OigtfibBtiaitieaws Handel en wandel in distributietijd Hoesten De lucht rooms van f AKKERTJE DE OPROEP VAN BOSE Waar blijft ons rookgerei? Strijd en Overwinning RADIOPROGRAMMA Vc-et&al De wereld in weinig woorden NEDERLAND BESTEELT ZICHZELF Italiaansch weermachtsbericht Dr. Burmesters VOORRANGSREGELING VOOR VERSTREKKING VAN BRAND STOFFEN BIJ ZIEKTE EN BEVALLING. ■S-GRAVENHAGE, 4 Waart. De Secr.-Gen. van het Dep. van Han- del, Nijverheid eu Scheepvaart maakt bekend, dat personen, die blijkens een door den vertrouwens arts gefiatteerd formulier MD 29 op medische gronden voor een extra rantsoen va..ie brandstoffen in aan merking komen van den distribu- tiedienst een verklaring kunnen verkrijgen, dat aan hen bij voor lang brandstoffen moeten worden afgeleverd. Op vertoon van deze verklaring Is iedeTe leverancier verplicht bij voorrang na in ontvangst neming van de geldige bonnen gedurende het op de verklaring vermelde tijdvak per twee we ken een eenheid vaste brand stoffen af te leveren. Derhalve dient dus ook een leve rancier, bij wien degene, te wiens name de verklaring gesteld is, niet als verbruiker is ingeschreven, op vertoon van de verklaring bij voor rang af te leveren. De leverancier dient op de verklaring een aantee- kening betreffende de afgeleverde hoeveelheid en den dag van afle vering te stellen. Voorts wordt 'bekend gemaakt, dat de aanvrage voor het verkrijgen van een extra rantsoen vaste brand stoffen, wegens een bevalling in het vervolg veertien dagen voor den vermoedelijken datum van de be valling moet worden ingediend, Evenals voor zieken op door den vertrouwensarts gecontroleerd me disch attest is voorgeschreven, kan bij een bevalling een verklaring door den distributiedienst worden afgegeven, krachtens welke iedere leverancier, aan wien deze verkla-, ripg wordt overgelegd, verplicht is na in ontvangstneming van den geldigen bon, een eenheid .vaste •brandstoffen bij voorrang af te le veren aan dengene, te wiens name de verklaring is gesteld, ook al be hoort deze niet tot zijn geregelde afnemers. Bij een bevalling is ech ter niet het door den vertrouwens arts gefiatteerde formulier MD *9 vereischt. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd dat de handel weliswaar verplicht is bij voorrang te leveren op de bovenbel doelde verklaringen, doch dat niet geëischt kan worden, dat de brand stoffen worden thuisbezorgd. OUDE BRANDSTOFFENKAAR- TEN MOETEN BEWAARD BLIJVEN. Aangezien het voornemen bestaat bij de uitreiking van brandstoffen- kaarten voor het stookseizoen 1942 1943 de inlevering van een gedee- te der oude bonkaarten J of K (voor haarden en kachels) of L (voor cen trale verwarming) verplicht te stel len, wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat men zoowel de zich aan de oude bonkaarten bevindende strook, waarop onder scheidenlijk vermeld staat „haar den en kachels (15) J" of „Haarden en kachels (20) K" of „Centrale ver warming (L)" als de niet geldig verklaarde bonnen dezer bonkaar ten zorgvuldig dient te bewaren. Zooals bekend kunnen echter de bonnen ,21 C.V." en „22 C.V." van de bonkaart L. worden vernietigd. Over de wijze en het tijdvak yan de uitreiking van de nieuwe bonkaar ten zullen over eenigen tijd nadere berichten worden gepubliceerd. Rillerig T Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. Da Nadarlandsche Pijnstiller HONGARIJE—DUITSCHLAND. De'Duitsche voetballers zien op 15 Maart de belangrijkste ontmoe ting van dit jaar tegemoet Er zal namelijk te Boedapest tegen Hon garije gespeeld worden. De voetbal wedstrijd tegen Hongarije is voor Dnitschland, wat voor Holland een wedstrijd tegen België