KLEIN JOURNAAL Ingekomen personen DUITSCH ANTWOORD OP CHURCHILL'S REDE Stadsnieuws 7laA{ Solliciteeren XexelicA nieiuuö WIF.RINCEN ANNA PAULOWNA. Alkmaar Vermogen van bedrijfsorganisaties. RANG00N BEDREIGD f Albion's invloed in de wereld gebroken Zes punten van de Wilhe mstrasse Ontploffing in Marseille 'Twee missionarissen vermoord I «wï!ï? drei^end iflzen de mach tige kale boomstammen uit boven de omhggende bebouwing en het is als j j°or n schrillen Oostenwind islr'fl v kruinen lokkend wenken naar de komende lente. 'n Logge bonte kraai voelt zich wtlrrvV,?ie€Ster in dC' Weten niet tamtlm' ®?1Wezige muziektent en d J tfntT ongegeneerd door lltL i ti, verfraaien met groote TlL^en a\WeIke ?ich indienen a' k ^aargetijde, doeltref fende doch ongevraagde camouflage. Vanuit het glazen kooitje, waarin Iedere staatsburger en tourist zich met één of andere, al of niet zake lijke relatie in verbinding kan stellen voor vijf centen boven de normaal gangbare prijs, zie ik hot mijn mede- menschen zich haastend voortbewe gen en dit park angstvallig ver- nxijaen. Hoe ondankbaar!! Z(jn wij dan vergeten hoe dit zelfde park trefplaats was van de meer oudere garde van onze, op heden aoo héél erg gewonde, stad? Nu sta ik te mijmeren in het „voor drie kersepitten mag je me óók zien hokje" en ik zie dit park vwer vóór mij maar nu ierzomersche Meedij. De hitte van de hoogstaande zon slaat schroeiend terug van de schaarsch met kiezel bedekte paden. Op een van de banken zitten zeven onvoordeelige klanten voor iedere pensioenregeling, want naar ik schat is de jongste van dit illustere gezel schap de zeventig reeds vér gepas seerd. Zij zwijgen in alle talen èn slechts 'n op regelmatige tijden uitstooten van machtige stralen pruimsap doen het vermoeden, dat deze lieden in vaste slaap zijn gevallen, afdoende teniet. Pe bank is té vol, want de uiter ste twee zitten dwars om zoodoende te verhinderen, dat zij bij onver wachte bewegingen van de buren onzacht op het schaarsche kiezel zullen belanden. Bóven, in het ondoorzichtige bla derdak kwettert levenslustig een merel en trekt hiermede een oogen- blik belangstelling welke echter ter stond weer overgaat in een onbe stemd staren naar het vaalgrijze stijllooze station. Vanachter de muziektent nadert langzaam en zijn knoestige wandel stok behoedzaam verplaatsend een waardig vertegenwoordiger van het reeds aanwezige gilde. Aamgekomen neemt hij ingenomen het aanwezige gezelschap op en zegt tenslotte met een bronchiale stem: „Jüoggé, moggéü" Vanaf de bank geen blik, laat staan een geluid en allen gaan door met hunne oorspronkelijke bezig heden, zijnde staren en produceeren van enorme hoeveelheden pruimsap. Het is zielig te zien hoe één en ander deprimeerend werkt op het laatst aangekomen, goedwillende mannetje Teleurgesteld en niet wetend wat te doen, neemt hij even er né. het èbnig juiste besluit, draait zich om en gaat wederom behoedzaam den weg welke hij gekomen is I Wanneer hij eenige tientallen meters verwijderd is van het niet Het valt moeilijk te ontkennen, dat solliciteeren een yan de voor naamste talken is, die een mensch bjj tijd en wijle opgedragen krijgt. Belangrijk, omdat van de geschre ven sollicitatie vrijwel steeds de loopbaan van een m«sch afhangt, omdat van dit eerste schriftelijke contact tusschen adspirant-employ.ee en werkgever praktisch het geheele verdere leven van den eerste kan afhangen. Dezer dagen kregen wij een pak sollicitatiebrieven onder 't oog. 't Frappeerde daarbij hoe weinig hel der, hoe onoverzichtelijk en hoe „ouderwetsch" men nog steeds is in de uitoefening van deze kunst. Kunst...? Inderdaad, kunst. De kunst van het briefschrijven is een zeer aparte kunst. Een kunst ech ter, die men met inzicht en waar digheid best kan aanleeren en waarin men het met een dosis goede wil ver kan brengen. Helaas.men houdt steeds aan het gejjkte cliché vast. 