Tollenaar De Gemeenfe Secretaris jubileert Stadsnieuws fm Marktberichten Een domineedie blééf i 25 Jaar gereformeerd predikant Prachtig werk gedaan voor den Marineman, den visscber en de Heldersche gemeente Gezouten groenten verkrijgbaar k Helders mannenkoor gaat weer zingen A musemen tsm i d dag HHC „Hermes" Uit Piet. Tlo-tUie hafifao-'il AfhalcA aanvraag formulieren zware arbeid Kachels voor gedupeerde stadgenooten Xetcelich nieuuM Anna Paulowna De heer C. KEIjZER een'i kwarteeuw als secretaris functie iVLS wij de vriendelijke pastorie aan het Julianapark betreden, rit selt er iets in de deur. Dat zijn de talrijke brieven en kaartjes, die de bus vullen. En die zijn mede da ver kondigers, net als de vele 'kleurige bloemstukken, van het feit, dat ds. F. Tollenaar gisteren het feit her dacht, dat hg een kwart eeuw lang als herder der Gereformeerde Kerk alhier werkzaam is. En dat was uit den aard der zaak een gereede aanleiding om dezen sympathieken predikant een bezoek te brengen, teneinde hem eens iets te laten vertellen uit zijn dominees- praktjjk, die zoozeer het stempel heeft gedragen (en nóg draagt) van menschelijk dienen, van zelf- wegcjjfering en praktische naasten liefde. Inderdaad kan men zeggen, dat ds. Tollenaar beschikt over de eigenschappen, die de ware predi kant, de uit idealisme tot dit ambt geroepene, dient te bezitten Een zoon van het land. Ds. Tollenaar, thans 53 jaar oud, Werd geboren in het plaatsje Hoek, een hier onbekend dorpje in Zeeuwsch-Vlaanderen, als zoon van een vader, wiens hart aa het land verpand jw. Van vadei pp zoon waren d„ ï'ollenaars boeren en zoo lag het dus in de bedoeling van den vader dat ook Frangois Tollenaar een nijvere boer zgj worden, een man van het land. Het liep anders uit. Want ondanks een zekere aversie van den vader tegen alles wat studeerde, geschied de het, dat geen der vijf gebroeders Tollenaar het hart aan het land ver pandde. Vier ervan gingen studeeren en tot hen behoorde de jonge Frangois. Op 17-jarigen leeftijd werd het besluit genomen en gaf de vader zijn sanctie. Het was beslist: Frangois Tollenaar zou dominee worden. De jonge man vertrok naar de Betuwe, om in Zetten het oudste Nederlandsche Christelijke Gymna sium te bezoeken. Tijdens zijn studie nog werd dit overgeplaatst naar Arnhem. Na deze studie volgde de loopbaan aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. Het plan, om praktijk te verwerven in Dwitsch- land, viel in duigen door het uit breken van den wereldoorlog en zoo zien we den jeugdigen candidaat in 1916 afstudeeren. De eerste standplaats. Het was in dien tijd zoo, dat er yoor de gereformeerde kerken wei nig candidaten en veel beroepen waren. Precies omgekeerd als thans het geval is. Zeeland bleef trekken en zoodoende werd het eerste beroep, naar Brouwershaven, aangenomen. Dat was op 14 Januari 1917, giste ren precies een kwart eeuw ge leden. Het werden enkele prettige jaren, ondanks het feit, dat ds. Tollenaar hier bemerkte dat de bevolking niet die soepele, gemakkelijke en gemoe delijke omgangsvormen kende, als dit in Zeeuwsch-Vlaanderen het ge val was. Hoewel iets stroever, deed dit niets aan het feit af, dat het een vruchtbare periode werd, zoowel voor de gemeente in Brouwershaven als voor d^n jongen prgaükant, zoo dat het feitelijk beide pK^tijen speet, toen in Maart 1921 een nde kwam aan dit herderschap in Vcbband met een overplaatsing naar Pernis. Pernis. Met groot plezier, aldus vertelt ons ds. Tollenaar, heb ik hier ge werkt. Onder den rook van