VenhaSc Dankbare veehouders bijeen De [/'MMtO-Wh. wadntcc GELDIGE BONNEN 3'/i Verzamelt vogelvoer De strijd tegen den zwarten handel Spört?eest van de Duiische oorlogsmarine Uit Alkmaar^ voor den winter handhaaft zijn kwaliteitsbeginsel onder alle omstandigheden BESCHUIT KOEK BISCUIT BONBÓNS SUIKERWERK Italiaansch Weermachtbericht in de week van 28 Sept* t/m 4 Oct. 1941. 'g-G ravenhage, '26 September: De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren schrijft ons: Ook de komende winter moet alle volksge- nooten, die van de natuur houdefn. op hun post vinden. Het is nu meer dan ooit zaak, nuttige vogels, die bij ons overwinteren, door het jaargetijde, dat >o weinig voedsel biedt, heen te helpen. Daar oliehoudende zaadsoor ten zeer schaarsch zijn, moeten de door de tuineigenaars zelf gekweekte hennepzaadjes en zonnepitteri zonder meer voor het voeren van de meezen klaargehouden worden. Een waardevol bijvoer voor vogels, die zachte dingen eten, is gedroogde wilde bes sen, zooals ook roode en zwarte vlierbessen, lijsterbessen, hagebotten, bessen van den roo den eu witten doorn, die door den natuur- en vogelvriend gemakkelijk verzameld en dan thuis gedroogd kunnen worden. Bij het dor schen van de nieuwe oogst zijn er overal minderwaardige korreltjes en zaden van on kruid, die waardevol vogelvoeosel opleveren. Vele van onze gevederde helpers zijn het slachtoffer geworden van den strengen win ter van 1939. De Vereeniging voor Dierenbescherming •wendt zich nu tot alle vogelvrienden in de stad en op het land met de vraag, nu reeds met het verzamelen en het drogen van zaad korrels en wilde bessen te beginnen voor de winterbehoefte. v Duistere daden in Zwolle. De economische recherche te Zwolle heeft wederom verschillende gevallen van frau duleuze slachtingen achterhaald Zoo bracht ze aan het licht, dat R. J. v. d. V. den vleeschnood had trachten op te hef fen door twee biggen te slachten. C. W. J. van R. had een varken vet gemest in een smederij en yervolsrens geslacht met behulp van den slager J. J. S. Voorts zag een bri gadier van deze recherche een jongen fiet sen met een koffer achter op het rijwiel. Niet ver van hem af fietste zijn vader. Dit trok de aandacht van den politieman, die eens een kijkje in den koffer nam. Resul taat: een geslacht varkentje, afkomstig van G. R. uit Zalne in Zwollerkerspel. Bij een huiszoeking bij J. H. vond de po litie een geslachte pink. bij dit geval wa ren ook betrokken H. S. en G. J. H. Bo vendien werd bij H. een groote partij rij wiel buiten- en binnenbanden aangetrof fen en ettelijke kisten met flesschen rij - wielolie Dit alles behoorde toe aan den schoonzoon van J. H.. zekeren M. ten B. Alle voorwerpen zijn in beslag genomen; tegen de overtreders is proces-verbaal op gemaakt. Rome, 26 September (Stefani): Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In den afgeloopen nacht is het vlieveld Mi- cabba op Malta opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Oost-Afrika: In den nacht van 24 op 25 September hebben de garnizoenen der ves tingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aan- valspogingen van den vijand verijdeld. Den vijand werden verliezen toegebracht. Noord-Afrika: Levendige activiteit van on ze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen, die in den middag van 24 September Misoerata gebom bardeerd, in scheervlucht met machinege weervuur bestookt en ongeveer tien dooden onder de inlandkche bevolking alsmede scha de aan woonhuizen veroorzaakt hebben, wer den mlaaggeschoten. Een ander Engelsch vliegtuig werd te Benghasi door den afweer op den beganen grond getroffen en stortte brandend in zee. Verschillende prominenten aan den start. Van 25 tot 28 September organiseeren een heden van de Duitsche oorlogsmarine, wel ke in het bezette Nederlandsche gebied ge stationeerd zijn, op hét sportveld aan de