Najaars-schoonheid in de natuur HET DOEK VALT kftcuUnieuuiï De geschiedenis Koperen Knoopen DE WEEK. Dinsdag 30 September 1941 Tweede blad van onze De band uiteen en.... toch bijeen! Plannen van Henk Hoogervorst Burgerlijke Stand van Den Helder Een nieuw administratiekantoor Tehuis gezocht Ylaj&ciAAtyori Uit de natuur Ingekomen personen in Feiten en Fantasieën Geschiedenis van Nederland ter zee De onsterfelijken Waar het ons hekend is hoezeer de Heldersche bevolking meeleeft met het reilen en zeilen van dat deel onzer voor malige stafmuziek, hetweik werkte onder den naam van „Koperen Knoopen Band", meenden wij er goed aan te doen hier onder het een en ander mede te deelen dat ons persoonlijk door Henk Hoogervorst, den algemeen leider van het orchest ver teld werd. Men krijgt daaruit een beeld hoe de zaken geloopen zijn en hoe er mo menteel gewerkt wordt door deze muci- seerende Jutters. Zooals wij reeds eerder schreven werden enkele maanden geleden plannen gemaakt om te komen tot oprichting van enkele or- chesten, waarvan de muzikanten gerecruteerd werden uit de rijen van de voormalige mili taire orchesten. Een van die nieuwe orthesten zou worden het Haagsche Politie-orchest en het was hiervoor dat een zeer deskundige kapel meester op pad ging om de beste krachten bij elkaar te brengen. Direct viel het oog uiteraard op de jonge krachten van de Marine Kapel, toen vereend als „Koperen Knoopen". Aangeboden werd hun een plaats in het nieuw te vormen Politie korps. Waar echter twee leden van de groep aanvankelijk (wegens het niet behalen van de vereischte lichamelijke lengte) afgewezen wer den besloot de geheele groep en masse te wei geren. Een staaltje van korps-solidariteit en saamhoorigheid, waarvoor men respect mag hebben. Er werd toen een regeling getroffen en op nieuw kreeg men het aanbod. Thans voor alle leden. Men stond toen voor het feit: of het wacht geld verspelen en door te gaan met de band, of aanvaarden van het aanbod en de band te liquideeren. Een moeilijk, een zeer moeilijk, besluit, waarover men gezamenlijk beslist heeft. En wel in dien vorm, dat men het aan bod aanvaardde. Hiervoor waren natuurlijk plasibele rede nen. Ten eerste zou het uiterst moeilijk ge weest zijn in het komende seizoen met de band lucratief te werken,, mede in verband met het dansverbod. Voorst waren er enkele andere, interne, redenen, die het verwerpen van het wachtgeld zeer onverstandig zouden doen zijn. Zoo ging men over, zjj het met leed in het hart. Daarvoor had men te lang en te hard gewerkt en daarvoor had men te groote idealen gebouwd. Louis van Broek hoven bedankte voor het aanbod. Deze wenschte zich niet meer te binden en be sloot voor de radio te gaan spelen. Het was hier, dat hij dan ook een engagement kreeg. Falten was, zooals men weet, reeds veel eerder bij de radio overgegaan. Piet van Dijk, die eveneens eenigen tijd de microfoon verkozen had, besloot weer terug te komen bij z'n oude vrienden. Het gevormde Poütieorchest is, zoo ver namen wij van Henk Hoogervorst, een uitstekend gezelschap, 40 man sterk, en •staande onder leiding van een uiterst kun dig leider, mogen opmerkelijke prestaties verwacht worden. 25 Augustus is men aangevangen en SI Augustus d.a.v. had het definitieve afscheid der band plaats in de Rotterdam- sclie Kiviera Hall, dezelfde plaats waar de jongens van de marine zulke successen geoogst hadden. Behoeft er op gewezen te worden, dat het voor de Knoopen een zware, een zeer zware, dag was-? Hoe wonderlijk alles in het leven echter kan loopen blijkt uit het volgende. Henk Hooger vorst kreeg opdracht van de directie der Rotterdamsche diergaarde met iets nieuws op muzikaal gebied te komen. Deze ging aan het werk en kwam met iets nieuws. En wel met een geheel nieuw orchest, groot 16 man en waarin... de Koperen Knoopen allen een plaatsje hadden. Er