Mó tfcAbaatPicuió (UukeruneeAteb ió Stadsnieuws Nieuwe Niedorp heeft zijn ster Uitwisseling van landbouwjeugd Uit Alkmaar 4 Uit de natuur Hoe de vogels te helpen? Wandelsport Dc successen van JANS FIJNHEER Iüboorliogentroepen voor Engeland Bond van zangkoren in Noord-Hol'and RADIOPROGRAMMA - Thialf regeert. Er heerscht nood in de dierenwe reld! Alle wateren liggen dik bevro ren, en alsof dat nog niet voldoende is, heeft een di'- pak sneeuw de we reld warmpjes ingebakerd. Wanneer de menschenwereld al met allerlei moeilijkheden heeft te kampen, hoe zullen de dieren het dan nu wel heb ben? Hoe zullen de kleine haasjes, die in deze maanc in de open legers geboren worden, deze felle kou door komen, en dan nog met dit pak sneeuw? Veel dieren zijn wel op kou en winter ingeschoten. Ze schakelen om op 'n andere levenswijze en hou den een winterslaap, anderen brengen den winteh door in modder, onder bla deren, planken, weer anderen leggen winter oorrade aan. Mai.r die dat niet doen? In de eerste plaats de vogels Vogels in den winter. Veel vogels trekken in den herfst naar warmer streken. 'Zelfs bij het naderen van deze koudeperiode gaven heel veel vogels, die 't hier tot d^s- ver wel uitgehouden hadden, er de brui aan. Dat wegtrekken geschiedde zóó massaal, dat je willekeurig be gint te denken, dat ze deze geweldige kou hebften voelen aankomen. Zelfs scholeksters trokken in zwermen weg En de vogels, die ons desondanks trouw bleven? Kunnen we hen hel pen, en hoe, werd nie in deze winter dagen van verschillende kanten ge vraagd. Natuürlijk kunnen we hel pen; we móeten zelfs helpen, anders halen velen van onze gevederde vriendjes dezen winter niet door! De vraag is dus: 1 oe Wij menschen halen oorkleppen, wanten en dekens uit de kamfer, we trekken waterdicht schoeisel aan en wapenen ons op allerlei manieren tegen de kou, op min of meer vernuf tige manieren. Dót kunnen de vogels ook wel. Ze zetten de veeren uit, waardoor een beschermende luchtlaag om hen heen ontstaat. Zoo kunnen ze heel wat verdragen en best in den snijdenden Oostenwind op een tak zitten slapen, zonder dood te vriezen. Als hun maag maar vol is, want de kachel moet branden. En hier wringt de schoen, nu een sneeuwlaag alles heeft verstopt: zaden van onkruiden en andere planten, overwinterende insecten, kortom, alles wat van hun gading is, is onbereikbaar! Vogels kunnen nu eenmaal niet voor ren- diertje spelen. Het menu. En hier moeten wij dus helpen, al hebben ook wij onze distributie-moei lijkheden. We kunnen niet, als vroe ger, ballen vet op .a- gen, pinda-slin gers rijgen en halve cocosnoten op hangen. Maar wèl kunt ge op ver schillende, sneeuwvrij-geveegde plek jes in Uw tuin ne^ rstrooien wat er zooal van de etenstafel overblijft. En wanneer ge dit met beleid doet, en van een geheelen dag ook werkelijk Alles wat afvalt, verzamelt, dan valt het best mee wat ge de vriendjes ten slotte voor .kunt zetten! Kliekjes van de bordjes der kinderen, krabsels uit kookpannen, kruimels, misschien ook gebrokkelde broodkorstjes, fijnge snipperde kaaskorstjes, en zoo is er misschien wel meer. Ook heel fijn gesneden appelschillen en -klokhuizen gaan er grif in, vooral wanneer ze met overgebleven kliekjes vermengd worden. Rotte appel is een tractatie voor lijsters, roodborstjes en boom- klevertjes! En hebt ge een kanarie, verzuim dan nooit om, brj het schoon maken van de kooi, Alles wat nog in de voerbakjes aanwezig mocht zijn, mèt het zand van het vloertje, in een hoekje van Uw tuin neer tg strooien: daar zit nog heel wat eetbaars bij. Wenken. Ge zult er goed aan doen kliekjes e.d. voor het buiten zetten te war men, anders is het bijna onmiddellijk bevroren. Zet >p vaste