DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren i 19.35 uur Officieel erkende sportbonden DEN HAAGS OUDSTE BEWOONSTER 102 JAAR Botsingen fusschen Britsche en Sovjettroepen TREINBOTSING IN ZWITSERLAND OPROEP VERPLEEGSTERS EEN HARDE WINTER FIJNSCHE SUCCESSEN TER ZEE Pond boter in 19 dogen Geen anthraciet voor kpokdoeleinden KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEH 234 5 (2 LIJNEN) WOE N SD AG DE MARKTREGELlfiQ VERZEKERT DEN B<H! AFZET. VAN ZIJN PRODUCTEI* ;bat "zal bu< ons. nooit, noodig zijn. Duitscbland strijdt voor Europa Ontbindingsverschijnselen bij de ingesloten Sovjets reed. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.30 uur Geert oorlogsschepen door de Dardanellen EIGEN RECHTER GESPEELD IRAN f HELDERSCHE COURANT 24 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgaveder Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder ^9e JAAR G.No. 9344 -• l DOO» «SCOOTER PCODUCTSE STEGÊM SU G8i.UK ELUVÊWBE PRWKSgH VAN DEM DUSTSCHSCV LATSDSOUW VAN 6.25 MILL'Aap SM*c!93g/33 TOT iö.85 MILLiARO SM. >n l&p& t (Foto Polygoon-van Bitsen). Uit het hoofdkwartier van den Führer, 23 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt hekend: Nadat de uitva'spogingen van de Bolsjewistische strijdkrachten die in het gebied ten Oosten van Kief waren ingesloten, zonder succes gebleven wa ren, hebben zich toenemende verschijn selen van ontbinding onder de vijande- Jijke strijdkrachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en com missarissen der Sowjets op laffe wijze de vlucht genomen _en hun troepen in de steek gelaten, teneinde zichzelf in veiligheid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sow jets kunnen als volkomen vernietigd beschouwd worden. Onder de gevange nen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sowjet-leger. Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van generaloberst Freiherr von Weichs en van den generaal der infan terie, von Stuelpnagel een belangrijk aandeel gehad. In den strijd tegen Bolsjewistische zeestrijdkrachten en transportschepen heeft het luchtwapen ook gisteren groo- te successen» behaald. Duikbommenwer pers hebben ten zuiden van Odessa een kruiser mét bommen bestookt, die daar- op in brand geraakte.Voorts werden een torpedoboot en een patrouillevaar tuig ernstig getroffen en werden negen vrachtschepen met tezamen 15.000 brt. vernietigd. In de wateren van Kroon stad bracht het luchtwapen een krui ser en een torpedojger tot zinken. Op een andere kruiser en twee torpedoja gers werden bomtreffers geplaatst. Een tankboot geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen wa ren gericht op militaire inrichtingen te Leningrad, vooijts op spoorlijnen van den vijand om Bransk en Charkow, als mede in .de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravi tailleeringsscheepvaart brachl het lucht wapen in den afgeloppen nacht ten Oosten van de monding van de Hum- ber een koopvaardijschip van 8.000 brt. tot zinken en bombardeerde Se ha ven van Great-Yarmouth. Bij den afweer van een vijandelijke luchtaanval op een konvooi, schoten mijnvegers vier, Britsche vliegtuigen omlaag. Noch des nachts noch overdag hóeft de vijand eenige militaire actie boven het gebied van het Duitsche rijk onder nomen. Tien dooden, veertien gewonden. Bern, 23 September (DNB). Op de lijn Bern—Thun is bij het dorp Kiesen tijdens mist een sneltrein in botsing gekomen met een boemeltrein. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn zeven A acht per sonen gedood en vijftien, k twintig zwaar ge wond. Nader verneemt het D.N B.: Het spoorweg ongeluk bij Thun heeft 10 dooden en 14 ge wonden geëischt. Onder de gewonden heb ben eenigen zware verwondingen bekomen. De oorzaak van het ongeluk ligt in het feit dat het traject voor den sneltrein vrijgege ven werd, zoodat deze op den personenti cm Vrijwilligers voor het Oostfront 's-GravenbaJe. Eenigen tijd is door de organisatieleiding van de Nederlandsche ambulance Oostfront medegedeeld, dat, in verband met de groote daaraan verbonden risico's geen vrouwelijk personeel kon wor den ingeschakeld. Ongetwijfeld is dit besluit voor tallooze verpleegsters, die zich bij eer sten oproep spontaan hadden gemeld een groote teleurstelling geweest. Naar wij vernemen wordt thans de mo gelijkheid geschapen, om deze en ook ande re verpleegsters deel te laten nemen aan het ambulancewerk achter het front. Het is de bedoeling in de verschillende Roode Kruis ziekenhuzen waar gewonde soldaten zijn ondergebracht een of meer zalen door Nederlandsche verpleegsters te laten ver zorgen Hi,er zullen bij voorkeur Nederland sche en Vlaa.msche gewonden opgenomen worden. De verpleegsters zullen voor zij hun taak aanvangen, ;n een der „zuster- heimen" van het Duitsche Roode Kruis een korte vooropleiding ontvangen, waarna zij bij de verschillende ziekenhuizen zullen worden ingedeeld Er ontplooit zich hier een arbeidsterrein van schier onbeperkten om vang. Hier is plaats en werk voor honder den ionge vrouwen, die ook hun krachten willen geven voor de leniging van het oorlogsleed. De daad is thans aan de Ne derlandsche vrouwen! Verpleegsters, die zich reeds voor de Ne derlandsche ambulance beschikbaar gesteld hadden, wordt verzocht, indien zij aan bo venomschreven taak willen medewerken, dit zoo snoedig mogelijk te berichten. De inschrijving voor nieuwe aanmeldingen is heden opengesteld Opgaven met uitvoeri ge inlichtingen, omtrent opleiding enz. kun nen gericht worden aan de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven hage. De winter vraagt iedereen extra uit gaven. Vele landgenooten moeten daardoor gebrek lijden. Winterhulp Nederland zal zich weer over die Nederlanders ontfermen. Uw bijdrage is daarvoor echter on misbaar. Brengt daarom een bewust offer bij de begin October te houden lijstencollecte. Duitsche stuka's boven de land engte van de Krim. WANHOPIGE POGING TOT UITBREKEN BIJ KIEF. H e 1 s i n k i, 23 September (D.N.B.): Officieel* wbrdt mëdegedeeld, dat een Finsche motortorpedoboot in den nacht van 21 op 22 September ten Oosten van het eiland Suursari in de Finsche Golf een Sowjet-mijnveger van 500 ton tot zinken heeft gebracht. Eén opvarende werd gered en ge vangen genomen, de rest der beman ning, die uit 35 koppen bestond, kwam om het leven. Op het Ladoga- meer is een transportvaartuig der Sowjets tot zinken gebracht Duitsche stuka's hebben nieuwe geslaag de aanvallen op Bolsjewistische veld- en ar tilleriestellingen op de landengte van de Krim gedaan. Op een vliegveld werden lood sen en gebouwen zwaar beschadigd en tien vliegtuigen vernield. Eveneens van militaire zijde wordt ge meld, dat stuSa's en gevechtsvliegtuigen in de Finsche Golf een Sowjetschip zóó ernstig hebben getroffen, dat het onder hevige ont ploffingen begon te zinken. Bij vroegere aan vallen was dit schip reeds zwaar bescha digd. Het tweede Sowjetslagschip in de Fin sche Golf, de October-Revolutie, dat gisteren zwaar beschadigd was, werd weer door twee bommen op het achterschip getroffen. In dezelfde haven werd aan boord van een groo- ten torpedobootjager brand veroorzaakt. DE OMSINGELING TEN OOSTEN VAN KIEF. B e rl ij n, 23 September (D.N.B.): Op 21 September hebben twee escadrorts Sowjetcavalerie een wanhopige poging ge daan, om het voortdurende opdringen der Duitsche troepen ten Oosten van Kief tot staan te brengei Door het geconcentreerde Duitsche vuur mislukte de aanval volkomen. De ecadrons werden volkomen vernietigd. De weinige overlevenden werden geyangen ge nomen.' Zij vertelden, dat zij de opdracht hadden, den Duitschen