kwamen zelfs nog een paar bekende Nieuwediepers bij: en wel de heeren Van Schie en Hans Jongkees. Ook Hoogervorst zelf heeft en werkzaam aandeel in dit orchest, dat zich niet specialiseert op dansmuziek... doch op semi-klassieke en amusementsmuziek. In de week-enden treedt men op en... wederom oogstte men succes bij het Rotterdamsche publiek. Dit is de recente geschiedenis van de Jonge garde der voormalige Marine Kapel. Hier ziet men wat samenwerking en saamhorigheid vermag. Hier ziet men wat bereikt kan worden als men werkt op degelijken grondslag «n onder last not least, bezielende leiding. van 26 September 1941. GEHUWD: F. P. Roelans en W. H. Haas- dyk; G. Salm en T. H. de Jong. van 27 September 1941. BEVALLEN: A. E. J. CatshoekPolling, z.; K. MorsKroonenburg, z.; J. H. de LeeuwOosterhuis, d. OVERLEDEN: C. v. Bale, 48 jaar, m. ONDERTROUWD: B. Kruizinga en A. E. Krul. van 29 September 1941. BEVALLEN: G. Noorloosde Vries, z.; J. Bakker—Bethlehem.d.; G. H. Droogendijk— Sabelis, d. Lang spraken wij nog met Henk Hooger vorst over diens plannen en idealen en iedere maal weer blijkt welk een echte idealist hy is. Want bij al zjjn werk, al hy liefst vandaag den dag zou wilfen aan vaarden. Het koorwerk in Den Helder... daar mee wil Hoogervorst doorgaan. Men weet het: zuiver uit idealistische motieven. Zal het mogelijk zijn in de toekomst zijn voornemens, bljjjt het koorwerk in... Den Helder hem trekken. Dat is het wat inderdaad te komen tot verwerkelijking - van die plannen...? Het ware te hopen. Voor onze stad, haar burgers en haar cultuur. f Tenslotte nog dit: vanwege de radio-omroep zijn twee gramofoonopnamen gemaakt van de band. Aan de eene zijde de jazz-paraphrase over „Waar de blanke top der duinen" door Johan Dol en aan de keerzijde „The leader of the band", beiden onder leiding van Loo van Broekhoven. Slechts enkele van deze platen zijn verkrijgbaar ad 4.75 per stuk. Wie een plaat als herinnering aan „De Koperen Knoo pen" wil bezitten, kan zich vervoegen bij den heer Van Schie, Keizerstraat 120, Van den heer M. Kwast. Zooals men elders in dit nummer leest, opent morgen, Woensdag, de heer M. Kwast,' oud-belastingambtenaar te Den Helder, een administratiekantoor en wel in het perceel Boerhaavestraat no. 63. Men kan zich hier, naar wij vernemen, van de meest verscheiden adviezen voorzien, zoo als o.a. met betrekking tot alle belasting zaken, administraties, vragen inzake woning kwesties en voorts voor alle voorkomende in casso's. Ook op verzekeringsgebied is de heer Kwast werkzaam. O.a. is hij vertegen woordiger van de Noordhollandsche Brand waarborg Mij. van 1816, te Oudkarspel. Waar de heer Kwast een uitstekende naam geniet hier ter plaatse, kan het niet anders of zijn bureau zal blijken in een behoefte te voorzien. Speciaal, waar tegenwoordig het administreeren een zoo omvangrijke zaak ge worden is, dat men haar, zonder kundige hulp, alleen niet meerverwerken kan. Voor een moeder en S jonge poesen kinderen Bij tijd en wijle pleegt het nog voor te ko men, dat vertrokken stadgenooten hun huis dieren in de steek laten; een even wreede als onsportieve handeliwijze. Zoo vond dezer dagen mevr. Basie, Dijk- straat 10, in haar tuin een kwartet, bestaan de uit een moederpoes in gezelschap van 3 poesenkinderen, die zoojuist het levenslicht aanschouwd hadden. Het betreft hier eenige bijzonder mooie dieren: er bevindt zich name lijk 1 Cypersche poes bij en 2 bonte, die op alleraardigste wijze zwart en wit gevlekt zijn. Wie weet een goed tehuis voor deze lief tallige zwerversHij kan zich vervoegen aan genoemd adres in de Dijkstraat. Uit het 'P.o-lüie. hxvp.pxy.'d VEELBELOVEND. De politie ontdekte enkele dagen geleden een minderjarig jongmensch dat zich in de Spoor straat op verdachte wijze ophield. Het bleek dat de knaap uit Amsterdam gekomen was met geld op zak