't Zijn allemaal brieven in den trant van „Naar aan leiding van Uw, advertentie" et ce tera. Alle sollicitantten hebben het over gunstige referenties, alleen over accuratesse, hun diploma's en hun verdienstelijkheden. Of ze er dan •oma niet in moeten? Ongetwij feld, maar niet zoo clichëachtig niet zoo precies eender als onze va ders, grootvaders en overgrootva ders het gedaan hebben. Er is een bijzonder sollicitatie- systeem. Als ik me niet vergis, werd dat systeem di wereld ingezonden door „Succes", dezelfde instelling al die het bekende maandblad van dien naam uitglf. Ook dat is niet je-dat, aangezien ik het persoonlijk heb meegemaakt hoe zoo'n sollici- teerder een beroerte bezorgde van opwinding over zooveel... dikdoene rij en opschepperij (hetgeen overi gens niet heelemaal aan „Succes lag, maar ook een beetje aan den schrijver...). Schrijf een normale brief. Leg 't er niet te dik op en 'et Uw licht evenmin onder een korenmaat, in een woord: wees U-zelf. Ook in so - licltatiebrieven. En denk er aan: directeuren z(jn ook eens jong geweest en kennen het klappen der zweep... spraakzame gezelschap, draait één der zeven zich half om, kijkt de te leurgestelde nijdig na en bromt, on derwijl het kiezel wegschoppend: „Verwenschte ouë kletskous!!' Wijo, H. van de Werken, chauffeur en gezin; Crocusstraat 44. Trijntje B ia, Rijksweg 51. M. van Ham, dieriribode, Wilhelminratr. 20. H. H. Gottliebv. Eihdhoven, Javastr. 157. J. JCoeman, huisschilder, en echtgen., Loopuijtpark 19. A. van der Veen, botermaker, en gezin, Parkstraat 5, Jul. Cornelia M. Se- mee, Polderweg 63. G. J. A. Sweere, meubelmaker, en gezin, 2e Govers- dw.straat 7. M. C. Bol, monteur P.T.T., en gezin, Ooievaarstraat 33. W. Halm, en gezin, J. üi 't Velt- straat 132. J. van Saarloos, zeilma ker R.W., en gezin, Emmastraat 25. E. Goeman, huishoudster, Molen straat 22. J. W. Cats, gepension- neerd, en gezin, Langestraat 82. J. E. Roosterman, Breestraat 36. A. C. Roos, verpleegster, Langevliet 60. Q. Wagemaker, en gezin, 2e Vroon straat 67. W. F. Wezelman, plaat werker, Violenstraat 43. P. F. S. Strobel, verpleegster, Langevliet 60. C. Wal, dienstbode, Laan 38. Neel- tje Salie, H. Lorentzstr. 2. Ca- tharina Bakker en gezin, Ruijghweg 149. H. Spijkerman, chauffeur-mon teur, Hoogstraat 67. M. Petersen Petersen, en gezin, Schagenstr, 54. E M. A. Koedijker, werkster, Nieuw- straat 21. P. C. J. Scholten, wacht gelder, en gezin, Ooievaarstraat 51. L. Nooitgedagt, stuurman-binnen vaart, en echt en., Binnenhaven 31. J. W. Cats, muzikant, en gezin, Palmstraat 11. H. de Vries, chauf feur, en echtgen., Gladiolenstraat 13. L. van der Werf, administrateur, Pa rallelweg 35. C. Steen, verkooper cantine, Dogge-svaart 37. P. Tool, bu fetbediende, Ooievaarstraat 77. S. Lenting, sm'd, Ooievaarstraat 77. M. Vlaarvan Baaren, Vijzelstraat 177. G. P. Kemp arb. vliegv., en ge zin, Prof. Zeemanstraat 24. HIJ HAD BRAND NOODIG. Van een perceel in de Herzog- straat werden een 6-tal tuinhekjes gestolen. Een telefoonpaal, die bij den eigenaar op zijn erf lag, wordt vermist. KACÏIEL GESTOLEN. Een bewoner van de Badhuisstraat deed aangifte dat een kachel van hem is gestolen. Een bewoner van de Basstraat de-d aangifte dat uit zijn schuitje, dat in de Achterbinnenhaven lag, een wekker, een misthoorn en een pomp stok gestolen waren. DIEFSTALLEN. Een bewoner van de Hugo de Grootstraat deed aangifte dat van zijn huis in de Piet Heynstraat twee deuren zijn ontvreemd. Een bewoner van de Beukenkamp straat deed aangifte dat zijn rijwiel gestolen was. i LANTAARNPAAL OMVER GEREDEN. Op de hoek van de Krugerstraat en de Polderweg werd een lantaarn paal omgereden. ZONDER LICHT. Een wielrijder werd op de bon ge zet, om dat hij op een rijwiel reed, wat niet voorzien was een brandend licht. DIE VERDUISTERING. Bij een bewoner in de Begonia straat werd uitstralend licht waar genomen. WATERLEIDING LEK. Bij een bewoner van de Binnen haven is de waterleiding gesprongen. De gasfabriek neemt maatregelen. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 14 t/m 20 Febr. 1942. Geboren.: Grietje, d. v. S. P. Troost en A. Lap; Jan, z. v. J. Vla ming en A. Vermeulen; Nicolette Maria Hendrika, d. v. T. Pongers en M. J. Freericks; Cornelia Gerar- dus, z. v. N. P. Graaf en E. C. L. Suijkerbrjk; Jannetje Grietje, d. v. L. Beijert en W. Medema. Ondertrouwd: J. G. Nauta en C. A. Graaf. Getrouwd: L. Kuijper en J. H. Eelman; G. Kikkert en A. Blom.. Overleden: Aafje Eelman, 77 jaar, geh. m. J. Keijser; Pieter Jan Kuip, oud 3 maanden. POLITIE. Gevonden: Een huissleutel, een porten'.on- naie, een bril in étui, een dam en- handschoen, een kinderwant. BEVOLKING GEMEENTE TEXEL. Ingekomen: Martje Boon, Oos terend, Kerksti. 6. Martha Kohl- brecher, H 2. Anna M. Garthoff, Den Burg, Koogerstr. 42. R. de Vries en echtgen., Den Burg. Vertrokken: yK. Dros, Wed. Jac. Kooiman, napr Alkmaar, Houtweg 19. Catharina E. A. Sonderman, naar Schiedam. Schoolstr. 9. Tietje S. Boltjes, nasr Idaarderadeel, Roor- dahuizum 187. Madeleine de Kind, naar Amsterdam, Rustenburgerstr. 345hus. RECTIFICATIE. In ons verslag van de kampioen schappen schoonrijden voor heeren vermeldden wij dat als derde was venlaatst G. Blaauboer uit Kolhorn Dit moet echter zijn W. J. Blaau boer uit Middenmeer. HARDRIJDEN VOOR MANNEN. Onder groote belangstelling van het zeer talrijke publiek, organi seerde de ijsclub W'esterland" Zon dag 22 Febr. een hardrijderij voor mannen over 500 meter. 1 Aantal deelnemers 32. De "uitslag was als volgt: Klasse A. Ie prijs J. Manne veld, Sint 'Maartensbrug, f 30 plus 1 premie van f2.voor de snelste rit en 1 bronzen medaille beschik baar gesteld door ,Nut en Genoe gen" te Wieringen; 2e prijs f 20 plus f 4.aan premies, K. Ileijne, Bar singerhorn; 3e prijs f 15C. Lont. Oosterland; 4e prijs f5 N. Rotgans Ez.. Den Oever. Klasse B: le prijs Piet Wigbout f 10 plus f 3 aan premies en 1 zil veren lepel, beschikbaar gesteld door den heer J. Posthumus te Hip- polytushoef; 2e prijs f7.50 plus f3 aan premies, C. Bood, Oudesluis; 3e prijs f5.C. Silver; 4e prijs f2.50 C. Holtes. Door verschillende particulieren werd een bedrag voor premies be schikbaar gesteld, waarvoor het be stuur den gevers hartelijk dank zegt en tevens „Nut en Genoegen" en den heer Posthumus dank zegt voor de medaille en de zilveren le pel. SUCCES VOOR KREIJGER. Sympathieke geste. De heer Jan Kreijger alhier be haalde met hardrijden op de schaats j.). Zondag te Assendelft wederom een eersten prijs, groot f 80. F.en der snelste tegenstanders was de bekende Friesche hardrij der Douwe Hielkema. De eerste prijs welke Jan te Wieringen heeft gewonnen heeft hij geschonken aan de Nederlandsche militaire gewon den, welke nog steeds te Utrecht worden verpleegd. DEN OEVER. LEELIJKE VAL. Het 8-jarig meisje Hopstatie te Den Oever kwam bij het sleedje rij den op j.1. Zondag zoo ongelukkig te vallen, dat zij haar been brak. OM HET HARDST. Jl. Zondag organiseerde de ijsclub „Voorwaarts" te Den Oever een wedstrijd in hardrijden voor paren. Er namen 13 paren aan deel met als uitslag: le pr. E. Stubbe en Trui Walters f 20. 