KLEIN JOURNAAL f Eeti vereenigingsman trekt zich terug Stadsnieuws De heer T. van Heusden leqt diverse bestuursfuncties neer Licht! Onze vroege trein Niet populairI De gewijzigde busdiensten Dc groote frauduleuze slachting te Zijpe Nieuws uit. Urk Vijftig dansers in 'n ouwe schuit Van alles wat uit dorp en stad Na Ned* Iodië Austra'ië? De wereld in weinig woorden Op dr/i bres gestaan voor Centraal Genootschap en Leeszaal. In d /aen fel bewogen tijd wordt wel e'/ns vergeten het sociale werk, den maatschappetyken arbeid, dié fe - gelijk vlak onder ons oog ver recht wordt. Juist de veelheid van gebeurtenissen, die den menech van dezen tijd in beslag nemen, is oor zaak van het gemis aan belang stelling voor die verrichtingen, tot stand gebracht door mede-stadge- nooten, die in een rij van vele, vele Jaren iets opbouwden, zander daarbij de groote trom te roeren, zonder daarbjj dusdanig „aan-den-weg-te- timmeren", dat Jan en alleman daarvan den mond vol heeft. net bovenstaande Is van toe passing op een van die men- schen, die feitelijk iedereen in Den Helder rent, en 'viens werk desondanks toch niet In zóó breeden kring bekerfd geweest Is, als men wel zou wenschen. Wy doelen hier op den arbeid van den heer X. van Heusden, werk' thans enkele woorden te en de aanleiding om over dit schryven is gelegen In het feit, dat genoemde heer Van Heus den dezer dagen zyn bestuurs functies, die hy In het maat schappelijk leven van Den Helder vervulde, beschikbaar heeft ge steld, zulks in verband roet zijn leeftijd. Wij hebben e«en onderhoud gehad met den heer Van Heusden en hem iets van zijn werk laten vertellen. Dat was niet zoo eenvoudig als het leek, want met het klimmen der jaren P'eegt de menseh niet zoo bijster meer gesteld te zijn op publiciteit en bekendheid als dit in jonger jaren veelal het geval is. Evenwel... het onderhoud kwam tot stand en dat waa het voornaamste. Vitaal en agressief. J'At bleek daarbij dat de „oude heer Van Heusden" nog niet zoo oud is, als men wel zou meeneu van een V^ensch, die er de zeven kruisjes llbijna op heeft zitten. Ondanks deze ze -en kruisjes toch is deze man vitaal gebleven. Vitaal... En als het moet agressief. Getraind door den Jarenlangen bestuursarbeid moet men wel degelijk beslagen ten tjs komen om hem op een onjuistheid ln zijn „ouderwets-degelijke" boek houding te betrappen en is er meer dan oppervlakkige kennis van za ken noodig om hem van zijn stoel te praten... Als onderwijsman. De heer T. van Heusden werd te Maassluis geboren en bezocht, na den lageren schooltijd, de Normaal school te Maassluis, teneinde ^ich op een onderwijzers-functie toe te leggen. Na de Normaalschool volg de de Kweekschool te Haarlem en- nadat de jonge Van Heusden eenigen tijd diverse tijdelijke onderwijsfunc ties had vervuld, volgde in Maart 1895 zqn eerste vaste aanstelling. En dat was in Den Helder en wel aan school No. 7a, (Vlamingstraat), alwaar de heer Kloosterhuis als hoofd fungeerde. Met een niet lang daarna volgende reorganisatie werd school 7a school 7b, en verhuisde de heer Van Heusden naar de boven verdieping. Daarna werd school 7b nog eens school no. 13 (wederom in hetzelfde gebouw) en daarna werd het pand bestemd voor Comenius- school. De heer Van Heusden had echter in den loop van al die jaren z'jn hart verpand aan het openbaar onderwijs en werd/benoemd als on derwijzer aan school 8 ln de Her- zogstraat. Op 65-jarigen leeftyd werd hy, een jaar of vier geleden, gepensioflneerd en met hem ver dween een kundig en serieus onderwijsman, die ontelbare Nieuweddepers de beginselen van kennis heeft bygebracht. Daarbij een warm voorvechter voor de belangen van het open baar onderwijs. In den Onderwijzersbond. Zijn werk als onderwijzer bleef niet onopgemerkt, want al spoedig ontdekte men, naast den onderwijs man, ook