Melkknoeiers Een boek over De Ruyter Van onde koeien en andere zaken KLEIN JOURNAAL 't Hennes-feest Een onvoordeelige vrijer Stadsnieuws .Cant ongerecht 't Meisje, dat je nooit vergeet LANGS DE VELDEN Zondagmiddag NEYTS' RECLAME VERHOOGT UW OMZET Arrondissementsrechtbank te Alkmaar meervoudige strafkamer. De strijd om Singapore Dubbel spel ia Spaoje De vrouw werd zijn noodlot Boekbespreking Lcv^n cn bedrijf van onzen grootsten admiraal De melkrijder E. R te Den Helder haalt voor een aantal melkslijters melk van de fabriek en levert deze volgens zijn zeggen zonder verdere „bewerking" af. Ambtenaren van den Keuringsdienst voor Waren te Alk maar hebben echter meermalen mon sters bij verdachte genomen en daar uit opgemaakt, dat R. op de een of andere wijze knoeide. Het vetpercen tage bij deze monsters was ongeveer 1.95 terwijl dit tusschen 2.4 en 2.5 moet liggen. De Directeur van den Keuringsdienst te Alkmaar, die als getuige verschenen was, zeide, dat het ongeveer neerkwam op de toe voeging van 5 A 6 liter taptemelk op een bus van 40 1 gestandaardiseerde melk. Verdachte houdt echter vol, dat hij de melk zoo van de fabriek krijgt en part noch deel heeft aan dit lage vetgehalte. De monsters van de fa briek waren echter in orde, hoewel deze van andere melk genomen wa ren. De Ambtenaar van het O.M., welke functie ditmaal werd waargenomen door den heer J. Volkmaars, vond het feit ernstig. De gestandaardiseerde melk komt toe aan kinderen, zieken en zwakken en is slechts tegen bon nen verkrijgbaar. Wanneer deze melk niet deugt krijgen deze menschen niet datgene, waar zij recht op hebben en wat zjj dringend noodig hebben. Hij stelt den eisch dan ook op 50.of 50 dagen hechtenis. De kantonrech ter is het hiermede volkomen eens en veroordeelt den verdachte overeen komstig den eisch. Nog zoo'n geval. Ook op Wieringen is een dergelijk geval tweemaal geconstateerd bij den melkslijter S. P. de J. Ook hier was het vetgehalte te laag en ver weerde verdachte zich met het ex cuus, dat hij de -melk zoo van de fa briek kreeg. Aangezien de fabrieken echter voortdurend onder controle staan, was bij den w.n. Ambtenaar van het O.M. en den Kantonrechter geen spoor te bekennen van clemen tie. De eisch en uitspraak luidden in dit geval 2 maal 40.of 40 dagen. Aangehouden. Wegens het niet verschijnen'van de betrokken getuigen, werden twee zaken tot de volgende zitting aan gehouden. Het ging hier om een aanrijding op den Schilderweg te Texel en over een op den Poelweg te Wieringen geplaatste stroo-pers, welke niet van een verlichting voor zien was. Overmoed door drank. De verdachte P. Kr. had 8 glaas jes bier gedronken en bleek daar door in een overmoedige bui ge raakt te zijn. Hij trommelde met z'n vuisten op een paar luiken op de Binnenhaven en hield zich vervol gens bezig met een verkeerspaal, die hij tot dit bij c^pn grond om boog. Een in de nabijheid zijnde agent van politie had hem op dit laatste betrapt. Verdachte bekende, dat hij zoo baldadig was geweest, en de tien gulden of tien dagen, die de Ambtenaar tegen hem eischte, zul len hem niet verwonderd hebben. De Kantonrechter voegde hieraan toe, dat vooral Den Helder allerminst een plaats is om soepel te zijn. De baldadigheid en straatschenderij moeten hier streng worden tegen gegaan. Hij nam echter in aanmer king, dat verdachte den laatsten tijd Onlangs is er in Nederland een boek verschenen dat heet ,,'t Meisje, dat