De toestand in de bollencultuur KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Voor en achter de Balie De verwaarloosde perceelen ia onze stad Zwarte'" cijfers Vraagt eens een proefabonnement Po'der Caltantsoog vergadert Nog beerscht er rust. de bollencultuur en de voedselvoorziening. Naar verbod vao Virus drageode aardappel' soorten. Al een» eerder vestigden wij er de aandacht op, dat het opvallend is, hcevele woningen in Den Helder blijk geven van een zonder meer grenzeloaze verwaarloozing. Uit den aard d/r zaak zijn er gevallen, waar- btf er motieven aan te wjjzen zijn voor het uitblijven van herstel werk- za'/mheden en verbeteringen. Min stens evenzoovele gevallen zijn er echter, waarbij sprake is van non- chalanche en onverschilligheid van de zijde ier eigenaren. Dezer dagen door de stad kruisend werd ons oog wederom getrokken door de wonin gen, die in verregaanden staat van verval verkeeren. Eveneens door huizen, waarbij men kan zeggen, dat ze n et wat goeden wil en enkele reparaties en voorzieningen weer vrij behoorlijk voor den dag zou den kunnen komen. Het zijn speciaal de eigenaars van deze laatste categorie, die wij in ernstige overweging zouden willen geven niet langer te dralen met het doen opknappen dezer perceelen. Zoo ooit, dan is hier de tand des tijds mfordend en kan het niet an ders, of binnen afzienbaren tijd zul len deze woningen a/ts totaal onbe woonbaar i.i' eten worden aange merkt. Daarmede is niemand ge diend, integendeel, alle partijen worden er ernsiig door benadeeld. Wif weten niet wat de toekomst voor onze fiéad zal ^brengen. Vurig hopen wij, dat de rust van de laat ste maarden gehandhaafd zal mo gen blijven en dat de bevolking ge spaard worde voor bombardemen ten. Ook zonder deze zekerheid evenwel is het onverantwoordelijk zijn eigendommen te laten verwor den en aan den vernielenden invloed der elementen prijs te geven. Wij weten zeer wel hoe moeilijk het is aan materialen te komen, zoo wel met betrekking tot de hout- en steenvoorziening als met betrekking tot verf e.d. Desondanks is er met wat goede wil ie't te bereiken. Des ondanks is het o.i. niet noodig, dat de huizen verwaarloosd wor den, en dat me^-in vrijwel alle stra ten perceelen aantreft, die een vrij wel hopeloozen indruk maken. Vergissen wij ons niet, dan be staat bjj de Overheid het streven alle woningen, die oorlogsschade hebben opgeloopen, zoo spoedig.mo gelijk geheel te doen herstelllen. Dit is een loffelijk initiatief en men kan n'-.t anders dan dit ten voorbeeld" stellen a -n al diegener, die tot nu toe verzuimder persoonlijk hun be langen te behartigen op de eenig juiste wijze. Binnenkort doet voorjaar zijn intrede. Een nieuwe ie„te doet haar in_ *>5* tegelijk daarmede het uiterlgly.. aanzi'n van onze stad toe- neTrVen, Dit zal ten goede komen aan <JS eigenaren in kwestie, doch mede aan de gemeenschap in haar geheel. Waar het hier een dermate alge meen belang geld, mag worden verwacht, dat men in dezen zijn plichten en voordeelen zal willen zien. Geen betere periode van het jaar leent zich hier beter voor dan juist het voorjaar. ONGEVAL. Zaterdagmiddag viel een juffrouw op de Dijkstraat door de gladheid van haar fiets. Zij werd met een lichte hersenschudding naar de G.G.D. gebracht. INSLUIPERS. Bij de politie werd aangifte gedaan dat in een perceel in de Jonk?r- straat i3 ingebroken. Enkele goede ren worden vermist. Een persoon werd aangehouden, die verdacht wordt van niet nader te noemen «handelingen te hebben ge pleegd met een minderjarige. BALDADIGHEID. Een bewoner van de