Economischen rechter KLEIN JOURNAAL HET TEELTPLAN AKKER EN WEIDEBOUW 1942 Marktberichten Stadsnieuws Voor onze naasten... o. w. 'J&xjtticK nieuwj Een kolenmijn op Urk Voor den Demonstratie „V olkorenbrood" Machinisten Avondcursus Gemeentelijke Genees kundige" en Gezondheids dienst Geen verblijfsvergunningen voor de Paaschdagen De smokkelkoning West-Friesland van Britsche bommen op ons land Zuoals reeds vermeld werd, vindt a.s. Vrijdag en Zaterdag in Den Heider een collecte plaats ten bate van „Winterhulp Nederland" Wij wezen er mede op, dat het noodza kelijk is dgt deze collecte slaagt. Noodzakelijk... omdat nog stepds duizenden... tienduizenden Neder landers in behoeftige omstandig heden verkeeren, omstandigheden, een deel waarvan „Winterhulp" ten goede vermag te keeren, indien... Ja, indien dat deel van het Neder- landsche volk, hetwelk nog beschikt over de middelen om te kunnen geven ook spontaan bereid gevon den wordt iets af te geven voor deze mitider-bedeelde categorie. Groote bedragen worden niet ver langd. Integendeel, een klein be drag kan een evengroot offer zijn voor den „kleinen man" als een gave van 50 of 100 gulden voor den rijke. E - ieder weet zelf het beste wat hij missen kan, weet zelf het beste hoever zijn draagkracht gaat. Een leder make dit met zichzelf uit. Moge de collecte van Vrijdag en Zaterdag een succes worden. Mogen vele gulle giften gedaan worden voor dit doel. Het doel mede-Neder landers te helpen in moeilijke dagen. Dezer dagen had in de bakkerij van de Fa. C. Bos, alhier, voor de bakkers van Den Helder een demon stratie plaats van het bakken van het volkorenbrood. Onder auspiciën van de Fa. Keij- aer Co., het graan- en molenaars bedrijf te Den Helder, werd den bakkers getoond, hoe van meel, be staande uit 50 zuivere inlandsche tarwe en 50 zuivere ailandsohe rogge zonder gist een „Volkoren brood" gebakken kan worden, het welk een buitengewoon goed ver teerbaar product is. De „Volkoren rood-dienst" te Am sterdam, onder leiding van Dr. v. d. Molen, heeft na ca. 30 jaren lange studie vastges+eld, dat dit brood voor den mensch een uitstekend voedingsmiddel is, waardoor lichaams bouw en gebit tot de allerbeste ontwikkeling komen. Dze demonstratie, die door vrij wel alle Heldersche bakkers met groote belangsteli;ng werd gevolgd, zal tot resultaat hebben, dat zeer binnenkort alle bakkers het vol korenbrood aan hun klanten zullen presenteeren. Vangt 1 April aan. Naar wij vernemen kunnen zich nieuwe leerlingen aanmelden voor den'per 1 April a.s. aanvangenden machinisten-avondcursus, alwaar men opgeleid wordt als machinist ter koopvaardij. Tot den laten April bestaat gelegenheid zich te laten inschrijven bij den heer G. J. Grobben, Timorlaan 24, alhier. Alle bijzonderheden omtrent dezen cursus verstrekt genoemde heer. Dat er zich in den handel, die de volksmond als „zwart" pleegt aan te duiden, zotte toestanden afspelen weet iedereen. Een treffend staaltje daarvan is het navolgende: Het zal ongeveer een jaar geleden zijn, dat een kennis van schrijver dezes een sch.jjimachine aan den man bracht. Het apparaat was min of meer uit de mode en waar h.j er geen behoefte meer aan had gi'g hij er mee accoord 'net apparaat voor 50 gulden aan den man te brengen. Dat was voor die machine goed betaald. Het zal thans enkele weken ge leden zijn, dat een niet nader te noemen persoon zich tot dezen ken nis wendde en ii formeerde of hij soms nog een zich in besten staat bevindende schrijfmachine gebrui ken kon. De prijs zou matig zijn en het was onder de huidige omstan digheden lang geen gekke geldbe legging. Genoemde kennis had er wel ooren na, wist nog iemand die de machine wellicht nog gebruiken kon en zei dat hij, indien de prijs niet buitensporig was, wel tot aankoop wilde overgaan. Waarop hjj vernam, dat hij twee dagen later prijsopgave zou ontvangen. Deze kwa.n prompt en bedroeg... 