dagblad voor HOLLANDS Japan voert geen rassenoorlog J VERLENGING HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 Strijd om Java begonnen 1 Zuidelijk Ma'akka afgesloten WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11704 WOENSDAG 21 JANUARI 1942 Groofe rede van den minister-president Luchtmachtregimenten in Engeland 78 voorstellen in Rio Duitschland strijdt voor Europa -tl Bolsjewisten verder teruggedrongen V. Britsche strijdkrachten - volkomen omsingeld Dieren heeft een tweede 100-jarige r— Verduister -n 18.05 uur 8Febr .30 uur n.m. pachtovereenkomsten Een voet ver wond ing Tochten en wedstrijden voor komende dagen DE ELFSTEDENTOCHT Redactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen) Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N.V. Uitg. MjJ. Hollands Noorderkwartier oorderkwartier i - Slechts de Amerika ansch— Engekehe wereldheerschap pij dient ten val te worden gebracht. VERWONDERING OVER OOR, LOGS VERKLARING) VAN NED. INDIfi. TOKIO, 20 Jan. (D.N.B.) De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken Togo heeft in den Rijksdag een rede gehouden, waar in hij het volgende zeide: Ondanks de hatelijke propagan da van den vijand, hebben de vol ken van het grootste deel der we reld de ware verhoudingen begre pen, welke Japan dwongen zich in den groot-Oost-Aziatischen oorlog te storten en wij, honderd millioen menschen met een ijzeren wil, voe ren thans dezen oorlog energiek tot het succesvolle einde. De rechtvaardigheid is op ondub belzinnige wijze aan onzen kant, zooals bewezen is door ae schitte rende militaire prestaties van onze weermacht Zooals reeds tijdens de vorige rijfesdagzitting werd verklaard, heeft de oorlog om een groot Oost-Azië te verkrijgen, ten doel de Amerika ansch-Britsche we reldheerschappij ten val te brengen, welke door zelfzucht, uitbuiting en hoogmoedswaan zin k opgericht. Het ls een oor log om de bevrijding van geheel Ooet-Azië en voor den opbouw van een nieuwe orde in de we- reUL Dientengevolge hebben de ManS- ejoerijsche regeering en de natio nale regeering van China van het begin af actief met Japan samen gewerkt Ook FranschIndo-China is op verschillende gebieden met ons sa mengegaan. Onmiddellijk na het uitbreken van den huidigen oorlog besloot Thailand op moedige wijze zijn krachten aan Japan ter- be schikking te stellen. De samenwer king tusschen beide landen wordt steeds nauwer. Geen plaats voor kuiperijen. Het front Japan—Duitschland— Italië wordt steeds krachtiger. Hoe wanhopig Amerika en Engeland ook mogen trachten Japan, Duitsch land en Italië van elkaar te ver vreemden, er is voor dergelijke kuiperijen absoluut geen plaats. De ijzeren solidariteit <Jer spilmo- gendheden is niet te vergelijken met die der zoogenaamde gealli eerden. in wier kamp Amerika en Engeland de regeeringen in hal lingschap hebben gevonden, die al leen nog maar in naam bestaan. De verhouding tusschen Japan en de Sowjet-Unie heeft geen veran dering ondergaan. De betrekkingen worden nog steeds door het neu traliteitspact geregeld. Het ligt in het voornemen van Japan om, zooveel moge lijk met alle neutrale mo gendheden in Zuid-Amerika en Europa vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden. Wij zijn bereid het standpunt ALS GE EVEN STIL MOET STAAN VLUG 1IT3 l.N DE BUS GEDAAN WINTERHULP 23 24 JANUARI van de Zuid-Amerikaansche landen volkomen te respec teeren, zoclang deze zich niet door de dwarsdrijverij der Vereenigde Staten lattn mis leiden en tegenover Japan geen vijandelijke of onvriende lijke houding aannemen. De JapanSehe regeering wijdt aan de conferentie van Rio de Janeiro een gespannen aandacht. NED.-INDIIS. Japan koestert ook geen vijand- schap jegens het volk- van Ne- derlandsch-Indië. Wij Hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht, dat Ned.