V Helderse Ijsfabriek Schaatsen slijpen PLAATSMAN Erfenis van ruim een ton A4vertentiën Slijp- en Vijlwerk Nieuwstraat 47 r r betrekkingen te huur te huur te koop Na acht jaar procedeeren eindelijk recht verkregen 3am&/ Visschersschepen Stoomsleepboot (pi.m. 200 p k.) Officieele mededeeling. Uw adres voor Nieuwstraat 70 AUTO-en MOTOR VLEUGEL Groote brand te Venlo Sigaretten uit de lucht Volksgemeenschap en Wetenschap Nederland offert 4 milliocn voor „Winterhulp" Algemeene Kennisgeving.' Heden overleed, vrij on- verw?c ht, fcacht »n kalm, na voorzien te z(jn van de Genademiddelen der H. Kerk, onze lieve Moeder, Behuw d- en Grootmoeder, marijtje koedooder, Wed. van WiUem Spigt. in den ouderdom van 65 jaar. Den Helder, 18 Jan. 1942. Middenwag 171. Den Helder, C. W. SPIGT. D. J. M. LUYTSPIGT. A. LUYT. Haarlem, J. M. BRANDSPIGT J. BRAND. Soerabaja, ■M. W. VA)N DER MARK— SPIGT. P. W. VAN DER MARK. Den Hel er, S. SPIGT. en Kleinkinderen. De gezongen1 "Uitvaart zal plaats hebben in de Paro chiekerk van de H.H. Pe trus en Paulus, op Woens- dag 21 Januari a.s., te 9 uur, waarna de begrafenis te circa 12.15 uur, op het RK. Kerkhof „St. Joseph", te Den Helder. Vertrek Sterfhuis te 12 u. Geboren: PIETERTJE, dochter van: J. N. SLOT en M. SLOT—MEIJER. IJmuiden, 18 Januari 1942. Van Linschotenstraat 4. 31 Jan. hopen onze ge liefde Ouders, i. ZWAGERMAN en N. ZWAGERMAN—BUI» den dag te herdenken, dat i zij 85 jaar in den echt 7-ijr. verbonden. Hun liefhebbende Kinderen, Kleinkinderen j en Verloofde. Den Helder, 17 Jan. 1942. Keizerstraat 106108. Daar moet U van profiteeren Pracht wollen gevoerde Dames-puntmutsen met bontrandje f 3.95 Bij CORRIE KOSSEN Laan 60, tel. 3216 Dagelijks tot 5 uur geopend N/\A 2 Te koop gevraagd in goeden staat zijnde T. ZORGMAN, B. Bottemannestraat 56, Alkmaar. TE KOOP: Divans, Kleermakers Naaima chine, Buffet, Frisia Haard, Mat ting, Zeil, Looper, Driepoot met groote waschtell, Vuurduvei, Gastafel met 2-p'ts Gasstel, Lampen, Kastje, Tafeltjes enz. Tevens alle soorten goederen te koop gevraagd. A. BAARS, Koningdwarsstraat 28. Adverteert in dit blad De Burgemeester van Den Helder brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gele genheid tot aanmelding voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst voorloopig tot 14 Februari 1942 blijft opengesteld. Voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat, zullen degenen, die zich aanmelden, per 2 Februari 1942 worden opgeroepen, de overigen per 1 Juni 1942. De aanwijzing voor opkomst op 2 Februari, respectievelijk 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde v£th binnenkomst der aanmeldingen. Aanmeldingen, welke na 14 Februari 1942 worden ontvan gen kunnen niet meer in behan deling worden genomen voor op komst per 1 Juni 1942. Aanmelding kan geschieden bij den Staf van den Nederland schen Arbeidsdienst, Gevers Deijnootweg 59, Scheveningen, of ter gemeentesecretarie, bur. militaire zaken, alhier. Den Helder, 16 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd. RITMEESTER. is de All-Risks en W.Ai Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 3404 TE KOOP AANGEBODEN 1 SALAMANDERS, 0, 1, 2, 3, 4, 5. Verkooplokaal „De Schakel". Particulier zoekt van goed merk. Moet goed on derhouden zijn. Brieven m. prijs ond. N. 269, Bureau van dit blad. KENNISMAKING. Dame, die mij geschreven heeft, kan onder letter L. M. aan Dagblad „Holl. Noorder kwartier" brief afhalen. aangeboden Gevraagdterstond flinko JONGEN, voor ophaal- en be stelwerk, leeftijd 17 jaar. Heldersche WaSBCherfl Peters, Molenstraat 154. Gevraagd een jongste kantoorbediende. Utisluitend schriftelijke aan melding. V/h C. R. Keyser Co. N.V., Binnenhaven 64. aangeboden Te huur Crocuspleln Tuindorp huizen, no. 45, 47, 49 en 63, tijd. 4 per week en winkelhuis, na- 65, tijd. 35.