"ONBEREIKBARE PLAATSEN" ABCL ;=r. \J}~tOX vischpastei LEER OORLOmilE AFDEELING B f 800.000.000 1 MAART 1942 Te koop: Daar hebt U ivat aan verplichte opgaven en verkoop van legee- ringsMetalen. a. mangaanerts; ferro man gaan; zuiver mangaan; ferronikkel tot 50 Ni.; nikkelruwijzer. Wacht niet tot strax. lUnox maakt nog meer dan KNAX distributie boter, mar garine en vet. AUTO-en MOTOR- Ned. Herv. Gemeente M BETREKKINGEN TE HUUR TE KOOP TE KOOP DIVERSEN Verkoop van eieren op ziekenbonnen. Zware boeten voor prijsovertredingen ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Assurantie-bezorger I Boekbespreking Een nieuw boek van Herman Teirlinck Van alles wat uit dorp en stad Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze dochter, HENDRIKA GEERTRUIDA. P. K. SCHIPPER. S. SCHIPPER—BINKSMA. Den Helder, 8 Maart 1942. Fazantenstraat 47. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van -de H.H. Sacramenten der stervenden, onze gelief de Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de heer Henderilcus Johannes Bastiaanse, ln den ouderdom van 80 jaren. Uit aller naam, Wed. C. M. Bastiaanse— Dortmundt. Heiloo, 7 Maart 1942. Stationsweg K 28. De teraardebestelling zal plaats hebben a s. Woensdag op de Gemeente-begraaf- plaats te Alkmaar. Vertrek vanaf het St. Elisabeth Zie kenhuis te Alkmaar ten 2 uur n.m. Off'cieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt met verwijzing naar zijn desbetreffende beschikking in de Ned. Staatscourant van 6 de zer bekend, dat degenen, die beschikken over een voorraad ,van: B. wolfram, chroom, molyb- deen, cobalt of vanadium in den vorm van voormate riaal, ruwmateriaal, half fabrikaten of afvalmate- riaal verplicht zijn tot opgave en ver koop van dezen voorraad aan het Rijksbureau voor IJzer en Staal (voor A) resp. het Rijks bureau voor Non-Ferro Meta len (voor B). Voor zoover de betrokkenen binnen 14 dagen geen bericht van net in aanmerking komeh- de Rijksbureau inzake opgave resp. verkoop hebben ontvan gen, dienen zij zich ter verkrij ging van de benoodigde formu lieren tot dat Bureau te wen den. Voor verdere bijzonderheden Wordt naar genoemde Staats courant verwezen. Wegg^loopen: SPANIEL, bruin met wit, half jaar oud. Gaarne terug. g v. d. Berg, Vischstraat 101. Met Castella reinigt U eindelijk de Gröefjes en holten, zóó klein, dat ge wone tandpasta's machteloos staan, wor den gereinigd en ontsmet door Castella Tandpasta. Daaraan is Perldon toege voegd: tienduizenden kleine schuimbel- letjes worden gevormd, die bij massa in de eins „onbereikbare plaatsen'' dringen! Voor olkO OiOUWO tub« «en willekeurige oude met dop inleveren I „Als we iets kunnen brengen waarin goede smaak en voed zaamheid vereenigd zijn, d&n bent U gebaat," gachten zoo 't Resultaat is Unox Visch pastei Speciaal - iets heer lijks voor de boterhamMaar ook tets goéds. Want al die waardevolle bestanddeelen, als eiwit, phosphor en kalk, die den visch tot zoo'n voed zaam gerecht maken, zijn ook in Unox Vischpastei Speciaal aanwezig. Alleen de graten ontbreken-en daar zult U wel geen bezwaar tegen hebben Geniet - en laat Uw kinderen ge nieten - van 'n boterham met Unox Vischpastei Speciaal gesmeerd. Desnoods kunt U de boter of de blue band achter wege laten - 't sAiaakt er niet minder om! Voor een smakelijke, voedzame en zuinige belegging: Unox Vischpastei Speciaal Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Vlsscherij. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van bo ter, margarine en vet: Gedurende het tijdvak van 9 tot en met 13 Maart a.s. zullen de Plaatselijke Distributiedien sten aan detaillisten, die bon nen van de boter- en vetkaart inleveren ter verkrijging van toewijzingen, voor de helft van die bonnen vettoewijzingen, recht gevende op boter of mar garine of spijsvet, uitreiken en voor de andere helft vettoewij zingen met afgeknipten linker bovenhoek, uitsluitend rechtge- vend op margarine of spijsvet, De detaillisten kunnen alle door hen in te leveren bonnen, met een ontvangstbewijs M.D. 301 inleveren. Voor uitreiking van verza mel toewijzingen aan grossiers gedurende bovengenoemd tijd vak geldt, dat bij inlevering van toewijzingen, waarvan de ver valdatum gelegen is voor 1 April a.s., eveneens voor de helft van het aantal ingelever de rantsoenen vettoewijzingen, rechtgevende od boter of mar garine of vet, en voor de andere helft vettoewijzingen met afge knipten linkerbovenhoek, uit sluitend rechtgevende op mar garine of vet, zullen worden uitgereikt. In verband hiermede kunnen toewijzingen, waarvan de ver valdatum gelegen is "voor 1 April a.s. tezamen met een ontvangstbewijs M.D. 257 wor den ingeleverd. Voor zoover grossiers toewij zingen inleveren, waarvan de vervaldatum gelegen is op of na 1 April a.s., ontvangen zij voor de aangeboden botertoe- wijzingen een botertoewijzing, voor de aangeboden vettoewij zingen een vettoewijzing en voor de aangeboden vettoewij zingen met afgeknipten linker bovenhoek een vettoewijzing met afgeknipten linkerboven hoek. Het bovenstaande brengt me de, dat grossiers in de eerste plaats de door hen in te leve- T' I Sf U NO X-P R OOU.C U DAT ZEGT .VOLDOENDE! UVP 1 -0272 ren toewijzingen met een ver- valdatum voor 1 April a.s. ge scheiden moeten houden van de toewijzingen met een vervalda tum op of na 1 April a.s. Bo vendien moeten bij inlevering van toewijzingen met een ver valdatum op of na 1 April a.s. de botertoewijzingen, de vettoe wijzingen en de vettoewijzin gen met afgeknipten linkerbo venhoek, gescheiden worden ge houden, met diep verstande dus, dat elk dezer drie soorten in een afzonderlijk zakje M.D. 258 met een afzonderlijk ont vangstbewijs moet worden, in geleverd. All-Risks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telehxm 3404 te Den Helder De Kerkeraad roept stemge rechtigden op om te beslissen, of zij het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten zich- zelven voorbehouden of daartoe den Kerkeraad machtigen (art. 4 Regl. benoemingen). De stemming wordt gehouden op 16 Maart e.k. in de Consistorie van de Westerkerk. Het Stembureau zal geopend zijn van 122 uur en van 67 uur 's avonds. GEMEENTE-AVOND. De leden der Gemeente wor den uitgenoodigd tot den Ge meente-avond op Maandag 16 Maart te 7 uur in de Westerkerk. Inleiding Ds. Enklaar over „Optimisme en Pessimisnje". H. A. Enklaar, voorz.-scriba. P. C. Groot, ouderling. Als graag teekent of krabbels maakt, Is het niet uitgesloten, dat U werkelijk aanleg voor teekenen hebt. In ieder geval zult door het volgen van een ABC cursus veel meer genoegen kun nen hebben van deze liefhebberij. De ABC leert U het teekenen na melijk grondig en goed. De cursus VRIJ TEEKENEN brengt de grondbeginselen bi) en heeft ten doel den cursist wegwijs te maken ln de materie, het oog te scholen en den leerling artistiek te vormen. Niemand heeft het recht het te doen voorkomen alsof men met Vrij Teekenen zonder meer ln zijn onderhoud zou kunnen voorzien hiervoor komt heel wat meer kijkenWie echter zijn vaardigheid in het teekenen practisch leert toepas sen voor een vak Is bezig zijn ^toekomst In handen te nemen. 1 vakcursussen van de ABC wijzen dan den weg. Zoo brengt de ABC n cursus MODE-TEEKENEN, samengesteld en geleld door er. varen vakmenschen, zoodat een degelijke opleiding voor dit mooie en interessante beroep ver. zekerd is. Behalve deze cursus, die vooral Jonge vrouwen en meisjes zal Interesseeren, brengt de ABC een cursus RECLAME- TEEKENEN voor ben, die zich in het reclame-vak een poaitle wil len veroveren. Deze cursus ls eveneens voorbereid en uitge voerd door bekwame vaklieden. U ontvangt de lessen per post en werkt deze thuis uit. Te zamen met de gecorrigeerde werkstukken ontvangt U telkens de volgende les. Lesgeld f 5.