De week in Feiten en Fantasieën Stad smeuivs Mysterieuze krachten in de sport Openbare Leeszaal r l ^ageVengen; Henriëtte van Ejk, Truus de nachtmerrie; G G Hagalin, Stormen; p. h. vander Ingekomen personen Uit onze Omgeving SCHAATSEN OP DE SCHAATS Joris van den Bergh verklaart ze De vijfliog van Dioone „Dé kwaje buurman" Kou, kansen en kampioenen RADIOPROGRAMMA I De Openbare Leeszaal werd ee- zneht" h de™aand December be zocht door 486 mannen en 19 vrou wen, totaal 505 personen. 15^ttg®'e®nd werden: 2497 romans, 1504 studiewerken en 1902 kinder boeken, totaal 5903 boeken. MM van nieuwe aanwinsten Januari 1942. Romans: Audoux' Het atelier van Mane Claire; Janet Beith, Geen tweede jeugd; Lisbeth Burger Werkloos; Stephanie Claes-Vetter JtJ?" E' HuU' De sheik; Carmen de Icaza, Cristina Guzman lerares moderne talen; W. Keuning, Asoka, de wilde prins; A. van der Leeuw, Vertellingen; Ignatia Lube- ey, Om het bezit; E. Mörike, Mo- zart op reis naar Praag; F. Pauwels, De lachende beklaagde; H. Robleto De geworgden; R. Schildt, e.a., Uit het land der duizend meren; Marie Schmitz, Idylle tusschen de rozen; N. Schuttevaer-Velthuys, Het rijke leven; Ina Seidel, Twaalf nachten; Alie van Wijhe Smeding, Achter het anker; J. Steinbeck. Muizen en men- schen; H. Teirlinck, Maria Speer malie,T. Thijssen, Een bonte bundel* Y. Vissel, Mieke lacht; T. Franken, Rond het huis van den dokter. Studiewerken: Belastingdruk in Nederland 1941. S. W. Haverkorn, Zelf inmaken; T. Heeg, Kamergymnastiek voor kin deren; T. Heeg, Kamergymnastiek voor vrouwen; Jo Kalmijn-Spieren burg, „Moeder spreek"; A. C. Met- zelaar, Europa ahoyl; W. W. Reijs Nederland zoals het was zoals het is; J. I. van Schaick, 't Kamper eiland; L. Seegers, Dameshondjes; Statistiek naar den leeftijd en de oor zaken van den dood over het jaar 1939; P. M. C. Toepoel, De opvoe- ding van den hond; J. W. van der Togt, Hoe blijf ik fit?; J. C. M. Warnsinck, Twaalf doorluchtige zee helden. Geschenken: B. Aafjes, e.a., Novellen en ge dichten; S. Christiansen, In den storm; J. A. Daman, Vijftig jaren van strijd 1891—1941; O. Heinroth, Aufopferung und Eigennutz im Tierreich; Jaarboek van den Neder- landschen Protestantenbond over 1941; R. Kempe, Das deutsche Jugendrecht; H. von Kleist, Michael Kohlhaas; E. B. Koster, Niobe; No valis, Novalis; de genius van de zang; T. Rammelt, Het luisterspel bekeken; R. C. van Ree, e.a., Tech nische gegevens voor het nijverheids onderwijs; Nederlandsche Tramwe gen met hun autobussen; F. C. van der Togt, Materialenkennis, 6e verm. dr.; Verslag betreffende de werking en de toepassing van de schepenwet over 1940; K. van de Woestijne, Romeo of de minnaar der liefde; V. Young, Opnieuw beginnen; W. Lotz, Schoonheid van den arbeid in Duitschland. WATERLEIDINGEN GESPRONGEN. Op verschillende punten van de stad sprongen waterleidingen, waar tegen vanwege Water- en Lichtbe- drijven de noodige maatregelen ge troffen werden. KOLENDIEFSTALLEN. Vrijdagavond werden door de po litie 5 personen betrapt op diefstal van kolen op het terrein aan de Boerhaavestraat. Proces-verbaal werd opgemaakt. M. Alder», stoffeerder, Gasstraat 38. O. L. Makkes, Herzogstr. 66b. J. N. Kuitens en gez. wachtgelder, Ceramstr. 50. M. Huisman en kind., Prof. Zeemanstr. 