tijden buiten, dan „weten" de vogels tenslotte, wanneer ze iets te wachten hebben en zitten de stamgasten op den duur al op u te wachten. Voeder niet, wan neer Ket nog sneeuwt. De vogels hou den zich dan voor het meerendeel schuil en de zaak sneeuwt dan onder. Welke vogels ge kunt verwachten, hangt van allerlei omstandigheden af, als de in uw tuin aanwezige beplan ting, de ligging van uw tuin, de voe derplaats zelf. Ge moet vooral letten op katten; een voertafel is daarom wel beter, en een overdekte voertafel is natuurlijk ideaal. De gewoonste verschijningen zijn musch en spreeuw. Nemen die naar uw zin wat te veel van het voer, dan moet ge ook 'n sneeuwvrij plaatsje omspannen met zwarte draden. Musch en spreeuw hebben - daar een geweldige angst voor, maar fijner volk trekt zich er niets van aan, zooals de meezen, roodborstjes, merels, winterkonin kjes, zanglijsters, vinkensoorten, heggemuschjes en anderen. Als uw tuin aan den rand van de stad ligt, en ook bij aanhoudende kou, komen daar nog by: kapmeeuw, zilver meeuw, kauwtje, bonte kraai, roek en houtduif. Er in het voorjaar neemt ge stellig doortrekkende zan gertjes waar! Verstrekken van water. Ge moet het te verstrekken voer niet zout maken. Dorst is een vree- selijk iets, wanneer hij niet gelescht kan worden. Sn >euw-etende mus- schen en spreeuwen hebben u al wel verteld hoe erg het kan ?"n. Het is dan ook bepaald een weldaad, wan neer ge kans ziet or de vogels water buiten te zetten. Zorg er in èlk geval voor, dat ze niet in het water kunnen bade 1, want dan is het geen weldaad meer. Ze bevrie zen dan onherroepelijk. Een ondiep schaaltje is dus bet beate. Wat het bevriezen betreft: een schaaltje, dat opde een of andere manier ver warmd is, is natuurlijk ideaal. In het algemeen is het bij enkele gra den vorst vorst voldoende wat sui ker in het water op te lossen; maar dat middel helpt bij 12 en meer graden onder nul al lang niet meer! Ge kunt dan het beste doen om gelijk met het verstrekken van win- tervoer ook wat warm water neer te zetten. 1 at bevriest niet zóó. snel, ge hebt dón de meeste vogels bij elkaar en ze hebben er dón ook het meeste aan! Hebt ge het er voor over, dan zoudt ge dit enkele malen per dag kunnen herhalen. De belooning. Dit kost wat moeite toegegeven! Maar ik geef u de stellige verzeke ring, dat de moeite, die ge nü neemt, rijkelijk zal worden beloond! Niet alleen wordt ge een plezierige stof- fage rijker van uw misschien be scheiden stadstuintje, maar ook doet ge later in het jaar zeker allerlei aangename ervaringen op. Hoorde ik niet begin Januari een koolmees zóó blijmoedig zingen of 't April was, terwijl het een graad of acht vroor en 't fijntjes sneeuwdg? Niet zoodra wordt het wat zach ter, of alle vogels zijn op slag alle narigheid vergeten. Nog vóór de ijsbanen sluiten, zingen de spreeu wen den dag vol, de koolmees ziege- zagt z'n vergenoegden roep, het roodborstje zingt z'n ragfijne liedje of is rikketikkend op jacht naar w;ntermuggen, die in ijle wolkjes boven de heesters dansen, de mus- schen doen aan koor-sjilpen en de merel stemt in deze maand al z'n weeke fluit en zingt in Februari al volop. En er is meer: als ge er een beetje aandacht voor hebt, ontdekt ge eiken dag iets nieuws! Zoudt ge daar niet wat moeite voor over hebben? J. K. S. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 39 Januari 1942. Bevallen A. G. Schilder—Klooster (z.); J. PuhlDienaar (z.). Overleden: C. Snoerwang (m.), 47 j. GESUAAGD. De heer J. J. Rietmulder, alhier, leerling van den heer S. E. Engel, alhier, slaagde voor het examen Boekhouden der Nederl. Associatie voor Practijkexamans. DIEFSTAL, Iemand uit de Wilhelminastraat deed aangifte, dat een slede gestolen was. NOG WAT TEGOED. Een persoon, die nog een aantal maanden gratir logies in „de houten lepel" tegoed had, werd door de politie naar P Ikmaar overgebracht. BALDADIGHEID. Een melkhandelaar deed aangifte, dat zijn driewielige bakfiets, terwijl hij even binnen was, waarschijnlijk door baldadige jongens was wegge reden en mede tengevolge van de gladheid omver was gegaan. Een hoeveelheid melk ging hierbij ver loren. Op de Zaterdag 24 Januari ge houden jaarvergadering van den Noordholl. Wandelsport Bond, te Zaandam, werd het wandelprogram ma voor 1942 vastgesteld, met als resultaat dat voo- dit jaar een tweetal wandeltochten zijn vastge steld voor onze stad. De opening van het seizoen vindt plaats op 22 Fe bruari a.s. me. wandeltochtéh in een viertal plaatsen in de provincie, waarbij ook Den Helder. In Juni vindt voor onze stad een tweede tocht plaats ter gelegenheid van het 2<je lustrum der wandelsportvereeni- ging „Dc Jutter". KoA$&at MEN ZIT NIET STIL. De winterperiode heeft wel een gedwongen rusttijd opgelegd aan diverse takken van sport. De ijs- en sneeuwsport viert hoogtij en een stilte heerscht op de. sportvelden, waar in_ den gewonen tijd de aan- moedigingskreten weerklonken van de honderden supporters. Ook de korfbal ligt geheel'stil; echter geen reden om in het K.V.H.-kamp bij de pakken neer te zitten. De in-door- training, de theorieavonden, voor spelers en adspiranten, houden het lichaam, maar ook het spelpeil in tact om, wanneer' d velden weer bespeelbaar zijn, met goeden moed de resteerende competitiewedtrijden te kunnen aanvangen. De eerste helft van de competitie heeft zich doen kennen door wed strijden van hoog peil voor de jonge vereer iging. Zonder uitzondering hebben de dames en heeren zich gegeven, met als resultaat: het eer- ke twaalftal No. 1 en het tweede waalftal No. 2 op de ranglijst; het laatste door het verliezen van een wedstrijd tegen de Zaan. Om de onder nge band te verster ken heeft het bestuur zorggedragen voor contactavonden, waarop men zich in het clubhuis kan vermaken en niet te vergeten door het instu- (Foto Kuiper-Grcot) Een en twintig bloemstukken drie boeken, een taart, een flesch advocaat, en zeven en dertig poststukkendat alles wachtte Jans Eijru heer toen ze, het flatteeren- de zwarffluweelen ijscostuum- met-de-wilte-nestels in den koffer, de schaatsen in de hoe zen, weer bij haar vader en moeder in Nieuwe Niedorp te rugkwam. .Zelfs had een Nieu we Niedorpelin'a zóóveel met Jans op, dat hij haar een ge deelte van zijnboierrant- soen afstond. En wie weet hoe hoog de vlammen van het Nie- dorpsche enthousiasme' alle cadeaux kwamen uit het dorp zelf nog niet waren opge laaid, wanneer en nu gaan "we gevaarlijk beeldspreken andere vlammen deze niet had den gedoofd. Een naar binnenbrandje was oorzaak dat de taart, door be middeling van Al te behulpza- me brandblusschers midden op straat terecht kwam, dat twin tig turnzusters, die een avond je zouden komen passeeren werden afgezegd en dat het ge zin Fijnheer plus de bloemen, Se boegen en de advocaat moesten worden ondergebracht in de keuken. En daar zitten wij nu ook en houden een na praatje over de successen van Jans op de schoonrybaan, de zen winter. Het is met haar gegaan zoo als dat met allen gaat die de verste schreden op het pad der eere hebben gezet: als de men- "chen er niet zooveel ophef rav hadden gemaakt, zou ze zelf heusch niet geweten hebben dat het zooveel bijzonders was. En daarom had ze natuurlijk ran nl die bloemen raar staan te kijken. Het is met dt> schoonrijsnort heel anders als bijvoorbeeld met de hardrijderij. Het ver stand komt met de jaren, want op een heel enkele uitzonde ring pa zijn de prominente