achter de branding Economisclien rechter KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Als Her mes uit speelt Verdachte wil ambtenaar te Licht en schaduwen Kunst en sentiment De abonnementsprijzen van ons blad Nieuws uit Urk Voor den „Zwarte handel" in tal van zaken Plaats voor Vrijwilligers bij Neder'aDdschen Arbeidsdienst Amerikaansche stellingen hevig bestookt door W. KOK. Zoo zaten we dan op den Sylves- teravond bijeen te wachten op de twaalf klokkealagen, die een punt souden zetten achter het oude jaar en terzelfder tijd het nieuwe zouden inluiden. Er was nog stil licht van witte Kaarsen, dat afstraalde van onbe weeglijke, smalle vlampuntjes. Een leder was in, e'gen gedachten ver diept. Er was zooveel te overdenken ditmaal. Of ook je staarde naar de kaarsen, die even onzichtbaar als de wijzers van de klok draaiden, klei ner werden, zooals de laatste dag kleine^ werd, a rpaar kleiner. Plot seling toch nog deinden de slagen uit het witte kerktorentje door de zware, donkere lucht. Even stonden v e toen in de deurpost en tuurden in het donker weg. Daar was alleen het gerekte janken van een hond ergens ver en een dof geweerschot van een post op het duin, die de bronzen stem uit den toren van ant woord dienden. Er waren handen, die elkaar grepen, er waren wen- schen, vele goede wenschen. Vrede... hoop op vrede dit jaar is de grootste wensch. Zoo werd het Nieuwjaarsdag, en wjj waren bij den boer. Bij zulke gelegenheden worden óók nog vele gebeurlijkheden van het gestorven jaar besproken. Daar was, om één ding te noemen, dien nacht dat Bont moest kalven. Zij, tante Pietertje, 4ie de zorg voor de beesten had, was er elk hrlf uur uut weest om naar Bont te gaan zien. Ook den laatsten keer was er nog niets aan de hand. Tot ze plotseling luid ge loei hoort: Zij eruit, naar den stal en-daar-sting-me-dat-bees'-te-brul- len-en-met-z'n-poote-te-trappen-te- gen-het-kallef, dat in de gier lag. Die Bont was gewoon niet te hou- we. Zij terug naar de slaapkamer. „Piet, kom er es Piet!" En Piet op z'n blote biene de stal op. Hij sting midde.j in de gier z'n biene zate tot z'n knieë toe vol. De Bont was buten zich zellef. Hij trok z'n kop- touw kapot en brulde, brulde... Ge lukkig kon ik em in bedwang houwe, terwijl Piet het kallef in de hooi schuur droeg. Et was er ien van honderd pond. Terwijl ik Bont weer vastknoopet, wat lang niet gemak kelijk ging, most Piet z'n biene wassche in kouwe pompwater. Dat is ook geen lolletje midden in de nacht. We hebbe nog nooit zoo'n last had als toen met Bont. We kijken naar buiten. Snoebel heeft een jolige bui en graaft in het zand onder de elzen. De langgerekte katjes bungelen aan de kale twijgen en wachten op de lentezon. Grijs is de lucht. De zon blijft verscholen achter het lage wolkendek. Geen zon op Nieuwjaarsdag... Dat beteêkent volgens den boer een slecht appe len- en perenjaar. Even later drin gen toch wat zwakke zonnestralen door de wolkepsluiers, du» mogen we toch hog hoop koesteren op een gunstige oogst. Groene puntjes ko men al boven den grond in den tuin: sneeuwklokjes. Het zal echter nog wel een poosje duren, alvorens de Zou er een Nederlander zijn, die Willy Dèrby niet kent Willy, de man van het populaire straatlied, de man van de „schlager", die een jaar achter elkaar gezongen en gedreind wordt door allt slagers- en