FAMA Wat Churchill beloofde en wat hij hield GESLOTEN Vroom en Dreesmann Marktberichten V00RDEELEN van gemengd stoken W. Reilingh, Vleugel Een serie van politieke domheden en bedriegerijen Italiaansch Weermachtbericht Nieuwe regeling CENTRALE KEUKENS Spaar- en betaalzegelkas- bedrijven DOUWE EGBERTS KOFFIESURROGAAT Lichtbeelden-middag ZIEKTEKOSTEN- Maandag 26 Januari géén spreekuur altijd voorraad l Provinciale Publicatie Onze magazijnen zijn Maandag, Dinsdag en Woens dag 26, 27 en 28 Jan. wegens verplichte inventa risatie (distex) den geheelen dag ALLEEN ZIJN VERZEKERING: IK HEB HET ENGELSCHE VOLK NIETS AAN TE BIEDEN DAN BLOED, ZWEET EN TRANEN. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.) Het D.N.B. publiceert een artikel over hetgeen Churohill beloofde en wat hij hield, waaraan wij het volgende ontleenen. Churchill als oorlogsstra teeg. Op 8 Sepember 1914 verklaarde Churohill den burgemeester van Antwerpen: „Alles in orde, u be hoeft u geen zorgen te maken: wij zullen de stad redden". Twee dagen later, op 10 September, viel Antwer pen in Duitsche handen. Op 21 Sep tember 1914 verklaarde Churchill: „Wanneer de Duitsche vloot uit haar havens komt, zal ik ze uitgra ven als. ratten uit haar hol. Een dag later, op 22 September 1914, tor pedeerde de duikboot onder bevel .van Weddigens de Britsche kruisers „A'boukir", „Nogue" en „Gre'by.'s In Maart 1915 wilde Churchill den we reldoorlog in Gallipoli beslissen. Het avontuur kostte Engeland 34.000 dooden en was een volledig fiasco. Toen werd Churchill als „eer ste lord der onbekwaamheid" zoo snel mogelijk ontslagen. Hoe is het thans in dezen oorlog? In April 1940 begon Churchill het avontuur in Noorwegen onder het parool: „Wij zullen aan de Noor- sche kust datgene bezetten, wat wij noodig achten". De harde werkelijk heid was ook hier sneller dam Churchill's beweringen. De kosten van dit avontuur van Churchill be taalde het Engelsche volk. Tijdens den veldtocht in het Wes ten verklaarde Churchill nog na de nederlaag in Vlaanderen op 28 Mei 1940 in het Lagerhuis: „De Fran- sche en Britsche legers zullen in weerwil van de laatste nederlagen in Nederland en België de Somme- linie en de Maginot-linie houden en wij zullen overwinnen". Veertien dagen later was niet alleen de Ma- ginot-linie doorbroken, doch lag ge heel Frankrük terneer, terwijl het Engelsche vastelandleger, uiteenge- scheurd en in lompen gehuld „zijn Duinkerken" achter zich had. Chnrchill en de duikboot oorlog. Churchill verklaarde op 20 Jan. 1940: „De Duitsche duikbootcam pagne is totaal mislukt" Op 20 Augustus beweerde hij driest: „De zeeën zijn vrij en de duikbooten worden in toom gehouden". In wer kelijkheid voeren de Duitsche duik booten evenals voorheen den slag op den Atlantischen Oceaan met zeer groot succes. Zij hebben teza men met de luchtmacht sinds het eerste „overwinningsbericht" van Churchill, niet minder dan 13207.922 brt. tot zinken gebracht Churchill en de vrijheid der volken. Churchill verklaarde: „Engeland strijdt voor de vrijheid der volken". Zijn werkelijk optreden toont een heel ander beeld. In den boerenoor log verkondigde hij in 1902: „Er be staat slechts één middel om den te genstand van de boeren te breken en dat is de hardste onderdrukking, m.a.w.: „Wij moeten de ouders doo den, opdat de kinderen respect voor ons hebben". Toen de Britten hun offensief van December in Cyrenaica begon nen, kondigde Churchill aan: „Thans is de tijd gekomen om den tot dusver krachtigsten slag voor de eindoverwinning, voor het va derland en de vrijheid te voeren. Thans, na een strijd van twee maanden, staan de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten in Ly- bië ongebroken en het Britsche le ger in de woestijn ziet zich ge plaatst tegenover dezelfde moeilijk heden als voorheen. Het jongste voorbeeld van Chur chill's houding tegenover de vol ken, die de vrijheid willen, wordt wel gevormd door den Britschen daad van geweld jegens den minis ter-president van Burma, de Saw, die op gematigden toon te Londen, steunende op den vrijheidswil van 