Van Hoogen- dorpstraat deed aangifte dat door eenige jongens de ruiten van een on bewoond huis werden vernield. Er werd aangifte gedaan dat door onbekenden een fiets, die eenige tijd onbeheerd in de Molenstraat stond, verdwenen is. BEKEURD. Door de politie werd een persoon bekeurd wegens het niet bij zich dragen yen zijn persoonsbewijs. De man zat tegenover me in den trein en z'n gezicht stond op zeven dagen onweer. Het gesprek kwam, nadat de pas sagiers elkaar wat gepolst hadden, over de mogelijkheden van den „zwarten" handel en het was juist deze handel, die den man tegenover mij zoo zwaar op den maag lag. In sobere bewoording vertelde hij wat 'm was overkomen. Een vriend van hem was op zeke ren avond bij hem gekomen en had, zeer geheimzinnig, verteld dat hij een kans uit duizend voor hem had. Hij kón namelijk voor 80 gulden een mud tarwe koopen. Hij moest echter direct toehappen, wantmorgen zou dat mud al 90 en overmorgen 100 pop moeten doen. De man in den trein hapte en zoo kwam de transactie tot stand. Gevaar voor zwendel was er niet want hij, die het' voordeelig aanbod gedaan had, was honderd procent te vertrouwen. Om kort te'gaan: tien dagen na de afspraak kwam de tarwe, des avonds gebracht door een mysterieus persoon, die met de pet in de oogen haastig, na een rijksdaalder fooi ge ïncasseerd te hebben, de aftocht blies. Hetgeen te begrijpen en te bil lijken was. Wat hij achterliet bleek een zakje, Inderdaad tarwe inhoudend, te zijn. Het wegende, wees de bascuul echter slechts 80 pond aan en niet de 150 ponden die de ontvanger verwachtte, Waar hij, terecht, veronderstelde dat er ergens nog een zakje moest liggen, ging hij op kondschap uit Daarbij bleek hem het navolgende: Inderdaad had de, de tarwe ver- koopende boer, 150 ponden klaar ge wiegd, n.aar voor het groote risico had hij er 20 afgehouden. Voor het vervoer betaalde de versieeper zich zelf met 10 pond, wat zeker niet te veel was. De molenaar, die de tarwe 's nachts maalde, nam 15 pond, het geen men evenmin O.W.-winst mag noemen. 15 pond eigende zich natuur lijk ook de man toe, die het geval mee naar de stad nam en tenslotte besloot de laatste schakel, de meneer die het *s avonds naar den eigenaar moest brengen, ook 15 pondjes als risico-premie 'e reserveeren. Ten slotte kun je nooit weten... Zoo werden de 150 ponden er 80.. Het bleef daar echter niet bij: de overeengekomen 80 gulden werden verhoogd met: 2 giHden voor de zak ken, 2.50 voor het malen, 2 gulden voor het transport naar den vervoer der, 1.50 voor het transport zelf. en een rijksdaalder fooi. Summa sum marum: f 80.plus f 10.50 maakt f 90.50 voor 80 pond. Hetgeen ons een behoorlijke prys Hjkt,* Enkele dagen geleden namen wij een artikel op, waarin geschreven werd over ,,De jacht op extra bon nen". Daarin w rd het -en en ander verteld van de verwoede pogingen, die men dag-in, dag-uit, in 't werk stelt om aan extra distributiebe scheiden te komen. Het blijkt, dat dit artikel de pen van een der „bali-ambtenaren" in werking gezet heeft. In onderstaand artikeltje, dat vellicht door anderen gevolgd zal word' leest men nog enkele merkwaardige staaltjes. Slad en land. Een dezer dagen werd mijn oog getroffen door het sensationeele op schrift: „De jacht op extra bonnen." Degenen, die nier een soort detec tiveverhaal verwachtten werden evenwel teleurgesteld. Het was slechts een sobere opsomming der publieke geraffineerdheden bij het verkrijgen van extra bonnen. Te so ber was die opsomming, inderdaad. Ik als ras-baliekluiver, zal u dit be wijzen aan de hand van mijn eigen