„voorzorg zagen vijlen RHD iWnmmt KOFFIE cHadbnleuuiï HRC II verliest met 2-0 van WFC II Adverienfiën INBÜ A^ff- GELD IN HUIS BETREKKINGEN TE HUUR TE HUUR TE KOOP TE KOOP DIVERSEN 5 Verrassend slot bij Helder-TJJeBeEL in nieuwe banen Aangesloten bij Centrale organisatie Voetbal Korfbal Aanmelden van werkers voor den Nederlandschen Volksdienst UeAJtaofct? Het adres voor HELDERSCHE IJSFABRIEK Nieuwstraat 70 een LOOPJONGEN bij ZUIDWEG, ftUvïmuv, Ik hoor het door ieder een roemen! (35\ Officieele mededeeling. Uitbetaling vergoeding voor ingeleverde metalen Geflatteerde nederlaag Succes voor Piet Huurman i tt Premies en uitkeeringen voorloopig gehandhaafd. Voorzorg hield op Zaterdag j.1. in de kl/eine zaal van „Casino" eén ledenvergade ring, welke door ruim 60 leden werd bezocht. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, de heer J. van Zwijndrecht, het over lijden van het bestuurslid wijlen den heer Minnes, en bracht dank voor al hetgeen hg in het belang van Voorzorg had gedaan. Eveneens herdacht hij het verscheiden van Dr. Bottema, met wien „Voorzorg" steeds op prettige wijze had samengewerkt. De aanwezigen verhieven zich daarna enkele oogenblikken van hunne zetels ter na gedachtenis van de overledenen. De vergadering was uitgeschreven in ver band met de invoering van het Ziekenfondsen- besluit, dat op l' November a.s. in werking zal treden en waardoor het noodig is om voor „Voorzorg" een andere organisatievorm te kiezen. Aan de uitvoerige toelichting, welke door den voorzitter op het besluit werd gegeven, ontleenen wij het volgende: Ingevolge het Ziekenfondsenbesluit zijn de werknemers, die vallen orider de bepalingen van de Ziektewet, en wier inkomen de 3000 niet te boven gaat, verplicht zich te verze keren voor geneeskundige verzorging en uit- keering bij overlijden. De geneeskundige verzorging omvat: le. geneeskundige hulp, met inbegrip van specialistische hulp en tandheelkundige hulp, verloskundige hulp bij bevalling door geneeskundige of vroedvrouw, als mede verpleging in Ziekenhuis of sana torium* 2e. verstrekking van de noodzakelijke ge nees- en heelmiddelen, met inbegrip van de kunstmiddelen voor het voorkomen en de behandeling van ziekte of gebreken, en voor het herstel der arbeidsgeschikt heid. Hieruit blijkt, dat de z.g. verplichte verze kering minstens alles moet omvatten wat tot nü toe door de ziekenfondsen en dè ziekenhui^verplegingsfondsen samen werd ver strekt. Waar „Voorzorg" zich steeds enkel bepaald heeft tot verzekering voor ziekenhuisverple- ging en spicialistenhulp, en dus geen dokters- en apothekerskosten vergoedt, zooals thans speciaal door de Ziekenfondsen geschiedt, zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat de „ver plicht verzekerden", tot een vereeniging of fonds moeten toetreden, die de totale genees kundige verzorging omvat. Door het eventueel vertrek van een groot aantal verplicht verzekerden naar deze laat ste fondsen, zal vermoedelijk „Voorzorg" voor de overblijvende verzekerden een risico te dra gen krijgen, dat te groot is voor het kleine aantal verzekerden, dat overblijft. Hoe groot het aantal vertrekkenden, en hoe klein het aantal blijvers zal zijn, is echter met geen mogelijkheid te bepalen, temeer omdat de verhoudingen in onze gemeente gunstiger zul len blijken te zijn dan in andere gemeenten, in verband met het feit, dat het vaste per soneel in overheidsdienst, niet valt onder de bepalingen der Ziektewet, als gevolg waar van het naar alle waarschijnlijkheid ook niet verplicht is, zich voor volledige geneeskun