Eijzondere radio uitzending Het bedrijf in dienst van de volksgemeenschap Den Helder telt 25470 inwoners In 1941 vertrokken 2746 stadgenooten Boekbespreking SCHAGEN Alkmaar Waarheen met de biestmelk Bonnen in den ban De wereld in weinig woorden Propaganda-bijeeokomsten van bet N V.V. Ifaliaansch Weermachtbericht Ain el Gazala bereikt Maximumstraf wegens oplichting 1 Bevolking op 1 Januari 1941 Vermeerdering door: Vestiging in de gemeente Geboorten in de gemeente Geboorten elders, behoo rende tot deze gemeente Verminderd met hier geborenen, be- hoorende tot andere gemeenten M. V. M. V. Totaal 14930 13021 27951 987 995 156 148 107 93 16180 14257 2 2 Vermindering door: Vertrek 3016 i712 Overlijden te Den Helder70 48 Overlijden elders 59 63 16178 14255 16178 14255 Verminderd met te Den Helder over ledenen, elders woonachtig Bevolkingscijfer op 1 Januari 1941 Bevolkingsctffe: op 1 Januari 1942 Vermindering 1 Jan. '41—1 Jan. '42 Geboorten 1941 500 Overleden 1941 235 Geboorte-overschot 205 Vertrek 1941 4728 Vestiging 1941 1982 Vermindering door vertrek 2746 3145 1823 3 2 RIJWIEL GEVONDEN. Aan het Hoofdbureau van Politie werd een transoprtrijwiel gebracht, wat onbeheerd op den weg was aan getroffen. ZIJ WILDEN" BOOMEN OPZETTEN Tegen twee personen werd proces verbaal opgemaakt wegens het ple gen van diefstal ten nadeele van de Gemeente. De betrokkenen hadden enkele boomen r.tvreemd. ■Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, uitgave C. A. Spin en Zn., N,Z. Voorburgwal, Amsterdam. Wij ontvingen het nummer van 22 Januari, een winternummer, dat er gezellig uitziet en waarin de Jeugd veel variatie vindt. Tal van aardige illustraties verluchten de verhalen, de versjes en de artikelen. Er is heel wat stof voor het vullen van de vrije uurtjes. ANNA PAULOWNA. HARDRIJDEN VOOR VROUWEN. Zondagmiddag hield de IJsclub „Eendracht maakt macht" een hardrijderij voor vrouwen. Aan den wedstrijd namen zeven dames deel Na den eersten omloop, waarbij een „stilstaand rit", bleven dus reeds de vier prijswinsters over. Tusschen elke twee van hen volg den nu telkens twee ritten, zoodat een zuiveren uitslag werd verkre gen. Deze was: le prijs f 15, mej. T. Kooij van Wieringen, won 5 van de 6 ritten; 2e prijs f 10, mej. G. Wigbout van Wieringen, won 4 maal; 3e prijs f 5, mej. T. Walters van Wieringen, won 2 maal; 4e prijs f 2.50, mej. F. de Vries van Wieringerwaard won 1 maal. Bij afwezigheid van den heer V. Kaan, deelde .de heer H. Jonker Hz. de prijzen uit. Hij noemde den wedstrijd eensdeels een succes, omdat dezelfde rivalen van verle den jaar weer deejnamen en zorg- len voor eenige spannende ritten, doch anderdeels een teleurstelling vanwege het geringe aantal in schrijvingen. Spr. greep deze gele genheid aan om de spijt te betui gen van het bestuur, dat de natio nale kampioenschappen schoonrij- den hier niet verreden konden worden, omdat de voorgeschreven bannafmetingen niet befeikt kun nen worden. WIEPINGEN HARDRIJDERIJ. Uitslagen van de hardrijderij-wed strijden over 500 meter, georgani seerd door de IJsclub „Voorwaarts" te Den Oever. 1. Jn. Kreijger f 40.—, 2. Jn. Lont Elbz. f20.—, 3. E. Stubbe f iflf4. J. Manneveld, St. Maar- tensvlotbrug f5.—. AUTO GEKANTELD. Vrijdagmorgen is nabij den over weg te Oüdesluis de groote vracht auto van den heer A. Kapitein al hier, die met koeien op weg was naar Den Helder, door de bijzon dere omstandigheden waarin gere den moest worden, gekanteld en omgeslagen Wonder boven wonder mankeer de de bestuurder niets en kwam ook het vee er goed af. De koeien werden overgeladen in een anderen vrachtauto, de auto van den heer Kapitein stond weer vrij spoedig op de wielen. SCHAPEN ONDER DEN TREIN. Bij het ter perse Kaan van dit nummer, vernemen wij dat heden morgen vroeg de trein nabij de Bon kelaarsdijk door een koppel scha pen is gereden. Bijzonderheden ont- breken nog, ook konden wij nog geen officieele bevestiging van het bericht krijgen. 