den vereenigingsman Van Heusden. En die ontdekking leidde tot zijn benoeming als bestuurslid in den Bpnd van Nederlandsche Onderwijzers, afdeeling Den Helder. Het Centraal Genootschap. Het was echter noch in zgn functie als onderwijzer, noch in die van bestuurslid van den Onderwij zersbond, dat de heer Van Heusden maatschappelijk werk van de eerste orde deed. Dat deed hij wèl in zijn functie als mede-oprichter van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings-en Vacantiekolonies, afdeeling Den Helder, welke oprich ting 12 Maart 1909 een feit werd. 't Eerste bestuur zag er als volgt uit: M. H. J. Groenendijk, voorz.; S. Krijnen, Vice-Yoorzitter; A. M. Met- zelaarDenker Huneman, Penning- A. de Lang, A. A. A. B. Beeckman van Heusden, secre- meesteresseJ. KruyneFuyt, Van Citters, T. taris. Er is niet veel, wat wij zoo slecht kunnen ontberen als zonlicht. Hoe ■lecht we het kunnen missen besef fen we doorgaans zelf niet eens, ir_o.ar dat we er niet buiten kunnen is een wet, waaraan met te tornen valt. Nemen we de laatste weken in de eigen stal. Iedere dag was een dag van mist en zware bewolking. Het waren dagen,-die vrijwel niet los kwamen uit de kille schemering, die kenmerkend i voor de maanden December en Januari. Dagen, kort ea grijs en grauw en vol van een eindelooze melancholie; dagen, die men aanvangt en beëindigt in duis- tei.iia en die teloor gaan vanwege hun volkomen gemis aan licht. Dat waren sombere lagen, waar in wij leefden als mollen onder den grond. Zoo weinig licht was er. Gisteren was er weer zon. Tege lijk met de vbrst was zij gekomen en hoewel het geen overdaad van koesterende straling was, geen jui chend festijn van teeder herfstlicht deed het de bevolking toch goed weer wat op te vangen van dit zonne- present, dat als goudt verrassing ln onze schoot geworpen werd en waarop wij niet gerekend hadden. Het was eep kortstondig en fel licht, de vrieslucht kaatste het bruingeel naar beneden, op de aar de, die lag te wachten op dit licht. Het weerspiegelde in de ruiten, die niet van planken voorzien waren, het dartelde over het glazuur Van duizenden dakpannen, het bundelde zich op de hoeken der straten en speelde een jchg spel in het nikkel van fietsen en kinderwagens. Zoo kwam het eerste licht in dit nieuwe jaar. Het duurde slechts, wij schreven het reeds, voor een korte pooze. Het was al weer verdwenen achter zware wolkenbanken voor we het wisten en dat snelle heengaan vermochten te betreuren. Die enkele kwartieren baadde donkere stad in het licht van een zon, die niet voorgoed verdwenen was maar die met dit kostbaar klei nood bewezen heeft klaar te zijn om straks als deze lange, lange winter maanden voorby zijn, in volle glorie en schoonen luister weder te ver schijnen en het aardrijk en zlJn wonera een schooner en beter ver- blffplaats te geven dan thans. En zoo deed die eerste zonnestra ling de hoop en het optimisme bij velen herleven en hebben wy gezien dat, hoe lang het ook moge duren, ook na de zwartste duister.us de zon weer komt. De noodzaak tot oprichting van dit C. G was wel zeer klem mend. Langzamerhand was het besef echter bij de mensehen gaan doordringen, dat er iets voor het zwakke kind gedaan moest worden en het strekt de toenmalige oprichters tot eer, dat zij toen reeds voor de be langen van het kind zijn opge komen. In een tijd, dat er bij de groote massa praktisch voor dit streven nog geen belang stelling, laat staan begrip aan wezig was. Per 1 Januari 1.1. is de heer Van Heusden, na onafgebroken l:i het bestuur zitting te hebben gehad, daaruit getreden. Na- v tuurlijk is dat niet onopgemerkt gegaan. Zonder dat de heer Van H. er zelf Iets van wist, werd een bestuursvergadering belegd, alwaa een overgekomen Hoofdbestuurslid hem huldigde voor zijn prachtig maatschappe lijk'werk. Voor