-Indië tot zijn eigen nadeel een werk- tuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter, waar Amerika, Engeland, Ned.-Indië en Tsjoengking Ned.-Indië zelf tot daden van openlijke vij- andschap is overgegaan, waren wij gedwongen krijgsoperaties tegen dit land te beginnen. Er zijn nog zekere kringen in Tsjoengking, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verla ten. Ik geloof echter, dat- de dag niet ver meer is, waarop zij over de gemeenschappelijke missie van geheel Oost-Azië zullen nadenken en het ware karakter van deze mis sie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den tegenwoordigen oorlog, n.1. het verkrijgen van een gemeenschappelijken welstand in de sfeer van het Groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons kei zerrijk en is gebaseerd op de er kenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost- Azië. Het is derhalve heel natuur lijk, dat Japan de gebieden onder zijn controle plaatst, die ter verde diging van Oost-Azië absoluut on ontbeerlijk zijn. Het feit, dat de leiders van Ame rika en Engeland dezen oorlog met de uitdrukking aggressie trachten af te doen, bewijst alleen, dat zij geen handbreed afwijken van het denken en de methode, welke pas sen bij datgene, wat zij totdusver zelf hebben misdaan. Japan heeft zelfs niet in een droom gedacht aan een rassenoorlog zooals Japan door de vijandelijke landen verweten wordt. Ook bestaat voor Japan geen noodzakelijkheid om een dergelij- ken oorlog' te voeren. Daarenboven voert Japan dezen oorlog niet uit eenigerlei enghartige en zelfzuch tige motieven en evenmin draagt 't denkbeeld van een gemeenschap pelijke welvaartsfeer in Oost-Azië een of ander exclusief karakter. Het is mijn overtuiging, dat het Japansohe volks eensgezind en als één man alle hinderpalen, die op onzen weg liggen, zal overwinnen en deze glorierijke onderneming tot een succesvol einde zal brengen. STOCKHOLM, 20 Jan. (A.N.P.) Het Engelsche hoogerhuis heeft vandaag nieuwe maatregelen bespro ken voor de verdediging van de vliegvelden in Engeland, zoo meldt de Britsohe berichtendienst uit Londen. Het huis heeft eenstem mig het voorstel der regeering <*m nieuwe luchtmachtregimenten te vormen, aangenomen, die de bewa king van de vliegvelden in het land op zicih moeten nemen. Totdusver was de bescherming van de En gelsche vliegvelden toevertrouwd aan het leger. Nederland op de schaats. De historie wordt weer werkelijkheid bij het aanschouwen van het aloude Hollandsche wintervermaak, dat nu hoogtij viert. (Pax-Holland-de Haan-m). Aanvallen op de strategi. sohe punten om het eiland. SJANGHAI, 20 Jan. A.N.P.) Volgens* een bericht uit Batavia, hehben de Nederlandsche autori teiten Maandag medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten bij haar aanvallen op de marine steunpunten in dei; Oost-Ipdischen archipel waaiervormige vliegen over een gebied van 2200 mijlen. Van dezelfde, zijde wordt uit drukking gegeven aan het vermoe den. dat de»e aanvallen het begin vormen van Japansche pogingen otn strategische punten, die Java beheerschen, van alle kanten in te neitaen. Volgens te Batavia ontvangen berichten zijn ook de plaatsen Sa- hang (olenstation en haven aan de uiterste Noordpunt van Sumatra) en Sibolga (haven aan Sumatra's Westkust) gebombardeerd. Druk der zwaarder. V. St. steeds Rjo de Janeiro, 20 Jan. (DNB.) Het aantal op de inter-Amerikaan- sche conferentie door de deelne mende landen ingediende voorstel len is 'intusschen tot 78 gestegen. De dryk der Ver. St. in Rio de Janeiro wordt steeds sterker, en de van Noord Amerikaansche zijde in zes punten samengevatte voorstel len zijn, naar men van Duitsche zijde verklaard, niets anders dan een