schoonrijdsters hun eerste -engd reeds gepasseerd. Jans zelf. hoe wel ook vrij laat. in haar leven met de baanriiderii begonnen behoort met Mevr. Ttommelnar- Timmermnp (vroeger te Scha. gennog tot de jonge garde en heeft daarom non 'n sehoo- ne toekomst voor zich.. Het is toch geen kleinigheid Wat ze dit jaar heeft gepres teerd. in aanmerking genomen dat hef hof fiberde seizoen is. dat ze wedstrijden in groot ver hand rijdt: kampioene r/tn Ne derland, in de wedstrüdop voor paren samen met hgnr nnrt- ner Meeuwia vit Hoofddorp. ..En nu volgend ianr kam pioene van Nederland alleen „Tiaar hen ik nog niet aan toe." lacht Jans. die een groot e bewondering poor het kunnen van haar collega's hlHkf te hebben. .1'k heb heusch nog wei-wat, te leeren wat de tech niek aangaf". Het getuigt van zelfkennis deze uitspraak, inderdond heb ben ook de verslaggevers, die de wedstrijden -biiwoo-dep het eleggnfe ep soepele rilden vgp Mej. Fiinheer bewonderende, er on gewezen, dat de arootere technisch e vaardigheid en grggtere hnnnrnuline pen Mevr. Loggers-EoniPiies. die zaools men weet knmnioene der dg. mes werd voor de inry den do"rslg o heeft oen eren. Hoe dit zij: Nieuwe Niedorp is trotsch op zijn ster. die dc eer van het dorp heeft hooa- gehouden, en van wie zeker nog veel verwacht kan wor den! EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLO MA 1942. Het examen voor het Midden standsdiploma „Algemeene Han delskennis" wordt in 1942 afgeno men voor wat het schriftelijk ge deelte betreft op Woensdag, 22 April, en voor \^at het mondeling gedeelte aangaat, in de week van 15 Juni. De inschrijving sluit onherroepe lijk cp 28 Februari 1942. Aan dit examen kunnen deelne men: a. Zij, die op 1 Jan. van het examen jaar den leeftijd van 17 jaar heb ben bereikt; b. Diegenen, wien destijds dispen satie op deze bepaling is ver leend; c. Zij, die, hoewel nog geen 17 jaar oud, de bewijzen kunnen over leggen, dat zij na het behalen van het ULO-diplorna (A of B) nog gedurende ten minste één jaar het. dagonderwijs aan een handelsvervolgklas van een Ulo school met vrucht hebben' ge volgd; d. Zij, die, hoewel nog geen 17 jaar oud, in het bezit van een ÜLO- diploma, een officieele erkende cursus hebben gevolgd. Voor candidaten uit Noord-Hol lands Noorderkwartier, is het var belang te weten, dat te Schagen wordt geëxamineerd. Aanmeldingsformulieren (met examenvoorwaarden-eischen en extract-reglement) gratis verkrijg baar bij het Centraal Secretariaat voer het Middenstandsexamen. zijn werken „Chanson Slave", voor solo-viool en klein-orkest en van het Voorspel (voor groot or kest) van de operette „Intermezzo in Bohemenland". Dit laatste werk schrijft de heer Fluister in samen werking met den tekstdichter van „Florimont". den bekenden Lange- dijker auteur Jan van Alfen, die 't libretto verzorgt. EEN MOOI MUZIKAAL SUCCES! Van een Wesifrieschen com ponist. Op den tweeden auditie-middag der Nederlandschen Omroep zal op Woensdag 11 Febr. a.s. van 14.00— 16.30 uur in de concertzaal-studio B. te Hilversum van den jongen Westfrieschen componist Siem Pluister te Obdam de uitvoering plaats vinden van de volgende werken: I I: „Korte Adagio's", II: „Muziek voor strijkorkest, cia rinet en pauken". Eenigen tijd 'geleden werd van denzelfden componist, doch toen onder pseudoniem van Henk Swe- de, door den Nederlandschen Om roep een uitzending gegeven van deeren van voordracht en tooneel voor een feestavond. De gehouden acheidsrechtercuraus, uitgeschreven door den N.H.K.B., afdeeling van den N. K. B. boven het Y, heeft voor onze stad tot re sultaat gehad, dat een drietal hee ren in het bezit gesteld zijn van een diploma met bevoegdheid, voor den- Bond, uitgeschreven