fdan ooit! Neemt bij de eerste verschijnselen AKKERTJES, dan zet 'n kou meestal niet door. Een veilig tehuis voor de Jeugd Stadsnieuws Weel [1 h£É Ouderdomsrente Belangrijke uitbreiding taak Jeugdherberg Centrale Uitreiking nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen Uitslag examens Zeevaart en Machinistenscholen Feestende „Zilvermeeuwen" VAejemdt tocAtm. Neem 'n AKKERTJE De Neder fa ndsche Pijnstiller Italiaansch Weermachtbericht Tom Moooey overledeo Nederland over dea Transvaalschen oorlog t Invaliditeits» en In het tijdvak van Woensdag 11 Maart t/m Woensdag 18 Maart 1942 zullen door den- distributiedienst alhier nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen worden uitgereikt. Deze nieuwe bonkaarten zullen geldig zijn voor een periode van 4 weken, n.1. van 22 Maart 194218 April 1942. In het vervolg zullen n.1. bonkaarten worden uitgereikt voor een termijn van 4 weken. De bonkaarten worden afge geven tegen inneming van een bon van het onlangs uitgereikte inleg vel. Deze bon moet door den distri butie-ambtenaar verwijderd worden. Verwijder deze bon dus niet zelf van het inlegvel, daar U dan gevaar loopt geen bonkaart te ontvangen. U behoeft U voortaan niet steeds af te vragen: „Wanneer moet ik mijn nieuwe nkaart afhalen?" Op.de bonkaarten, welke de vol gende week zullen worden uitge reikt, i» door den distributie- dienst een datum gestempeld. Op dien dag kunt U weer naar het dis tributiekantoor gaan voor het afha len van de nieuwe bonkaarten. Verder kan er niet genoeg op aan gedrongen worden, de bonkaarten op tijd af te halen. Indien U hieraan niet voldoet, zult U hiervan zelf de nadeelige gevol gen ondervinden. De distributie- dienst zal n.1. aan personen, die na- laag zijn geblev. hun kaarten op tijd af te halen, eerst op Donderdag 26 Maart 1942 gelegenheid geven hun bonkaarten alsnog af te halen. Dat wil dus zeggen, dat men van Maandag 2? t/r Woensdag 25 Maart 1942 geen geldige bonnen zal hebben voor aankoop van levensmiddelen. Men houde h:ermede terdege reke ning! Voor verdere bijzonderheden ver- wijzen wij U naar de officiëele pu blicatie in ons nummer van j.1. Za terdag. In de laatste Mededeelingen van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is het verslag opgenomen van de eindexamens aan de van rijkswege gesubsidieerde zeevaart- en machi nistenscholen over 1941. Daaraan is het volgende ontleend: Stuurlieden: voor getuigschrift BS(tuurman) zijn geëxamineerd 227 candidaten, Waarvan geslaagd voor BS 162 en voor AS 33, afgewezen 27. Voor de verschillende scholen be dragen deze getallen resp. Amster dam (kweekschool voor de zeevaart) 123, 93, 20 en 10. Delfzijl 21, 15, 4 en 2. Groningen 14, 7, 3 en 4, Den Helder geen, Rotterdam 25, 21, 1 en 3, Scheveningen 19, 10, 5 en 4, Ter schelling geen, Vlissingen 23, 16, 5 en 2, extraneï 2, 0, 0, en 2. Voor getuig schrift AS(tuurman) zijn geëxami neerd 118 candidaten, waarvan ge slaagd 73 en afgewezen-45. Voor de scholen zijn deze getallen: Amster dam geen, Delfzijl 24, 12 en 12, Gro ningen 14, 6 en 8, Den Helder 23, 22 en 6, Rotterdam geen, Scheveningen 22, 16 en 6, Terschelling 28, 16 en 12. Vlissingen geen, extraneï 2, 1 en 1. Machinisten: "oor getuigschrift BM(achinist) zijn geëxamineerd 131 candidaten, waarvan geslaagd voor BM 111 en Voor AM 16, afgewezen 4, Amsterdam (kweekschool voor machinisten) 47, 41, 4 en 2, Ensche dé geen, Groningen 15, 12, 1 en 2, Rotterdam 19, 14, 5 en 0, Vlissingen 49, 45, 6 en 0, extraneï 1, 1, 0 en 0. Voor getuigschrift AM(achinist) zijn geëxamineerd 133 candidaten, waar van geslaagd 111 en afgewezen 22, Amsterdam 48, 39 en 9, Enschedé 42, 36 en 6, Groningen 26, 22 en 4. Rotterdam 16, 14 en 2. Vlissingen - geen, extraneï 1, 0 en 1. Het