bakkers jongens van de stad. Willy... de man van de „lach en de traan", die in deze dagen het feit herdenkt, dat hij een kwart eeuw „op de planken" staat. Dat gebeurt meer in deze da gen, maar Willy Derby is zoo be kend in Nieuwediep, hij trad in Ca sino zoo ontelbaar vele .nalen op en hij heeft deze graag-uitgaande be volking zoo legio veel malen tot tranens toe bewogen, lat het niet aangaat dit jubileum verzwegen te laten in dit blad. Willy gaat na dit jubileum niet in-ruste. Integendeel, als men de artikelen leest, die aan zijn kwart eeuw zangersri.ap gewijd werden, dan bljjkt dat Willy eerst nu met recht van plar> is te gaan zingen. Da*- hij juist nu plannen heeft Ne derland zingend „in te nemen". Hopen wjj, lat deze populaire minstreel spoedig weer eens naar het Noorden tygt, tenein e de oude vriendschapsbanden weer aan te knoopen. Dan zal daar een vol Ca sino i\jn ,vol van podium tot „beun en Derby's lac.i-en-een-traan zullen weer in staat zijn golven van diep gevoelde ontroering te produceeren. Nu ja... er zullen onder hen, die dit lezen en van zich zelf zeggen dat ze een artistieke ontwikkeling hebben, zijn die opmerkingen ma ken: „Nou... iou... die Derby was ook zooveel bijzonders niet. Hij ex ploiteerde het valsche sentiment en het pathos van de massa. Inderdaad... ook daar is iets van aan en wtf zullen de laatsten zijn die beweren dat Derby's kunst altijd verheven was. Integendeel! Maar... en daar gaat het nu maar om... hij raakte het hart van de massa en daarom voelden wij ons verplicht hem hier enkele vriende lijke woorden toe te voegen. En daarnevens..de wensch uit te spreken, dat hij nog een kwait- eeuw zangerachap aan deeerste vijf en twintig jaren zal kunnen verbinden. En dat wij nog vele ma len tot weenens toe geroerd zullen zijn bij de huilende knaapjes aan moeders kerkh ven en de droevige grootpaoederen, die uit Bandoeng hun kleinzoon hoeren prevelen.... witte bloempje? als eerste lente boden zullen openspringen, al is het wel eens gebeurd, zegt tante Pie tertje, dat ze in haar tuin in de derde week van het nieuwe jaar al bloeiden! Maai dat is een zeldzaam heid. En de lente is nog ver! Dat merken we als we door de lage duintjes en het grindwegje weer huistoe gaan. Een ijzige wind snijdt ons in het gezicht, raast door de sparren en zoo nu én dan slaat een ragfijne regen neer. Anders kwam op dezen dag Wil lem van Jaantje aan de deur je een gelukkig nieuwjaar wenschen. Dan vroeg je vanzelfsprekend: „Moet je een sigaar Willem?" „Nou", zei Willem dan, „moete met meheer, maar wille welHij had altijd nog een praatje en stevende dan zwaar dampend naar het volgende adres. Als hij weer 'n zijn huisje terug kwam werd samen met Piet de buit geteld en het was vaak niet weinig, wat hij uit den zak van zijn bonker opdiepte. Willem was de snuggerste, die was overal waar wat te halen viel als de ki- oen bij. Lui waren ze lang niet, dat moet ter hunner eer gezegd worden. Altijd zag je ze be zig en als er op strand niet te jut ten viel, gingen ze bij het bosch of in duin helm snijden, waarvan ze handige matjes vlochten. Bij aan koop van twee matjes kreeg je er een cadeau, ir de hoop, dat je die derde ook zou betalen. Nu zijn ze weg, deze rasechte vrijbuiters van strand en duinen. Door- den dorps veldwachter en het hoofd van de kustwact, annex rijwielhersteller, werden