3142 1821 3142 1821 13036 12434 25470 27951 25470 2481 t Voor koeien en kalveren. Voor pannekoek of pap Onze lezers zullen zich herinne ren, hoe we enkele dagen geleden over dit onderwerp schreven naar aanleiding van een vonnis van den Economischen Rechter. Deze gaf daarbij den verdachte den raacf zich tot het Landbouwhuis te wenden in verband met de vraag, wat met de biestmelk moest geschieden. De verdachte van zijn kant meende, dat deze melk aan de menschelijke voeding ten goede kon komen en dat het zaak was, gezien het feit, dat de periode van het afkalven voor de deür staat, deze belangrijke kwestie spoedig onder oogen te zien. We weten niet of hij den raad, zich te wenden tot het Landbouw huis, heeft opgevolgd. Wij voor ons hebben het wel gedaan. Vte spraken daar over de aange legenheid met Ir. de Waal, direc teur van het Kaas- en Botercon- trölestation, die ze interessant ge noeg achtte om ze ter sprake te brengen in een vergadering der Zuivelcommissie, welke denzelfden dag werd gehouden. In deze com missie hebben verschillende zuivel- specialisten uit ons gewest zitting. De heeren bleken unaniem van meening, dat de biestmelk aan de kalveren ten goede behoort te komen. Over het algemeen is het zoo, dat op een boerderij meestal wel verscheiden kalve- ren zijn, zoodat de hoeveelheid biestmelk gemakkelijk zal kun nen worden vervoerd. Is er echter toch over, dan ge- bruike men de melk als koevoer. Ze is hiervoor uitstekend en de voe derpositie is waarlijk niet van zulk een aard, dat een weinig extra-voer als overbodig mag worden be schouwd. Tenslotte kan de melk worden gebruikt als menschelijk voedsel in den vorm van pap of pannekoeken. Voor boterbereiding werd de biest melk .echter minder geschikt ge acht, hiervoor dient ze niet in aan merking te komen en men was van oordeel, datt een landbouwer het ongeoorloofde karnen onvoldoende motiveert, zoo hij er zich op be roept biestmelk te hebben gebruikt, die toch nergens anders voor in aanmerking komt. Dit- laatste is- stellig wel het geval! VERTRAGING BIJ DE INRICH TING VAN DE EGMOND-KAMER IN HET MUSEUM. Doordat op het oogenblik tijde lijk de distributiedienst weer in het museumgebouw is onderge bracht, schijnt de opening van de Egmondkamer eenigszins te zullen worden vertraagd. Desnietemin hoopt men er mee gereed te ko men, alvorens de drukte van het vreemdelingenverkeer begint. WERKZAAMHEDEN AAN DE GROOTE KERK GAAN DOOR. De deur van de Groote Kerk, die langen tijd dag in dag uit open stond, pleegt tegenwoordig steeds dicht te zijn. Het ziet er naar uit. of er niet meer eewerkt wordt Maar dat is verbeelding. Het werk gaat door. De steenhouwers kun nen nog lang voort. Ze werken in afzonderlijke loodsen en zijn bezig met de blokken, die aanstonds een plaats zullen vinden- in het kolos sale Zuiderraam van het transept dat reeds is verwijderd. Van binnen worden de wanden van het mid denschip gebikt, zoodat ook hier bijna reeds alles prijkt in de warme kleuren van de oude bak Zonder moeilijkheden is een transportschip in een haven binnen- geloopen. Duitsche troepen worden ontscheept, waarna ook de la ding gelost wordt Dan kan de niet minder gevaarvolle terugvaart weer ondernomen worden. Orbis-Holland-P. K. Essig. steen. Het groote schot tusschen koor en transept in inmiddels ver wijderd, waardoor er diepte in het gerestaureerde gedeelte begint te komen erf de