HOLLANDS Verduister DAGBLAD VOOR Na negen jaar HEVIGE AANVALLEN OP BORNEO Vaste brandstoffen HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1853 Vlootbases gebombardeerd Benghazi heroverd Stoottroepen aan Oostfront in den aanval J Stuitende Engelsche luchtaanval op Nederlandsche bevolking T WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11712 VRIJDAG 30 JANUARI 1942 Belangrijke plaatsen op Oost Malakka bezet Cburchills motie van vertrouwen aangenomen Exrta bericht van het Duitsche opperbevel Duitschland strijdt voor Europa V. Britsche overdrijving Argeniijosch minister bij vliegtuigongeval gewond Geen vrees voor minder melk 1Fe£r 18.22 uur 15Feb Zondag geen voetbal Geldigheidsduur van brand' stofbonnen verlengd Redactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 ftjnen) Redactie en administratie DEN HHLDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier ooi de Pon tl au ak bedreigd. 45 vliegtuigen vernield. Koop vaardijschepen gezonken. TOKIO. 29 Jan. (DNB.) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt: „De luchtmacht der Japansche marine heeft op 26 en 27 Januari, na over de straat van Makassar, de Ceram- «ee, de Molukkenzee, de Floreszee !an de Bandazee te zijn gevlogen, talrijke aanvallen gedaan op be langrijke vijandelijke luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe, waarbij 45 vijandelijke toestellen werden neergeschoten of cp den grond vernield. Vier Japansche jachtvliegtuigen zijn tot dusverre niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, 'die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de etad geheel bezet, na de zuiverings actie in de omgeving te hebben vol tooid". Volgens te Batavia ontvangen be richten wordt thans ook de stad Pontianak aan de Westkust van Borneo bedreigd, daar de Japansche a troepen van Britschr-Noord-Borneo uit ver zijn doorgedrongen. Verder is Emmahaven (Padang) opnieuw pit de lucht aangevallen. Twee koopvaardijschepen wer- jllen getroffen. Men neemt in Ned.-Indië aan, dat Balikpapan en het district Kendari (Celebes) bezet zijn. Daar alle ver bindingen verbroken zijn is van geen van beide plaatsen eenig na der bericht binnengekomen. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft Donderdag medegedeeld, dat de Ja- Eansche luchtmacht de volledige eerschappij in de lucht heeft be vochten in de wateren rond Cele hes en in het Zuiden en Weeten der Molukken. In Burma hebben de naar Moelmein oprukkende Ja pansche troepen, den Oostelijken oever van de rivier Salwin bereikt waer hevige gevechten worden ge leverd. -r' SULTAN VAN JOHORE VERDWENEN. Britsche geheime dienst de hand in het spel? TOKIO, 29 Jan. (D.N.B. Naar Domei meldt, hebben Japansche troepen die langs de Oostkust op rukken, eenige belangrijke plaatsen Ingenomen en gistermiddag een fel- ten aanval ingezet op sterke vijan delijke formaties bij Jema Loeang, 80 K.M. ten Z. van Mersing. Naar van het front gemeld wordt, is Sultan Ibrahim van Johore se dert eenigen tijd spoorloos ver- dwnen. De sultan stond bekend als pro-Japansch. In weerwil van Brit- sche protesten heeft hij toegelaten dat in groote mate Japansch kapi taal in Johore belegd werd. Voorts wordt verklaard, dat de sultan Vooral den laatsten tijd voortdu rend door de Britsche militaire po litie in het oog werd gehouden. Naar de Britsche berichten dienst uit Bombay meldt, zou Singapore hebben bekend ge maakt, dat de,burgerbevolking bij wijze van voorzorg uit de kustgebieden van het eiland Singapore naar het tegenover liggende vasteland zal worden geëvacueerd, waar zij onderdak zal vinden in den staat Johore. Naar Domei meldt, heeft de Ja pansche colonne, die langs de spoorlijn Kloeang-Singapore naar het Z. optrekt, op 28 Jan. tijdens de snelle achtervolging van den vij and, een punt bereikt, dat 2 km. ten N. van Lananck en 50 km. van de Straat fen Johore verwijderd ligt. VAN DE OVERIGE FRONTEN. De Japansche opperbevelhebber heeft door radio Manilla de verde digers van de eilandvesting Corre- gidor tot overgave gevorderd. Te vens werd de bevolking der Phi- lippijnen door de radio opgeroepen tót samenwerking met de nieuwe regeering Vargas, tot opbouw des lands en tot het welzijn van het ge- heele volk. Japan zal het Tsjoengkingregime met alle middelen vernietigen, wan neer het geen principieele wijzi ging brengt in zijn