misleidingsmanoeuvre, waar mede men de Zuid Amerika toege dachte bittere pil wil vergulden. De onderhandelingen van gisteren doen aan den anderen kant zien, da# eenige Zuid Amerikaansche staten nog steeds met alle middelen trachten zichzelf te redden van na tionale en economische vernieti ging. De aankondiging van Cordell Huil. dat men evSntueel de douane grenzen tusschen Noord en Zuid Am,erika zou kunnen afschaffen, kan volgens Duitsche opvatting al leen aldus worden uitgelegd, dat daarmee het begin «gemaakt zou zijn voor het binnenstroomen van het Noord Amerikaansche imperia lisme in het Zuid Amerikaansche gebied. TEN NOORDOOSTEN VAN FEODOSIA. Afweergevechten aan Donetzfront duren voort Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer, 20 Jan. (DNB), Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Op de Krim werden de vijan delijke strijdkrachten, die strijd leveren in het gebied ten N.0 van Feodosia verder O.waarts teruggedrongen. Aan het Do- netz-front, alsmede in den cen- tralen- en N. frontsector, du ren de afweergevechten voort Bij succesvolle ondernemingen van stoottroepen hebben Slo- waaksche troepen den vijand bloedige verliezen toegebracht De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front ten deele onder uiterst moeili) ke omstandigheden, de gevech ten op den beganeiv grond. De Moermansk-spoorlijn werd op verscheidene plaatsen door bommen gestagneerd. Een treir met brandstof werd met bom men in brand geworpen. In N.-Afrika activiteit vat verkenners en artillerie. Doel treffende luchtaanvallen in Cy renaica waren gericht op ha venwerken en op den weg lang de kust. In het gèbied ten 7. van Agedabia werden Britschc concentraties automobielen er tentenkampen met bommei bestookt* In de wateren vai Tobroek 'beschadigden Duit sche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschi) door verscheidene bomtreffers Het bombardement op La Va letta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duitsche gevechtsvliegtuigen werd met krachtige uitwerking voortgezet et-p evei r»tocht fmjke s NGELSCHE DIVISIE VOOR DE KEUZE: VERNIETIGEN OF CAPITULEEREN, TOKIO, 20 Jan. (D.N.B.) Uit te laatste berichten van het front ■1) Malakka hlijkt, dat Japansche \~oepen die langs de Oostelijke en VVestelijke kust oprukken, zich in tusschen op een niet nader ge- nheinde plaats in Zuid Malakka hébben vereenigd. Zoodoende is de Zindelijke punt van Malakka voor eventueel nog mogelijken te- t van de omsingelde vijan- strijdkrachten ten N. van dezen lijn volkomen afgesloten. Naar uit Bangkok wordt gemeld, in Singapore vandaag opnieuw door 6terke formaties Japansche bommen werper^* aangevallen. Tal rijke voor de economische oorlog voering belangrijke gebouwen wer den vernield. Volgens de berichten van het front op Malkakka wordt buiten gewoon heftig gevochten aan de rivier de Mpear en langs den weg, die door Middeiy.Johore loopt. De gevechten hier zijn niet minder verbitterd, dan die aan de West kust van Johore. Door handige omtrekkende bewegingen hebben de Japansche trodpen de vijande lijke 8ste gemechaniseerde divisie omsingeld. De sterkte dezer divisie wordt gechat op 20.000 man: zij verdedigt den sector tusschen den weg door Midden-Johore en het bergachtige terrein aan den bo venloop van de Moear. In een der frontberichten wordt gezegd, dat deze ingesloten troepen van de hoofdmacht in Singapore afgesne den zijn en de keuze zullen hehben tusschen vernietiging en capitula tie. Engelschen vergiftigen wa terbronnen. Voor hun terugtocht uit het ge bied van 'Gemas hebben de Engel schen, naar Domei van Malakka meldt, de daar gelegen waterbron nen en reservoirs vergiftigd. Daar echter voor de Japansche strijd krachten het voorschrift geldt, dat zij slechts gedestilleerd water mn