— pei maand. .Adres: Ooievaarstraat 84. gevraagd Slaapkamertje gevraagd, omg. Koningstraat of Watertoren. Brieven onder No. 284, aan het Bureau van dti blad. aangeboden Te koop een paar staten Schaatsen (rondrjjders) maat 3743, tevens 6 halfwas Ko nijnen. Adres: Sternstraat 4. Volharding van erfgenaam met succes bekroond (Eigen berichtgeving). Een ingewikkelde erfeniskwes- tien om het niet te verontacht- zamen bedrag van ruim een ton is thans na jare'nlangen strijd, waarbij kosten noch moei te gespaard werden en het recht gezocht moest worden tot in hoogste instanties, geëindigd met een volledig succes voor de ervan, die hun vordering giste ren volledig zagen toegewezen. Het betreft hier de geruchtma kende erfeniskwestie tusschen den erfgenaam van een in 1933 overle den zeer vermogende Arnhemsche weduwe en de St. Dominicusstich- ting, die,oorspronkelijk te Huissen (Over-Betuwe) was gevestigd en epn deel van het bezit der erflaat ster in handen heeft. Sedert het overlijden van de erflaatster heeft' de erfgenaam niet stil gezeten en 't eene proces na het andere gevoerd om de beschikking te kunnen krij gen over de hem toekomende erfe nis. Steeds echter werd de civiele vordering afgewezen, ondanks het zeer uitvoerige bewijsmateriaal, dat in den loop der jaren vergaard was en waarvoor zelfs aanzienlijk méér argumenten ten voordeele der er ven worden aangevoerd dan nood zakelijk was. Tweemaal, waarbij telkens nieu- v we argumenten werden aange voerd, werd het proces tot in hoogste rechterlijke instantie gevoerd, doch tweemaal werd de eisch tot teruggave van het in het bezit der stichting zijnde vërmogeri, ook telkens afgewe zen. De derde maal verloor de erfge naam ook in eersten aanleg zijn proces, doch tegen de uitspraak van de Arnhemschen rechtbank, die wederom de vojtiering ontzegde, ging Jiij opnieuw in beroep. 4 Gisteren deed het Hof, nadat eenige weken geleden de plei dooien in deze interessante pro cedure waren gehouden, uit spraak en veroordeelde de St. Domlnicusstichting tot terugbe taling der van erilaatster af komstige en in haar bezit zijnde gelden, verhoogd met de rente van dit kapitaal sinds het overlijden van de erflaatster, alsmede tot betaling der kos ten van de procesvoering. Na ruim acht jaar strijd krijgt de erfgenaam van de in 1933 over leden Arnhemsche dame thans ein delijk de niet geringe erfenis in 'handen, aan het bezit waarvan reeds bijna gewanhoopt was. Acht jaar lang was de erfenis van een tou een sprookje, maar taaie vol harding hebben er thans werkelijk heid van gemaakt. De voorgeschiedenis. Het was een vreemde gewaar wording voor den erfgenaam, toen hij na het overlijden van zijn ver mogend familielid op 19 April 33 in den boedel kwam en daar tot znn verwondering en teleurstelling niet de groote erfenis aantrof, die hij er verwacht had te zullen vin den. De nalatenschap bevatte nog slechts een bezit ter waarde van 18.000 gulden, terwijl er veel meer geweest moet zijn. Want toen de echtgenoot van de erflaatster was overleden, erfde zij ongeveer 300 duizend gulden. En dat was nog niet zoo lang geleden. Die som moest eerder grooter dan kleiner geworden zijn in verband met de waardevermeerdering van het on roerende goed sedertdien. Een duistere zaak als vele erfeniskwesties. Een eerste onderzoek wees uit, dat er groote bedragen in totaal 78.500 gld. waren overgedragen aan de St. Dominicus-stichting te Huissen, een kathólieke