je nooit vergeet". Ja... dat meisje...! In 't leven van welhaast iederen man bestaat er zoo'n meisje, zoo'n vage herinnering aan iets aardigs en blauws. Aan iets leuks en blonds. Een zuivere herinnering aan een lieflijk intermezzo. Wij vergaten die herinnering al lang.' Geen wonder, het leven schoot z'n donkere schaduwen voor die jeugd-episode en liet geen twijfel over, dat de schoonste tijd des levens voorbij was. Onherroepelijk voorbij. Soit s, een heel enkele maal, doemt vaag die herinnering weer op. De herinnering aan haar, met 'wie wij onze „Sturm und Drang" botvier den. Met wie wij bespraken de groote problemen van het leven, met wie wij Perk's „Mathilde" en Kloos' schoonste sonnaten lazen. Met wie wij spraken over een rosige toekomst, kostelijke idealen, en een wereldorde, die een tweede Arcadië zou zijn. Zoo wandelden wij door de bloe men van de lente, bezongen de lief lijkheid van den daarna komenden zomer en toen de herfst kwam... Toen de herfst- kwam vond zij al die hooggestemde gesprekken ver velend en van nul en geener waarde en hij... Maar laat ik over hem zwijgen, beste lezer. Want hij, die dit schrijft, ervaart ineens dat hij bezig is een roman tisch archief bloot te leggen, een archief, waarin geen ander oog mag hebben, dan die eene... dan dat eene meisje, dat je nooit vergeet. 't Geeft niet, dat we die herinne ring, een veeg rozenroode blijd schap aan een duister en dreigend firmanent bezitten. 't Heeft niets te maken met de duisterheden, die zich in veler har ten ophouden. Integendeel. goed oppast en veroordeelde hem daarom tot de helft van den eisch: 5 gulden of 5 dagen. Hy handelde onverstandig. De heer D. B. te Den Helder had koeien- in de nab'jheid van den vuurtoren. Deze zijn echter op de een of andere wijze van het wei land aldaar ontsnapt en richten na enkele omzwervingen verwoestingen aan op de landerijen van twee ge tuigen. Verdachte zegt geen schu.t te voelen. De kantonrechter maakt hem echter duidelijk, dat hij ver antwoordelijk is voor schade door zijn beesten aangebracht aan ander mans goed. Verdachte wil de schuld schuiven op de getuigen, door er op te wijzen, dat zij hun hekkeiy' niet behoorlijk gesloten hadden. De ambtenaar van het O.M. vindt dat echter totaal misplaatst; hij eischt 5.of 5 dagen met toewijzing van de civiele vordering. Deze be draagt van beide getuigen resp. 30,en 7,50. Verdachte zegt het hoogerop te wi'len zoeken, waarom de kantonrechter hem veroordeelde tot 25.of 25 dagen, plus beta ling der schade en kosten van het geding. Deze verdachte gooide dus zijn eigen ruiten in door onhandel baar te zijn. Ook hij vocht tegen de bierkaai. J. D. te Den Helder was gedag vaard inzake een onvoldoende ver duistering van een door hem gebruikt perceel. Het verweer van den ver dachte is om de woorden van den kantonrechter te gebruiken: flauw en zouteloos. Hij doet het voorkomen, alsof hij geen gebruiker c!er woning was. Ook stelt hij de zaak nu geheel anders voor dan eerst, toen hij zoo verstandig was tegenover den ver- baliseerenden wetsdienaar schuld te bekennen. De eisch luidde 6 gulden of 6 da gen, doch de houding van verdachte staat den kantonrechter allerminst aan en verdachte ondervindt daarvan de nadeelen, doordat hij veroordeeld wordt tot 10.-* of 10 dagen. Z'n gelten niet vastgezet. C. B. had z'n geiten niet voldoende vastgezet met het gevolg, dat zij in een bloementuin van een ander nogal schade aanrichtten. Hij werd veroor deeld tot 5.of 5 dagen. Ondankbaar?