dige hulp te verzekeren. De diverse uitvoeringsbepalingen die in het- Ziekenfondsenbesluit in uitzicht zijn gesteld, zijn echter nog niet verschenen en we weten dus niet met zekerheid welke maatregelen geno men moeten worden. Zeker is het echter dat een deel van onze leden zal moeten bedanken wanneer de organisatievorm van „Voorzorg" niet wordt gewijzigd. Eén van de bedoelingen die bij de invoering van het Ziekenfondsenbesluit heeft voorgezeten Is om het aantal vereenigingen of fondsen voor het geheele land zoo klein mogelijk te houden. Om te kunnen blijven voortbestaan is een er kenning noodig van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. Deze erkenning is voor een vereeniging als „Voor zorg" zoo goed als uitgesloten, waardoor de mogelijkheid ontstaat dat onze organisatie, het zij door den Secretaris-Generaal zal worden ontbonden, hetzij door den Commissaris om de niet-commercieele vereenigingen zal worden ge- likwideerd, waardoor de verzekerden zeer zou den worden gedupeerd. De erkenning zou ech ter kunnen worden verzekerd door een ver doorgevoerde centralisatie, hetgeen te bereiken Is door middel van de Federatie voor Zieken- huisverpleging in Nederland, waarbij „Voor zorg" is aangesloten. In verband met een en ander heeft het Federatiebestuur dan ook voor gesteld om te komen- tot een centrale organi satie voor Ziekenhuisverpleging, waarvan de bestaande vereenigingen dan plaatselijke af- deelingen zullen worden, onder hun eigen be stuur. Tweeërlei doel wordt hiermede bereikt en wel: le. het risico voor de verzekering over een zoo groot mogelijk draagvlak verdeelen, waar door een gezonde basis ontstaat en 2e. is de mogelijkheid tot erkenning door den Secretaris-Gen. voor Sociaie Zaken voor een groote centrale organisatie zoo goed als verzekerd. N „Voorzorg" staat nu dus voor de keuze: of geen maatregelen treffen met de zekerheid voor oogen dan te worden ontbonden, of zich aan sluiten bi) de Centrale organisatie, waardoor ons voortbestaan, zij het dan ook als plaatse lijke afdeeling, zoo goed als verzekerd is. Na zeer ernstige overweging besloot het bestuur dit laatste aan de vergadering voor te stellen, waarbij de gedachte heeft voorgezeten de be langen der leden op de beste wijze te beharti gen. Na ampele bespreking kon de vergadering het bestuursvoorstel goedkeuren, zoodat „Voor zorg" zal toetredeh tot de centrale organisatie die den naam zal krijgen van „Algemeen Ne- derlandsch Onderling Ziekenhuisverplegings- fonds" gevestigd te '4-Gra.venhage. De premies en uitkeeringen zullen blijven zooals ze plaatselijk gelden, totdat deze op Matige vertooning. WFC II heeft HRC II dé overwinning weten te ontnemen door met 20 te winnen. Zonder twijfel won de sterkste ploeg. WFC speelde beter voetbal waartegen het enthousiasme van HRC niet op kon. Van het begin van den wed strijd af, volgde HRC een verkeerde tactiek, of beter gezegd, de middenlinie bleef inplaats van gelijk met de voorhoede op te trekken, te veel achter, waardoor de toch al niet beste voorhoede er nog minder van terecht bracht. Het meest kon ons nog het spel van Bot be koren in de achterhoede, de Jong in de midden linie en v. d. Berg in de voorhoede. Over den' wedstrijd kunnen wij kort zijn. WFC is direct in den aan val, doch Blankwater weet voorloopig zijn doel schoon te houden. Na een kwartier spelen moet hij zwichten voor een zuiver schot van den W. l.-binnen, die een trekbal van zijn 1.