HOLLANDS DUITSCHLAND HERDENKT ZIJN HELDEN Verduister -n DAGBLAD VOOR HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 Waardige plechtigheid te Berlijn Bekendmaking Twaalf koopvaardijschepen tot zinken gebracht Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Schagen. Redactie- en Administratlebnreanx: WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11750 MAANDAG 16 MAART 1942 BERLIJN, 15 Maart (D.N.B.) Het geheele Duitsche volk heeft vandaag de gevallenen van den wereldoorlog en den tegenwoordigen oorlog her dacht. Het meest treffend kwam deze herdenking tot uiting de soldateske plech tigheid, welke in het tuighuis werd gehouden. Hier sprak de Führer woorden van groo- te erkentelijkheid en dank baarheid voor het offer der gevallenen. Hoog e officieren, vrijwel Adolf Hitier belooft: Hun zal recht, geschieden Bij dezen noodig ik voor de laatste maal alien, die buiten boordmotoren onder «ich heb ben, uit, om hetzij hun buiten boordmotor terstond bij den burgemeester van de gemeente hunner inwoning of in de ge meenten Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage bij den hoofdcommissaris van politie in te leveren, hetzij een ver zoek om verleening van ©en bijzondere toestemming om 'n buitenboordmotor onder zich te heben, voor 1 April 1942 in te dienen. Het verzoek moet worden ingediend bij den ten aanzien van de woonplaats van den voor zoover bevoeg den districtscommandant der marechaussee in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenha^pe bij de hoofd commissarissen van politie. In geval van weigering der toe stemming zijn de verzoekers verplicht, den buitenboord motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betref fende mededeeling bij boven genoemde instanties in te le veren. alle ministers en de diploma tieke, vertegenwoordigers der bevriende landen woonden deze plechtigheid bij. Een eereplaats was gereserveerd voor de nagelaten betrekkin gen der gevallenen en gewon den uit de Berlijnsche hospi talen. Later legde de Führer een krans neer bij het ge- denkteeken Unter den Lin den, waarna het eerebatal jon voorbij marcheerde. Dui zenden en nog een duizenden waren getuige van deze waar dige plechtigheid. Duitsche heldengedenkdag in ons land Schout bij nacht Doorman gesneuveld 1 Rijwielen op den bon 19.45 uur Apr 7.52 uur 8iT Brandstoffenbon geldig verklaard Boter op ,bon 13 Gencraal-veldmaarschalk Sperrle bezoekt generaal Christiansen SOHAGEN, Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen) Ï*£T HELDER, Koningatr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR, Langestraat 97, Tel 3332. oorc Toen wij in 1940, aldus ving de Führer zijn rede aan, den helden gedenkdag hielden, stonden het Duitsche volk en zijn weermacht, na tientallen jaren van vernederen de slavernij, wederom in den strijd voor yrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze on macht van het Duitsche rijk kon hen evenmin geruststellen als de economische verarming, welke ons was opgedrongen, bevredigde In Frankrijk wordt op het 'oogenblik HST ONDER ZICH HEBBEN VAN BUITENBOORDMOTO REN IS VERBODEN. De commisaris-generaal voor de openbar® veiligheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling 2 der ver ordening van den rijkscom missaris betreffende de kust verdediging no. 100/41 be hoeft het onder zich hebben van buitenboordmotoren mijn toestemming. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat de ver plichting tot inlevering niet slechts betrekking heeft op t gebied, waarvoor de verbods bepalingen van bovengenoem de verordening gelden, doch op geheel Nederland. Hij, die in het bezette Neder landsche gebied na 1 April 1942 onbevoegd een buiten boordmotor onder zioh heeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoog ste duizend galden, voor zoover niet ingevolge andere bepalin gen een hoogere stral kan wor den opgelegd. Uit de bij de gemeenetlijke instanties ingeleverde voorra den buitenboordmotoren kun nen handelaren na verkregen toestemming motoren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzondere toestemming, verder vervreemden. De toe stemming voor dezen hande moet hij de zelfde instanties worden aangevraagd al» de bijzondere toestemmingen. een proces gèvoerd, dat wordt ge karakteriseerd door het feit, dat met geen woord wordt gesproken over de schuld dergenen, die voor dezen oorlog verantwoordelijk zijn, maar alleen over de te geringe voor bereiding tot den oorlog. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons on begrijpelijk moet lijken, die echter beter wellicht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsche, Fransche en Amerikaansche staats lieden, die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzin nige besluit genomen, het Duitsche rijk onder geen voorwaarde weder een economische of politieke fac tor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit voornemen vloeiden alle andere maatregelen en on rechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland sedert den onzaligen dag van den wapenstilstand had bloot gestaan. Het Duitsche volk, dat ten aan zien van zijn leiding misleid werd, vond geen middel om verandering te brengen in zijn lot, dat men niet door onderworpenheid kon verzach ten, maar slechts door eendrachti ge wilskracht, en dapperheid over winnen. Dat men zich zonder ener gie in den ons opgelegden dwang- toestand schikte, had gevolgen, welke niet alleen in politiek en militair opzicht onteerend, maar ook in economisch opzicht letter lijk vernietigend waren. De Führer schetste vervolgens dat het ineenstorten van het bestaan van een der vlijtigste volkeren ook den tegenstander geen zegen bracht Dezen hadden in hun haat niet be grepen, dat de verarming van het Duitsche volk geenszins identiek kon zijn met den economischen opbloei der zoogenaamde overwin naars. 'Onmiddellijk nadat het nationaal- socialisme aan de macht was (ge komen, begonnen zij, inplaats van te leeren van de voorbeeldige, eco nomische en sociale maatre,afelen van Duitschland, de oude onhit- singsleuzen weer aan te heffen, om hun volken rijp te maken voor de nieuwe- oorlogsverklaring. Wij weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver. Staten het besluit tot een nieuwen oorlog was geno men door de inderdaad alleen toon aangevende Joodsche kringen en de leidende groep, die daaraan onder- hoorig was. Het Vrijwilligerslegioen „Neder- land" aan het Oostfront De stel lingen van den vijand worden op gerold. Al verdedigen de Sovjets zich ook taal, tegen den aanvals- geest van de Weffen SS is niets op gewassen. - SS P.K. Klerk-Vrij w. Leg Nederl.-Fellinga-Pax Holl. m. .Daardoor zien wij thans het ver bazingwekkende schouwspel, dat de aanklacht der bedrogen en zoo zwaar getroffen volken zich niet richt tegen het onzinnige voorne men, een nieuwen oorlog te ontke tenen, m$ar alleen tegen de ver waarloosde en de in hun oogen on voldoende bewapeningsvoorberei ding. Juist deze vreemde, ja onbe grijpelijke mentaliteft moet ons leeren, hoe noodzakelijk na de af wijzing van alle Dnlfsche ontwape- nings- en toenaderlngvoorstellen de militaire voorbereiding van het Duitsche volk was, opdat het den tweeden aanval op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beant woorden dan in den wereldoorlog het geval was. Een zeqetocht zonder weerga. Reeds in Maart 1941, aldus ver volgde Hitier, achter ons de resul taten van een oorlogsjaar van waarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht zonder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezuiverd van de het conti nent vijandige krachten. Italië was als trouwe bondgenoot in de zen strijd der „Habenichtse" om het zijn of niet-zijn aan onze zijde gekomen. Maar wat ook de Duitsche legers in deze veldtochten tot stand heb- hen gebracht, het verbleekt "naast datgene, wat het lot onze weer macht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verrichten heeft gegeven. En nu pas hebben wij een voorstelling van den omvang der voorbereidingen van onze vijanden. Nu zien wij het com plot der Joodsche elementen achter de coulissen verdeeld over de geheele wereld, een complot, dat democratie en bolsjewisme in een belangen gemeenschap vereenigde en ge heel Europa hoopte te kun nen vernietigen. Achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de wereld geschiedenis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front zoowel als het binnenland doorstaan heeft. Toespraak van Generaal Christiansen. Plechtigheid op het Duitsche kerkhof. Zaterdagmorgen stonden op het Binnenhof de detachementen van leger, luchtmacht, marine en poli tie, officieren aller wapens, het muziekcorps van den weermachts bevelhebber, het corps politieke lei ders en een dienstgroep van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in carré opgesteld, In het midden daarvan was, geflankeerd door de oorlogsviag, een spreekgestoelte op gericht, waarachter de comman danten der vertegenwoordigde on derdeelen, de leider van het Ar- beitsbeeich der N.S.B.A.P. Ober- dienstleiter Schmidt en Arbeits- führer Bethman hadden plaats genomen. De bevelhebber der weermacht, generaal der vliegers, Fr, Christi ansen en de Rijkscommissaris in specteerden de troepen, waarna ge neraal Christiansen een