Laan van Poot en in het zwembad aan de Mauritskade in den Haag een groot sport- feest met wedstrijden in athletiek, voetbal, „faustball" en zwemmen. Gisteren en vandaag waren en zijn de voorwedstrijden. Zondag worden de beslis singswedstrijden gespeeld. Gistermiddag had de „faustbalf-eindstrijd van de A-klasse plaats. Voor dezen eindstrijd was ook van Nederlandsche zijde groote belangstelling. Het „faustbalT'-spel is een uitgesproken Duitsche sport, die tot hooge ontwikkeling is gebracht. Het is evenals handbal in Duitschland als kijkspel zeer populair. De beslissingswedstrijd voor handballers wordt hedenmorgen gespeeld, 's Middags wordt de winnende ploeg van de voetbalwed strijden aangewezen. Beide beslissingswed strijden zijn op het sportveld aan de Laan van Poot te volgen. Onder de marinesoldaten bevinden zich veel bekende sportslui, die in hun civiel le ven diverse malen op sportgebied onder scheiden werden. Publiek heeft bij al deze wedstrijden, die veel spanning beloven, vrijen toegang. EEN DUUR WINKELBEZOEK. Winkelen is „een door dames graag be oefende bezigheid, welke als regel een bres in de beurs van de betrokkene pleegt te slaan. Een bezoekster van een modemagazijn in de Kal verstraat te Amsterdam raakte daarmee echter haar geheele portemonnaie kwijt, zonder er iets voor terug te ontvan gen. Daar de inhoud niet gering was een bedrag van f 400, stelde zij de politie van het geleden verlies in kennis, alsook van haar vermoeden, dat hier van diefstal sprake zou zijn. OUDE HEER ONDER DE TRAM. Gistermorgen omstreeks 9 45 is de 71-jarige E. te M. uit 's-Gravenhage in de nieuwe Scheveningéche Boschjes door de blauwe tram aangereden Hij was op, slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal KIND DOOR TRAMWAGEN OVERREDEN. Op den hoofdweg te Amsterdam is gister middag te ohgéve'er half Vijf een 3-jarig meisje bij het oversteken van den rijweg on der een tramwagen van lijn 17 terecht geko men. Het kind werd op slag gedood. Het lijkje werd naar het Wilhelminagdsthuis ge bracht. Den bestuurder van den tramwagen, die er ondanks krachtig remmen niet in slaag de. de aanrijding te voorkomen, treft niet de minste schuld. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING DAALT. Uit het jaarverslag over 1940 betreffende de werkloosheidsverzekering blijkt, dat in het afgeloopen jaar het aantal gesubsidieer de vereenigingen met werkloozenkas terug liep van 133 tot 108, waarvan 89 met natio nale en '19 met plaatselijke kas. Het aantal verzekerden daalde van 592 511 op f 528.470 of met 64.041 (bijna 11 pet.) De verzekerden brachten in '40 totaal f 7.25L402.53 aan contri butie op of gemiddeld f 129* per verzekerde Van de 136 kassen, die in 1940 in het g§not van subsidie waren, ontvingen 90 een sub sidie van 100 pet. 46 van meer dan 100 pet. Het totale subsidie bedroeg f 8.938.623.21. Aan de verzekerden werd f 15.933 000.38 uitge keerd of gemiddeld f 28.43 per verzekerde en f 197 p.er uitkeeringsdag. De uitkeerin- gen (in ronde cijfers) bedroegen aan de ver zekerden in de bouwvakken f 3.827.000, land en tuinbouw f 2 266.000, metaalnijverheid f 2.298.00, fabrieksnijverheid f 1.577000 en grafische vakken f 1.168.000. Van 1917 tot en met 1940 werd aan verzekerde werkloo- zen totaal ruim 290 milioen gulden uitge keerd. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE ONDER HET RUND VEE EN VAN ANDERE VEEZIEKTEN IN NOORD-HOLLAND. De heer H. K. Koster opent als voorzitter de vergadering, met een woord van dank aan den heer J. Saai voor de ruime bijdrage, welke ter beschikking is gesteld door het Provinciaal Bestuur. "N33NIH3IAV Ingekomen stukken, Van het Provinciaal Bestuur is toezegging gekomen, dat een subsidie van f 100.000.