375 gulden. Waar dit bedrag onzen man vrij hoog voorkwam en hij niet over één nacht ijs wilde gaan, eischte hij be zichtiging van het voorwerp alvo rens dit aan te koopen. Hiertegen bestond geen bezwaar en inderdaad kwam op een goeden avond mach ne en eigenaar zich presenceeren Het omhulsel van de schnjfma- c) ir e werd verwijderd, het fou- draal werd er afgelicht en toen ver toonde zich aan het oog van den adspirant-kooper... niets meer en niets minder dan... zijn eigen ver- ko< hte schrijfmachine. Rest ons nog te vermelden dat de koop niet doorging. En overigens... een bewfls op wel ke wjjze er „verdiend" wordt in den handel, dien men „zwart" noemt... Twee groote blaren vertoonen zich in volle glorie aan de binnenzijde van m'n overigens, gave handen en nog steeds trek ik verbeten aan de ongelijke riemen van het brakkige huurroeibootje. Hoe ik er toe gekomen ben, deze tot één geheel bij elkaar gespijkerde hoop latten met mijn slappe spieren over het weliswaar rimpeiooze, doch stug weerstand biedende water te sleuren, zal voor mij zelf en mijn in tiemste kennissenkring ten eeuwige dagen 'n raadsel blijven. t Is bladstil op de groote plas en n kikker van kolossale afmetingen zwemt luid kwakend weg in het vei lige. immer wuivende riet aan de schilderachtige oever. Hoe zacht glijdt mijn bootje op 't spiegelend meer De twee blaren in mijn handen ne men onderwijl fantastische afmetin gen aan en ik vraag mij af of de dichter van genoemde regelen zich de moeite heeft getroost, het zachte glijden van het ranke bootje op het spiegelende meer, aan den lijve heeft trachten te ondervinden! Als ik terugkeer aan den steiger van het bootenhuis, word ik door 'n bruingebrande slanke jongeman uit m'n tijdelijke verblijfplaats gehe- schen met de opmerking: „Best schuitje, is het niet, mijnheer? De snelste boot, welke wij in het water hebben!" Bij deze opmerkingen kijk ik stie- kum naar m'n geteisterde handen en vraag mij vol afgrijzen af welk berg landschap ik te aanschouwen had gekregen, indien ik dit uur 'n bootje voortbewogen had met minder snelle neigingen dan dit edele exemplaar. Stilzwijgend reken ik af en neem mij voor, dit roeitreurspel zoo vlug en afdoende mogelijk uit m'n ge dachten te bannen Als ik, niettegenstaande dit ern stige voornemen, deze episode uit m'n weinig sportlef bestaan over peins, lees ik in een boekje over Ne- derlandsche zeeridders ook over „den man uit Nieuwediep", Coen Bot! Nader en nader kwam die water vloed, een barrière van water en schuim, die als 'n luguber monster oprees Wij citeeren hier den schrijver en voelen "ontzag voor deze stoere ke rels, die met hun eeltige knuisten de reddingboot over deze, haast on overkomelijke hindernissen van wa ter wisten te brengen. Telkens weer naderen wij het zin kende wrak en eindelijk Met stijgende bewondering neem ik kennis van dezen eeuwigen strijd van mensch tegen de natuur. Door den schrijver verteld, onopgesmukt en met 'n realiteit, welke vèr uit gaat boven de alledaagsche op sen satie beluste huis-, tuin- en keuken- proza. Daar vèr boven uit gaat, juist omdat de auteur blijk geeft van liefde voor 'n