wedstrij den te leiden. TTet zijn de heeren H. Aberson, W. de Jong en R. Pieterse. Nederlandsche jongens en meisjes naar Duitschland en omgekeerd. De persdienst van den Ned. Land stand schrijft ons: Evenals in vroeger jaren geschied de door bemiddeling van de land bouworganisaties, wordt ook nu een mooie gelegenheid geboden voor boerenzoons en boerendochters tot uitwisseling met Duitschland en wel naar en van Oldenhurg, West- falen. Hannover. het Rijnland en het Weser-Emsgebied. Als eisch wordt slechts gesteld dat de jongelui goed gezond zijn, de meisjes minstens 17 en de jon gens minstens 19 jaar oud zijn. Na I'aschen omtreeks half April -za1 de uitwisseling plaats hebben Men «aat voor den tijd van één jaar waardoor er gelegenheid hestaai elkanders bedrijven goed te leeren kennen. De Nederlandscjie jongens of meisjes ruilen met de Duitsrhe van huis, dus wederzijdse!) wordt men geheel in het gezin opgenomen. Aanmeldingen worden' tot 10 Fe bruari 1942 aangenomen door den Nederlandschen Landstand, afd Landjeugd. Zeestraat 71b. Den Haag. Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegenheid om kennis te maken met de Duitsche bedrijven en standgenooten willen profitee ren. Spoedige aanmelding is daar om dringend gewensrht. AGRARISCH NIEUWS CONTRACTEN LAND- EN TUIN BOUWBEDRIJF N.-HOLLAND. Het hoofdbestuur van den Neder landschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zui velbedrijf heeft aan de werkgevers organisaties in het land en tuin bouwbedrijf in Noord-Holland me degedeeld, dat de bestaande roller tieve arbeidsovereenkomsten voor 1942—1943 niet ongewijzigd kunnen worden verlengd en dat in verhand daarmede de overeenkomsten moe ten worden opgezegd. Het betrefi om. de, landbouwcontracten in de districten Schagen en Texel en de tuinbouwcontrgcten in de districten Langedijk, Hoorn, De Streek, Castri- cum en Anna Paulowna. Abessijnsch leger ven 56400 man. STOCKHOLM, 31 Jan. (D.N.B.) Volgens berichten van het Egypti sche blad „Mokkatam" staan de F.ngelsche op het punt een Abes sijnsch leger van 56.000 man te vor men. dat de Australische troepen in Libyë moet aflossen. Naar „Bri- tish Official Press" mededeelt, had den de Engeischen tot Juni 1941 in Kenya reeds 39.000 man, in Oegan da 18.000 man. in Duitsc'n Oost-Afri- ka 18.000 man. in Noord Rhodesië 7000 man, in Nyassaland 9000 man en in Zandzibar 500 man Inboorlin gen troepen gerecruteerd, in totaal dus 91.500 man. In Zuid-Afrika om vat het inhoorlingenleger reeds ineer dan 35.000 man. Aan een uit kleurlingen bestaand „Coastel Artil- lery Corps" op Robben Island is, naar men verder verneemt, de be scherming van de haven van Kaap stad toevertrouwd. Volgens een be richt van de „Gotenhorgs Handels- en Scheepvaart blad" uit Londen zouden thans Zuid-Afrikaansche pi loten naar Burma worden gezonden LEVENSMIDDELENPABRIEK. Ieder der billioenen en nogmaals billioenen cellen, waaruit het blad werk van den plant bestaat, heeft haar functie ni°t alleen als adem halingsorgaan. dat het voor den opbouw noodige koolzuur opneemt en daarvoor zuurstof afscheidt," niet alleen ais kunstige inrichting om de temperatuurs- en spanningsver houdingen in evenwicht te houden, maar ook door het chlorophyllum (de groene bioad-verfstof) als che mische- en levensmiddelenfabriek. Iedere verfstofkorrel maakt gebruik van de energie der zonnestralen en producee.t met behulp daarvan uit koolzuur en water de meest waar devolle stoffen. Men is thans -eeds zoover, dat men kan waarnemen, hoe zich het binnenste van een chlorophyllumkorrel kristallen vor men. Zangersdag 1942 ie Venhui zen. De Zondagmiddag onder leiding van den heer P. J. Mink in „Cen traal" te Alkmaar gehouden