26. W. S. J. Hoekstra en echtgen., Balistr. 38. P. de Loos en gezin, wachtgelder, H.A. Lorenzstr. 99. L. W. Hate- mink, naaister, Vischmarkt 9. J. W. London, van Galenstr. 78. J. E. Boxmeer, werkster, Ceramstr. 50. A. Koeleman, timmerman, Vischmarkt 9. A. v. d. Berg en gez., spoorw.- arb., Ryksweg 74. W. Snekes, koopman, Mid- denstr. 65. J. Weyland en gezin, Gasstr. 38. H. de Goed. Huygensstraat 1. P. Steyn en echtgen., Kanaalweg 3. M. de Langen Wendels en kind., Bothastraat 47. H. Proos, stoker- bankw. K.M. op wachtg., J. Verfailleweg 12. F G. v. Puffelen en gezin, Ruyghweg 56. H. van Munsteren en gezin, B. Ballotstraat 20. G. J. Noordermeer en gez., Schagendwarsstr. 16. C. W. H. Bekking, le Goversdw.str. 17. L. D. van Ham en echtgen., Brakkeveldweg 118. A. Leutscher, huisschilder, Langestr. 55b. S. P. Vessies. boekhouder. Doggersvaart 27 B. de Jong, timmerman, B. Ballotstr. 27. W. Nestor de Bont, Molenstr. 114. H. B. van Ooijen en kind, Binnenhaven 63. J. Ruiten en gezin., zeevisscher, Brouwerstr. 45. A. A. Ambriola en echtgen., Steengracht 7. S. C. Meerse, dienstbode, Begonlastr. 79. R. Boogaard en gezin, gepens., KI. Duitstr. 15. S. Roos. Oude Kerkstr. 36. E. Kooman, Brakkeveldweg 22. Jj. Blind, van Galenstraat 26. J. C. M. C. Coelers en gezin, wachtgelder, H. Treubstr 42 A. Verstraeten en gezin, monteur, Badhuisstr. 3. H. van der Beek, bloemistknecht, Spechtstr. I. A. J. de Ryk, mach.-bankwerker, Keizers- gr. 148. C. Rikkers, bloemlstarb. Proeftuinw 3. C. Ursum en gezin, landarbeider, P. Hein- straat 4. S. P. Mettes, metselaar, Koningdw. str. 36 H. Oogjes, Keizersgracht 128. G C. Gerritsen, Ruijghweg 241. A. Schwencke-Chrls- tensen, koopman, Kanaalweg 3. P. Makelaar, Spoorgracht 13. A. van Til en gezin, stations ambt., Ruijghweg lc. H. J. Geervliet en echt genoot, Binnenhaven 53. G. H. F. Meyer en gezin, tuinder, Parkstraat 26. J. C. v. d. Wel! -Arlens en kind. Violenstr. 61. W. v. Engen, boekhouder, Dahllastr. 52. J. Mulder, electrl- elen, Crocusstr. 18. C. Delfos en G. Delfos, Krugerstr. 61. J. v. d. Kraats. dienstbode. Begonlastr. 1. J. Klyn, Ceramstr. 18. H. v. d. koekSande, kok. Spoorstr. 1. G. v. Zo°"en"T Doves, schoolweg 14. A. Hoveling Koekkoek, Molenstr. 159. K. P. Hart, electrlclen en gez.. Violenstr. 45. F. Nikkel en gezin, Violenstr. oi. KOEGRAS. URK. Door 11 vaartuigen werd aan den gem. viachafslag aangevoerd; 222 Vi kg snoekbaars 68 ct. per kS 43Vi kg baars 30 ct. per kg; 73 kg voorn 20 ct. per kg. JULIANADORP. KAKELT KUNSTZIN TE VEEL? De Harmonie „Kunstzin" hield naar jaarvergadering in het lokaal van den heer A. Doorn. 20 Personen waren aanwezig. De eere-voorzitter, de heer j. Henderikse sprak het openingswoord. Uit het jaarverslag van den secretaris noteeren wij, dat er 123 donateurs waren. Aan den directeur J. v. Glabbeek worden waardeeren- de woorden gewijd, evenals aan den heer Doorn voor het gebruik van de zaal. Het verslhg wordt goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1207.67, de uitgaven 1935.67, saldo f272.