geslaagdenpercentage bedroeg over 1941 voor BS(tuurman) 71.4 (v. j. 73.8), voor AS(tuurman) 61.9 (v. j. 69.5), voor BM(achinist) 84,7 (v. j. 90.3) en voor AM(achinist) 83.5 (v. j. 83.0). Geslaagde matinee met Tholen en Van Lier c.s. De populaire Heldersche Wandel- sportvereeniging „De Zilvermeeuw" heeft het aangedurfd een voorlijken middag te organiseeren een denk- l^eld, dat gezien de eivolle Casino zaal, veel waardeering heeft ge oogst. In zijn openingswoord gaf de heer Lastdrager een uiteenzetting van het tempo, waarmede dezen middag op touw was gezet. Woensdag j.1. eerst heeft de secr. van „De Zilver meeuw", de heer Charmes, vanuit Julianadorp alles in het werk ge- seld voor de organisatie, en het re sultaat was in orde. Dank was „De Zilvermeeuw" voorts nog verschul digd aan de directie van Casino en den heer Siebeling, voor 't afstaan der zaal. Benevens aan drukkerij De Boer voor de vlugge afwerking der uitnoodigingen. Ten slotte waarschuwde de voor zitter terdege de eventueel aanwe zige belhamels, waartegen krachtig zou worden opgetreden; gelukkig bleek dit niet noodig te zijn en ver liep de middag in de beste stem ming. Inderdaad was die stemming goed, want „De Vier van Tholen en van Lier" hadden al spoedig de la chers op hun hand. En zoo blééf het dien middag. De eerste factor Tn den na-nacht vertrekt uit Alk maar de eerste trein naar Den Hel der. Zoo vroeg s dit, dat zeven-acht ste deel der menschheid op dit on zalig uur nog te slapen ligt. Het station is een schaduwen- kolos in een luistere wereld, een kolos met vag omtrekken, die als 't ware boven de oude schijnt te zweven. Mag me verduisterings lampjes boren wat armetierige licht- sprankeltjes in den baajerd van het zwarte niets. Ergens op het perron staat de le trein gehuld in witte wolkeen van pluizige stoom, die sissend uit een zeker .deel van de locomotief gents- zen worden, 't Doet densen aan c»Ai walv'sch op het droge, d'e zien :n laatste stuiptrekking leegblaast. Uit d*j spelonken bij de trappeh komen de reizigers opgedoken. Va kou proestende, hijgende en omhuld door dubbele jassen. Wanten tot aan de ellebogen en over de p;t nog een wollen bivakmuts, 't Zijn er niet veel die zóó vroeg reizen. Te tellen op de vingers van twee handen zijn ze. Men stapt in, verkent (zonder veel hoop) het aantal aanwezige calorieën warmte, nestelt zich ergens in, zoekt met de voeten een steunpunt tegen en op de verwarmingsbuizen, blaast op de vingers, werpt een trooste- loozen blik op de alsmaar bevroren coupé-ruitjes en dan Dan gaat de trein pogen los te komen van de rails. Pogen Want iederen morgen wéér vraagt men zich af of hij het /al halen. Of h(j zal kunnen ontkomen aan de ijzige omhelzing van stalen wielen op stalen staven. Of het gelukken zal aan den greep te ontkomen, waarin een locomotief en een serie wagons een langen vriesnacht ge vangen waren. 't Gaat aarzelend enkele centime ters vooruit... stoppen... 't Is winter, zorgt voor Uw gezondheid, nu meer bij een revue is tempo, en daar dit tempo prima verzorgd was, liep de uitvoering gesmeerd. Nadat Tholen zijn partners, Jeanhe Laforce en Kitty van Dongen had voorgesteld, begon men het veelzij dige repertoire, nu eens een liedje, dan weer een éénacter. Een zeer geslaagd nummer was wel de scène, waarin Jeanne La force haar rijke tante verwachtte en derhalve getrouwd moest zijn. Aangezien haar verloofde niet ge schikt bleek, nam zij den huis knecht, Herman Tholen maar als secondant, wat uiteraard de meest groteske verwikkelingen teweeg hracht met als eindresultaat dat Tholen met tante naar den notaris toog om de buit op papier vast te zetten voor zichzelf. Jeanne Laforce zong een liedje „Ik ben zoo", waarin ze eerst weergaf hoe een dame uit de