instelling, die zich ten doel stelt geestelijken op* te leiden, Christelijk onderwijs te geven en missiewerk te bevor deren. Waar de rest van de erfenis gebleven was, kon niet meer vast gesteld worden, omdat daarvoor ieder gegeven ontbrak. Tijdens een vroegere behandeling van deze erfeniskwestie in hooger beroep voor het Gerechtshof te Arn hem verklaarde één der getuigen, een religieuse zuster, dat eenige papieren kort voor het overlijden van de weduwe waren verbrand. Hoe het zij, de erfgenaam meende recht op het bij de Stichting aafl- wezige geld van erflaatster te heb ben en dagvaardde de St. Domini cus-stichting voor de rechtbank, waar hij stelde, dat de stichting het geld in beheer had en dit nu op verzoek van de erven moest teruggeven. De stichting verzette zich tegen dit verzoek en beriep er zich op, dat de gestelde bedragen door haar waren ontvangen als lijf renten. De rechtbank ontzegde tenslotte de vordering, omdat h.i. het bewijs niet geleverd was. Een tweede proc«3 volgde. Nu stelde eischer, dat de overgedragen gelden leeningen betroffen,die thans teruggevorderd werden. Ook dit achtte de rechtbank echter niet bewezen en het Gerechtshof was in hooger beroep geen andere mee ning toegedaan. Ten derde male. Op grond van gegevens, welke in den loop der jaren, die deze erfeniskwestie reeds duurde én ge durende de vorige procesvoeringen aan het licht gekomen waren, dag vaardde de erfgenaam de stichting voor de derde maal, nu wegens het feit, dat de stichting de betwiste gelden als schenkingen had verwor ven, die geen gevolg konden hebben omdat haar de Koninklijke bewil liging, voorgeschreven door het tij dens de jaren, dat de transacties plaatsvonden, nog van kracht zijnde art. 1717 van het Burgerlijk Wet boek ontbrak. Dit artikel luidde: „Schenkingen aan openbare of gods dienstige gestichten gedaan, heb ben geen gevolg, dan voor zooverre de Koning aan de bewindvoerders dier gestichten, de magt zal heb ben verleend om die giften aan te nemen." In een uitvoerig pleidooi toonde Mr. Frowein uit Arnhem, de zooVeelste raadsman van eischer, die echter nadat alle voorgaande verdedigers den moed hadden opge geven, even taai vasthield als zijn cliënt aan te toonen, dat deze erfeniskwestie, die aanvankelijk een persoonlijk karakter droeg, uit gegroeid was tot een zaak van groote proporties, daar het geval in kwestie fypeerend bleek te zijn voor de gedragslijn, die een groot aantal stichtingen van hetzelfde karakter als gedaagde volgt. Zou dit moreel reeds voldoende zijn om eiachera vordering toe te zeggen. pi. toonde ook juridisch aan, dat dè stichting de erfenis van de Arn hemsche weduwe onrechtmatig in bezit had. Van de zijde der stichting werd de juistheid van dit betoog betwist en ook de rechtbank bleek niet van oordeel te zijn, dat eischers vorde ring diende te worden toegewezen. Eindelijk succes. De erfgenaam hield vol en ging wederom in beroep. De pleidooien werden eenige weken geleden voor het Gerechtshof in Arnhem gehou den. Na een knap betoog van mr. Frowein, dat in hoofdzaak dezelf de argumenten T>evatte als voor de rechtbank waren aangevoerd, maar nog weer was aangevuld met nieu we gegevens, bleek al dadelijk dat de kansen van eischer niet ongun stig stonden. De gisteren gegeven uitspraak heeft dit vermoeden bevestigd. Of schoon de erfenis volgens de erven eenige honderdduizenden guldens had moeten bevatten, kon men we derzijds slechts over een bedrag van rond 80.000 gld. tot overeen stemming komen. De stichting heeft namelijk steeds toegegeven, dat zij voor dit bedrag financieele trans acties had afgesloten met de Arn hemsche