- Voor het zoontje van C. E. U. te Anna Paulowna waren ,verschillende instanties bezig geweest, teneinde het kind te helpen aan een paar schoenen. Met het oog op de door gezakte voeten waren speciale schoenen noodig of als het niet an ders kon, volgens doktersoordeel schoenen met steunzolen. Het kind kon de schopl niet bezoeken, aange zien het geen schoenen had. Eerst ontbrak het aan de bon. Dit kwam ih orde. Toen de bon er was, was er geen geld. Vluchtelin genzorg bemoeide zich met het ge val en via Den Haag werd een machtiging verkregen een paar schoenen tot een bedrag van 20. aan te koopen. Edoch, tot nu toe was er geen schoenmaker of schoén- handel te vinden, die een paar schoe nen leveren kon. Het kind is nu reeds vanaf October thuis. De Kantonrechter vindt, dat de gedagvaarde vader geen medewer king getoond heeft. Hij acht het ondankbaar, temeer waar er zoo van ajle zijden medewerking be toond werd. Hij veroordeelde ver dachte, die in hooger beroep wil, tot 7.50 boete of overeenkomstige hechtenis. Zjj kwamen er goedkoop af. De timmerlieden J. KI. en J. S. W., te Amsterdam, hadden op Texel gestroopt. Zjj kwamen er echter op juridische gronden metvrijspraak af. Kleinere gevallen. P. S. had teveel links gereden per rijwiel, 1.of 1 dag. A. C.D., verduisterings-overtre- ding. 2.— of 2 dagen. C. S., Verkeer v^m rechts niet voor laten gaan. 6.of 6 agen. Gedurende het weekeinde heeft onze plaatselijke "hockey-club, zoo wel op het ijs als op de Bühne van zich doen spreken. Op het jjs... dat was op de prima schoongeveegde baan van de Kerkgracht, alwaar een ijshockey-wedstrijd georganiseerd was, die aan het publiek toonde, op welke wijze dit aantrekkelijke spel gespeeld moet worden. Het was een alleraardigste kamp, met diverse spannende momenten. Zondagmiddag was men in het Casino aanwezig: dat wil zeggen, Hermes was er, "met al haar too- neelistische artisten en muzikaal aangelegde léden, benevens een groot publiek, dat aan den oproep gevolg gegeven had. Nadat de voorzitter, de heer Veen, een kort openingswoord ge sproken had werd direct aangevan gen met de afwerking van de vele nummers. Het programma bood van alles wat, want nacat de Hermesswin- gers, onder leiding vai. Jan van Loo, een viertal nummers ten gehoor» hadden gebracht, waarbij de leider zelf als solist bijzinder op den voorgrond trad, kwamen de „Krak- benowsk;'s" met aardige nummers, waarvan we noemen o.a. de Wolga- bootsman en. een komische opera, waarin Jan Gottmer, de „Castri- Op vriendelijke uitnoodiging van ,fHermes" vanmiddag naar Casino waar deze hockeyclub een amuse mentsmiddag geeft voor haar leden, donateurs en genoodigden. Vroeger zaten we, als de velden bevroren waren met enkele, tijdelijk ingeslapen, sportvereenigingen. ,JIermes" weet daar raad op. Zij huurt dasino en formeert uit haar honderd leden en bijna tweehonderd donateurs een cabaretgezelschap, dat haar met een slag op niveau gebracht heeft van de groote vereenigingen. 't Geheim van dit alles T Optimisme! Er is in onze stad een sterke behoefte aan optimisten. Aan menschen, die zeggen dat de zon wel weer spoedig zal komen als 't toevallig wat donker is. De leden van ,jHermes" zijn van deze laatste soort. Vandaar dat ze zoo den wind in de zeilen hebben. 