deftige stand zich voordoet en daarna hoe zij feitelijk was. Veel bijval had ook de vergadering voor de aanwezige dames onder leiding van Hilde Lotgebrand (gebracht door Kitty van Dongen), waarbij de heeren een haal uit de mok kre gen en zelfs éénmaal in de maand naar „Zuigelingenzorg" moesten met hun babies. Het meest sloeg in het liedje van Tholen, getiteld „De schouders er onder en je tanden op elkaar". Tholen bracht het liedje met ta lent naar vören. In onderscheid met tal van cabarettisten heeft hij een heldere stem, zoodat zijn num mers veel bijval oogstten, wat niet duidelijker gedemonstreerd kon worden door het steeds weer en thousiaste applaus van het audito rium. Nadat zoowel vóór als nó de pau ze van Lier nog met de vrouwelij ke secondanten' n aardige éénacter ten beste gaf, kreeg rhen de laat ste scène, genaamd „In Parijs". Het was ruim zes uur toen de heer Lastdrager dezen zoo zeer ge slaagden middag sloot met den wensch, dat dit initiatief navolging zou vinden bij de andere vereeni- gingen. De heer Lücker bedankte nog namens de zaal „de Zilver meeuw" voor het initiatief, wat eveneens door het publiek met een instemmend applaus onderstreept werd. (J. Bremer). SCHOORSTEENBRANDJE. In de 2e Vroonstraat werd een be gin van brand waargenomen. De brandweer wist het vuur meester te worden met een snelblusscher. DIEFSTAL. Een bewoner van de Joubert- straat deed aangifte dat'zjjn rjjwiel is gestolen. ONGEVAL. Op de Boerhaavestraat viel een meis'e, dat aan een auto hing, op straat en scheurde een spier in haar pols. BURGERI MKE STAND DEN HELDER van 6 Maart 1942. Overleden: P. Bakker—Van der Wal, 75 jaar. Enkele centimeters achteruit Stoppen... Zoo gaat het verscheidene malen. 't Wordt steeds een strijd van dien eenen meester in de Cockpit der lo comotief tegen een log gevaarte, dat in naarstige wederspannigheid, weigert de gekozen plaats te ver slaten. De reizigers deelen in dezen strijd Berekenen en schatten de kansen van trein en meester beurtelings. Houden het nu eens op den een, dan weer op de^, ander. Tot nu toe won steéds de meester. Steeds bleef hij overwinnaar in dien stillen, verbeten en woordeloozen kamp tegen het ijzer en staal. En zoo vertrekt de eerste trein naar het Noorden een duister lint, schuddend ever lichtglanzende rails in duisteren nacht. Tusschen Alkmaar en Schagen en Schagen en Den Helder ligt de trits stationnetjes en halteplaatsen die wij eens, jaren geleden, op school leer den op dreunen en thans beleven. Bij ieder ervan st.>pt de trein. Uit de lokaaltjes drommen de wachtenden, altijd gehaast, altijd in stille ver betenheid om als eerste een zoo dra gelijk mogelijk verwarmde coupé te vinden. Rillend en huiverend en ver kleumd nemen ze plaats, een golf kou rme-voerend. Ze schurken zich in, zoo klein m yelfüt, tusschen de al zif,,ei.de' reizigers en... slapen door. En de trein vertrekt weer, Noord waarts, schuddend er rammelend^ over le stalen baan, die het duistere landschap in twee slukken snijdt. Vre«*mde tochten... De w'nd pers* zien wreed door de kieren in de coupé's. Omklemt als een ijskoud laken de reizigers* Ver kilt hen tot op de botten. Het einde .s ten vei.ossing en als gehaaste lammeren drentelt men via het ééne miniatuur-uitgangetje het Stationsplein op. En naar vier windstreken versprei den ze zich. ANNA PAULOWNA TWEEKAMP SCHOONRIJDEN. Anna PaulownaKolhorn. Een aardige wedstrijd werd Zon dagmiddag op de banen van „Een dracht maakt macht" gehouden, een kamp in het schoontijden tus schen Kolhorn en Anna Paulowna. Zooals de voorzitter der organisee- rende vereeniging, de heer V Kaan voor de prijsuitreiking opmerkte, was het wel een bijzonderheid, dat op 8 Maart nog een wedstrijd.ge houden kon worden bij schitterend