CtBumma Utat KOFFIE Openbare Bekendmaking EMMASTRAAT 85 GOUD, ZILVER EN JUWEELEN Zftadbnieuutó Vevduistst* l Verscheur Uw distributie- stamkaart niet Uitbetaling vergoeding ingeleverde metalen Denk om Uw DRUKKERIJ DE BOER Het sympathieke gebaar geeft ge Winterhulp? Collectanten gevraagd Burgerlijke Stand van Den Helder Belastingvraagstukken 8 receptenboekje wmm Officieele mededeeling. Uitbetaling vergoeding voor ingeleverde metalen TEGEN INLEVERING VAN TWEE GORT- OF HAVERMOUTBONNEN KOOPMANS1 BAKPOEDER (Bonvrij) ^Dan verkrijgt U goed gerezen pannekoeken of poffert ook zónder eieren. ïlieumó uit Ua& Ke,>dc en pending. Uw woning en uw rijwiel. Het is blijkbaar nog niet tot een ieder doorgedrongen, dat de tijd van verduisteren weer is aangebroken. Teveel menschen gaan nog te onverschillig met licht om. Ze knip pen het al te gemakkellijk aan en laten het zonder bezwaar naar buiten stralen. D!' is ten strengste verboden. Oorlogstijd is een duistere tijd, zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin. Men houde daar rekening mee. Iedere uitstraling van licht is een aan wijzing voor de vliegers, dat ze boven bewoond gebied zijn en beteekent een oriëntatiepunt. Dat mag men niet ge ven met het oog op het gevaar, dat men zelf loopt, maar ook om het gevaar, dat men daardoor veroorzaakt voor zijn om geving. Er wordt dus ten strengste op getreden tegen iedere overtreding van de verduisteringsvoorschriften. Ook aan de juiste verduistering van het rijwiel ontbreekt nogal eens een en ander. Dikwijls heeft men de fiets geheel verduis terd. Men meent dan het meest consequent aan de voorschriften te voldoen. Dat" is na tuurlijk onjuist. Men wordt op een in het geheel geen licht uitstralende fiets een ge vaar voor den weg. Verscheidene ongelukken zijn daardoor reeds gebeurd. Een verduister de, doch door een smalle spleet licht uitstralen de voorlamp en een rood achterlicht, zijn de voorschriften, waaraan iedere wielrijder heeft te. voldoen. Zij is niet alleen identiteitskaart. Het is wat ongelooflijk, maar het is een feit, dat verschillende menschen, na uitrei king van hun identiteitskaart, in de ver onderstelling verkeerden, dat ze nu met de distributiestamkaart niets meer te maken hadden en deze vernietigden. Dat men zich daarmee in groote moeilijkheden heeft ge stoken, bleek deze menschen, toen zij hun distributiestamkaart voor distributiebeschei den noodig hadden. Zij konden geen distri butiebescheiden krijgen en zullen oneindig veel moeilijkheden hebben voor ze weer in het bezit van een distributiestamkaart zijn. Men onthoude het dus goed, het ver nietigen van de distributiestamkaart is in geen enkel geval toegestaan. Ook na den vrede zal men zijn distributiestam kaart nog noodig hebben, omdat de dis tributie nog wel eenigen tijd door zal gaan. Wie zich den vorigen oorlog her innert, weet daarvan mee te praten. Ook het identiteitsbewijs is geen aange legenheid uitsluitend voor oorlogstijd. Het zal ook in de toekomst een eisch blijven, dat ieder Nederlander in het bezit is van een behoorlijke identiteitskaart. Deze zal dus ook geldig blijven. Zooals men in een officieele mededeeling in dit nummer leest brengt de burgemees ter ter kennis van belanghebbenden, dat voor de uitbetaling van de vergoeding wegens in geleverde metalen zitting zal worden gehou den ten kantore van den Gemeente-ontvan ger (Kerkgracht, ingang Van Galenstraat) van 912.30 uur en van 1416.30 uur en wel op Maandag 29 September a.s., Dinsdag 30 September en Woensdag 1 October. Voor de straten, die respectievelijk op die 3 dagen aan de beurt zijn raadplege men de