— per maand voor elk der 3 cursussen. x A f U gelieve mij Uw geïllus- r\ I M 9 treerd prospectus No. te I I TEEKENSCHOOL N.Z. Voorburgwal 112A-10 AMSTERDAM-C Straat Plaats:. i Als U kunt schrijven, kunt U ook teekenen I aangeboden MEISJE gevr. in kl. gez., met huis. verkeer v. d. e. n. Mevr. Aalborg, Kon. Emma- laan 10a, Bussum. gevraagd Gevraagd tegen 1 April Slaap kamer of kamer in Breezand of Anna Paulowna, vlak bij 't spoor. Prijs van 3,003.50. Brieven onder No. 487, asm het Bureau van dit blad. aangeboden Te koop aangeboden: LICHT HANDWAGENTJE. Stakman Bossestraat 25. Te koop aangeboden 2 gedekte Voedsters, met of zonder hok. Tevens een Kinderwagen. Adres: Jan in 't Veltstraat 135 Te koop: 2 pr. Fietsbanden, 1 Handgrasmachine, 1 eiken Sjoelbak en 1 Kinderledikantje. Te bevr.: Prof. Zeemanstr. .30. gevraagd BABY-UITZET te koop gevraagd. Brieven onder No. 465, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een paar Lieslaarzen en Olie- of Rubber jumper. J. in 't Veltstr. 56, Den Helder, Gevraragd: NETTE COMMENSAAL^. Adres: Badhuisstraat 130, Huisduinen. De Leider van den Distributie- dienst Deri Helder verzoekt ons mede te deelen, dat de navolgende winke liers door hem zijn aangewezen Voor het verkoopen van eieren op zieken bonnen: Te Den Helder: f A. Bosch, Walvischstraat 36. IJ. Slot, Van Galenstraat 76. W. Grim,' Brakkeveldweg 56. J. J. Verbeet, Sluisdijkstraat 58. Th. N. Noot, Loopuytpark, Juliana- dorp. Fa. Dekker, Kerkgracht 4.» J. v. d. Hert, Dorus Rijkersstraat 27. C. J. Verduin, Reigerstraat 26. A. Kant, Kanaalweg 88. P. J. Zipp, Duinweg 17, Huisduinen. J. J. Vermeulen, Jan in 't Velt straat 152. M. S. Bremer, Keizerstraat 38. J. Hoiting, Breewaterstraat 10. Te Callantsoog: Th. Veken, A 55. Te Anna Paulowna: L. Meeldijk, Benedenbuurt 1. De inspecteurs voor de prijsbe- heersching hebben in den laatsten tijd in verschillende kleinere zaken aan prijsovertreders zware boeten opgelegd. Zoo werd een vleeschwaren- en conservenfabrikant te Olst tot be taling van f ÏO.OOO.— veroordeeld daar hij leverpastei in blik aan merkelijk te duur had verkocht. Koopers van guoote partijen blik jes worden wegens medeplichtig heid aan prijsopdrijving eveneens vervolgd. Een rijstpellerij te Rotterdam had oen prijs van Japan-rijst met ca. f 1.40 per 100 kg. verhoogd. Een boete van f2000 was het gevolg. In het najaar van 1941 verkocht een Arnhemsche grossier in bak kersartikelen en koloniale waren ongepelde hazelnoten tegen een prijs, welke 56 cent per kg. hooger lag dan officieel was vastgesteld. Ook roompoeder, witte boonen. sui ker en tuinboonen werden boven de toelaatbare prijzen verkocht. Resultaat: f 2500 boete. Bij de controle van de vriescel van een poelier te Amsterdam werd vastgesteld, dat hij ruim 4200 kg. slachtgevogelte minder in voorraad had dan er volgens de verantwoor- dingsstaten voor de pluimveecen trale aanwezig moest zijn. Wegens ernstige en voortduren de overtreding werd hem f3000 boete opgelegd. GEVESTIGD T{ VGKAVENHAG» BESTUUR: l.C.f .E. VAN HELDEN TUCKER. A, A B, BÖCKER. Mr. j J. MOMTIJH N l GROBBEN. F. t EVERS Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Af deeling A geaccepteerd kun nen worden, zooals: fabrieken, groote gebonwen, goe deren in publieke opslagplaatsen, kassen en warenhuizen, enz. In het per 28 Februari j.1. ge ëindigde halfjaar was verzekerd voor RUIM De voorschotheffing bedraagt 1 per mille per halfjaar. De maximale nabeffing is 9 per mille per halfjaar. De schade-uitkeering ge schiedt binnen 2 maanden na afloop van elk halfjaar Aanvang nieuw verzekeringshalf jaar t Vraagt inlichtingen aan Uw EEN VROUWELIJKE METHU- SALEBL Eemnes, in de provincie Utrecht zal Vrijdag 13 Maart a.s. een hon derdjarige in haar midden hebben Voor deze kleine plaats is dit wel een gebeurtenis van belang. Vooral omdat de betrokkene, de weduwe