alg. vergadering van den Bond van Zangkoren in Noc.rd Holland werd door een 12-tal afdeelingen bijge woond. De voorzitter opende de vergade ring met welkom. Het concours, dat te Noordscharwoude is gehou den, mocht er; ondanks de moei iijkheden, zijn. Ten aanzien van de aansluiting van stadstoren bij den bond, het geen niet vlot gaat. merkte de voor zitter op, dat hem op een concours van eenigen tijd geleden is geble ken, dat de plattelandskoren voor de stadskoren niet behoeven onder te doen. Integendeel: Schoorl's ge mengd koor behaalde daar 't hoog ste aantal punten. Er kunnen zich wat dat betreft, gerust meer stads koren bij ons aansluiten. De belangstelling van de autori teiten, waarover voorh'een wel eens geklaagd werd, zal nu grooter wor den. De belangstelling voor de zang be weegt zich in 't algemeen in stij genden lijn. De publieke belang stelling bij zanguitvoeringen is steeds goed. Aan hét jaarverslag van den sec retaris, den heer A. van Bergen, Zuidscharwoude, ontleenen wij dat de bond thans 17 leden telt. Het tedental der aangesloten vereeni- gingen neemt ook toe. De rekening vtCn den penning meester sloot op een totaal van f 199.45, met een voordeelig saldo van f 6817 (v. j f 25.10). De reke ning van den Zangersdag werd goedgekeurd op een totaal van f 339.33. Aan bijdrage van de leden vermeldde deze rekening een be drag van f 176.—. de bondskas had f 31.23 bijgedragen in het tekort De begrooting 1942 had een eind cijfer van f 21817 met een post voor onvoorzien van f 83.17. Aldus vastgesteld. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heeren P. J. Mink te Warmenhuizen en C. Balk te [lauwert met algemeene stemmen herkozen. „Kolhorn" te Kolhorn werd aan gewezen als lid van de kascomm'is- sie. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dé volgende jaarvergade ring weer te Alkmaar te houden Aan de orde kwam hierna de bepaling van-de plaats waar de zangersdaf zal worden gehouden. „Zang en Vriendschap" te Venhuizen stelde voor, de zangersdag in 1942 te Ven huizen te houden. Men kan koste loos over de benoodigde zalen be schikken. Tenslotte besloot men, zich tol het kerkbestuur te Venhuizen te richten met het verzoek of mer over het kerkgebouw de beschik king kan krijgen. Wanneer men te Venhuizen niet slaagt zal men zich met een andere vereeniging in ver binding stellen. DINSDAG S FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatja (opn.), 8.15 Gramofoonnilziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuws- berichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor .de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Sang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek, 10.45 Gramofoonmuziek. 11.10 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble „De Kwintslag". 12 00 Klaas van Beeck en z(Jn orkest. 12.40 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Voor de platteiandsjeugd. 13.15 Guitaarvoordracht en gramofoonmuziek. 13.45 Disco-Variètè. 14.30 „De Lichte Toets". 15.30 Cello met pianobege leiding. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Amabile- sextet. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Amabile-sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Het groote Omroeporkest en solist. 18.00 Voor de werkende vrouw. 18.15 Het groote Omroep orkest en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Ramblers en Jodelkwartet. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales* die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 20.45 Viool, cello en piano. 21.25 Zang met pianobegelei ding (opn.). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo foonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.00 Zie Hilversum 1. 