't Is stampvol in Casino als praeses Veen ons verwelkomt. We voelen ons fyn thuis tusschen al deze vroolijke jongelui, ook wethouder van Loo. Jammer dat onze eerste burger, die gaarne tusschen sportsmen en opti misten vertoeft, ontbreekt. Daar zal wel een gegronde oorzaak voor zijn. Handig gezien van 't Hermes-be- stuur om „de Masterkeys" dezen middag te inviteeren. Hoewel niet meer in zoo'n groote formatie als vroeger bestaat dit en semble toch nog uit een voldoend aantal leden om prima moderne muziek te geven. Speciaal 't openings nummer van Peter Kreuder werd ptima weergegeven. Louis van Loo, die dit clubje leidt, doet me denken aan den man die hem voor het eerst muziekles gaf, Johan Pala! Merkbaar endosseerde van Loo vanmiddag op zijn beurt weer veel van dezen begaafden musicus op zijn medewerkers. Zeer verdiend gaan de Masterkeys met een groot deel van het succes van dezen middag streken. De jongelui noodzaken hen tot een extra num mertje. Na de rust offreert de voorzitter van de donateurs het bestuur een paar prachtige hockey-ballen, be stemd voor het spelen van de kam pioenswedstrijden. Die bal voor het eerste heeren-elftal zullen ze dit jaar wel in het doosje kunnen laten, d' meisjes zullen er eerder aan toe zijn denk ik. Intusschen een bewijs var. een gezond en hartelijk vereenigings- leven. Die 'mijnheer Lastdrager zegt goede dingen, speciaal aan het adres van de overige zustervereenigingen. Spiegelt V aan 't gezonde goede op timisme van ,JIermes". Richt U weer op als club en laat haar weer leven. Schenk de Heldersche ingezetenen van tijd tot tijd een prettigen mid dag, U ziet hoe geweldig veel animo daarvoor bestaat. Inderdaad ik ben 't roerend met hem eens. Eenige dames en heeren laten ons in een korte klucht zien hoe 't gaat „als je het van je familie moet heb ben". Dit is U ongetwijfeld wel be kend lezer, ik behoef XJ dit niet te zeggen. Elly Kousbroek kende haar rol uitstekend. Ik geloof niet dat ik haar zoo flink had kunnen weerstaan als Kesteloo. Tenslotte nog freule Adinda", waarin het chronisch geldgebrek bij jongelui oorzaak is van allerlei vroo lijke verwikkelingen en met welk nummertje we ons eveneens uitste kend amuseeren. Om dit goed te kun nen spelen behoefden Robert, Ver- faille en Aberson heel weinig van hun innerlijk en uiterlijk te veranderen, hetgeen een compliment inhoudt voor den heer van Vendeloo, die de regie weer uitstekend in handen had. Her mes, ik dank XJ zeer voor dezen prettigen middag.' Toean Tik-Tik. cumsche Nieuwedieper", als dame een goed figuur sloeg. Het was overigens wel een verdienste van dit ensemble om met zoo weinig middelen iets dergelijks in elkaar te zetten. Een woord van hulde in 't bijzonder aan mej. Hanna Brizée, die de piaAobegeleiding op voortref felijke wijze verzorgde. Conferencier was Cor Labohm, die na een goed begin wel eenigszins afzakte, doch niettegenstaande dat een behoorlijk figuur sloeg. De schets, die volgde, genaamd: „Van je "familie moet je het maar hebben", sloeg in. Het was een ge schiedenis, waarbij de broer van mevrouw door zijn vele dames- relaties de klad in het gezin brengt, met alle gevolgen van dien. Wim Robert was als zwager een goed speler, evenals Kesteloo als echtge noot, hoewel we hem wel eens be ter zagen. Ook Elly Kousbroek en Lastdrager als resp. mevrouw en de advocaat waren niet onverdien- stelflk. De „Masterkeys" traden na de pauze op en het ren- trée van onze Heldersche amateurs band was prima. Niet dat wij den indruk kregen van