Willempje Mol, geboren Kroeskamp in Eemnes geboren en getogen is en dn de aïgeloopen eeuw haar ge boorteplaats niet verlaten heeft. Thans wordt het nog krasse oude moedertje verzorgd door haar nog twee ongehuwde zoons, die met lief de en opoffering zorgen, dat het haar aan niets ontbreekt. Moeder Mol is echter nog buitengewoon goed bij en heeft nog de beschik king over bijna al haar zintuigen Zij is echter slecht ter been, doch voor het overige ontgaat haar niets Haar vaste plaats is naast de groo te antieke schouw, die nog in vele boerenhofsteden in het dorp aan wezig is. Zij weet nog alles te ver tellen van vervlogen jaren en her innert zich nog goed de meest frappante voorvallen uit haar leven Zij is nog vol hoop op de toekomst want, wilde zij eerst honderd Jaar worden, nu moet zij minstens 101 jaar worden. Want zegt zij: Haal ik Maertje, dan leef ik nog een jaer- tje". Gouden tientjes voorf 10,- Ongeveer twee weken geleden werd door de Heemsteedsche poli tie een groote partij stoffen in be slag genomen ten huize van H. V te Haarlemmermeer, welke deze clandestien gekocht bleek te heb ben. Onmiddellijk werd een diep gaand onderzoek ingesteld en kon worden overgegaan tot de aanhou ding van A. V. te Amsterdam. Deze zeide van een hem onbekenden man de stoffen te hebben gekocht. Hij kende dezen man verder niet, doch vertelde nog, dat hij met hem in een café te Amsterdam was geweest waar de onbekende had getelefo neerd met Breda inzake een trans actie, welke hij had loopen in gou den tientjes. De inspecteurs stelden direct een onderzoek in. Op ver moeden van handel in gouden mun ten werd een persoon, zekere A. A. H., aangehouden, die na een scherp verhoor bekende ten huize van een Amsterdammer aan iemand een vijftigtal gouden tientjes verkocht hebben. Hij deelde hierbij echter te- Herman Teirlinck: Maria Speer malie. (Wereldbibliotheek, Amster dam). Teirlinck is een van de rijkst en veelzijdigst begaafde Vlamingen van z(jn generatie. Juist daarom is zijn laatste groote roman ietwat teleur stellend. Al zijn prachtige kwaliteiten van vertelkunst en psychologie, van stijl Vooral, /indt men er nog in terug. Maar het lijkt of hij in zijn onwikkeling is blijven stilstaan. Hij was, bij een romantischen aan leg, een van de eerste en belangrijk ste „modernen" van zijn land; in het bizonder zijn experimenteeren met het theater verried, dat hij nieuwe .vormen zocht. Wat hij gevonden heeft, was... dat zoeken zelf; het bleek de kern van zijn wezen; het kon zich niet richten naar een lei denden grondtrek; het werd, van middel, doel. Ande.s gezegd: de soepele beweeglijkheid van Teir- linck's karakter aan vastheid en het hooge woord moet er uit ernst. Het is niet onze boven-Moer- dijksche zwaarwichtigheid die ons dat zoo doet zien. Ook in zijn beste werk wist Teilinck weliswaar steeds te schitteren, te betooveren, te overbluffen, mee te sleepen, maar zelden de overtuigen. Men was ge boeid, vermaakt, ontroerd doch dc. bewondering wist schier nimmer stand te houden; want achter al deze, met soms verbijsterende knap heid opgewekte emoties bleef het besef, dat men in dit werk nooit geheel gelooven kon. Niet, omdat het te speelsch was; maar omdat de auteur er zélf te weinig in mte, speelde. Zoo was het reeds vaak rret het supprieurste gedeelte van Teiw lincl.'s productie. En daartoe bei hoort Maria Speermalie niet eens. Hij heeft er zjjn (bewonderenswaar dig talentrijke) manier toegepast op een nieuwe stof. Het bleef ma nier, en dus vieux jeu. „Levensgetijden op de Heerlijk heid 't Homveld", luidt de onder- titc ook de jaartallen 18751937 duiden er op, dat naar Iets als een vens mede, dat de kooper hem voor de gouden tientjes tien gulden per stuk had gegeven in plaats van een bedongen veel grooter bedrag en na betaling de vlucht had genomen. familiekroniek is gestreefd. De ge schiedenis der demonische