15 millioen Burmanen den domini on-status voor zijn land had ver langd, doch koel werd afgewezen en op bevel van Churchill niet naar zijn vaderland kon terugkeeren. Churchill en de schuld aan den oorlog. Churchill verklaarde onlangs in Ottawa: „Engeland heeft den oor- log niet gewild". Doch reeds in 1936 zeide hij aan den Amerikaan schen generaal Wood: „Duitsch- land wordt te sterk wij moeten Duitschland vernietigen". Churchill en old Engeland. Churchill heeft beloofd: „Enge land zal nooit ondergaan". In wer kelijkheid heeft hij aan de Ver. Staten afgestaan: Jamaica, Santa Lucia, Trinidad, Britsch Guyana. Antique. Churchill heeft door zijn eigen oorlogvoering verloren: En- geland's aanzien in Europaenn Azië Aan teritoriaal bezit de hon derd jaar bestaande Britsche kroon Knie Hongkong, den .Oostelpken hoeksteen van het empire. Malak- ka, die poort naar Indië, Britsen Borneo, de oliebronnen van de Britsche vloot in Oost-Azië. Op 22 Juni 1941, den dag, waar op Europa onder leiding van Adolf Hitier zich teweer stelde tegenover de Bolsjewistische bedreiging, zong Churchill den lof van den nieuwen bondgenoot en beloofde hij dezen hulp van het geheele Britsche em pire. Thans is bijna de helft van het Europeesche deel der Sovjet-Unie met zijn grondstofbronnen in Duit sche handen en Churchill's voor spellingen zijn weer geklets geble ken. „Een slechte verliezer." Reeds Lord Fischer heeft Chur chill als oorlogsstrateeg een „slech ten verliezer genoemd", hij heeft zich zijn \itel uit den wereldoorlog van „eerste lord der onbekwaam heid" rijkelijk weten te handhaven. Churchill verliest het con tinent. Churchill heeft door zijn misda dig spel dezen oorlog veroorzaakt en hem ontketend om Engeland's voogdij over de volken van Europa te verzekeren. Wat is hieruit gewor den? Engeland heeft al zijn bond- genooten op het continent verloren. Na vreeselijke offers voor Engeland hebben de misleide volken zich ver bitterd van hem afgewend. Churchill heeft voorspeld: „De blokkade is het doodelijk wapen van Engeland, Duitschland kan zich niet bevrijden van den worgenden greep der Britsche blokkade". Thans heeft Duitschland zich van dezen worgenden greep bevrijd en Churchill heeft zijn eigen volk uit geleverd aan de grondstoffenblikka- de. Churchill en de luchtoorlog. Churchill heeft reeds voor de der de maal voorspeld: „Engeland heeft de pariteit in de lucht met Duitsch land bereikt en spoedig zal het een superioriteit in de lucht bezitten". In werkelijkheid is dit met het grootste optimisme aangekondigde nonstop-offensief van de Britsche luchtmacht, zooals door miliaire deskundigen in Engeland wordt toegegeven, een totaal fiasco ge weest. Talrijke Britsche productie plaatsen en havenwerken zijn ver woest, Duitschland's productie werkt echter zonder onderbreken 1 De eenige belofte, welke Chur chill heeft gehouden, Churchill is de grootste zwende laar en politieke bedrieger aller tijden. De eenige belofte, welke Churchill tot dusver heeft gehou den, waren zijn woorden „ik heb het Engelsche volk niets anders aan te bieden dan bloed, zweet en tra nen." PANTSERAFDEELINGEN VERNIETIGD. ROME. 25 Jan. (Stefani). Het 602die communqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Gisteren zijn hevige gevechten geleverd ten Oosten en ten Zuid oosten van Agedabda. Pantserafdee lingien deir spilmogendheclen heb ben eenige vijandelijke gepantserde afdeelingen ingesloten en vernie tigd. isteravond bestond de buit uit 80 stukken geschut en 143 pantser wagens, waaronder eenige van Amerikaansch fabrikaat. 