- fbuiten aangegeven kreeg, 01. HRC probeert alles om gelijk te maken. Een schot van v. d. Berg Tcomt juist op de lat terecht, terwijl een volgend schot van hem juist naast gaat. Toch denken wij HRC nog gelijk te zien maken, als Stompedissel een through-pass krijgt van v. d. Berg, schiet hij tegen den keeper aan en is dezen kans verloren. Nog voor de rust weet WFC door toedoeh van haar r.-buiten den stand op 02 te brengen. Na de rust zien wij vrijwel het zelfde spelbeeld als daar voor. Ook nu ls WFC in het begin sterker dan HRC. Het wordt echter anders als de WFC midvoor, na een botsing met Blankwater, het veld moet verlaten. Het is nu HRC dat meer in den aanval is. Zonder noemenswaardig ge vaarlijk te zijn. Het pleit dan ook niet voor de „kracht" van de voorhoude, als het r. back Bot is, die het eerste gevaarlijke schot in deze periode weet te lossen. Na dien doen zich nog wel eenige kansen voor HRC voor, doch met onveranderden stand komt het einde. GROEN GEEL 4—KVH 2 1—3. Zondag j.1. speelde KVH 2 haar eersten competitie wedstrijd en wel als gasten van G.G. 4. Daar dit twaalftal, op eenige oude spelers na, geheel uit nieuwe spelers(ster) bestaat, heeft het ons desohdanks niet teleur- geteld. Alle spelers (sters) wisten hun plaats waardig te zijn, alleen het positie zoeken en opstellen liet nog wel eens wat na. Het spelverloop. Direct na den aanvang -werd aan weers kanten vlot overgespeeld. Het bleek alras, dat G.G. haar mannetje stond. Het zat KVH het eersten kwartier dan ook lang niet mee. Na een van de fraaie aanvallen wist na plm. 25 min, spelen den heer Kranenburg door een prachtig toegespeelde bal van mej. Peters den stand op 10 te brengen. Doch ook G.G. liet zien wat zij kon en wist even voor de rust den stand gelijk te brengen. Waarmede de rust inging. Na het vakverwisselen ging het beter en stelden de vakken zich beter op. Luide aan gevuurd door de vele supporters, was het mej. Geervliet, die door een goed schot reden tot juichen gaf en den tand op 21 bracht. Dit gaf moed en even later wist mevr. Hemelrijk er 3—1 van te maken. Waarmede het einde kwam. De scheidsrechter floot den wedstrijd u'tstekend. Wij vestigen er de aandacht, op,' dat die genen, die bereid zijn als werkers op te tre den ten dienste van den Nederlandschen Volksdienst, zich daartoe kunnen aanmelden aan het Bureau „Winterhulp", hetwelk, zoo als men weet, gevestigd is in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg.. Voor alle inlichtingen, betreffende Nederl. Volksdienst en „Winterhulp Nederland" kan men zich aan dit Bureau vervoegen. grond van het Ziekenfondsbesluit opnieuw zul len zijn vastgesteld. Het verheugde den Voorzitter, dat de ver gadering zoo eenstemmig in haar besluit was geweest en hij vertrouwde ook wel, dat deze beslissing in het belang van „Voorzorg" was genomen. Het doet wel leed, dat het werk dat als Preukenpotje" begonnen onder een groep werklieden var> de Marinewerf, maar lang zamerhand was uitgegroeid tot een Vereeni ging ter behartiging van de belangen van meer dan 10.000 verzekerden, nu door van hoogerhand opgelegde bepalingen in een an dere vorm moest worden gegoten, maar toch zal in den nieuwen vorm ovengoed, ja misschien wel beter, gewerkt kunnen worden in het be lang der Ziekenhuisverpleging, met al wat daarbij 1 omt. Door de Fedenatle wordt ook nog de 'moge lijkheid geopend om een Ziekenfondsafdeeling op te richten waaruit dan geneeskundige hulp en apothekerskosten verstrekt zullen worden. Als ook «Voorzorg besluit hieraan deel te nemen, dan zouden wij dus alles kunnen geven wat het Ziekenfondsbesluit voorschrijft, waardoor ook de z.g. „verplicht verzekerden", dat