hun vroegere capaciteiten, maar hoe zou dit mo gelijk zijn? In ieder geval smaakte dit Optreden naar meer en hoopt men Van Loo c.s. weer spoedig te zien en hooren. Het „Vraagteekennummer" vormde de heer Lastdrager, van de wandel sport hier ter stede- welbekend* die namens de donateurs drie hockey ballen aan Hermes overhandigde Eén voor het a.s. dames-kampioens elftal, één voor het heeren-elftal ei één voor den wedstrijd Hermes— Donateurs. Een sympathieke geste van -astdrager en o.i. een optimis tische geste ten aanzien der kam- pi >enen, zooals de spreker dat noemde de optimistische ver. „Her mes" met haar 100 leden en 20» donateurs. Het tweede optreden van d! Krakbenowski's was ook van goed gehalte en wekte wederom vele ma len de lachlust op. Het tweede too- neelstuk „Freule Adinda" was eei geschiedenis met een misverstand en ook hier waren de spelers weet berekend voor hun taak. In het bij zonder Wim Robert en mej. Jaru Hilleström" Het was half acht, toen voorzit ter Veen het auditorium bedankte Eerst toen had liermes haar derdi c.,treden op verschillend gebied me; succes achter den rug. (Jan Bremer.i (Door omstandigheden eerst he den geplaatst.) Of: De droeve ervaringen eener boekhoudster, die te goedgeloovig was. Was het de modieuze gummi jas of waren liet de artistieke bakke baarden van den zich noemenden opzichter bij de Waterstaat, die de nog jeugdige boekhoudster van de Boerenleenbank te Hoogwoud be wogen, hem lekkere kopjes koffie te schenken, en den heelen dag met hem te babbelen, toen hij haar be zocht om een kamer te huren? Een feit is, dat het met die twee op den 21en Juli nogal vlotte, want er kwam zelfs in den loop van den dag een huwelijksaanzoek van, en de maagd toonde haar aanbidder haar spaarpot en die van haar moe der Zóó gek was ze op me, vertelde de „opzichter", zekere M. uit Be verwijk, gistermorgen aan de rech ters, want het slot was geweest, dat hij er met vijfhonderd gulden van de Boerenleenbank vandoor was gegaan, cfie de boekhoudster 's mid dags ontving, en dat had ze niet bedoeld! Waarop aangifte volgde. Wat er verder dien dag was ge beurd, moest de juffrouw maar vertellen, zeide verdachte, maar de juffrpuw bespaarde het aandach tige gehoor deze teedere onthullin gen. Zij bepaalde zich er toe op te merken, dat ze nooit gedacht had met zoo'n onnet persoon te doen te hebben. De president vond het intusschen nogal zorgeloos van de dame, om in bijzijn van iemand, die ze nog nooit eerder gezien had, het geld in het kistje te doen, en de sleutel er op te laten. Van het verhaal van verdachte, dat de juffrouw zóó verliefd was geweest, dat zij zwaaiende met flap jes van honderd, had gevraagd: „Moet jij ze hebben?", werd natuur lijk geen steek geloofd, vooral niet omdat hij een week, vóór hij Hoog woud met zijn tegenwoordigheid vereerde, hetzelfde spelletje in Heerhugowaard gespeeld had. Het geval werd nog ingewikkel der, toen er een doktersverklaring werd voorgelezen, waaruit bleek, dat de verdachte al meermalen ver pleegd was in een krankzinnigen gesticht, en ook meermalen met boete en gevangenisstraf bestra't werd. Opname in een krankzinnegenge- sticht werd opnieuw aanbevolen. De Officier sloot zich bij dat rap port aan en eischte opname in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. De opzichter, die volmondig toe gaf geen opzichter, maar chauffeur te zijn en ook geen kamer in Hoog woud noodig gehad te