De Dood op de hielen |p preirihbeurten BELM6RI/KE RADIOCONCERTEN DE WEEK Zaterdag 27 September 1941 Tweede blad Wat er op het Friesche wad gebeurde „Ende wy versaaghen niet" CEN BACH PROGfcflMMA NEDEBIAWPSCHE OMROEP Vaststelling besluiten door burgemeester Nuttige wenken voor textiel-distributie Brandstof voor Kamerverhuurders H.R.C.-nieuws Verrit vidi view in Feiten en Fantasieën Projectielen des Doods Bij den mijnendienst hebben ze niets aan jongens van moeders pappot, ie hebben er niets aan menschen, die niet voor 100 capabel zijn hun werk te ver richten. Ze hebben daar alleen maar iets aan kerels, cBe tegen een stootje kun nen, die desnoods iets willen riskeeren, en niet benauwd zijn de handen uit de mouwen te steken, als zulks van hen verlangd wordt. Dat is den lezer wei gebleken uit de 3 tot nu toe gepubliceerde artikelen over den mijnendienst en dat zal ook blijken uit het artikel dat hieronder volgt. Zij bewezen, dat daar onder de ongunstigste weersomstandigheden hard geploeterd wordt, en dat het karwei, de kust schoon te houden van aangespoelde mijnen, een even gevaarlijke als techni sche kennis eischende bezigheid is. Aan de Friesche kust. Het volgende beleefde de leider van den dienst, de heer Van de Poel, eenigen tijd ge leden. Er -was een aangespoelde mijn gerap porteerd ergens in het noorden des lands, bij de Friesche kust en Den Helder kreeg daar van mededeeling. Wij erheen, aldus de heer Van de Poel, en aangekomen bleek mij en m'n collega, dat de meneer ergens op een van die uitge strekte zandplaten lag, welke men bij de Friesche kust aantreft. Dat zijn van die zandbanken, die tientallen kilometers om trek hebben, bij hoog water onzichtbaar zijn, en bij laag water droogvallen. Je kunt er niet varen en feitelijk ook niet loopen. Maar die mijn trok ons nu een maal onweerstaanbaar aan en ik had niet in het minst lust om onverrichterzake terug te gaan. Daarvoor was de reis té lang geweest. We maakten dus onze toebereidselen en infor meerden bij de visschers, wat ze van dien tocht over de vele kilometers wad dachten. De meesten schudden afkeurend hun wijze hoofden en zagen er niet veel heil in. Ze ver telden me schrikbarende verhalen van onder- geloopen platen, waarop waaghalzen den dood gevonden hadden, enzoovoorts. Ik nam die histories toen maar met een korreltje zout en we gingen er op af. Het bleek echter al spoedig, dat het geen grapje was daar op dat moeras- land, want bij iedere stap zakte ik tot aan m'n enkels in den modder. Zoo leg den we diverse kilometers af, en kwa men steeds dichter bij de mijn. Toen begon het water echter op te ko men en wel zóó snel, dat in minder dan geen tijd het wad blank stond. Eerlijk gezegd... dat was geen bijster prettige sensatie. Temeer niet, waar ik veel te ver van den wal af was om nog terug te kunnen keeren. De „prielen". We liepen maar door en kwamen in contact met de beruchte „prielen". Over die zandpla ten loopen namelijk tallooze kanaaltjes en geultjes, die je met laag water natuurlijk kunt zien, maar die bij hoog water onzichtbaar zijn. Ze zijn de gemeenste handicap, die je je kunt voorstellen en ik heb met eenige ervan de alleronaangenaamste ervaringen gehad, op dien tocht... maar zand daarover! Het werd later en later en toen ik ten langen leste dicht bij de mijn aangekomen was, zag ik nergens land meer en was ik alleen met de meest verlaten eenzaamheid, die je je kunt voorstellen. Toen kwam ik tot de. ontdekking, dat de mijn in diep water lag. Ik besloot het er op te wagen en heb den meneer zwemmende bereikt. Met veel spul en moeite heb ik hem onschadelijk gemaakt en keek toen om me .heen. We hadden geen schijn van kans meer om terug te keeren. Het water was hoog opge komen en ik zou me gelukkig mogen prijzen niet door verdrinking m'n einde als mijnendemonteur te vinden. Gelukkig waren we dicht in de buurt van een van die reddings huisjes, die op de wadden daar voorkomen. Hier klommen wij in jn brachten daar den nacht door. Je kunt natuurlijk beter thuis zitten, maar wij waren al dolgelukkig zoo