enorme afmetingen van het gebouw binnen te spre ken. Wat thans gebeuren kan, ge beurt! LANGEVUK. Nieuwe regeling ter voorzie ning van de steden. Aan de veilingen is door de Ned. Groenten en Fruit Centrale een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, t.a.v. de leveranties van kool en andere stapelproduc ten ten behoeve van het Bureau Groenten en Fruitvoorziening, dat dit bureau is belast met de leve ring van stapelproducten aan de Centrale Keukens'en aan derr han- •del in bepaalde gemeenten. Al eer der is door de Centr. medegedeeld, dat deze leverig prevalent is, waar op nogmaals de aandacht geves tigd wordt. Om een regelmatige voorzie ning voor het geheele land te bevorderen moet worden voor komen, dat wanneer een ge meente via het bureau Groen ten en Fruitvoorziening pro ducten ontvangt, daarnaast de handel in die gemeente ook nog eens zelfstandig inkoopt, anders wordt de' regeling met de betrokken gemeenten ver stoord en de voorziening in de overige gemeenten in gevaar gebracht. Daarom stelt de NGFC de vol gende regeling voor: De veiling verdSelt als normaal het voor de binnenlandsche markt bestemde gedeelte over de recht hebbende commissionnairs en gros siers met het verbod om te leve ren aan handelaren in gemeenten, die hun producten via het bureau Groenten en Fruitvoorziening .ont vangen. tenzij de betrokken com missionnairs of grossiers van erf namens het Bureau Groenten en Fruitvoorziening een opdracht tot levering van een dier gemeenten hebben ontvangen. De namen van de gemeenten, welke momenteel van groenten worden voorzien door het bovengenoemde bureau zijn de volgende: Almelo, Amsterdam. Arn hem, Baarn, Beverwijk Breda. Bussum, Delft, Enschede, Gouda, Groningen, Haarlem Den Helder. Helmond, Heerenveen. Hengelo, Hilversum. Hoogeveen, Hoogezand. Kampen. Leiden, Nijmegen, Rot terdam, Schiedam, Soest, Utrecht, Vlaardingen, Zeist. ZuJphen. Het is derhalve niet toege staan, dat koopers op de vei ling leveren aan handelaren in genoemde gemeenten, wan neer hun daartoe geen speciale opdracht is gegeven. Wanneer blijkt, dat koopers zich aan de gegeven voorschriften niet hou den, zullen zij van verdere toe wijzing worden uitgesloten. Den 'veilingen wordt verzocht, hun medewerking te willen verleenen. door middel van een controle op de verladingspapieren, opdat deze re geling juist wordt uitgevoerd. Tengevolge van deze nieuwe re geling is aan het op bonnen koo- pen door de handelaren een einde gekomen. Hiervoor zal geen ver gunning meer worden gegeven, zoodat alles weer over de veiling moet worden aangeboden en ge kocht. Er kwamen den laatsten tijd nog al eens klachten over de aflevering van de producten, welke niet ge heel aan de eischen voldeed. Dat er wel eens een „koude" kool doorloopt, -kan er nog voor door. maar voor het overige dienen ile producten toch aan de eischen te voldoen. Men moet de kool niet rommelig afleveren. HET LABORATORIUM VOOR BLOEMBOLLENONDERZOEK TE LISSE. De voorlichting van onze land bouwers en tuinders wordt uitste kend verzorgd, ingewijden weten dat sinds lang. Zij kent velerlei scholen, de instellingen van de Di rectie van den Landbouw als het consulenten vorps, de proefstations enz. en zij profiteert als het ware dagelijks van de resultaten der we tenschap in haar' practische toepas sing. Maar al dit uitnemende werk verdient toch een veel ruimer be kendheid en daarom heeft de af- deeling „Land en Volk" van den Nederlandschen Omroep in samen werking met het Departement van Landbouw een reeks uitzendingen in bewerking genomen, waarin tel kenmale een bepaald onderdeel der voorlichting terzakekundig behan deld wordt. -Deze keer vragen wij U oor