is. Het Duit- schè elftal staat niet bepaa'd gun stig. Van de sinds 1909 gehouden 17 spelen gingen er 7 voor Duitsch land verloren en werden er slechts 4 gewonnen, terwijl 6 met gelijk spel eindigden. De Hongaren zijn „revanche-lustig", want het laatste spel hebben zij met 0—7 verloren, terwijl het Boedapestsche elftal te gen het Weehsche met 28 versla gen werd. Het grobte Duitsche voor deel is, dat. Duitschland met veel Weensche spelers uitkomt, die al sinds jaren met de Hongaren, in voeling zijn. Maar ook dat wil nog niet betcekehcn, dat Duitschland' op 15 Maart wint want ook het ou de Oostenrijk heeft het tegen Hon garije moeilijk genoeg gehad. DRIELANDENWEDSTRIJD. Een drielandenwedstrijd voor lich te atbletiek tusschen Duitschland, Hongarije en Italië zal op 4 en 5 Juli te München, het tweede ge deelte op 1 en 2 Augustus te Milaan gehouden worden. DUITSCHLAND—ZWEDEN. De wedstrijd in loopen Duitschland Zweden, die in Zweden gehouden zou worden, schijnt nog eenige moeilijkheden op te leveren. Zwe den wil graag op 30 Augustus loo pen, terwijl Duitschland 6 Septem ber voor beter houdt. Erger is het verschil in het programma. Zweden wil bij den van oudsher 10 en 25 kilometer afstand blijven, terwijl Duitschland over den 25 en 50 km. afstand, die ook in het Olympisch program zijn opgenomen, wil strij den. TECHNISCHE VERGADERING DER N.A.U. De jaarlijksche technische verga dering van de Nederlandsche Athletiekunie, op Zaterdag 7 Maart te houden in Krasnapolsky te Am sterdam, zal in verband met bijzon dere omstandigheden niet om 7 uur doch om 5 uur n.m. beginnen. Benzinegebrek in Lissabon. Het gebrek aan benzine wordt in Lissa bon steeds merkbaarder. Terwijl om die reden de particuliere auto's vanaf 1 Maart niet meer mogen rij den, is volgens een bericht van de Diario de Lisboa thans de rivier scheepvaart gedwongen het toch al weinig drukke verkeer nog meer te beperkèn. De papierschaarschte in Engeland. Vanaf Maandag zal iedere ver nietiging van oud papier, ook het aanmaken van kachels met papier, in Engeland strafbaar zijn naar de Britsche nieuwsdienst meldt Het papier moet in aparte bundels be waard en niet met ander afval ver mengd worden. Zweedsche vakvereenigingsleiders in Engeland. De vice-voorzltter en de vice-secretaris der Zweedsche vak vereen igingen, Gunner Ander- son en Victor Amon, zijn, naar Reuter meldt, als gasten van het congres van Britsche vakvereeni- gingen in Groot-Brittanje aangeko men. Zij zullen Britsche wapenfa brieken bezoeken. De Argentijnsche verkiezingen. Bij de verkiezingen in de provin cies Buenos Aires, Cordoba, Snata en Balta heeft de lijst der regee- ringspartij de meerderheid gekre gen volgens berichten der Romein- sche avondbladen uit Buenos Aires- Anti-bolsjewistische tentoonstelling De anti-bolsjewistische tentoon toonstelling „Het Sowjet-paradijs', welke op 't oogenblik te Praag gehouden wordt, is reeds op den eersten dag door 13.000 personen bezocht. HOE ZAL N.-O.-L REAGEEREN? p\F, oproep van Soebhas Chandra ^Bose, den strijder voor een on afhankelijk Voor-Indië valt samen met de berichten over de eerste landingen van Japansche troepen op Java. Onwillekeurig vraagt men zich af, in hoever het eene met hot andere verband houdt of zal vin den. De Nederlandsche koloniale po litiek is steeds essentieel onder scheiden geweest van de methode van onderdrukking, die door de Britsche machthebbers is toegepast. De spanningen, die de koloniale overlieersching op het vaste-land van Indië en die over het insulaire deel heeft opgewekt, zijn derhalve van verschillenden aard. Maar zij bestaan in beide gebieden en het is niet zoo ondenkbaar, dat