Eén ka'f te veel Gehalveerd reisgeld KLEIN JOURNAAL De Week Stadsnieuws JCoAflul Carpe Diem Laat'ie Glimmen l Visscherij boekt recordopbrengst in 1941 LANGS DE VELDEN Pech acht kinderen geen melk 1 Stedert drie -agen worden de ge sprekken van het reizende deel der Heldersche gemeenschap beheerscht door slechts één onderwerp: "dat onderwerp is de halveering van het reisgeld, die per 1 April a.s. voor alle categorieën evacué's zal ingaan. In de eerste plaats zouden wij wil len constateeren, dat er over deze regeling unaniem gunstig geoor deeld is. Algemeen was de blijdschap dat Bureau Vluchtelingenzorg Den Helder te Alkmaar dit "besluit geno men had, en men stak zijn waardee— ring en instemming niet onder stoe len en banken. Integendeel. Wie aan den weg timmert pleegt veel bekijks te vebben en zeker geldt dit voor hetwerk van dit Bureau dat in de provincie Noord-Holland in den meest letterlijken zin des woords overal „aan-den-weg" tim mert. In tal van plaatsen toch is «nen bezig met het verbouwen en nieuw bouwen van woningen voor de vluchtelingen, doch door verschillen de omstandigheden was men niet steeds in de gelegenheid het werk zonder onderbreking te voltooien. Welnu, niemand speet zulks méér dan het Bureau, dat zich zoo zeer zijn taak bewust is en dat niets liever wil dan op den bres staan voor lederen vluchteling in het bijzonder. Te betreuren viel het daarom, dat de critiek zoo spoedig haar kop op eiak, critiek, die in deze gevallen steeds ongefundéèrd en steeds on billijk was. Zoo was het ook met de halveering der spoor- en bustarieven. Reeds enkele maanden geleden waren er pe/sor.en, die meenden te weten dat deze plannen bestonden, doch dat ze afgewezen waren door de Overheid. Thans blijkt dat ook dit niet juist ge- weest-is en dat dit plan van Vluchte lingenzorg wel degelijk doorgang m-< ht vinden. En thansMs het er! Wat verreweg 'iet meerendeel der bevolking niet bekend schijnt te zij|n, dat is het feit, dat Bureau Vluchtelingenzorg inderdaad in het leven geroepen is tot ^praktische steun voor de Heldersche evacué's. Nog steeds blijken er personen te zijn die in deze instantie een ambte lijke onderneming zien. Het tegen deel is waar Wanneer en waar men helpen kan... daar helpt men! Hier aanschouwt men dan ook inderdaad een sociale organisatie van de eerste orde, een organisatie, die zich haar taak bewust is en niets liever wil dan helpen en steunen waar dit noodzakelijk en mogelijk is. De gehalveerde tarieven zijn één voorbeeld daarvan. Het ligt voor de hand dat met deze erbetecii.g enorme bedragen Zijn gemoeid. Dit bleek geen bezwaar te zijn voor dc uitvoering ervan, en dat stemt tot verheugenis. Thans wordt er, waar zich ook Heldersche vluchtelingen bevinden, met waardeering en instemming over Bureau Vlucl teli. genzorg geisp ro ken. Spreken wij de wensch uit dat dit zoo mogen blijven en dat men steeds blijve beseffen, dat „Vluchtelingen zorg" er is om te helpen en niet om af te wijzen. Het leek ons goed dit eens even ondr de aandacht te brengen, van h.i, die zich onder de geëvacueerde Heldersche gemeenschap bevinden. AANGEHOUDEN. Door de politie is een pesroon aan gehouden die verdacht wordt van rijwieldiefstal. BEKEURD. Een persoon werd bekeurd wegens het rijden met een handwagen links van den weg. 