den arbeid, be langeloos verricht voor het zwak ke kind. Zelden zijn vriendelijke woorden zoo volkomen juist dé vertolkers geweest van de ge dachten, die er leefden in het C. G. voor dezen onvermoeiden en steeds-pa ra trt vereenigingsman, zonder wiens persoon men fei telijk de afdeeling niet voorstel len kan. Tot opvolger is benoemd de heer, Marinus. Voor onze Leeszaal. Er is nog een ander gebied, waar op de heer var Heusden mee histo rie heeft helpen maken. En wel als penningmeester van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Na zelf een werkzaam aandeel by de feitelijke oprichting der vereeniging gehad te hebben, volgde al spoedig na de op richting zijn benoeming tot bestuurs lid en ooi? hier bleek weer dat de he/r van Heusden de rechte man op de rechte plaats was. Hij yverde voor deze prachtige instelling alsof de van hem zelf. was en geen moeite of opoffering was herr_ in al die jaren te veel. Dat beteekende niet, dat alles altyd op rolletjes verliep. Inte gendeel, de heer van Heusden was er de msn niet naar om zijn mond te houden als de zaken z.i. niet naar wensch marcheerden en waaf dit, ji'ist met de Lees zaal, nogal eens het geval was, daar toornde dit bestuurslid wel eens tegen de maatregelen, die niet in het belang waren van deze cultureels instelling. Gistermorgen is de vroegste vroeg- trein die ooit tusschen Nieuwediep en Alkmaar gedrenteld heeft begonnen en de slachtoffers, die gedoemd zijn deze reizery aan den lyve mee te maken kunnen moeilijk tot een andere conclusie komen dan dat het onbe schrijflijk vroeg is, zoo vroeg, dat men voor problemen en complicaties komt te staan, waarvan de oplossing waarlijk niet gering is. Het komt er in de practijk min of meer op neer dat ik 's-avonds te om streeks 9 uur naar bedde tijd. Moeder- de-vrouw, die wegens gebrek aan daglicht en brandstof wacht tot de darvorstinne acte de presence geeft dat is te omstreeks half tien ure heeft 's-avonds om 9 uur echter nog geen slaap-prikkelingen en vertrekt deswegen eerst om half twaalf naar de legerstede, alwaar de echtvriend reeds aan z'n laatste torn toe is. Met andere woorden: als wij mannen zoo cm en nabij het bed gaan verlaten •verschijnen onze vrouwen. Probleem nummer één. Als men dan tusschen half 5 en half 6 in den nacht over de perrons ijs beert zijn het louter onvriendelijke gedachten die een mensch bekruipen. Men vraagt zich sarcastisch af hoe lang het nog zal duren eer men bij de politie in z'ri evacuatie-plaats een bewijs moet halen, dat men voor 4 uur op straat mag. Zoover komt het nog Als men instapt valt men over andere slapende lieden, die hardnek kig pogen iets van den wreedelijk in- gekorten nacht in te halen of over ieen conducteur, die ironisch „goeie nacht" zegt. Reeds dien eersten mor gen beleefden we een incident. Een man kwam kennelijk slapend binnen en zag niet, dat het een doorloopende wagon was. Resultaateen val in het ravijn, naast de bank. 't Commentaar moge ik U besparen, 't Komt in geen enkelen vorm voor publicatie in aan merking Van ontbijten komt niets meer. In den trein en op het werk verwerkt men wat voedsel. Men weet echter zelf niet meer wat het ontbijt en wat het middagmaal is. 's-Avonds te half 9 eet ik nu thuis warm eten. Is dat dan het middagmaalof het avond maalof het souper f Alweer een probleem. Tot overmaat van ramp blijkt die eerste trein tevens een koude trein te zijn, waarin de eerste calorie en warmte eerst na Anna Paulawna voelbaar worden. Ook dat stimuleert de reislust niet en maakt deze ultra vroede reizerij tot een bij uitstek im populaire. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het inleggen van dezen vroegsten vroegtrein spot met iederen vorm van menschelijkheid en dat hij nooit en te nimmer aanspraak zal kunnen maken op eenig enthousiasme van die lot- genooten, die gedoemd zijn tusschen nacht en morgen gebruik te maken van dit middel van vei-keer. Een troost: niets is bestendig en zeer zeker de trein-diensten niet. Zoo dat we vuriglijk hopen op de eerste de beste wijziging in den dienst, die ons zal verlossen van deze, met dlle eischen van humaniteit spottende, verbinding! Nog een enkele verandering. In ons nummer van j.l.aZaterdag kwam de gewijzigde autobusdienst voor van Den Helder op Wieringen. Men verzoekt ons thans er de aan dacht, op te vestigen, dat er een wij ziging in een tweetal diensten geko men is. Waar vermeld stond dat debus om 9 uur van Den Oever vertrekt is dit onjuist. Deze dienst loopt namelijk niet vanaf Den Oever, doch begint te Hippolytushoef en wel te 9.05 uur. Waar vermeld stond, dat de bus te 18.45 uur van Anna Paulowna ver trekt, gelieve men te lezen: 18.15 uur Heden voortzetting der be handeling tegen een der be trokkenen. Veehouder T. staat terecht. Een triest spel van leugen en be drog schreven wij in ons blad van 28 Mei j.L over de rechtzaak tegen drie ingezetenen van den HelderJ beschuldigd debet te zijn aan ont trokken van een groot aantal var kens aan beslag en andere feiten, welke gevolgd zijn door het frau duleus slachten van deze dieren in de stal van boer Slijkerman te Zij pe. Het ging er in hoofdzaak om, wie de kooper van de varkens was, de slager P W. of de veehouder S. T. W. beweerde nergens mee noo dig te hebben, T. verklaarde slechts tusschenpersoon te zijn geweest. De achtergrond van deze zaak is een civiele actie, te voeren door een der getuigen, 'de handelaar H. uit Eg- mond, den verkooper der varkens, die T. als kooper aanwijst, nlaai zijn geld niet los kan krijgen, om dat T. natuurlijk zegt dat W. moet betalen. t Men herinnert zich dat de zaak een sensationeele wending nam, daar H. verdacht van meineed op de zitting gevangen werd genomen. De behandeling der zaken tegen T en W. werd geschorst in»afwachting van het onderzoek naar de mein eedzaak. H. werd spoedig weer in vrijheid gesteld en hoewel, aldus vernemen wij, hij nog geen bericht heeft ont vangen, dat de vervolging is inge trokken, heeft hij tot dusverre nog niet terecht gestaan. Blijkbaar heeft toch de zaak voor den veehouder S. T., die bogen- schijnlijk eerst de beste papieren had, een minder gunstige wending genomen, hij moet althans vanmid dag voor de arrondissementsrecht bank te Alkmaar terechtstaan, be schuldigd van overtreding van het varkensbesluit 1940 (verboden ver voer enz.) Als getuigen zijn gedagvaard ver schillende personen, die ook den vorigenkeer een rol hebben ge speeld, n.m. P. Wit, T. Half, H. A. M. Waker en J. P. Baars. Het zuinige, zéér zuinige beheer, dat de Leeszaal altijd heeft moe ten voeren, .eeft hem dikwijls verdroten. Men deed zoo graag zooveel en was veelal niet in staat slechts een klein gedeelte der plannen in de practijk te brengen. Den laatsten tijd maakt de Leeszaal wederom een periode van groote moeilijkheden door. Om een enkele daarvan te noe- •men: weet u en dat het vertrek uit Den Helder en de bombarde menten met zich gebracht heb ben, dat er voor een waarde van circa 700 gc'den aan boeken spoorloos verdwenen Is? Dat zijn schadeposten die d" Leeszaal niet kan dragen Daarbij komen dan de subsidies die zoo gering worden dat men het woord „sub sidie" haast niet meer gebruiken kan, terwijl het tenslotte te be treuren-is, dat zoo veel leden... zoo weinig contributie betalen. Namelijk het minimumbedrag, dat eigenlijkte kort is. De heer van Heusden vertelt veel van de zorgen en beslommeringen van onze Leeszaal. En zoo er iemand over oordeelen kan, is hy het wel. Hopen wal heeft hij zijn functie neergelegd, dat zoo spoedig moge li k ook deze inrichting in onze stad die mogeiykheden geboden zal wor- deö, waarop zij rechtens aanspraak