tot dusver aan genomen houding, zoo heeft de min. pres. Tojo, in de Lagerhuiszitting van gisteren verklaard, toen de re geering geyraagd werd een stand punt, te bepalen ten aanzien van I de kwestie-Tsjoengking. ZIJN AFTREDEN ZOU TE VEEL VERWARRING BRENGEN. STOCKHOLM, 29 Jan. (DNB.) Het Lagerhuis heeft de motie van vertrouwen in de regeering-Chur- chill aangenomen met 464 stemmen tegen 1 stem. Voor de stemming bleek in de wandelgangen van het Lagerhuis, dat bij de vertegenwoordigers van alle partijen de meening over- heerschte, dat geen enkele partij of persoonlijkheid, gezien de tegen woordige gecompliceerde en onover zichtelijke situatie, Churchill van zijn" verantwoordelijkheid wilde ontlasten en bij een verwerping van de motie van vertrouwen genegen was in zijn plaats te treden. Algemeen was men er van over tuigd, dat het land bij een ten val brengen van Churchill op dit oogen blik in een zoo groote verwarring zou worden gebracht, dat daarvan de ernstigste gevolgen gevreesd zouden moeten worden. Onder deze omstandigheden zag men zijn heil in het demonstreeren van een zoo groot mogelijke eensgezindheid bij de stemming. Critlek niet gespaard! Naar Aftonbladet uit Londen meldt, heeft Churchill Woensdag in het Lagerhuis hevige critiek te hooren gekregen. De scherpste uit latingen waren afkomstig van den conservatief Sir John Wardlaw Milne, die in het bijzonder zijn on tevredenheid tot uiting bracht over de verdediging van Malakka. Hij ging zelfs zoover Churchill te be schuldigen van dictatorsmanieren en hem openlijk met den naam „ka lief" te bestempelen. Richards, lid der arbeiders partij vroeg, waarom Engeland nooit zijn voornemens uitvoert, waarom steeds een catastrophe ontstaat en waarom zooveel mislukt Heden, 30 Januari, Is het negen jaar geleden, dat Adolf Hitier en de Nat. Soc, Dnltsche Arbeiders-Partij de leiding van staat en volk ln Dultschland overnamen. Eensgezinder en geslotener dan ooit staat het Duitsche volk thans achter zijn Führer, vastbesloten den strijd om een gelukkige toekomst voor het Duitsche volk tot de eindoverwinning te voeren. (Atlantic-Holland). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Jan. (DNB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche en Italiaanscbe troepen hebben vanochtend vroeg Benghazi genomen. De Engelsche berichtendienst heeft in den loop van vandaag de open bare meening opmerkzaam ge maakt op de mogelijkheid, dat Benghazi verloren zou kunnen gaan. Er werd o.a. gezegd: „Het zou geen verbazing wekken, wan neer de stad in de eerstvolgende dagen in handen van den vijand zou vallen. Het verlies van Beng hazi, zoo werd in het bericht ver der gezegd, zou de Britten van een zeer nuttige haven berooven, die voor iederen verderen opmarsch der Britten van onschatbare waar de geweest zou zijn. Ook het in de buurt van deze stad liggende vlieg veld is een van de beste in Cyre- naica. Derhalve kan hei^ succes van de spilmogendheden bij haar te genaanval niet gekleineerd worden, zelfs wanneer de Britsche troepen met succes via den kustweg naar het Noorden teruggetrokken wor den. Hou op met dat gepraat. Toon meegevoel metterdaad. Giro 5553 WINTERHULP NEDERLAND. daaji GAAT o !;',eI g»oly— VERKENNING&AFDEELINGEN IN N.-AFRIKA ACTIEF. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Jan. Het opperbe vel der weermacht maakt bekend Op de Krim en in den Zuidelijken sector van het Oostelijk iront tengevolge van zware sneeuwjacht geringe gevechtsactie. Bij de in het weermachtsbericht van gisteren gemelde vernieti ging van een vijandelijke formatie aan de Zuidkust van de Krim vielen 840 gevangenen, 12 kanonnen alsmede 111 machinegeweren en granaatwerpers in handen der Duitsche en Roemeensche troe pen. Aan het Donetzfront hebben Duitsche en Slowaaksche for- ties plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Eigen tegen aanvallen hadden succes. In den middelsten sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden talrijke plaatsen na hevige gevechten ingenomen en een aantal kanonnen buitgemaakt. In den noorde lijken sector zette de vijand zijn aanvallen voort. De gevechten zijn voor een deel nog aan den gang. Ten Z.O. van het Ilmenmeer, aan het omsingelingsfront van Leningrad en aan het Duitsch— Finsche front in Lapland geslaagde acties van eigen stoottroe pen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben in het bijzonder in den centraien en den Noordelijken sector in de gevechten op den beganen grond ingegrepen. Talrijke Sovjet vliegtuigen werden in brand geworpen. In N.