't Is (en ditmaal zonder Ersatz, zonder surrogaat) lente geworden. Op enkele plakken snpeuw na in de slootjes langs den kant en wat bib berende ijsvezeltjes, 's morgens heel vroeg aan de telefoonlijnen, be treden we het tijdperk van zon en licht en sluiten daarmee het tijdperk van de Duisternis, de winter-Hades af. Nu ziet men de vogels over de grep pels oj. het land scheeren en men hoort hen fluiten en tierelieren yan heel vroeg 's morgens tot aan den avond toe. En men zie ze trekkebekken, die lustige vogelkinderen, alsof heel de wereld en paradijs van trouwe lief; de is. De moeders trekken er op uit met hun kinderwagens en laten hun rozig bezit tusschen de kussens aanschou wen als wereldwonderen. Hetgeen ze dan ook Inderdaad zijn. Oude van dagen laten hun duffel thuis en ver schijnen in demi-saison. Bejaarde moedertjes kruipen van achter de kachel weg en vertoonen zich weer buiten. 't Voorjaar is gekoihen...! Alles wat stoffig was1 en donker «n leelijk en -,i\s en vervelend is aan het verdw nen. Moeder bezemt alles het raam ".it en wat overblijit, dat is het kostelijk bezit van een prille lente, die z;ch aankondigt met duizend bazuinen e i tienduizend zan gers. 't Schoon getij ir nu niet meer aan staande... het is er al. En 't zal duren tot September en October en tot daar is nog een lange, lange tijd. We zullen dien tijd uitvieren en plukken als nooit tevoren. Omdat we nooit zoolang in de wintersche duis ternis zaten als ditmaal. Carpe diem... pluk de dag! Of we hem zullen plukken! Zooals w(j reeds bekend maakten zullen er a.s. Zondag- en Maandag» h6t Casino l^ee feest- voorstelhngen plaats vinden van de „t~Ue "Laat le Glimmen", die wordt H^V0€ru d,00r een groot aantal Heldersche dilettanten en welke uit gaat van de H.F.C. „Helder". In deze revue, waarvan de hoofd vertolkers zijn de heeren Borgerding en Nottelman, wordt men meegeno men op reis door een groot deel van Nederland. Er zijn scènes in Volen- am in Amsterdam, in Groningen, in Leeuwarden, in Maastricht..., kortom, men „doet" Holland in enkele halfuren. Dit alles wordt afgewisseld met dans, cabaret, tooneel, zang, enzoo- voorts; in een woord: een non-stop cabaret-revue. Het kah wel niet anders of voor deze uitvoeririgen zal groote belang stelling bestaan of beide Paaschda- gen. Temeer, waar hier uitsluitend wordt opgetreden door Heldersche amateurs. GEVAA tLIJK SPEL. Een aanto.1 jongens werden door de politie naar^het bureetu gebracht die zich bezig hielden in de dak- gooten an leegstaande huizen in de Stationsstraat. DIEFSTALLEN. Bij de politie werd aangifte ge daan dat er van de omheining langs de Steengracht verscheidene palen zijn ontvreemd. Van een lichter in de Buitenhaven is een hoeveelheid touw en staal draad gestolen AANGEHOUDEN. Door de politie is een man aange houden die verdacht wordt van dief stal aan de Keizersgracht van goe deren ter waarde van een vrij groot bedrag. OP DE BON. Verscheidene personen werden op de bon gezet wegens het zich niet houden aan de verkeersregelen. BALDADIGHEID. Door een bewoner van de Janzen- dwarssti aat werd aangifte gedaan dat door de jeugd een aantal ruiten is vernield van een leegstaand huis in de Janzendwarsstraat. Wormerveer. Groen-Geel—K.V.H. I 0—9. .Deze uitwedstrijd ia wederom in een overwinning voor KVH geëin digd. Moest Groen-Geel in de thuis wedstrijd een 62 nederlaag boeken, op eigen terrein wist KVH I met 9—0 te v innen. Het begin was een wederzijds verkennen, maar direct na een kwartier spelen nam KVH het spel in handen, en werd het ver-- dere verloop in hoog tempo gespeeld. Met de rust stond de stand 40 voor KVH. Na de rust kon Gr.