—. Te betalen crediteuren nog f 100. De rekening wordt goedgekeurd. Aftredende bestuursleden zijn de heeren C. Hollander en C. Purmer. Eerstgenoemde wenscht geen her benoeming meer. In zijn plaats wcrdt gekozen de heer P. Constant en laatstgenoemde wordt herkozen. Tot leden van de Kascommissie worden benoemd de heeren C. J. Timmerman en J. v. Bodegraven en als reserve de heer C. Wolthuis. Niet zoo kakelen. Het wordt noodig geoordeeld dat bij plaatsbespreking voor de uit voeringen, in het vervolg ook meteen het plaatsbewijs gekocht wordt. Het bestuur zal dit regelen. Besloten wordt den penning meester een kleine vergoeding te geven. Verder wordt aangedrongen op wat meer uniformiteit der kleeding bij de leden van „Kunstzin" als de ze een uitvoering geven. Ook het in orde brengen van de lessenaars zou een stap in de goede richting zijn. Bij de slotrepetitie van de Too- neelclub waren een paar bestuurs leden present, dat is gewaardeerd en er wordt verwacht dat een vol gend maal het geheele bestuur pre sent zal zijn. Verder merkt men op dat er Woensdag geen verslag in de courant stond, dat de bloemen voor „Sportlust" vrijwel waardeloos waren, dat het bij de repetities rus tiger moet zijn, niet zoo kakelen. Men is voornemens naar het con cours te gaan. Het in clubjes repe- teeren wordt aanbevolen. In het op bergen van stoelen en lessenaars zal eveneens orde gebracht worden en getracht zal worden de pauze's door muziek op te vroolijken. Aan den scheidenden voorzitter wordt dank gebracht, het nieuwe lid welkom toegeroepen, waarna sluiting volgt. ANNA PAÜLOWNA. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leendert, zoon van W. Duijzer en J. Plagmeyer. Petronella Elisabeth, dochter van Joh. P. de Goede en A. A. Timmer. Geert, zoon van J. Brouwer en G. Plagmeyer. Trijntje, dochter van J. van der Wal en S. Elzinga. Petronella Johanna, dochter van W. Hoogeveen en C. M. Jonker. Hendrik, zoon van J. van Ellen en W. de Jongh. Albert zoon van H. J. Hemmes en R. Rieks. Adrianus, zoon van Joh. L. Plom pen en W. van Meel. Albert Hen drik, zoon van A. Tiel en C. G. Smit. Ondertrouwd: J. Voorthuizen en A. van der Wal. C. Schenk en G. Kroeze. Getrouwd: G. de Leeuw en N. Boontjes. Overleden: Wed. J. MaarsKos, oud 78 jaar. Wed. M. Borst—Nieu- wenburg, oud 75 jaar. T. Moor, oud 78 jaar. L. Duijzer, oud 2 weken. VAN KORTEN DUUR. De op 1 December 1941 in functie egtreden onderwijzeres aan School I, mej. H. W. H. Derksema, heeft wegens aanstaand huwelijk ontslag aangevraagd tegen 1 April. POLITIE. Gevonden: Padv. portemonnaie, Nappa dameshandschoen; ceintuur van regenjas; gulden; leeren hand schoen; werk jasje; wollen hand schoenen; zakdoek. Verloren: Dasspeld; dameshand schoen; damestaschje; portemon naie; vulpen; kinderwant; wollen handschoen; portefeuille. Aan komen loopen: Hond (soort spaniel). LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. D. Voorthuijzen, Benedenbuurt 4 van Wieringen, Slingerweg 37g; mej. W. Gropstra, Zwinweg 1, van Wieringerwaard, Zijperweg A 149; E. C. van Oorschot en gezin, Grasweg 39, van Oude Niedorp, 't Veld 338; H. Meijers en echtg., Stoomweg 9, van Den Hel der, Krugerstraat 128; L. Kootstra, Molenvaart 231, van Den Helder, Krugerstraat 128; L. Kootstra, Mo lenvaart 231, van den Helder, Korte- vliet 16; A. Krijgsma en gezin, Ko ningsweg 5, van Krimpen a. d. IJsel, IJseld 398; J. N. de Winkel, Zand vaart 11a, van Sijbekarspel B 184; C. Angevare en gezin, Kleiweg 20 van Den Helder, Schagenstraat 