hebben, wil de niets van krankzinnighei4 weten. „Als ik krankzinnig was, hadden ze mij niet zoo vaak mogen veroor- deelen, en in dit geval ben ik on schuldig". was zijn laatste woord. Voor een krankzinnige geen slecht pleidooi, vond de advocatenbank. Uitspraak over veertien dagen. - De beste plaats. Het Heldersche straattype B. A. M., slachtoffer van den drank en zoover afgezakt, dat hij een zeden misdrijf in een schuilkelder pleeg de, zal vermoedelijk wel conform de eisch van den Officier voor een jaar in een krankzinnigengesticht worden opgeborgen. Droef geval. Er waren voor mej. de Wed..T„ uit Den Helder, die thee en sigaret ten had gestolen, verzachtende en verzwarende omstandigheden. Ze had tijdens een der bombardemen ten haar man en haar zoon ver loren en was zelf zwaar gewond, een pooi verpleegd geweest. Bovendien moest op grond van een psychiatrisch rapport worden aangenomen, dat de vrouw, hoe wel toerekenbaar, een geestelijk de fect heeft Haar strafblad was evenwel ongeveer volgeschreven met vroeger gepleegde delicten: diefstal, oplichting, mishandeling, enz. De vrouw vroeg hevig snikkend naar haar kinderen in den Helder te mogen gaan, de rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen en dan zal blijken of de verdediger Mr. Meijer succes heeft gehad met zijn verzoek de vier maanden voor- loopige hechtenis van de vijf maan den, welke de officier eischte af te trekken. TOKIO, 27 Jan. (D.N.B.) In mi litaire beschouwingen houdt luite nant-generaal Koewaki zich bezig met den komenden strijd om Singa pore. Ten eerste moet men beden ken. zegt Koewaki. dat Singapore zwaar verdedigd wordt en dat de Engelschen ongetwijfeld hardnekki- gen tegenstand zullen bieden. Ook destijds bij Port Arthur is de aan val op deze vesting zeer moeilijk ge bleken. Daar ditmaal echter de Ja- pansche vloot de wateren om de eilandvesting beheerscht. kunnen de Engelschen nauwelijks nog op ver sterkingen van beteekenis rekenen. De scheepstransporten zijn daarme de practisch uitgesloten en er be staat ong slechts de mogelijkheid troepen door de lucht en via Ne derl.-Indië naar Singapore te bren gen. Het spreekt echter van zelf. dat dit niet zonder optreden van de Japansche luchtmacht kan ge beuren, die in dat luchtruim reeds een beslissende rol speelt. PAMFLETTEN IN MADRID VERSPREID. MADRID, 27 Jan. (D.N.B.) En- gelsche agenten hebben in Madrid pamfletten verspreid. Een daarvan heeft den volgenden inhoud: Kapitalisten! Alleen de overwin ning van Engeland geeft de garan tie da tgij uw vermogen niet ver liest. IJvert voor het herstel der mo narchie. Rekent af met de revolu- tionnaire arbeiders! Weg met de palange! Helpt Engeland! Dit pamflet werd uitgereikt in al le voorname hotels, clubs en ele gante nachtlokalen. Het andere pamflet, dat ih trams, fabrieken en overal waar de armere bevolking woont, werd verspreid, luidt: Arbeiders! Op den dag. dat Rus land en zijn bondgenoot' Engeland dp overwinning hebben behaald op Duitschland en zijn fascistische bondgenooten, zal voor jullie het uur der sociale revolutie gekomen zijn. Weg met de kapitalistische tyrannie. Weg met de monarchis ten. Weg met de bourgeoisie en haar falangistische ïedeplichtigen. Helpt Engeland! DISTRIBUTIE. AMBTENAAR HIELD BONNEN VOOR ZICHZELF Voor de Utredhtsche rechtbank had zich te verantwoorden de 28. jarige distributie-ambtenaar H. W. J. H. uit Soest, terzake van ver duistering in