zijn de werknemers die onder de Ziekte wet vallen, lid van ons fonds kunnen blijven. In principe voelt men wel hiervoor,,, doch bij gebrek aan kennis van de komende uit voeringsbepalingen werd besloten deze kwestie aan het oordeel van het bestuur over te laten. Bij de rondvraag werd er nog eens de aan dacht op gevestigd dat de leden van Voorzorg nu nog geen maatregelen moeten nemen om te bedanken en over te gaan naar een ander fonds. Het kan toch zeer wel mogelijk zijn, dat Voorzorg tenslotte alles zal kunnen ver strekken wat voorgeschreven is. Per circu laire zullen de leden nog nader met een en ander in kennis worden gesteld. Nadat de heer Ejjlders namens alle aan wezigen het bestuur zeer hartelijk had be dankt voor alle werkzaamheden die door hen, voor het grootste deel belangeloos, werden verricht, kwam het' einde van deze zeer be langrijke vergadering. Laat Uw vrienden en kennissen in Uw vreugde deelen. Een verlovings advertentie in de Heldersche Courant maakt het hen bekend I is de Heden werden wij verblijd met de geboorte van or.zen Zoon ADRIANÜS. A. MORS. K. MORSKroonenburg. 27 September 1941. Ruijghweg 309. voor Inboedels en Koopmansgoederen. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 3404 zonder veilige berg plaats vermeerderen de zorg en verminderen het inkomen (renteverlies) NUTSSPAARBANK Gevraagd Sluisdijkstraat zegt moeder Stientje Daar zit nog echte koffie in R.H.D. wordt zorgvul dig gemêleerd en ge brand. Het is uit de beste grondstoffen voor koffiesurrogaat bereid en vermengd met een flink percentage echte, geurige koffie. aangeboden Gevraagd een Kindermeisje, ongeveer 16 jaar. Aan te melden van 4 tot 6 u., Begoniastraat 15. aangeboden PRACHT WONINGEN Crocusplein, k 4.per week (tijdelijk). Te bevr.: Ooievaarstraat 84. Te huur de perceelen Prof. Zeemanstraat nrs. 22, 24, 26, 28, 80 en 32. Voorloopig 4. per week. Brieven onder nr. 996, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Jong echtp. z. k. zoekt in Den Helder of directe omgeving, gem. vr(j huisje of kamers met stookgel, liefst met vrije keuken. Brieven met prijsopgave onder no. 3, Bureau v. d. blad. gevraagd AQUARIUM. Tropische «lsehjes te koop gevraagd. Adres: Polderweg 1, Te koop gevraagd een goed onderhouden Wandelwagentje. Brieven met prijs ender nr. 1 aan het Bureau van dit blad. Enkele WONINGEN (nieuw bouw) te koop gevraagd. Prijaaanbiedingen onder nr. 999, aan het Bureau van dit bl. aangeboden J ON GEN SRIJ WIEL, banden 28X1/4 en een VULKACHEL, beide in prima staat., Adres: Krugerstraat 118. Nette man zoekt kennismaking met een nette Duitsche vrouw, één kind geen bezwaar. Brieven onder no. 2, aan het Bureau van dit blad. Bén pekt* ,j\lbamona" poepen. Bn teer veel nieuws stat voor U open. U et en boter speren gn voor de tanch Uw ei beweren. __\CEN! y fi« SAK/1 ZONDER «ON Die ervaring kan ook Uv* winke lier dagelijks met ALBUMONA opdoen als een vervangingsmiddel dat bij vele schotels een oplossing brengt Vraagt hem dus ons gratis recepten boekje met 70 recepten. Het ruuuve LU.A.SctwCUn ptocLuct! N.V-.W A .OCHSlUNV.AARDAIlrElN.El af ,'f ICV^JNGEN 'CX'IC De Burgemeester der gemeente Den Helder brengt ter kennia van belanghebbenden, dat voor de uitbetaling van de vergoedin gen wegens ingeleverde metalen zitting zal worden gehouden, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, ingang van Galenstraat, van 912% uur en van 1416uur en wel op: i Maandag 29 September 1941, voor de bewoners van: Badhuisstraat, Balistraat, Donderdag 2 October: Hoogerwerfstraat, Hoogdwarsstraat, Hoogstraat, Hugo