Stadsn ie u ws Ds» Tollenaar gehuldigd I Europa... Ahoy! Marktberichten Water?ogels op 't ijs IJshockey van „Hennes" Z&iel&cA ttieuwJ Boekbespreking i Woorden van hartelijke waar. deering en tal vaa cadeanr W^?n Zaterdagmiddag TÏr»„ *e,Mlll*« Bethel kerk in het iji'a?apark om tegen te Ti, bii Mn huldiging den predikant der Ger Ge 5T nï' in3' F' Tollenaar» die. zoo •i« we m ons nummer van Don derdag jj. schreven, als herder der gemeente 23 jaar hier ter ,tede 2 ls- Daar waren allereerst het hoofd onzer gemeente, Burge veT^i v1™?68^ de commiasaris van politie, de heer v. d. Hoeven ode classis Alkmaar was vertegen d" terwijl 00k tweetal voorgangers van den jubilaris, t.w «a. Meunen en da Veenhuizen blijk gaven van belangstelling. Een ver tegenwoordiger was er van het Bijibe genootschap, ook het Ger Zangkoor was aanwezig. De heer Baa opende de bijeen Komst, verozcht de aanwezigen te zingen Psalm 103 1 en ging daar. na voor in gebed. Spr. heette voorts de aanwezigen welkom; en zette uiteen, dat het feit van dit. 25-jarig ambtsjubileum niet mocht wor den genegeerd. Het ambt van die naar des Heeren is, wat ook ver gaan moge op aarde, onverganke lijk. Trouw waart ge in uw ambte lijk werk; met den noodigen tact wist gij de jeugd de beginselen van het gereformeerde geloof bij te brengen. Zieken wachtten nimmer vergeefs. De laatste anderhalf jaar hebben veel van uw' krachten ge eiseht en de jubilaris zou er niet toe in staat zijn geweest, als hii niet de hulp van zijn echtgenooté had gehad. Steeds stond de pasto rie voor ieder open. Het 12e vers van Ps. 71 werd, «enigszins gewijzigd, den jubilaris toegezongen en daarna nam mevr. Lever—Brouwer het woord. De tijd moge donkér zijn, voor een hul diging van U is het nimmer te laat. En een comité vormde zich ter aan bieding van een huldeblijk. Dat was in dezen tijd niet zoo gemakkelijk, maar de offerzin van de gemeente- naren was groot, en zoo is het er van gekQmen, dat wij U huldeblij ken kunnen aanbieden. Met een geestig woordje bood spr. een trap- looper en een servies aan. Menigmaal klaterde een heldere lach op in dit kerkgebouw. Een fraaie ligstoel was het volgegnde cadeau, dat de gemeente haar ge- achten leeraar aanbood. Mevrouw Tollenaar kreeg een duplicaat-stoel, die helaas niet kon worden over handigd, aangezien hij naar spr. zeide, is „vastgevroren" (De boot U.I., die thans in het ijs vastzit, heeft haar aan boord.) Een dochter van Ds. Tollenaar kon helaas niet tegenwoordig zijn wegens ziekte; eenige boekwerken werden haar overhandigd Voor het restant van het ingezamelde bedrag mag Ds. Tollenaar straks, als ze er weer zijn, sigaren koopen. Ook namens de vorige gemeente, Brouwershaven, was er een huldi ging; persoonlijk kon niemand aan wezig zijn wegens de reismoeilijk- heden, maar er was een lang en hartelijk gesteld schrijven. Even eens was er dat uit Pernis dat tevens eenige boekwerken schonk. Het zangkoor „De Lofstem zong den jubilaris vervolgens toe,,waar na de classjfe Alkmaar boorden van gelukwensch uitsprak. Eigenaardig geval: de Benjamin (de jongste) van, de classis spreekt den Ruben (den oudste) op zijn ju bileum toe. De kerk van den Hel der is de „groote" kerk van de clas sis. Spr. releveerde het vele en ze genrijke werk, dat ds. Tolelnaar ge daan heeft, óók voor de marine. Ook namens de kerk van Anjia Paulowna dankte spr. voor wat ge daan is. Ds. Meijnen sprak een woordje, maar het moest wegens den tijflT „gerantsoeneerd" worden. Over ver