voor de bloembollen en brengen wij een- bezoek aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. De directeur, professor van Slochteren. vertelt aan onzen reporter uitvoerig, wat in het aan zijn leiding toever trouwde instituut ten behoeve van het zoo typisch Nederlandsche bol- lenbedrijf wordt gedaan, hoe men daar met de meest verfijnde midde len der techniek de natuur als het ware haar banen wijst om steeds gezonder en steeds mooeier bloemen voort te brengen; bloemen, die Hol lands naam over den aardbodem tot een synoniem van kleur en fleur gemaakt hebben. Deze uitzending vindt plaats op Woensdag 12 Februari van 13.00— 13.15 uur over den zender Hilver sum I. Amerikaansche reservisten opge roepen. Volgens RadSo New-York heeft president Roosevelt de mobi lisatie gelast van de reservisten van het Amerikaansche leger, die nog niet zijn opgeroepen. Deze mobilisatie geldt tot een half jaar na den oorlog. Modeprobleem in de V.S. Volgens een bericht van United Press uit Kansas City heeft een aansporing der Amerikaansche autoriteiten om in het belang van de oorlogvoering beperking te brengen in de veler lei scheppingen op het gebied der damesihode en slechts donkere kleeding te dragen, in geheel Ame rika vojgens alle deskundigen somber pessimisme doen ontstaan Derhalve sporen thans de modedes- kundigen, die een congres te Kan sas City houden, de mannen aan, de goede stemming van hun vrou wen te bevorderen door het koo- pen van mooie, vroolijke kleeding. Epedemie in Iran. Naar uit Bag dad wor^t gemeld is in het door Engeland bezette gedeelte van Iran, met name in Kermandsjah 'n ernstige typhus- en pokkenepide mie uitgebroken. De Iraansche re geering heeft reizen naar en uit dit gebied verboden. Wolvenplaag in Spanje. In de omgeving van Almaden hebben zich als gevolg van de hevige koude wolven vertoond, die groote schade onder het vee hebben aangericht. Tot dusver heeft men vier wolven kunnen neerleggen, Andere berich ten over een wolvenplaag komen uit Mora de Toledo, waar eveneens het vee door wolven is aangevallen De bevolking heeft in de geheele streek drijfjachten op touw gezet. Britsche post verloren gegaan. Uit Londea wordt gemeld: de Brit sche postmaster generaal deelt me de, dat een reeks voof overzee be stemde postzendingen door vijande lijke acties is verloren gegaan. In hoofdzaak waren dit postpaketten uit midden- en Noord Amerika, ver zonden tusschen 11 en 17 Se-ptem ber en susschen 20 en 26 Novem her. Ook 'n depl der luchtpostzen dingen tusschen 6 en 14 December uit Engeland naar Gibraltar hebben GEEN KOEHANDEL OM DEN AR BEID MEER, HET BEDRIJF HET TWEEDE THUIS VAN BEN ARBEIDER. 's-GRAVENHAGE,* 7 Febr. - Door het N.V.V. zijn hedenmorgen in het Odeontheater aan de Heeren gracht in Den Haag en in de Stads gehoorzaal te Leiden propaganda- hijeenkomsten gehouden door het N.V.VV. voor directies van bedrij ven en bedrijfsleiders in Zuid-Hol land. De gevolmachtigde van den rijks- lommissaris voor de provincie Zuid Holland, dr. E. A. Schwebel, hield een rede, getiteld „Algemeone so ciale aangelegenheden in de be drijven"^, Spr. schetste in groote trekken de positie der arbeiders tijdens het liberale stelsel en kwam tot de con clusies, dat de vakvereenigingen en kartels tenslotte als doodsvijanden tegenover elkaar stonden. Groote werkloosheid ontstond. De mensche lijke persoonlijkheid verloor daar door haar inhoud en de methode om deze werkloozen door steun in het leven te houden, kon slechts hun menschelijke waardigheid ver lagen. Het probleem dat wij thans dan ook hebben op te lossen, be staat uit een inschakeling in en een terugkeer van de massa tot de volksgemeenchap. Spr. beschreef