opmarsch naar het oosten met-alle mogelijke middelen tegen te houden. De politieke commissarissen hadden achter hen machinegeweren in stelling ge bracht en gedreigd ie.'er te'zullen neerschie ten, die aanstalten maakte om om te keeren of zich over te geven. Van pakhuis weer tot kathedraal. B e rl ij n, 23 September (D.N.B.): Zooals ook reeds te Smolensk en elders in het bezette Sowjetgetoied geschied is, is op order der Duitsche militaire autoriteiten de kathedraal te Borrissof aan de bevolking te ruggegeven voor het houden van godsdienst oefeningen. Nadat dit bekend was geworden, maakte de bevolking de kathedraal, die door de bolsjewisten als pakhuis was gebruikt, schoon en versierde haar voor de inwijding. Heiligenbeelden, die voor de bolsjewisten bij na 25 jaar verborgen moesten worden ge houden, werden te voorschijn gehaald en naar de kerk gebracht. Een veldgegstelijke zegende de kerk in. Daarbij waren ook vele Duitsche soldaten aanwezig. Toen de'geeste- lijke den zegen gaf, knielde de bevolking neer. Na bijna 25 jaar kon zij weer de ortho doxe lithurgie zingen. 's-Gravenhage, 24 Sept. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat* zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den vervolge gedurende ee'b tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopen van boter zullen worden geldig verklaard. Gedurende het tijdvak van Donderdag 25 September t.m. Maandag 13 October a.s. ge ven de met „36" en „37" genummerde boiy nen van de boter- en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram 22V2 cent reductie worden verleend. Voor enkóle takken van leidende organisaties nog aangewezen. sport niet Een eventueel verzoek van Bul gar'iie zal afgewezen worden. Berlijn. 23 Sept. (A.N.P.) Op den voorgrond der belangstelling staan de lan den Turkije en Bulgarije. In zijn voor het buitenland bpstemde uitzendingen legt An kara er in scherpen vorm den nadruk op. dat de Britsche regeering zich volstrekt vergist, wanneer zij aanneemt, dat bespre kingen van Turkije met Bulgarije en Italië betreffende den doorvaart van Italiaansebe oorlogsschepen onder Bulgaarsehe vlag door de Dardanellén gevoerd zouden zijn Moch ten voorstellen van dien aard gedaan wor den. aldus de Turksche olnroep. dan zou den zij een ijskoude weigering van den kant der Turksche regeering ontmoeten. Bulgarije zoo wordt geconstateerd, moet ondubbelzinnig ais oorlogvoerende staat be schouwd worden. De geruchten. die men over het Turksche standpunt in de Darda- nellenkwestie uitstrooit, moeten slechts be oordeeld worden als manoeuvres om Tur kije van zijn neutraliteitspolitiek af te brengen. 107 mlllloen nond voor de Turk sohe verdediging aangevraagd. Ankara. 23 Sépt (A.NP.) De Turk sche nationale raad is gisteren bijeengeko men om het wetsontwprn aan te nemen, dat voorziet in een buitengewoon crediet ten bedrage van 57 millioen Turksche nondon voor de nationale verdediging en in het uitgeven van nieuwe snaarbons voor een waarde van 50 millioen Turksche nonden. eveneens .voor de nationale verdediging. Na afloop van de debatten zal de nationale raad waarschijn lijk tot beein November op reces gaan. Von Panen weer In Tnfkb« Istanboel. 23 September (D.N.BA De Duitsche ambassadeur. *00 Papen. is. komende rut Duitschland. vandaag om 13 uur op het vliegveld van Yensiukeui geland en heeft zich naar het zomerverblijf van de Duitsche ambassade te Therapia bege ven. Naar wij vernemen heeft de secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming de vol gende sportbonden aangewezen als bevoegd, om in overeenstemming met de door het col lege van gevolmachtigden voor de> sport te verstrekken aanwijzingen, leiding te geven aan het wedstrijd wezen op het gebied van lichamelijke oefening en sport, voor zoover dit door ieder der