56; mej. G. Plagmeijer van Den Hel der, Dijkstraat 37; mej. E. de Jong. Schorweg 11 van Hilversum, Burg. Gülcherlaan 28; mej. Joh. C. Ra- bouw, Burg. Lovinkstraat 54, van Haarlem, Ripperdapark 22; mej. T. A. Schotema, Burg. Lovinkstraat 23. van Harlingen, Franchereind 23; mej. S. M. A. Oostendorp, Burg. Lovinkstraat 6 van Deventer, K. Bisschopstraat 15; J. Veenstra en gezin, Zuiderweg 1, van Doesburg, Bergstraat 39. Vertrokken: F. J. Otten naar Hil- legom, Talmastraat 22; mej. G. Po- let naar Amsterdam, Kerkstraat 342 II; mej. D. Huisman naar Wonse- radeel, Witmarsum, Schoolplein 7; W. F. H. van Zwanenburg naar Oudorp, Frieschebrug 57A; wed. M. Vlaarvan Baren naar Den Helder. Vijzelstraat 177; H. van de Wer ken en gezin naar Den Helder, Cro- cusstraat 44; C. P. Weijers en ge zin naar Baarn, Nassaulaan 48; mej. S. Speets naar Zijpe, St. Maar tensbrug, Ruigeweg; J. J. J. van Nooit en gezin naar Lisse, Heeren- weg 168a; K. Otten en gezin naar Emmen, Molenstraat 3; G. Koorn naar Heerhugowaard, Rustenbur- gerweg H 17. DAMMEN. Anna Paulowna. Uitslagen van gespeelde partijen der Damclub Excelsior. Eerste tiental: D. JansenA. Kruithof 20 J. JeningaD. v. d. Wallen (4—2 J. PieterseH. Veenstra 02 Tweede tiental: C. LeijnseL. Pieterse Jr. 2—0 C. LeijnseJ. Blaauboer 20 L. Pieterse Sr.S. Wiersma 1—1 Wieringen. Te Den Oever werden wedstrijden in het hardrijden ge houden voor de jongens en meisjes van de twee Openbare en de Bij zondere School te Den Oever. De uitslagen waren: Meisjes 7e en 8e klas: 1. Gré Kool, 2. Grietje Visser. Meisjes 5e en 6e klas: 1. Cita Wa- gemaker, 2. Trien Lont. Meisjes 3e en 4e klas: 1. T. Mulder, 2. Nelly Poel. Meisjes le en 2e klas: 1. Tr. Gorter, 2. H. Joldersma. Jon gens 7e en 8e klas: 1. Leo Gielis, 2. H. Asjes. Jongens 5e en 6e klas: 1. S. Kleyn, 2. Jo v. d. Schalie. Ha, de gladde ijzers onder. En dan zwieren langs de baan! Is er werk'lijk iets gezonders In ons wintersche bestaan?! pat geeft kleuren op de wangen, 't Tintelt door ons daag'lijksoh bloed. En een liedje van verlangen Zweeft ons dartel tegemoet! Beentje over. krullen draaien. Of met drie soms aan den stok, n Sterken „trekker" even paaien. Die ons langs den ijsvloer trok. Kruislings al maar baantjes rijden, En vanaf het eerst begin. Dat was toch niet te vermijden, Amor stevig tusschenin! Glijden door besneeuwde landen. Over meer en over plas. Torentjes met witte randen. Of de wereld Anders was! Naar de verre verten trekken. Met een einddoel in 't verschiet. Dat de levenslust komt wekken Met een zonnig levenslied! Op de schaats! Hoe zijn we allen Tot een wintertocht bereid. Die weer vele duizend-tallen Langs zijn wond're banen leidt. En waarbij we in dit heden. Vol van vreugde onderling. Vaak nog denken aan 't verleden.... 'n Wintersche herinnering! Op de schaats! Een vriendTijk huisje, 'n Keukentje, een knusse lamp, In den hoek een warm fornuisje. Met de fijnste etensdamp! 'n Hapje, dat men aan kwam dragen. Als een kostelijke schat. En... een moeder, die kon vragen: „Jongen, heb ie pret gehad?!" (Nadruk verboden.) Januari 1942. KROES. Jongens 3e en 4e klas: 1. Aart Visser, 2. Harm Bosch. Jongens le en 2e klas: 1. Jan Metselaar, 2. Piet Willems. Wieringen. J.l. Vrijdagmiddag hield de IJsclub te Den Oever een wedstrijd in het hardrijden voor dames, waarvan de uitslag is als volgt: 1. Gre Kool Nd., f 12.50; 2. G. Visser f7.50. Het aantal deelneem sters was 28. Wieringen. De IJsclub „Wester- land" hield wedstrijden in hardrij den voor de schooljeugd. Meisjes 6 en 7 jaar: 1. Nellie Gangelhof, *2. Annie Kindts. Jongens 6 en 7 jaar: 1. Tjebbe Wigbout, 2. Jan Lont. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Adri. Molenkamp, 2. Dieuwie Koorn. Jongens 8 en 9 jaar: 1. Simon ten Bokkel, 2. Jan Dekker. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Johanna Panjer, 2. Diewke Veenstra. Jongens 10 en 11 jaar: 1. Jan Trompetter, 2. Adri Krijger. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Annie Veerdig, 2. Lutske Visser. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Jan Stoop, 2. Johan Overberg. De kinderen hebben sportief gere den. Anna Paulowna. Voor de kinde ren van School I (Kleine Sluis), School III (Oostpolder) en de R.K. School aan de Spoorbuurt, werden Donderdagmiddag schaatswedstrij den gehouden op 't Oude Veer. De uitslagen waren: Jongens le en 2e klas: 1. Ben Angevare, 2. Retze Koen. Meisjes le en 2e klas: 1. Adri Walraven, 2. Jannie Bakker. Jongens 3e en 4e klas: 1. Jan Steenvoorden, 2. Siem Geerligs. Meisjes 3e en 4e klas: 1. Aafje van Teulingen, 2. Emmie Schermer. Jongens 5e, 6e en 7e klas: 1. Foeke Koen, 2. Arie Pennekamp. Meis jes 5e, 6e en 7e klas: 1. Lenie Conijn, 2. Hennie Kos. „Mysterieuze krachten in de sport" een boek verschenen van de hand van den bekenden sport-journalist Joris van den Bergh, wiens naam tot ver over de grenzen bekend is. En... terecht, want Van den Bergh is een sport-expert bij uitnemend heid en niet alleen een expert, doch door zijn stylistische kwaliteiten in diepere beschouwingen werkt hij in gunstigen zin mede aan de verhef fing der sport. Door zijn beschou wingen en publicaties vond Karei Lotsy de leidraad om van het zoo diep getuimelde Nederlandsch elftal een winnend team te maken. Het boek beschrijft uitvoerig deze wonderlijke wending. Doch niet al leen op voetbalgebied krijgt men verschillende interessante voorbeel den, doch alle sporten, zooals zwem men, biljarten, ruitersport, wielren nen, lawntennis, schaatsenrijden, ge wichtheffen, athletiek, cricket, enz. worden door den schrijver naar vo ren gehaald en behandeld. Vooral de psychologische processen, die in den sportman rondwaren. Juist die psy chologische processen vormen het kernpunt van het boek. Telkenmale haalt hij dit onderwerp naar voren en bewjjst dat een physisch goed ge traind sportman zonder psychischen bjjstand niet de volle waarde heeft. Een bekend sportman, die een vak- gesprek had met Van den Bergh, zei dat als volgt: „De sportman, die al leen maar physlek traint, is als de kunstschilder, die alleen maar verft". Men zou ook kunnen zeggen: Een spier, die alleen door training op lichamelijk gebied is gesterkt, is slechts een „domme" spier. Zooals gezegd, worden er tal van histori sche voorbeelden genoemd, voorbeel den die bewijzen hoe een enkele af wijking der concentratie funest kan zijn. Wat te zeggen van een renner, den Olympiade-winnaar Van Eg- mond, die door één enkele zwem partij zijn vorm totaal verloor. Een ander veelzeggend feit is het geval Gerrit Schulte. Deze moest n.1. op 21 April 1940 een 5 km wedstrijd rijden tegen den Belg Clautier in het Antwerpsche Sportpaleis. Het record op dezen afstand stond buitenge woon scherp op naam van Jan Pij nenburg, n.1. 