— ter beschikking wordt gesteld, mits aan ver schillende voorwaarden wordt voldaan. De voorzitter deelt mede, 'dat een en ander is geschied na verschillende besprekingen, waaraan ook het dagelijksch bestuur heeft deelgenomen. Waar het stuk eerst den vori gen dag is binnengekomen, is het moeilijk er in détails op in te gaan. In hoofdzaak is het echter de bedoeling de ruiling mo gelijk te maken. Overigens spreekt de geest uit dit schrijven voor zichzelf. Begrooting. In verband met het hiervoor toegezegde subsidie wordt het mogelijk de B-leden bij na allen na 1 jaar als A-ieden in te schrij ven. Niet allen, wijl dit subsidie ad circa f 47000 niet de geheele overboeking moge lijk maakt. De bijdragen van de leden-veehouders wor den in verband met een en ander geraamd op: A-leden 99000 dieren a f 0.30, B-leden 26000 dieren a f 0.73. De geheele begrooting sluit ten slotte met een bedrag aan inkomsten en uitgaven ad i 130.368, waarbij f 3321 is geraamd voor on voorzien en wordt zonder discussie goedge keurd. De verplichte veelevering door middel van ruilverkaveling dienstbaar te maken aan de sa neering van de veestapels. De voorzitter merkt op, dat deze veeruiling behoort te worden uitgebreid. Door de ver plichte veelevering is het mogelijk de sta pels zoo goed als vrij te maken van dieren, die reageeren. Dit is natuurlijk theorie, doch de practijk kan deze benaderen. Daarbij is het het best de dieren te ruilen in eigen kring. Op deze wijze worden onkosten ge spaard, terwijl de dieren blijven in eigen omgeving. In verband met een en ander zijn niet de afgevaardigden der vereenigingen, doch de volledige besturen ter vergadering uitgenoo- digd, aangezien huisbezoek bij de diverse le den, vermoedelijk noodig zal zijn. Bewezen is. dat circa 50 van de t.b.c., welke onder de bevolking voor komt, rundertuberculose is. De her van Twisk zegt, wel aanbod te heb ben, doch geen vraag. Hij informeert verder naar de soort koeién. welke in aanmerking komen. Het gebrek aan koopers schijnt meer al gemeen voor te komen. Hiervoor echter zal huisbezoek noodig zijn. Er zijn te weinig menschen. die de noodzaak inzien hun stal te verbeteren en hierop zal dan ook worden gewerkt «•Feuilleton door Adriaan J. Huisman 31. Olsen liet den brief vallen en bedekte zijn gezicht met de handen. Hij gaf een oogen- blik toe aan de verdooving, die het schok kende nieuws over zijn geest had gebracht. Payne ging zacht p hem toe, legde zijn hand op zijn arm en zei: Het is geen prettige tijding voor u. Ik denk, dat u wel voortaan een doodelijken haat aan onze familie zult hebben. -- Waarom zou ik iemand haten, die één van mijn meisjes fortuin en aanzien brengt? Och, in elk geval zal ze mevrouw Aagaard zijn vóór de wereld veel ouder is, zei Payne filosofisch. Daar lijkt het tenminste heel veel op, stemde Olsen toe. Maar ik heb zoo'n vermoeden, dat je brave oom en ik geen on aangenaamheden zullen krijgen over Hildur. We zullen haar maar deelen als een dochter, voegde hij er glimlachend aan toe. Ik ben er blij om, zei Payne, dat u het op die manier opneemt. Een poosje zwegen ze beiden. Olsen was in gedachten verdiept en terwijl zijn oogen op den jongen Amerikaan bleven rusten, drong het tot hem door, dat er niet alleen een pre tendent was voor zijn pleegdochter, maar dat het ook niet lang zou duren of er zou een poging gedaan worden om zijn eigen kind uit het vaderlijk nest weg te halen! Als Traill, zei hij, Hildur's genegen heid wil winnen, moet hij niet trachten haar bij verrassing te nemen. Maar hij schijnt dit element in de situatie zelf in te zien. Hij zal niet direct uit Christiansand wegloopen, als je aan land komt, denk ik... en jij zelf ook niet! Neen, meneer Olsen, antwoordde Payne met zooveel nadruk, dat er een glimlach op het gegroefde gezicht van "zijn toehoorder kwam. Ik zal de eerste dagen de rots nog wel niet verlaten. Er moet op 'n massa dingen hier orde worden gesteld. Als dé aflossing komt, moet ik de menschen helpen schoon-schip maken. Maar ondertusschen kunnen