leden, heden en toekomst ging spr. rede; zijn aanvankelijke vrees, dat het niet goed zou gaan met beider samenwerking. Integendeel, het ging uitstekend, dank zij ds. Tolle naars tact en meerdere ondervin ding. .Het heden geeft oni groote voldoening en wat de toekomst be treft, wtj hopen dat ds. Tollenaar onder gunstiger omstandigheden moge vóórt werken. De heer D3. Veenhuizen vertolkte de gevoelens van de gemeente Delfs haven; de heer Rebel, secretaris van het Ned. Bijbel Genootschap, afd. den Helderv die van deze ver. Namens de Ver. v. Geestelijke ver zorging van militairen spr. ds. van Minne een geestig woord en bood en mand met bloemen aan. De Ger Zondagsschool vertolkte haar dank baarheid door aanbieding van een boekwerk. Afgevaardigden van de Ger. Jeugd Centrale en 's.predikan- ten catechisanten vormden het slot van de rij der sprekers; laatstge noemden boden niet meer of min der dan een Encyclopedie aan. Nogmaals deed zich de Zangver- eeniging hooren, waarna de jubila ris een dankwoord sprak en uit zijn leven vertelde, alsmede van den snellen groei «der gemeente waardoor een tweede kerkgebouw noodig werd. De oorlog rukte alles uiteen, maar de kerk bestaat nog en spr. heeft zijn taak het liefde vervuld. Het was een' aangename taak, dank zij de verdraagzaamheid der bevolking, die geen richtingen in onze kerk veroorzaakte. Veel heeft spr. aan zijn echtgeTioote te dan ken, Zij was een „pastoorsche" in den voisten zin des woords. De lief de en waardeering der genleente heeft ons bizonder goed gedaan. Zeer was spr. verrast door de waardevolle geschenken. Na afloop bleven de jubilaris en gezin, alsmede de diverse genoo- digden, nog eenigen tijd bijeen in de consistoriekamer. 4 BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 16 Jan. 1942. OVERLEDEN: A. S. Dorljjn, 52 jaar, v. De Oude Helder heeft altijd be kend gestaan om zijn goede rijders, en Zondag hebben wij deïe Oude Heldersche „cracks" tegen elkaar zien uitkomen. Nu de voetbal niet rolde heeft de voetbalclub „De Wa tervogels" de gelegenheid te baat genomen om een hardrijwedstrijd te organiseeren, die er wezen mocht De wedstrijdbaan was uitgezet op de „Gracht van Hoogerduyn" en maakte een feestelijken indruk met zijn versiering van vele nationale vlaggen. Het ijs wae spiegelglad en zonder scheuren, een ideale wed strijdbaan. Vooral het windje in den rug was heel aangenaam voor Ochtends komen we maar noode ons bed uit; in de veilige besloten heid van ons warme bed is er moed voor noodig om ineens onder de wol vandaan te springen en je te gaan wasschen met water, waarop je eerst een ijslaag moet stukslaan. Brr. Als je dat, liggende ui je war me bed, bedenkt, wil je maar liever den heelen dag blijven liggen; maar d t gaat'nu eenmaal niet. Op 'n goed oögenblik nemen we een koen besluit, en klimmen, ijse- lijk voorzichtig, ons bed uit, rillen bjj de eerste aanraking met den kouden grond, en kleeden ons dan in record-tempo aan, om zoo kort mogelijk op de koude slaapkamer te hoeven vertoeven, om des te gau wer in de huiskamer te zijn, waar in ieder geval nog wel wat van de warmte van den vorigen avond is blijven hangen. Dan gaan we onbijten; we eten brood, waarop hier en daar n kluitje boter ligt; fatsoenlek je brood smeren kun je niet; bj] een poging daartoe sneuvelt de boter ham, houd je 'n bord met kruimels over, terwijl het kluitje boter nog steeds aan je pies zit- w Maar dan komt 't ergste. We moeten naar ons kantoor. En daar 't