kan doen gelden. Besluiten wij met er op te wyzen, dat met het neerleggen van de func ties van dezen stadgenoot een einde is gekomen aan de activiteit van een goed burger, die vele <aren lang op de bres stond voor de belangen der bevolking. Een woord van oprechten dank voor dit werk, namens de gemeenschap, is hier zeker wel op zyn plaats. VISSCHEEIJ. URK, 9 Jan. 1942. Door 25 varatuigen werd lieden aan den gem. vischafslag aangevoerd: 225 kg snoekbaars 68 ct. per kg; 210 kg baars 36 ct. per kg; 475 kg voorn 1420 ct. per kg; 14100 kg pos 5 ct. per kg. BEGROOTiNG 1942. Op de begrooting 1942 bedragen de totale inkomsten voor den gewonen dienst 186.822,63. Toegevoegd is aan de reserve 35.000,Op 1 Ja nuari 1942 was er een reserve van 91.895,89. Volgens de raming komt hier nog 35.000,bij, zoodat de gemeente dan 126-000,aan re serve zal bezitten. Onder het buitengewoon goede en voorzichtige beheer van Burgemees ter Keyzer is d„ gemeente Urk al tot groote bloei gekomen. WINTERHULP NEDERLAND. De collectes voor de maanden October, November en December brachten tezamen 607,83 op. FLINKE COLLECTE. Naar wy vernerrlen heeft de dank dagcollecte in de Ger. Kerk 1700 opgebracht. Dit is 50 meer dan het vorige jaar. WlERINflEK POLITIE. Verloren: Een portemonnaie inh. f 11.50. Gevonden: Een portemonnaie inh. eenig klein geld. Inlichtingen gem. bode. ALKMAAR DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Na de drukte, die we den laat sten tijd gewend zijn geweest, was het gisteren in het oogloopend stil De dicht bezette schapenhokken waarin een maand geleden de die ren verdrongen, stonden leeg. In het gejieel 17 schapen waren ter markt verschenen en dit was nog meer, dan was verwacht. Want er sche nen in -het "geheel slechts 5 dieren voor levering te zijn aangewezen. Het aantal koeien was met 39 uitgeput; daarbij kwamen dan nog 5 vette koeien en 27 nuchtere kal veren. Deze betrekkelijk geringe aanvoer is uit dén aard der zaak niet vol doende om in de behoefte van Alk maar en omgeving te kunnen voor zien. Vrees voor tekorten behoeft echter niet te bestaan. De verwach ting was, dat deze eventueel uit voorraden bevroren vleesch zal wor den gedekt. ECONOMISCHE RECHTER. 12 Januari. E. Ploeg uit IJmuiden vervoerde zonder vergunning 78 kg. tarwe. Eisch f 200 of 50 dagen. Vonnis; f 80 of 20 dagen. J. Otsen uit Haarlem, vervoerde 45 kg capucijners. Eisch f 100 of 30 dagen hechtenis. Vonnis: f 80. of 14 dagch hechtenis. F. Kuiper uit Haarlem vervoerde 20 kg tarwe en 30 kg. witte hoonen Eisch f 125 of 30 dagen. Vonnis: f 70 of 15 dagen. A. van Zandwijk, kruidenier te Den Helder, vervoerde 40 kg. grau we erwten. Verd. voerde te zijner Het liep in de gaten, dat den laatsten tijd veel jongelui tegen den avond naar de VVerkhaven te Lemmer wan delden, zonder nu bepaald di rect terug te keeren. Tevens verdwenen zijn daar spoor loos, althans voorlhopig. De politie stelde een onder zoek in en kwam tot do ont dekking, dat een in de Werk- haven liggende 650 ton meten de Rijnaak, tot „dansschin" ee promoveerd was. Het groote ieeee ruim was da°r zerr ge schikt voor. Ongeveer 50 dans- lustigen waren aanwezig. F.en harmonica en een primitief slagwerk werden gebruikt voor de hegeleiding en de paar tjes zweefden over den dans vloer. Het ruim was ver'er om de stemming te verhoogen. versierd met vlaggen van ver schillende firma's. Juist zou weer een dans in gezet worden en de uitroep „aantreden voor de soep" had ipist w°erklop,"en ten ''e no. litie aan hoord stapte, waarop een algeheele ontnuchtering volgde onder de aanwezigen, die eerst meenden, dat nog meer danslustigen gearriveerd waren. De politie moest proces-ver- baal opmaken en noteerde de namen van 50 aanwezigen. In de eerste plaats is er een dans- verhod en tevens kunnen der- ge'iike gelegenheden gemak kelijk tot verkeerde practijken aanleiding geven. HOOGERHUISLID OVER STRIJD IN OOST-AZIë. GENEVE. 