onze body gered te hebben. Met laag water ben ik den anderen dag teruggetippeld, achteraf toch in m'n sas, dat alles zoo goed afgekomen was. Geluk moet er bij zijn... U ziet het! De dood op de hielen. En dan vertelt deze mijnendemonteur ons nog een verhaal, zóó fantastisch als het slechts in... werkelijkheid kan gebeuren. Hjj vertelt van die eene maal, dat daar, ergens op het Noordzee-strand, door een samen loop van omstandigheden een mijn begon te werken, terwijl men van die mijn den brand- tijd niet wist. En dan hoort men in enkele woorden het verhaal van den demonteur, die als door duizend duivels op de hielen gezeten z'n fiets pakte en er vandoor ging. Zoo snel... ja zoo snel als een mensch maar k S. n loo pen, die den dood vlak achter zich weet. Nauwelijks echter enkele tientallen meters van het brandende monster, af, of... daar raakt de jas van den heer Van de Poel tus- schen de spaken van 't rijwiel. Van de fiets af... de jas losscheuren... en er weer van door! Ook dié maal ontkwam onze man het noodlot. Opnieuw bleef hij overwinnaar van den stalen duivel, gevuld met honderden kilo's trotyl! Nog eens wijst ons de heer Van der Poel erop, hoe uiterst gevaarlijk het is als men zich in de nabijheid van het werk begeeft. Nog étl te vaak komt dit voor, ondanks strenge afzeting door militairen. Het is Voorgekomen dat, terwijl de lont brandde, aldus onze zegsman, een moeder met haar 2 kinderen boven op 't duin verscheen. Ze wa ren rustigjes aan 't bramen plukken. Meestal willen de menschen het gevaar nog niet be grijpen ook. Meermalen heb ik moeten hoo- ren: „Och meneer... zóó erg is het niet, ik heb er wel eens tot op 400 meter bijgestaan." 400 Meter... alsof dit Iets zegt, als ik U vertel dat het mij persoonlijk over komen is dat een scherf van meerdere kilogrammen naast me neerviel op 1600 meter afstand. Dat klinkt overdreven, maar het is de nuchtere werkelijkheid. Een bewijs, dat men inderdaad zoo ver mogelijk weg behoort te zjjn bij dit ge vaarlijk werk. De magneet... Merkwaardige kerels zijn het, die mijnen- demonteurs. Dat bemerkten wij tijdens de gesprekken met Van de Poel. Deze man kè.n niet anders. Iedere aangespoelde mijn trekt hem als een magneet aan. Iedere mijn biolo geert hem en b 1 ij f t hem bioligeeren, totdat hij in duizend stukken uit elkaar gebarsten is, of veilig en wel gedemonteerd op het strand ligt. Niet eerder gunt hij hem rust. Een soort gif dus... met daarnaast de drang door te dringen tot de geheimen, die in die duistere mijnlichamen verbor gen liggen. Want iedere mijn is een ver rassing en in iedere mijn kan men nieu wen ingenieursarbeid ontdekken, afkom stig uit velerlei landen, i >e diepst geheim gehouden ontdekkingen op dit gebied vindt men hier. In zeker opzicht dus een wedstrijd tusschen den ingenieur van een vreemde natie tegen den Nederland- schen demonteur, die zich meet met de onbekende mysterieuze krachten, die altijd plotseling tot een helsch en furieus leven kunnen komen. Dan heeft de inge nieur gewonnen en de demonteur ver loren... Intellect tegen intellect... han digheid tegen mysterie... de mechani sche dood tegen technische vaardigheid. Inderdaad... een vreemd en avon tuurlijk beroep, dat een sterke physiek en ijzersterke zenuwen vereischt. Een beroep van logisch redeneeren, van uit kijken en van... geluk. Maar altijd van... riskeeren! De heer Van de Poel besloot zijn interes sante mededeélingen met het brengen van hulde aan de Duitsche „Sprengkomman- do's", die met evenveel bravour de kust van mijnen zuiver houden als de Hollandsche. Tevens wees hij op het werk van de z.g. „Grensschutz", het werk bestaande uit het identificeeren van aangespoelde lijken op het strand. Dit is een arbeid, die zeer veel moeite kost, doch met een pijnlijke piëteit en de grootst mogelijke zorgvuldigheid geschiedt. Ieder aangespoeld stoffelijk overschot wil men niet alleen een eerlijk soldatengraf be zorgen, doch tevens via het Internationale Roode Kruis de overlevenden in kennis stel len et de zekerheid dat hun vader, hun zoon of hun