gen drinken en daar voorts de bronnen voor het .gebruik steed aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, zijn tlobr de ze bronnenvergiftigingen onder de Japansche strijdkrachten geen slachtoffers gevallen. Daarentegen zijn tal van inboorlingen om he; leven gekomen. Schérpe critiek. v De correspondent van Goeteborgs Handels- och 'Sjoefartstidningen meldt, dat de Australische pers een „bijtende" critiek oefent op de ge beurtenissen op Malakka. Zoo wordt uit Melbourne verno men, dat de Australische regeering alle maatregelen zal nemen, opdat de Australische troepen op Ma lak ka niet nogmaals het lot van Grie kenland en Kreta zullen ondergaan De Manchester Guardian dringt er op aan, dat Churchill in hei La gerhuis zoo uitvoerig mogelijk ver slag zal uitbrengen over den toe staqd te Singapore. Het is noodig. aldus het blad, dat hij zich niet beperkt tot gemeenplaatsen Het land moet het gevoel krijgen, dat de regeering werkelijk een plan en een doel heeft Overigens kan de toestand niet ernstig genoeg afge schilderd worden. De steunpunten, waar de Engel schen eens hun geheele kracht wil den conoentreeren, gaan de een na h$t ander .verloren. Vrijdag 23 Januari a.s. hoopt mej. wed. J. ten DamSluiter, Zilverak- kerweg 7,*e Dieren, honderd jaar te worden. De boschlucht is hier scihijn baar wel zeer goed, want dit is reeds de tweede honderdjarige in woonster. „Tante Mielle" Stenfert hoopt dit jaar reeds 103 jaar te wor» den. Mej. Ten Dam, die bij haar zoon en schoondochter inwoont, geniet een zeer goede gezondheid. Buiten komt ze niet veel meer, of het moet heel mooi weer zijn. Lezen doet ze iederen' dag en wel zonder bril, als mede aardappelschillen. En dit werk laat ze zich niet uit de hand nemen. Want niemand in huis die het zoo mooi dun kan als zij. Een gesprek met haar voeren gaat niet zoo makkelijk, daar ze nogal hard- hoorend is. TREINBOTSING BIJ BLAUW KAPEL. Gistermorgen om kwart voor vijf zijn op het knooppunt Blauwkapel der spoorlijnen UtrechtAmers foort en UtrechtHilversum twee goederentreinen hevig op elkaar ge bast, waarbij een doodg te betreu ren valt en groote materieele scha de is ontstaan. De remmer Van D. uit Amster dam werd zwaar gewond en is naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Tijdens het transport is hij overleden. De materieele schade is belang rijk. Het spoorwegverkeer Utrecht- Amersfoort is gestagneerd. Dat tus schen Hilversum en Utrecht werd via een andere lijn met Jiet station Maliebaan gaande gehouden. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. NIEUWE BURGEMEESTERS. 'S-GRAVENHAGE, 20 Jan. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft be noemd: den heer Th. A. Lamers te Mook^tot burgemeester in Lichten^ voorde .en den heer Anke Pinkster te Arnhem tot burgemeester in Angerlo. MOLEN TE WERVERSHOOF IN EERE HERSTELD. De molen „De Hoop" te Wervers- hoof is, als eerste molen uit West- Friesland, hersteld volgens het systeem van Bussel. Zaterdag a.s., 24 Januari, zal. de paolen met een kleine plechtigheid weer in .ge bruik worden gesteld. Hiermede is een fraai beeld in het landschap hewaard, terwijl het gebouw tevens weer ten. goede komt aan het alge meen belang. roviand voor het Duitsche lucht- wapen. Per ^lede worden aan het Oostfront de bommen van de dichtst bijzijnde stations naar de vliegvel den' gebracht. (Transatlantic-Recla.) Maan op 11.47 24 Jan e.K. 1 Febr V.M. Maan vanavond om onder io nff 23.58 tot morgenochtend L.K. 9/*« y 15 Feb In de Staatscourant van 15 Jan. 1942 is als aanvulling- op het Pachtbesluit een besluit versche nen betreffende de verlenging van pachtovereenkomsten. In het Pachtbesluit is reeds de mogelijkheid geopend verlen ging te vragen van pachtover eenkomsten, welke vóór 1 Jan. 