weer en op vrij goed ijs. Hij dankte Mr. H. Jonker voor het beschikbaar stellen van een wissel prijs en voor diens werk om den wedstrijd goed te doen verloopen. Na den wensch geuit te hebben,* dat dit nu toch de laatste wedstrijd van het seizoen zou zijn, gaf hij bet woord aan den heer jonker. Deze zeide dat met dezen wed strijd een lang gekoesterde wensch in vervulling was gegaan, een kamp tusschen twee clubs uit het Noorden van Noord-Holland, waar men het veel beoefende schoonrij- den hoog dient te houden. Van elke club déden vijf dames en vijf hee ren mede. Kolhorn miste echter één dame en A. P. was zoo sportief daarvoor mej. R Kuys af te staan, om toch het vijftal te kunnen vol maken. Vondsten uit het „Vliegend Blaadje" We hebben den laatsten keer, toen we ons in het nog niet zoo héél grijze verleden verdiepten, Be loofd ook eens een ander blad dan de „Schager Courant" op te slaan, om na te gaan, wat men toen en toen over dit en dat zei. In het begin dezer eeuw ver scheen voor den Helder, Texel en Wieringen, het „Vliegend Blaadje", de .voorUioper van de Heldersche 'Courant, dat zijn lezers vond voor een groot deel in marinekringen. Een blaadje, zoo die in dien tijd al optraden, volkomen van alle vreemde smetten vrij. De adverten tiepagina's bevatten smakelijke an nonces over zindelijke volksloge menten, over mannen, die kond doen dat zij voor hun weggeloópen huisvrouwen niets willen betalen, over winkeliers die de heeren zee lieden uitnoodigen alvorens zij aan boord van de „Zeeland" stappen bij hen prijsopgave te vragen van kabaaien en nachtbroeken en van het comité Transvaal, dat zich ten doel stelde de om hun vrijheid worstelende Boeren te steunen. Ook den Helder was in die da gen anti-Engelsch en stak dat niet onder stoelen of banken.' De spreek trompet der openbare nieening, „Het Vliegend Blaadje" werd luide gestoken! Ziehier enkele vondsten. Toen reeds als nu. In het nummer van 6 Januari 1900 lezen wij: „Eindelijk is op dit oogenblik be kend geworden, dat de Engelsche consul-generaal te Napels aan den commandant van de Rijkspostboot „Herzog" .kennis heeft gegeven, dat de ambulances aan boord van dat stoomschip geen vergunning zul len ontvangen om in de Delagoa- Per 1 Jan. 1942 werden 50754 we- duwenrenten en 16234 weezenrenr ten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden da tum 111239 personen, die uit hoof de van de Invaliditeitswet, voor 1 Juli 1922 onder de Verplichte ver zekering vielen, zich in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week bevonden. Van degenen, die in het tijdvak 19191923 gebruik hebben gemaakt van de voor hen geopende gelegen heid om. tegen een wekelijksche premie van 39 cents, op grond van de Ouderdomswet een verzekering aan te gaan, waren op 1 October jl. 89218 personen in het genot van een ouderdomsrente van drie gul den per week. De uitslagen waren: Dames: Mevr. Schoorl-Keetman Kolhorn 3 pnt.; A. Kaan Anna Pau lowna 834 pnt.; A. Waiboer id 10)4 pnt.; G. v. d. Berg id 14)4 pnt.; B. 0o6tdijk 'id. 15)4 pnt.; A. Boers- ma id. 17 pnt.; R. Kuys Kolhorn 19 pnt.; Mej. v. d. Wulp id. 25)f- pnt.; Mej. w. d. Welle id. 25pnt.; Mej. v d. Klooster id. 27)4 pnt. Heeren: C. P. Timmerman. Kol horn 3)4 pnt.; G. J. Blauwboer id. 5)4 pnt.; P. Blauwboer id. 11 pnt.; A. Tvsen Anna Paulowna*13)4 pnt. Jb. Blauwboer Kolhorn 13)4 pnt.; R. Sinke Anna Paulowna 19 pnt.; C. Kaan id. 21)4 pnt.; J. Kuiper, Kolhorn 21 pnt.; B. Dobhe Anna Paulowna 2634 pnt.; J. L. H. Haze- loop id. 30 pnt. Paren. c. Timmerman—mevr Schoorl-Keetman, Kolhorn, 3; R. SinkeA. Waiboer, A.P., 6; C. Kaan A. Kaan, A.P., 12; G. .T. Blaauw- boerR. Kuijs, Kolhorn, 12; A. Tij- senA. Brdersma, A.P., 13; P. Blauwboerv. d. Welle, Kolhorn, 