advertentie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bij de inlevering teruggegeven deel B der oproeping moet worden meegebracht. De onderteekening moet thuis geschieden door den rechthebbenden of diens vertegenwoordi ger. Bij niet verschijning op het aangegeven tijdstip vervalt de aanspraak op vergoeding. In verband met de schaarschte aan pasmunt wordt verzocht wisseldgeld mede te nemen. VISITEKAARTEN! Na 15 October mogen orders op kaartjes niet meer geaccep teerd worden. - Indien Uw voorraad dus ontoereikend is, bestel dan directt Ooze groote sorteering is nog ongewijzigd. Koningstraat De sanatorium-patiënt, wien wij het over gebleven bedrag van de voor den wijkbe- zorger gestorte gelden stuurden, verzoekt ons opnamé van het volgende vers: De sanatorium-patiënt, Bij 't personeel zeer goed bekend, Kreeg, juist op den dag Dat hij een jaar in 't Sanatorium lag Een bedrag, groot ruim 26.in z'n hand, Toegezonden door de redactie van deze krant. Als zijnde het bedrag overgebleven Van hetgeen door velen werd gegeven. Voor den krantenlooper die 50verloor, Ik kreeg er echter een verrassing door. Ik dank de redactie voor het sympathiek idee. Zij maakte er een gezin gelukkig mee. Ook de onfortuinlijke krantenlooper dank ik heel komiek. Voor het verliezen van die vijftig piek! Bilthoven. B. Volgende week vangt de „Winterhulp" metterdaad te bewijzen. Volgende week zal men U huis-aan- huis komen vragen welk bedrag ge dis ponibel wenscht te stellen voor „Winter hulp Nederland". Overtuigd als wij zijn van de kommer volle dagen, speciaal voor vele bewoners van onze stad, begrijpen wij dat er geen schatten gegeven kunnen worden. Nie mand verwacht dit en niemand eischt dit. Maar men verwacht w e 1 iets anders. Men verwacht wel, dat men begrip zal toonen voor de nood, die reeds nu, doch in toenemende mate in den komen den winter geleden zal worden. En men verwacht ook, dat dit begrip de grootte van de giften zal bepalen. Wij schreven het gisteren: als er gegeven moest worden gaf Nederland altijd. Nim mer bleef het ten achter, wanneer de nood aan den man kwam en als het „alle hens" geblazen werd voor de liefdadigheid. Dan stroomden de giften binnen en bleef niemand ten achter. Laat dat ook nu zoo zijn. Laat ons allen nagaan, ied revoor zich per soonlijk, wrt hij te missen heeft. De eer zal enkele guldens kunnen missen, zonder er direct armer van te worden, de ander zal het met minder moeten volstaan. Maar de stuiver van den armen drommel zal gelijk staan met de guldens van den rijker bedeelde en tezamen zal het een eblangrjjk bedrag worden, hetwelk d eeerste „Winter- hulp"-inzamling in Den Helder oplevert. Wij meenen er niet meer over bheoeven N uit te wijden, dat er hulp noodig is. Aangenomen mag worden, dat iedereen daar diep van doordrongen is. Wilt ge Uw mede-landgenooten steu nen? Wilt ge een gave schenken aan die groote organisatie, die ook het vorige jaar zooveel nood kon lenigen? Wij zijn er van overtuigd, dat men in dezen zijn bereidheid zal toonen en dat de eerste inzameling ten bate van „Win terhulp Nederland" in Den Helder een succes wordt. Ook al gelden uiteraard voor onze stad bijzondere, factoren. Spoedige aanmelding verzocht. Voor de lijstencollecte van „Wniterhulp Nederland" zijn nog een aantal collectanten noodig. Men kan zich aanmelden aan Bureau Win terhulp in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg. Liefst voor Maandag 29 dezer. van 23 September 1941. BEVALLEN: E. M. GrasboerSchilder, d.; E. J. Donkvan Leeuwen, d. OVERLEDEN: P. HoogeterpNijdam, 48 j. ONDERTROUWD: P. B. van der Linden en A. Janssen; W. v. Velzen en N. Hermans. van 25 September 1941. GEHUWD: L. v. Reek en J. de Wilde; K. Slooten en D. Groet. Aftrek van gemaakte kosten? P. C. V., te Wieringen schrijft ons: Iemand, die huizen bezit, moet door de een of andere oorzaak van hypotheekhouder ver anderen. Dat brengt natuurlijk kosten mede, zooals honorarium notaris, rechten enz. Mag hij deze kosten van de opbrengst aftrekken? Onze belasting-medewerker antwoordt daarop ontkennend. Voor particulieren is geen aftrek toegestaan. Voor een bedrijf wel, omdat deze kosten dan als bedriifskoston aangemerkt worden en als zoodanig mogen worden afgetrokken. Iemand koopt op een veiling huizen of landerijen. Mag hij de veilingkosten, zooals honorarium notaris, rechten en strijkgelden van de opbrengst aftrekken? Ook óp deze vraag moet ontkennend ge antwoord worden, aangezien de kosten van aankoop niet op de inkomsten van het goed drukken. Op uw laatste vraag, die van minder alge- meenen aard is en die de betaling van uw aanslag over 1941 betreft, kunnen wij U mededeelen, dat het' antwoord van de inspec- In dit Vtetschloos vandaag, t toch brtngt 't mtna Dt alltrbtste „biefstuk"-Jus. Dt vroaar des huizes lacht maar wat. Met Albumona deed zt dat. OC PER PAKJE 1 ZONDER BON Met ALBUMONA doet de huis vrouw wonderen in de keuken met vele gerechten. Onovertroffen in uitwerking. Ook U kunt dat boekje met 70 recepten gratis bij Uw winkelier ontvangen. Het nieuwe LU. A. Sclu&te+i pfuxtuct! SCHQLTÉNS' **ROA(:P.'ELMEELFABRlEt:ENJ^G^OtllN&EN EÓXHÖl De Burgemeester der gemeente Den Helder brengt ter kennis van belanghebbenden,, dat voor de uitbetaling van de vergoedin gen wegens ingeleverde metalen zitting zal worden gehouden, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, ingang van Galenstraat, van 912(4 uur en van 1416(4 uur en wel op: Maandag 29 September 1941, voor de bewoners van: Achterbinnenhaven, Achterstraat, Ambonstraat, Anemonen- straat, Anjelierstraat, Ankerpark, Ambonstraat, Anenomen- Bassingracht, Basstraat, Begoniastraat, Beukenkampstraat, Bin nenhaven, Bloemstraat, Blomsteeg, Boerhaavestraat, Bonselaars- weg, Bothastraat en Brakkeveldweg. Dinsdag, 80 September: Breedwarsstraat, Breestraat, Breewaterstraat, Brouwerstraat, Buitenhaven, Burg. Houwingsingel Buijs Ballotstraat, Califor- niestraat, Cornelis Ditostraat, Crocusstraat, Cronjéstraat, Dahlia straat, Diaconiestraat, Doolhof, Dorus Rijkersstraat, Draaisteeg, Duinweg, v. d. Duin v. Maasdamstraat, Dijkstraat, Dijkweg, Emmastraat, le Emmadwarsstraat, 2e' Emmadwarsstraat, 3e Emmadwarsstraat en Erasmusstraat. Woendag, 1 October: Fabrieksgracht, Fazantenstraat, Gasstraat, van Galenstraat, Gladiolenstraat, Goudsbloemsraat, Goversstraat, le Goversdwars- straat, 2e Goversdwarsstraat, Gravenstraat, Gravendwarsstraat, v. d. Hamstraat, Hartensteeg, Hartestraat, Havenplein, Havik straat, Hector Treubstraat, Herzogstraat, v. Hogendorpstraat en Hoofdgracht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het bij de inlevering teruggegeven deel B der oproeping moet worden medegebracht. De onderteekening moet thuis geschieden door den rechthebbende of diens vertegenwoordiger. Indien een hoogere vergoeding dan die der metaalwaarde wordt toegekend, dient f>ok te worden medegebracht de mededeeling van de beslissing op het des betreffende verzoek. Bij niet verschijning op het aangegeven tijdstip vervalt de aan spraak op vergoeding. In verband met de schaarschte aan pas munt wordt beleefd verzocht wisselgeld mede te nemen. Den Helder, 26 September 1841. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. Gemeente Den Helder Het Hoofd van Politie in den zin der Wapenverordening der gemeente Den Helde- maakt bekend, dat thans ook onder meer het onder zich hebben van slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt (bij voorbeeld: degenstokken, ploer- tendooder» en boksbeugels), op grond van het bepaalde in artikel 11 (1) verboden is, terwijl thans ook voor het onder zich hebben van alle soorten alarmpistolen een vergunning vereischt is. Degene, die in strijd met de bepalingen der Wapenverorde ning van den Rijkscommissaris onder zich heeft, wordt inge volge artikel 2 (1) dei Verorde ningvan den Rrjkscomissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handha ving van de openbare orde No. 138/1941, gestraft met den dood, met levenslange tuchthuisstraf of tijdelijk van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf tien jaren, in gevallen van lich- teren aard met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren Degene, die echter vóór 1 Oct. 1941 alarmpistolen of boven bedoelde slag- en stootwapenen bij de politie inlevert, zal inge volge artikel 23 van het Eerste Uitvoeringsbesluit van den Se cretaris-Generaal van het De partement van Justitie, ter zake het onbevoegd onder zich hebben van genoemde wapenen, niet worden vervolgd. Worden na 1 October 1941 nog alarmpistolen of slag- of stoot wapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt, in het bezit van per sonen aangetroffen, die daartoe niet bevoegd zijn, dan zullen de bepalingen, waarbij zulks straf baar is gesteld in volle ge strengheid worden toegepast. Het plaatselijk Hoofd van Politie. De Commissaris van Politie. A. J. VAN DER HOEVEN. KOOPT NOG STEEDS TEGEN HOOGE PRIJZEN zegt moeder Stientje Daar zit nog cchtc koffie in 3.H.D. wordt zorgvul dig gemêleerd en ge brand. Het is uit de beste g»ondstoffen voor koffiesurrogaat bereid en vermengd met een flink percentage echte, geurige koffie. SIKGAJU Hi/ze* h&Zh Adverteert in dit blad Bij Tuchtbeschikking van den Inspecteur voor de Prijs- beheersching in het ressort Amsterdam, dd. 17 Juli 1941, is Bernardus Scholten, geboren te Zwolle, 28 Sept. 1884, van beroepsigarerihandelaar,wonendeEmmastraat77, Den Helder, veroordeeld tot betaling eener geldboete ten bedrage van één honderd gulden (f 100met last tot openbaar making van deze Tuchtbeschikking wegens overtreding van artikel I Prijzenbeschikking 1940 I (het tegen een hoogeren prijs dan geoorloofd verkoopen van cigaretten). De Inspecteur voornoemd. F voor een pak van 500 gram Bereidt het beslag met gebruikmaking van: VRAAGT UW KRUIDENIER. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N V. LEEUWARDEN tie juist is en dat de verrekening straks bij uw voorloopigen aanslag terecht komt. D. M. V., Oudeschild (T.). U kunt uw vragen op belastinggebied aan onze redactie Inzenden. Deze zullen dan door onzen belastingmedewerker worden beant woord. Urk, 24 Sept. 1941. Door 35 vaartuigen werd heden aan den vischafslag alhier, aangevoerd: 2656 kg kuil- aal (paling van 25240 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 20 kg lijn- of beUgaal, 0.68— 1.54 per kg; 20 manden pos 2.90 per mand van 27(4 kg; 270 manden nest 33(4 per mand. VOOR HET EERST. De veehouder G. Kramer heeft voor de tweede maal laten maaien en dit gras inge kuild. Dit is de eerste maal dat een dergelijke methode op Urk wordt toegepast. SPOORLOOS. Men meldt ons uit Lemmer, dat een 18-jarige jongeman gistermorgen met een boot uit de Lemmer is vertrokken om zijn snoekbaars- netten in te halen. Men had hem vooruit ge waarschuwd, dat hij niet moest gaan. Tegen alle waarschuwingen in, is de jongen toch zee- waart» getrokken en tot nog toe niét terug gekeerd. Hoogstwaarschijnlijk is hjj tenge volge van de mist de koers kwijt geraakt. De havenmeester en personen op verschillen de andere kustplaatsen zijn reeds gewaar schuwd om eventueele inlichtingen te geven over aankomst van een roeiboot. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP De Remonstrantsche broederschap telt op 't oogenblik 31 gemeenten, waarvan er een in het buitenland gevestigd is. De gemeenten te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht tellen respectievelijk SOUS, £92Jj, £864 en 1448 leden en 4, 8, 4 en voorgangers. De overige gemeenten tellen minder dan 1000 leden, waarvan Zevenhuizen in Zuid Holland mgt 14 leden de kleinste is. STAAN OF ZITTEN ONDER HET GEBEDT Er zyn tijdens den eeredienst soms van die pijnlijke momenten. Alles moet vlot loopen, vooral wat het liturgische gedeelte betreft. En nu komt het zoo vaak voor, dat men weifelt of men zal gaan staan of zitten blijven, als de predikant zal voorgaan in gebed. Dat zijn schijnbaar kleinigheden en toch weegt een ge meente dikwijls de ernst van iemands geloof en godsdienstigheid af naar zulke uiterlijke vormen. Nu is het wel merkwaardig dat een Kerkeraad een officieel besluit neemt over het al of niet gaan staan bij het gebed. Wij lazen in Hervormd Nederland: ,jDe Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente te Heerlen besloot, dat tijdens het gebed in den eeredienst allen blijven zitten. De Kerkeraad had zich afgevraagd waarom het voor de man nen eerbiedig is tegaan staan, als de vrou wen blijven zitten. Z. i. waren er drie redenen om allen te laten blijven zitten: le. het ver schil tusschen mannen en vrouwen is niet te verdedigen; £e. het rumoer van de opstaande mannen maakt de oogenblikken vóór het gebed allerminst plechtig en Se. eerbiedig zitten duidt meer op ootmoed en afhankelijkheid dan staan. Wij herinneren er in dit verband aan, dat in de kapel te Woudschoten gelegenheid is tijdens het gebed te knielen". Hoewel ieder in dit opzicht natuurlijk vol komen vryblyft wat hij wil doen, lijkt het ons toch jpfl een verstandige-maatregel, waardoor de rum bij het gebed veel beter tot uiting zal komen. Aldus luidt de meening van de redac tie van „Nieuw Leven". DE BIJBEL IN DE NIEUWE VERTALING MET KANTTEEKENINGEN. Als over eenige jaren de nieuwe Bijbelver taling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gereed is, (het Nieuwe Testament is reeds met zooveel dankbaarheid ontvangen) dan zal er ook behoefte bestaan aan een Bijbel met kant- teekeningen. De Statenvertaling met kantteekeningen heeft door de eeuwen heen den bijbellezer on schatbare diensten bewezen. De nieuwe ver taling vraagt natuurlijk ook nieuwe kanttee keningen. Thans immers zijn kantteekeningen moge lijk, die meer inhoud hebben dan de oude en verouderde. Op het gebied van bijbelverklaring heeft de wetenschap veel bereikt, dat zyn weer slag zou kunnen vinden, in duidelijke en be knopte aanteekeningen by den heiligen tekst. Het is dan ook een verheugend feit, dat nu reeds, nu wij de nieuwe vertaling nog gestadig zien groeien, het plan naar voren is gekomen om nieuwe kantteekeningen te geven bij den „nieuwen" Bijbel. Naar wij vernemen, is de voorbereiding begonnen en wij zijn in de ge legenheid daarover enkele mededeelingen te doen. De initiatiefnemers, de uitgevers Bosch en Keuning N.V. te Baarn, hebben de' heeren Prof. Dr. J. H. Bavinck, Bilthoven en Prof. Dr. Joh. de Groot, Utrecht, bereid gevonden de redactie van dit uitermate belangrijke werk op zich te nemen. Het ligt in de bedoeling de vervaardigers van de aanteekeningen voor namelijk te zoeken onder hen, die nu bezig zijn met de Bijbelvertaling.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3