-G. het tempo geheel niet meer bijhouden, en werd de stand opge- oerd tot 90. Het geheele twaalftal was goed op elkaar ingesteld. De scheidsrechter leidde deze wed strijd uitstekend. Zaandam. Zaandam Z.K.V.H. H 11. Dit twaalftal heeft een pluimpje verdiend, want dit wist het onge slagen Z. Z. met 41 te verslaan, en dat nog wel met 2 invalsters, want 2 dames lieten verstek gaan. Ook luer hee-t het tempo de door slag gegeven. Met rust was de stand 10 in het voordeel van Z. Z., maar met de tweede helft wist KVH II door het hooge tempo Z. Z. te overspelen, en zelfs de overwinning uit Zaandam mede te nemqjn. Gefeliciteerd dames en heeren, want dat is de goede weg. Volgende week zulle j wij de com petitie-standen eer-F noteeren. in Feiten en Fantasieën Distributie-„lijder" 't Is hier in Den Helder al predes als overal elders: de strijd om het bezit van consumptie- en ,ap-de-bon" ver krijgbare verbruiksartikelen heeft be zit genomen van ieder burger apart en geen moeite is hem daarbij te groot om zijn veil door te drijven. Af en toe blijkt hoe intens die strijd gevoerd wordt: dat blijkt voor den Bconomischén Rechter, het blijkt uit de mededeetingen van den Controle dienst en het blijkt uit de ingezonden stukken in de krant. Rn waarlijk, het is niet alleen de groenten-branche waar het niet heele- maal pluis- isEen instantie, die 8 uur per dag deze grieven en klach- aanhooren is het Distributiekantoor ten, en eindelooze jerimiaden'n moet en dan wel speciaal de leider van dien dienst. Hij is de aangewezen wrijf paal, hij is de man die het gedaan heeft, ook al heeft hij het NIET ge daan, hij is altijd de uitzuiger en de onwillige. Hij is voortdurend de af zetter en de uitperser. Hij is een groote gierigaard en niemand in de Spoorstraat is mzoo gehaat als hij. Want hfj zwemt in de bonnen en is nimmer te overhalen uit die baajard va» bonnen er een af te staan, die men nief strikt noodig heeft. En wat heeft men niet allemaal noodig. Zoo balanceert het leven van dezen Leider, die meer een Lijder is, tus schen haat en verguizing en ter afwis seling komen er lieden aan de balie, die hem er overheen wenschen te sleepen teneinde hem op voelbare wijze van hun haat te doen kennis nemen. Laatst zei iemand tegen mij: een goed baantje, zoo midden tusschen de bonnen. Geloof me lezer: ik wordt liever slagersjongen, bakkersknecht of bol- lenpeller dan Leider van een distribu- tiedienst, zelfs, dl is die in Niewediep. Omdat het nu de meest ondankbare taak is en omdat men hem straks zal verwijten als onze kinderen mager worden en wijzelf meenen aan de rantsoenen tekort te komen. Hg is de man, die het gedaan heeft. Hij is, inderdaad, de Leider die Lijder is, en de man die de klappen kriigt. De wrijfpaal der wrgfpalen. Dit alles overdacht ik zoo, van de week, toen een mede-burger, purper rood van woede, een hartverlamming nabg, den Leider ter verantwoording riep WIER1NGES A i WIERINGEN AAN DE SPITS VAN ALLE ZUIDERZEE GEMEENTEN. Wij namen weder kennis van de uitkomsten der visscherij, van den afslag te Den Oever over 1941. De totaalopbrengst van de aldaar aan gevoerde visch blijkt niet minder dan het kapitale bedrag van f884.498,66 te zijn; dit is ruim het dubbele van de gemiddelde op brengst van voorgaande jaren, toen dit cijfer zich steeds rond de f 400.000.dtewoog.' Bovendien is in 1941 een re cord gevestigd, want nog nim mer was de opbrengst zoo höog. Wieringen staat hiermede te vens aan de spits van alle Zui- derzeegemeenten, want de hoogsten, o.a. Enkhuizen, kwa men tot rond f 700.000.—. Hieronder volgt een overzichtje van de opbrengsten der laatste ja ren: 1935: f467.028.—; 1936: f 427.546..30; 1937: f441.944.22; 1938: f 310.024.63; 1939: f-.