ervaringen. Het is een Oekend feit, dat een groot deel van het baliepubliek nog steeds in 'e veronderstelling ver keert, dau elke ambtenaar Van lotje getikt is en geen tien kan tellen. Dit was vas' en zeker ook de ge dachte van een dame, die laatst voor het loket van de af deeling Textiel verscheen. Zij was indruk wekkend vriendelijk. U moet name lijk weten, dat vriendelijkheid een zeer groote rndruk maakt op de distributie-ambenaren, temeer om- da* het zoo sporadisch voorkomt. Welnu dan, deze dame was dik, ont zettend dik (hoe raar of dit in dezen tij' mag zijn, vergeet u het vooral niet bij het vervolg van deze ge schiedenis) en allerbeminnelijkst. Na veel gekeuvel, hetgeen na tuurlijk bij Hoorn omging, kwam ze dan eindelijk terzake. Ze had drin gend behoefte aan een deken. Wel lezer, schud .uw hoofd niet ongeloo- vig bij hetgeen nu volgt, het is de waarheid.' Dezelfde dame beweerde met het stelligste en onschuldigste gezicht ter wereld, op een vraag van den ambtenaar, dat ze met 3 personen, juister gezegd, 3 volwas sen personen, in 1 eenpersoonsbed sliepen. De betreffende ambtenaar is veel gewend, maar een dergelijke bewering is toch heel ver bezijden waarheid en logica. Wel een typisch staaltje van bet intellect van som mige menschen. Ook de vroolijke noot ontbreekt menigmaal niet »ar de balie en het is opmerkelijk hoe gevat sommige lieden zijn. Onlangs bfl een brandstoffen-uit reiking werd aan iemand de vraag gesteld: „Slaapt U in Den Helder? En .het prompte antwoord was: „Nee, in de voorkamer." Eén bewijs tenminste, dat de be volking niet uit louter intelligente» t staat... Het geheele Noorden van NOORD-HOLLAND leest het Dagblad voor Hollands NOORDERKWARTIER Frisch. actueel, en met een eigen meening £an<p u-eld en... ywl ZONDAGMIDDAG. Dank zij het bestuur van de Wan delsport Vereeniging „Zilvermeeuw" vanmiddag »n onze eenzaamheid eenige afwisseling, namelijk een amu sementsmiddag in Casi.-.o met Herman Tholen en Jaap \ian Lier met hun beide vrouwen. Het zal nu zoetjes aan wel meer lan twintig jaar geleden zijn, da. deze jongens op een fuif van de Handelsschool Vereeniging voor he. eerst voor genoegen een cabaret avondje organiseerden en daarmee daverend succes hadden. Jk herinner me nog goed hoe toen reeds te zien was dat hun kansen bij het tooneel belangrijk gunstiger waren dan in den handel, waarvoor ze feitelijk studeerden. Speciaal Herman Tholen, de ge boren boliemien, de man van het lollandsche chanson, ook vanmiddag weer in topvorm. En wij, 't Eeldersche publifk, tot in alle hoeken van Casino, ge :oten van deze uitstekende klein-kunst mei volle teugen. Vooral „Zoolang in Holland nog flinke vrouwen zijn" en ,Je schouders er onder en je tanden op elkaar" gaven ons meer dan enkel een liédje. Deze zangers komt de eer toe de kunst te verstaan amusement te ver eenigen met het schenken van ver trouwen in ds toekomst. Was het karakter van het werk van de 4 van Tholen en van Lier vroeger wel eens wat fatterig en dandy-achtig, thans is alles rond, rechtuit en van Hollandsche degelijk heid. Zeer terecht complimenteerde prae- sus Lastdrager de artisten met 't groote succes van d zen middag en evenals vroeger spoorde hij de overige vereenigingsmenschen aan 't voor beeld van „de Zilvermeeuw" na te volgen en van tijd tot tijd naast de sport ook ontspanning te geven. Tenslotte dankte de heer Lücker, U weet wel de consul voor de wandel sport en de man die zelf altjjd rond loopt met plannen voor feestjes voor de Speeltui.ivereenigingen, de organi- seerende vereeniging .voor het groote