hetwelk z'n moeder hem gegeven had om enkele boodschappen te doen. Hij is franco teruggebracht naar de hoofdstad en aan de ouders overgegeven. GEARRESTEERD. Een stadgenoot werd aangehouden en ge arresteerd, als zijnde verdacht van diefstal van diverse kleine diefstallen. Er is een vroolijk lied begonnen laat in 't jaar, al is de wijs weemoedig, maar wel klaar en zuiver. Ik lig in 't zachtgroen mos en luister naar het lied. De boomen van het bosch. zingen het! ze brommen t in den baard en helmen fluist'ren 't als er de wind door vaart. De blije zon doet mee; ze schijnt door dennenkronen in gouden bundels op den grond onder de boomen, waar felrood lijsterbessen kleuren tusschen herfstig blad en goudbruin varens ruischen. Een mul pad kronkelt omhoog tusschen die bronzen zee. Wèl vallen stil de blare' in ritselend wemel. Maar bóven 't herfstbosch staat lichtblauw de hooge hemel. En óm mü bruischt het lied, en in mij zingt i het méé. Lex Dfl er. DIEFSTAL. Een bewoner van de Schagenstraat deed bij de politie aangifte, dat uit zijn woning aan de Cronjestraat een deel van een gramofoon plus een closetborstel verdwenen zijn. Een onderzoek -wordt ingesteld. WAAR ZIJN DE BONNEN? Een bewoner van de Doggersvaart deed aangifte dat men een aantal zijner distribu tiebonnen ontvreemd heeft. Ook hiernaar stelt men een onderzoek in, RUITEN GOOIERS. Door enkele jongens werden ruiten in de Paardenstraat ingegooid. De politie onder zoekt wie deze vandalen zijn. NOG ZOO IETS. Ook van een perceel aan de 1ste Vroonstraat werden de ruiten ingegooid. door J. K. S. Kentering. Onze oud-stadgenoot, de heer 3. Kil jan, slaagde te Amsterdam voor het le gedeelte van het examen electrotechniek. Henriëtte Krooss, Badhuisstraat 34. Maartje Coevert, dienstbode, Kortevliet 34. Antonia Philippo, inpakster, Spoorstraat. W. Krijgsman, winkelbed., Ruijghweg 52. J. C. de Bruijn, los werkman, en gezin, Bree- straat 30. Martina A. Koenen, Ruijghweg 78. B. J. Roelofs, candt. civ. ing., Kerkgracht 5a Helena v. Hartingsveldt, dienstbode, Gouds bloemstraat 1. Margje Post, dienstbode, Schoolweg 1. Cornelia, Sluijter, dienstbode, Weezenstr. 36. H. J. Reuser, Van Galenstraat 77. P. de Vroome en echtgen., Gasstraat 43. J. C. Verwoert, matroos K.M., en gezin, H. de Grootstraat 9. F. Tot, visscher, en gezin, Vijzelstraat 205. J. van Til, Spechtstraat 14. A. Pronk, mil. werkman, en echtgen., HeC- tor Treubstraat 26. J. W. Scheffersvan der Strutjs, Smid dwarsstraat 9. J. J. van de Werken, bootsman K.M. (bui tenslands), en gezin, Joubertstraat 20. P. Nauta, sergt.-mach. (buitenslands), en gezin, Herzogstraat 48. C. J. J. Smit, Huisduinerweg 3. Elisabeth J. Kluizenaar, hulp i. d. huish., Stationsdw.straat 3. E. G. van Rangelroojj, marechaussee, Bree- dwarsstraat 2. O. BraakmanKoopmans en kinderen? Hec- tor Treubstraat 72. B. C. de Koning, marinier (buitenslands), en ecjtgen., Koningdwarsstraat 36. Al lang waren de verschijnselen van den komenden herfst zichtbaar. Maar wanneer baas herfst ook volgens den kalender zijn in trede heeft gedaan, zijn de teekenen overal duidelijker en sprekender geworden. Er valt niet meer omheen te praten, het valt niet meer te ontkennen; het is herfst geworden. Alles is immers anders geworden, overal zijn immers veranderingen merkbaar? De kleuren van de nog bloeiende bloemen zijn niet meer zoo fel en uitbundig als in den zomer. Het groen van boom en plant wordt donkerder van kleur; het is niet gaaf meer, aangevreten door insecten'; verregend en verwaaid en niet zelden vaart de eerste dorring van den herfst erover of er vallen al bladeren omlaag, terug naar moeder aarde. Ook het licht is anders. Heel anders dan in den zomer, wanneer 't één helle klatering van licht is. 't Is nu alles bezonkener, rusti ger, stiller ook. Vaak zijn de dagen ijl-teer- blauw, zonder wind en doortrokken van een onzegbare rust. 