KLEIN JOURNAAL DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Stadsnieuws De zeevechter Piet Rensmaag heengegaan Hoe betaalt U RADIOPROGRAMMA Zaterdag 31 Januari 1942 Tweede blad Oudste lid van „Moed, Volharding, Zelfopoffering Den Haag laatste rustplaats Hellend vlak... Iets nieuws op schoenengebied Predikbeurten de luisterbijdrage voor de radio? Doe het over de giro, in vier of twee termijnen, of nog beter, ineens voor het geheele jaar. Het gironummer is: 400200 - Staatsbedrijf der P.T.T.-'i-Gravenhage. J Officieele Landbouwmededeelingen voor Noord-Holland Wg wisten, dat de tijding lederen dag zou kunnen komen. Wij wisten, dat daar in Den Haag, in de woning aan de Zus terstraat, de alleroudste Nieu- wediepsche zeeridder lag te sterven en dat elk oogenbük het einde meer naderde. Het einde van Piet Bensmaag, den zeevechter. En thans is dit einde er. Piet Bensmaag, de klassieke Oude Heldersche figuur is niet meer. Men zal hem niet meer vooruit zien schuiveien door de nauwe straatjes vaii Oud-Nieuwediep. Men zal z'n heroieke bolhoed niet meer zien opdoemen daar waar het zeeriddersras reilt en zeUt... Donderdagnacht half vier is er een einde aan dit 92-jarig leven gekomen. Bijzonderheden zijn ons, ais wij dit schrijven, nog niet bekend, doch wjj weten, dat dit einde een vredig einde ge weest is. Een rustig einde van een be wogen en roerig leven. Wij gaan in gedachten terug... Weer zitten wij in de woning van Rensmaag en hooren hem vertellen van datgene, wat daar eens klaar ge speeld werd op de Noordzee. De vreemde en zilte verhalen van de zen zeeridder, dezen vechter van het echte slag, die talloo. e schipbreuke lingen van den Razenden Bol haalde en tallooze malen z'n leven in de waagschaal stelde om mede-men- schen te redden van den verdrin kingsdood. Piet Rensmaag had een groote reputatie in den Ouden Helder. Hij was in zijn beste jaren een kerel van louter spieren en pezen. Ge hard, gestaald in den strijd op de Pannekoek en de Noorderhaaks, een reus in den kamp op leven en dood xnet de brekers buitengaats. Alle voorvaderen van Rensmaag, voorzoover dat is na te gaan, waren „geboren in de vlet". Zij bevoeren de zee, zooals de boer het land be ploegt. 't Hoorde bij hun leven, was daar ona; shceiddelijk van. Ook dus van Piet Rensmaag, en wiens be stemming d zee was toen hij 12 Juni 1850 het levenslicht in de Ar tilleriestraat aanschouwde. Hij werd een visscher en deed z'n geslacht geen schande aan. Integen deel, hij werd een dergenen met een puiken naam. Hij, Piet Rensmaag, werd van de ploeg blauwgetruide en zwart be-hoede Oude-Heldersche zee ridders de sterkste en onverschrok- kenste. Iemand, die het woord „vrees" niet kende. Die voor niets e.i niemendal stond. Een brok gra niet, onverslaanbaar in_ wat voor Wilde zee ook. Zoo gingen de jaren voorbij. Een eeuw verwisselde met een andere eeuw en in die jaren werden er vele schepen op de gronden voor Nieuwediep geslagen. Zooveel wa- Merkwaardig, zooals de mensch verandert in oorlogstijd, merkwaar dig, zooals z'n gewonotten verande ren en hoe hij zelfs de meest ver stokt principes prijsgeeft. Daaraan laboreert ook... ja ook de huismoeder. Althans: vele van hen. Zou een dergelijke vrouw voor 1940 besloten hebben haar goede geld te geven voor waardelooze prullaria, voor uitgesproken rommel en voor niets waard zijnde voorwer pen en producten? Geen sprake van! Dat is nu anders. Dagelijks aan schouwt met het vreemde feit dat de dames er geen been in zien om voor grof geld surrogaten te koo- pen, waarvan men feitelijk weet, dat ze nietswaa-dig zijn. Waarom ze dan gekocht worden...? Uitslui tend en alleen om te bezitten. Om te „hebben". Een enorme ontwikkeling is ont staan inzake de hebzuchtige instinc ten der menschen. Dingen, die men niet noodig heeft op het moment en ook in de toekomst nooit noodig Zal hebben worden gekocht alsof het de meest noodzakelijke levens behoeften zijn. Men slaat surrogaat schoenen, surrogaat-kousen, surro- gaat-visch, surrogaat-borstrokken, surrogaat-scheerzeep, surrogaat naaigaren, surrogaat-koffie, surro gaat-thee, surrogaat-vleeschblokjes... Surrogaat... ja wat al niet wordt de eens