over ge heel Indië een gevoel van lotsver bondenheid de overhand zal krij gen, op subtieler en kwetsbaarder sympathieën. De noodlottige omstandigheden, dat de Nederlandsche emigranten- reg'eering zich solidair heeft ver klaard met het Anglo-Amerikaan- sehe imperialisme, zal dit in de hand werken, want de Indonesiër zal in de regeeiingStarkenborgh be zwaarlijk iets anders kunnen zien dan een vazal van Brittanje, nadat Wavell- een gansch andere „ge- neraal-éénoog" dan Karei van der Ileyden, dje een haast legendari sche figuur is in de geschiedenis van Insulinde de bevelen gedic teerd heeft. t De proef op de som. De radiostem van Bose zal na tuurlijk ook in Insulinde gehoord zijn en verstaan. De nabije toekomst zal het bewijs kunnen leveren, of het Nederlandsche koloniale sys teem beter deugde voor de sym biose Oost-West dan het Britsche. De Japanners hebben voet aan wal gezet op Java. Zal het Ooster- sche sentiment zich tot de vlag keeren van de rijzende zon, of zal de Nederlandsche cultuur toch die per hebben ingewerkt op de volks ziel? De huidige bewindhebbers beïn vloeden deze proef wel zeer ongun stig, door de toepassing van het Moskousche parool der „versfhroei de aarde". Het zou wel eens kunnen zijn, dat zij daarmede zelf de laat ste cultureele sporen uitwisschen van da eens zoo trotsche vestiging van het Nederlandsche bewind op dezen, ook voor vele Nederlanders zoo dierbaren bodem! Door het gebruik van Hoestival. verdwijnt Uw hoest geheel en al ,,W«» Mijnhard» maakt i» goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. r- UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Secr.- Gen. van het Dep. van Volksvoor lichting en Kunsten is bij dat de partement benoemd, gerekend met ingang van 1 Febr. 1942: E. Voor hoeve, tot raadsadviseur. Bij besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van Binnenlandsche Za ken is A. J. van Gcrrevink, op ?ijn verzoek met ingang van 28 Febr; 1942 als burgemeester van de ge meente Oegstgeest eervol ontslagen. 174. Je zult toch moeten probeeren er uit te komen. Toen de eerste schrik voorbij was, klom hij weer in de levende paal, keek eerst beter rond en wist een lange, taaie wor tel te grijpen, die naast een boom uit den grond stak. Nu kwam hij er uit, maakte een touw aan den wortel vast en liet dat in de ope ning zakken. De „Normandië" wordt gelicht De „Daily Mirror" deelt mede, dat het Amerikaansche departement v. Maryne een crediet van 5 millioen dollar heeft toegestaan om het vroegere Fransche passagiersschip „Normandië", dat door brand in de haven' van New York was ge kapseisd, te lichten. Geschenk van Von Papen. Tl Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft den wali van Ankara een geschenk van 1000 Turksche ponden doen toekomen ter verdeeling onder de armen van de stad. Voormalige Grlesche minister over leden. De voormalige Grieksche minister v. Buitenlandsche Zaken, Politis, is in den afgeloopen nacht te Cannes overleden. Politis heeft zich als minister van Buitenland sche Zaken en als gezhant te Parijs een uitgesproken vijand van de spilmogendheden getoond. In laatst genoemde functie hqeft hij getracht te Parijs anti-Duitsche gezindheid te bevorderen. Het overlijden van den hertog van Aosta. Het stoffelijk overschot van den hertog van Aosta, den on derkoning van Abessinië, zal wor den bijgezet in Afrika, niet ver van de laatste rustplaats van den her tog van Abruzen.