genoegen, dat ons hedenmiddag be wezen is. Het bestuur van de Zilvermeeuw heeft bewezen haar taak te verstaan, ook in een tijd waarin, speciaal wij verstoken zijn van eiken vorm van afleiding. Inderdaad lezer, laat die lui maar loopen! Toean Tik-Tik. Zeaelich nieuuM BEVOLKING TEXEL. Ingekomen. H. Petri, van Haarlem, Koningin neweg 11' naar Den Burg, Schilder end: L. Visser, van Barradeel, Alme- num 11 naar S 31; Y. Visser, idem naar Den Burg, Wilh.laan 17: H. van der Wal, van Tietjerksteradeel, Rij- perkerk 210 naar Den Burg, Stee nenplaats 2; F. L. J. Bosland, van Amsterdam, Lutmastr. 801 naar Oudeschild 5; W. Boon, van Dord recht, Hallincolaan naar Den Burg, Koogerweg 15; F. Daalder en gezin, van Naarden, Meerstr. 31 naar Oosterend, Schoolstr. 19. Vertrokken. J. Barhorst, van C 50 naar Anna Paulowna, v. Ewijckskade 1. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 Februari tot en met 6 Maart 1942. Geboren: Adriana Albartha, d. v. K. J. G. Lampers en M. Bruin; Gerarda Hendrika, d. v. J. J. Sleutel en H. Weijdt; Hendrika, d. v. K. Dijker en C. van der Poll. Getrouwd: A. Alderlieste en A. Eelman.. Overleden: Anne Zijlstra, 81.jaar, geh. m. Antje Rosenberg. POLITIE. Gevonden: een blauwe ceintuur. Vergadering van stemgerechtig de ingelanden van den Polder Cal- lantsoog. gehouden op Maandag 9 Maart 1942 ten huize van den heer J. de Waal te Callantsoog. Aanwezig naast het bestuur zijn 12 ingelanden. Voorzitter: de heer P. J. Kruis- veld. Dijkgraaf. Secretaris: de heer Mr. D. Bree baart. Penningmeester: de heer J. C. v. d. Plas. I Na opening door den voorzitter volgt voorlezing der notulen der twee voorgaande vergaderingen Op de notulen der laatste vergade ring maakt de heer Rehorst aan merking. Volgens déze zou hij nl gezegd hebben, dat de boeren hun land beter konden laten verdrogen dan meer kosten voor bemaling te betalen. Dit kan volgens spreker niet door hem als burgemeester ge zegd zijn. Na een korte discussie worden op voorstel van den voorzitter de no tulen gewijzigd. De heer C. Kater vraagt nog of het gemaal nu geheel klaar is. ye voorzitter antwoordt, dat het nog afgewerkt moet worden. Bij de ingekomen stukken is de goedkeuring van het besluit-tot hel aangaan van een kasgeldleening. Op een "Verzoek aan'het provin ciaal besluur om den polder te ont heffen, yaji de jaarlyksche bijdrage 4\aar men anders reeds druk be zig is met het afdekken, heerscht thans nog wintersche stilte. Ehkele tweekers hadden in de laatste da ten van Februari met het afdekken een begin gemaakt. Maar ze zijn mis geweest. Echter, de natuur gaat door en vooral na late winters weet ze zicli soms verwonderlijk snel in haar lentekleed te steken. Spoediger dan we vermoeden, zullen aanstonds de voor;aarsboden verschijnen en aan stonds, zal op onze bollenvelden teen gebrek zijn aan werk. Want alles zal clan tegelijk komen en ve le handen zullen noodig zijn 'om de bergen werk te verzetten. De heer N. Blokker, directeur van de firma van 't Hof en Blokker té Limmen deed ons daarover gelang wekkende mededeelingen. Omtrent de oogst 19'.2 kan nog weinig worden gezegd. Alle bollen zittqji nog ia den grond en in boe verre het gewas te lijden zal heb ben gehad van vorstschnde is iets. dat nog geheel zal moeten worden afgewacht. Toch zal men er goed aan doen rekening te houden met eenige schade. Da afzet. Ten aanzien van de afzet bleek onze zegsman -ootfmistisch. Even- tueele vorstschnde liet hij daarbij teheel buiten beschouwing. Men diende evenwel te bedenken, dat de cultuur in de afgeloopen jaren sterk is ingekrompen. Zoo