ze vroeg in den morgen weggebracht, naar een inrichting, waar hen een beter en zorgeloozer leven wacht. Wat zagen ze er toen netjes uit! Gestoken in een keurig overhemd, netjes geschoren en glim mende schoenen. „Me krijge et goed,zei Willem en Piet beaamde brommend. Alleen spee. het hem, dat het nog doqker was, dan kon hij straks in de spoor niet naar bui ten zien. Een paar dagen later Werd Piet in Den Helder gesignaleerd. Natuurlijk, dat was wel te verwach ten. Zijn hart trok naar zijn eigen huisje, naar zijn strand en zijn zee, zijn duinen en meeuwen. Maar hij werd direct retour gezonden. In hun huisje wonen nu andere menschen en het strandhout wordt nu door andere jutters gegaard... De een zijn dood de ander zijn brood... Het strand ligt nu verlaten. De ruitjes van de strandbar, nu hoog zijn wierbegroeide palen, zijn ge sprongen door ploffende mijnen. Het duin heeft groote stukken moeten prijsgeven aan de eenwig knagende golven, die ook vandaag vreer komen aanrollen in tomelooze vaart, deels te pletter loopend op het blauwe bazalt van de pieren, deels ver het strand opjagend en terugloopend vuilwitte schuimkragen achterlaten, die weer door de wind als reuzon- sneeuwvlokken worden meegenomen Verlaten ligt het strand, yogels zijn er ook al niet veel. Soms zie je 'n ma.itelmeeuw, die nog iets eetbaars heeft ontdekt aan het karkas van 'n zeekoet, die slachtoffer werd van de olievelden, vooral nu veelvuldig voorkomend, hier is aangespoeld en dus in zekeren zin ook een slachtof fer van den oorlog is. Op een tocht langs het strand telde ik onlangs op een afstand van twee k.in. 28 zee koeten, 4 alken en een zwarte zee eend; allen teerslachtoffc,Een en kele was nog in leven. Stil* zittend op de ver naar achteren geplaatste zwempoten staren ze je met groote angstoogen aan en trachten in het water een veilig heenkomen te zoe ken, maar worden telkens weer door de golven, teruggeworpen. Ze zijn eveneens ten doode opgeschreven. Van de eens mo typische watervo gels, 'pinguins in het klein, vind je slechts hoopjes met zwarte olie be dekte veeren terug. Het werd nog altijd stiller in de natuur. Overal winterrust. In de vorige maand zag je nog wel eens een egel schuifelen langs de bosch- rand, maar die blijft nu ook schuil. Stike, vredige stilte kenmerken deze eerste dagen van het nieuwe jaar. Sluimerend land onder grijze nevels. Maar vanmiddag zag ik voor het eerst dit jaar weer' een stuk blauw in de lucht. Even maar weken de wolken, kreeg de zon volop gelegen heid om de aarde te verwarmen, toen kwamen de wolken wee". Licht en schaduw... schaduw en licht... Een Voorspelling? Misschien wel. In elk geval klimt nu elke dag de zon weer hooger en worden de schaduwen kleiner.... Onderstaand artikel ontvingen wij van een Hermes-enthousiast. Wij staan er gaarne eenige ruimte voor af. Ja, lezers, er zijn er onder U, die bij het zien van den naam „Her mes" vol afgrijzen smalen: „O, dat is zeker die club, waar ze eikaars beenen kanot slaan!" Neen, het is niet voor die menschen, dat deze re gelen worden geschreven, maar voor het steeds toenemend aantal stad- genooten, dat zich voor de pres taties van onze hockeyclub interes seert. X We gingen naar Zandvoort om ZHC 3 te bekampen. Als het een mooie zomerdag is en je gaat dan als Amsterdammer met een schop en een emmer naar het