SABOTAGE Stadsnieuws Toenemende criminaliteit en KLEIN JOURNAAL Open brief Woningen voor Zaferdag 21 Februari 1942 het geneesmiddel Geeft onze jongens een doell Spoedig ingrijpen noodzakelijk. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Gewogen en te licht bevonden aaji Coen Bot Winterhulp" vraagt Uw aandacht Heldersche vluchtelingen Predikbeurten Ervaringen van de W.A. in Den Haag In ons nummer van gisteren heeft men verscheidene berichten kunnen lezen, waarin naar voren kwam een toename der criminaliteit in onze Stad. Het bleek in deze berichten, dat voornamelijk door een deel der jeugd momenteel opgetreden wordt op een wijze, die ten scherpste af te keuren Is en waartegen het noodzakelijk is dat zoo snel mogelijk met hand en tand ingegaan wordt. Er gaat welhaast geen dag voorbij of men leest in de verslagen van de Alkmaarsche Rechtbank, dat een of meerdere personen, voornamelijk Jeugdigen, ter verantwoording zijn geroepen. Fietsendiefstallen... inslui pingen... vernieling ...zwarte han del... kruimel, en grootere diefstal len... het is steeds hetzelfde, weiriig- verheffende, beeld dat er opgehangen Wordt. Inderdaad blijkt er iets in Den Helder niet in orde te zijn. Inderdaad moet men constateeren, dat zoowel de misdadigheid, als het vandalisfe weer hand over hand aan het toe nemen zijn en dat het de hoogste tijd is, dat daartegen krachtig opge treden wordt, wil men voorkomen, dat het zwakke deel der jeugd nog dieper wegzakt in de poel der kleine misdaad en dat de reputatie van onze stad in nog ernstiger mate aangetast wordt. Of het dan zóó erg is...? Inderdaad, het i s zoo erg. Nog in de krant van gisteren heeft men kun nen lezen hoe enkele Heldersche jon gens er doodgemoedereerd op uitge trokken zijn om te rooven. Dat is niet een voorbeeld. Het is een voor beeld uit tientallen. Oorzaak? Hoe dat komt? De oorzaak Iflkt ons niet ver te zoteken. Goeddeels door de eva cuatie is, wjj schreven het reeds, de band van het gezin verbro ken, althans in belangrijke mate losser gemaakt. Daardoor ls de mogelijkheid geschapen, dat de zwakke broeders op „pad" gaan teneinde zich te verrijken op een f wjjze, waaraan men vroeger niet gedacht zou hebben. Geen betere toetssteen voor de toenemende criminaliteit in Den Helder dan de Alkmaarsche Recht bank. Daar komt verreweg het grootste deel der affaire'» voor den rechter en blijkt, dat er iets mankeert in de Heldersche sa menleving. Ingrijpen noodzakelijk. Het heeft geen zin alleen deze feiten te constateeren en vast te «tellen, dat er iets gedaan dient te worden. Integendeel, hier dient ingegrepen te worden en dat wel zoo spoedig mogelijk. Slechts dón bestaat de mogelijkheid, dat een dajn opgewor pen wordt tegen deze criminaliteit bij de jeugd. Hoe...? Er zijn vele manieren. Een ervan ls dat er een band ontstaat tusschen politie en ouders. Een dergelijk con tact kan heilzame gevolgen hebben en zeker zal men er de vruchten van plukken. Onze politie zal men ln Dezer dagen in een der grootste Haarlemmer koffie-surrogaat-alag- room, ijs- en slatjespaleizen vertoe vend en middelerwijl het gaan en komen van de binnenkomenden en vertrekkenden gadeslaand, consta teerden wij het merkwaardige feit, dat letterlijk iedere vertegenwoor digster van de vrouwelijke kunne even op de (gratis) weegschaal stapte teneinde het gewicht te be palen. tfraar het toeval wilde, dat we slechts op luttele meters van het apparaat verwijderd zaten, moch- tt we gedurende een half uur een 40-tal commentaren vernemen, die na de vaststelling van het aantal kilogrammen en ponden gegeven werden. Zij bleker allen eensluidend te zjjn: „Gut... al weer een pond min der... 