weduwe. Deze 80.000 gld., vermeerder met de rente sinds 1933, een bedrag dus van ruim honderd duizend gulden, moet de stichting thans aan den wettigen erfgenaam uitjteeren. Een buitenkansje voor hem, dat velen hem niet meer toegedacht hadden. Hier is dan eindelijk eens sprake van een erfenis, die niet meer duister is en tot in het onein dige blijft hangen, zooals soortge lijke kwesties bij zoovele families. Een interessant geval met een blij de oplossing. Moedig optreden van Duitsche militairen In het bekende hotel „Germania", gelegen aan de Keulschepoort te Venlo, heeft een hevige brand ge woed. Twee jeugdige kinderen van den gerant van het hotel, den heer J. B. Reyers, hebben daarbij het le ven verloren. Tegen kwart over tien werd men opgeschrikt door hulpgeroep van het vijftienjarige kindermeisje, dat bij de familie R. in betrekking is. In nachtgewaad kwam het meisje de trap afhollen onder het roepen van „brand". In allerijl spoedde het personeel van het hotel zich naar boven. Het bleek, dat op de derde verdieping, waar zich naast verschillende ho telkamers ook de priv4vertrekken van het personeel bevinden, brand was uitgebroken. Er hing reeds een verstikkende rook. terwijl de vlam men door het dak naar buiten sloegen. In het cafélokaal bevondên zich ook enkele Duitsche militairen. Een onderofficier spoedde fielt langs een anderen weg naar boven, gevolgd door enkele burgers. De Duitsche militair baande zich een weg door de vlammen en den ver- stikkenden rook en wisf tot de slaapkamer der kinderen door te dringen. Inmiddels waren de ande ren in de dakgoot geklauterd en de onderofficier wist de kinderen uit hun bedje te halen en aan de bei de helpers in de dakgoot over te ge ven. Het bleek, dat kinderen reeds be wusteloos waren door den verstik- kenden rook. Spoedig daarop zijn zij overleden. f De brandweer bestreed met ze ven stralen den vuurhaard, die zich intusschen reeds in het geheele dak van het kapitale gebouw had genesteld. Tegen middernacht stortte het dak in en werd de lager gelegen 'In bepaalde Nederlandsche kringen hebben langen tijd verhalen de ronde gedaan over Engelsche vliegers, die op 30 Augustus 1941 pakjes sigaret ten hebben uitgeworpen als ■propaganda voor het democra tische vrijheids-Nederland. In „De Misthoornvary 27 Januari deelt de propaganda leider van de N.S.B., Ernst Voorhoeve, evenwel mede. dat hij het publiek om den tuin heeft geleid door deze pakjes „Oranje-sigaretten" te laten maken en verhandelen! Men weet welke prijzen er grif voor werden betaald: Van f 2.50 tot f 30.-, f i0,- en f 50 toe. Leege omhulsels kwamen voor 25 aan de markt. De propaganda-afdeeiing van de N.S.B. heeft zich op deze wijze een bedrag van f 30.000 voor haar werk verschaftJ „O ja," zal men zeggen, „maar fiets- en autobanden, oakjes koffie en zelfs kisten thee werden gul door Engel sche vliegers uitgestrooid." Wij gelooven inderdaad niet. dat de geruchten nu de wereld uit zullen zijn. Zeker is alleen, dat men er is ingeloopen en dat men er nog voor betaald heeft ook! Ter overtuiging moge dienen, dat op den buitenkant van 't Oranjegekleurde, met witte V- tjqs bedrukte pakje te eener zijde staat „Nederland, zal her rijzen", aan de andere zijde een gekroonde W met den da tum 31 Augustus 1941. Op de smalle kanten staat r„0ranje zal overwinnen" en „Deze ci- nareten zijn vervaardigd uit Nederlandsch Indische tabak". Op de sigaret zelf voorts „O. Z.O." En het Nederlandsche product smaakt uitstekend! etage eveneens door het vuur aan getast.. Men slaagde er in, niet al leen. de belendende perceelen voor het vuur te behoeden, doch wist ook te