strand in deze fraaie badplaats, dftn is het beslis aangenaam. Maar heusch, het ziet er even anders uit, als je in de duisternis en stroomenden re gen, als Jutter met een stick en een koffertje naar een modderveld in de zelfde plaats toe moet. Dat neemt niet weg, dat de stem ming weer puik was en het opti misme aan het ongelooflijke grens de. De aanvoerder maakte van iédere gelegenheid gebruik, om met de vreemdste bewijzen aan te too- nen, dat we nog gemakkelijk eerste konden worden. Acht man stemden daarmee in, drie man zwegen uit diplomatieke overwegingen. Ze grijnsden slechts. Er werd gewed op den uitslag van onzen wedstrijd en op die van de thuisspelende Hermei-dames. Het is daarbij altijd raadzaam om maar een overwinning te voorspellen, an ders ga je een slechten dag tege moet! In Zandvoort werd bij onze aan komst al een wedstrijd gespeeld. Het was een fraai gezicht! Op een veld, dat vroeger eens groen was, doch nu in poel was herschapen, stonden zwartgeklonterde spelers elkaar meer modder dan bal toe te slaan. Bij een plotseling onderbro ken aanval zagen we vier man tege lijk in de prut duiken. Gelukkig kre gen wij een veld, dat iets beter was. Over den wedstrijd kunnen we kort zijn, daarvan heeft U het ver slag waarschijnlijk reeds gelezen. Wel moeten we echter onze suppor ters mernoreeren. U dacht mis schien dat alleen Racing èn Helder met supporters uitgingen? Dat is een vergissing! Onze supporters, 2 (twee) man sterk, stonden pal in den stroomenden regen fiun aan- moedigingskreten uit te brullen, zoodat heel Zandvoort naar de lucht keek! Bij een verkeerde beslissing van den scheidsrechter protesteerden beide heeren zoo heftig, dat de overdonderde arbiter Hermes een vrijen slag gaf, waarna ze twee stemmig „Dank U wel, scheids rechter!" aanhieven. We sleepten de overwinning niet uit het vuur, we trokken haar uit/ den modder, in een buitengewoon zweren wedstrijd.' Nog nooit werd het eindfluitje van den scheidsrech ter zoo enthousiast begroet, nog nooit vlogen de sticks zoo hoog- de lucht in! Heel tevreden en heel modderig verlieten we de badplaats (er was geen tijd meer om schoon te komen). In Uitgeest hoorden we, dat Cas- tricum had verloren. Om het hardst betuigden we onze spijt, doch een maal in den trein, brak een vreug- degehuil los! Zulke huichelaars! Tot Den Helder zaten we in span ning: „Wat zouwen de vrouwen ge daan hebben Maar ook de Her mes-dames bleken het best gedaan te hebben en nog eenmaal dreunde 't Heldersche station: H.E.R.M.E.S., Hermes, Hermes, hup Hermes!! Teneinde vergissingen b(j het voldoen van de abohnementskwitan- ties te voorkomen vermelden wjj, wellicht ten overvloede, nog eens de pryzen: per 3 maanden, bjj voor uitbetaling in de stad 2.20, in de omgeving van Den Helder 2.25 en voor het binnenland 2.62.. Bjj aan bieding van kwitanties wordt dit laatste bedrag 2.72. JUBILEUM DS. TOLLENAAR. Ds. F. Tollenaar, gereformeerd predikant alhier, herdenkt op 14 Januari a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar te Brouwershaven pre dikant werd. Nadien stond Ds. Tol lenaar te Perniseen (sedert 9 De cember 1928) te Den Helder. WEEK EEN FIETS GESTOLEN. Een bewoonster van den Zeeweg deed aangifte, dat hflhr fiets, welke zij even onbeheerd had laten staan, gest< len was. NOG IMEEK DIEFSTALLEN. Een bewoonster van de "Visch- markt deed aangifte, dat uit haar woning eenige kleeding /tukken ont vreemd waren. Een bewoner van de Laan miste van zjjn erf een hoeveelheid brand stoffen. Een bewoonster van de Van Ga lenstraat gaf aan de politie kennis, dat verschillende stukken wasch- goed van ^en droog!