Aagaard of Dagmar... je moet zelf maar zien, wie je het liefst in vertrouwen neemt het pad al een beetje effenen... Neen, antwoordde Payne, daar komt niets van in. Als u mijn oom leert kennen, zult u zien, dat het een eerste-klas vent is, die van „fair play" houdt. Als Hildur een nieuwen vader moet hebben, moei het de oude zijn. die haar wegschenkt! En niemand anders mag er zich mee bemoeien.,. In ieder geval hebben de meisjes hier genoeg uitgestaan, vond Olsen tenslotte, dat we ze niet met deuwe emoties op het lijf moeten vallen Ik zal Traill schrijven en hij moet aan land maar naar zijn beste weten handelen. HOOFDSTUK XVI. Axel Olsen geeft een verklaring. Toen het weer morgen werd kwam er eeh eind aan de woedende tyrannie der golven. En toen het volledig dag was geworden, kwam de zon door en onder de koestering van haar stralen, scheen de zee in een zoeten sluimer te geraken, waarnaar zij dagenlang tevergeefs had gesmacht. Met den vloed dien middag ver scheen de trouwe sleepboot weer, met de red dingboot uit Christiansand op sleeptouw. De stevige verbinding werd weer tot Stand ge bracht 'n wat nu het eerst op den toren arriveerde, was niet een zending levensmidde len, maar de persoon van Björn Aagaard, die de opening kwam binnenzeilen en Axel Olsen met groote hartelijkheid de hand drukte. Achter den vuurtorenwachter zag de jonge zeeofficier een menigte gezichten, maar niet het eenige gezicht, dat hem eigenlijk interes seerde. Waar is Hildur? vroeg hij dan ook nadat de eerste vluchtige gelukwenschen waren ge wisseld. Hebt u haai al iets verteld? Neen. Hier neb je mijnheer Payne, die zal je bij de meisjes brengen en hij zal je wel zeggen, wat we hebben besloten. De beide jongemannen keken elkaar recht in de oogen, in wederzijdsche sympathie. Op weg naar de keuken gaf Payne in het kort de roodjge inlichtingen omtrent hetgeen Olsen ten opzichte van Hildur - had besloten en toen Björn het meisje zag, trok hij haar in zijn armen en Kuste haar aisof er niemand anders in de buurt was. He" eerste oogenblik beschouwden Dag- mar en Payne de sleepboot door het venster als een buitengewoon belangwekkend voort brengsel van menscheljjk vernuft, maar dit apartje met den heer Payne had voor Dag- mar ook zijn eigenaardige bezwaren en al spoedig wendde ze zich zakelijk tot den zee officier. Zeg, Björn, heeft vader ook iets ervan gezegd, dat er voorbereidingen moeten wor den getroffen om aan land te gaan Ja, juffrouw. Het antwoord kwam van een matroos in de deuropening. ELK DER VOLGENDE BONNEN -44- GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 28 September t.m. 4 October 1941 1/2 rantsoen jbr00d of *ebak vleesch of vleeschwaren 37-4 brood 37 brood 37 vleesch 37 vl.waren 37 melk I 38 reserve l/2 rantsoen 1 rantsoen '1% liter 3V2 kg. 7 Sept t.m. 4 October 1941 1 Kg. 250 gram 500 gram V2 rantsoen bloem 114 algemeen 115 algemeen 116 algemeen 14 35 16-37 ir C rijst C havermout 117 algemeen 118 algemeen 119 algemeen 34-35 1 36-37 1 Kaas '250 gram 250 grain 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram melk aardappelen suiker koffie-surrogaat jam bloem, brood of gebak rijst. havermout havermout gort vermicelli of maizena kaas 25 September t.m. 13 October 1941 36-37 boter 36-37 vet 250 gram 250 gram 1 Sept. t.m. 30 Sept. 1941 113 algemeen B zeep (bonkaart P) B zeep (bonkaart Q) B toiletzeep Textieibon .1 boter boter met reductie 1 rantsoen 1 rantsoen zeep 1 rantsoen 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 11 laai 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid in tijdvak van één week 9 18 22 18 rants. 2 3 3 3 rants. 7 3'/2 ~3'/2 3'/2 liter kg in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 250 250 250 250 gram 500 500 500 500 gram 4 4 4 4 rants. 