voornoemde organisaties afzonderlijk wordt bestreken en bij den naam van ieder der aangegeven organisa ties is vermeld; met dien verstande, dat alle sportwedstrijden, sportdemonstraties en soortgelijke sportevenementen, waaraan wordt deelgenomen, door meer dart één ver- eeniging, aan de goedkeuring van het be stuur der daarbij betrokken organisatie zijn onderworpen. De Nederlandsche Athletiek-Unie (athle- tiek); Nederlandsche Biljartbond (biljart spel); Nederlandsche Boksbond (bokssport); Nederlandsche Cricket Bond (cricketspel); Nederlandsch Gymnastiek Verbond (gym nastiek); Nederlandsche Bond van Hand boogschutterijen (handboogsport), Nederland sche Hockey Bond (hockeyspel), Nederland sche Honkbal Bond (honkbalspel), Neder landsche Jiu-Jitsu-Bond (jiu-jitsu), Neder landsche Kaatsbond (kaatsspel), Nederland sche Kano Bond (kanosport), Nederlandsche Kegel Bond (kegelsport), Nederlóndsche Kolf Bond (kolfspel), Nederlandsche Korfbal Bond (korfbalspel), Nederlandsche Kracht sport Bond (krachtsport), Nederlandsche Lawn tennis Bond (tennisspel!, Nederland sche Roeibond (roeisport), Nederlandsche Rugby Bond (rugbyspel), Nederlandsche Amateur Schermbond (schermsport). Vereen van Nederlandsche Scherpschutters (schiet sport). Nederlandsche Ski Bond (skisport). Nederlandsche Squash Rackets Bond (squash racketspel). Nederlandsche Tafel tennis Bond (tafeltennisspel). Nederland sche Voetbal Bond (voetbalspel). Nederland sohe Wandelsport Bond (wandelsport), Ver bonden Nederlandsche Watersport Vereeni- gingen (zeil- en motorbootsport), Nederland sche Wielren Unie (wielrensport), en Neder landsche IJshockey Bond (ijshockeyspel). Voor enkele takken van sport zijn de lei-, dende organisaties nog niet aangewezen Dit houdt verhand met het feit. dat met enkele honden en offirieele instanties nog onder handelingen worden gevoerd over diverse aangelegenheden van organisatorischen aard Deze beschikking van den secretaris-gene raal zal dus binnen afzienbareti tijd worden gevolgd door een tweede, waarin de thans nog niet opgenomen borgden nader zullen worden aangewezen. „Opoe Klaasje" kan geen drukte hebben. (Van onzen Haagschen correspondent.) Den Haags oudste inwoonster, de weduwe Klaasje van Eijk, wonende in de Paramari- bostraat. wordt morgen. Donderdag. 102 laar. Een zeldzame gebeurtenis welke ech ter in étilte gevierd zal moeten worden, want opoe Klaasje, zooals het stille buurtjq haar pleegt te noemen, kan niet :veel druk; te meer hebben. De hoogbejaarde brengt im mers sedert den afgeloopen winter het groot ste deel van den dag. en vele dagen geheel in bed door. waarbij haar dochter en schoon zoon zooveel mogelijk er voor zorgen, dat 't het oudje aan niets ontbreekt. Haar gehoor is erg slecht geworden sedert zij de 100 ge casseerd is en van zich Zaterdagsavonds naast de kachel in de woonkamer „poede len" komt niet meer. Rustig verglijden haar dagen en het oudje is stil tevreden met haar lot, alleen dat zij haar kopje thee moet missen, begrijpt ze niet goed en dat de oor log, toch al een vaag begrip voor. haar, hier aan schuld heeft, ontgaat haar geheel. Er kan dus ditmaal op 25 September geen open hof gehouden worden aan de Para- maribostraat 121. maar opoe van Eijk zal op dezen gedenkwaardigen dag zeker niet vergeten worden. Misschien stuurt iemand haar wel een zakje thee! BRITSCHE BOMMEN. OP ZUID JUTLAND. Kopenhagen. 