28 ton zwaar. Verscheidene dezer pantser wagens verkeerden in goeden staat en worden door onze afdeelingen gebruikt. Het aantal gevangenen, hoewel nog niet nauwkeurig vast gesteld .is aanzienlijk. Bij deze operaties hebben de afdeelingen te land 11 Engelsche vliegtuigen neer geschoten of op den grond vernield De Italiaanscb-Duifsche vlieger- afdeelingen, die op doelmatige wij ze met de pantserdivisies samen werken, hebben de vijandelijke achterhoede aangevallen en vlieg velden en concentraties van ge mechaniseerde strijdmiddelen be stookt Een Hurricane, die moest landen, geraakte in brand. In het centrale bekken der Mid- dellandsche Zee hebben schepen van onze vloot, die een convooi begeleidden, twee vijandelijke tor pedovliegtuigen neergeschoten. Een derde torpedovliegtuig en een toe stel van het type Beaufighter wer dep door Duitsche jagers vernield. Eenige der inzittenden konden gered worden en zijn gevangen ge nomen. De operaties ter vernietiging van havenwerken en militaire doe len op Malta werden voortgezet. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brandbom men op Catania en Comiso laten vallen zonder schade te veroorza ken. De bemanning van een vlieg tuig. dat bij Noto in zee viel, is gevangen genomen." NOORDSCHARWOUDE, 24 Jan. Aanvoer: 9400 Kg. roode koo! f 6.80. 2700 Kg. eele kool f 6.10 32000 Kg. Dccnsche witte kool l.w. Hoe men 't dient te doen Teneinde het publiek in staat te stellen de brandstoffen zoo doelma tig mogelijk te gebruiken, volgen hieronder eenige aanwijzingen be treffende het gemengd stoken van brandstoffen. Anthraciet met eierbriketten. Stookt men eierkolen ondeskun dig, dan zal pek zich in de kachel afzetten en in het bijzonder de rookgascirculatie van een haard vervuilen en verstoppen. Dit be zwaar wordt verminderd als men de eierkolen mengt met anthraciet (of met magere kolen). Men bereikt het beste resultaat als de stukgrootte van de anthra ciet ongeveer gelijk is aan die van de eierkolen. Men moet de eierkolen telkens bij kleine hoeveelheden op het vuur brengen en pas weer opnieuw bij vullen als de bovenste laag goed doorgebrand is. Na elke keer bijvullen moet men het vuur een oogenblik flink laten doorbranden en het dan pas tem peren, aangezien de teerbestanddee- len dan grootendeels verdwenen zijn. Anthraciet met cokes. Een cokesvuur dooft snel. Tem pert men dus op de normale wijze, zooals men bij het stoken van an thraciet gewend is, dan zal het vuur den volgenden morgen uit zijn. Tempert men het vuur gedu rende den nacht minder sterk, dan loopt men het risico, dat de kachel den volgenden morgen geheel leeg- gebrand is. .Dientengevolge kan men cokes onvermengd in het al gemeen dan ook eigenlijk alleen stoken in salamanderkachels, wel ke voorzien zijn van een vuurvaste binnenbekleeding. Bovengenoemd bezwaar ver dwijnt als men de cokes mengt met anthraciet of magere kolen van een zelfde stukgrootte. Eierbriketten met cokes. Men kan cokes ook vlotter laten doorbranden door vermenging met eierkolen, terwijl bij het stoken van zulk een mengsel tevens minder last wordt ondervonden van roetaf- zetting dan wanneer men enkel eierkolen stookt. De cokes moet on geveer even groot zijn als de eier kolen, dus bij kleine eierkolen ver mengt men cokes 3 en bij de groote cokes 2. Essnootjes met anthraciet of cokes. Esskolen, ook wel kachel- of keu kennootjes of half- of driekwart- vetnootjes genaamd, bezitten bak kend vermogen. Men bemerkt dit hieraanl dat de essnootjes, als ze warm worden, aan elkander bak ken en een koek vormen boven op het vuur. Bovendien geven ze, door dat ze meer gas bevatten dan an thraciet en magere kolen, meer last van roetvorming. Reiden bezwaren kan men verminderen door de ess nootjes te mengen met anthraciet of cokes. Men kieze bij voorkeur nootjes 3. Anthracietnootjes of cokes met an- thracietnootjes. Anthracietnoten 1 hebben een af meting van 50 tot 80 mm. en anthra cietnoten 2 van 30 'ot 50 mm. Aan gezien deze beide afmetingen dus grooter zijn dan de gebruikelijke anthracietnootjes 3 (20 tot 30 mm.) is de ruimte tusschen de enkele stukken grooter, met het gevolg, dat de nootjes 1 en 2 in een kachel of haard meer lucht doorlaten dan nootjes 3. Heeft men dus een stook inrichting, waarvan de luchttoevoer niet op deugdelijke wijze regelbaar is, dan stookt men met anthraciet noten 1 en 2 minder zuinig. Dit zelfde geldt voor de grovere afme tingen cokes, n.1. cokes 1 en 2. Als huisbrand turf is het meest geschikt de zgn. baggerturf, daar deze nogal vast van samenstelling is en niet al te snel wegbrandt. Om een beter