tijdstip, waarop we de deur uit gaan meestal nog geen half uur verwijderd is van het o°«en^ waarop we ons bed verlieten, zijn we altijd nog min of meer slaperig. Nog Slaapwarm trekken we onze las aan, en zijn van plan om met de grootste spoed te vertrekken. W doen de deur open en staan in de kou. IJskoud snerpt de wind om onze ooren. die bevriezen, waait door jas en handschoenen heen, en maakt ons koud tot in het gebeente. We zeggen minder aangename din gen en loopen zoo hard als we kun nen, om zoo gauw mogelijk ergens, te zün, waar het niet waar. Zijn we eindelijk op de plaats waar wü we zen moeten, dan kunnen we het eer ste half uur niets uitvoeren, staan bij de kachel te kleumen en wach ten tot onze hgers weer rechtge trokken zijn. Zoo begint de dag. Hoe koud het ook is, het leven behoudt zijn gewonen gang. Ieder, die aan de deur belt, klaagt steen en been, vertelt, dat 't nog nooit zoo erg is geweest, en zegt dat 't betalen wel komt, ze nebben geen handen meer over om geld te tellen en kunnen bovendien niet wisselen. Ja, de „menschen-langs-den-weg" zijn er het ergst aan toe. Achter handharren of op bakfietsen torsen zij hun waren langs den weg. Staan ieder oogenblik stil om zich warm te slaan en eens flink met de voe ten te stampen. Zonderling zijn de menschen uit gedost als het vriest. De een takelt zich nog meer toe dan den ander. Het lijkt wel een algeheele ver kleedpartij. Gezichtten kan men veelal niet meer herkennen, vaak ziet men alleen twee oogen en een mond, temiddon waarvan 'n vuur- roode neus. Alles wat men heeft trekt men aan, twee, drie exempla- rer over elkaar. Twee mutsen, twee dassen, twee paar kousen en zoo meer, en nog weet men niet, hoe gauw men weer thuis kan, komen. Want iedereen heeft haast; ieder een rent, ondanks de zware kleedij, langs de straat.» Men ziet niemand, .heeft geen tijd om te groeten, kijkt niet in de étalages der winkels, het ljjkt wel, of alle menschen hard naar een trein loopen, die op het put van vertrekken staat. Zoo is de kou, zelf de ijsliefheb- bers laten zich afschrikken, heb ben geen zin om half bevroren thuis te komen. Iemand, die niets op straat te maken heeft, blijft^ lekker thuis en als wij na gedaneif arbeid weer binnen zjjn krijgen ze ons met geen stok naar biufen. Ook hoorden wij de verzuchting „Ik wou dat 't maar warm water regende", maar de kans daarop is erg klein. Na langen tijd van zacht weer heeft Koning Winter eindelijk zijn intrede gedaan, maar troosen wij ons, 'n spreekwoord zegt: „Strenge heeren regeeren niet lang"; zoo ook hier. de rijders, die werkelijk als vogels over den baan scheerden. Talrijk publiek stond aan het be gin en einde van de baan en langs de kanten, klaar om hun favorieten aan te moeftigen, terwijl onderling nog eens de kansen van de deel nemers werden besproken. De deel nemers, een dertig in getal, waren bezig met zich zelf uit te maken of zij h.un tegenstander er onder konden krijgen of niet, en al was er nog zoo'n geringe hoop, zij klampten zich aan die kleine kans vast en gaven niets cadeau. 