Rotter dam liggend, kenmerkte ook deze plaats zich door vlotte 'bevolking, die het den dominee niet extra lastig pleegde te maken. De zeven en een half jaar, dat ik daar heb mogen werken behooren dan ook zeker niet tot de onaangenaamste van m'n leven. Naar Frankrijk en Shetland. Behalve het gewone predikants- werk, aldus vertelt de dominee, werd ik ook enkele malen uitge zonden naar Frankrijk en wel' voor de Nederlandsche visschers aldaar. Daae geestelijke verzorging trok mij zeer aan en zoowel deze Fransche uitstapjes als die naar Shetland, al waar ik een maand te Larwick ver bleef voor hetzelfde doel, zijn herin neringen aan goed en praktisch werk. Op Shetland namen wij de geeste lijke verzorging op ons aoowel van de Nederlanders als de Duitschers. Alle denkbare faciliteiten werden ons toegestaan en oók dit maakte dit werk zoo prettig. Nog zie ik, al dus ds. Tollenas^ de Nederlandsche vlag voor dat kerkje wapperen. Uit- noodigend de visschersbevolking om te komen. En men kwam... niet al leen voor het stichtelijk woord, maar ook voor de post die w\j voor de visschers verzorgden. Er was een hartelijke band, en wel heel sterk trad aan het licht dat deze instelling van de gereformeerde kerk in Nederland doel had en vruchten af wierp. Naar Den Helder. Aan dit alles kwam evenwel een eind en in 1928 zegde ik Pernis vaarwel, teneinde de koers naar het Noorden te verleggen. Den Helder had mij beroepen en in verband met diverse factoren had ik besloten aan dit beroep gevolg te geven. Is het aantal gemeenteleden ge stegen sedert Uw werk hier, domi nee Inderdaad en zelfs in zeer be langrijke mate. Ik zal U enkele cijfers noemen toen ik kwam, telde de gerefor meerde gemeente hier circa 1600 tot 1800 leden, terwijl in Mei 1940 dit aantal gestegen was tot 8500. Er waren jt-en, dat er 200 nieuwe leden bijkwamen en dusdanig was die toeloop, dat men in Den Helder al spoedig tot ingrijpende maatregelen moest komen, wilde de zaak ons niet over het hoofd loopen. Zoo kwam er een tweede predikant, terwijl de Bethelkerk voor de groeien de gemeente te klein werd. De bovenzaal van het Tehuis voor Militairen werd in gebruik genomen, later vervangen door de geheel nieuw gebouwde Rehobothkerk. Tenslotte hebben wij het zóó móeten doen, dat er Zondags viermaal dienst gehouden werd in de Bethelkerk en tweemaal in de Rehoboth-kerk. De gebeurte nissen van Mei '40 en daarna zijn oorzaak gewest dat ik niet kan nagaan of ook deze oplos sing tenslotte de definitieve ge weest ware. Het werk bfl de Marine. U heeft veel in de Marine ge werkt dominee, kunt U daarvan iets vertellen Met genoegen, want ook dit was een onderdeel van m'n taak, waar aan ik me steeds met bijzonder veel liefde gegeven heb. Het was voorheen eigenlijk zoo, dat er voor de gereformeerden, in de Marine praktisch niets gedaan werd. Een enkele marineman ver scheen op de catechisatie, en af en toe schreven ouders mij brieven, of ik hun zoon eens wilde bezoeken. Daar bleef het echter bij. Het was niet eenvoudig om con tact te krijgen met die „zwevende" gereformeerden op de vloot. Na aanvankelijk getracht te hebben het met behulp van een actief marine man te doen, besloot ik daarna zelf er op uit te trekken. Dat ging beter en ik slaagde er in het contact te verkrijgen. Na veel strubbelingen kwam het tevens zoover, dat de Generale Deputaten voor de geeste lijke verzorging vaft Leger en Vloot een subsidie schonken eh dat betee- kende dat een hulp-predikant aan genomen kón worden, candidaat Feenstra, die gedurene drie