17; Jb. Blauwboer—v. d. Klooster, Kol horn 23%; B. DobbeB. Oostdijk. A.P., 25; J. Kuiper—v. d. Wulp, Kol horn, 26; .T. L. H. HazeloopG. v. d. Berg, A.P., 27%. De totaal uitslag werd: Kolhorn: dames 35; heeren 19; paren 27, to taal 81. Anna Paulowna: dames 20: heeren 36; paren 28; totaal 84. Kolhorn heeft dus voor de eerste maal den wisselbeker gewonnen. De heer Jonker dankte de jury, de heeren J. de Boor van Sant poort, J. Met van Alkmaar en A Timmerman van Oudkajspel. De heer J. de Boer, voorzitter van de pronaganda-commissie. raadde den rijders en rijdsters aan de kunstschaatsen af te schaf fen en werkelijke schoonrijschaat- sen te koopen, omdat daarmee veel langere halen gemaakt en beter af gezet kan worden. Spr. betreurde het dat de paren te laat gevormd waren, waardoor ze nog niet goed op elkaar ingesteld konden zijn en zei voorts, dat A.P. de nederlaag maar niet al te zwaar moest opvat ten: Kolhorn'had toch de overwin ning voor een groot deel te dan ken aan de oud-kampioenen mevr. Schoorl-Keetman en den den heer C. P. Timmerman. Nadat de heer De Boer, naar aan leiding van een vraag van mej. A. Waiboer, nog een uiteenzetting had gegeven van de wijze, waarop de puntentelling en het bepalen van de plaats in de ranglijst geschiedde, sprak de heer V. Kaan een slot woord. baai aan land te gaan. Zooals men zich herinneren zal heeft de „Her zog" de Nederlandsche en Belgi sche ambulances aan boord In flagranten strijd met ejjk, begrip van recht en met de bestaande in terna-tionale bepalingen is deze dol zinnige maatregel van Engeland!" Aan het beschieten van visschers- schepen reddingsvliegtuigen en hospitaalschepen, was men toen in Engeland blijkbaar nog niet toe. maar veel verschil is er niet in de Britsche gedragingen. Wat zou het Vliegend Blaadje, wanneer het nog bestond en dezelf de redactie klom nog in haar nen houder, daar wel van hebben ge zegd? In het nummer van 27 Jan 1900 staat óók een merkwaardig be richt, waaruit nu toch wel blijkt, dat het vernielen, van onze petro leumtanks in 1940, en de ga je-weg of-ik neem je weg methoden in Bel gië en Noord-Frankrijk, toen ook deze landen nog de eer en het ge qoegen hadden Albions bondgenoot te zijn, met den paplepel zijn inge goten. Wij lezen: *„De kolonisten in de Kaapkolo nie hebben zich herhaaldelijk geërgerd over de wijze waarop de Britsche troepen hun hoe ven binnendrongen en weg-; namen wat hun maar aan stond. In een vijandelijk land is dit wellicht ge woonte. in eigen land beroofd en uitgeplunderd te worden door de troepen, die ter be scherming zijn gezonden, is toch al heel erg." Behalve het Brittannia rule the waves" (Engeland beheerscht de golven), is er nog zoo'n aardig spreekwoord dat niet heelemaal op gaat. Dat elke Engelschmam als:: „F.vry inch a gentleman van top tot teen een heer noemt. Een der belangrijkste vraagstuk ken van dezen tijd en van alle tij den vormt de opvoeding van de leugd tot menschen met gemeen schapszin en liefde tot den arbeid. Maar ook moet de jeugd leeren haar vrijen tijd nuttig voor lichaam en geest te besteden. Daar ont breekt veelal nog heel wat aan en het is een betreurenswaardig ver schijnsel dat de jeugdcriminaliteit toeneemt. Vele klachten zijn in en na don vorigen zomer opgegaan over de z.g.n. vrije kamphuizen, die na het in werking treden van het kam- peerverbod jeugdige trekkers en treksters nachtverblijf verschaften. Wij hebben dit euvel besproken met den gemachtigde voor het leugdherbergwezen, den heer G. A. van Dieren, die belast is met de or ganisatie van de jeugdherbergen en dien wij o.m. de vraag stelden, over het bestaan van eventueele plannen speciaal met betrekking tot de z.g.n. „wilde kamphuizen". Het is thans algemeen bekend, zoo zeide deze, dat de bij