't houdt maar niet op." En dan een gezicht van ,,'t zijn me toch tijden, tegenwoordig." Merkwaardig... hoogst merkwaar dig. Nog geen 18 maanden geleden stelde iedere dame er de hoogste eer in zooveel mogelijk aan de slanke lijn te offeren, i dere kilo, ieder pond gewichtsafname was een bron van opperste Teugde, en middels tal van bekende en nog meer onbe kende preparaten poogde men het gewicht zooveel mogelijk te mini- seeren. Nu wordt het gewicht geredu ceerd en ...klaagt men. O heilige inconsekwentie... Uw naam is vrouw... In aansluiting op het vorenstaan de het volgende: mijn oud-tante heeft sedert 45 jaar gelaboreerd aan maagkwalen Iedere soort voedsel was haar te „zwaar", of „te vet Niets kon tante verdragen. Vandaag den dag verteert zij bruine boonen, capucijnera, hutspot en haché^ raapmaaltijden en/ensin de maand kaantjes alsof haar maag_wan y is. En er wordt geen klacht meer van maagstoorniasen gehoord. Of de tijden ook veranderen, beste lezers. dezen, men behoeft er niet aan te twijfelen, zeker bereid vinden. Haal ze van de straat! Daarnaast mogen wij wijzen op de vele gelegenheden die onze stad biedt, om de jeugd binnenshuis te houden. In de eerste plaats hebben wi) hier onze Centrale Werkplaats, een ideale inrichting voor jongens, die de school verlaten hebben, om zich verder te bekwarfien in een vak. Indien er een instantie is, die be reid blijkt hier praktisch te helpen dan is het wel het college van B. en W. Dit college stelt vergaderzaaltjes beschikbaar aan opkomende ver- eenigingen, maakt de sportvelden in orde, kortom, het stimuleert waar het dit kan doen het Jeugdleven in zijn gezonden vorm. Wij weten dat dit college ook hoopt dat het school voetbal-tournooi dit jaar weer voortgang zal hebben en kunnen deze wensch alleen maar warm onderschrijven. Wrj hebben onze avondscholen, onze vak-cursussen aan de Am bachtsschool. Er zijn tal van particuliere cursus sen, kortom, gelegenheid te over om iets anders te doen dan straat-fla- neeren, slenteren door de Spoor straat en daaromtrent, lanterfanten bij de hoeken enzoovoorts. Wij wijzen op de gymnastiekver- eenigingen, op de sportclubs, op de H.A.V. kortom, op al de andere or ganisaties die den jongen mensch leeren dat in een gezond lichaam een gezonde geest huist. (Wij noemen in het bijzonder den Nat. Jeugdstorm, waar de jeugd de begrippen eer en deugd bijgebracht worden en zij een opvoeding krijgt die haar weerstand leert bieden aan alle verleiding, die onze samen leving bezit, kortom die er eerlijke jonge menschen van maakt. (Red.) Geeft den jonge menschen een doel in het leven. Haalt hen van de straat. Praat openhartig met hen als ouders zijnde en wijst hen op het verderfelijke van dag-tn-dag-uit nietsdoen. Er is niets dat demora lis eeren der werkt. Weet men niet precies den goeden weg, wendt U dan tot den Dienst voor Sociale Zaken. Men zal U er zeker gaarne van advies dienen. Daarnaast rust op de ouders de plicht hun kinderen binnen te hou den, zoodra de duisternis over de stad valt. Dit laatste is ongetwijfeld een punt van belang, waarop niet genoeg de aandacht gevestigd kan worden. Ouders die dit verzuimen werken direct den ondergang van hun kin deren in de hand. Voorts dient het politioneel toe zicht, indien dat mogelijk is, nóg meer geïntensiveerd te worden, en zóó streng zal men moeten optre den dat de adspirant-overtreders den lust vergaat zich aan andermans be zittingen te vergrijpen. En tenslotte: verdient het geen aanbeveling hier het besluit van den burgemeester van Leiden naar voren te halen Geen minderjarige jeugd des avonds op straat, alleen in café's, of alleen in bioscopen. In derdaad een maatregel, die