8.00 Gramofoon muziek. 8.158.45 Zie Hilveisum J. 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Salonorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten. 13.05 Melodisten en solist. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", soliste en gramofoonmuziek. 15.30 Zonnestra len in ziekenhuizen. 16.00 Cyclus: „Het Lied" (met muzikale omlijsting). 16.30 Pianovoor dracht. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 BNO: Nieuws-, économische en beursberichten. 17.20 Romancers en soliste. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de NSB). 19.00 BNO: Cultureel allerlei. 19.10 BNO Nieuwsberichten. 19.20 Musette-orkest. 19.45 Nederland kent Uzelf. 20.00 Omroeporkest. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20 50 Gevarieerd programma (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toe lichting op het weermachtsbericht). 22.10 22.15 Avpndwijding. Geen glazen- en kapjesge- rammeL Niedorp's Gemengd Koor te Nieu we Niedorp stelde voor, in het ver volg het bedienen met consumptie tijdens het zingen op zangersdagen, hetgeen zeer hinderlijk is voor het publiek, niet anders dan tusschen de nummers of in de pauze toe te staan. De voorzitter merkte op, dat daar mede reeds rekening wordt gehou den, doch men kan er nogmaals de aandacht op vestigen, dat er stilte moet heerschen. Drie juryleden. Men besloot op voorstel van hst bestuur dit keer drie juryleden te benoemen. Uit een groslijst van 6 werden tot juryleden gekomen de heeren Jac. Bonset, Zandvoort, F. J. Roeske, Amsterdam en O. Koop te Overveen. In de rondvraag werd de wen- schelijkheid besproken, om na af loop van het concours in plaats van bal, iets anders te organiseeren. De heer Burgervroeg, of 't eere concert niet weer in eere hersteld kan worden. De voorzitter gevoelde daar wel voor. Wanneer plaatselijk niets kan worden georganiseerd in den vorm van een concert door een muziek- vereeniging, zal het eere-concert weer worden ingesteld. VERBETERD BERICHT. Met ingang van 1 Januari 1942 is ingesteld de Inspectie der Domei nen te Alkmaar, gevestigd in het Princenhof', St. Laurensstraat No. 3, omvattende het Domeinbe- heer van de gemeenten Abbekerk, Akersloot, Alkmaar, Anna Paulowna, Andijk, Avenhorn, Barsingerhorn. Beets, Bergen, Berk hout. Blokker, Bovenkarsnel, Cal- lantsoog, Egmond aan Zee, F.g- mond Binnen, Enkhuizen, Groote broek, Harenkarspel, Heerhugo- ivaard, Heiloo, Den Helder, Hens- broek, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, Koedijk, Langedijk, Lim- men, St. Maarten, Medemblik, Mid woud, Nihbixwoud, Nieuwe Nie dorp, Obdam, Opmeer, Opperdoes, Oterleek, Oude Niedorp, Oudendijk, Oudorp, Sint Pancras, Schagen, ^chellinkhout, Schermerhorn, Schoorl, Spanbroek, Sijbecarsnel, Texel, Twisk, Urk. Ursem, Ven huizen, Warmenhuizen, Wervers- hoof, Westwoud, Wieringen, Wie- ringerwaard, Winkel, Wognum, Wijdenes, Zuid- en Noord-Scher mer, Zwaag en Zijpe. WlETtlNGEN. VERKOOPING. Zaterdagavond werd in hotel Jurrien Lont te Den Oever ten overstaan van Notaris H. P. D. J. van der Speek Obreen verkocht 3 perceelen van de familie Hermans. Perceel 1: hoogste bod A. Keizer f 1090.—kooper C. Tijsen Mz. f 4800. Perceel 2: hoogste bod Jac. Bak ker Cz. f 2800.kooper dezelfde f 2801.—. Perceel 3: hoogste bod Gerb. Smid f 655.—, kooper J. Bakker Jzn Sr. f 668.—. HARDRIJDEN. De uitslag van de Vrijdag j.1. ge houden hardrijderij van de IJsclub „Voorwaarts" te Den Oever was: le prijs Jn. Kreijger. Hippo, 125; 2e prijs J. Manneveld, St. Maartens- vlotbrug, f 15.3p prijs Jan Kooij Pzn., Stroe, f 10.—; 4e prijs Nan Rot gans Elbzn., f5.—; 5e prijs Cor Terpstra Jzn., f2.50.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3