critische, doch thans door hebzuchtige impulsen gedreven huis vrouw niet in de handen gestopt on der schoone namen en aantrekkelijke leuzen. Waarom...? ~a, waarom! Uit angst voor het onbekende waarschijnlijk. Dat men goede surrogaten aan schaft (ook die zijn er, dat spreekt vanzelf) wie zal het onze huismoe ders kwalijk nemen. Dat men zich echter zoo vaak laat leenen voor rommel, die van nul en geener waarde is, dat is spijtig, temeer waar men z'n geld zoo goed voor andera doeleinden kan gebruiken. PIET RENSMAAG jFoto archief.) ren er, dat Piet Rensmaag het op geen stukken na onthouden kon. Hetgeen jammer was, omdat wij dikwijls bij hem waren en dan steeds weer moesten constateeren dat Piet de ouverture van de eene schipbreuk vastkoppelde aan de finale van een andere. Namen... data... bijzonder heden... ze waren allemaal tot een epos vermengd van groot zeeridder schap. We hebben hem goed gekend... Dikwijls hebben we met hem staan boomen op den dijk, waar hij, mooi en leelijk weer, altijd te vin den was. Piet met de bolhoed, z'n typisch schippersbaardje, dat zoo verdraaid vroolijk in den zilten Noordwester kon wapperen en dat meermalen den schilder Pinkhof inspireerde. Van „ophakken" hield Rensmaag niet. Hij vond het alles maar heel gewoon en merkte dikwijls op dat iedere Oude Heldersche in zijn plaats precies hetzelfde gedaan zou hebben. Hij was er een van de garde, van de beroemde oude garde, hg, met z'n besten vriend Hein Kuiper uit de Wachtstraat en Jaap Been, z'n buurman. Ze waren, en we schreven dat al eens eerder, reeds van de garde, toen ze er met een gammel stuk reddingvlet op uit moesten om het veege Ifl van in zee drijvende schipbreukelingen te redden en ze waren het later als lid van „Moed Volharding Zelfopoffering". Ze zijn het altijd gebleven: trouwe kame raden. Er zou over het leven van Rens maag een groot boek te schrijven zijn geweest. Hier en daar vertelt een welbekend zeeriddersvriend en -schrijver, de „consul honoris cau- sa" van de blauwe zeeridders, van hem. Gewaagt van de armoede en misère die in dit leven waren. Maar ook van de felle zeemans-heroiek. Men leest van een man, die nooit geweten heeft wat „vrees" is. Die, als op den Bol de „meneeren-met- wit-voor" aan kwamen daveren, kalm in z'n zware laarzen stapte, z'n zuidwester opzette, de trui glad trok en in de boot klom. En dan ging 't er op los. Aan de riemen met de maats. Het brullend zeebeest tegemoet, dat hen opving, de kaken razend in de boot beet en boot en bemanning dreigde te vermorzelen. Dan... als de orkaan over dat Intens kleine s'ukjo hout, dat „reddingboot" genoemd werd, vaagde, als een enkeie storm vogel schor-krijschend meevloog ging men naar het wrak of naar het schip. Een strijd op leven en dood, maar tevens een strijd, waarin Rensmaag altjjd overwinnaar is gebleven. Dat waren tyden... dat waren tochten... De vaders in den Ouden Hel der vertellen er nu nog van aan hun kinderen... Vier jaar geleden vertrok Piet Rensmaag naar Den Haag. We vonden dat jammer. Jammer, omdat Rensmaag bij Nieuwediep hoort. Omdat hg sfeer en karakter aan het oude stad leel gaf. Twee jaar geleden schreven wij nog: misschien komt hij nog eens terug... en wij weten dat, alt hg er is, zijn eerste stappen zullen zijn naar zijn dijk. Daar bg den Wind wijzer, bij zijn oude vrienden, zgn strijdmakkers van weleer. Daar bg den zingenden 'ind en de meeuwen. Bij de zee met den blik in de einde- looze blauwe verten. Daar hoorde Piet Rensmaag. Dat is zgn Rijk... Daar was hij Koning. Koning en Ridder tegelgk. 