-De titel hertog van Aosta gaat over <jp zijn broer, den hertog van Spoleto. Vele Fransche arbeiders vrijwillig naar Duitschland. De vrijwillige aanmelding van Fransche arbei ders,die in Duitschland willen gaan werken, neemt voortdurend toe. In vele gevallen zijn de vrou wen eveneens al naar Duitschland vertrokken. Het spaargeld, dat de Fransche arbeiders hun verwanten zenden, heeft in Januari 31.4 mil lioen francs bedragen. IK zal U in dezen eersten Am- sterdamschen brief vertellen van Janssen, aldus begint een arti kel in ,De Misthoorn", getiteld „Si garetten". Van de week was ik bij 'm: ik kom al sedert 1930 bij hem" in de zaak, om 'n pakkie „Sport" of „Ky- riazi" pf een ander merk. 't Kan me heelemaal niet schelen wat of welke. Als 't maar sigaret en te rooken is. „Meneer!" zei hij toen en hij waaierde met, zijn armen wijd uit over zijn toonbank met leege sigarenkistjes, reclamecartonnetjes, veiligheidsscheermesjes en whist spelletjes, „met de beste wil van de heele wereld ik hèb niet. Als ik had dat weet U toch wel, dan zou ik U graag verkoopen! Maar heusch kijkt U hier maar en hier en hij wees in de kasten achter zich en onder zijn verkooptafel „ik hèb nieten BRITSCHE KRUISER BIJ MALTA IN BRAND GEBOMARDEERD. ROME, 4 Maart. Het 641ste communiqué van het Italiaansch hoofdkwartier luidt: „Vijandelijke gemotoriseerde af- deelingen, die in Zuid-Libye bin nendrongen, werden onverwijld door onze Saharatroepen aangeval len en gedwongen, zich met verlie zen terug te trekken. De lucht macht, die in weerwil van het on gunstige weer vastberaden ingreep, achtervolgde en verstrooide de vij andelijke formaties. Duitsch-Italiaansche vliegerafdeelin gen hebben in het gebied van To- broek in golven vernielingsacties ondernomen. Drie Curtisstoestellen werden in luchtgevechten neerge schoten. Een vierde werd door het afweergeschut van een onzer woe stijnstellingen neergehaald. Malta werd herhaaldelijk aange vallen. In de haven van La Valet- ta plaatsten Duitsche vliegtuigen treffers op een kruiser, waarvan onmiddellijk hooge vlammen opre zen. Engelsche vliegtuigen hebben Benghazi gebombardeerd; er is geen aanzienlijke schade gemeld. Drie inheemschen werden gewond, Het aantal dooden onder de bur gerbevolking tengevolge tengevolge van dgn gisteren gemelden aanval op Palermo is gestegen tot zes, het aantal gewonden tot 98. De ver wondingen zijn meest van lichten aard. Duikbooten, die langs de kust der Vereenigde Staten opereerden, hebben in totaal 27.224 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken gebracht. ik krijg voorloopig ook niet meer!" „Maar U krijgt toch iedere week een deel toegewezen?" opperde ik temide. „Och meneer- Toewijzing! Ja, eens in de móónd krijg ik vijftig pakkies da's alles en U weet hoe druk het hier kan zijn. Eerst komen dan natuurlijk de vaste klanten aan bod, zooals U en meneer Japiks en die meneer van de bank en die met die bril Nu, gaat U eens na: als ik die allemaal één pakje verkoop, dan kom ik al drie maal meer te kort dan Ik in totaal krijg! Nee me neer, 't is een hopelooze toestandl Hopeloos gewoonweg! We gaan naar- den kelder op die manier „Tja", zei ik toen maar, zooals je wel meer ze<rt bij moeilijke dingen waar je geen raad en geen oplos sing voor weet, „Tja" en meer zei ik ook maar niet. En toen liep ik buiten En ik ben maar naar de Azaleabar ge gaan. Omdat ik daar wel meer/ kom. Vanwege de gezelligheid, de muziek en het bier. En drinkend dat koele, blonde biep* en pratend met deze en gene, kwam weer het verlangen op naar een saffie. „Ober", en ik zei 't hem zachtjes, zoo zonder dq£ die anderen om me heen 't hoorden: „Weet je nou nog 'n doosje sigaretten te krijgen voor me?" De lange magere ober in zijn zwarte werkpakkie keek me aan boog zich dan naar me toeJa, natuurlijk", fluisterde hij dan te rug, „maar niet goedkoop!" „Nee, dat