2e pr. Cor Mooij Pz. en Ida Wiegman f 15, 3e pr. Jelle Visser en Gre Visser, f 10, 4e pr. Jan Koorn Cz. en Mej. Post f 5. allen te Wieringen. POLITIE. Verloren: een donkerbruine gla cé-heerenhandschoen en een porte- monnaie, inh. ong. 3 gld. Gevonden: een' bruine ceintuur. MET HINDERNISSEN, De ijsclub „Westerland" organi seerde Vrijdag wedstrijden in het hardrijden met hindernissen voor dames. Uitslag: le prijs f 12 Gré Wig bout; 2e prijs f 7 Tr. Walters; 3e prijs f 5 Tr. Kooij; 4e prijs f 3 A. Punter; 5e prijs f 2 J. Wiegman; 6e prijs f 1.— A. Veerdig. Aantal deelneemsters 21. «s STATION OPEN VOOR VEE- VERVOER. Het station Anna Paulowna is weer opengesteld voor- veevervoer Het laden en lossen gebeurt met een veelaadbrug. DE FILM „KLEUR EN GLORIE ONZER TROPEN" TERECHT! Gevonden te Alkmaar. De film. die de vprige week te Alkmaar zou worden vertoond, doch waarvan de vertooning niet kon doorgaan, is terecht! En. merkwaardigerwijs was de film gevonden te Alkmaar! Een spoorwegbeambte had in een verla ten derde-klasse-coupé een koffer Kevonden, die bij nadere inspectie het verlorene bleek te bevatten Men neemt aan, dat de film. die als bestelgoed van Eindhoven naar Amsterdam werd verzonden, aan het station te Amsterdam is ont vreemd. De dief heeft zich er ver volgens vermoedelijk van willen overtuigen, wat zijn vangst hem had opgeleverd, en ziende, dat hij er niets aan zou kunnen hebben, in een leege derde-klasse-coupé gede poneerd. Toevallig was dat er een voor Alkmaar en zoo bracht een samenloop van omstandigheden mee, dat de-film tosh naar de kaas stad kwam, zij het ook te laat om te kunnen worden vertoond. De vertraagde uitvoering zal nu plaats hebben begin April. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer was Maandag goed te Alkmaar. Ter markt kwamen niet minder dan 177 koeien en 37 «raskalveren, die alle waren gevor derd. Daarnaast bleef de stroom van nuchtere kalveren wassende, er \yaren iet minder dan 212 van deze diertjes. De tijd van de scha pen is voorbij! toch kwamen er nog 5 stuks ter markt. Onnoodig te zeggen, dat bij dezen aanvoer de vleeschvoorziening zonder moeilijkheden kan blijven functionneeren. Men zou zich ech ter de vraag kunnen stellen of de vordering kan blijven voortgaan op de schaal als tot dusverre het ge val is geweest. Van gevoegde zijde verklaarde men ons. dat in dit op zicht niet de minste reden tot onge rustheid behoeft te bestaan. De kwaliteit van het vee mag tenge- EEN TOELICHTING VAN DE ORGANISATIE-COMMISSIE. Gelden moeten voor het al gemeen belang beschikbaar blijven. Ter toelichting van de beschik king, houdende verbod om over 't vermogen van bedrijfsorganisaties te beschikken, stelt de organisatie commissie voor het bedrijfsleven er prijs op het volgende te berichten. In artikel 2 van het eerste uit voeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwik keling van het bedrijfsleven, is aan de organisatiecommissie onder meer tot taak gesteld om, waar noo dig, bestaande organisaties of ver eenigingen van ondernemers te ontbinden of te vereenigen en voor schriften omtrent het beheer en t gebruik van haar vermogen te ge ven. Nu de nieuwe organisatie van 't bedrijfsleven gereed begint te ko men (drie van de zes hoofdgroepen werken reeds, een vierde en vijfde zullen zeer spoedig volgen), is het noodig, dat de reorganisatie-com missie ook de hierboven vermelde taak ter hand neemt. Zij zal moeten onderzoeken welke organisaties of vereenigingen zul len kunnen blijven bestaan, b.v. omdat zij behalve een economisch ook nog een ander (sociaal) doel hebben en welke zullen moeten worden ontbonden of overgeleid in de overeenkomstige bedrijfsorgani satie. Het is de bedoeling, dat in het laatste geval het vermogen van een organisatie of vereeniging wordt overgebracht naar de be- drijfs- of