't Is een genot dan rond te zwerven in de natuur. Teer speelt het licht over rijpende vruchten en herfsttintige bla deren, een innig kleurenspel in allerlei warme schakeeringen van rood en geel, bruin en goud. Zie, in de tuinen, waar gou den en oranje goudsbloemen bloeien, waar gele en roode Oost Indische kers kleuren, waar bloedend roode geraniums en veel- tintige asters en dahlia's staan. Bij tientallen glanzen de donkerroode bottels aan de roze- struiken, tusschen het dorrend loof kleuren de roode wangen der appels en de bronzen huidjes' der peren. Zwerf op een herfstmorgen door het bosch, op zoo'n teerblauwen, pittig-frisschen herfst morgen. De oude dennenbrommen op den herfstwind gemoedelijk in den baard en geuren balsemiek in de zon, en uit den boschbodem stijgt een scherpe geur van broeiende humus en naalden. Wolken zilver- schitterende muggen dansen in de schuin door de kronen vallende zonnestralen; daar, waar de zonnebundels den boschbodem be reiken flonkeren dauwdroppels aan halm en stengel, glinsteren de bedauwde spinneweb- ben als zilver tusschen de grassen en glan zen de moskussens intens-groen. De eerste kleurige paddenstoelen zijn uit den voch- tigen bodem opgeschoten. Joelend en tjin- gelend trekt een troepje meezen door de dennen. De vogeltrek begonnen. Vooral bij de vogels zijn veranderingen merkbaar. Velen hebben ons al verlaten, anderen maken zich op om de groote reis aan te vangen. Veel vogels zijn opnieuw be gonnen te zingen zoolang de grootste drukte nog niet heerscht. Het is nog een „zingende trek"! Vooral de spreeuwen zingen soms of het lente is. De zwaluwen, die voor ze de groote reis beginnen soos houden op alle beschikbare telefoondraden, zingen ook of ze pas uit hun winterkwartieren zijn terug gekeerd. Het is daar een plezierig gekrioel van zwart en wit en een vroolijk gekwetter. Zingend komen de leeuwerikken door, op weg naar warmer streken. Spoedig echter zet de grootste drukte in, ongeveer begin October, wanneer ook de in tocht van de bonte kraaien begint. Dan ko men ze bjj millioenen door, de trekvogels, over landen en zeeën, soms in kilometerbreede, onregelmatige horden. Allemaal vogels, die er de brui aan geven en hun winterkwar tieren gaan opzoeken. Veranderingen b(j de planten. Ook bij de planten verandert het, maar heèl langzaam. Wel heeft overal vruchtvor ming plaats, overal waait zaadpluis langs wegen en dijken, maar voorloopig is het nog lang niet kaal. Tot diep in December valt er wel een bescheiden ruikertje te plukken van nog bloeiende planten, dus nu de herfst nog Hoé snel de tijd vergaat, bleek ons dezer dagen, toen wij, bladerend in den jaargang 1935 van de „Heldersche Courant", zagen, dat deze rubriek, zon der een enkele onderbreking, thans reeds 6 jaren achtereen opgenomen werd. Zes jaren Feiten en Fantasieën Zes jaren critiek, zes jaren ironie, zes jaren satire, zes jaren spot, zes jaren van soms vroolijke, soms bittere heke ling. Véél werd er in die zes jaren geschre ven. Bijkans geen enkel onderwerp, het openbare (en soms particuliere) leven van deze stad betreffend, werd gene geerd. Alles en allen kregen eerlijk hun beurt en eerlijk hun deel. Uitgemeten op de bekende wijze. Heeft deze rubriek haar doel bereikt? Wij weten het niet. Wij weten alléén, dat Uw dienaar, de auteur, zijn best heeft gedaan in het belang van Ja, in het belang van onze gemeen schap. die hem en ons allen zoo na aan het hart ligt. Dat is géén frase. Wij, Jutterszijn vreemde lieden. Wij kankeren op deze stad omdat het tenslotte nooit anders geweest is. Het is als met dien gepen- sionneerden oud-schipper der Marine, die berucht was om zijn weergalooze vocabulaire scheldwoorden over Nieu- wediep. Hij heeft het vijf en twintig lange jaren verwenscht tot in de diepste afgronden. Verleden week kwam ik hem tegen, nadat hij