het over denken en eventueel het navolgen, waard is. Wij geven haar onze plaatselijke autoriteiten gaarne in overweging. Wellicht dat ook dit middel tenge volge zal kunnen hebben dat er een einde komt aan een toestand, die niet alleen ongewenscht is, doch die men beschamend voor den naam van onze stad moet noemen. De tjjden zijn moeilijk en wel licht worden ze nóg moeilijker. Dat zal ten gevolge hebben dat zwakke naturen nóg meer in de verleiding gebracht zullen wor den dan thans het geval ls. Nog meerdere overtredingen tegen de orde zullen dus verwacht kunnen worden. Laten zij, die de macht heb ben dit alles tegen te gaat, geen maatregel onbeproefd laten. Ten bate van de gemeenschap ln haar geheel en de jeugd, die het smalle pad op dreigt te gaan, in het bijzonder. Ook in dezen is voorkomen beter dan genezen. Den Helder, 21 Februari 1942. Zeer geachte schipper, Het zij mij vergund, schipper Bot, U en Uw familie, ter gelegenheid van Uw zestigsten verjaardag, welke gij overmorgen hoopt te zullen vie ren, recht hartelijk te feliciteeren. Zoo ooit, dan is bij het passeeren van het zesde „kruis" een compliment waard. 't Is jammer dat gij niet in Uw woning aan de Binnenhaven woont, doch dezen dag in Uw woonschip, de „Betty" te Van Ewijcksluis zult vieren. Jammer, omdat er ongetwij feld tallooze Nieuwediepers aan de deur gekomen zouden zijn om U de hand te drukken en U hun oprechte hulde te betuigen. Collecte op 27 en 28 Februari. Als wij dit schrijven zijn de stra ten wederom wit-besneeuwd. Nog is de temperatuur laag en is men blij als men zich des avonds thuis be vindt, om bij de kachel wat „bij te komen". In de meeste kaniers brandt nog een kachel en komt iederen dag nog een bord warm eten op tafel. In de meeste... Niet in alle, lezer. In die laatste huizen heerscht armoede. Vaak bittere misère, Schraalhans is er zeven dagen in de week keukenmeester en sedert lan gen tfld ontbeert men er de zoo on misbare brandstof. In duizenden, in tienduizenden woningen bestaan die toestanden... Het is Winterhulp, die haar be middeling verleent het lot van deze Nederlanders ragelijk te maken, middeling verleen Het is „Winterhulp", die op den bres gaat saan om ook voor deze men schen eten op tafel en brandstof in de kachel te verkrijgen. „Winterhulp" kan dat alleen als U, lezer, haar daartoe in staat stelt. U moet daarvoor in de beurs tasten en een gave verstrekken voor dit sympathieke doel. Op 27. en 28 Februari wordt een offer van u gevraagd. Mag men op U rekenen? In aansluiting op het bovenstaan de verzoeken wjj hen, die bereid zijn als collectant of collectrice op te treden, zich ten spoedigste te wil len melden aan Bureau Winterhulp Nederland, hetwelk gevestigd is in het gebouw van den dienst voor So ciale Zaken aan den Kanaalweg. Hulde... g(j zelf zult waarschijnlijk vragen: waarom? Het antwoord luide: voor Uw prachtig werk van naastenliefde, dat ge ln meer dan 40 lange jaren verrichtte. Voor het werk, dat ge zelf gewoon vond, doch dat niet gewoon was! Schipper Bot, ik ken U al vele jaren en ik moet U eerlijk zeggen dat ik groote bewondering voor U koester. Bewondering voor Uw' per soon als schipper en bewondering voor U als... mensch. Ik had het voorrecht U verschei dene malen te mogen gadeslaan als er „ruw werk" aan den winkel was. 