(jn weggenomen waren. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER i van 36 Januari 1942. Bevallen: A. KerkhoveiGroo- tendorst (z.); G. PlaatsmanHol lander (d.); G. BakkerHoelandt (z.)R. Ottenvan den Berg (d.); A. A. BuckertGeertsema (z.). Overleden: L. Snoeck (d.), 21 mnd. Ondertrouwd: J. Nierop en C. Wal; G. Jansen en G. Kater; A. C. Slikker en N. J. de Vlieger. URK, 5 Januari 1942. Door 9 vaartuigen werd heden aan den gem. vischafslag aangevoerd: 94 kg snoekbaars 68 ct. per kg; 35 kg baars 36 ct. per kg; 47 kg voorn 14—20 ct. per kg; 7000 kg pos, prijs 5 ct. per kg. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Anne, z. v. R. Hoefman en R. de Graal; Tromp, z. v. C. Post en L. Post; Jacobje, d. v. J. Jenema en G. ten Napel. Overleden: W. Kamminga, 48 J„ echtgenoote van F. Visker. ANNA PAULOWNA BOUWVERGUNNING. Aan den heer C. Geerligs Sr. is vergunning verleend tot den her opbouw van den door brand ver woeste boerderij aan den Knees- weg. Wij kunnen dit tbericht nog aanvullen met de mededeeling, dat de architectuur van deze boer- derijbouw is opgedragen aan den heer W. Hoep te Breezand. EEN VERGETEN BOODSCHAP. Van de zijde der belastingadmi nistratie verzoekt men ons de heu ders van een tabaksvergunning, ter voorkoming van extra kosten, er op te willen wijzen, dat zij de 'aarvoor verschuldigde belasting" vóór 20 Januari hebben te voldoen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. DAMKAMPIOENSCHAP A.P. Uitslagen van partijen, gespeeld om het damkampioenschap van Anna Paulowna. H. Veenstra-Ant. Huiberts 2-0 D. v. d. Wallen-Th. Vlaar 0 2 Jac. Weijers-C. Kooij 1-1 D. Jansen-J. Komen 1-1 C. Kooij—Ant.Huiberts 1-1 D. v. d. W len-Jac. Weijers 1-1 H. Veenstra-Th. Vlaar 2 0 J. Komen Jac. Weijers 1-1 D. JansenJ. A. van Vliet 0-2 P. J. Waiboer-Jac. Weijers 2-0 D. Jansen-D. v. d. Wallen 2-0 J. Komen-Th. Vlaar 2-0 D. Jansen-P. J. Waiboer 0-2 J. A. van Vliet-H. Veenstra 0-2 D. v. d. Wallen-Anté Huiberts 1-1 Jac. Weijers-Th. Vlaar 2-0 De afgebroken partijen worden a.s. Dinsdag in Veerburg gespeeld. DE POLITIE HELDERT VER SCHEIDENE DIEFSTALLEN OP. Goed speurwerk van den gemeen teveldwachter Smit, die bij het ver der onderzoek werd bijgestaan door veldwachter Hoexum, heeft niet alleen tengevolge gehad,, dat de hand kon worden gelegd op de daders van verscheidene diefstallen, maar heeft tevens geleid tot de op sporing van vele der ontvreemde zaken. Uit goede bron vernamen we hier over: Het door kinderen vinden van een rijwielframe in het Oude Veer was voor den heer Smit aan leiding om in een bepaalde rich ting te gaan zoeken, toen hier ver schillende diefstallen hadden plaats gehad. Het spoor leidde er tenslotte toe, C. G. van Anna Paulowna er C. D. en J. K. vart den Helder te arresteeren, die, na aan den tand te zijn gevoeld, bekenden tezamen in totaal zeven rijwielen te hebben ontvreemd, n.1. op Wieringen één en in deze gemeente zes Hieron der waren ook de rijwielen die, zoo als we onlangs al berichtten, in de buurt van het station waren gesto len. Een er van was een nieuwe Ga zelle