-Afrika levendige bedrijvigheid van verkenningsafdee- lingen in de Cyrenaica. Geslaagde luchtaanvallen waren gericht op Britsche autocolonnes, troepenconcentraties en benzinedepots in het N.-Afrikaansche kustgebied van Bengasi tot Marsa Matroeh. Bij aanvallen overdag en in den nacht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta, werden verscheidene geparkeerde vliegtuigen beschadigd. Britsche bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht tracht ten Münster aan te vallen, werden door den krachtigen afweet- verdreven en wierpen lukraak bommen in N.W.-Duitschland. De burgerbevolking had geringe verliezen. Op enkele plaatsen ontstond schade aan woonhuizen. Drie Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Helpt moeder en kind. Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST. Op Ierland slechts Ameri ka ansche reernten en geen 100.000 man! MADRID. 29 Jan. (D.N.B.) Naar uit New-York gemeld wordt zijn de naar Ierland gezonden A/nerikaan^ sche troepen niet opgeleide solda ten. Het zijn slechts geüniformeer de reeruten, die voorloopig nog geen gevechts waarde hebben. Omtrent de aankomst van deze Amérikaansche troepen op de sinds lang door de Noord-Ameri kanen in Noord-Ierland gebouwde steunpunten hetgeen aanleiding gaf aan het Reuterbureau om ter stond van „100.000 man met alle toebehooren, artillerie enz." te spre ken, schrijft de Berliner Lokal An- zeiger: Volgens Engelsche bereke ningen, die uit den tijd van het Britsche expeditieleger voor Frank rijk dateeren, heeft men voor 200.000 man minstens een scheeps- ruimte van 1.5 millioen ton noo- dig. En thans zou Engeland dus den Noord-Amerikanen ongeveer 750.000 ton ter beschikking gesteld hebben? Voorzichtig met getallen, mijnheer Churchill, besluit het blad! President Roosevelt heeft op de persconferentie in antwoord op een vraag naar het doel der Ameri- kaansche troepenlanding in Noord- Ierland, verklaard dat zes, acht of tien van dergelijke landingen in alle mogelijke gebieden ter wereld zijn ondernomen, maar weigerde bijzonderheden omtrent tijd en plaats hiervan mee te deelen. Toestel op terugreis van Rio neergestort Opzet, vraagt Ber lijn. BUENOS AIRES, 29 Jan. (D.N.B.) Naar hier verluidt, is het vliegtuig, waarmede de Argentijnsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Guinazu, met verscheidene leden van de Argentijnsche delegatie van Rio de Janeiro terugkeerde, geval len. Alle twaalf inzittenden zijn gered en alleen Guinazu was gewond. Hij had een kwetsuur aan de borst en is in het marinehospitaal van Rio opgenomen. Met groote deelneming heeft me» te Berlijn kennis genomen van het vliegongeluk, dat den Argentijn schen minister van Buitenlandsche Zaken Guinazu kort na zijn vertrek uit Rio de Janeiro bijna het leven had gekost. De nadere omstandig heden rechtvaardigen de vraag, of er achter dit ongeval nog iets meer moet worden gezocht. In dit ver band wijst men op het feit, dat pas anderhalf jaar geleden een van de felste tegenstanders van de poli tiek van Roosevelt, n.1. senator Lundin, op mysterieuze wijze bij een vliegongeluk het leven heeft verloren, 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Gis teravond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland ver schenen. Verscheidene plaatsen werden aangevallen. Terwijl de talrijke brisant- en Brandbommen op de meeste plaat sen slechts ohaanzienlijke materi- eele schade veroorzaakten, werd een stad in het Zuiden des lands bijzonder zwaar getroffen. Hier wer den door de Engelsche vliegers weer eens volkomen lukraak woonwijken in het centrum der stad aangeval len, waarbij natuurlijk bijna uit sluitend woonhuizen zwaar werden getroffen. Onder de burgerbevolking ont stonden vrij groote verliezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dnsver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden. Voorts worden nog twee perso nen vermist In een andere plaats werden en kele woonhuizen vernield. Van de bewoners worden nog twee perso nen vermist, die waarschijnlijk on der de puinhoopen liggen. Van bevoegde zijde wordf er de aandacht op gevestigd, dat het in de huidige