6 min. 18 sec. en het scheen, dat dit record een lang leven was beschoren. Schulte moest echter of liever gezegd, kon ook deelnemen aan het criterium van Oosterhout, doch door zijn contract te Antwer pen moest hij dit laten loopen en tot ergernis van Schulte ging hij naar Antwerpen. Waar zjjn ergernis nog grooter werd, toen h(j de verschil lende kranten-artikelen las, die Clautier als onverslaanbaar aanwe zen. Toen Schulte echter aan den start verscheen en den tijdwaarne- mers liet weten, dat, zoodra hij Clautier zou ingeloopen hebben en afgestapt was, hij zou doorrijden voor het record, waarmede hij zich dus op een déclineerende wijze over zijn tegenstaner uitliet. Schulte reed zoo furieus, dat hij niet eens wist, dat hij de 5 km reeds achter den rug had in den fraaien tijd van 6 min. 9 sec., daarmede dus niet alleen Clautier kloppend, doch tevens het record van Pijnenburg te doen sneu velen. De psychische kant had de physieke kracht gunstig bijgestaan en de overwinning was het gevolg. Een uitlating van den beroemden Finschen athleet Nurmi past hier goed bij, n.1.: „Dikwijls werd ik door gekwetste (j delheid aangespoord. Mijn vijanden begaan 'n groote fout, als ze op mij schimpen of op demon stratieve wijze mijn tegenstanders aanmoedigen". Ook het „krankzin nige kwartiertje" van het Neder landsche elftal wordt beschreven, een heel relaas hoe Lotsy kans zag van een waardeloos elftal een win nend, succesvol elftal te bouwen. Natuurlijk was dat zóó maar niet voor elkaar; eerst werden de spelers meer broederlijk tot elkaar gebracht in de z.g. „V.U.C."- tent en de hoofd zaak was daar praten in voetbal- costuum. Lotsy bracht de elf vreem de menschen op een mysterieuze wijze tot een elftal; de spelers gin gen nu niet meer een wedstrijd spe len, neen ze moesten uitkomen voor Nederland als „lid van de Neder landsche Elftal-Club". De spelers dachten, daar zij hun avond één maal in de week moesten vrijhouden, steeds aan den concentratie-avond. Daarbjj schreef Lotsy hun brieven, zoodat de vrije tijd steeds was ge vuld door „voetbal met het gestelde doel". Het slot was, dat de spelers voor een wedstryd van het Neder landsch elftal als het ware geladen waren en dat die geladenheid op een gegeven moment losbarstte, wat de pers het „krankzinnige kwartiertje" noemde. Toch waren het dezelfde spe lers, dezelfde spieren en dezelfde ca paciteiten, doch een kwartier lang waren het Andere spelers. Men zei toen wel eens: alles „lukte", doch het was niets anders dan „concentratie". Naast dit onderwerp komt Domme- ring, de nationale biljarter, aan de beurt met zijn „doode" ballen, die toch leven volgens Van den Bergh. Ook Osendarp, Van Beveren, Nurmi, Rie Mastenbroek, alsmede Arne Borg en Charlton, Pahud de Montagnes, Tilden en Helen Wils, Van Schendel, Verheyen en andere sportfiguren, zij allen komen aan de beurt en steeds wordt er op eer verschillende manier aangetoond dat sportbeoefening alleen op physiek gebied minder zal prestee- ren dan wanneer het psychische ge deelte een hoofdrol vervult. Van den Bergh gaf dat