ter waarde van f 120. Met het Wieringer rijwiel verdwenen tege lijkertijd een colbertjasje en een fototoestel. Voorts bekenden G. en D. dat zij alleen of gezamenlijk de daders waren van de diefstallen uit de schuit van den heer Wilms. van timmergereedschap en van drie konijnen. Gezamenlijk hadden zij beiden ook een huisje gehuurd in Den Helder om van daaruit verder te opereeren Omdat zij gebrek aan vleesch en rookartikelen hadden, stonden het slachten van een schaap en inbraak in een sigarenmagazijn op het nog uit te voeren program ma. VVegens heling zullen verder te LUCHTBESCHERMINGSDIEN ST. De luchtbeschermingsdienst te Urk werdt belangrijk Uitgebreid. Urk za' voor dezer dienst worden ver deeld in blokken, die elk een hoofd krjjgen. Ook ligt het In de bedoe ling, da', er voor dezen dienst meer oefeningen zullen worden gehouden.- VERKIEZINCEN OUDERLINGEN EN DIAKENEN. Voor ouderlingen in de Ger. Kerk werden gekozen: A. Koffeman, L. Korf en W. Metz. Voor diakenen: G. Kramer, A. Hoekman en G. Ba- rends. In de Chr. Ceref. Kerk werden ge kozen tot ouderling: Evert Hak- voort en tot diakenen: Klaas Weer stand en Gerrit Bos. OP DE VORM. Zondagmiddag geraakten eenige bakken, zuigers en booten, welke afkomstig schenen te zijn van de Zuiderzeewerken op de Vorm bij Urk vast. Deve droogte bij Urk is voor de scheepvaart al zeer vele malen zeer onfortuinlijk geweest. Het Is dan ook onmogelijk wanneer men op de droogte komt, om er met eigen hulp af te komen. Een tjalk werd bij deze droogte op drift ge slagen, zoodat deze hulpeloos rond dreef en de witte vlag necsch, ten teeken, dat er nood aanwezig was. Eenige sleepbooten voeren dan ook ter assistentie uit en verleenden de eerste hulp. TOCH VERBOUWING Het uitbreidingsplan voor de ge meente- is gereed gekomen. Het is reeds ter inzage op het gemeente secretarie gesteld. WeJ.dra zal er dan ook nu met het uitbreidingsplan worden begonnen. Hieraan ls op Urk nu zeer groote behoefte. EEN AFSCHEID. Christ. Geform. Kerk. Ds. E. du Marchie van Voort- huysen, nam Zondag j.1. afscheid van Urk, „DETAILHANDEL" IN BONNEN. Als eerste verd. stond gistermor gen terecht H. T. Klaassen uit Alk maar, en wel als pleger van distri butiefraude. Klaassen had blijkbaar de bonnen van zichzelf en z'n vrouw en kinderen niet noodig, en ver kocht die voor goeden prijs aan den meestbiedende, in dit geval aan Karap's Cafetaria in Alkmaar. Daarbij bleef het niet, want K. Ie verde ook nog 9 kilo suiker ad f2.20 per kg. aan den Alkmaarschen banketbakker Driessen. De Officier, Mr. Brue^es Tack, wijst er op, dat verd. een beroeps- sjaggeraar is, die meer op z'n kerf stok hgeft. Hij acht de overtreding zeer ernstig en vordert maanden gevangenisstraf. Mr. Smal, verdediger, bepleit ver zachtende omstandigheden. De Economische Rechter, Mr. Krabbe, acht liet feit, de suiker be treffende, bewezen cn vordert daar voor nog 1 maand gev. Wat de bon nenverkoop aangaat, dit geschiedde kort na de verbodsbepaling betref fende verkoop, hetgeen in aanmer king genomen wordt. Ook hiervoor 1 maand cellulair. Mej, J. M. M. Veltmaat uit Alk maar, leverde aan D. Talens aldaar een boterkaart, benevens een distri butiebonboekje A, hetwelk van diefstal afkomstig was. De Officier eischt 1 maand gevan genisstraf. Mr. Leesberg Jr. verzocht den Ec. Rechter de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden, en het psychi atrisch rapport af te wachten. Waarmee men accoord gaat! Otje BakkerSeekles verkocht omstreeks Augustus 1941 2 boter kaarten aan Talens. Volgens zeggen deed ze 't ..uit pure armoede". De man zat in de werkverschaffing en thuis waren 6 kinderen. „Je moet er maar voor zitten", zegt verd. Eisch f 50.