vuur te verkrijgen, is het soms noodig de baggerturven met een bijl in vier stukken te hakken. Turf moet men, evenals eierbri ketten, bij kleine hoeveelheden te gelijk op een goed doorgebrand vuur brengen, daar anders hinder van teerafzetting wordt ondervon den. Om deze reden is turf dan ook alleen te stoken in salamander kachels of fornuizen en niet in haarden. Ook mag het temperen pas geschieden nadat de turf goed is doorgebrand. Gemengd stoken met anthraciet biedt geen noemenswaardige voor- deelen. Als men de kachel geduren de den nacht wil laten doorbran den, kan men deze het best bran dende houden door gedurende den nacht alleen anthraciet, eierbriket ten of bruinkoolbriketten te stoken. Overigens kan men een met turf ge stookte kachel zonder veel bezwa ren gedurende de nacht laten uit gaan, daar de turf den volgenden morgen gemakkelijk weer aange stoken kan worden. Ook kostelooze porties mo gelijk. Van 1 December 1941 af geldt, zooals reeds eerder is gemeld, een nieuwe regeling voor de verstrek king van voedsel uit de centrale keukens. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd blijft zich geheel belasten met de organisatie en exploitatie van deze inrichtingen, terwijl de medewer king van den Nederlandschen Volksdienst zich bepaalt tot het aanwijzen van hen, die voor voed- selverstrekkiug uit de centrale keu kens in aanmerking komen. Het curatorium, dat met de rege ling der voedselvoorziening is be last, heeft daartoe eenige richtlij nen opgeseld. Om geen stagnatie in de voedselverstrekking te doen ont staan, is destijds bepaald, dat alle personen, die vóór 1 December uit de centrale keukens eter. betrokken, een geteekende verklaring van den N.V.D. ontvingen, onder overleg ging waarvan zij kaartjes konden koopen, die recht gaven op een portie eten. Tevens werd aan deze personen een „formulier voor hulp verleening" uitgereikt. De uitrei king van verklaring en formulier geschiedde door de buurtschaps- hoofden van den N.V.D. Aan de hand dier ingevulde formulieren beslisten de N.V.D.-instanties op grond van de reeds gepubliceerde richtlijnen, of de aanvrager inder daad in aanmerking kwam voor het betrekken van eten. Personen, die vóór 1 Decem ber van het vorige jaar geen eten uit de centrale keukens betrokken, maar daartoe wel wenschen over te gaan, dienen eveneens een formulier aan te vragen bij den N.V.D. Na gron dig onderzoek ontvangen ook zij, wanneer op hun aanvraag gunstig wordt beschikt, een ver klaring. De mogelijkheid bestaat voorts, dat kostelooze porties worden verstrekt, en wel door het uit reiken van zgn. dagkaarten. De, houders van boterkaarten, die tot het betrekken van warm eten zijn toegelaten, zijn verplicht tenzij zij ten genoegen van den N.V.D. aantoonen, dat zij daartoe niet in staat zijn den kostprijs der porties te betalen. De prijs be draagt 30 cent per liter. Alle ove rige deelnemers blijven 10 cent per liter betalen, voor zoover er tekor ten zijn op de exploitatie der cen trale keukens, neemt het rijk 75 daarvan voor zijn rekening en de gemeenten 25 De regeling inzake de inlevering van distributiebonnen door de ver bruikers is ongewijzigd gebleven. 's-GRAVENHAGE. 23 Jan. In de N'ed Staatscourant van 23 Jan. 1942 is een besluit van den secr.- gen. van het Dep. van Handel. Nij verheid en Scheepvaart versrhen">~ betrekking hebbende op de uitoefe ning van het zoogenaamd spaar- en betaalzegelkasbedrijf. Ingevolge dit besluit is voor voort zetting van een dergelijk beroep of bedrijf een vergunning noodig van den sec.