't Was een fraai gezicht, deze wedstrijd, er> waren goede rijders en slechte bij, er waren er ook die op hun vervaarlijke Noren een sneltreinvaart konden ontwikkelen. Na het „KlaarAf...!" van den starter maakten de rijders zich uit de voeten, liepen soms' een kwart deel van de baan voordat zij ein-^ delijk tot lange streken over gin-' gen. Ieder spande zich tot het uiter ste in, en menigmaal probeerde de verliezer nog vlak voor het einde om door een flinke spur^ voor te komen. Maar vlak na het einde van de baan kwam er een wak; er waren er, die zoo'n geweldige gang had den, dat zij niet tijdig tot stilstand konden komen en met volle vaart het riet in schoten. Er waren er ook, die met een manhaftiee poging probeerden te draaien, daarbij vie len, en éen reusachtige schuiver over het ijs maakten tot ze tenslotte ook in het riet terecht kwamen, tot groote hilariteit van het aanwe zige publiek, dat evenzeer van het schaatsen als van dergelijke tafe reeltjes genoot. Eerlijk werd er gestreden; slechts éénmaal was er het begin van een geschil, toen de jury niet wist uit te maken of twee rijders tegelijk, dah wel de een iets voor den an der was aangekomen. De baan werd opnieuw geredeA en toen er een van de twee won, werd er gezegd: „zie je wel", maar toch had de sterkstfe tenslotte gewonnen. Heel wat keeren werd de baan gereden voordat eindelijk de win naars bekend werden. De volijveri ge starter en de man aan den eind streep zagen blauw van de kou, evenals de secretaris, die niet te be nijden was om zijn werk achter het tafeltje. Toch zal voor hen allen een genoegen zijn geweest dat deze wed strijd zoo uitstekend geslaagd is. De eerste drie prijswinnaars, die heel wat voor hun prijs hebben moeten rijden waren: 1. H. Rens- maag, die zes gulden won; 2. J. van "t Hert, een zak appelen plus een gulden, en 3. Schotting, die hetzelf de als de tweede prijswinnaar kreeg. Voorts waren er nog een groot aantal kleinere prijzen, die hun weg tot de andere rijders vonden. „Hermes" bestaat uit een aantal ondernemende jongelieden, die wel iswaar de edeie hockey-sport als hoofddoel hebben, doch die dflar- naast niet blind zijn voor andere gebeursels. Zomers doen zij met evenveel pleizier mee aan een at letiekwedstrijd, en. nu er ijs is en het gewone hockeyen onmogelijk hebben ze de stick evengoed ter hand genomen en zijn naar het ijs getogen om daar, zij het eenigszins geïmproviseerd, te gaan ijs-hoc keyen. Men ontdekte een inham die iuist voor dat doel geschikt was Een paar enthousiasten kwamen zelfs met de complete goalen aan dragen en zoo begon „Hermes" te ijshockeyen. Het trok heel wat toeschouwers, die een wilde zien hoe dat ging; zij zagen iets, dat heel in de verte op gewoon hockey leek. want hoc key op het ijs is veel vlugger en wordt ook eenszins anders gespeeld. Of het precies volgens de regels ging weten wij niet. maar wel we ten wij. dat het een heel aardig ge zicht was om de capriolen van de spelers te zien om in het bezit van de .puck' 'te komen en te blijven. Verrassende staaltjes van acroba tiek werden door de .Hermes" spe lers op de schaats geleverd. Valpar tijen kwamen zeer veelvuldig voor doch geen enkele bleek van ernsti- gen aard. Het was zeer amusant, vooral toen na een verwoed duel voor het doel de geheele installatie van goalphlen en verbindingslatten in elkaar zak te en als losse planken op het ijs kwam te liggen. Een jaar jochies hadden blijkbaar goed afgekeken hoe dat opzetten van het goal ging en wisten nog geen vijf minuten later het goal nog eens in elkaar te doen storten, hetgeen hilariteit en consternatie verwekte. Het spel moest eenige oogenblikken onder broken worden om alles weer in orde te brengen. Het ijshockeyen vond direct na volging; eerst waren er kleinere jongens bezig op een ander eind van de baan om op hun manier een beetje te slaan met een stok en een stuk ijs, maar even later za gen wij ook grooteren; er waren zelfs lieden die een wandelstok van huis hadden gehaald. W1ER1NGEN. BOUWVERGUNNING. Verleend aan: P. E. K. Ebbinge Wubben, bouw van een schuurtje in Waalenburg W 68. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 t.m. 16 Jan. 1942. GEBOREN: Maria Johanna, d. v. L. W. van Sambeek en G. B. Der- nison; Gerardus Anne, z. v. G» de Porto en C. A. Hin; Maria Marga- retha. d. v. J. N. Witte en G. W. van Sambeek; Berendina, d. v. J. van "Lenten en V. Boon; Nicolaas, z. v. J. Vos en E. C. Visser. ONDERTROUWD: S. A. Duijnker en F. D. Boot; G. Kikkert en a. Blom; G. C. Vlas en J. H. Nieuwen- huizen; P. A. Moeton en A. A. Bonne. GETROUWD: J. Bakker, en G. J. Dekker. OVERLEDEN: Maria Eelman, 64 jaar, wed. v. J. S. Koning; Johannes Gerardus Witte,, 65 jaar, geh. met M. Witte. Gevonden: een handdoek. HARDRIJDEN. De uitslag van de hardrijderij voor mannen op 16 Jan. is als volgt le prijs f 30, J. Kreijger, Wierin- gen, 2e prijs f 15, C. Bakker, Assen- delft, 3e prijs f 7.50, C. Rood, Scha- gerbrug, 4e prijs f 2.50, H Struijk, W.Meer, 5e prijs f 2.50 J. Hoogland, Heiloo. FRAUDULEUZE SLACHTING. Zekere F. B. alhier is gearresteerd wegens fraudeuieuze slachting en vleeschverkoop. IJSCLUB „WESTERLAND". De uitslag van de Estafetterijde- rij' voor Dames en Heeren op Zon dag 18 Januari is als volgt: le prijs f25 P. Wigbout Lz. en Geesje Visser; 2e prijs f 15 Mar Kooi.i en Tr. Kooij; 3e prijs f 10 R. Homan en W. Bodewits; 4e prijs f5 E. Stubbe en Aagje Ottens; 5e prijs f4 Jac. Kuiper en Ellie IJzer, 't Was prach'tig mooi ijs. En door de goede weersomstandigheden ver liep de wedstrijd goed en er was groote belangstelling. ANNA PAULOWNA KORTEBAAN-WEDSTRIJDEN. Zooals de heer V. Kaan bij de prijsuitreiking opmerkte, waren de omstandigheden, waaronder Zon dagmiddag de schaatswedstrijden over 160 meter werden gehouden, zeer goed; ijs en weer waren uit stekend. De wedstrijd, die door veel publiek werd bijgewoond en waar aan 16 rijders deelnamen, had een zeer sportief verloop. Voor het eerst werd volgens het nieuwe reglement gereden, hetgeen b^t bevallen is. Jammer slechts wft, dat de loting reeds in den eersten omloop een uitstekend rijder als de heer Goed tegenover den heer Manneveld bracht en de eerste daardoor meteen werd uitgeschakeld, maar overi gens waren bestuur en rijders het er over eens, dat dank zij het nieu we reglement, de meest zuivere uitslag was verkregen, doordat nu de prijswinnaars in 12 ritten tegen elkaar konden toonen, wien werke lijk den eersten, tweeden, enz. prijs toekwam. Er zijn ook goede tijden gemaakt. Niet officieel, maar toch wel nauwkeurig, w£rd voor den eersten prijswinnaar, den heer J. Kreijger van Wieringen, een tijd van 15,6 sec. genoteerd en voor den tweeden prijswinnaar, den heer J Manneveld van St. Maartensvlot- brug, 16,2 sec. No. 3 werd de heer G. Duiker van Anna Paulowna, no. 4 de heer C. Pronk van Warmen- huizen. De prijzen waren f40, f20e f 10 en f5. Bij de prijsuitreiking dankte d$ heer Kaan de heeren Van Balen Blanken, die als starter fungeerde, en C. Taillie, die het secretariaat op de baan waarnam en overhandigde de gewonnen bedragen met een hartelijk speechje aan de winnaars. EEN NIEUWE FOKHENGST. De Hengsten Vereeniging te An na Paulowna heeft ter vervanging van Clairon, van de Eendracht, welke voor een ongeneeselijke ziek te moest worden afgemaakt, bij de Heeren Kerckhaert. en de Maat te Stoppeldijk (Zw. Vld.) aangekocht de 3-iarige Lion van Kramershoeve, eveneens