't Viel mijv steeds op dat er door U nooit gevloekt werd, nooit gekan kerd, nooit gescholden. Ook Uw be manning deed dit niet. Dat is op merkelijk bij zeelieden, die zoo vaak voor zulke groote moeilijkheden staan. Schipper Bot, ik weet" dat ge een geloovig mensch zrjt. Ik weet ook dat ge U steeds, naast God schip per op Uw „Dorus Rijkers" wist en er zijn slechtere leidslieden denk baar en slechtere bakens in ruwe en donkere nachten als de reddingboot uitvaart. Ik meen dat het oud-minister Kan geweest is die eens de woorden ge bruikte dat onze zeeridders tot een „super-klasse" Nederlanders behoo- ren. Ik moge deze woorden onder schrijven en U als een markant voorbeeld van die stelling aanwijzen. Ik sprak deze week Uw hoogste chef, de heer H. Th. de Booy. Het viel mij op me t welk een diep respect hij over U sprak en hoezeer hij U genegen is: alweer... niet als zeeman, maar ook als mensch. Als een karaktervol man, een rus tig, betrouwend, een kundig en in telligent zeeman. Daarop moogt gij trots zijn, schipper Bot. Wij in Den Helder zijn ook trots op U. Bij mijn weten hebt ge geen enkele vijand. Louter vrienden wo nen hier van U aan het Marsdiep en louter menschen die U een goed hart toedragen, Ook dat hebt ge stan Uw prachtig werk verdient. Uw bemanning, waaronder Uw zoon, prijzen U eveneens. Hoe zou het ook anders kunnen. Gij waart piet alleen schipper aan boord, maar voor allen zoo vaak een vader, een raadsman en een leider. Ook dat moet thans gememoreerd worden. Ik ben er van overtuigd dat gij, schipper Bot, als ge over enkele jaren het roer van onze „Dorus" overgeeft in andere handen, niet ver geten zult worden. Het was onze burgemeester, die zulk een groote waardeering voor U koestert, die eens zeide dat men tot in lengte van jaren van Uw werk zal spreken. Zoo is het: allen, die Uw groote daden, verricht in zee onder de moeilijkst denkbare omstandigheden, hebben beseft, zullen U nooit kun nen vergeten. Voor hen zal Uw figuur steeds een symbool blijven van... een super- meiïsch. Schipper Bot, geve de voorzienig heid dat ge nog vele malen moogt uitvaren en steeds behouden aan den steiger van Nieuwediep zult weer komen. Dat is de wensch van de geheele bevolking van Uw stad en van Uw oprechten bewonderaar A. C. van Kampen. HIJ HAD NOG WAT TE GOED. Een persoon werd aangehouden, die zich in Scht gen_ schuldig had gemaakt aan diefstal! OP STAP. Een minderperige uit Amsterdam werd aangehouden en weer op transport gesteld naar haar ouders. DIE HAD HIJ NOODIG. Er werd aangifte gedaan van diefstal van een kruiwagenwiel en van eenige gewichten. BOUWBUREAU „NOORD-HOL LAND" TE ALKMAAR VANGT ARBEID AAN. Woningen te Lutjewinkel en in 't Zand. Sedert midden Januari is te Alk maar een nieuw overheidsbureau gevestigd. Het ligt betrekkelijk ver scholen aan de Oude Gracht en het draagt eigenlijk den naam van „Bu- reau Uitvoering Woningbouw Hel dersche Vluchtelingen". Deze offi- cieele naam bleek echter zekere be zwaren op te leveren, 'er ontstond verwarring met het bureau van den heer Pluim, dat thans aan de St. Laurensstraat is gevestigd en dat, wijl het reeds geruimen tijd be stond, niet zelden poststukken ont ving, bestemd voor het Bureau van den Algemeen Gemachtigde. Van daar dat men de voorkeur heeft ge geven aan de betiteling „Bouwbu reau Noord-Holland". Gelijk rr^pi weet is het Ir. Ringers die de functie van Algemeen Ge machtigde bekleedt. Het Alkmaar sche bureau, wiens technisch hoofd is de heer J. Roos te Amsterdam, is te besohouwen als een vooruitge schoven post van den Algemeen Ge machtigde voor Noord-Holland. Op het kantoor vonden wij tegen woordig de heeren P. Knuttel, ad ministrateur en belast met het toe zicht op het beheer en Ir. Schuil, die in een uiterst goede stemming waren. De reden daaraan was ver moedelijk gelegen in het feit, dat bureau, na diverse bemoeiingen juist telefonisch was verbonden en dus volgens moderne begrippen, eerst nu werkelijk contact had ge kregen met'de buitenwereld. Wij vernamen dat er groot ver schil was tusschen