12 Jan. (D.N B.) Een lid van het Hoogerhuis. lord Den man. verklaart in een ingezonden stuk in de Times, dat Australië en Nieuw-Zeeland zich moeten voorbe reiden op een Japanschen inval. Voor de verdediging van deze bei de landen nu is het van belang, dat men op Malakka zooveel mogelijk volhoudt. Zouden de Japanners er daarentegen in slagen Singapore te veroveren of van de buitenwereld te isoleeren. dan komt op den weg naar verovering van Australië en Nieuwzeeland eerst Nederlandscn- Indië aan de beurt. Wat Malakkn zelf betreft, daar behoeft men in het geheel niet op den ernst der sitautie te wijzen Want Engelands en AmeriLss inh bervoorziening verkeeren in steeds grooter gevaar en dat beteekent een ernstige reactie op de bewapenings- bedrijven van beide landen.i Tegenslag op tegenslag. Het verlies van Australië als tuighuis van het Britsche rijk, zou een nieuwe last voor de eigen En gelsche bewapeningsbedrijven ,be- teekenen. In het Zuidwestelijk deel van den Grooten Oceaan, aldus vervolgt Lord Denman, heeft men den laatsten tijd een recht ongelukkige reeks tegen slagen moeten beleven. Bovendien komen te Londen van overal klach ten, Batavia klaagt over gehiek aan samenwerking tusschen de Neder landsche en Britsche strijdkrachten. Een rapport uit Singapore spreekt van wrijving tusschen de burgerbe volking en de militaire instanties. Uit dit alles blijkt hoe weinig men opgewassen is tegen den ernst der situatie. Men behoeft zich eigen lijk niet te verwonderen, dat de BritchAmerikaansche oorlogvoe ring in Australië en vooral in de Australische pers fel wordt gecri- tiseerd. In Engeland moet men deze critiek niet negeeren. Inval in speelhol. Op vermoe den, dat in een perceel in de Da- viÖstraat te Groningen om grof geld zou worden gedobbeld, heeft de politie een inval gedaan. Na omsingeling stormden de politie mannen met gei rokken revolvers j.et perceel binnen en troffen in de voorkamer op den vloer zittend een aantal bezoekers aan. Het bleek, dat men hier om groote be dragen met drie dobbelsteenen het beruchte .„trekken en vallen" be oefende. De bezoekers, in totaal e f personen, werden gefouileerd en t geld werd in beslag genomen. Ver volgens werden* zij naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Kunsthandelaar opgelicht. po politie te Gouda heeft een 32-*'ari- gen kunstschilder uit Montfoort aangehouden wegens verduistering en oplichting van een kunsthandel t° Gouda. De schilder had 24 schil derijen tot een waarde van f 1500 in consignatie gehad, doch deze voor f 15 per stuk van de hand ge daan en het geld te eigen ba'e aangewend. Ernstig auto-ongeluk. Dezer dagen is op den hoek Hnfzicht'aan- Bezuidenhoutscheweu te Den Haag een auto over den kop geslagen. De vier inzittenden werden allen vrij ernstig gewond naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overge bracht. De 24-iarige mej H. de V. is daar aan de gevolgen overleden. Ambtenaar verduisterde rtjksgel- dcn. In opdracht van den offi cier van Justitie heeft de politie te Amersfoort een onderzoek inges1°!d naar de verduistering van een be drag van f5000 ten na\(lee!e van den dienst der Registratie en Do meinen. Hierbij is o.a. aan het licht gekomen, dat personen, die boeten, hun door den Kantonrechter opge legd, aan het kantoor hadden be taald, toch een aanmaning ontvin gen om deze binnen den daarvoor vastgestelden tijd te voldoen. De ambtenaar die deze gelden ten eigen bate heeft aangewend, is naar een andere afdeeling overgeplaatst. De verduisteringen loopen over een tijdvak van zes jaren en zijn nooit eerder door den Rijkscontroledienst ontdekt. WEDEROM EEN GLORIEVOLLE PRESTATIE DER ENGELSCHEN. De terugtocht op Malakka. STOCKHOLM, 13 Jan. (DNB.) De „prachtigste transportprestatie in de geschiedenis van dezen veld tocht" noemt de Britsche berichten dienst de vlucht der Engelsche troenen uit Kwala Ixtempoer. Tach tig kilometer hadden de troepen „zingend" en zonder eenig ongeval afgelegd. verdediging aan dat hij ze niet in den kettinghandel had willen bren gen, doch dat ze alleen voor eigen gebruik bestemd waren. De officier elsehte desondanks 'f 200 boete subs. 40 dagen hechtenis. Vonnis: f 80 of 20 dagen. P. Bakker, Wieriagermeer, ver voerde 60 kg. tarwe. Eisch f 150 of 30 dagen hechtenis. Vonnis: f 80 of 20 dagen. H. de Haan, Wervershoof vervoer de 20 kg. tarwe en 20 kg. capucij ners. Eisch f 80 of 20 dagen. Vonnis: f 60 of 12 dagen. INLICHTINGEN GEVRAAGD. In verband met de arrestatie van twee rijwieldieven verzoekt de Commissaris van Politie te Alk maar. den persoon, die eenige we ken geleden een zwart heerenrii- wiel met 2 trommel remmen heeft vermist, uit de steeg naast het café van Van der Molen aan de Kraanbuurt, alhier, alsmede den persoon, van wien uit de stalline achter de „Harmonie" aan de I.omhardsteeg. alhier, een voorwiel met zwarte hand is ontvreemd, zich aan het Bureau van Palitie te Alkmaar te melden. Arrestaties van communisten in Brazilië. Te Pernamcuco heeft de politieke politie 25 communisten gearresteerd, die hadden geprobeerd communistische cellen in Noord- oost-Brazilië te organiseeren. öeze illegale communistische werkzaam heid heeft zich ook uitgestrekt tot de staten Bahia en Alagoas. Inzameling van schroot in Engeland —Volgens den Britschen nieuws dienst heeft de Engelsche minister van Arbeid last gegeven tot een in zameling van afval van ijzer en staal, daar de'invoer van deze be langrijke grondstof uit de Ver. Sta ten thans heeft opgehouden. Maatregelen in Britsch Indië. Volgens betrouwbare berichten uit Voor-Indië heeft de regeering van Bengalen wegens' luchtgevaar alle godsdienstige optochten van eeni gen omvang verboden. Aan Moham medanen en Hindoes jn den Pend- sjaab is ten strengste verboden bij een te komen in Moskeeën en Tem pels. De geloovigen mogen slechts een voor een naar binnen en moe ten zich terstond na het gebed weer verwijderen. Ennelsche oorlogscorrespondent om gekomen. Naar de Britsche be richtendienst meldt, is de oorlogs correspondent van Reuter bij de Middellandsche Zeevloot, Massy Anderson, om het leven gekomen, toen de kruiser „Galatea" voor Alexandrië tot zinken werd ge bracht. Geen ruhberzolen meer i" Enge land. Naar de Britsche berich tendienst méldt, heeft het Engel sche ministerie van voorziening, nieuwe beperkende maatregelen voor het rubberverbruik vastgesteld Met ingang van Woensdag mogen geen rubberzolen vervaardigd wor den. Graan uit de V.S. in Portugal aan gekomen. Het Portugeesche vrachtschip „Tome" is met een la ding van 3000 ton tarwe uit de V.S. te Lissabon binnengeloopen. Kroatisch generaal gearresteerd. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, is generaal August Ma- ric, die tot den zomer chef van den generalen staf van het Kroatische leger was, gearresteerd wegens ver grijpen tegen de standseer. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in zijn wijze van ieven en zijn verder gedrag de in 't vroegere Zuid-Sla vische leger gebruikelijke praktij ken heeft gehandhaafd. Be censuur in onbezet Frankrijk. De vroegere Fransche ambassa deur in Berlijn en Rcme, Franccis Poncet, is tot algemeen gedelegeerde der pers in het onbezette Fransche gebied benoemd. Deze functie is in de eerste plaats ingesteld om de toepassing van de nieuwe censuur te vergemakkelijken. Dz:ofcel Druze verliest autonomie. Naar Zondag uit Damaskus werd uemeld, zal in het kader van de Engelsche reorganisatie van Syrië Dzjebel Droeze zijn autonomie ver liezen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3