een zoon van den ver maarden kweekvader Clairon de la Lijs. Lion is 12 Jan te Den Bosch ter keuring aangeboden en vlot in het Keurstamboek opgenomen. Waar slechts twee vfjn de vijf en twintig aangeboden jonge hengsten hiervoor in aanmerking kwamen is dit wederom een mooi succes voor deze vereeniging. WEDSTRIJD TE WARMEN- y HUIZEN. Niet veel rijders aan den start. C. Scheer uit Twisk overwinnaar. De IJsclub S.I.S. had Vrijdagmid dag een wedstrijd voor amateurs uitgeschreven, over afstanden van 500, 1500 en 3000 M. De belangstel ling van de zijde der rijders was echter Veer gering. De a.s. kampi oenswedstrijden te Hoofddorp zul len hieraan ongetwijfeld niet vreemd zijn. De deelnemers be hoorden allemaal tot de jongere rij ders. Er verschenen 12 rijders aan den start, waaronder mej. S'rijbis uit Alkmaar. Er was een vrij ster ke wind, waarvan men nogal last had in de bocht, maar toch zijn goede prestaties geleverd. De baan was in goede conditie. Er werd door verscheidene deelnemers be tere tijden gemaakt dan bij de wed strijden te Schagen. C. Scheer uit Twisk, die Donder dag te Schagen op de 500 M. een tijd maakte van 55 sec., slaagde er in van dezen tijd bijna 4 sec. af te nemen. Hij toonde zich.nu beter in vorm, door dezen afstand in 51.2 sec. af te leggen. Op dezen afstand „Europa Ahoy" is een boek, dat ieder, zoowel den leek, als den vakman zal boeien. Het is vlot en prettig geschreven, zonder toch in al te veel technische details te tre den. die den leek geen belangstel ling inboezemen en die hij niet be grijpt, terwijl de vakman deze daar entegen niet noodig heeft. De ver klarende woordenlijst en de tuigtee- keningen achter in het boek helpen bovendien hen, die van zeilschepen niet op de hoogte zijn, heel prettig over de moeilijkheden heen. De schrijver is als zeer jonge man op het 3-mast volschip „Europa" als z.g. „apprentice" aangemonsterd; hij heeft ongetwijfeld van de reis een zeer nauwkeurig dagboek bij gehouden, anders zou men zich moe ten verbazen over zijn geheugen, dat alle gebeurtenissen en data zoo goed zou hebben bewaard. Een lof felijke gewoonte, het bijhouden van zulk een dagboek! Hoeveel oudere zeelieden betreuren" het niet, dat zij in hun jeugd dat ook niet hebben gedaan. Hoeveel, vooral op lateren leeftijd, waardevolle jeugdherinne ringen zouden dan niet bewaard zijn gebleven. De „Europa" voert ons met den schrijver in hoofdzaak ovVr de At lantische en Stille Oceaan. De reis begint achter een sleepboot, vanaf Rotterdam naar Friedrikshald in Noorwegen, waar hout wordt gela den. Vandaar door de Noordzee, over den Atlantischen Oceaan, tot onder de kust van Zuid-Amerika, langs Tristan da Cumha, rond Kaap de Goede Hoop naar Melbourne. In Melbourne krijgt het schip geen vracht, zoodat het naar New Castle moet gaan om een lading kolen te verkrijgen. Vandaar over den Stille Oceaan naar Caleta fcolosa op de Westkust van Chili. Op deze reis verliest men een man, die overboord slaat en wegens het heerschende stormweer niet kan worden gered. De schrijver weet ons op listige wijze de doodelijke verveling te doen gevoelen op de reede van Ca leta Colosa, waar 28 zeilschepen in 3 rijen dik, vertuid liggen en waar de „Europa" van 21 Augustus tot 10 Januari moest blijven om toch weer in ballast te vertrekken. Het eene schip komt aan, een ander ver trekt, de eene dag na den andere verstrijkt. Men viert met alle sche pen in de nabijheid feest, als een schip beladen is. Zij helpen elkaar over en weer om met zoo min mo gelijk kosten, uit de rij te komen. 