250 gram 250 gram 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 400 <•00 400 400 gram tijdvak van 19 dagen 250 500 500 500 gram 250 500 500 500 gram 24 Juni t.m 31 December 1941 01—03 bonkaart J 0104 bonkaart K 01—11 bonkaart 0507 bonkaart L J 0508 bonkaart K 1 eenheid vaste brandstof 1 eenheid turf EEN RANTSOEN brood 100 gram brood gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 gram gevuld klein korstgebak óf 500 gram gevuld groot korstgebak óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeel vlok ken. gruttemeel. (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gemengd meel) 100 gram vermicelli macaroni spaghetti 100 gram maizena. sago. aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in püddingpoeder of puddingsaus- poeder 100 gram vleesch gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch. óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult 500 gram jam, siroop, honing, enz. 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkokn, industrie- of eier- briketten of 2Vs H.L kolenslik of 2 HL (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 Kg. bruinkoolbriketten of 450 Stuks (200 kg) baggerturf of 300 Stuks (195 kg) persturf of 200 Kg. overige soorten turf Zeep 150 gram toiletzeep (samenstelling na 1 September) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling na 1 Januari 1941) of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Augustus 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. bloem rijst havermout gort vermicelli maizena vleesch vleeschwaren lam Brandstoffen ATTENTIEl DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 27 SEPT. NIET MEER GELDIG 36 brood 36 'vleesch 36 vleeschwaren 36 melk I 37 reserve brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk I aardappelen De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig ver klaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwa ren, mogen reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. De orders zijn: vrouwen en kinderen aantreden op het benedendek! I?aarop begon een blijde, maar toch vreemd-pathetische processie. /oorop een paar kinderen, naar beneden gedragen door de met Björn gearriveerde vuurtorenwach ters. Daarop de vrouwen nog steeds huive rend en in desolaten toestand ondanks de levensmiddeien en de warme kleeren, die ze gisteren hadden gekregen. Allen drukten ze bi, het verlaten /an den toren Axel Olsen de hand ten arscheid, de meesten met tranen in de oogen en met de bede, dat God hem Zijn besten zegen mocht schenken Onder de vrouwen was ook mevrouw Van- sittart; haar gezicht verborgen in een dich ten sluiter. Terwij] ze achter de anderen stond, waren haar oogen strak gericht op Axel Olsen. Toe,, hij zich tot haar wendde met een vriendelijken glimlach en een paar opwekkende afscheidswoorden, stamelde ze iets onsamenhangends /an dank voor zijn v-iendelijkheid en ze scheen buitengewoon bang om met behulp van een stevigen kabel in de reddingboot te worden neergelaten. Ze stak haar hand uit. Die Was ijskoud en beefde, Wees niet bang, zei Axel Olsen vrien delijk, terw(jl Lij haar zacht op den schouder klapte, alsof hij een vreesachtig kind gerust stelde. Gaat u maar zitten en houd de lijn goed vast. De mand zit stevig vast; er kan u niets gebeuren! Payne, die beneden in de boot hielp bij het inschepen van de passagiers, die van boven kwamen, merkte de houding van mevrouw Vansittart op en voegde een nieuwen indruk bij den voorraad, dien hij reeds in zijn geheu gen had verzameld. Wie was dat vroeg Olsen aan den pur- ®er, die naast hem stond. Mevrouw Vansittart. Olsen was een oogenblik verbaasd. D...,en Dagmar en Hildur, begeleid door Björn, ook hadden plaatsgenomen in de red dingboot, was deze geheel gevuld. De be manning roeide naar de sleepboot. Aan boord daarvan was een speciale valreep gemaakt om het .overladen van de schipbreukelingen zoo gemakkelijk mogelijk te doen gaan. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2