-gen. van het dep. van han del, nijverheid en scheepvaart, die met betrekking tot de uitoefening van het bedoelde beroep of bedrijf nog nadere voorschriften zal geven, waarbij tevens regelen kunnen wor den gesteld aangaande het intrek ken der vergunning en het ontzeg gen van het recht, het beroep of be drijf uit te oefenen. De spaar- en betaalzegelkasbedrij- ven zullen derhalve voor zoover zij een vergunning tot het uitoefenen van een zoodanig bedrijf hebben aangevraagd, ten aanzien van hun werkwijze gehouden zijn aan de be palingen van economischen aard. welke door den secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor het verleenen riet- vergunning nader zullen worden bekend gemaakt.' Voor nadere bijzonderheden in verband met het aanvragen van een vergunning wordt verwezen naar de elders in dit blad opgeno men desbetreffende officieele publi catie. DE VREDERECHTER TE ALKMAAR H. Groenewoudt, lid van de N.S.B. te Hoogkarspel, werd wegens mis handeling veroordeeld tot f30 of 15 dagen. Aangenomen wen' d" man getart was, doch hij kort zelfbeheersching getoo werd op gewezen, dat de vi-oil ter straft zonder aanzien des soons of partij, omdat zijn taak is de politieke rust in de volksge meenschap door correctie van ge maakte fouten te bevorderen. De zaak van P. Kaptein te Urk, die na een ruzie haar buurvrouw E. Schraal „landverraadster" ge noemd zou hebben en dit pertinent ontkende, werd uitgesteld, omdat de getuigen ontbraken. J. M. ten Napel te Urk werd vrij gesproken. Het bewijs was niet ge leverd, dat hij mej. L. Kramer, lid van de N.S.B. had mishandeld. P. Kramer te Den Helder, die den N.S.B.er M. Leune had uitgeschol den en een relletje veroorzaakt had, werd tot drie weken gevangenis straf veroordeeld, gezien zijn niet geheel blanco strafregister. Te koop een oaar verstelbare stalen Heerensrhaatsen, maat 41 en een nieuwe Toog. Adres: Benedenhuis Kanaalweg 136. KS 21 Heden overleed in het St. Jans-Ziekeii/.uis te Zaan dam, tot onze groote droef heid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde Eohtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Zus ter en Behuwdzuster Marir Geertruida Kooten, Echtgenoote van Adolf Cornelis Dugvelshoff, in den ouderdom van 64 jaar. Zaandam, 24 Jan. 1942. Jan Windhouwerstraat 5. Uit aller naam: A. C. DUTJVELSHOFF. De gezongen uitvaart zal plaats hebben op Woensdag 28 Januari a.s., te 9 uur, in de Parochiekerk O. L. Vr. Onbe\l. Ontv. te Den Hel der. r e ter-aarde-bestelling te ongeveer 12 uur, op het R.-K. Kerkhof „St. Joseph" aldaar. Vertrek uit de Kerk te 11 uur. Heden oveneed plotse ling, na een langdurig lijden, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwdmoeder en Zuster JOHANNA DUNK, Echtgenoote van L. Pols, in den ouderdom van 55 jaar. Den Helder, 24 Jan. 1942. 2e Goversdwarsstraat 5. Uit aler naam: L. POLS. De ter- aarde-bestelling zal plaats hebben Woens dag 28 Januari, op de Al- gemeene Begraa-plaats te Huisduinen. Vertrek van uit hei sterfhuis 2e Govers- dwar^tiaat 5, n.m. 2.30 u. voor de kinderen van de Zon dagsschool Palmstraat en Anemonestraat Dinsdag n.m. 4.30 uur in de Palmstraat. Oude Helder Woensdag 4.30 uur, in de Middenstraat. Operatles, Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 3404 arts, van het Departement van Landbouw en Visscherij. WIJZIGING OI TV ANGST PLAATSEN SLACHTSCHA PEN EN RUNDEREN. De Voedselcoinmissaris voor Noordholland maakt bekend, dat, in verband met den ge ringen aanvoer van slacht schapen op de markten te Alk maar, Amsterdam en Hoorn, met ingang van Maandag 2 Februari 1942 op deze markt plaatsen slechts éénmaal per veertien dagen gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van slachtschapen, en wel voor: Alkmaar op den lsten en 3en Maandag van iedere maand. Amsterdam op den 2en en 4en Maandag van iedere maand. Hoorn op den lsten en 3en Woensdag van iedere maand De markt te Haarlem zal, eveneens per 2 Februari 1942, zoowel voor runderen als voor schapen, eens per veertien da gen worden gehouden, resp. op den lsten en 3en Donderdag van iedere maand. ter overname gevraagd. Brieven met opgave prfja ond. No. 269, Bureau van dit blad. ORGEL gevraagd, v. d. Huis kamer. Liefst eiken, k contant. Defect mag. Brieven onder nr. 305, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een groote maat goede Marinejekker en een paar hooge Werkschoenen, maat 44. Brieven onder nr. 306, aan het Bureau van dit blad. HUISORGEL goed voor Zon- dagasch. of Piano. Liefst Duitsch gevraagd, contant. Defect mag. Brieven onder letter R, aan het Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 4