en wils krachtige titelheldin schenk ik u; een samenvatting zou ons bestek te zeer overschrijden, en zij is boven dien (vergis u daarin niet, ondanks mij-» bezwaren) de moeite zeer waard, om in den roman zelf ge lezen te worden, Tusschen haar en ons schuift zich echter behaagziek en welsprekend de charmante figuur van Herman Teirlinck, en de betoovering is ge broken. Wjj kunnen niet meer ge looven; het beeld wordt onecht; wjj herkennen als vanouds deze intelli gent bedachte romantiek. Ik weet wel, dat de waarschijnlijkheid van karakters en gebeurtenissen niet tot dogmatischen kunstmaatstaf ge maakt mag worden; ook zonder h'^ar, zonder eenige natuurgetrouw heid, zijn wel eens meesterwerken ontstaan. Maar waarschijnlijkheid is één ding; waarheidsgehalte een an der. Die in .-.oogeren zin dan de ujterlijke geldende waarheid, welke de onwaarschijnlijkheid zou te niet doen, missen wjj hier te zeer. Den ernst van het spel. Als ge over boeren schrjjft, aldus Jules Renard ln zijn onvolprezen Journal, schrijf dan zoo, dat elke boer u zou kunnen begrijpen. Deze paradox gaat natuurlijk veel te ver, en de groote meester der Ironie zal de eerste zjjn geweest om over zijn eigen boutade te glimlachen. Maar er zit toch iets in. „Du gleichst den Geist, den du begreifst"; en dat men in eenigerlei fase van het ontstaan van het werk zich toch even met zijn persoon moest kunnen vereen zelvigen, dat er iets van verwant schap tusschen, U'Vect en object moet hebben bestaan, leeren ons de boerenromans van Walschap, die van Maria Speermalie, in zjjn goeden tijd, iets grootsch zou hebben ge maakt. Teirlinck's weergalooze stijl en schrijfkunst dienen in dezen roman niet om een bepaald iets uit te druk ken. Z(j hadden zich even voortref felijk en op dezelfde wijze ontplooid, als het niet Maria Speermalie's lief desleven maar b.v. de politiek van Richelieu betroffen had. Zij werden niet de vorm wording van een stof; integendeel: zij zijn primair, en eerj bedacht geval werd aan ze aan gepast om hun een reden van be staan te vinden. En zeifis zóó (en daarom is dit zoo zonde) blijft Her man Teirlinck nog een schrijver van uitzonderlijk vermogen. In zjjn rijpe grijsheid van thans hadden we evenwel Iets meer van Nieuwe Singer Trapnaai- machine, saJonkastschitterende Singer inzinküare Trapnaal- machine en een beste Trapnaai- machine. Keizerstraat 4. hem mogen verlangen. Hij is merk waardig jong gebleven. Maar helaas ook in zoover, dat zijn aangeboren, kameleon-aohtlge wisselvalligheid het eenige blijvende aan hem ia. Zoodat wij de hoop opgeven moeten, om nog ooit een werk van meer definitieve beteekenis, en waarin hij ons zijn laatste, en bovenal eigenste woord zegt, van hem nagelaten te krijgen. Van Vloten. C D Levensmiddelen gehamsterd. Bij een 64-jarige te Den Haag heeft de politie een groote partij gehamster de levensmiddelen in beslag geno men. In de woning werden 32 bus sen boter van 2 kilogram aange troffen, 4 mandflesschen slaolie van 5 liter elk, een partij vet koffie, thee, enz. en tal van conserven in blik. Frauduleuze slachting in Sapy meer. Controleurs van den cri sisdienst en de marechaussee van Hoogezand hebben op vermoeden van frauduleuze slachtingen huis zoeking gedaan bij iemand te Sap penneer. In beslag werden genomen eenige geslachte varkens, een ge slachte geit en vier levende var kens. Alles werd naar het openbare slachthuis gebracht Kermis. Te Breda zal dit jaar 4 maal kermis worden gehouden. In de eerste plaats gaat de beken de Bredasche Octoberkermis door. Voorts wordt er begin April een Paaschkermis gevierd, terwijl de kermissen in het voormalige Ginne- ken en Princenhage zullen worden gehandhaafd. De burgemeester van Deventer heeft ook besloten, dat er- dit jaar te Deventer een kermis zal worden gevierd en wel van 1 tot 14 Juni.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 4