de Grootstraat, Huisduinerweg, Huygensstraat, Jan Blankenstraat, Jan in 't Veltstraat, Jan Verfailleweg, Janzenstraat, Janzendwars- straat, Javastraat, Jonkerstraat, Joubertstraat. Vrijdag 3 October: Julianapark, Kanaalstraat, Kanaalweg, Kapperstraat, Keizers gracht, Keizerstraat, Kemphaanstraat, Kerkgracht, Klaas Duit straat, Koningdwarsstraat, Koekoekstraat, Kolensteeg, Konings plein. Zaterdag 4 Octr" Koningstraat, Kt Kooisteeg, Kroonstraat. I Maandag 6 Octobe, Krugerstraat, Kuiperdwarsstraat, Kuiperstraat, Kijkduinlaan, Laan, Langestraat, v. Leeuwenhoekstraat, Leliestraat, L. v. Berk straat, v. Limb. Stirumstraat, Loodsgracht, Lorentzstraat, Lijster straat, Meeuwenstraat, H. W. Mesdagstraat, Middenstraat. Dinsdag 7 October: Middenweg, Molenerf, Molengracht, Molenstraat, Narcisstraat, Niasstraat, Nieuwe Weg (14a), Nieuwstraat, Ooievaarstraat, Oostslootstraat, Oranjestraat, Oude Kerkstraat, Oude School straat, Paardenstraat, Paleissteeg, Palmstraat. Woensdag 8 October: Parallelweg, P. Heinstraat, Plantsoenstraat, Polderweg, Prin senstraat, P. Hendriklaan, Prof. Zeemanstraat, Pijlsteeg, Reiger straat, Rembrandtstraat, Renssteeg, Rozenstraat, de la Reystraat, Ruyghweg. Donderdag 9 October: De Ruyterstraat, Rijksweg no. 20), le Schagendwarsstraat, 2e Schagendwarsstraat, Schagenstraat, Singel, Sluisdijkstraat, Smidstraat, Smidsdwarsstraat, Soembastraat. Vrydag 10 October: Spechtstraat, Sperwerstraat, v. Speijkstraat, S'poorgracht, Spoor straat, Spuistraat, St. Bossestraat, Stationsdwarsstraat, Stations straat, Steengracht, Sternstraat, Sumatrastraat, Timmersteeg, Timorlaan, Torendwarsstraat, Torensteeg, Torenstraat, Tromp straat, Trechtersteeg, Tuinstraat, Tuintjesweg, Tulpstraat, Violen straat, Vischmarkt, Vischstraat. Zaterdag 11 October: Vlamingstraat, Vlootstraat, Vroonstraat, Vijzelstraat. Maandag 13 October: Wachtstraat, Wagenstraat, Walvischstraat, Weezenstraat, Westgracht, Weststraat, dé Wetstraat, Wilhelminastraat, W. Beukelszstraat, Zeeweg, Zuidstraat, Zwaanstraat. Dinsdag 14 October: Julianadorp (in het café van den heer Doorn). Van 916 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het bij de inlevering teruggegeven deel B der oproeping moet worden medegebracht. De onderteekening moet thuis geschieden door den rechthebbende of diens vertegenwoordiger. Indien een hoogere vergoeding dan die der metaalwaarde wordt toegekend, dient ook te worden medegebracht de mededeeling van de beslissing op het des betreffende verzoek. Bij niet verschijning op het aangegeven tijdstip vervalt de aan spraak op vergoeding. In verband met de schaarschte aan pas munt wordt beleefd verzocht wisselgeld mede te nemen. Den Helder, 29 September 1941. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. Vosstraat, le Vroonstraat, 2e In een buitengewoon fraaien wedstrijd heeft Helder de punten aan het Haarlemsche TIJBB moeten laten en hoewel de uitslag 5—2 abso luut geflatteerd was, is de overwinning vol komen verdiend. Er speelden twee enthou siaste elftallen, die veelal aan elkaar ge waagd waren, maar doordat tenslotte eeri ietwat gelukkig doelpunt in het Helder-net belandde, kwam de overwinning aan de Haar lemmers, die, zooals gezegd er het meeste recht op hadden, omdat hun elftal constanter speelde, geen zwakke plekken vertoonde en het spel nog beter verzorgde dan Helder. Hiermede onderstrepen we dus gelijk dat Helder ook goed speelde en inderdaad was het spel van Helder ook keurig verzorgd, zoo zelfs, dat wij de witjakken in dien vorm nog maar zelden zagen. Vurig