het bureau van den heer van der Pluim, dat min of meer bedoeld was om noodvoor zieningen te treffen ten behoeve van de Heldersche vluchtelingen, terwijl men zich hier bezighield met den bouw van permanente wo ningen, die aanvankelijk weliswaar aan de gevluchte Helderschen ten goede zouden komen, die straks echter beschikbaar zouden komen voor de bewoners der betrekkende gemeenten. Hoewel het bureau nog slechts korten tijd in Alkmaar is gevestigd, bleken toch reeds een aantal bouw plannen in verge vorderden staat van ontwikkeling te zijn. Zoodra het weer dit mogelijk maakt, zullen onmiddellijk 64 woningen onder handen wor den genomen. Hiervan zullen er 16 verrijzen in 't Zand, 13 te. Lutjewinkel, 24 te Ursetn en 11 te Egmondbinnen. Die te 'tZand en Lutjewinkel zijn ont worpen door het architecten bureau Péters en Baanders te Den Helder, die te Egmond en Ursem door den heer C. D. v. Reyendam, architect te Alk maar. De woningen zullen tenslotte wor den gebouwd „in regie" van den Algemeen Gemachtigd. Dit wil zeg gen, dat de bouw niet zal worden aanbesteed, doch dat deze zal ge schieden op risico van den Alge meen Gemachtigde. Deze maatregel is genomen met het oog op de moei lijkheid om in den tegeilwoordigen tijd de bouwprijs te bepalen. ZONDAG 22 FEBRUARI. Westerkerk (Helden der Zeeplein) V.m. 10.30 u„ Da. H. A. Enklaar. v Geref. Kerk (Bethelkerk). Vjn. 9.30 u., Cand. v. d. Vüet. Njn. 3.30 u. Da. Tollenaar. Herat. Ev. Luth. Gem. (Weezenatr.). Vjn. 10.30 u., hulpp. v. d. Mey. Doopsgezinde Gemeente. Vun. 10.30 u., Da. P. J. Lugt, van Wieringen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). Vjn. 10 en n.m. 5 uur, Leeadienat. Evangelisatiegebouw (Vijzelatraat). V.m. 10.30 en n.m. 4 u. aamenkomst. N.m. 12.30 en 2.30 u., Zondagsschool V\ oenadag nm. 7.30 u. Bijbelkring. Vrijdag n.m. 7.30 u. Zangdienat. Evangelisatie (Palmatraat). V.m. 10.30 u., Cand. Joh. v. Dulle- men, te Haarlem. Leger des Heüa (Zaal Spoorstr. 7). Vm. 10 u. Heiligingadienat. Njn. 7 u. Verlossingsdienst. 12 u. Zondagaachool. A.s. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. Ajs. Dinadag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gemeente. JuLLAN'ADOKP. Geen dienst. HUISDUINEN. Geen -Henat. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente Schagen, v.m. 10.30 u„ Da. Kapteyn. Eenigenburg, v.m. 10.30 u., Da. van Biemen. Baraingerhorn, njn. 2.30 u., Da. Van Biemen. V.m. 10 u. Zondagsschool. Kolhorn, geen Zondagschool Oudealuis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, vjn. 10.30 u., Da. Witkop. Tegen allen, die de voedselvoorzie ning van ons volk sa boteeren, moet medoogenloos opgetre den worden. (V.P.B.)* Er is reeds tallooze malen gewaarschuwd tegen den verderfelijken geest van apathisch toezien en afwachten, welke een deel van ons volk gelukkig niet het beste gevangen houdt en het vermoeden begon post te vatten dat een dergelijke laffe geesteshou ding ook oorzaak was geworden van bepaalde moeilijkheden, welke zich in de achter ons liggende sneeuwperiode hebben voorgedaan bij de voorziening van de noodza kelijkste levensmiddelen voor ons volk. Op dit oogenblik kwam als een donderslag bi] helderen hemel de heerbanleider der Haagsche W.A, de heer J. E. Feenstra met een reeks onthullingen over de wijze, waarop sommige Reden hebben ge meend, de hulp, welke de WA. bood bij de bedoelde moeilijkheden, te moeten saboteeren. Uit de mededeelinggen van den heer Feenstra bleek: 1. dat de secretaris van de V.B. N.A. op een oogenblik, dat de aard appel voorziening reeds dreigde vast te loopen, de hulp van de weerman nen der N.S.B. en hun vrachtauto's weigerde,onder het motief, „dat al les