jaar in Den Helder gebleven is. Ik moest mij echter voortdurend zelf met het werk bezig houden en waar ik van de zijde der marine autoriteiten op de meest loyale medewerking aanspraak mocht pia- ken, verliep het werk ook hier weer viot. Toen mocht men constateeren, dat het geen luxe was om dit contin gent gereformeerden op te zoeken. Het bleek namelijk wel een heel groote gemeente te zijn, die daar in' de marine-kringen aanwezig .was. Duizend schepelingen, waarvan ver reweg het grootste deel de belang stelling voor de kerk verloren had. Ik heb hen allen opgezocht, met hen gesproken, en het doet me goed er thans op te kunnen wijzen, dat het uitgestrooide zaad wortel sdhoot. Het waren geen verloren dagen, die ik aan boord van de schepen door bracht. Integendeel, dagen, 'die een rijke oogst opleverden en waaraan ik altijd met vreugde zal mogen terugdenken. Band bleef behouden. Heeft de marine U na den oorlog vergeten, dominee Neen, juist toen de oorlog in Mei 1940 uitbrak, zal ik in Zeeuwsch- Vlaanderen. Herhaaldelijk werd de pastorie toen opgebeld, omdat men zoo gaarne nog eens met mij had willen praten. En ook nu nog is Bie belangstel ling gebleven, want groot is het aan tal marine-vrouwen, die mjj nog regelmatig schrijft en om raad vraagt. Ze maken mij deelgenoot van veel zorgen, maar ook dat is weer het bewijs dat er iets gegroeid is in die jaren van arbeid op 's-landa vloot. Na Mei *40. Hoe was het met de kerk gesteld na die Mei-dagen, dominee? Aanvankelijk zag het er hopeloos uit en na het bombardement van 24 Juni waren er Zondagen, dat ik voor tachtig kerkgangers preekte. Ik ben de gemeenteleden echter achterna gegaan, zooals men als herder be hoort te doen en dus preekte ik in Van Ewijcksluis, in Julianadorp en in Anna Paulowna. lederen dag was ik echter in Den Helder, en dan stond ik bjj het station op de treinen te wachten om „verloren kerkgangers" op te sporen. Ik loodste hen dan binnen in de Pastorie en zoo her stelde ik het verbroken contact. In September ging het op die manier al weer heel wat beter, doch helaas... October kwam en dat -bracht een nieuw bombardement. Veel winst ging op die manier weer verloren. Verheugend medeleven. En hoe is het op het oogenblik, dominee Momenteel gaat het weer flink vooruit. Er zjjn vrij wat menschen teruggekomen, en we hebben geen reden tot klagen. Alles natuurlek gezien in het licht der omstandighe den. Van de 2000 kerkgangers be zoeken Zondags ongeveer 700 de kerk weer. En dan vertelt ds. Tollenaar, en als hij dat doet klinkt er iets van trots in zijn stem, dat zijn Gerefor meerde gemeente ook nü nog, in deze moeilijke tijden, haar gulheid niet vergeten heeft, doch offeren blééf. Zij bewees daarmede een goede gemeente te zijn, ook in de ver strooiing. Steeds komt er geld binnen, en talrijk zijn diegenen die maan delijks vanuit het „buitenveld" hun postwissel voor de kerk sturen. Dat die kerk daar wel buitengewoon op gesteld is, spreekt vanzelf. Offers? Trouwens, deze gulheid in het geven te nu eenmaal een van die specifieke gereformeerde eigenschappen, want wat te zeggen van het feit, dat ds. Tol lenaar, na een preek op Urk, epn bedrag van 465.mee bracht voor de noodlijdende Heldersche kerk, en 628.na een preek In de Wïeringermeer Een collega preekte in Aalten en leverde voor de Heldersche kerk... 700in. Dè,t is offe ren en dat te het bewijs van die waarachtige gereformeerde ge- meenschapsz'n, die meer dan een frase te Een laatste vraag dominee: ls de Heldersche gemeente een „lastige" gemeente? En