Voor brood of gebak, vleesch of vleeschwa- ren en melk de nummers 36 en voor aard appelen bon 37 reserve. De aangekondigde vermindering van het broodrantsoen gaat met deze periode in. Op de bonnen 36-4 brood zullen de gewone 4 rantsoenen verkrijgbaar zijn, doch voor de overige bonnetjes 33 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende week K rantsoen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de wekelijk- sche hoeveelheid brood: voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, vóór kinde ren van 14 tot en met 20 jaar 2000 gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelenrantsoen met 54 kilo. Zoodat op bon 37 reserve 354 kg. aardappelen ge kocht zal kunnen worden. 's-G ravenhage. 18 September. In het proces tegen communisten uit Amster dam heeft het Deutsche obergericht in Den Haag Donderdag vonnis geveld. 22 be klaagden werden veroordeeld tot tuchthuis straffen tot 12 jaar. Van hèt uitspreken van nog zwaardere straffen heeft men al leen afgezien, omdat de beklaagden geen leidende functionarissen waren en hun daden gepleegd zijn vóór 22 Juni 1941. den dag waarop de oorlog met de Sowjet-Unie begon. Wie na den 22en Juni 1941 commu nistische actie voert, heeft, zooals reeds be kend is gemaakt, de doodstraf te wachten. Rollen stof gestolen. Wanneer 's morgens om 4 uvlr het straat verkeer weer vrij is, geven politie en recher che te Amsterdam hun oogen extra den kost wijl op dat uur hier en daar langvingerige lieden te voorschijn plegen te komen, die hun buit in veiligheid willen brengen. Zoo trok op de Reguiiersgracht een fiet ser de aandacht van twee rechercheurs, wijl hij een groot pak achter op zijn rijwiel ver voerde Hij bleek een hoofdbewaker van een bewakingsmaatschappij te zijn en een rol stof te vervoeren, dien hij in een cape had gewikkeld. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de rol stof afkomstig was van een con fectiefabriek aan de Prins Hendrikkade, wel ker eigenaars, met het oog op de vele tex- tieldiefstallen in den laatsten tijd, een nacht waker hadden aangesteld, die in de fabriek dienst deed. Deze bewaker had tezamen met der: hoofdbewaker die hem notabene moest controleeren, den rol stof, welke een waarde van pl.m. f 450 had, tot goeden buit ver klaard. De beide oneerlijke bewakers zijn in arrest gesteld. Drieduizend gulden verduisterd. De Leidsche politie heeft in verzekerde bewaring gesteld de 30-jarige H. A. K., ambtenaar bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken, die zich heeft schuldig gemaakt aan "verduistering van een be drag van ongeveer drieduizend gulden. K. had deze gelden onder zijn berusting, van de Nederlandsche Heidemaatschappij, wel ke bestemd waren voor den aankoop van rentezegels, ten behoeve van arbeiders in de werkverschaffing Ongeveer een jaar geleden begon K, hiervan gld te leenen met de bedoeling, het geld later aan te zuiveren. Hij geraakte evenwel hoe langer hoe dieper in de schuld en heeft zich, toen hij geen uitweg meer zag, vrijwillig bij de politie aangemeld. MEISJE IN KELDERPUT VERDRONKEN. In Banholt, gemeente Mheer, is het vier jarig dochtertje van den landbouwersfami lie H. in een kelderputgevallen, waarin wa< ter was geloopen. Binnen enkele minuteq! werd het lijkje opgehaald. Geneeskundig^ hulp kon niet meer baten. missies en door de afdeeling oorlogsschade. Wat betreft de nieuwe huisraadschaderege- ling meende de algemeen gemachtigde te mogen opmerken, dat hier van een regeling kan worden gesproken, welke een ieder zal bevredigen. Een volgende k-eer zal hij nog een en ander mededeelen over nieuwighe den in andere schaderegelingen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1