dienstbetrekking ten nadeele van den staat. Verdachte had in het ttveede halfjaar van '41 telkens een aantal textielbonnen, melkbonnen en eenige brandstof- fenkaarten ten eigen bate aange wend. Op een vraag van den pre sident hoe het mogelijk was dat verdachte dat een tijdlang heeft kunnen doen. antwoordde verdach te dat bij het nieuwe schema, dat in December uitkwam het mogelijk was gebleken om bonnen of kaar ten, van personen, die waren over leden, welke ingeleverd werden, achter te houden. Verdachte had een verhouding met een buffetjuf frouw uit Amsterdam en die zou hem ertoe hebben aangespoord om met het achterhouden van bonnen voort te gaan. Deze juffrouw was volgens de lezing van verdachte zijn noodlot geworden, want hij zat zoo in de macht van zijn „vrien din" dat hij er niet mee kon op houden om bonnen achter te hou den. Eens had hij tegen haar ge zegd. dat hij niet verder wenschte te stelen, doch toen had zij hem een brief geschreven, waarin o.m de volgende passage voorkwam: „Als je mij in den steek laat, zal ik je laten vallen, zooals je noe nooit gevallen bent." Voor dit „ar gument" was verdachte gezwicht" en zoodoende was hij maar weer verder gaan stelen. Hij toonde thans zeer veel berouw. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Uitspraak over veertien dagen. POSTAUTO BIJ URK KREEG DEFECT. Zaterdagavond is de auto. waar mede de post vervoerd wordt van Lemmer naar Urk. op acht km. van Urk defect geraakt. Om vijf uur ver lieten de passagiers de auto, om ze ven uur zijn ze over den dijk te Urk aangekomen. Een andere auto, die van Urk was uitgezonden, kreeg een lekken band op 3 km. van Urk, zoodat de postauto niet bereikt werd. Daarna is men des avonds om.elf uur met een slee en een auto naar de postauto gegaan, welke sleepdienst des nachts om twee uur met de post op Urk aankwam. Uitspraken. Conform den eisch van den offi cier heeft de rechtbank den veehou der S. T te Den Helder, verdacht in de zaak van de groote fraudu leuze slachting te Zijpe, vrijgespro ken. f De arbeiders G. BC B., J. P. en W. Z., vlrdaeht van diefstal van graan uit de Wieringermeer, wer den ieder tot 6 weken gevangenis straf veroordeeld. De zaak tegen de werkster G M. v.d. V. uit Den Helder verdacht van diefstal, werd aangehouden. Een waarborg voor elk levens krachtig kind: DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Het is volstrekt geen wonder, dat hUtorische boeken momenteel „in trek" zijn. Integendeel, het is ter- ,- i.nd te verklaren uit den, wellicht onbewusten, d, ang het volk van Nederland, om vergeljjkmgen, pa ralellen, te trekken tusschen de prestaties van onze voorvaderen en de prestaties, zooals die momenteel te land en op de zeeën geleverd worden. Voeg daarbij de behoefte van talloozen, om terug te grijpen op de grijze oudheid, omdat deze datgene geeft, wat onze staal-harde tijd mist, namelijk romantiek en men heeft het koopen van vele his torische en klassiek-Nederlandsche werken verklaard. Zoojuist ver cheen van de hand van den bekenden reporter Lunshof „De Stuurman van de Groene Leeuw", behandelende leven en bedrijf van Michiel de P.uyter, zon der twij.el Ntêrlands grootsten en roemruchtsten zeeman en in zeker opzicht de stichter van de Neder- landsche marine, zooals die zich la tei ontwikkeld heeft. Lunshof heetf een dankbaar ge bruik gemaakt van h naslagwerk bjj uitnemendheid, Brandt's „Het leven en bedrijf van den heer Mi- ch'el