het ontstaan en de groei van de echte volksgemeen schap in Duitchland na de machts overname der nationaal-socialisten Wij hebben, aldus spreker, als eer ste de gedachten van de massa overwonnen. Ieder is bij ons in dp eerste plaats dienaar van zijn volk De' geweldige krachten, die in deze nationale heropstanding tot werk zaamheid kwamen, heeft hier on der meer cfr. Krekel naar waarde geschat, toen hij daaruit de con clusie trok, dat zij het Duitsche volk totv groote prestaties in staat zouden stellen. De taak van het Duitsche arbeids front nu bestaat hierin, den neer slag onzer oorlogservaring te bren gen in de bedrijven. Ieder bedrijf moet zich voelen als een dienend orgaan van de volksgemeenschap en ieder lid van dit bedrijf, hetzij werkgever of werknemer, evenzoo. Hierdoor verliest niemand zijn per soonlijkheid, de bedrijfsleider is de officier en de arbeider degene, die hem volgt. Echter niet in den geest van een verhouding van heer scher tot knecht Het materieele belang wordt niet ten achter gesteld, maar de indu strie heeft als eerste een dienende tahk. Niet langer is zij doel in zich zelf. Het' bedrijfsleven krijgt dan ook zijn opdrachten van de volks gemeenschap en daardoor was het ons mogelijk de werkloosheid van ongeveer zeven millioen arbeiders in Duitschland in korten tijd te overwinnen. De heer Van Kampen van het N.V.V. (de heer Woudenberg was wegens familieomstandigheden Ver hinderd), zeide, dat thans de een heid der georganiseerde arbeiders thans vrijwel tot stand is gekomen. Het N.V.V. heeft zeer veel kunnen bereiken, o.a. door het bewerkstel ligen van loonsverhoogingen, ver betering van de positie van den landarbeider, betere regelingen voor ziekte en invaliditeit, werk loosheidsverzekering en dezer da gen nog door het afsluiten van een overeenkomst met h§t Duitsche arbeidsfront, waardoor het N.V.V. de zorg op zich neemt voor de 140.000 Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken. Het zou onjuist zijn de taak v^n het N.V.V. echter alleen te zien in materieelen zin. De andere opgave, die het N.V.V. heeft, namelijk te worden tot een organisatie die alle Nederlandsche werkers omvat, is een revolutionaire opgave. Zij heeft aan het N.V.V. een an dere doelstelling, een ander funda ment gegeven. De arbeid zal het eenige economische fundament zijn waarop de volkeren van Europa hun welvaart en hun toekomst zul len kunnen opbouwen. Wij zijn thans bezig met de afsluiting van het tijdvak van den egccentrischen mensch en met den opbouw van een gemeenschap, waarin de vraag overheerscht: „Zijt ge socialist of materialist"? Als economische basis van de ge meenschap beschouwen wij het be drijf, en tevens als de eenheid, waarin de nieuwe geest moet wor den aangekweekt. In het bedrijf mag geen kloof zijn tusschen lei ding en werkers, maar evenmin een grauwe gelijkheid. De leider van het bedrijf moet zijn de eerste en beste arbeider daarvan. Het is de taak van het N.V.V. het bedrijf zijn taak te toonen als schakel in de volksgemeenschap. De historie stelt ook ons volk voor een groote opgave. Met de arbeidsvreugde en den scheeppingsdrang die den Ger- maanschen mensch eigen zijn. zul len wij die ook kunnen vervullen. Wanneer wij den Nederlandschen arbeider weer zelfbewust maken en zijn bedrijf maken tot zijn tweedè tehuis. Wanneer wij het gemeen schapsbesef in ons volk kunnen wekken en den arbeider weer be wust kunnen maken van zijn waar de vóór' de gemeenschap, dan zal het wordende Europa zijn van ar beid en arbeidsplicht, waarin het recht niet wordt verworven door middel van een koehandel, maar waarin het recht verankerd zal liggen in het geweten der volksge meenschap. haar plaats van bestemming niet bereikt. Naar betere tijden! De staat van oorlog in de provincies Udine, Goerz, Triest en Pola is opgeheven. Hij blijft bestaan in de kuststrook en op de eilanden van de Adriati- sche zee. Weer Portugeesche troepen naar de Azoren. Met het Portugeesche s.s. Lima is een nieuw troepencontin gent naar Azoren vertrokken om de garnizoenen aldaar te versterken. Doodstraf op desertie in de Ver. St. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt een decreet endertéekend, waarbij op desertie uit leger en vloot de doodstraf gesteld wordt. Nieuwe Turksche ambassadeur in Londen. Tot Turksch ambassa deur te Londen is benoemd de af gevaardigde Raoef Orbay. Ruusjtu Aras, die tot dusverre deze functie bekleedde, is gepensienneerd. Vrijwillige giften voor Japansche weermacht. Bij de besprekingen in de begrootingscommissie der Ja pansche Kamer is gebleken, dat le ger en vloot sedert het uitbreken van het conflict in China vrijwil lige giften tot een totaal bedrag van 350 millioen jen hebben ont vangen. Zij kenden daardoor groote hoeveelheden extra materiaal koo- pen. Zoo kon 't leger zich uit die giften 800 vliegtuigen, 200 pantser wagens. 350 stukken luchtdoelge schut, 900 zware machinegeweren en veel ander oorlogstuig aanschaf fen. OASE DZJALO BEZET. Britsche oorlogsschepen op Malta getroffen. He Italiaansche weern^achtsbe- richt van Zaterdag meldde dat vooruitgeschoven eenheden Vrijdag Ain el'Gazala bereikten. In de Li- bysche Sahara werd de oase Ozjalo weer bezet. Het weermachtbericht van Zen dag luidt: Aan het front in Cyrenaica be drijvigheid van verkenningsgroe pen. In het gebied van Tobroek, Badia en Massa-Matroeh hebben Duitsche luchtstrijdkrachten con centraties van voertuigen, kampe menten en opslagplaatsen hevig bestookt met bommen en machine geweervuur. Zij troffen troepen, vernielden materiaal en deden tal rijke branden uitbreken. Bij een Engelschen luchtaanval op Syrte zijn zes slachtoffers gevallen; er is lichte schade aangericht. Bij hevige aanvallen, overdag en des nachts op Malta ondernomen, hebben afdeelingen vliegtuigen der spilmogendheden vliegvelden en vlootbases bestookt; een duikboot, getroffen door bommen van het zwaarste kaliber, door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen, is zeker vernietigd; een kruiser is getrcffen. Tijdens gevechten boven het eiland zijn drie Bristol-Blenheims door Duitsche jagers neergeschoten. Bij den aanval, op 4 Febr. op Pa- lermo gedaan, is een derde vijan delijke bommenwerper bij Palazzo Adriano neergestort. Een onzer convooien werd in den afgelocpen nacht door torpedovlieg tuigen aangevallen. Het schoot er een neer en vervolgde onbeschadigd zijn weg. Kellner bedroog vrouw op schandelijke wijze. De rechtbank te Zutphen heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 23-jarigen kellner uit Delft, die een vrouw uit Steen deren ou schandelijke wijze had op gelicht. Hij had haar bewogen ot af gifte van een bedrag van f 400 en van eenige kleedingstukken door haar te vertellen, dat haar man, omtrent wiens lot zij in bnzekerheid verkeerde, nog leefde en bij hem huisvesting genoot. Hij beloofde haar verder voor hem te zullen zorgen, totdat de omstandigheden het zouden toelaten dat de man weerknaar huis kon Kaan. Later was haar gebleken, dat het heele ver haal gelogen was en dat haar man reeds overleden was. Ter zitting werd de verdachte zoowel door den president als door den officier van justitie op het intens gemeene van zijn daad gewezen. Gisteren veroor deelde derechtbank hem, conform ,den eisch, tot de maximumstraf: drie- jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3