't Heeft niet zoo mogen zijn. Ouwe Piet Rensmaag heeft de zee niet meer gezien en is stil voor goed ingeslapen in Den. Haag. Maandag wordt hij weggeleid naar een stille plaats waar hg zal rusten voor eeuwig. Dan zal Nederland een groot zee ridder minder tellen. Naar wij vernemen zal de be grafenis plaatsvinden vanuit Zusterstraat 2 B, Maandagmid dag te 12 uur op de Alg. Be graafplaats te Den Haag. Gewijzigde omstandigheden leiden soms tot nieuwe vindingen en toe passingen. Een voorbeeld daarvan is het verven van schoenen, die, in ouaen staat, daardoor weder een geheel nieuwen indruk maken. Di verse fabrieken in Amsterdam en Den laa houden zich met deze nouveauté bezig, en thans is ook voor Den Helder de gelegenheid ge schapen om dit nieuwtje toe te passen. Waar dit kan geschieden en wat de kosten ervan zijn, leest men in de advertentierutriek van vandaag. BURGERLIJKE STAND t DEN HELDER. van 28 en 29 Januari 1942. Geboren: C. E. RanSmit (Z.). Overleden: C. Vlas (m.), 34 jaar. Gehuwd: A. C. Sikker en N. J. de Vlieger: D. Veenendaal en D. van Waardenburg; H. A. C. van der Meij en M. M. de Loos; J. Stark en W. C. de Loos; C. Krgns en J. C. Smits; J. Stappenbeld en A. van Dok. „BRENG MIJ NAAR AMSTERDAM TERUG". Drie minder je rige Amsterdamsche meisjes werden door de poltitie alhier aangehouden en naar de hoofdstad teruggebracht. POGING TOT INBRAAK. Een winkeleigenaar uit de Ko ningstraat gaf kennis dat 's nachts tijdens zijn afwezigheid gepoogd was in te breken. Er werd niets vermist. GESLAAGD. Bij het op 9 en 10 December 1941 te Alkmaar gehouden examen in het Boekhouden van de Nederlandsche Associatie voor Practijk examens slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Krijgsman. Genoemde heer was leerling van d» i heer J. Boon, lee- raar M.O., alhier. Geslaagd voor het examen Boek houden van de Nederlandsche Asso ciatie voor Practijkexamens de heer K. de Waard, Den Helder, leerling van den heer H. R. Kousbroek. ZONDAG 1 FEBRUARI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). Vm. 10.30 u., Mej. K. van Drimme- ,len. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 u. Oand. L. Blijdorp, van Schiedam. Nm. 4 u. Ds. Tollenaar. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.). V.m. 10.30 u., Ds. W. J. F. Meiners, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 4 u. de Heer J. Rebel Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 en n.m. 4 u. samenkomsten oensdag, n.m. 7.30 u., Bijbelkring. Vrijdagavond 7.30 u„ Zangdienst. N.m. 12.: 5 en 2.30 u. Zondagsschool. Evangelisatie (Palmstraat) Vjh 10.30 u., de Eerw. Heer J. J. Hoekendijk Jr. te Heemstede. Leger des Heils (Zaal Spoorstr. 7). V.m. 10 u. Heiligingsdienst. N.m. 7 u., Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. x. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. As. Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gemeente. JULIAN ADORP. V.m. 10.30 u., Ds. v. Wichen. Bij vorst in bovenzaal. HUISDUINEN. Geen dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, n.m. 2.30 u., Ds Kapteyn. St. Maarten, vjn. 10.30 u„ Ds. Kap- tein. Oudesluis, v.m. 10.30 u., Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Heerhugowaard, n.m. 2.30 u., Ds. De Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Oude Niedorp, v.m. 10.30 u., Ds. De Mooy. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Schoorl, v.m. '0 u„ Ds. Boeke. Vun. 11.15 uur Zondagsschool. Groet, zie Schoorl. Anna Paulowna, vjn. 10.15 u., Ds. Vorstman. OudkTspel, n.m. S u., Ds. NelL Noordscharwoude, geen dienst. Winkel, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, vun. 10.30 u„ de heer J. Kriitenburg, Proponent, Harlingen. Broek op Langendijk, n.m. 4.30 u„ Ds. Mr. J. A. Oosterbaan, van Barsingerhorn. Geref. Kerk. Kolhorn, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 •i„ Ds. Visch. Julianadorp, n.x 4.15 u., Cand, v. d. Vliet. Anna Paulowna, n.m. 4.15 u., Cand. L. Big dorp. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Cand. Bene der. Breezand. v.m. 10.30 en nm. 3.30 u„ de heer Boon. Schagerbrug, v.m, geen dienst. Het groote voordeel is, dat U dan aan het eind van dit jaar uw luister- vergunning voor 1943 thuis gezonden krijgt en dus niet naar een postin- richting behoeft te gaan om haar te halen. ZONDAG 1 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 900 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Weensch Philharmo- nisch Orkest (opn.). 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.40 Accordeon-Vereeniging „Door Vriendschap Vereenigd". 15.00 Radiotooneel. 15.45 „Das ist mein Wien", Radio-Potpourri. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Viola da gamba en clavecimbel. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Heinz Rühmann-Programma. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen binding met de studio beschikken. 20.15 Amu- voor de Radiocentrales die over een lijnver- sementsorkest, solist en „De Lichte Toets" (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 9.15 Vroegdienst. 10.15 Zondagmor gen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Cyclus: „Twijfel en Geloof (gr.pl.). 12,15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.20 De Melodisten en soliste. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over hun eigen werk. 14.20 Concertgebouworkest, solisten, Toonkunstkoor, Amsterdamsch A Cappellakoor „Bel Canto" en de Koninklijke Oratorium Vereeniging. ca. 14.55 Gramofoonmuziek. 15.15 Concertgebouw orkest en solisten. 16.00 Causerie: „De gobelin kunst van J. F. Semey". 16.15 Dansmuziek van 1650 tot heden. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Poëzie. 17.45 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Ramblers. 10.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 19.45 De spiegel van de week. 20.00 Zang met piano begeleiding (opn.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Arnhemsche Orkestvereeniging (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Gramofoon muziek. MAANDAG t FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Septetconcert. 13.40 Zang, Vrouwenkoor en strijkorkest (opn.). 14.00 Or kest Willy Eberle. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Fagot en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.00 Land- mans Lust. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Omroep-Symphonie-Orkest en solist (vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.25 Gramofoonmuziek. 20.45 Omroep- Symphonie-Orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcon cert. 10.40 Distributie-perikelen. 10.50 Cello en piano. 11.30 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Om roeporkest en gramofoonmuziek. 14.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.45 Voordracht. 16.00 Romancers en solist. 16.45 „Uit het land van de Inca's", muzikaal programma. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Zang met pianobegeleiding. 18.00 Amusementsorkest, solist en pianospel. 19.00 B.N.O.: Friesch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.20 Otto Hendriks en zyn orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Orgelconcert en zang. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Vroo- lUk programma (e.o.). 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avond wijding. n.m. 2.30 u., (in het gebouw) de heer F. van Roasum. Nieuwe Niedor,., v.m. 10 u., aamen komst (in de Ned. Herv. Kerk). Schagerbrug, Dinadagavond 8 uur, bijeenkomst der Chr. Jongeman- nenvereen. in het Evangeliaatie- gebouw. The Star of Hope Mlssion. Julianadorp, v.m. 10 u„ de heer A. d. Vriea, Den Helder. N.m. 7.30 u., de heer P. J. Ferneê, Den Helder. Vrije Evangelische Gemeente. Alkmaar (Doelenstraat 15), v.m. 10.15 n.m. 5 u., Ds. Ruijs. Maandagavond 7.30 u„ Vrouwen bond, St. Jacobetraat 22. Ter nadere toelichting van de ge- bruikelijke persberichten, welke in advertentievorm worden gepubli ceerd door de L.C.O.'s en P.I.C.A.'s is men vanwege de persdienst van het Departement van Landbouw en Visscherij overgegaan tot het doen plaatsen van een officieele door de Provinciale Voedselcommissarissen te verzorgen landbouwrubriek in de dag-, nieuws- en landbouwbladen. Het ligt in de bedoeling, deze ru briek genaamd „Officieele Land bouwmededeelingen" eens per week te doen plaatsen. In deze rubriek zullen worden opgenomen, toelichtingen op geno men maatregelen, herinneringen aan vervaldata, een korte vragen- rubriek, enz. in verband met bo demproductie en voedselvoorzie ning. Wat betreft het stellen van vragen wordt medegedeeld, dat de ze het liefst 2 weken vóór de plaat sing (schriftelijk) in het bezit moe ten zijn van den Persreferent van den Voedselcommissaris voor Noord-Holland, Kerkplein 13 te Alkmaar. De zuivere landbouw- en veeteelt- kundige mededeelingen zullen al leen met medewerking van de daar voor bevoegde instanties geplaatst worden. Aangezien deze „Officieele mede deelingen", welke dus regelmatig wekelijks zullen verschijnen, de landbouwers zeer ten goede zullen komen, wordt verwacht, dat van deze mededeelingen naast de ge bruikelijke persberichten, goede no ta zal worden genomen. Hnisslachting. Zooals reeds in een officieele pers publicatie is bekend gemaakt, moe ten particulieren hun varkens voor huisslachting bestemd, vóór 1 Fe bruari 1942 hebben laten slachten. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt. Varkens bestemd voor huisslachting, welke vóór dien datum niet zijn geslacht, moeten geleverd worden aan de Veehoude rij Centrale. Dit geldt niet voor in stellingen. In het algemeen kan er maar één varken voor huisslachtong geslacht worden. Rundvee-merken. Inden een rund gemerkt, inge volge de verplichte registratie zijn merk verliest, is de veehouder ver plicht hiervan onverwijld kennis te geven aan zijn Bureauhouder. Indien mogelijk moet het merk aan den merker ingeleverd worden. Stierk al veren. Na 1 Februari 1942 mogen er geen stierkalveren meer aangehouden worden, indien zij niet van een identiteitsbewijs zijn voorzien. Dit is niet van toepassing, in-t dien het stierkalf jonger dan één maand is en aangetoond kan wor den, dat schetsing binnen 5 dagen na de geboorte is aangevraagd. Met ingang van 1 Februari 1942 komen alleen die geleverde stier kalveren in mindering van de ver plichte levering, welke zijn voor zien van een identiteitsbewijs, of een verklaring, dat wegens het niet voldoen aan de eischen, geen iden titeitsbewijs kan worden uitgereikt. Schetsing van een ongeregistreerd stierkalf wordt thans alleen maar toegestaan, indien in de afgeloopen 2 jaar ook een zoodanig kalf van een identiteitsbewijs is voorzien. Is dit niet het geval, dan moet het kalf direct geleverd worden. Varkens. Na 1 Februari 1942 mogen er nog alleen fokzeugen op een fokvergun- ning en varkens beneden 40 kg. aanwezig zijn. Het aantal fokver- gunningen staat in verband met de toewijzing. Extra toewijzing rundveevoeder in zake aflevering 7 liter melk. Daar 45 der veehouders hun aanvrage onvolledig of foutief had den ingezonden, is in de verzending der bonnen vertraging ontstaan. De laatste toewijzingen zijn bin nen enkele dagen verzonden, terwijl 30 kg. per koe is toegewezen. Er zal echter nogmaals een extra toewijzing worden verstrekt. Veehouders, die hiervoor in aan merking wenschen te komen gelieve hiervoor schriftelijk een aanvraag in te dienen aan het Bureau van den Voedselcommissaris. Afdeeling Veevoederdistributie te Alkmaar (ook op de enveloppe dit adres) on der opgaaf van duidelijk adres, or ganisatienummer, aantal melk- en kalikoeien en bijzending der melk- briefjes van de periode 4 Januari t.m. 17 Januari 1942, waaruit moet blijken, dat in bedoelde periode minstens 4 Liter melk per koe en per dag moet zijn afgeleverd. Aanvragen die na 7 Februari a.s in ons bezit komen, of die foutief of onvolledig zijn. worden niet meer in behandeling genomen. De melkbriefjes worden gelijk met de toewijzingen teruggezonden. Vergeet vooral niet deze melk briefjes in te sluiten. Uitstel van levering en weide- contracten voor slachtschapen. Het blijkt, dat meerdere schapen houders in Noordholland nog niet bekend zijn met de regelingen, ge troffen voor de levering van slacht schapen. Allereerst is een maatregel ge troffen. waarbij een algemeene wij ziging wordt aangebracht in de le veringsdata van slachtschapen. De ze wijziging hangt nauw samen met de rubriek, waarin men een aAn- slag heeft ontvangen. Rubriek A. De uiterste leverings datum voor deze rubriek (schapen, geboren vóór 1941) is gewijzigd van 1 Januari 1942 in 1 September 1942. Rubriek B. De uiterste leverings datum voor deze rubriek (schapen, geboren in 1941) is gewijzigd van 1 Mei 1942 in: a. 1/4 op 15 September 1942. 1/4 op 15 October 1942. 1/4 op 15 November 1942. 