begrijp ik", en ik dacht aan al de accijnzen en de zeldzame goedkoope soorten „maar geef maar wat heibje?" De langere magere ober in zijn zwarte werkpakkie schoof dan weg, kwam even later terug, frommelde een pakje in mijn hand. Alstu blieft!" „Wat kost dH?" vroeg ik en het antwoord kwam: „Eén-vijf-en-ze ven tig!" ,,Hè-" huiverend schrok ik, maar 't hopelooze gezicht met 't stempel er op dat het niet goedkooper kon, plus de opmerking: „Geef U maar weer terug ik raak ze wel kwijt", dreven me naar mijn porte-' monnaie en ik betaalde. Eén gul den drie kwartjes en ik ver vloekte de accijnzen. „Merci", zei de ober voor 't dub beltje extra „Wat zegt U?" en zachtjes herhaalde ik mijn vraag: „Waar of zij nu toch die dingen vandaan haalden nergens in dc stad was toch een cigaret los te peuteren De man schokschouderde. „Och, er is altijd nog wel te krijgen... Rier krijgen ze bijvoorbeeld ie dere week zoo'n vijftig pakjes van Janssen:.. Janssen... met twee s-sen... „U weet wel, U komt ook wel eens in die zaak.." IA, toen ging me een lampie-op, Toen de banderolle den winke- liersprijs aanwees: den prijs vah twee-en-zestig-en-een-halve cent! ging me het lampje op, hoe Janssen met twee s-sen en al die andere Janssens met of zonder twee s-sen of hoe ze verder dan ook mogen he ten, maar die allemaal in sigaretten ha'ndelen hun zaken kunnen hand haven trots het feit, dat de heele week „Uitverkocht" op hun deur gepermanent staat. N Maar een gevoel van machteloo- ze woede greep me aan, toen ik even later in mijn lijfblad las, dat op het oogenbliknog steeds aan iedenen Nederlander per persoon en per makn ongeveer 25 sigaren, 100 gram rooktabak en ca. 130 cigaret- ten toegewezen zonden kunnen worden! Nog steeds zijn per maand in ont land 55.000.000 sigaren beschikbaar, waarvan 48.000.000 beneden 12 cent. Nog steeds komen per maand 260.000.000 cigaretten van de fa- briek! En reist U nu eens met den trein! Kom in café's. Kom op kantoor! Kom waar U wilt overil ziet U rookten! Tegen woekerprijzen- Wan neer men over de zeldzaamheid prakt, waarmede rookwaren te krij gen zijn, is het antwoord onmid dellijk klaar: Alles gaat naar Duitschland! Welnu! Ook als dat zoo was, dan is het nog een s c h a n de, dat van datgene wat hier te lande blijft, woekerprij zen worden gemaakt, zooals dit thans alom het geval is! Zonder de graag geaccepteerde insinuatie „Al les gaat naar Duitschland" zoudert deze woekerprijzen onmogelijk zijn! Het is ons volk zelf, dat zich besteelt het is de volksge noot, die den volksgenoot b e- roo f t! De stagnatie in de tabaksindustrie moet thans gezocht worden niet in de stopzetting van de grondstof- fentoevoer, niet in het stopzetten van de bedrijven, doch uitsluitend in het zich willen verrijken ten op zichte van zijn volksgenooten en ar beidskameraden onder het mom J van den verdrukten, verongelijkten en beroofden winkelier. Janssen met twee s-sen! Herzie Uw houding! Er komt een andere tijd!. FEUILLETON Ro.nax van Hune Hirihammer (N Aftrok verboden) 67. „Het huis lijkt me wel!" zei Lorenz, zijn enthousiasme zoo goed mogelijk bedwingend. „Is het direct te aan vaarden?" „Ja zeker, als u even mee wilt gaan naar m()n bureau, dan kunnen wij het huurcontract direct in orde laten maken". „Uitstekend!" Een kwartier later werden hem de sleutels overhandigd. De huur was voor een maand vooruit betaald, het huurcontract onderteekend. 