bedroeg bet areaal der tulpen het hoofd artikel der kweekerijen niet meer dan k» deel van wat het voor heen is geweest en er bestond niet de minste twijfel of de productie zou gemakkelijk van de hand kun nen worden gezet. Hoofdzaak daar bij is natuurlijk de export en deze zal wel plaats hebben op dezelfde wijz als verleden jaar geschiedde. Dit heteekent, dat Duitschland 80 betrekt van de schaarsohe soorten terwijl de rest beschikbaat is oor andere landen. De overige soorten zijn gehouden aan de con tingenten, die in Duitschland zelf aan de importeurs worden toegewe zen. Prijzen. De prijzen worden van overheids wege vastgesteld en ieder is ver plicht-jiaartegen té verkoopen. Deze prijzen achtte onze zegsman behoor lijk loonend, iets wat in vroegere iaren wel eens anders is geweest. Een uitzondering daarop vormen Begin Maart. In normale ja ren zien we omstreeks dezen tijd de natuur zich reeds ont plooien. Voor tulpen en hya cinthen is het nog te vroeg, maar de crocussen en de eer ste narcissen bloeien dan reeds. We vragen ons af, hoe lang het nog kan duren, alvo rens de bollevelden in volle fleur staan en de lucht be zwangeren met hun zoete bloe mengeur. En we hoyden er re kening mee, dat we een der komende Zondagen zullen moeten reserveeren onj te ge nieten van de echt-Holland- sche voorjaarspracht. Van dat alles is op het oogenhlik geen sprake. de narcissen. De voorraad daarvan is nog zeer groot, iets wat bij de andere bollen niet het geval is. De kwestie is, dat de eröcussen en de tulpen, voor zoover de beschikbare voorraden te groot waren, goed kon den worden aangewend ten behoe ve van den productieslag. De cro cussen leveren een goed meelpro- duc't en uit de tulpen wordt een graag aangewend bindmiddel be reid. De narcissen echter zijn, zoo als velen zullen weten, giftig en de bollen konden tot dusvenre niet aan de voeding dienstbaar ^vorden gemaakt. Intusschen heeft men in middels een prbcédé gevonden, waarbij de narcisbol, na verwilde ring der gifstoffen, kan worden aangewend om er zetmeel uit te bereiden. Dit fabrikaat wordt in hoofdzaak geëxporteerd naar Bel gië en de Verwachting schijnt ge wettigd, dat mede als gevolg hier van de positie in de narcissencul- tuur zich ten goede zal wenden. De bollencultuur en de pro ductieslag. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat de bollen hun aandeel leveren in de voedselvoorziening van ons volk. Niet te veronachtzamen daar bij is echter ook, >aldus onze zegs man, dat het doorgaans zeer dure bollenland tot het uiterste moet worden geëxploiteerd. In de paden tusschen de bollenbedden worden daarom allerlei voedingsgewassen geteeld, als wortelen erwten, boo- nen, enz., met het gevolg, dat de bollencultuur voor zoover de bollen niet tot voedingsmiddelen worden verwerkt bovendien een ttiet onaanzienlijke hoeveelheid ge wassen levert, welkè de voedsel voorziening onmiddellijkjen goede komen- ad f420 in de onderhoudskosten van de zeewering is afwijzend be schikt. In verband met de overdracht van een deel van den Voordijk aan het Hoogheemraadschap moet de destijds aangegane overeenkomst met Waterstaat voor het werkspoor langs dien dijk worden nietig ver klaard Hiertoe wordt besloten. Aan de orde wordt gesteld het vöor§lel van het bestuur om in de vacature van machinist niet te voorzien, doch te volstaan met het aanstellen van iemand in lossen dienst, voor de verzorging van het electrische vijzelgemaal. De heer Van Honschoten vraagt of er al iemand met het werk be last is. De voorzitter antwoordt, dat de heer S. Weij hiermede