vakgroep, waartoe de be- drijfsgenooten van de ontbonden organisatie of vereeniging behoo- ren, zoodat de geld,en ook beschik baar blijven voor de bevordering van de algemeene belangen van die groep en van hare leden. De controle op de besteding van deze gelden zal berusten bij de hoogere organisaties van het bedrijfsleven Ten einde doorvoering van den hierboven bedoelden maatregel over de geheele linie mogelijk te maken, heeft de organisatiecom missie in haar beschikking van he den bepaald, dat over het vermo gen van bestaande organisaties en vereenigingen van organisaties, welke de behartiging van de be drijfsbelangen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben, niet meer mag worden beschikt be halve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werk zaamheden noodig is. De bestuur ders der organisaties en vereenigin gen van organisaties blijven echter gehouden het hun toevertrouwde vermogen als goede bestuurders te beheeren. EVACUATIE DER STAD BE GONNEN. BERN, 23 Febr. (D.N.B.) Verwacht kan worden, dat Ran- goon zal vallen, zoo meldt Ex change Telegraph van daar. De geallieerden, trekken zich thans onder zware en bloedige ach terhoede-gevechten terug op de stellingen van de rivier de Sit- tang,die de laatste verdedi gingslinie voor Rangoon vormt. Zaterdagavond is het tot een ver bitterden slag op ongeveer 100 km ten N.O. van Rangoon gekomen, die van beide zijde met uiterste krachts inspanning gevoerd wordt. De regeeringsautoriteiten zijn uit Rangoon geëvacueerd, zoo meldt Exchange-Telegraph uit Mandala? Duizenden burgers, mannen en vrouwen zijn. naar verder ingiet be richt gezegd wordt, sedert Vrijdag op bevel der autoriteiten naar Man- dalay onderweg. Te oordeelen naar de voorberei dingen, zal te Rangoon de taktiek van de „verschroeide aarde" stelsel matig en grondig worden toege past. Ook elders evacuatie der bur gerbevolking. De bezorgdheid in Britsch-Indië voor eventueele aanvallen van de Japansche vloot neemt volgens Radio-Delhi nog meer toe. Nadat :'^ds qoaatregelen tot evacuatie van de steden Calcutta, Colombo. Madras en Karatsji zijn genomen, heeft nu ook de gouverneur van de provincie Bombay, de meer dan 2 millioen zielen tellende bevolking van Bombay aangeraden de stad te vprlaten. Ook Gandhi schrijft in rijn tijdschrift „Harijad". ^at het voor de bevolking van de groote Indische steden het beste is, wan neer zij zich in de dorpen terug trekt. De Indische wetgevende ver gadering te Delhi, zal naar gemeld" wordt, as. Vrijdag in geheime zit ting bijeenkomen, om den oorlogs toestand te besnrwen Ook het In disch Hoogerhitis zal in geheime zitting bijeenkomen. Britsche beloften Radio New-York meldt op grond volge van de voederpositie wat zijn teruggeloopen'. kwantitatief is onze veestapel ten gevolge van de slach tingen niet teruggeloopen. wijl jong vee de plaatsen der oudere dieren geregeld inneemt. QHURCILL'S rede heeft Berlijn aanleiding gegeven tot een ant woord, waarmede de Engelsche hoogmoed het voorloopig doen kan. Het is vervat in de volgende pun ten: 1. Gij waart, mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatsten we reldoorlog en uw militaire onbe kwaamheid bleek reedi tóen door uw nederlaag van Gallipolie. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleenheer schappij over de zeeën en daarme- ide zijp onbestreden wereldheer schappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oorlogspolitiek? Militair gezien: de grootste miliaire nederlagen der Engelsche geschiedenis Duin kerken, Griekenland, Kreta, Libye, Singapore. Politiek gezien: Enge land heeft al zijn vrienden op het continent verlbren. Thans is de En gelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouten de Europeesche volken als bondgeno ten verloren had, hebt gij de groot ste misdaad van uw leven.begaan dooi*dat gij u met het bolsjewisti sche Moskou verbond. Het^Duitsche leger met zijn bondgenoqten Italië, Hongarije, Slowakije en de vrijwil- ligerscontingenten uit Spanje, Kro atië Nederland, België, Denemar ken, Noorwegen, Frankrijk, alsme de het Finsche leger hebben de in vasie der bolsjewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poor ten van Moskou teruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin te gen het Duitsche leger is reeds thans volkomen mislukt. Stalin zal niet in staat zijn zijn Verliezen aan menschen en materiaal te vervan gen. Hét Duitsche leger met zijn bondgenooten, welker verliezen zich in tegenstelling met den we reldoorlog binnen bescheiden gren zen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog aanwezige bolsjewistische strijd krachten aanvallen. Europa uitgeleverd aan het bolsjewisme. Gij hebt Eden naar Moskou ge zonden om den bolsjewistischen massa-moordenaar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voort zetting van zijn bloedoffers de uit levering van Europa aan het bolsje- van eèn bericht van Ass. Press uit Londen, dat de Britsche regeering bereid is aan Indië meer politieke rechten te verleenen. Een lid van het Britsche babinet zal binnenkort naar Indië vertrekken. Waarschijn lijk zal de gevolmachtigde van de Britsche regeering slr Archibald Sinclair zijn, De aan Indië te ver leenen rechten zouden bestaan in de vorming van een nationaal be stuur o. 1. v. Mehroe. Strijd om Luzon is geëindigd. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche Ministerje van Oorlog bekend ge maakt, dat de strijd op ;het Phi- lippijnsche eiland Luzon overal geëindigd is. VICHY, 23 Febr. (D.N.B.) Een ernstige ontploffing is Maandag ontstaan in de centrale gasfabriek van Marseille. Behalve 14 dooden, die reeds ge borgen konden worden, worden nog andere arbeiders, die in de fa briek werkten, vermist. Buiten 30 zwaargewonden waren er talrijke lichtgewonden. De eerste ontplof fing deed zich voor om 14 uur 45 in het hoofdgebouw der fabriek. Enkele seconden later volgden twee nieuwe ontploffingen. Tengevolge van den luchtdruk stortte het ge heele gebouw in elkaar en bedolf talrijke arbeiders onder het puin. Nog twee gebouwen werden even eens, zij het ook in lichte mate, be schadigd. In een omtrek met een middellijn van verscheidene hon derden meters werden alle venster ruiten vernield. Het generalaat van de paters Fran ciscanen te Rome heeft aan den provinciaal overste dezer paters in ons land bericht, dat de weleer waarde paters Wilgisius van Dijk uit Rotterdam en Mathias Schol- berg uit Maastricht op hun missie post in China op 22 December van het vorige jaar zijn vermoord. Nadere bijzonderheden worden niet vermeld. De laatste missiestatie, waar pa ter Scholberg in het Chineesche gebied van de paters Franciscanen werkzaam was, was Licheng. wisme te beloven. In Engeland zelf moest gij, den bolsjewistischen, agenten de vrije hand laten voor hun propaganda onder de Engel sche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamberlain met Roosevelt tegen uw eigen ministerpresident samen gespannen en -u tot werktuig van Roosevelt bij de oorlogsopliitsing tegen Duitschland gemaakt. Roose velt heeft indertijd ook belet, dat Engeland het vredesaanbod van den Führer na de ineenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlanger. Sedertdien zijt gij gedreven door uw misluk kingen geheel afhankelijk gewor den van Roosevelt, dien hoofd schuldige aan den oorlog. Onvoor waardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wa pens, hebt gij meegedaan