materie, welke deze liefde ten volle verdient en waar schijnlijk bij de meesten van ons reeds zal hebben: Het reddingwezen! Stormduivels Stormduivelsü 'n Verhaal van reddingen langs onze kusten bij vliegend stormweer en meedoogenloos geweld van het dol geworden water. Ik denk terug aan de twee groote blaren en U kunt overtuigd zijn, dat, wanneer de omstandigheden zulks weer toelaten, bij het uitvaren van de reddingboot boven of onder aan den dijk 'n toeschouwer meer zal zijn dan anders het geval zou zijn geweest, 'n Toeschouwer die in stomme bewondering den strijd zal aanschouwen van 'n aantal stoere stadgenooten tegen de kokende, tot razernij gebrachte groote plas. Wjjo. 1, Het spreekuur van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst, dokter M. J. W. Rienks en den arts bij ge noemden dienst, dokter M. Büchli Fest zal, met ingang van Maandag 16 Maart a.s. tot nadere aankondi ging gehouden worden des morgens van 8.30 uur tot 9.30 uur. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 10 Maart 1942. Bevalen: B. BruinBurger (d.); T. P. BronsMeurs (d.). Ondertrouwd: W. A. Bijker en J. Post; T. Ridder en A. P. Meijers. BEKEURINGEN. Een aantal personen werd be keurd wegens het rijden op een fiets zonder bel en het niet bij zich dra gen van een persoonsbewijs. NA 12 UUR OP STRAAT. De politie heeft een persoon aan gehouden, die zich na 12 uur op straat bevond. Naar onze correspondent bericht is besloten om voor de a.s. Paasch dagen geen verblijfsvergunningen voor personen buiten Texel af te geven voor het doorbrengen aldaar van dit feest. Ongetwijfeld beteekent dit voor velen, speciaal familieleden van Texelaars aan den vasten wal, een teleurstelling. Hopen wij, dat spoe dig weder de tijd moge komen dat dergelijke vergunningen wel ge geven zullen kunnen worden. WIJZIGING STRAATNAMEN. Naar wij vernemen werd de naam van Wilhelminastraat te Texel ge wijzigd in Willem de Zwijgerlaan. De Julianastraat zal voortaan Michiel de Ruyterstraat heeten, zulks in overeenstemming met de desbetreffende verordening. ANNA PAULOWNA hardus; G. Slabbekoorn en C. M Haverhoek. Overleden: L. Kootstra, oud 82 j., P. Dekker, oud 80 jaar, wed. G. Boerman—Wit, oud 74 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: A. Bakker en gezin, noodwoning, Veerweg 12 van Den Helder, Langestraat 63; H. de Vries en echtg., Meerweg 12 van Den Helder, Hartestraat 6; mej. E. A. Praat, Grasweg 23, van Wierin- meer, Slootdorp, Dolfijnweg G 32; T. Voerman, Molenvaart 113. van Den Helder, Begoniastraat 8; G. Bijlsma, Kleiweg 33, van Wonse- radeel, Gaarst 14; G. SchenkKroe ze, Molenvaart 345, van Emmcn, Hoofdstraat 85; mej. A. C. Prins, Grasweg 25a, van Schagen, Hoog- zijde E 112; T. Waiboer—de Wit, Kleiweg 8, van Wieringerwaard A 120; mej. A. C. van der Bent, Mo lenvaart 76 van Wieringerwaard A 13; mej. I. Tump, Kneeskade 2, van Schagen C 198; J. Blanken, Gras weg 21, van Hoogeveen, Hoofds. 2; G. W. Moester, Grasweg 9, van Den Helder, Krugerstraat 41; P. de Leeuw en gezin, Middenweg 65, van Den Helder, Jan in 't Veldstraat 27; H. H. J. de Graaf, Meerweg 103 van Leiden. Heerengracht 24; S. P. Bakker, Molenvaart 113 van Nib- Hier op Urk heeft men een „kolenmijn" ontdekt, waaruit men vi-y kolen kan halen. De mijn is In de Werkhaven. Daar hebben altjjd schepen gelegen om kolen te lossen en daarbij ging er wel eens wat overboord. Nu hebben de Urkers gaten in k^t Ijs gehakt en vordt de steenkool uit de haven gevischt met schepnetten. De liefhebberij is zoo groot, dat men thans om de beurt mag vlsachen. Van een leder wordt de naam genoteerd en het duurt wel eens een week, voor men aan de beurt Is. De politie houdt toezicht. Men mag twee uur visschen en niet meer dan vier zakken kolen op- vlsschen. BEDANKT. Ds. C. Smits van Sliedrecht, welke het beroep kreeg van de Chr. Ger. Kerk te Urk, bedankte voor dit be roep. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Jacob. z. v. J. van de Berg en K. Visser; Jacob, z. v. T. Ruiten en A. Ras; Obele Doeije, z. v. D. Agter en L. R. Schudde. Overleden: Mina de Vries, 43 j., echtg. van K. van Veen. bixwoud Z 146; H. H. Torna, Molen vaart 113 van Heiloo, Westerweg C 193b; J. L. Breijaert, Meerweg 26 van Hilversum, Bordelstraat 24; A B. Keijzer, Grasweg 21, van Nijme gen, Palmstraat 19; mej. A. Hooge veen, Schorweg 22, van Wieringer waard F 49. Vertrokken personen: C. Moolj naar, Callantsoog, p.a. G.ten Boe kei; mej. E. Buter, naar Schagen. Hoogzijde E 101; 'C. en K. van Da len naar Hamburg (Dl.). J. van Ellen en gezin naar Barsingerhorn Waardweg; H. Meijers en echtg. naar Vlaardingen, Rotterdamsche- weg 17; J. Veenstra en gezin naar Den Helder, van Leeuwenhoek- straat 35. WIERINGEN. AANBESTEDING. Het hoofd van den dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed den aanleg van' aardebanen met gewalste verhardingen voor weg- vakken. samen lang 7,1 K.M., ten Westen van de keersluis nabij Ka- doelen. Hoogste inschrijfster was de N.V. Moderne Wegenbouw te Heerlen voor f 108.700.— en laagste Y. Dikkerboom Jzn. te Den Oever, voor f 59.396. Er heerscht gebrek in meenige stulp, Kent dus Uw plicht, steunt Winterhulp. Woensdag 11 Maart 1942. IN DE KLAUWEN VAN EEN ZWARTEN HANDELAAR. Wanneer men in zaken van den economischen rechter te Alkmaar, die zich afspelen in de streek tus- schen Iloorn en Enkhuizen, den naam De Boer tegenkomt, dan weet men in den regel al hoe laat het is. Dit heerschap schijnt daar iets als de koning van den zwarten handel te zijn geweest en het aan tal gevallen, waarin ter terechtzit ting zijn naam ter sprake kwam, is welhaast legio. Het zou al een won der mogen worden genoemd, in dien dat gister anders zou zijn ge weest en inderdaad ontbrak hij niet op het appèl. Hij verscheen zelfs in levenden lijve. Thans ge detineerd. werd hij als getuige ge hoord in een allervreemdste zaak tegen G. A. Brieffies, student in de chemie. De kwestie was dat verdachtes vader, C. Brieffies, eigenaar is van de Hoornsche Zuivelhandel. Bij De Boer was boter aangetroffen, dat was verpakt in papier van de ze firma en De Boer verklaarde prompt er driemaal boter tj heb ben gekocht, éénmaal 10 kilo, één maal 20 kilo en éénmaal 15 kilo. Hij was zelf aan de Zuivelhandel geweest en had er gesproken met den zoon, den vader en de dochter. Het verweer van den zoon was kort en bondig: hij studeerde en hielp nooit in de zaak. Als getui gen a décharge had hij meegebracht zijn vader en zijn zuster. De eerste van deze twee bevestigde dit en deelde tevens mede, dat de Boer nooit in zijn winkel was geweest Intusschen had men voor De Boer een valletje opgezet. De Hoornsche Zuivelhandel had tot 6 December wikkels gebruikt zonder de firma naam, eerst nadien was deze er op verschenen. De Boer. die had ge zegd, dat de boter die vóór 6 De cember was gekocht verpakt was geweest in wikkels vermeldende de naam „Hoornsche Zuivelhan del", kreeg beide wikkels voorge legd en moest zeggen, welke van beide om de boter hadden gezeten, die bij hem was aangetroffen. Getuige was zeer vaag, hij