belast is. Vanaf den aanvang heeft de heer Weij de installatie van het nieuwe geniaal meegemaakt en is ook vol komen op de- hoogte. Uit voorzorg moet nu nog een reserve worden gezocht. De heeren v. Honschoten en v. d. Plas achten het gevaarlijk iemand los aan te nemen. De heer pehorst stelt voor een aanstelling op arbeidscontract. Dit voorstel vjordt door het be stuur overgenomen en daarna door de vergadering aangenomen. Daar de heer Weij een eigen wo ning heeft, stelt het bestuur voor de machinistenwoning te verhuren voor f 156.— per jaar. Het bestuursvoorstel wordt aan genomen. "V Voorgesteld wordt het aangaan van een kasgeldleening, groot ten hoogste f 2000. Naar aanleiding van een circulaire van den Com missaris per Provincie, zal de lee ning om de 3 maanden moeten wor den afgelost en opgenomen; het rentepercentage zal 2 1/8 zijn. Aldus besloten. Tot leden van de commissie tot onderzoek en vaststelling der re kening 1942 worden benoemd de heere P. Zwaan, U Klaver en J. Ambuul en als reserve-leden de heeren G. Baken Az. en J. C. Zwaan. Vervolgens komt het bestuur met het. voorstel tot herziening der sa larissen. De voorzitter licht toe, dat voor heen niet zooveel aandacht hier aan besteed werd bij het opmaken der begrooting. De werkzaamheden zijn de laatste jaren dermate toege nomen dat verhooging .der jaar wedden billijk is. Het voorstel luidt, verhooging jaarwedde dijkgraaf van f200.— pp f230.jaarwedde heem raden van f25.— op f40.—; iaar Wedde secretaris van f200.— op f230.— en jaarwedde penning meester van f 150j.o|j ^,180.—. Zonder nadere discussie wordt het voorstel aangenomen. Begrooting 1942. Volgt behandeling der begrooting voor 1942. Deze sluit in ontvang sten en uitgaven op f 15069,01. De iastfiü ziju gesteld op 112.50 per lia. capabel land. Het nadeelige slot van 1041 is geraamd op f 250. Overeenkomstig het voorstel wordt de begrooting vastgesteld. Bij de rondvraag stélt de heei Van Honschoten de vraag of dezen zomer weer water uit het Zwanen- water in den polder kan uitstroo- men. De voorzitter wil eerst zijn com pliment maken voor het verloop van vorig 'jaar. De polder was ge holpen met het water uit Zwanen- water. Spr. hoopt er voor dit jaar weer op te kunnen rekenen. Dit wordt toegezegd. De heer Vel breekt een lans voor een betere uitwatering van den pol der. Het is nu treurig. De voorzitter zegt dat het door de vorstperiode wel heel abnormaal is. De heer Zeeman wijst op den slechten toestand van een belang rijke sloot tusschen Abbestederweg en Jewelsweg. Toegezegd wordt dit te bezien. De heer Hoogvorst is hiermede zeer blij, want zoo spr. zegt is het niet best als hij het van den buur man hebben moet. De'oude gaat nog, maar de jonge dat is hem, zegt^spr. Hierna sluiting. LANCEDIJK „DE EENDRACHT" VERGADERT. CAUSERIE VAN DEN HEER BAND. De tuinbouvyvereeniging „De Een dracht" vergaderde Maapdagamid- dag ten lokale van den heer Van Liempt, onder leiding van den heer A. Slager, wegens ziekte van den heer Jb. de Boer. Medegedeeld werd, dat de alg. verg. van den Noordermarktbond op 18 April a.s. zal worden gehouden. Verbouwverbod aardappelen. De burgemeester van Langedijk deelde mede, voornemens te zijn in dg Alg. Politieverordening een ver bouwverbod op te nemen voor de navolgende aardappelsoorten: Zeeuwschè blauwe. Westeinder blauwe en Zeeuwschp bonte, Bloem- graaff, Gladblaadje, Opperdoesche Ronde. Bille de Fontenay, Triumph en Robijn. ,De Eendracht" heeft verzocht, deze regeling per 1943 te doen in gaan in verband met de verloren gegane poters. Naar aanleiding van