sedert vier maanden naar 't schoone Hilversum verhuisd was. En hij heeft me verteld, dat hij weer hier is komen wonen, omdat hij hier beter dan in het schilderachtig Hilversum kan kankeren. Zóó is het en zóó zijn we. Wij hebben gepoogd in deze rubriek de waarheid te dienen voor zoover dat mogelijk is. Wij deden het zonder aan- ziens des persoons en maakten dus vele vijanden, 't Gaf niet! Wij lazen de booze ingekomen stukken (een kunst waarin ieder Nieuwedieper het ver gebracht heeft) waar de auteur veel naar zijn arm hoofd geslingerd kreeg dat hem be spaard had moeten blijven. Er kwamen uitingen van opgekropte gemoederen en er kwamen tips voor nieuwe feiten en nieuwe fantasieën. En zóó werd deze rubriek een cro- nique scandaleuse, gehaat en geliefd om beurten, maargelezen! Dat was het voornaamste. En nu nu is de pauze aangebro ken voor de feiten en ook voor de fan tasieën. Het doek valt en de spelers ver dwijnen. Wij, van de krant, vinden het jam mer. Zelfs zóó jammer, dat U daar geen idéé van hebt. Maar het is goed dat U dit niet persoonlijk aanschouwen kunt, want de man, die er zoovelen „klein!' heeft gemaakt, of getracht hen „klein" te krijgen, voelt zich nu zelf ietwat klein bij dit afscheid. De Franschman zegt, dat afscheid nemen iets met sterven te ntaken heeft. In dit geval is dat niet zoo. Integen deel, want al is het doek gevallen, dat gene wat gezegd is zal in herinnering blijven. En eens, wie weet hoe.spoedig, komen de spelers terug en zal het stuk zijn voortgang vinden. Tot onze vrienden zeggen wij: be houdt Uw belangstelling voor deze stad en voor alles wat haar nu eenmaal Den Helder doet zijn. Alles, wat haar die bijzondere bekoring geeft van zee stad. Laat de winden er vrij doorheen blijven jagen, ook door de harten van haar bewoners. Een sterk en vitaal volk toonde zich de Heldersche gemeenschap. Nóch door bommen, nóch door ontwrichting, nóch door wanhoop liet zij zich blijvend neer slaan door het Noodlot. Laat het zóó blijven; behouden wat wij hebben, ook al is het dan nóg zoo weinig En dapper de toekomst tegemoet. Geen pessimisme geen défaitisme dat is on-Helders en onmannelijk. Dat kent geen zee-volk. Het doek valt en de spelers gaan naar huis. Maar wie zal zeggen dat dit niet alleen een korte pauze is, waarin de spelers zich gereedmaken voor een vol gende acte, mijne vrienden? pas is ingezet zeer zeker nog efn omvang rijk bojiquet. Zelfs komt er nog nieuw leven bij. Kijk maar eens in het bosch. Overal trekken kleu rige paddenstoelen hun kringen en juist dit jaar waren deze kinderen van den herfst buitengewoon vroeg. Eind Augustus konden de paddenstoelliefhebbers hun hart al volop ophalen. Dat kwam natuurlijk van den bui tengewoon vochtigen zomer, bron van ergernis van de vacantiegangers. Maar de mycologen juichten en juichen- nog, want ook de herfst is tot dusver buitengewoon rijk aan vocht. Overal op de boschpaden wemelde het in Augustus al van de hagelwitte stuifzwam- metjes, boleten waren met allerlei vormen en kleuren vertegenwoordigd, sierlijke klok- kenhoedjes stonden op hun ragfijne steeltjes tusschen het mos en op de weiden trokken de weidekringzwammen hun heksekringen al in eiken herfst. Van de vele regens in Augustus profi teerden intusschen niet alleen de padden stoelen. Ook de mossen begonnen half Augustus al nieuwe uitloopers te vormen, iets wat ze normaal pas in October doen. Zelfs hadden sommige soorten al gebloeid, want hier en daar groeiden in Augustus al sporendoosjes omhoog. Die zullen pas over meer dan een jaar rijp zijn; Dan zullén de sporen weg stuiven op den wind en elke spore zal aanleiding kunnen geven tot een heel nieuw mosplantje. Ja, de herfst is een prachtige tijd. Wel stemt het tot weemoed, dat alle veranderin- fen, die plaats grijpen heenwijzen naar den omenden winter en veelal niet anders zijn dan voorbereidingen