28 Zeilschepen, een prachtig ge zicht, maar dat 'dan alreeds de zeil- tijd ten doode is opgeschreven, is in h t boek goed merkbaar. Het lang durige laden en lossen met hand kracht en het maandenlang stillig gen om op lading te wachten, kan d't bedrijf biet loonend meer maken. Van de Westkust van Chili in bal last terug naar Melbourne, waar zü te laat komen voor de graan af scheep en een graanvracht Inmid dels door den Charterer is terugge kocht. Z\j gaan dan naar Port Pi— rie in Zuid-Australië om erts te la den, wat weer duurt van 11 Juni tot 22 Juli, bijna lti maand. Van een economisch standpunt bekeken, maakt de schrijver het wel zeer duidelük, dat de zeilvaart voorgoed ter ziele is. Helaas! En dan volgt de groot,» reis van 12S dagen van Port Pirie, rond Kaap Hoorn, naar Duinkerken, waar de bemanning na ruim 2 jaren afmon stert. Het is een boek, waard om gele zen te worden, geschreven door een zeeman, zoodat de storende onzin van schrijvers, die nooit zout water over hun gezicht hebben gehad, niet voorkomt. Er komen een paar kleine foutjes voor, zooals op bldz. 23, waar beide stuurlieden de bakboordswacht heb ben. Op bldz. 61 praait de schrijver, toen nog een jeugdig broekje„Aan dek! Licht van Arendal ongeveer 30 graden op bakboordsboeg!" Htj zal wel gepraaid hebben: „Licht op ongeveer 3 streken van bak boord!" Voorts wordt „bijdraaien" en „bij liggen" nogal eens door elkaar ge haald. Dat is eenigszins bevreem dend, want de schrijver zal toch heusch wel weten, dat dit iets ge heel verschillend is. Zoo laat hg hüv. ot bldz. 63 ei. ook op bldz. 141 het schip voor stormweer büdraaien. Ik zou dat niet graag met een zeilschip en zeker niet met een vier kant betuigd schip doen. Wel gaan bijliggefe. Andere keeren wordt weer wel de goede uitdrukking „bü- liggen" gebruikt. De kleine zeilende kwalletjes, de Nautilussen, die op bldz. 266 worden vermeld, worden niet Spaansche maar Portugeesche oorlogsschepen genoemd. En tenslotte moet mü' nog iets van het hart. Hei zeer interessante en gezellig geschreven boek is ongetwij feld ook bedoeld als propaganda voor ie zeilvaart, dus bijvoorbeeld voor die van „Het zeilend schoolschip". Deze idee wordt nog versterkt door het voorwoord van Jhr. Mr. A. F. de Sa- vornin Lohman. Nu is dergelijke pro paganda natuurlijk prachtig, maar, laten we daarbij vooral eerlijk blijven en de zaken niet mooier voorstellen, dan zü zü'n. En wat is iedereen in dit boek braaf! Wat zün het een brave jongens! Wat is iedereen aan boord aardig e; vriendelük en opge wekt! Ook de bootsman! Er valt om zoo te zeggen geen onvriendelü'k woord. En ook aan den wal zü'n zij. op een enkele uitzondering na, allemaal zoo degelük en ingetogen en braaf. Zeelui, die het boek lezen, zullen elkaar wel eens aankijken en even een knipoogje geven. Het leven ter zee is mooi, ik kan mij niets mooiers voorstellen en zeker op een zeil schip. Maar laten we het niet vrien delijker voorstellen dan het is. Het is en blü'ft een hard en ruw bestaan. Veelal menschen met een hart van goud, maar handen van üzer en heusch niet zacht en vriendelü'k. Dit moest mü' toch even van het hart. „Europa Ahoy", door A. C. Metzelaar, verschenen bü de Uit geverij Holdert Co., te Amster dam. Gebonden 5.90. J. H. Coolhaas. plaatste hij zich tweede achter M. Jonker van Warmenhuizen, die er 50.9 sec. over deed. Doordat deze beide rijders tegen elkaar uitkwa men, was dit