de nieuwe zetkoolregeling werden eenige be sprekingen gevoerd, waarbij de heer L. Kalverdijk bezwaar maakte tegen deze regeling, welke hem zoo ineens, drie weken vóór het zetten voor een voldongen feit stelt, waar door hij wel gedupeerd wordt, Mr. P. G. van Tienhoven tijdens zijn openingsrede op de algemeene jaar- lijksche vergadering van de vereeniging tot behoud van molens in Nederland .De Hollandsche Molen" Pax Holland De Haan m Na eenige besprekingen stapte men van dit onderWerp af. Er is niets aan te doen. Er zijn 369 manden aangekocht. Hierna hield de heer Band een causerie als afsluiting van zijn ge houden cursus aardappelselectie. Spr. behandelde daarin de prac- tijk van de aardappelkeuring, er op wijzende," dat men het volgend jaar het 40-jarig bestaan van de aard appelkeuring zou kunnen vieren. Spr. vond het teleurstellend, dat het binnenlandsche verbruik van goed gekeurd pootgoed slechts 25 was, er wordt 75 met ongekeurd poot goed beteeld. Dat is toch wel be schamend!,. Spr. ried de aanwezigen aan, zich er op in te stellen, dat in de toe komst geen ongekeurd pootgoed en zaaizaad meer verhandeld zal mo gen worden. Den heer Band werden hartelijke woorden van dank toegesproken en hem een geschenk aangeboden na mens de cursisten. Het jaarverslag van den secreta ris vermeldde, dat het ledental 163 bedraagt. De rekening van den penningmeester sloot op een eind cijfer van f 2789.46, het kassaldo was f 659.88. Op de poterbewaarplaats rust nog een schuld van f 10.700.—. Voorstellen Noordermarktbond De heer L. Kalverdijk stelde voor aan te dringen op verhooging van de prijsverhoogingen, opdat de be- waarkosten beter tot uiting komen, vooral in de maanden Februari tot en met April. Veertig en vijftig ets. per 100 Kg., is dan veel te gering. Voorts om op wekelijksrhe in plaats van veertiendaagsche ver hoogingen aan te dringen.. Dit voorstel zal worden inge diend. De heer P. Kostelijk zou willen voorstellen om aan' te dringen dat de Ned. Groenten- en Fruit Centra le geen kool gaal telen, zooals ver leden jaar is geschied. Hierover zal op de alg. verg. een vraag worden gesteld. Het 's zomers opslaan van brand stoffep voor de verwarming der koolschuren in den winter zal in het bestuur van den N,M.B. be sproken worden. Voorgesteld zal worden, het voH gend jaar een aanvoerregeling voor de kool in t'e voeren, te beginnen met December. Bij de rondvraag heeft de heer Klinkert voorgesteld te trachten, ruimte te huren om daar de poters die niet in de bewaarplaats konden, vorstvrij te bewaren. Dit zal onderzocht worden. De heer C. Vlug zou gaarne zien dat de schuld on de bewaarplaats sneller werd afgelost. Na nog eenige besprekingen volg de sluiting. SINT PAN CE AS. BRAND. Hedennacht ongeveer half twee brak een fel uitslaande brand uit in de garage van café „De Drie sprong". De garage, waarin o.a. een groote treiler van den heer Ker sten stond, brandde geheel uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist de aangrenzende tooneel zaal te behouden. W1ER1NGEN. SUBLIEM TOONEEL. In zaal Concordia te Hippolytus- hoef werd Zaterdagavond opge voerd het bekende tooneelstuk „De Voddenraper van Parijs". De ge heel bezette zaal heeft eenige uren kunnen genieten van subliem too- neelspel. (Wiims). EEN HAZEWIND. Komen aanloopen: een geel-gq- kleurde hazewindhond, lnl. bij deh gem -bode. ONGELUKKIG AANGEKOMEN. Te Westerland heeft de heer P; Vcerdig bij zijn werkzaamheden een hoorn op zijn hoofd gekregen. Ken lichte hersenschudding was het gevolg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3