de N. J. H. C. aangesloten jeugdherberg ten volle den naam verdiend van „een veilig tehuis voor de jeugd". Jarenlang was het echter in de kringen der verantwoordelijke jeugdherbergleiders en jeugdher- bergouders een steen des aanstoots, dqt zich naast de jeugdherbergen allerlei optrekjes, kamphuizen en kampschuren konden vestigen, waarin eveneens aan jeugdigeh onderdak geboden werd. Deze kamphuizen zijn alleen gebaseerd op materieele overwegingen, op winstbejag. U acht het bestaan van deze wil de kamphuizen dus eigenlijk onge- wenscht? Dat zou ik niet zonder meer wil-' len beweren. De kamphuizen voor zien ook in een dringende behoefte van de jeugd. Helaas is er echter veel kaf on der het koren. Bovendien en dit mag niet uit het oog verloren wor den is de eigenaar van een kamp huis altijd min of meer afhankelijk van zijn klanten. Hij mist de au toriteit van den herbergvader, die de groote jeugdherbergorganisatie achter zich weet en die er niet voor terugschrikt, de trekkerskaart in beslag te nemen bij eventueel wan gedrag. Onze jeugdherbergouders hebben een vaste aanstelling en een vast salaris, zij staan dus vol komen vrij tegenover hun gasten. Controle bij N.J.H.C. ,JJ zoudt dus met behoud van de beste kamphuizen willen komen tot een betere organisatie van het trek- kersverkeer?" „Inderdaad, ik ga daarbij uit van de volgende gedachte: het trekken van de jeugd moet met alle midde len bevorderd worden. Een gezond buitenleven is het beste tegengif tegen de vmiakking waaraan de jeugd in de groote steden blootge steld is. Ik heb dan ook ruim vijf maan den geleden aan het Dep. voor Op voeding, W. en K. het ontwerp voorgelègd voor een verordening, waarbij in het kort het volgende be paald zou worden: a. de controle op alle overnach- tingsaangelegenlieden voor min- Ook de grootste boezemvriend van den heer Churchill zal het nu wel met ons eens zijn, dat het beter is dat gezegde van die golven niet zoo luid meer uit te roepen. Over dat van dien gentleman komen óók al zulke eigenaardige berichten.. Variaties op een oud thema. Variaties op een oud thema, want op 6 Januari 1900 nam het Vliegend Blaadje de volgende brief op, on der den véélzeggenden kop: „Schanddaden van Engeland". Rustenburg 10 Dec. 1899. „Hier bij den landdrost van het district Rustenburg liggen de be- eedigde verklaringen der vrou wen én meisjes, die de F.ngelschen door de kaffers hadden laten van gen. Zij verklaren door Kaffers ge bonden en door Engelschen onteerd derjarigen wordt in handen ge legd van de N.J.H.C. b. Al deze overaachtingsgelegcn- heden moeten voldoen aan de eischen, vastgesteld door de N.J.H.C. en bekrachtigd doo het departement voor opvoeding, V/. en K. Voldoen zij niet aan deze elschcn, dan zullen zij binnen een zeker tijdsverloop moeten worden opgeheven. c. In alle goedgekeurde kamp huizen, die dan officieel erkend zullen worden a's „tehuizen voor de jeugd", zullen de huis regels voor de N.J.H.C. gelden. d. Allen die gebruik wenschen te maken van de „tehuizen van de jeugd" zullen in het bezit moe ten zijn van een geldige per soonlijke trekkerskaart Het verpliclif stellen van onze trekkerskaart beteekent, dat het dan in de toekomst uitgesloten zou zijn, dat minderwaardige elemen ten in de rijen der trekkers slui pen. De kampeerboerderijen. „Zullen de kampeerboerderij- en volgens deze ontwerp-veror- j dening ook onder de controle t van de N.J.H.C. vallen?" „De kampeerboerderijen moe ten gezien worden als een tijde lijke vervanging van de -tent. Zij vallen dus niet onder het „trekken „Is hetwaarschijnlijk, dat do door u voorgestelde regeling reeds dezen zomer van kracht wordt?" „Helaas kan ik dit niet met ze kerheid zeggen. Vooral na de erva ringen van den taatsen zomer