omstandigheden is voor gekomen en ook in de naaste toe komst nog zal kunnen voorkomen, dat de melkhandel niet over een voldoende hoeveelheid gestandaar diseerde melk beschikt om aan consumenten, die in het bezit zijn van melkbonnen, de hoeveelheden melk af te leveren, welke deze da gelijks plegen te betrekken. Dit is uit den aard der zaak onvermijde lijk .en beteekent geenszins een tij delijke rantsoenverpiindering. De melkbonnen hebben immers een geldigheidsduur van vier weken, zoodat gedurende het verdere ver loop van dit tijdvak alle gelegen heid bestaat om hét op de bonnen verkrijgbare rantsoen alsnog in zijn geheel te ontvangen. BURGEMEESTER VAN KROMMENIE ONTSLAG VER LEEND. De Staatscourant bevat een be sluit van den Rijkscommissaris van 9 Januari j.1., waarbij aan J. Kalff ontslag is verleend als burgemees ter der gemeente Krommenie. Voorts is bij besluiten van den Rijkscommissaris van 19 Januari eervol ontslag verleend aan J. L. C. van der Heyden als burgemeester van de gemeente Denekamp en aan Mr. H. B. Tutein Nolthenius als burgemeester der gemeente Zalt- bomtnel, terwijl de benoeming van F. H. Wanninkhof tot burgemeester der gemeente Willemstad is inge trokken. Maan Maan op vanavond om onder 16.47 iq 7.49 V.M. tot morgenochtend N.M. 8 Febr Q 2? Feb L.K. 9.^4 uur EK Aanwijzing van nieuwe bon. nen voor dit stookseizoen niet uitgesloten. 'S-GRAVENHAGE, 29 Jan. Do Secr.-Gen. van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstof fen. Het feit, dat de laatst aange wezen bonnen „13 H.K." en „17 H.K." van de bonkaarten „J", „K" en „23 C.V." tot en met „28 C.V." van de bonkaart L zijn geldig ver klaard tot en met 30 April a.s., heeft, naar is gebleken, den indruk gewekt, dat voor het stookseizoen 19411942 geen nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen meer geldig zou den worden verklaard. De vermol ding van den datum 30 April 1942 beteekent evenwel slechts, dat op de thans geldig verklaarde bonnen tot 30 April 1942 brandstoffen mo gen worden gekocht, en dat deze bonnen na nien datum ongeldig zijn en niet meer voor het koopen van vaste brandstoffen mogen wor den gebruikt. Over de aanwijzing van nieuw© bonnen voor dit stookseizoen staat thans nog niets definitiefs vast. In verband hiermede zujlen omtrent deze aangelegenheid te zijner tijd nog nadere mededeelingen worden gepubliceerd. Ook hockey afgelast. 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Naar wij van het bestuur van den N.V.B. vernemen, zijn alle wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast. Ook het bestuur van den Ned. Hockey bond deelt ons mede, dat alle wedstrijden voor Zon dag a.s. uitgesteld zijn.' Bon voor generaioranthracdet en -turi voor de maand Febr. aangewezen. •s-GRAVENHAGE, 29 Jan. Ten gevolge v. d. weersomstandigheden zijn alle verbruikers nog niet in de gelegenheid geweest op de bon nen „05 H.K.", „06 H.K." en „07 H. K." van de bonkaarten J en K (voor haarden en kachels) en op de bonnen „12 C.V.", „13 CV.", „14 C.V.", „15 ,CV.", „16 C.V.", „17 C.V.n „18 CV.", „19 C.V." en „20 C.V." van de bonkaart L (voor centrale ver warming) en op den bon „07 K.F." van de kaarten M en N (voor kook* doeleinden) brandstoffen te betrek ken. In verband hiermede heeft de secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vastge steld, dat de geldigheidsduur van! deze bónnen, welke op 31- Jan. a.s. afloopt, verlengd wordt tot en met 30 April 1942. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Zon dag 1 Febr. 1942 tot en met Zater dag 28 Febr. 1942 de met de woor-< den „Generatoranthraciet, tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 K.G.) anthracietnoot- jes IV of V of 50-K.G. turfcokes, terwijl de met „Generatorturf, tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. De nieuwe bon voor het koopen van vaste brandstoffen voor kook- doeleinden zal nog nader worden bekend gemaakt De ie Amsterdam gehouden barnsteententoonstelling „Het Goud der Zee'', is Woensdag te 's-Gravenhage oificieel in het Mauritshuis ge opend. De Dnltsche president van de Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap, proL dr. Wehoisich, bezichtigt ln gezelschap van prol. dr. Th. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, het beroemde barnsteenschip. (Polygoon-Meijer). <8

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1