verhinderen, dat de andere vertrekken uitbrandden. Om twee uur was men den brand meester. "De brand is ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur in een van de personeelsvertrekken. Met groote waarschijnlijkheid kan worden vastgesteld, dat een kleerkast het eerst vlam gevat heeft. Het dienst meisje, dat den brand ontdekte was wakker geworden door rooklucht. Wij vernemen nog. dat de Duitsche onderofficier, die de beide kinderen met gevaar voo* zijn eigen leven redde, Hauptfeldwebel FreitshoLz ie. Met behulp van een gasmasker is de kranige militair de ka mer, waar een verstikkende rook hing. binnengedrongen, lammer genoeg heeft zijn held haftig ontreden de kinderen niet meer kunnen baten. Wij vernemen nog, dat zich. behalve deze militair, ook de onderofficier Klein buitenge woon heldhaftig gedragen heeft. Beiden werden geassis teerd door een tweetal burgers, dat de kinderen naar beneden droeg. Het tragiehe lot van de kinderen en de zware slag. die het gezin- Reyers. dat zes kinderen telt. heeft getroffen, was het gesnrek van den dag, maar niet minder de zoo heldhaftige reddingpogingen der Duitsche militairen. 1 Prof. Dr. Goedewaagen ont zenuwt beweringen uit 1937. In het kader van een Universi taire week voor Vrijheid en Wetën schap, gehouden in verschillende universiteitssteden in- het najaar 1937, heeft prof. Hoetink blijkens een krantenverslag in Utrecht o.a. verkondigd, „dat volkomen vernie tiging der wetenschappelijke cri- tiek en objectiviteit het doel is van de (in het Derde Rijk) heer- schende machten," aldus Prof. Dr. Goedewaagen in een rede te Am sterdam uitgesproken. Als antwoord op die Universitaire week, waarachter het befaamde Comité van waakzaamheid van anti-national-socialistische intellec- tueelen stuwde, ben ik toen op het oorlogspad gegaan en heb ik voor studenten de vraag opgeworpen, in hoeverre wetenschap vrij en gebod den is en vooral de vraag: of de waakzame intellectueelen eigenlijk wel het recht hadden, zich als ver dedigers yan de vrijheid der we tenschap op te werpen. Het antwoord was ontkennend, maar tegen de bierkaai van prof- fessor's zelfingenomenheid was het kwalijk vechten. Vrijheid der universiteit wil o.m. zeggen: bewegingsvrijheid, vrijheid van en tot beweging en voortonj wikkeling. Op dit begrip van vrij heid berust in de Europeesche uni versiteiten de faustische drang naar vervolmaking van leermetho de eenerzijds en naar open staan voor nieuwe aan de orde zijnde vraagstukken. De universiteit is gebonden aan de gemeenschap, orgaan der ge meenschap, verplicht aan de eischen, die deze stelt. De samen leving heeft haar steeds verande rende behoeften, die zij o.a. door universitair onderwijs tracht te bevredigen. Tal van beroepen scheppen zich 'boven de gewone vakopleiding n og een, hooger onder wijs. De universiteit is een sociologisch gebonden verschijnsel: zij plant het cultuurgoed van een volksgemeen schap voorK Juist dat 'sociologische karakter der universiteit komt naar voren in een tijd van volksche herleving. De universiteit is niet slechts aan de gemeenschap gebonden, maar evenzeer aan de wetenschap, het onderzoek. In verschillende tijden, bij verschillende volkeren en in verschillende vakken ligt dit ver band telkens anders. Absolute leervrijheid is even een zijdig als absolute leergebonden- heid, want de geschiedenis der uni versiteit beweegt zich steeds op, de grens van twee werelden en heeft aan beide intens deel. Onze wetenschap tyeert het posi tivisme den rug toe én zwenkt on der leiding van een veelal nog on bewuste wijsgeerige tendenz naar een synthetisch verstaan der wer