— of 20 dagen. Uitspraak f 40.— of 8 dagen. AARDAPPELEN ZONDER BON. Mevr. C M. W. Stam—Janssen, luncbroomhoudster te Alkmaar, kocht ten behoeve van haar bedrijf, lunchroom „De Instuif", 14 zak blauwe eigenheimers van J. Koop- mans. De eigen bonnen waren op onverklaarbare wijze verdwenen, waarschijnlijk door diefstal. Eisch f250.— of 40 d. hechtenis. Uitspraak f 150.— of 15 d. hechte nis. C. Groen uit Heerhugowaard verkocht zonder bon aan J. Slagtere te Alkmaar 500 ki!o aardappelen. Eisch f250.— boete of 40 d. Uitspraak f 200.subs. 20 dagen. J. Hink uit Langedijk gaf 70 kilo consumptieaardappelen mee aan den vrachtrijder, welk partijtje onderschept werd. f50.— of 15 dagen. J. Kant uit Harenkarspel kocht van C. Strijbis uit Dirkshorn 500 kilo aardappelen „voor kennissen". Eisch f200.— of 40 d. Uitspraak f 150.— of 20 dagen. Strijbis, die de aardappelen ver kocht, krijgt f250.— of 20 dagen. SCHAPEN GESLACHT. P. Vlaar uit Beemster, kruide nier, heeft 3 schapen frauduleus in z'n woning geslacht en de huid in den tnin begraven. Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 7 maanden hechtenis. MISèRE IN BERGEN. C. Willig, pensionhouder te Ber gen, heeft geweigerd inlichtingen te verstrekken aan den Inspecteur van Rijks Horeca, den heer Cobben- hagen, 't Ging om de inkomsten over 't jaar 1940. Die wilde W. vol gens get, niet geven. Hij had get. er zelfs uit willen gooien. Verd. wordt wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken! Maar de Offi cier belooft hem in 't vizier te zul len houden... zijner tijd zeker ook terecht moeten staan T en diens echtgenoote. Zij hebben mee geprofiteerd van de kaas-en koek uit de schuit van den heer Wilms en in hun woning wer den onder de bedstede gestolen fiet sen gevonden en 'n schuur bij het huis lag vol rijwielonderdeelen. Een bejrerktaantal ongehuwde mannelijke Nederlanders van 17 t.rn. 23 jaar kan nog worden ge plaatst in de kampen van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst, De ge legenheid tot aanmelding voor vrij willige dienstneming blijft voorloo pig tot 14 Februari a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor xoover er plaatsen beschikbaar zijn, per 2 Februari a.s. worden opgeroepen. De ove rigen zullen per 1 Juni 1942 worden opgeroepen. De aanwij zing voor opkomst per 2 Febr., resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aanmeldingen. Zij, die zich dus het eerst aanmelden, kun nen per 2 Februari worden ge plaatst. Aanmeldingen, die moeten geschie den bij gemeentehuizen, arbeids- bureaux, meldingbureaux van den N.A.D., of bij den Staf-N.A.D. (afd. VII, Gevers Deynootweg 59 te Sche- veningen, moeten uiterlijk 15 Febr. 1942 bij den Staf-N.A.D. zijn. je jij zegt, doe ik het ook. En ik heb met dien mijnheer van het ministerie van 't openbaar aniiit niets te maken. Ik heb alleen met den rechter te doen." Daarin vergiste hij zich echter. De ambtenaar beloonde met klem, dat hij wel degelijk met verdachte te maken had. „Goed mijnheer!" brulde