het antwoord: „In tegendeel, een zeer gemakkelijke gemeente juist. Er is vertrouwen tus- schen mjjn gemeenteleden en mijzelf en dat is het mooiste en beste wat een predikant zich kan wenschen. Ik hoop, dat het nooit anders zal wezen. En hiermede besluiten wij het interview met dezen optimistischen dominee, een der weinigen, die als herder Den Helder trouw bleven, die zoozeer den indruk maakt van een praktisch mensch, en die zoo zeer gehecht is aan zijn werk in deze stad. SpercAeboonen, snijboonen en andjjvie. De Burgemeester der gemeente Den Helder maakt bekend, dat, zoolang de voorraad strekt, voor de burgerij dier gemeente bjj den kleinhandel verkrijgbaar zullen zijn: gezouten spercieboonen, maximumprijs 0.23 per </j kg; snjjboonen, maximumprijs f 0.23 per i/2 kg; andijvie, maximumprijs 0.18 per 1/2 kg. Den Helder, 8 Januari 1942. I Eerste repetitie a.s. Zondag. Dit bericht zal ongetwijfeld de leden van genoemde Liedertafel en talrijke muziekvrienden verheugen, temeer, waar deze zestigjarige ver- eeniging haar sporen op 't gebied van mannenzang een reeks van jaren heeft gestand gedaan. De repetities, onder leiding van den directeur A. J. Leewens, zullen a.s. Zondag te 11 uur op, de bovenzaal v .Weelde (Sanders), ingang Konings plein, worden hervat en verder eiken Zondag worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling een intense propaganda te voeren tot het werven van leden. Zangers, welke zich aangetrokken gevoelen den mannenzang te beoefe nen, zullen des Zondags op genoemd uur gaarne worden gewacht. Het zestigjarig bestaan van „Helders Mannenkoor" in 1941, is uit den aard der zaak in alle stilte herdacht. Evenwel: „wat in de kruik is verschaalt niet", en mettertijd zal aan dit jubileum alsnog een feestelijk karakter worden gegeven. Zangers van „Held. Mannen koor", zorg a.s. Zondag paraat te zijn! Voor verdere gegevens leze men de in dit blad voorkomende advertentie. Masterkeys maken hun rentree. Op Zondag, 25 Januari a.s., ligt het in de bedoeling van onze plaatselijke hockeyclub „Hermes" een amuse mentsmiddag te geven ln Casino. De leden zullen zelf een groot ge deelte van het programma verzor gen, o.a. met zang, muziek en too- neel. ""evens dient vermelding dat het amateur-dansorkest „The Masker- kcys' door Hermes in de gelegen heid is gesteld op dien middag haar rentrée te maken. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertenties. VERNIELING. Van het erf van een leegstaand huis op d Laèn werd een poort vernield en hout gestolen. DE BOUT BUIT GEMAAKT. Een bewoner van de Buys Ballot straat deed -angifte, dat uit een hok op zijn erf een konijn was ont vreemd. NIET VOLDOENDE VERDUISTERD. Tegen een b woner van de Singel werd proces-verbaal opgemaakt, wegens een onvoldoende verduiste ring van zjjn woning. In het tijdvak van Maandag 19 t/m Vrijdag 23 Januari a.s. zullen de nieuwe toeslagkaarten wegens het verrichten van (zeer) zwaren arbeid wordt uitgereikt. De noodige aanvraagformulieren zijn van heden af op het distributie kantoor verkrijgbaar. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een aantal kachels voor direct-getroffen en gedupeerde stad genooten, welke kachels beschikbaar waren en getoond werden in de éta lage van de firma M. H. Klercq, Spoorstraat. Teneinde de étalageruimte van deze firma niet voortdurend te bezetten, werden deze kachels thans geplaatst in een étalage der firma Vroom Dreesmann, die daartoe welwillend haar medewerking verleende. WINTERSPORT. Nu dit jaar de winter is Ingeval len met bijna volkomen windstilte, zijn de ijsbanen in onze gemeente overal buitengewoon mooi. Op de groote banen in Waalenburg werd Zondagmiddag al door honderden pe-sonen schaatsen gereden. Maan dag kon de jeugd zich ook vermaken op de Ulemert bij Den Burg en werd ook reeds op vele andere banen van ons eiland druk schaatsen gereden. TEXE^SCHE MARKT. De veeaanvoer aan de markt was ook deze week nog van weinig- bete kenis, tengevolge van de vorst was ook 't marktbezoek niet groot. Er werden slechts 2 biggen verhandeld 12 tot 16 per stuk en 2 kalveren 18 tot 24. in (Van onzen correspondent.) „Mijnheer Keijzer U weet het misschien zelf niet. maar' U is a.s. Vrijdag 25 jaar Secretaris van onze gemeente en nu is er wel niemand in heel Anna Paulowna, die „mijnheer Keij zer" niet kent, maaV de krant wou toch graag, ter eere van die gebeurtenis, voor haar le zers een plaatje van U afdruk ken. Het portret hebben we Uw vrouw al afgetroggeld-..daar kunt U dus niets meer aan ver helpen. maar mogen we U, voor een praatje bij dat plaatje, dan nu nog een paar vragen doen? We weten wel zooveel van U, dat we zonder dat ook heel wat* over U kunnen vertel len, maar zoo'n enkel datumpje en naam, misschien wil U ons daar wel even aan helpen?" Zoo vielen we den heer Keijzer op z'n dak en deze was bereid. Want natuurlijk wist hij wèl, dat hij over een paar dagen, inmiddels tot „morgen" geworden, 25 jaren gemeente-secretaris is en een paar maanden geleden spFak hij er al tegen zijn familie over. dat die tijd niet ver af was en hij zich aan eik huldebetoon wilde onttrekken. t)e familie, misschien niet heelemaal enthousiast (had die wellicht al iets gehoord?) had ook gezegd, da' hij niet moest jubileeren als hij er geen zin in had Maar ia, teruggeko men van verlof, merkte de secre taris al gauw. dat er wat gebeurda en al gebeurd was en werd het hem duidelijk, dat tegenstribbelen niet mogelijk was. En dus was de heer Keijzer bereid, ook de eerste pijn van een jubilé het inter view te lijden. De pijn zal niet erg geweest zijn, want het werd heelemaal geen echt interview, maar een nog eens op halen van vee] belangrijks in het leven van den jubilaris en tegelij kertijd van veel zaken ook, die den persman door zijn werk voor de krant niet vreemd waren. En uit al wat in herinnering kwam, destil- leeren we voor onze lezers des Secretaris' levensloop. ambtelijken De heer Keijzer. den 30sten Juli 1887 te Barsingerhorn geboren, had als jongensideaalNeen, lezer, dat raadt U in geen zessen. Hij wou schipper worden! Maar meester De Groot dacht er anders over en gaf hem, toen leerling van de z.g. acht ste klas, den raad te probeeren, volontair op de secretarie te wor den. Dat lukte en al dadelijk trok het werk hem zoo aan, dat hij zich ook in zijn vrijen tijd verder be- kwaarpde Privaatles van meester De Groot, schriftelijk onderwijs en lessen van den heer Van der Vegt, hoofdcommies van de gemeente Alkmaar, hadden hun nut en het succes bleef niet uit. Toen te Win kel de secretaris was gestorven, had'men daar zooveel vertrouwen in de jonge krachten van den heer Keijzer, dat men hem verzocht tij delijk de administratie te willen waarnemen In 1908 heeft de eer ste ambtelijke kennismaking met onze gemeente plaats. Tegfffi den lsten Februari wordt hij benoemd als ambtenaar ter secretarie van Ann» Paulowna. De heer Wijdenes Spaans is dan burgemeester, de oud-burgemeester, de heer Jelles. nog secretaris. Tot 15 Mei 1916 duurt dit dienstverband, daar dan een functie te' Enschedé wordt