om dien barren tijd door te komen of te ontkomen. De herfst is mooi, vooral wanneer de zon schijnt. Geniet van die dagen, want elke dag ls winst. Kruipt de zon achter grijze wolken flarden, dan is alles opeens zoo vaal, zoo grauw geworden. Dan kan het al zoo echt triest zijn. Het ritselen van de vallende bla deren lijkt dan wel alle vroolijke geluiden te overstemmen! Vooruitgeworpen schaduwen van den komenden wintertijd! Deel IV, door J. C. Mollema. Verschenen bij de ui tg. Mij. Joost van den Vondel. Wij ontvingen van bovengenoemde uitgevers maatschappij dl. 4 van „De Geschiedenis van Nederland ter zee", in dezelfde kostelijke uit voering als de 3 voorgaande deelen. Hier heeft men thans een werk wat men in handen van ieder Nederlander zou willen wen- schen. Omdat het een werk is waarin men op bijzonder juiste wijze historisch voorgelicht wordt inzake de vaderlandsche prestaties in het verleden ter zee. Een boek, eenvoudig ge schreven door Mollema (er is welhaast geen beter kenner dezer materie in ons land, dan juist hij!) en leesbaar niet alleen voor histo risch gevormden doch tevens voor leeken. Hier krijgt men een prachtig overzicht van de 3en en 4en Engelschen oorlog, men leest van het opkomst en het verval van 's-lands zee macht, men leest van den slag bij Kamperduin en van den ondergang der „Zeven Provinciën" Kortom, men krijgt een tijdsbeeld, zoo klaar en zoo overzichtelijk als men vergeefs zoekt in de geschriften over de vaderlandsche historie ter zee. En daarom mag dit werk van Mollema als uiterst belangrijk beschouwd worden. Hier krijgt men voor zich het resultaat van' studie van vele jaren en een resultaat dat geken- merk wordt, door een degelijkheid, die men zelden aantreft. Wij kunnen dit boek warm aanbevelen en geven den lezer in overweging eens een pro spectus bij den uitgever aan te vragen. Hij zal verrast en verbaasd zijn te aanschouwen wat de Ngderlandsche boekdrukkunst hier ge- Tju-ocht heeft en zal zich tevens rijk voelen met het bezit van een dermate schoon en leerzaam werk. Omstandigheden maken het ons onmoge lijk thans een uitgebreide beschouwing aan dit werk te wijden, zooals wij dit voorheen deden. Het bovenstaande zal echter wellicht voldoende zijn om den lezer de overtuiging te schenken, dat hier sprake is van een exclusieveuitgave, A. C. van Kampen. Poe's verhalen. Reeds eerder schreven wij waardeerend over de bekende serie van „Contact" te Am sterdam. „De Onsterfelijken". Hier krijgt men een aantal werken van be- roemde auteurs, vertaald door de beste krachten op dit gebied in Nederland. Zoo juist is thans verschenen een selectie verhalen van Edgar Allan Poe, den beroem- Amerikaanschen auteur van fantastische geschiedenissen. Voor liefhebbers van dit genre (en wie is dat niet!) om van te wa tertanden. Het is Vestdijk, die de vérhalefr in perfect Nederlandsch overzette en daarmee weer eens zijn bijzondere gaven demonstreer de. ook de inleiding van Vestdijk over de nguur Poe en dienst plaats in de litteratuur is zeer belangwekkend en bevat diverse in teressante opmerkingen. v0V^"itS m°ge er op £ewezen worden, dat Vastdijk er in slaagde een „Querschnitt" van f geven' omdat hij van ieder w 6611 aan verhalen koos. Waar het boek suggestief geïllustreerd werd is net aan geen twijfel onderhevig of menig i«w?.lnnaar zal zich dit deel der „Onsterfe- igken' aanschaffen. R^VfHeens Jn deze serie verscheen Emily «„T ut woeste hoogte" („Wuthering Heights Het beroemde boek van de be- °®mde so^fster, dat aan geen jaar of ge- gebonden is, doch, integendeel, voor aue tijden en voor alle menschen. Een prach tig brok litteratuur, waarvoor ook in dezen gd ongetwijfeld belangstelling zal blijken te -oestaan. Ook dit deel werd op bijzonder geslaagde wijze typografisch uitgevoerd. A. C. v. Kampen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6