aan het Yankee imperialisme van Roose velt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan En geland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan en daabmede het erfgenaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half Amerikaan, zijt hierbij zijn handlanger. r Gij tracht thans de Engelschen tot een laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzaggelijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewapeningscijfers van Roosevelt niets anders zijn dan de grootste van alle Amerikaan sche opschepperijen. Voor de Ame rikaansche hulp aan Engeland gold en geldt nog steeds het woord: „Too late and tho little". De Amerikaansche troepenlandin gen in Engeland zijn voor Roose velt slechts een middel om Enge land onderworpen te houden. Het betreft hier niets anders dan de eerste Amerikaansche politieagen ten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Erigelschman den oorlog voor Ame rika ook verder voert en de laatste penny aflevert. Heerschappij in Oost-Azlë verloren. 5. De oorlog tusschen Engeland en Japan is uitsluitend uw schuld. Daar de Engelsche politiek door uw toedoen volkomen afhankelijk van de Vereenigde Staten was ge worden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosecelt tegenover Japan meedoen De nederlagen in het Zuidzeege bied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan een vooruitzienden geest uwerzijds. De materieele ver liezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans naar de duizend millioen pond sterling verre te bo ven. Reeds de eerste weken van den oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme ma terieele schade gebraclft. Dit is ech ter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot al gemeene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in Engeland millioenen, die zoo door uw falen een gemakkelijken prooi voor de bolsjewistische propagan da worden. De bolsjewistische kui perijen kunnen zich des te onge stoorder ontwikkelen daar de lei ding er van in handen is van den bolsjewistischen ambassadeur te Londen, Maisky, dien gij uit vrees - voor een niet langer meedoen van de Sovjet-Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl het Duitsche volk zijn revolutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitier immuun ge worden is voor alle buitenlandsche revoluüonnaire propaganda, heeft het Engelsche volk zijn revolutie nog voor zich. De oorlog van Chur chill liquideert de democratie in Engeland. Het einde kan slechts de algemeene verarming zijn-en de overwinning, van het bolsjewisme in Engeland. SAMENVATTING: GIJ hebt derhalve sedert het uit breken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene stelling na de andere ver loren. Gij hebt den oorlog met Duitschland en Italië ontketend en daarmede uw invloed in geheel Europa verloren. Gij hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede uw heer schappij en uw geheele bezit in Oost-Azië verloren. Gij hebt de kern van het Empire, Indië, op het spel gezet Gij zijt met uw politiek,van de haat en het onverstand volko men afhankelijk van Roosevelt ge worden en thans zijt gij bezig nog meer belangrijke bezittingen van het Britsche rijk aan dé Vereepigde Staten uit te leveren. Uw politiek leidt naar de bolsjewiseering van Engeland. Gij zijt een militair ama teur, een politicus zonder moraal en daarenboven een pechvogel, dien alles mislukt, wat hij onder neemt De rampzalige zinspreuk ln het wapen -van uw voorvaderen „vol vertrouwen, doch ongelukkig" is in anderen zin dan men indertijd ge wild heeft, tot waarheid geworpen: gij zijt de doodgraver van het Brit-' sche imperium.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3