toespraak hield. Wanneer wij vandaag, aldus spr. in zijn rede, de gevallen gees ten aan ons oog laten voorbijtrek ken, dan weten wij, jdat zij naast en met ons marcheeren en dat wij alles op ons kunen nemen, wat wij aan hen verplicht zijn. Daarom zij ons parool: Führer beveel, wij zijn bereid te marcheeren en te strijden zooals de gevallenen dat gedaan .hebben,. Daarom herhalen wij op dezen heldengedenkdag den ouden strijdroep: Unser Führer Sieg- heil Een défilé volgde, waarna de autoriteiten zich met hun gevolg naar het Duitsche kerkhof voor in den oorlog gevallenen op de Al- gemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan begaven. Daar had een dubbelpost de wacht betrokken bij het groote door oorlogsvlaggen geflankeerde houten kruis. Een militaire kapel stond er opgesteld, de graven en eenvoudige kruisen vjvaren versierd met kleine kransen van dennegroen en bloemen. Ter wijl de kapel zacht „Der gute Ka- merade" speelde, brachten generaal Christiansen en de rijkscommissa ris een eeregroet aan de gevallenen en werden aan den voet van het kruis zes kransen neergelegd- van den Weermachtsbevelhebber, den Rijkscommissaris, het Arbeitsbe reich der N.S.D.A.P., de SS, de po litie, en het corps „Nachrichten Helferinnen". De jeugd van Heerhugowaard, die van mej. Annie Kostelijk onder richt ontvangt in de kunst van het accordeon-spelen, bracht haar lee- ares dezer dagen een muzikale hnlde bij haar huwelijk met dr. C. S. de Moor. Het bruidspaar wordt klankrijk verwelkomd bij het verlaten van het raadhuis. (Pax Holland-De Haan m) Duitschland strijdt voor Europa TWEE-EN-VEERTIG TANKS DER BOLSJEWIEKEN VERNIETIGD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 15 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op het schiereiland Kertsj heeft de vijand met sterke strijd krachten en talrijke tanks zijn aanvallen voortgezet. Zij werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Opnieuw werden 42 tanks vernietigd. Ten noordoosten van Taganrog en in het Donets- gebied hebben Duitsche, Slowaaksche en Kroatische afdeelingen vrij krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de middenzone werd een afdeeling vijandelijke strijdkrachten, die reeds dagenlang was ingesloten, vernietigd. Aan het omsingelingisfront van Leningrad werden militaire installaties in de stad èh vijandelijke aanvoer met succes door zware artillerie bestookt. Op 13 en 14 Maart verloren de Bolsjewisten 138 tanks. Ip Noord-Afrika is bij luchtaanvallen op Tobroek een vijandelijk koopvaardijschip ernstig, beschadigd. Italiaan$che jagers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Britsche toestellen neer. In Oost-Cyrenaica werden concentraties van pantserwagens en ten tenkampen der Engelschen gebombardeerd. Ten noorden van Sol- loem heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd. Wegens den afweer kon de ondergang van het schip niet worden waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden op Malta werden voort gezet. Door bomtneffers ontstonden branden in loodsen en schuil plaatsen. i Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld hebben Duitsche dnikbooten in de West-ïndische wateren 12 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 70.090 ton, waarondeT 3 tankschepen, tot zinken gebracht. Een dertien/Ie schin werd door torpedotreffers be schadigd. Daarmede hebben de Duitsche dnikbooten sedert haar eerste operaties aan de Oostkust van het Amerikaansche vasteland op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelltke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 1.029.000 ton, waaronder 58 tank schepen met een gezamenlijken inhoud van 442.000 ton, vernietigd. In het Kanaal stieten Duitsche torpedohooten, mijnvegers en mo- tortorpedobooten op sterkere Britsche strijdkrachten. In succesvolle samenwerking vielen zij de uit torpedojagers en motortorpedobooten bestaande vijandelijke formatie aan en beschadigden zij een Britschen jager zoo ernstig, dat deze verloren geacht kan worden. Voorts werd een Britsche motortorpedoboot .waarschijnlijk vernietigd en drie an dere in brand geschoten of .beschadigd. De vijand staakte daarop het gevecht. Onze lichte vlootstrijdkrachten voerden haar taak volgens 't plan en zonder verliezen of sehadp uit. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie onder bevel v. luitenant Spielmann op 13 en 14 Maart 14 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij de onerates van Duitsche dnikbooten in de West-Indische wa teren heeft de duikboot onder bevel van „Kapitaen-Leutnant" Hausr zich hijzonder onderscheiden." BEVELHEBBER VAN DE GEALLIEERDE VLOOT. STOCKHOLM, 15 Mrt (D.N.B.) Gevreesd wordt, dat de bevel hebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout-bij-nacht Doorman, bij deze operaties om het leven is gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst Schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman, geboren in 1889 was aan vankelijk commandant van de Ne- derlandsch-Indische uiarine-lucht- inacht'en werd vervolgens tot com mandant van een vlooteskader be noemd. LAWINE BEDELFT TWAALF PERSONEN. Naar uit Andennatt in Zwitser land wordt gemeld heeft Zaterdag ochtend een enorme lawine in de nabijheid van Realp 12 personen t>edolven, die wildhooi gingen in zamelen. Reddingscolonnes zijn onderweg. IN HET ALGEMEEN: GEEN BANDEN IN BEZIT, DAN GEEN NIEUWE FIETS. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat op Maandag 16 Maart a.8. een aan vang zal worden gemaakt met de distributie van rijwielen. Dit houdt derhalve in, dat vanaf dezen datum rijwielen uitslui tend mogen worden gekocht, verkocht oi afgeleverd, indien hierbij een geldige bon wordt ingeleverd. Op de bonnen zal men het complete rijwiel, ech ter zonder bahden, kunnen aan schaffen. Het tijdelijk verhu ren van rijwielen blijft toege staan. Onder da distributie vallen tour rijwielen, sport- en racerijwielen, invalidewagens, transportrijwielen, carriers en onderstellen voor car riers, alsmede frames voor genoem de rijwielen, invalidewagens en carriers. Onder tourrijwielen wor den in dit verband verstaan alle soorten dames-, heeren- en kinder- tourrijwielen, voor zoover de fra mehoogte 16 of meer bedraagt On- Maan vanavond om onder fx a E* 19.17 tot morgenochtend V.M. AFLEVERING VAN BETREFFEND KWANTUM GEGARANDEERD. De Secr.-Gen. van het Departe ment v. Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Maart 1942 tot en met 14 April 1942 de bon „09 H.K." van de bonkaarten J. en K. („Haarden en Kachels"), de bonnen „29 C.V.", „30 C.V.", „31 C.V." en „32 C.V." van de bonkaart L. („Centrale Verwarming") als mede de met „Brandstoffen één eenheid negende periode" ge merkte bonnen van de zooge naamde periodebonstellen recht zullen geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Met ingang van dien datum zul len de distributiediensten boven dien aan de groot-verbruikers B G en D tegen afkruising van het 9e vakje van hun „identiteitskaart vaste brandstoffen", de toewijzin gen voor die periode uitreiken. (Zie verder pag. 3.) Ook margarine of vet ver krijgbaar. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. De secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart elke met „13" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vet- kaart recht zal geven op het koo pen van 125 gram boter zonder reductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordtr dus geen onderscheid gemaakt tus- schen de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er evenwel rekening mee moeten houde, dat het niet steeds moge lijk zal zijn juist datgene van zijn leverancier te betrekken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen wat de leveran cier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon „13" van de boterkaart v r 28 Febru ari bij hun slager hebben ingele verd, gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrek ken. 's-GRAVE^HAGE, 14 Maart. Dezer dagen heeft generaal veldmaarsahalk Sperrle een bezoek gebracht aan den weermachtsbevelheber in Ne derland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid bezocht hij o.a. ook de in Nederland lig gende formaties van de lucht macht, alsmede de pas ge bouwde vestingwerken in het Nederlandsche gebied. der invalidewagens worden de zg. invalide driewielers verstaan, wel ke door invaliden worden gebruikt, om zich langs den openbaren weg te verplaatsen Ziekenwagens, rol stoelen <e.d. zijn hieronder niet be grepen en mogen dus, eveneens als rijwielen, waarvan de framehoogte minder dan 16 bedraagt, zonder ■bon gekocht, verkocht of afgele verd worden. Geen banden ,geen rijwiel. Als algemeene vereischte om voor een rijwielbon in aanmerking te komen, is in de eerste plaats ge steld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Voorts is als algemeene vereischte gesteld, dat de aanvrager in het bezit is van de benoodigde buiten en binnenbanden of van de bon nen om deze banden te kunhep aanschaffen. In verband hiermede zijn dan ook voor het verkrijgen van rijwielen dezelfde voorwaarden gesteld, als voor banden gelden. Wanneer ip bijzonder gevallen niet anders wordt bepaald, moeten de oude rijwielen worden (ngele verd. - I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1