broeder, erger aan de Neder- landsche kust zijn laatste astplaats gevon den heeft. Er was nog iets, waarop de heer Van de Poel de aandacht vestigde. Zoo hier en daar hoort men, aldus de zegsman, altijd fantas tische verhalen de ronde doen omtrent de inkomens van mijnen-demonteurs. Die ver halen hoorend komt men tot de conclusie, dat er door deze menschen schatten ver diend worden en dat in de mijnen geen trotyl, doch goud zit... Men hoede zich echter voor deze overdrij vingen. De werkelijkheid laat zien dat de aanvankelijk ministrieel vastgestelde demon tage-toelage (die niet te hoog was) voor ons verlaagd geworden is. En ondanks het feit, dat de demonteurs, gezwegen van de MlOOA6S 14-1SUUR HlISJ.TL-SOl'S M DOO(Z HET A'PAMSCH ENSEMBLE Oi.v. FEux pe rvopEL M.rw.i/. j/wvy U/E.1ZIV& CCAVeCYM&EL. ZOUDF.6 <23 SEPTBMZEZ 'iRVOVOS QP0OUUR. HIIV TI ?Ol,5M EEN ZEETHOUBUPRPéFUmMA 0OOR het OMROEP^yMPHOfVieolZ' xeSTO.LV Pierae re/nahoi r*\. M.U. IAMUEM Aivpfcies$e/v, PI Aivd>. VÉRDER. WEK-XErO l/Aru LEO RUyó' teOK.WOUTEfi PAAP EM Oft.. "ZOHRtJ U/A6EWAAR. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, op grond van artikel 3 van de Achtste Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied en artikel 2 van de Eerste Beschikking ter uitvoering van genoemde verordening, handelende ter uit voering van de taak van den Gemeenteraad, de ondervolgende besluiten zijn vastgesteld. 1. Besluit van 1 September 1941, tot vast stelling van een „Arbeidsovereenkomstenbe- sluit voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst", in wer king getreden met ingang van 1 September 1941. 2. Besluit van 2 September 1941, tot her benoeming van den heer J. W. van Vendeloo tot directeur van de handelsavondschool in deze gemeente, in tijdelijken dienst, voor den cursus 1941/1942. 3. Besluit van 5 September 1941, tot her benoeming van de heeren N. H. Biersteker, R. Datema, H. R. Kousbroek, A. Kramer, A. Lever en J. Visser tot leeraren aan de han delsavondschool in deze gemeente, voor den cursus 19411942. 4. Besluit van 13 September 1941, tot het toekennen van een tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet-1920 aan den heer J. Hunneman, te Den Helder. 5. Besluit van 13 September 1941, waarbij aan den heer J. R. Noorman op diens ver zoek, eervol ontslag wordt verleend als on derwijzer aan de openbare u.l.o school in deze gemeente, ingaande 15 October 1941. 6. Besluit van 22 September lÉtl, waarbij aan den heer K. Bouma, op diens verzoek, eervol ontslag wordt verleend als rector van het gemeentelijk lyceum, gerekend met in gang van 1 September 1941. 7. Besluit van 22 September 1941, waarbij aan den heer G. Zeilinga, op diens verzoek, eervol ontslag wordt verleend als leeraar aan den machinistenavondcursus in deze ge meente, ingaande 1 October 1941. 8. Besluit van 22 September 1941, waar bij aan den heer F. T. A. Cedee op diens ver zoek, eervol ontslag wordt verleend als leeraar aan den machinistenavondcursus in deze ge meente, ingaande 1 October 1941. Den Helder, 25 September 1941. Nu de textiel meer dan ooit voorheen haar gewicht in goud waard is, is het uiteraard ook van belang dat men het middel, waarmede men textielproducten kan reinigen bij een zoo vertrouwd mogelijk adres aanschaft. In dit verband kan er gewezen worden op het nieuwe product, „Chemico" geheeten, ver krijgbaar (zonder punten) bij J. Zuidweg in de Sluisdijkstraat. „Chemico" is een ideaal middel voor het chemisch reinigen van alle heeren- en dames- stoffen, gordijnen, vloerkleeden, dekens, enz. In slechts luttele minuten bereikt men een ver bluffend resultaat. Ook als vlekken-ver- wijderaar is „Chemico" uitnemend geschikt. Voor bijzonderheden omtrent dit nieuwe mid del leze men de annonce in dit nummer. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie vestigen wij er de aandacht op, dat er Maandag 29 September a.s. op het Distri butiebureau aanvraagformulieren voor bon nen vaste brandstoffen voor de maanden Octo ber en November verkrijgbaar zijn voor kamer verhuurders en pensionhouders. Deze formulieren dienen uiterlijk 30 Sep tember terugbezorgd te zijn. Formulieren, die n a dien datum binnenkomen worden niet be handeld. Het betreft hier uitsluitend de categorie die verwarmt met haarden en haardkachels. Die genen, die centrale verwarming bezitten ver nemen binnenkort een nadere regeling. GOED AFGELOOFEN. In de Langestraat ontstond een aanrijding tusschen een wielrijder en een auto. De wiel rijder kwam er met enkele schaafwonden af en kon zijn weg vervolgen. VERDACHTE GEARRESTEERD. In verband met de aa. dappel-affmre, waar van wfl reeds melding maakten, is een man, die er van verdacht wordt hiermede in con necties te staan, in arrest gesteld. J hun moreel toekomende kleeding-toelage, toch zeker naast een behoorlijk inkomen een toe lage toekomt. Wij hopen er echter op, aldus de heer Van de Poel, zijn daar zelfs van overtuigd, dat het vele en moeilijke werk binnen afzienbaren tijd naar behooren gehonoreerd zal worden. Tevens vertrouwen wij, dat de bij dezen dienst werk zame contractanten spoedig in vasten dienst mogen overgaan. Niet alleen ter wille van henzelf, maar daarnaast terwille van hun gezinnen, die vrijwel onverzorgd achterblij ven ingeval van een ongeluk. Evenwel... en zoo besloot de heer Van de Poel zijn mededeelingen en opmerkingen... onze jongens gaan door en we zeggen het Bestevaer na: „Ende sy versaagden niet!" HRC 2—WFC 2. (Aanvang 2.30 uur). Met deze ontmoeting openen de Roode reserves hun thuiswedstrijden en wel tegen het bekende WPC II. Laat de wedstrijd van morgen een spor tieve strijd zijn en zorgt er voor dat de twee punten hier blijven. Veel succes. De wedstrijd wordt geleid door dhr. C. Hoek. Het elftal is: Blankwater D. Bot Buitenhuis van Dok de Jong Kok B. v. d. Pol J. Snijders van Feen Stompedissel C. v. d. Berg Voor het eerst had deze week het publiekelijk optreden plaats van den nieuw-benoemden Kantonrechter, op volger van voorheen Mr. Veldman, en van voorheen-voorheen Mr. Sickenga. De nieuwe Kantonrechterwas het wónder dat het vulgus profanum op 't schellinkje zeer, ja zéér nieuwsgierig was, te ontdekken welk kantonrechter' lijk vleesch men hier in de kuip had? Dat men zich reeds in het krikkemikkige gangetje van Justitia's zetel aan de Kerkgracht afvroeg, of hij „méé", dan wel „tégen" zou vallen?- Dat men zich afvroeg, of men hem knollen voor citroenen zóu kunnen verkoopen en met hem een loopje nemen? Hij kwamzagen overwon! Het bleek een heer-op-jaren te zijn, met een lichtelijk gestrengen blik. Iemand, die het rechter-zijn als het ware op het lijf geschreven was. Een personificatie van het W.v.S. en het B.W. Een huivering voer door de rijen der ja 8t>z J, 'Bue8 ap do sieepuozpyad niet naar'uit, dat er met dezen langen man veel te marchandeeren viel Toen begon de zitting. De verwachtingen werden niet be- schaamd. Er viel inderdaad niet te mar chandeeren. Er konden géén knollen voor citroenen verkocht worden en op de katonrechterlijke mouw viel niets te spelden. Daarnevens deed de rech ter alsof hij reeds een halve eeuw het rechterschap beoefend had en toonde zich zoodoende allesbehalve een vreem deling in Jeruzalem. Mr. Sickenga was een bulderaar en donderbus van jewelste., en Mr. Veld man was óók bij tijd en wijle behoorlijk lastig. Wat echter te zegen van den nieuwen kadi, die een troep jongedames, die, naar jongedames gewoonte, ston den te ginnegappen op de tribune, zon der vorm van protest buiten de deur zette. Doodstil werd het op de tribune, de blauwe jongens van de marechaussée keken raar op, en deurwaarder Prins, die ook van orde houdt, verslikte zich. De zitting ging door en de kadi sprak verder recht, 't Moment suprème was voorbij en de rechter had gewonnen. Na afloop manifesteerde zich de fox populi: die het er over eens was, dat de nieuwe dienaar van Godin Justitia niet gierig was met boete en cellulair en waarmee niet te „praten" viel. Waarover men kan denken zooals men wil, doch hetgeen wellicht de kwaje elementen in deze stad terug zal houden van hun daden, gericht tegen de zuurverdiende eigendommen van onze medeburgers en voorts preventief kan werken tegen al die andere misera belen, die sedert een jaar de stad onvei lig maken. Strenge dokters heelen stinkende wondert! Zóó gezien, kan de nieuwe kadi een niet streng genoeg chirurg zijn. ZONDAG 28 SEPTEMBER. Westerkerk (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Bethelkerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. Nam. 3 uur, Ds. Veenhuizen. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 yur, Cand. H. J. Olde- mans, ex-stadgenoot. Chr. Geref. Kerk, aan de Steengracht. 's Morgens 10 uur en nam. 5 uur, Lees- dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgeus 10.30 uur, J. A. Hoekendijk Jr., te Heemstede. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 uur en n.m. 5 uur, Dienst. N.m. 12.30 uur en 2.30 uur, Zondagsschool. Leg/er des Heils (Zaal Spoorstraat 7). V.m. 10 uur, godsdienstoefening. V.m. 12 uur, Zondagsschool. N.m. 7 uur, godsdienstoefening. Leidster: S. R. Boogaard. A.s. Dinsdag 7.30 uur, Schriftlezing A.s. Vrijdag, Mej. G. Claeijs, van A' dam. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN. Geen dienst. JULIAN ADORP. voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur. Ds. Kapteyn. Schoorl, voorm. 10.30 uur, Ds. Boeke. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. van Beek. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur. Ds. Van Beek. Heerhugowaard, voorm. 10.30 u., Ds. de Mooy Noordscharwoude, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Nieuwe Niedorp, 's av. 7.30 uur, Ds. Nell. Slootdorp, nam. 2.30 uur, de heer Kalis. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. J. L. de Wagemaker, van Den lip. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. P. J. Lugt. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. P. J. Lugt. Broek op Langendijk, nam. 4.30 uur, Ds. Oos- terbaan. Geref. Kerk. Julianadorp nam. 6 uur, Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna-polder, nam. 5.30 uur Ds. Tollenaar. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. G. Rienks, van Amsterdam. Nam. 2.30 uur, Cand. G. Rienks. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3..30 uur, Ds. Visch. Middenmeer, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. Schaafsma. Slootdorp, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.15 uur en nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk), voorm. 10 uur samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, Bijeenkomst Dinsdagavond 8.30 uur in het Ned. Herv. Evangelisatiegebouw. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Gebouw Chr. Kleuterschool, Doe lenstraat), voorm. 10 u. en nam. 6.30 uur, de heer W. Akse, van Beverwijk. E. V. „Maranatha" Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 u„ Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 4 uur, de heer L. Brasser, van Den Helder. Besluiten wij de bijdrage van de week met er ons diep leedwezen over uit te spreken, dat het vandalisme in de stad blijkbaar ongestoord verder gaat. Alle beroepen op de ouders waren dus tever geefs. Jammer. Verdraaid jammer! We had den namelijk niét verwacht, dat jong Den Helder zóó weinig sportief, zóó weinig ridderlijk, zóó weinig sociaal voelend was. 't Stemt droevig 't te moeten consta- teeren, maar 't zijn de feiten. In al hun barre naaktheid! DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat ds. P. J. Smidts, van Hen gelo, morgen zal voorgaan in den dienst in de Doopsgezinde Kerk te Alkmaar, te 10.30 uur. Uit Hei T-oBlielafijiovt INBRAKEN. Een bewoner van de Laan deed aangifte, dat in de morgenuren in zjjn woning was in gebroken. Hg vermist echter niets. Een bewoner van den Polderweg kwam tot de onaangename ontdekking, dat ongewensch- te bezoekers een radiotoestel en 2 emmers steenkolen uit zijn woning ontvreemd hadden. Bovendien hadden deze gasten de schutting gesloopt. Een bewoonster van de Middenstraat deed aangifte, dat haar distributiebescheiden op onverklaarbare wijze uit haar woning ver dwenen waren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5