waren de verschil lende attaques van Helder en vooral Rottier had daar weer het leeuwen aandeel in, maar ook de overige voorhoedespelers waren er goed in en Krab bijv. heeft gewerkt als een paard. Wagenaar was ook goed op dreef en twee doelpunten waren aan zijn energie te danken en wanneer hij zich nog meer op zijn midvoor-toelegt, zullen ook zijn successen stijgen. Himpers en De Leur pasten zich keu rig aan. In de middenlinie was Gast weer goed op dreef én had vndanks z(jn gevaar lijken tegenstander weer goed het oog er op. Goutier werkte uitstekend, doch zakte tegen liet einde danig af. Kiesewetter deed wat hij kon, maar was voor dit gezelschap absoluut te langzaam. In de achterhoede was Teecke- lenburg opruimer nummer één, een doeltref fend systeem in directen zin, doch indirect niet altijd, want deze stoere back plaatste letterlijk geen bal en daarom vonden we Ver meulen wel zoo goed. Kenter zagen we wel eens beter en ook zijn plaatsen liet veel te wenschen over. De gasten daarentegen had den geen zwakke plekken, speelden behoorlijk Voetbal en zouden zeer zeker ift de tweede klasse een goed figuur slaan. We hebben kennis gemaakt met .Helders nieuwe tegen standers, een kennismaking, die naar meer smaakt. De wedstrijd. Toen de eerste Helder-aanvallen waren af geslagen, kwam de rechtsbuiten via een pass van den midhalf in het bezit van den bal en onhoudbaar verdween de bal in de touwen, 01.. Helder gaf zich echter nu eerst recht en het tempo wat toen volgde, was zoo hoog. dat we ons bij een wedstrijd waanden van hooge sferen. Het T.-doel kreeg in deze pe riode een geweldigen druk te doorstaan en éénmaal zagen we een back vallende redden op een moment, dat de keeper reeds geslagen was. Het was slechts uitstel, want kort hier op bracht Himpers den bal hoog voor doei en Wagenaar kopte weergaloos in, 11. De aan vallen gingen over en weer en veelal opge bouwd via een keurige combinatie, die echter ook weer op de achterhoede strandden. Het verschil van opbouwen zat ecfcter in bet plaatsen en daar waren de Haarlemmers fa voriet in. Gast redde éénmaal meesterlijk op de doellijn, juist toen Kenter het hok had verlaten. Aan den anderen kant wipte De Leur den bal net over de lat en was ook deze kans weer verkeken. Kort voor de rust kreeg de actieve rechtsbuiten, naar binnen komend, den bal onder controle en TIJBB had weer de leiding, 12. Na de pauze hadden we aan vankelijk weer dezelfde verhoudingen, vlug spel en wederzijdsche aanvallen. Toch kwam het ons voor, dat langzamerhand TIJBB meer overwicht kreeg en juist in die periode kreeg Helder weer zoo'n vliegenden aanval. Rottier met twee man op zijn hielen, schoot tegen den keeper aan en nadat Goutier den terug- springepden bal voor den doelmond had ge retourneerd, joeg Wagemaker den gelijk maker in de touwen, 22. Met inspanning van alle krachten wierpen de elftallen zich in den strijd; het elftal dat zou doelpunten, had gewonnen en de gelukkige was T. Een poging van Kenter, den bal weg te werken, mislukte ten deele en de linksback had suc ces, 23. Kort hierna maakte dezelfde speler op fraaie wijze een vierde doelpunt, gevolgd door een treffer van den kleinen linksbuiten en met den stand 28 floot de uitstekende leider het einde van dezen op hoog peil staan- den wedstrijd. Er was wedejom veel publiek. Jammer is het, dat het teiTeln in slechte conditie Is. P. Huurman wist Zondag het kampioen schap van de H.A.V. op de 3000 m te be halen met den mooien tijd van 9 min. 47.7 sec.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3