1/4 op 15 December 1942 indien de leveringsplicht 4 of meer bedraagt b. Uiterlijk 15 November 1942, in dien de leveringsplicht minder dan 4 stuks bedraagt. Degene, die dus een aanslag in rubriek A (schapen, geboren vóór 1941) heeft ontvangen, heeft der halve tot September 1942 de tijd zijn leveringsplicht in orde te ma ken. Degene, die een aanslag in ru briek B (schapen, geboren in 1941) heeft ontvangen, kan zijn weide- schapen rustig laten loopen, daar de leveringsdata hiervoor eveneens zijn gewijzigd (zie hiervoor). Nauw in verband met de wijzi ging in de leveringsdata staat de regeling t.a.v. de weidecontracten voor schapen. Deze contracten ko men vrijwel overeen met de mest- contracten voor rundvee. De bedoeling met deze weide- contracten voor schapen is deze, dat alle schapen gecontracteerd moeten worden, waarvan een aan slag (hetzij in rubriek A en/of in rubriek B) is ontvangen en die door een andere schapenhouder gekocht en geweld worden. p deze wijze kan de leveringsplicht van dengene, die de aanslag heeft ontvangen in orde worden gemaal.t. Men wordt dus aangeraden, de regeling van een en ander niet te lang uit te stellen. Bij eventueele moeilijkheden prate men ook eens met zijn handelaar of anders met den Plaatselijken Bureauhouder. De weidecontracten dienen te worden aangevraagd bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord Holland, Afd. Schagen, Kerkplein 13 te Alkmaar. Een datum, waar vóór deze weidecontracten voor schapen dienen te worden aange vraagd, wordt niet gesteld. Veelevering. Per 1 December 1941', mochten de veehouders niet meer runderen bo ven 1 jaar in voorraad hebben, dan hun toewijzing bedroeg, vermeer derd met het aantal, welke op bij zondere wijze gedekt zijn door een bewijs, dat ze boventallig aange houden mogen worden, b.v. door een mest- of opzetcontract. een ex portcontract of een bewijs van uit gestelde levering. Zij die boven dit aantal nog z.g. vrije koeien in voor raad hadden, waren in overtreding. Thans wordt aan de hand van de inventarisatiegegevens van 16 De cémber 1941 nagegaan, bij welke veehouders dit het geval is geweest. Kunnen geen motieven worden aangevoerd, waaruit kan worden opgemaakt, dat de runderen boven de toewijzing in voorraad mochten worden gehouden, dan wordt de le veringsaanslag voor 1941 verhoogd met het aantal runderen, dat bij de inventarisatie van December 1941 te veel op het bedrijf aanwezig was, ook al zijn deze runderen nader hand verkocht of aan de N.V.C. ge leverd. met de bedoeling deze run deren op de levering van 1942 in mindering te brengen, dan zal toch de aanslab 1941 worden verhoogd en zal dit aantal alsnog op de leve ring 1941 moeten worden geleverd. Deze verhooging van den aanslag 1941 kan door betrokkenen binnen kort worden tegemoet gezien. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND, Het scheuren van grasland. De medewerking van de Neder landsche boeren is tot dusverre ten aanzien van het scheuren van gras land prachtig geweest. Er werd vrij willig een zeer groote oppervlakte ter scheuring opgegeven; thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100 in andere streken is dit ten gevolge van verschillende omstan digheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot me dewerking groot, in sommige ge vallen, en gelukkig behoort dit tot de uitzonderingen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aanwezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voed selvoorziening van de Nederland sche bevolking niet afhankelijk kan worden gelaten van dezen onwil; met de noodige gestrengheid zal hier dan ook tegen worden opge treden. Degenen, die wel vrijwillig opge ven, of zij, wien de scheurplicht werd opgelegd en die tot dusverre aan de belofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aange pakt. De Bodemproductiewet biedt de mogelijkheid deze gebruiksgerech- tigden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar; terwijl bovendien maatrege len kunnen worden genomen, waar bij de werkzaamheden op hunne kosten kunnen worden verricht of/en het gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. Eerstdaags zal met de controle worden aangevangen en bij in ge breke zijn zullen de noodige maat regelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen be lang in ernstige overweging gege ven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. DE REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. 4

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5