een zeer spannende rit. Scheer was echter op de beide andere afstanden de meerdere van Jflnker, door op de 1500 M. de eer ste plaats te bezetten, met een tijd vgn 2 min. 50.5 sec. Jonkerr had een tijd van 2 min. 51.1 sec. noodig, een gering verschil alzoo. Ook op de 3000 M. was het ver schil gering. Jonker bleef slechts 3,2 sec. bij Scheer ten achter. Toch voldoende om C. Scheer de eerste plaats in het totaal klassement te bezorgen. M. Strijbis. die meer op den langen afstand is ingesteld, kwam ook slechts op de 3000 meter tot de derde plaats met een tijd van 6 min. 15.2 sec. Op de 500 M., welke hij tegen zijn zuster reed, maakte hij een tijd van 51.3 sec.; voor zijn doen niet zoo heel slecht. Hij plaatste zich daarna vierde, hetgeen eveneens op de 1500 M. het geval was. J. Breed was op 500 en 1500 M. een goede derde. Het opmerkelijke, van dezen wed strijd is wel, dat C. Scheer, die niet deelneemt aan de training op de kunstijsbaan, hier de eerste plaats inneemt bij tegenstanders, welke bijna allen wel van deze training gebruik maken. ALKMAAR BOETE OPGELEGD. De burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat de gemeente eer) boete van f 25000 is opgelegd in verband,met vernieling en ont vreemding van een paal met aan wijsbord van de Duitsche Weer macht in de flassaulaan op 9 Jan. 1.1. De boete zal op nader aan te wijzen categorieën ingezetenen ver haald worden. KOEDIJK BENOEMD. Nieuwe Heemraad voor het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier. Naar wij uit goeden bron verne men, is in de vacature-Versteeg tot Heemraad van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noordefkwar tier benoemd de heer J. Laan Dzn te Koedijk, die als Hoofdingeland in dit Hoogheemraadschap zitting heeft voor het district Purmerend. De heer Laan is Dijkgraaf van den polder „De Zeevang", W1ER1NGERM EER. MIDDENMEER. BOERDERIJ VERBRAND, Gistermiddag ontstond brand in de boerderij van den heer J. Poot alhier. Tengevolge van den «vind, greep het vuur zeer snel om zich heen en tastte het vrijwel plotse ling het heele gebouw aan. Enkele landbouwrafechines, een tractor, circa 150 hectoliter gedorschte tar we, een hoeveelheid stroo en een groote partij onbewerkt vlas wer den een prooi der vlammen. Slechts éen gedeelte van het huisraad kon worden gered. De brandspuit, van Wieringermeer kon weinig anders doen dan nablusschen. Alles was matig verzekerd. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in een poging om de waterleiding te ontdooien. NIEUWE NJEDORP. DOOR HET IJS GEZAKT. Een kranige kleutert De 7-jarige Annie Schager ge raakte Zaterdag bij de sluis tot den hals in het water, daar zij door het ijs zakte. De 6-jarige Thijsje Sepers gaf zijn vriendje Japie Reijne een peu ter van de kleuterschool een hand en heeft op die wijze de drenkeling uit het gat getrokken en alzoo ge red. Kranig! GOED WERK VAN DE MARE CHAUSSEE. Toen de heer W. Klaver Donder dagmiddag even in het klooster vertoefde- kwam hij tot de minder prettige ontdekking dat in dezen tijd zijn fiets was gestolen. Direct werd de tnarechausseé hiermede in kennis gesteld, die reeds denzelf den avond den dader aan het sta tion in Alkmaar wist te arrestee ren waar hij het gestolen karretje reeds bevrachtte voor Amsterdam. Voor den heer Klaver een geluk, dat de marechausseé zulk goed werk leverde. BR. OP LANGENDIJK, 17 Jan. Aanvoer: 800 Kg. roode kool f 5.30 stek uien f 3.30.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3