wordt het, naar mijn meening, hoog tijd, dat er inderdaad ingegrepen worrlt. Ook nu dreigt deze zaak echter weer op de lange baan geschoven te worden. VERBRANDE AARDE. Het parool dat men te Batavia uitfeaf toen men de resultaten van zijn oorlogsverklaring aah Japan ondervond, beteekent tevens het einde van onzen invloed, econo misch, zoowel als politiek, in Oost- Azië. Verbrande aarde. Het is een bols jewistisch parool. Het beteekent de vernietiging van alles wat waarde heeft, van alles wat met moeite en zorg, ten koste van bloed en offers werd opgebouwd. Verbrande aarde. Dat zal ook het lot zijn van geheel Europa. Dus ook van ons land, indien het bolsje- wisme de overwinning behaalt. Landgenoot, dat mag nooit ge beuren. Ons land zal geen verbran de aarde worden. Te wapen tegen de horden, die dit tot oorlogsdoel verhieven. Het bolsjewisme moet en zal uitgeroeid worden. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. te zijn. Verhef toch in naam der men- schelijke beschaving Uwe stem te ken zulke schanddaden. De arme schepsels liggen op het oogenblik in het hospitaal." En in Amerika was 't ook al niet anders dan tegenwoordig. Op 6 Ja nuari vertelde het „Vliegend Blaad je": De voornaamste Amerikaan- sche dagbladen, grootendeels onder invloed van families, die aan aan zienlijke Engelschen zijn verwant, pleiten sterk voor F.ngeland's recht Anders is het echter bij het groote publiek. Dezer dagen werd door den gemeenteraad van Boston een motie aangenomen, waarin presi dent Kruger geluk werd gewenscht met de reeks behaalde overwinnin gen en de hoop uitgesproken dat de oorlog eindigen moge mei de algeheele overwinning der Boeren op de Engelschen." En dat zijn voor heden vondsten genoeg. Het blijkt dat noch, de Engel schen, noch de Amerikanen iets veranderd zijn. En dat durft zich nog beschermers van menschelijke vrijheid, dragers van de cultuur te noemen.. BEDRIJVIGHEID VAN VERKEN- NINGSAFDEELXNGEN. ROME, 8 Maart (Stefani) Het 645st£ communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „In de Libysche Sahara bedrijvig heid- van verkenningsafdeelingen. Groote concentraties van vijandelij ke gemechaniseerde strijdmiddelen ten Zuiden van Ain El Gazala wer den door aanzienlijke formaties onzer luchtmacht in scheervlucht aangevallen. Eep groot aantal voer tuigen werd beschadigd of ver nield. ïtaliaansche en Duitsche vliegtuigen hebben militaire in stallaties te Tobroek gebombar deerd. Een tankschip, dat in de ha ven lag. werd getroffen en geraakte in brand. In weerwil van het hevi ge afweervuur zijn alle toestellen teruggekeerd. Bij een luchtgevecht werd een Gloster neergeschoten. Een levendige actie werd onder nomen, tegen Malta, waar aan be langrijke objecten aanzienlijke ver nielingen werden aanericht". GENERAALS BEVORDERD. De Führer heeft den generaal der vliegers, Jeschonnek, uit waardee ring voor zijn verdiensten als chef van den generaien staf van het luchtwapen, bevorderd tot „General Oberst". De generaal der infanterie von Manstein, commandant van een leger, bevorderd tot „General-, Oberst" als bewijs van erkenning zijner verdiensten bij de verovering van de Krim en de daarop volgende verdedigingsgevechten. Slachtoffer van tendeni proces. SAN FRANCISCO, 7 Mrt. (OFI) Tom Mooney, de leider van de Amerikaansche socialisten, die ge durende 20 jaren in de gevangenis van San Francisco had gezeten, is in den nacht van Donderdag op Vrifdag overleden. Zooals bekend, werd Tom Moo ney er van beschuldigd in 19lfl een aanslag te hebben voorbereid, welke vele slachtoffers ve gde. Mooney was slachtoffer van de Amerikaansche militaristische re actie en men had van zijn proces een tendenzproces gemaakt.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3