aan- waard. „Ik heb dus voor mijn vertrek naar Twente hier nog precies den watersnood meegemaakt", vertelde de heer Keijzer. „Burgemeester Wij- denis Spaans resideerde op het sta tion, ik zelf in het raadhuis en daar mijn eigen huis onbewoonbaar was, woonde ik met mijn vrouw bij den burgemeester in. terwijl mijn dochtertje bij haar grootouders was. Van al de nattigheid kwam ik met rheumatiek in Enschedé aan. In- tusschen had ik een boekhouddiplo- mabehaald en werd daarom als adjunct-commies op de afdeeling financiën geplaatst 't Was, evenals nu, oorlogstijd, maar de distributie, nu sterk gecentraliseerd, werd toen meer overgelaten aan de gemeen ten. Ik kreeg een belangrijke op dracht; moest de administratie der De Heer C. KEIZER. (Familiefoto.) afdeeling proviandeering van den distributiedienst omwerken, zoodat deze als bedrijfsorganisatie kon fungeeren. Dat was, voor mij zelf dan, een mooie tijd. Acht maanden bleef ik er en de gemeente-accountant zei: Jtr at je hier in die acht maanden hebt meegemaakt, beleeft een ander in 10 iaar niet." (Had, vroegen we ons zelf af, toen de heer Keijzer hiervan zoo leven dig vertelde, bij keuze van een an dere loopbaan, ook niet evengoed een flink zakenman uit hem kun nen groeien?) Weer terug In den polder. In Anna Paulowna is intusschen de heer Wijdenes Spaans, die van den heer Jelles ook het secretariaat schap der gemeentè had overgeno men. benoemd tot Dijkgraaf en als Dijkgraaf en als Burgemeester-Dijk graaf legt hij het secretaris-ambt neer. De heer Keiizer wordt 16 Ja nuari 1917 hier gemeente-secretaris, tevens hoofd van den distributie- dienst en secretaris van de brand stofcommissie Voor Anna Paulow na en Wieringerwaard Weer is het een tijd van hard werken En als de mobilisatie voorbij is, wordt de werkkring niet vee) gemakkelijker, want steeds groeit de bevolking van onze gemeente en ook de na- oorlogsti.ki stelt zijn eischen. Het werk ter secretarie neemt eigenlijk steeds in omvang toe. er komen ambtenaren bij en zeker ook een belangrijk ding in het leven van den jubilaris het oude raadhuis is tenslotte te klein voor al dat werk en wordt vervangen door een nieuw en modern ingericht gebouw. „Waar werd trouw opregter Maar en dat mogen we zeker niet vergeten behalve secretaris is de heer Keijzer ook ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Eerst trad hij slechts in die functie op als de andere heeren verhinderd wa ren. nu ^s het zoo, dat in de eerste plaats hij de huwelijken voltrekt en de anderen hem zoo noodig ver vangen. Zoo heeft mijnbeer Keijzer al heel wat paartjes in het huwe lijksbootje gezet en als misschien niet al die scheepjes.. een even ge lukkige vaart hadden, lag dat ze ker niet aan hem. want met een hartelijk toespraakje tot de inzitten den heeft hij ze steeds in de goede richting van wal gestuurd. Ook verdienstelijk werk bui ten het ainbt. Veel vrije tijd was er nooit in het levgn van dezen stoeren werker, maar toch heeft de heer Keijzer al tijd buiten z'n ambtelijk werk nog een ruim deel gehad aan het yer- eenigingsleven. Vooral sport *ad en heeft zijn liefde. Bij de stichting van den Gymnastiekbond H.N.K. werd de peer Keijzer. die toen nog te Barsingerhorn was. secretaris- penningmeester. Hier, in Anna Paulowna, werd hij leider van den voorlooper van D O K.F, V„ nl. van de vereeniging T.O.K.I.D.. maar moest er mee ophouden, toen in 1914 de mobilisatiedrukte hem geen tijd meer liet. Samen met den heer Kramer gaf hij den sloot tot oprich ting van' het zwembad van het