voel de er blijkbaar niet voor zich in de vingers te snijden. En de leering van het geval? Men hoede zich voor zwarte handelaars! De heeren ontzien niets en niemand Het zijn in den regel onbetrouw bare sujetten, die er niet tegenop zien anderen zelfs wanneei deze niets of nauwelijks iets met de zaak te maken hebben tegen de lamp te laten loopen, wanneer ze denken, dat dit hun ten goede kan komen. De rechtbank begreep dat de get. niet te vertrouwen was en het ein de was dan ook vrijspraak. POLITIE. Gevonden: kinderwantje; wollen handschoen; portemonnaie met ritssl.; zwarte wollen want: dames armbandhorloge. Verloren: bibliotheekboek; per soonsbewijs: kinderwant; handvat van aktetasch; vulpen; wollen handschoen; distr. bonboekje D.K.; duimstok; polshorloge. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriaan Hendrik, z. v. M. K. Cornelisse en K. N. Goud; Antonius, z. v. A. Huiberts en E. J. Leek; lef je Petronella, d. v. J. Schouwenaar en T. Holander; Jif- ke, d. v. P. R. H. Noorman en J. J. Mulder; Roelie, d. v. O. Jansma en D. Tuinstra; Adriana Margaretha Maria, d. v. J. L. Captein en M. M. Onderwater; Pieter, zoon van J. Broers en K. Kaaij; Cornelis Hen drik, zoon van A. Paardekooper en M. Ootjers; Maria Theresia, dochter en lïendrikus Wilhelmus Jozef, zoon van L. F. Schlaman en H. M. Staring; Joannes Nicolaas, zoon v. J. N. van der Plas en C. Schabbing Hendricus Petrus Jozef, zoon van C. M. Brouwer en C. Ran; Jan, z van H. van der Tuin en F van der Wal; Pietertje, dochter v. T. Braaf en A. van Stipriaan; Jncohus Fran- ciscus, zoon van L. P. Looijesteijn en H. M. Verhruggen. Ondertrouwd; S. F. Duijzer en M. Kruithof, P. Koster en P. S. Ever- II. HET TELEN VAN RUWVOEDER. GEWASSEN. ÏN beginsel mag per bedrijf een ^oppervlakte ruwvoedergewas- sen aanwezig zijn, welke gelijk is aan de in 1941 toegelaten opper vlakte enkelvoudig ruwvoeder en kunstweide vermeerderd met de op pervlakte van het in 1941 aanwezi ge blijvend grasland. Het staat deu teler vrij wijziging in de oppervlak ten onderling te brengen. Afgezien van het feit, dat het toegestaan is een grootere opper vlakte ruwvoeder te houden, mits men in het bezit is van een vergun ning van den Productiecommissa ris, bestaan op bovenstaande regel twee uitzonderingen. In de eerste plaats moet de aldus berekende ge zamenlijke oppervlakte verminderd worden met een oppervlakte, welke gelijk is aan die van het grasland, dat voor het scheuren is opgegeven of waarvoor een scheurplicht is op gelegd. Dit zal een ieder duidelijk zijn, aangezien de reden voor het van overheidswege zoo sterk bevor derde scheuren van grasland deze is, dat det totale oppervlakte vee voedergewassen in het belang der voedselvoorziening moet worden verminderd, ter vergrooting van de oppervlakte, welke beteeld wordt met gewassen, bestemd voor men- schelijke^ consumptie. Een tweede uitzonderingsbepa ling is van toepassing, indien van een bedrijf de som van de opper vlakten blijvend grasland en bouw land, waaronder kunstweide begre nen is grooter of kleiner geworden is. In dat geval wordt de toegestane oppervlakte ruwvoeder evenredig vermeerderd of verminderd. Als aanvulling op de hierboven geschetste bepalingen over het ruw voeder is tenslotte nog bepaald, dat het aanleggen van kunstweiden en blijvend grasland verboden is. Dit verbod geldt echter niet voor kunst- weiden, welke uitsluitend geschikt zijn voor eenjarig gebruik. Het ver bod geldt bovendien niet, indien voor het aanleggen door den Pro ductiecommissaris