23 Sept. (DNB). Op enkele plaatsen in het Zuiden van Jutland hebben, naaf het teiegraafagentschap Ritzau meldt, Engelschë vliegers in den nacht van Zater dag op Zondag een aantal brand- en bri santbommen neergeworpen. Enkele huizen werden beschadigd. Mei tragischen afloop. (Van onzen Haagschen correspondent). Een diep-tragische gebeurtenis heeft zich dezer dagen in het naburige Rijswijk afge speeld. Een dame in de Beetslaan. die veel geplaagd werd door de ieugd in »de buurt trok op een middag een 10-iarigen iongen. behoorende tot een troepje belletrekkers, dien zii op straat achterhaald had. mee in huis. waar zii hem opsloot De moeder slaagde er tegen den avond niet in. den iongen te hevriidon en een rechercheur van politie had pas na veel moeite en dreige menten. succes Voor de ouderlijke wonbie aangekomen, zakte de iongen. die erg van «treek was toen hii werd aangetroffen in het huis van de verbolgen dame plotseling in élkaar en bleek aan hartverlamming tengevolge van de doorsjestane emoties -„-'„/Tori tp 7:i„ tv knaap was kort tp voren ernstisr ziek geweest en nog eendgs- zins verzwakt. Deze dramatisch gebeurtenis heeft groote consternatie veroorzaakt en de verontwaar diging iegens de dame die als eigen rech ter was opgetreden en de deernis met de zwaar getroffen ouders is groot in het an ders. weinig geëmotioneerde Riiswiik. De Justitie heeft de zaak in onderzoek en heel de huurt hoopt dat de bewuste dame voor de Haagsche rechtbank zal moeter verschijnen. Aflevering op bon K F verboden. 's-Gravenhage, 23 September: De directeur van het Rijkskolenbureau vestigt er de aandacht 'van het publiek op, dat het den brandstoffenhandelaren tot na der order verboden is anthraciet af te leve ren op de bonnen-gemerkt K F (kookdoelein- den). Deze maatregel is noodzakelijk, om- e dat anthraciet voor sommige doeleinden on misbaar is, terwijl voor koken zeer goed an dere brandstoffen gebezigd kunnen worden. r Vermogen van den vroegeren sjah In beslag enomen. Ankara. 23 Sept. (A.N.P.) Naar uit de Iraansche hoofdstad wordt gemeld, heeft zich te Teheran fusschen Britsche en Sow- iet troepen een botsing voorgedaan. Van weerskanten werd geschoten, zoo wordt in dit befifcht gezegd. Voor zoover tot dusver bekend is geworden, zijn verscheidene per sonen gewond. Naar aanleiding van dit in cident zijn tusschen de commandanten van de Britsche en Sovjet troepen besprekingen gevoerd. Van Britsche zijde 'zijn als gevolg van dit incident alle verloven voor de sol daten in Teheran opgeschort om nieuwe incidenten te voorkomen. Beslag op het vermogen van den VToegeq^n si ah. New York, 2 3Sept. (D.N.B.) Volgens de Associated Press is in Londen officieel be- hekend 'gemaakt, dat het in Londen belegde vermogen van den vroegeren Sjah van Iran geblokkeerd is. Hoe groot dit vermogen is, werd niet bekend gemaakt. Ankara. 23 Sept. (D.N.B.) Uit Teheran meldt de omroep te Ankara, dat de afgetre den sjah met ziin gezin uit Ispahan is ver trokken ep voornemens is. zich naar Britsch Indië te begeven. Rljksdnitschers aan de Turksche grens. Berlijn. 23 Sept. (A.N.P.) Naar wij van welingelichte zijde vernemn. zijn totdusver nog geen betrouwbare berichten ontvangen over het lot van de uit Iran uitgewezen Rijksduitschers. Men draagt hier alleen ken nis van berichten, dat de Rijksduitschers of tenminste een deel van hen aan de Iraansch-Turksche grens zou zijn aangeko men. De grenzen door de Sovjets1 ge sloten. Ankara, 23 Sept. (A.N.P.) In Teheran en Tabris zou, volgens gisteren ontvangen berichten uit Teheran, door de Sowjet troe- nen. het eeheele openbare vefkeer verboden zijn. Van de door de Sowjets bezette zone in Iran is het onmogelijk in verbinding te komen met het onbezette deel van het land of zelfs contact met het buitenland te krij gen. In de door de Sowjets bezette zone fs het verder verboden de grenzen naar de nabuurlanden te overschrijden Niemand kan het bezette gebied verlaten of ginnen- komen. Ankara. 23 Sept. (A.N.P) Naar de Traansché pers gisteren hpeït medegedeeld hebben opnieuw Iraansche troepenonderdee- len de Iraansch-Turksche grens overschre den, waarna zij geinterneerd werden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1