voortreffelijk functionneerde". De aardappelvoorziening kwam pas weer in beter banen, toen men ten slotte toch voor den druk der W.A. bezweken was. 2. Toen de W.A. aandrong op tij dige verbetering van de groenten- voorziening, weigerde de voorzitter van het Binnenlandsche Kooplie- denverbond zekere Vogelaar om als „man van eer" samen te werken met een nationaal-socialist. Het was aan dezen Vogelaar die als „Man van eer" vijf veroordeelin gen achter den rug bleek te heb ben, w.o. er waren wegens diefstal. valschheid in geschrifte en dood door schuld! te wijten, dat de groentenvoorziening van Den Haag twee dagen* lang gestagneerd was! 3. Dat een Haagsch wethouder nogal liefst voor sociale zaken bij de melk voorziening geen reke ning met de belangen der moeders van zuigelingen en der kleine kin- ren hield. Dezelfde wethouder wil de arbeiders, die door de vorst zon der werk gekomen waren, tot be delen dwingen en verklaarde op de vraag, of hij niet wist dat het De partement van Sociale Zaken een speciale regeling had getroffen in zake het loon van bij het sneeuw ruimen tewerk gestelde arbeiders, letterlijk: „dat hij nooit kranten las en niet naar de radio luisterde". In middels wisten de Haagsche sneeuwruimers niet, hoe zij aan kleeding en schoeisel voor hun werk moesten komen. „Man van eer" achter slot en gTendel. Deze beschuldigingen zijn geen kleinigheid en het stemt tot tevre denheid, dat de „man van eer" in deze affaire inmiddels reeds athter slot- en grendel werd gezet, terwijl het hoog tijd is, dat den bedoelden wethouder binnen wiens sociale machtsbereik krotwoningen met toestanden worden aangetroffen, welke ten hemel schreien! de be voegdheden waarvan hij immers toch geen behoorlijk gebruik maakt worden ontnomen. Het ligt er dik bovenop, dat hun houding in dit geval bepaald werd door hun verlangen om haat, ver bittering en onrust te zaaien onder hun volksgenooten wellicht zelfs nog in de ijdèle hoop voor deze „diensten, het land bewezen" een onderscheiding te ontvangen van zeker emigranteiicomité dat te Lon-t den een soort van „dappere onge hoorzaamheid" predikt! Toen de W.A. zich belangeloos inschakelde, om de volksgemeenschap te dienen, kwam dit vanzelfsprekend slecht te pas in hun plannen en in hun te leurstelling gaven zij hun ware be doelingen bloot Het gebeurde te Den Haag is een waarschuwing. Ons land telt vele van dergelijke verbondsvoorzitter- tjes en wethoudertjes, doch laten zij voorzichtig zijn, want er kan een dag komen, dat de volkswoede zich tegen hen keert. Heerhugowaard, njn. 2.30 u., Da. De Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Oude Niedorp, geen dienat. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 U., Ds. De Mooy. Oudkarapel, geen dienat. Noordacharwoude, v.m. 10.30 u., de heer C. A. Korndörffer. Jeugd dienst met aansluitende bonte middag. Anna Paulowna, vjn. 10.15 u., Ds. Vorstman. Schoorl, v.m. 10 u., Ds. Boeke. V.m. 11.15 u., Zondagsschool. Groet, zie Schoorl. Westerland,' n.m. 2.30 u., Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. BarsingerhoFn, v.m. 10.45 u., Ds. Oosterbaan. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 6 u., Ds. Tollenaar. Anna Paulowna, n.m. 4.15 u., Cand. v. d. Vliet. Schagen, v.m. 10 u. en n.m. 2.30 u., Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, v.m. .*.0 u. en n.m. 3.30 u., Cand. J. A. Alberts, van Amster dam. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Cand. Be neder. Breezand, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., de heer Boon. Schagerbrug. /.m. geen dienst. Nm. 2.30 u. (in het gebouw) de heer F. van Rossum. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereen. in het Evangeliastiegeb. E.V. „Maranatha". Bergen, v.m 10.30 u., Ds. L. Lager- weij van IJmuiden. The Star of Hope Mission. Julianadorp, v.m. 10.30 u., de heer A. de Vries van Den Helder. N.m. 4 uur, de heer P. J. Fernée, van Den Helder. Vr()e Evang. Geref. Gemeente. Alkmara (Doelenstraat 15), vm. 10.15 en n.m. 5 u., Ds. Ruijs. Woensdagavond 7.30 u., St Ja- cobastraat 22. TEXEL. PREDIKBEURTEN ZONDAG 22 FEBRUARI 1942. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 (in Eben Hae- zer) Ds. Visser. Waal, v.m. 10.30, Ds. v. 't Hooft Bevestiging Kerkeraadsleden. Oosterend, v.m. 10.30, Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 11 u. Ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp, vjn. 11 u. Ds. Salpx. Maandcoliecte. Koog, n.m. 3 u. Ds. v. 't Hooft Bevestiging Kerkeraadsleden. Oudeschild, v.m. 10.30, Ds. Tiriholt Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), vjii. 10.30 Cand. Wouda Den Burg, n.m. 3.30 Ds. v. d. Leer Oosterend. v.m. 10.30 Ds. v. d. Leer. n.m. 3.3^ Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 Ds. v. d. Plas. n.m. 3 uur Ds. v. d. Plas. Den Burg (Geb. Eben Haezer), n.m. 5 uur Ds. y. d. Plas. WIERINGEN. IJSPRET. Uitslagen wedstrijden ijsclub- „Voorwaarts'"te Den Oever. Wedstrijd met hindernissen: le pr. Jelle Visser f 12, 2e pr. G. Mul- der f 8, 3e pr. Piet Wigbout Lz f 4. Wedstrijd 500 M., 30 deeln. KI. A le pr. J. Manneveld, St. Maartens- vlotbrug f 30, plus medaille aange boden door mevr. A. PoeiWieg man; 2e pr. Cor Lont Jbz., Ooster- land f 20, 3e pr. E. Stubbe, Hippol y tushoef f 15, 4e pr. M. Koorn Cz., Polder W.A., f 7.50. KI. B: le pr. Jn. Lont Ez., Hippolytushoef f 10 plus medaille, aang. door Jb. Mooij; 2e pr. W. Schoenmaker, Den Helder f 7.50, 3e pr. G. Duinker, A. Pau- louwna f 5, 4e pr. A. Homan, W.- Meer f 3. De door Nut en Genoegen aange boden medaille voor de snelste rit is gewonnen door J. Manneveld (als boven) in de eerste omloop in 54.6 sec. WESTERLAND. CHINEES BESTOLEN. De alhier wonende bekende Chi- neesche koopman- Mo Hon Chuen is het slachtoffer geworden van een te zijnen huize gepleegde diefstal. De heer Mo, die een paar weken uit deze gemeente afwezig is ge weest, kwam gistermorgen bij te rugkeer tot de onaangename ont dekking, dat onbevoegden zich toe gang hadden verschaft tot zijn aan den Poelweg staanden woonwagen. Bijna de geheele voorraad van den heer Mo, een tamelijk omvang rijke hoeveelheid manufacturen, wollen artikelen, kousen e.d. bleek verdwenen te zijn. Ongetwijfeld is de bestolene, die overigens met Oostersche overdrijving fantasti sche schadebedragen opsomde, toch wel voor een belangrijk bedrag be na/deeld. DE ZOOVEELSTE. De heer Kaarsemaker alhier, die dezen morgen zijn rijwiel eenige oogenblikken onbeheerd liet staan, vond zijn karretje bij terugkomst verdwenen. Voorzichtigheid blijft geboden. ANNA PAULOWNA. ONBEWOONBAAR VERKLAARD. Het perceel Van Ewijcskade 6 is door den Burgemeester voor onbe woonbaar verklaard. BREEZAND. ONDERWIJSNIEUWS. Het onderwijs in de o. 1. school II vangt a.s. Maandag weer aan. ALKMAAR, 20 Febr. Gele kool f 7.20 per 100 Kg., roo- de kool f 7.80 per 100 Kg., selderie f 24 per 100 bos, spruiten f 2131 per 100 pond, witlof I f 25—30 per 100 pond. BRR. OP LANGENDIJK, 20 Febr. Aanvoer: 23500 Kg. roode kool f 7.80, 27000 Kg. gele kool f 7.20, 148700 Kg. Deensche witte kool f 5.40, 5000 Kg. uien f 6.10, 10200 Kg. peen f 3.20-^5.40. NOORDSCHARWOUDE, 20 Febr. Aanvoer: §4800 Kg. roode kool f 7.80, 15700 Kg .gele kool 7.20, 314200 Kg. Deensche witte kool f 5.40, 44800 Kg. uien: A f 6.10, B f 4.90, 9700 Kg. peen f 5.40.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5