Witte Kruis en mankeerde ook nooit bij de draverijen van Sport- lust. Maar ook op ander gebied stond R. SISSING OVERLEDEN. Voorzitter Bond voor Staats pensionneering. Gisteravond is in het R.K. Zie kenhuis te Groningen na een kop te ongesteldheid in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer R. S;ssing, oud-apotheker. Hij had in verschillende commis sies zitting. Zoo was hij tot zijft-y. dood voorzitter van den Bond voor Staatspensionneering, voor welk.1 instituut hij jarenlang geijverd -heeft, j - 1 de heer Keijzer altijd midden in on ze gemeenschap of zelfs vooraan. Hij is secr.-penn. van de woning- bouwvereeniging, voorzitter van de schaakclub Anna Paulowna. die den laatsten tijd niets van zich kan laten hooren, omdat zij thans niet Ie beschikking heeft over haar ■lublokaal, van de oprichting af so- •iëteitslid, is voorzitter geweest van Ie Commissie van Toezicht op het ager onderwijs, voorzitter ook van le mooie vereeniging T.A.G.0 voor- :itter van „Huiszorg" en gedurende angen* tijd penningmeester van de School feestvereeniging. Neen, onze gemeente-secretaris is zeker niet de dorre, droge ambté naar. die nooit achter zijn bureau tje vandaan komt en als morgen middag de heer Keijzer in de zaal van den heer Slikker gehuldigd wordt, zal dat geschieden omdat hij de gemeente en dus de burgers van Anna Paulowna 25 jaar lang als secretarie op voortreffelijke wijze diende, maar zal daarbij zeker te vens gedacht worden aan wat hij ook buiten zijn ambt voor de Pol- dersche gemeenschap deed! DAMCLUB EXCELSIOR. Uitslagen gespeelde partijen; •le Tiental. D. Jansen—T. Wiersma 02 H. Veenstra—D. v. d. Wallen 2—0 A. BoerJ. Jeninga 0—2 J. A. v. VlietA. Kruithof 20 2e Tiental: T. MolenaarD. Luik 2—0 L. Pieterse Jr.S. Wiersma 11 L. Pieterse Sr.C. Leijnse 02 Competitiestand le Tiental: Gosp. Gew. Rem. Verl. Pt. J. Jeninga 9 7 1 1 15 T. Wiersma 12 6 3 3 15 H. Veenstra 10 6 2 2 14 Jb, Pieterse 10 6 1 3 13 D. Jansen 11 5 2 4 12 A. Boer 13 4 2 7 10 J. A. v. Vliet 9 2 1 6. 5 A. Kruithof 6 1 1 4 3 D. v.d. Wallen 10 1 1 8 3 Competitiestand 2e Tiental: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pt. L. Pieterse Sr. 17 10 4 3 '24 T. R. Teidsma 12 8 1 3 17 C. Leijnse '11 7 1 3 15 L. Pieterse Jr. 17 5 5 7 F» A. Moolenaar 12 6 2 4 14 G. Schenk 14 5 3 6 13 L. J. Kruithof 10 4 4 2 12 F. Vlaming 11 5 1 5 11 D. Luijk 18 3 3 12 9 S. Wiersma 4 1 3 0 5 J. Blaauboer 10 0 1 9 1 IJSPRET. Op vele vaarten, wordt hier druk gereden. Het ijs is over 't algemeen goed. Wanneer de vorst nog even aanhoudt, zal hetIJsclubbestijur wel spoedig wedstrijden gaan uit schrijven. WIRHIfyGEN. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres, vaste 7e leer kracht aan de O. L. School te Hip- polytushoef, is benoemd Mej. E. Kramer, te Wognum. JACHT EN VISSCHERIJ. ^In 1941 werden in deze gemeente 374 consenten voor de uitoefening van de kustvisscherij uitgereikt. Afgegeven werden 14 jachtakten en in het tijdvak 1 Juli 1942 tot he den 95 groote vischakten en 2 hen- gelakten. POLITIE. Verloren: Een Collings patent as en een portemonnaie, inh. f2.40 en eenige bonnen. Gevonden: Een sleuteltje aan een bandje. Inlichtingen gem -bode. VISSCHERIJ. URK. Door 30 vaartuigen werd heden aan den vischafslag aange voerd 26000 kg pos, prijs 5 ct. p. kg. BROEK OP LANGED1JK, 14 Jan. 16700 Kg. roode kool f 6.30, 2500 Kg. gele kool f 6. 9000 Kg. Deensrhe witte kool f 4.20, 750 Kg. uien f 5.30; 250 Kg. spruitjes f 18—28, 300 Kg. witlof f 26.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3