de Ruyter" en voorts van en kele -urnalen. -Dat belet den au teur echter geenszins een eigen ge luid te laten hooren oB ons dezen zeer woeligen en interessanten tijd met een "'gei visie te geven. En tevens een verfrisschenden kijk op De Ruyter zelf. Op Jiens inzichten, diens levensbeschouwinge, zijn gren- ze oos Godsvertrouwen, zijn „bur gerlijkheid" en enorme kennis van de zee, het zeewezen en de maritieme strategie. Daarnaast leest men over andere prominente admiralen en comman danten; over den vechtluatigen en ontembaren Cornel-'s Tromp, over Van Ghent, Evertsen, Jan van Gel der, Van Nes en tal van anderen. Lunshof geeft hen zonder „vernis"; zooals ze zijn zonder een historisch kleurtje en zonder traditioneele humbug, 't B iiven 'menschen met fouten en tekortkomingen. Soms zéér burgerlijk, zeer gevoelig waar het op hun eer aankomt, en zeer... halSiStarrig. Prachtig 1 eekent Lni.shof de figu ren van Jan en Cornelis de Witt, zoowel als raadspensionaris als ge deputeerden te, zee. Opnieuw er vaart men van welk groot kaliber deze ware vaderlanders waren en wat ons land aan hen te danken heeft. Hoe ondankbaar het lieve vaderland in.'evogen tijden kan zijn... ook dft leert men in dit boek. De zeeslagen worden sober weer gegeven, doch zóó, dat men begrip krijgt voor de enorme prestaties dier zeilende zeevloten, zoowel in mate rieel opzicht als wat het personeel betreft. Genoemd worden de gebre ken, die ook 1 eden ten dage nog wel eens actueel zijn, en waarbij men verzucht: niets nieuws onder de zon... Speoiaa' wat onverant woordelijke zuinigheid betreft, waar aan de Hoogmogende Heeren van dien tijd laboreerden. Een boek, dat mede oen fel-bewo- gen periode van ons lao.d schildert. Een periode van grooten bloei, een tjjd van machtige opleving van kunst er cultuur. Eer tijd ook, waarin de fiere Nederlandsche vlag op alle Oceanen gezien werd en... geducht. Ev-n grootsche tijd, die onwillekeu rig het hart van den leier enkele tomen sneller deed slaan. De figuur van De Ruyter domi neert. Niet als» een vechtende ge weldenaar; integendeel, als een rus tig man, een ervaren „schipper", en c-n voortreffelijk strateeg. Die ech ter vocht voor een gespecialiseerde marine, voor betere bestaansvoor waarden van z'n matrozen, en voor al die andere noodzakelijke verbe teringen, die de vloot groot, sterk en gevreesd maakten. Met verve de coupe van Chat- ham verhaald (waarvan ,piet, zooals wel eens ten onrechte gemeend wordt, De Ruyter de geestelijke va der was), de diverse Engelsche zeeoorlogen en last not least de be strijding van d< zeerooverij. Een -boek, dat ee st na grondige studie van de bronnen geschreven werd en dat on.' iets vertelt van een glorierijken ti'd, toen onze vloot weliswaar „een klein hoepke" was, maar toen dit land een eerste plaats innam in het groote koor der naties. Een boek, dat wij kunnen aanbe- V'm en zeer zeker aan hen, die zich interesseeren voor onze maritieme geschiedenis. De titel van het boek werd ont leend aan het feit, dat De Ruyter, voor zijn plaats als admiraal op dé vloot, met „De Groene Leeuw" ter walvischvaart voer. Deze periode was echter niet dermate belangrijk, dat df titel aan dit werk er aan gewijd mocht worden. A. C. v. Kampen. H. A. Lunshof, „De stuurman van de Groene Leeuw", leven en be drijf van Michiel de Ruyter; ver schenen bij uitgeversmij. „Elsevier" te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3