duidelijk weer en Lotsy zorgde voor een slui tend slothoofdstuk. Het boek is forsch opgezet, heeft een duideiyke letter en ziet er prima uit. Dit geldt ook voor de fraaie foto's en de geestige teekeningen van „Ushi". Voor sportliefhebbers een boek van groote waarde en zelfs on misbaar voor den modernen sportbe oefenaar. Hij heeft er een waardevol naslagwerk aan. J. Bremer. „Mysterieuze krachten in de Sport", door Joris van den Bergh en Karei Lotsy. Verschenen by de N.V. Amsterdamsche Boek- en Courant- Mij. te Amsterdam. (Geb. 5.90). Een der kinderen ernstig ziek. MADRID, 24 Jan. (D.N.B.) Naar het agentschap Efe uit Toronto meldt, is een meisje van de beroem de Canadeesche vijfling ziek. Het kind lijdt aan spieratrophie. De Ca nadeesche regeering heeft in haar laatste zitting dit geval besproken en den eersten geneesheer des lands last gegeven het zieke kind te be handelen. Max Blokzijl spreekt. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max Qlokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „De kwaje buurman." Ik heb me van de week geschaamd lezer. Ik heb me geschaamd voor het beklag, dat ik me den laatsten tijd laat aanleunen in verband met de te lijden koude en on gemakken in trein en bus, en al die andere marigheden die de reizende man thans te verhapstukken krijgt. Ik ben mij beginnen te schamen toen ik van dat leger van 5200 (twee en vijf honderd .1) elfstedentochtrenners, aie het bestonden achter elkaar op maxi mum snelheid zoon 200 kilometer te rijden een temperatuur van om en nabij de i graden onder nul) Wat een titanen .1 Wat een kerels Ineens voel je Hollandsche hart weer kloppen en besef je dat het zoo goed is. we waarlijk geen volk van kachelzit- en zuchtende zanikers zijnIntegen- dat we heusch niet bang zijn om in uit den hoek te komen en te bewijzen \t we nog ruggegraat hebben. Ook de Nieuwediepers. Want die waren er ook. bij die Elfstedentocht, deze Neder landsche „ijs-tour-de-France waaraan men alleen kan deelnemen als men be schikt over energie en een paar gespierde beenen. las tig die Dat ters deel eens dat De Nieuwediepers dat waren Henk en Wim Schoenmaker en Jan Snijder en .ja. ook van der Bij, de eervolle 3e, die een beste kans gehad heeft zelfs lste te worden. De Julianadorpers mogen hem het eereburgerschap aanbieden, want heel het land heeft gelezen over dezen Fries, die in Julianadorp zijn domicilie heeft. Waar over wij ons oprecht verheugen. Door nacht en kou zijn ze gereden. On der het licht der sterren, die als fonkelende juweelen aan den vrieshemel stonden. En louter en alleen om de sportieve prestatie hebben zij dit alles gedaan. Hebben zij moeite en kou en ongemak doorstaan, uit sluitend om te bewijzen waartoe men in staat is. Bravo! De 65-jarige Zwierstra heeft ook partij gegeven Zondag. Die reed mee in den Dorpentocht en wist zonder moeite z'n 130 kilometers in een uur of 9 te rijden. Vijf en zestig jaar en dan nog wedstrijd rijder ook dat zegt wat. Ook dat bewijst dat het oude bloed nog vaardig is over deze menschen. deze wakkere rijders, die er niet tegen opzien kou en ongemak te verduren als het gaat om een sportieve prestatie van de eerste orde. Hulde ook aan Wynia en z'n maats, die zoo kranig gereden hebben en waar van Wynia zelf, naar wij