kelijkheid. Niet alleen omdat men bewust tot het inzicht komt, dat de we tenschap in verwarring dreigt vast te loopen, maar evenzeer, omdat de nieuwe geest aan de orde is en zijn proces zich be trekkelijk onafhankelijk van onzen wil en ons weten voltrekt De liberale student voelde zich romantisch van de kille maatschap pij vervreemd, gelijk zijn broeder, de kunstenaar. De nieuwe student van <*ize dagen heeft verantwoor delijkheidsbesef en weet zich in zijn volk geborgen. De student van morgen zal lid zijn van-de eene corporatie, die het geheele studentendom omvat. Wat in de middeleeuwen mogelijk was, kan ook in modernen vorm moge lijk worden. Alleen zoo heeft het volk de waarborg, dat inderdaad de meest begaafden tot de kathe ders worden toegelaten. Uit giften en collecten zijn tol en met 31 December 1941 3.885.6ol,30 gulden binnengekomen. Daarmede zijn de resultaten per 31 Dec. 40 van cle inzamelingen en giften bij na verdubbeld. De door huis- en straatcollecten binnengekomen be dragen zijn in vergelijking met de eerste WHN-actie op gelijke hoogte gebleven, wat des te merkwaardi ger is, daar zooals bekend moge worden geacht, de opbrengst der eerste collecte buitengewoon hoog uitgevallen is,, aangezien men in de meening verkeerde, dat het hier een collecte gold, die slechts één maal plaats zou hebben. De toename van de gezamenlijke opbrengst is te danken aan een sterke verhooging van de giften, welke zich naar verwacht mag worden, ook in de maanden Janu ari, Februari en Maart zal aftee- kenen en een verdere opwaartsche ontwikkeling zal veroorzaken. PRIJSVRAAG DIERENTUINEN. Om het bezoek aan dierentuinen en -parken aan te moedigen wordt door het Dep. van Volksvoorlich ting en Kunsten de volgende prija vraag uitgeschreven: Verzocht wordt een schriftelijk antwoord in te zenden op de vol gende vraag: „Op welke wijze kan de volks ontspanning door middel van die. reptuinen en dierenparken op een' hooger plan gebracht worden; aan welke vereischten zullen deze tui nen .en parken alsdan dienen te voldoen? De beantwoording van deze vraag staat aan een ieder open. De ant woorden mogen ten hoogste vijf vellen folio-getypt omvatten, en moeten vóór 30 Maart 1942 worden ingezonden aan de afd. Ontspan ning en Cultuur van het DeP- van Volksvoorl. en Kunsten, Prinsesse gracht 21. te 's-Gravenhage. De antwoorden moeten voorzien zijn van een motto, dat tevens in den linkerhoek van de bijgaande enveloppe moet zijn aangebracht, zij mogen geen naam of adres van den schrijver vermelden. Een afzonderlijke gesloten enve loppe. in den linkerhoek voorzien van hetzelfde motto,, moet naam en volledig adres van den inzender bevatten. Het departement looft voor de beste antwoorden de volgende prijzen uit: een eerste prijs van f 100, een tweede prijs van f 50 en twee derde prijzen van f 25. Daarnaast zijn er ver schilleftde troostprijzen, be staande uit boe.ken op het dierenleven en de natuur be trekking hebbende. UITSLAGEN ELFMERENTOCHT. Winnaar van den wedstrijd is geworden J. Bosman uit Breukeleji, die verleden jaar tweede werd in den Elfstedenwedstrijd. Hij arri veerde om 1 uur 4 min. 13.5 sec.; tweede is A. Boersma te Oudkerk, 3e J. Muller, Zwolle. 4. D. J. Troos ter. Amsterdam, 5. Woudstra. Hem- nk, 6. de Groot, Oldehoorn: 7. T. Roersma, Sloten, 8. Meyer, Rijpe. Sjoerdje Faber was onbedreigd eerste bij den laatsten rontrolepost bij het paviljoen der V.V.V. op het Sneeker Meer, waar zij om 109 u. arriveerde; 29 minuten na den eer sten heer Zij is om 1.40 uur als eer ste dame gearriveerd in den Elf merenwedstrijd.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 4