'unt u m(j misschien een duim- st. ic ieeaen?" vroeg Lorenz en daar op ging h(j nog eens alleen terug naar de woning, welke hij nu de zijne mocht noemen. Langzaam liep hjj van de eene kamer naar d andere in een gevoel van onbeschrijfelijke ge lukzaligheid. Mariene! Dat je me niet ziek wordt van blijdschapStel je voor, nu zal 4a sou je in je gezicht schijnen, als je 's morgens wakker wordt, de zon, waar je zoo naar verlangd hebt in die sombere gevangenis! En je bosch heb je ook weer terug.,. Het balkon ligt op het Zuiden, Mariene, je krijgt een ligstoel, zoodat je door en door gezond zult worden en de belde meisjes zullen steeds om je heen zijn of beneden voor het huls met Hansje op het grasveld spelen... Je zult daar liggen en de zon ach ter de boomen zien ondergaan en dan zul je binnen komen en als de kinde ren naar bed zijn, zullen we samen nog een poos onder de lamp zitten en de belevenissen van den dag uitwis selen. Hg vond een stuk papier in zijn portefeuille en begon .de afmetingen van de kamers bij eea vluchtige schets te noteeren. Hier zou de woon kamer kómen, daartegenover de slaapkamer en in het kleinere ver trek daarnaas t zou het circus zijn tenten opslaan. Toen Lorenz een en ander had vastgelegd, reed hij naar de stad terug, waar hij een meubelzaak op zocht. „Ik heb een volledige woninginrich ting noodig!" verklaarde hij met een gezicht, alsof hij er slechts op wacht te zgn chequeboek te voorschijn te kunnen halen. De bediende wiefp een vluchtige blik op de schets en bracht Lorenz daarop naar de toonzaal. „U wilt zeker op termijnbetaling koopen." „Ja, natuurlijk!" „Mag ik vragen, of u over een vast inkomen beschikt?" „Ik ben arts!" zei Lorenz en toon de,zijn legitimatiebewijs. De volgende week neem ik de practgk van een collega over." Hoe heerlijk was het zoo te kunnen spreken, zijn mooie beroep weer zoo openlijk te mogen bekennen, wee vaste grond onder zrjn voeten te hebben. De bediende glimlachte gerustge steld. „Uitstekend, dokter, dank u. Mag ik u nu even onze voorraden la ten zien Lorenz bepaalde met zorg zijn keus. De meubels, welke Mj uitzocht, waren zeer eenvoudig, maar getuighen toch van den goeden smaak van den ont werpen. Daar hij ook overigens van alle overbodige luxe afzag, bleef hem nadat hij het vereischte bedrag voor uit had betaald, zelfs nog wat geld over. HU kwam met den bediende over een, dat het bestelde den volgenden middag zou worden geleverd. „Ik zou wel graag zien, dat u dan tevens voor het ophangen van de gor dijnen en de lampen zorgt",, „Heel graag, dokter, u kunt er op rekenen, dat het in orde komt". Het was intusschen al laat in den middag geworden. Lorenz overlegde, wat hem nog verder te doen stond. Voor de aansluiting van gas en elec- triciteit zou de verhuurder zorgen, zgn adresverandering kon hU na de verhuizing opgeven ach ja, bijna had hg nog wat belangrijks vergeten. Iiy zocht een Ijzerwinkel en bestel de een naambord voor de deur, een van koper met ingegraveerden naam. Of het morgenmiddag klaar kon zgn? ja zeker, dat zou wel gaan. In dezelfde zaak vond Lorenz ook het allernoodzakelijkste keukenge reedschap, een paar potten en pan nen en wat borden. De rest zou hy wel van moeder Ktilcke kunnen lee- nen. Hy gaf het adres op, waar het gekochte gekeverd moest worden, en hy bespeurde een weldadig aandoende vermoeidheid In zyn leden, toen hy eindelgk den terugtocht naar huis aanvaardde. Het deprimeerende gevoel, dat hem de laatste maanden geen oogenblik had verlaten, nam nu geleidelgk af en zich overgevend aan de eento nige cadans van den voortsuizen- den ondergrondsche dacht hy met een zekere gelatenheid aan al de genen, die tydens zyn kort verbiyf in Beriyn zijn levensweg hadden 'ge kruist. Arno Meissner, professor Hopfelt en dien dokter Petzold, den zelfzuchtigen opvolger yan dr. Ge rold. Zoo menig ander gezicht nog trok aan zgn geestesoog voorbg