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Het thans versche nen besluit breidt deze moge lijkheid uit t^t pachtovereen komsten, welke na 1 Jan. 1936 voor bepaalden tijd waren aan gegaan. /Deze uitbreiding geldt .echter niet voor losse perceelen, doch uitsluitend voor hoeven. De aanvrage tot verlenging dient te worden gericht aan de Grondka mer van de provincie, waarin het gepachte geheel of voor het grootste gedeelte is gelegen. EEN ZAKBOEKJE VOOR VEE HANDELAREN. Naar de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voornemen om binnenkort de veehandelaren te verplichten val al hun aan- en verkoopen, het zij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van derden, aanteekening te houden in 'n zakboekje. Dit zak boekje kan reeds thans bij de be drijfsorganisatie worden aange vraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar d« in de bladen op nemen desbetreffende officieels publicatie. Een voetverwonding bij veertig graden vorgt is reeds noodlottig. Hebt u daarover wei eens nage dacht? Weet u, da.t, wanneer een soldaat met een schot in den voet of in 't been aan het strijdtooneel aan het Oostfront valt, hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers, een voetverwonding be let hem verder te gaan, hij zal op hftlp moeten wachten e/i wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij gevaar dóód te vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op gezet worden om de gewonden zoo spoe dig mogelijk te helpen Snelle hulp is dubbele hulp. Stelt daarom niet meer uit. maar stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op girorekening 87600, Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22, 'a Gravenhage. De ijsclub Winschoten heeft voor Zaterdag a.s. een rondrit door mooi Westerwolde uitgeschreven, uit sluitend voor toeristen. Bij vol brachte tocht ontvangt men een medaille. De totale afstand be draagt 60 km. en voert door typi sche deelen van Oost-Groningen. De Provinciale Zuid-Hollandsche IJsvereeniging voor het Toerisme op de Schaats organiseert op veler verzoek Donderdag a.s. nogmaals een viertal mereptochten over af standen van 20 tot 120 km. Plaatsen van vertrek zijn Leiden, Alphen a. d. Rijn en Uithoorn. Voor Zater dag a.s. staan op het programma een aantal molentochten door het Zuid-Hollandsche merendistrict, waarbij eyeneens in bovengenoem de plaatsen de start zal plaats vin den. Donderdag a.s. organiseert de ijs- club Warmenhuizen nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter. Begonnen wordt om 12 uur en er wordt gereden om den nieuwen S.I.S.-wisselbeker. RECORD-AANTAL DEELNEMERS VERWACHT. Groote drukte te Leeuwarden. Door de veranderde wijze van in schrijvingen is er nog niets van te zeggen, hoe groot het aantal deelne mers aan den Elfstedentocht dit jaar zal worden. De verwachting is, dat het aantal van het vorige jaar, zijnde ruim drieduizend, zal worden overtroffen, gezien de hon derden aanvragen om logies, welke vanuit geheel Nederland bij het in formatiebureau van de V.V.V. te Leeuwarden binnenkomen. Maandag zijn acht individueels rijders gestart, welke den tocht met goed gevolg hebben volbracht, ter wijl er gisterochtend elf zijn ver trokken. Ieder trein brengt thans te Leeu warden deelnemers voor den tocht aan. zoodat de drukte, steeds toe neemt, evenals de bekende Elfste- denstemming. Ondër de ingekomen inschrijvin gen bevinden zich o.m. die van de heeren Huizinga Bruins uit Us- quert, die reeds zes maal den tocht volbracht, van Swol. de bekende tennisser en Jongert uit Maarssen, die rc eenisre malen in de kop groep den wedstrijd beëindigde en dit keer zal trachten als winnaar aan het eindpunt te komen, en aar aven f deel ie Ja- andin-

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1