hooren, zoo gaarne met den 11-Stedentocht meegedaan had. Overigens was de vorst in deze stad van dien aard. dat er geduchte geldelijke schade geleden is. Ik neem mezelf Hoe ik daar van de week als een treurende Job zat neer te kijken op m'n met zooveel moei te vergaarden aardappelvoorraad. Eens tot consumptie lokkende piepersthans rammelende stuiters, die een akelig hol geluid doen hooren en die ik alleen nog maar gebruiken kan als bewijsHOE hard het gevroren heeft. Men heeft mij geadviseerd uien in te slaan en die bij de piepers te kooken. En er was iemand, die me aanraadde uitsluitend stamppot te eten, omdat je het dan niet proeft. Alle dagen stamppotook dat lijkt me te gaan vervelen. En U lezer? Een ongeluk komt nooit alleen, want den dag erna bleek m'n waterleiding het te vertikken ook nog maar een druppel vloei stof te doen passeeren. Ik heb 't op alle manieren geprobeerd, maar 't lukte niet En zoo was het 't wonder-apparaat van Van Dam, dat te hulp geroepen moest worden en hetwelk, via electro-dynami- schen weg (althans zoo iets) de boel deed ontdooien. Een wonder van vernuft en desondanks het ei van Columbus. dit appa raat. Overigens, dit tusschen haakjes, een goed idee in dezen tijd van 't jaar zoo n machine aan te schaffen. Je moet alleen maar op 't idee komen. DINSDAG 27 JANUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje lopn.l. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramo foonmuziek. 10.00 Trio „Pro Musica" en gra mofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble „Rentmeester". 12.00 De Ramblers. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boekbespreking. 13.15 Planovoordracht. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.30 De lichte toets. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 De ^ilima Hawaiians. 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 De Melo- disten en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Het A.B.C. in de Lichte Muziek. Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Öerban. 20.45 Pianovoordracht (gr. pL). 21.30 Gramofoon muziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" öi Gramofoonmuziek. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.00 Zie programma Hilversum I. 8 00 Gramofoonmuziek. 8.158.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 1040 Vroeger en au 11.00 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 11.40 Gramo foonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12 45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met pianobegeleiding. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 ..Julet Massenet", cau serie me gramofoonmuziek. 16.40 Clarinet en piano. 17.15 B/N O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orkest Malando en solist. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Omroeporkest. 18.46 Cyclus „In een nieuw licht oezien" (Voorbereid door de N.S.B.1, 19.00 B.NO.: Cultureel allerlei. 19.10 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.20 Omroeporkest. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de RadJo-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken 20 15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond wijding.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3