en allen zouden zg van hem hooren dat was zgn vaste voornemen als hy eenmaal weer beide voeten aan den grond had Het liep reeds tegpn half acht, toen, 'hg eindelgk in de Frakfurter- straat terugkeerde. Mariene lag bleek en vermoeid in een leunstoel en begroette hem met een dankbaar lachje. Hy bemerkte onmiddellijk haar zeldzame apathie. „Heb je weer den heelen dag voor niets gesjouwd, jy, arme? Scheid daar toch mee uit, Lorenz, het heeft immers toch geen zin meer!" „Wat... wil je daarmee zeggen?" „Niets anders, jongen, dan dat het zoo ontzettend moeiiyk te dra gen is, dit leven. Ach, Lorenz, lk heb zoo'n heimwee. Weet je nog, hoe heerlgk het thuis was, in Heid- mühle...? De zon... het bosch... de vele bloemen... en de vogels, die ons 'smorgens wakker zongen... Ook al ging het ons dan nog zoo slecht, we hlüden tenminste al het moois, dat de natuur ons gratis gaf, maar hierWat moet er hier op den duur van ons worden? Waar zal dit alles eindigen?" (Wordt vervolgd.) VRIJDAG MAART. Hilveriom I. 415.1 m. 7.10 Oramofoonmuxiek. 7.46 Ochtendgymna stiek. 7.00 Qramofoonmuzlek. 6.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 0.40 Utrechtsch Stedelijk Orchest (opn.). 9 16 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orgelconcert en zeng. 12.40 Almanak. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Productieslag. 13.16 Orkest W. Eberel. 14.00 Residentieorkest en solist, ca. 14.66 Oramoloonmuziek. ca. 15.30 Residentie orkest en soliste. 16.00 Cyclus:. De Zeven Kruis woorden. 16.20 Qramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.t Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Qremofoomuztek. 16.00 Sportwetenswaardigheden. 18.20 Qramofoon muzlek. 18.35 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oostfront. 16.60 B.N.O.t Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Oramoloon muziek. 19.30 Romancera en solist. Vanaf 30.15 Alleen voor de Radtocentrales die over een lijn verbinding met de atudlo beschikken. 20.16 Melodlsten en soliste. 20.46 Radtotooneel. 21.00 Muzikaal programma „Onder oude platanen" (opn.). 21.45 B N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Omroep-orkest en soliste (opn.). 22.4624.00 Oramoloonmuziek. Hilversum II. 801.5 m. 1 168.45 Zie Hilversum l 0.46 OramofoOB- muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zeng met pianobegeleiding. 10.40 Het oude land apreekt, causerie. 11.00 Planovoordrecht, ca. 11.30 Ore- mof oonmuziek. 13.00 Oramoloonmuziek. 12.11 Romancers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Ernst van 't Hoff ea zijn orkest (opn.). 11.45 Melodlsten, solist en Trio Joop de Leur. 16.00 Voor de vrouw. 16.46 Qramofoonmuzlek. 16.16 Ensemble Prancla Keth. 10.45 Voor de rijpere Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.60 Qramofoonmuzlek. 18.15 De heeren v. d. Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. 16.30 Reportage. 18.46 Ramblers en orgelspel. 19.20 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel ven den dag. 19.50 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B.N.O.: Engelsche uit zending: Hollands poUtioal-aspects. (Voor da Radiocentrales gramofoonmuzlek). Vanaf 20.10 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.16 Het Rotterdamsch Planokwartet e;i contrabas, ca. 20.50 Qramofoonmuzlek. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Qramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Qramofoonmuzlek. 22.10—22.11 Avondwijding. Hoofdredacteur: A. R. 'Jonker, Schagen. - Buitenland, Alg. 'Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen. Den Helder,

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2