de vast beraden fietsenhandelaar, terwijl hij zorgvuldig zijn jas dichtknoop te, „U met Uw jas uit en ik met de mijne aan. Vooruit maar." Toen stond de zaak op zijn kop. Het publiek gnuifde over deze on verwachte voorstelling, de deur waarder keek belangstellend en de ambtenaar verbouwereerd toe en de kantonrechter wenkte den mare chaussee. Dat bleek een jongeman met takt, die overredend: ga nou mee, zei en den vechtlustige wel buiten de deur wist te krijgen. En toen was 't plotseling weer erg rus tig in de zaal, alleen hoorde men in de gang een stentorstem nog ver klaren, „dat sommige menschen gauw aangebrand waren en veel last van zenuwen hadden, maar dat h ij daar gelukkig geen hinder van had." Reca'citrant Amsterdammer Had de rijwielhandelaar de fiets, die hij pas gekocht had in zijn re gister ingeschreven of had hij het verzuimd? Dat was een vraag, die, aldus de Tel., het zaaltje van den Amsterdamschen kantonrechter 'n oogenblik met groot gerucht ver vulde. Of eigenlijk was niet de vraag op zichzelf de oorzaak 'van het lawaai, maar wel de wijze, waarop men in dit mysterie licht probeerde te brengen De fietsen handelaar beweerde, dat hij zijn plicht had gedaan. De ambtenaar maakte zich kwaad en constateerde: „U weet niet meer wat je allemaal al gezegd hebt. Je staat te liegen." Toen was de man voor het hek je beieedigd en zei sussend: „Nou maak je maar niet dik." Hierdoor voelde de ambtenaar op zijn beurt zich beieedigd en hij riep de hulp in van den rechter om den verdach te tot de orde te brengen. De han- delaar. op dreef gekomen, was ech ter niet meer te stuiten. Met een weidsch gebaar naar den ambtenaar betoogde hij tegen den kantonrech ter: „H ij zegt nou wel„Wat h ij", onderbrak de rechter, „van den ambtenaar van het openhaar ministerie zegt je niet hij en je zegt ook niet j ij tegen hem." „Als U U zegt", constateerde de handelaar, „zeg ik ook U, o>w als DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. TOKIO, 7 Januari (D.N.B.) Op de Philippijnen, worden de laatste, beslissende gevechten op het schiereiland Bataan geleverd, waar de Japansche luchtmacht sinds vanmorgen vroeg onophou delijk aanvallen dbet op militaire inrichtingen in Balanga en Rimai aan de Oostelijke kust van het schiereiland. De Amerikaansche en Phili"^'insche troepen die naar de bergen van-- Mariveles gevlucht zijn, worden op onbarmhartige wijze door de Janansche vliegers achtervolgd en lijden zware verlie zen aan dooden en gewonden. Volgens een 'rontbericht van Do mei, s"v!!-t de vijandelijke tegen stand als gevolg van de voortdu rende luchtaanvallen te verzwak ken, want sinds gisteren vuurt het luchtdoelgeschut niet meer en de Ta-insche luchtmacht is onbestre den heer en meester over het lucht ruim boven het schiereiland. TOKIO, 7 Jan. (D.N.B.) De woordvoerd r der regeering heeft verklaard, dat. zoowel onder de bevol' ing cjer Philinijnen als on der die van Malakka sterke nei ging tot samenwerking met Japan kan worden geconstateerd. DUEKBOOTCOMMANDANT ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, admiraal Raeder, het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den duikbootcommandant, kapitein luitenant Rigalk. Deze heeft van een naar Engeland varend ronvooi oen vliegtuigmocderschip tot zin ken gebracht.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3