vergunning is verleend. Een zeer belangrijke bepa ling van de Bodemproductie- beschikking 1942 Akkerbouw- en Weidebouw heeft betrek king op het telen van ruwvoe- dergewassen. Op den voor grond moet worden gesteld, dat deze teelt beperkt is en dat bij deze beperking voederbie ten, koolrapen en dergelijke enkelvoudige ruwvoederge- wassen, welke per bedrijf aan enkelvoudig ruwvoeder, kunst weide en blijvend grasland ge zamenlijk is toegestaan, wordt als volgt tewerk gegaan. I HET SCHEUREN VAN GRASLAND Aangezien verondersteld mag worden, dat de regeling inzake het scheuren en de scheurpremie vol doende bekend is, worden hieron der slechts in het kort de betreffen de nieuwe aanvullingsbepalingen behandeld. Indien op het gescheurde perceel in 1942 koolzaad is geoogst, be draagt de premie f250.— per ha. gemeten maat, evenals dit het ge val is bij de uitbreiding van de aardappelteelt. Op de oppervlakte, die voor scheurpremie in aanmerking komt. wordt in mindering gebracht de door den teler onrechtmatig met haver, peulvruchten, karwij, gele en bruine mosterd, spelt, evene of hennep beteelde oppervlakte. Over schrijdt de teler dus zonder ver gunning de voor deze teelten toe gestane oppervlakte, dan wordt over een overeenkomstige opper vlakte de scheurpremie ingehouden Op de voor premie in aanmerking komende oppervlakte wordt even eens in mindering gebracht de op nervlakte ruwvoeder, die. al dar. niet met vergunning, boven de toe gestane oppervlakte op het bedrijl aanwezig is. Tenslotte kan een gedeelte van de premie nog worden ingehouden in geval de teler vergunning krijgt meer peulvruchten te verbouwen dan het gemiddelde van 1940 en 1941 en hij de daaraan verbonden verplichting tot uitbreiding van zijn koolzaadteelt niet nakomt HET AFMAAIEN VAN ONRIJPE GRANEN EN ONRIJP KOOLZAAD Evenals voor den oogst 1941 is thans bepaald, dat het afmaaien van onrijpe tarwe, rogge, gerst ha ver en boekweit en van onrijp koolzaad zonder vergunning verbo den is. Thans is echter ook voor het afmaaien van groene mais een ver gunning vereischt. Het verbod geldt echter niet voor het afmaaien van groene rogge, be stemd voor strooband of indien het afmaaien van de rogge geschiedt vóór 10 Mei 1942 en daarna als hoofdgewas op de betreffende opper vlakte tarwe, gerst, haver, boek weit, korrelmais, stamboonen, man- gelwortelen, voederbieten, voeder wortelen, koolrapen, suikerbieten, aardappelen, hennep of cichorei wordt geteeld. Voor zoover de teelt van deze ge wassen aan beperkingen onderwor pen is, gelden deze beperkingen uiteraard ook voor deze teelt na de snij rogge. STRAFBEPALINGEN. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden nog op het vol gende gevestigd. Zooals hierboven is uiteengezet, is aan het niet-nakomen van de teeltbeperkingen voor de overtre ders het onmiddellijk geldelijk na deel verbonden, dat zij een even tueel recht op scheurpremie geheel of gedeeltelijk verliezen. Daarnaast stellen zij zich uit den aard der zaak aan een straf- of tuchtrechte lijke vervolging bloot. In verband met het groote belang dat aan de juiste naleving der bè. palingen op het gebied der bodem productie is verbonden, is echter bovendien voor eenigen tijd een nieuwe bepaling in de Bodempro- ductiewet 1939 opgenomen, welke het mogelijk maakt om overtredin gen in nog sterkere mate tegen te gaan. Deze bepaling houdt in dat aan 'n overtreder 't gebruik van zijn gronden en bedrijfsgebouwen kan worden ontzegd en aan andere per sonen of instellingen worden toege kend. Met nadruk wordt een ieder er op gewezen, dat ook deze bepa ling zonder aarzeling op overtre ders van de bovenstaande teeltrege ling zal worden toegepast. Drie dooden en tien gewon den. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Dinsdagavond laat zijn Engelsche bommenwerpers boven Neder- landsch grondgebied verschenen. Eenige lukraak en van groote hoog te uitgestrooide bisantbommen ver nielden of beschadigden verschei dene woonhuizen in een stad in 't Westen des lands. Naar tot dusver kon worden nagegaan, werden drie bewoners gedood en tien gewond. Verscheidene elders uitgeworpen bommen richtten slechts geringe materieele schade aan. Een typisch ouderwetsche verorde ning schrijft den molenaars in de provincie Utrecht voor, hun molens bij het passeeren van paarden of rijtuigen binnen een afstand van 25 ellenstop te zetten. De molen „Rijn en Zon" te Utrecht zou er slecht aan toe zijn, wanneer aan dit voorschrift nog werd vastge houden. (Pax-Holland-De Haan-m.) UITSPRAKEN. L. J. de Jong, Anna Paulowna, consumptie-aardappelen verkocht. Een en ander geschiedde omdat de werkgever het contractloon niet wilde betalen. De aardappelen wer den verkocht aan passeerende Haar lemmers, hetgeen in feite tevens neerkwam op diefstal. Verd. had zich verbeterd, was sedert 8 Dec. bij den Arbeidsdienst. Met het oog daarop liet de rechter clementie gelden. Vonnis f 50 of 10 dagen. A. C. v. Ginkel, Wieringen. Een varken gehouden, dat niet was ver meld op een veeboekje. Vonnis f 100 of 30 dagen. H. v. Zandbergen, Helder. Vleesch gekocht, afkomstig van frauduleus geslachte biggen. Vonnis; f 100.— of 30 dagen. D. Kuiper, Helder. Bovenstaand vleesch verkocht. Vonnis: f 200.— of 30 dagen. Als bezwarend werd be schouwd dat verdachte meer in soortgelijk vleesch had gehandeld. P. Mosk, veeverloskundige, Texel. Frauduleus schapen geslacht. Het was slechts een klein, „borstig" dier geweest. Vandaar dat de eco nomische rechter de eisch van 10 maanden verminderde tot het mi nimum, 6 maanden, hoewel ver dachte ten tweede male voor een dergelijk feit terecht stond. K. Venema, metselaar, Texel. Frauduleus een koe geslacht. Von nis: 6 maanden. Th. J. v. Steijn, werkzaam bij de firma Philinpo, 't Zand. Van deze firma 75 K.G. tarwe betrokken. Von nis: f40.of 10 dagen. J. Hoekstra, Heerhugowaard, 60 kg. aardappelen vervoerd. Verd. kon aantoonen. dat hij deze had gevonden en dat hij ze bij den ver liezer wilde terugbezorgen. Zaak aangehouden. P.#Koning, St. Maarten. Een esch- plataan gerooid. Vonnis: f 20.of 5 dagen. MUTATIES DORPSBOEREN- LEIDERS- De berichtendienst van de Neder- landsche Landstand meldt, dat on der de dorpsboerenleiders in deze provincie de volgende wijzigingen en aanvullingen zijn gekomen: te St. Maarten, waar tot heden geen dorpsboerenleider was aange steld. is thans voorgesteld A. Stoop, 't Rijpte, te St. Maarten. Wieringermeer en Wieringen wa ren tot dusver onder één dorpsboe renleider geplaatst. Thans wordt en blijft O. J. Bosker te Hippolytus- hoef dorpsboerenleider van Wierin gen en wordt A. Saai. Medemhlik- kerweg te Wierineerworf dorpsboe renleider van de Wieringermeer. BR. OP LANGENDIJK, 11 Mrt. '42. 26000 K.G. roode kool f8.30; 64800 K.G. gele kool f7.60; 1S4000 K.G. Deensche witte kool f5.80; 8400 K.G. uien; 10400 K.G. peen f3.50—f5.60. WARMENHI 'IZF.N, 11 Maart. Aanvoer: 1400 Kg. uien f 6.40, 63900 Kg .roode kool f 8.30, 6850 Kg. gele kool f 7.80, 50600 Kg I) witte kool f 5.80.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3