—1940: f394.559.16. Hoewel de aanvoer in 1941 niet zoo heel verschilde van die in de drie voorgaande jaren, van het een iets meer, het ander iets min der (behalve dan de paling die een Zondagmiddag. Met uitzondering van Helders eerste elftal speelt de geheele Heldersche sport wereld vandaag uitwedstrijden. Zelfs Piet Huurman is ook uit vandaag. Hij nepmt deel aan een vijf kilometer-loop in Amsterdam, waarbij ongeveer tachtig deelnemers. Ik hoor zoo juist, dat hij zevuide was. Een eervol resultaat. Hopen we van dezen bescheiden, sym- pathieken jongen nog veel successen te vernemen. Hij is een sportsman pur-sang. Voor Hermes was het ook een zeer belangrijke dag. Vrijwel de voltallige vereeniging keerde met den trein van half zeven .huiswaarts met een overwin ning voor de heeren en een gelijk spel poor de dames. Dus prima stemming. Helaas weèr een moeilijke dag voor Racing. Opnieuw verloren, thans van Z.F.C. Toch niet versagen, roodiakken. het is nog niet verloren. Jammer, dat Thijssen hier niet meer woont. Hij kon zn jongens zoo fijn bezielen tijdens de training en voor een wedstrijd. HR.C. moet haar voorzitter zoo spoedig moge lijk naar hier zien te krijgen, k Geloof vast wel dat 't zal gelukken. Hij is ook al een van de velen die zitten te hunkeren naar 't moment waarop ze den verhuis wagenchauffeur kunnen zeggen: „Breng me naar Nieuwediep terug. Dat bevel kan desgewenicht ook op muziek. Van muziek gesproken. Weer hebben we volgende week een Sportfuif in Casino. ..Helder" wÜ en £an „iet achterblijven bij de veretmgingen. die ons van tijd tot tijd naast sport, amusement brengen. Met medewerking van ongeveer vijftig dames en heeren zullen zij een revue geven, genaamd naar de zeer populaire uitdrukking „Laat ie glimmen". Voorzitter Bregman was zeer optimis tisch ten aanzien van het succes van deze opvoering en U weet, hij is een man, die vast geen arbeid steekt in ondernemingen waar geen winst in zit! Ik vertrouw derhalve op een gezellige middag. Minder vertrouwen heb ik vanmiddag gekregen in de kampioenskanen van „Helder", 't Was wel een aardige wed strijd en er werd behoorlijk gespeeld, maar een aanstaand kampioenselftal moet toch met kop en schouders uit steken boven een club als „Dem". Een top-club mag wel eens een enkele keer struikelen, maar als regel moet zij elke wedstrijd met een groote mate van zelfvertrouwen spelen en een tegen stander In techniek en snelheid de baas zijn- Daarvan was hedenmiddag geen sprake. Dc uitslag 22 gaf zeer juist de ver houding weer evenals de plaats op de ranglijst, die Helder thans inneemt. Inder daad behoort zij bij de sterkere clubs in deze afdeeling, maar zij is niet de primus inter pares! En dan tenslotte nog zeer goed nieuws omtrent 't schoolvoetbaltournooi. 't Zal doorgaan. Echter niet in de Paasch- week. Er zal de weken daarop op Woensdag- en Zaterdagmiddag gespeeld worden en desnoods ook wedstrijden in den vooravond. Dank zij de commissie zullen we dus dit genoegen niet behoeven te missen. Veel succes heerende stralende kijkers van onze jongens zullen Uw werk in ruime mate beloonerf. Toean Tik-Tik. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage heeft een groot militair concert plaats gehad ten bate van het Duit- sche Oorlogswinterhulpwerk. Het orkest tijdens de uitvoering. Stapf-Mol-Pax Holland m Twee jeugdige dieven, die gister avond met hun buit welke zij onder de jassen verborgen hadden naar huis wandelden, hadden „poeh", doordat zij op de Naarder- straat te Hilversum tegen een re chercheur aanbotsten. Het tweetal bleek een kaas en eenige tientallen pakjes boter en vet onder de jas mee te dragen. De goederen had den zij juist ten nadeele van een inwoner van Huizen uit een fiets mand in' de Havenstraat gestolen. DE ANTI-TRUSTPROCESSEN GESTAAKT. Uit New York wordt gemeld: De hangende antitrust-processen zijn op bevel van Roosevelt voor den duur van den oorlog stopgezet. Hij is van oordeel dat betreffen de fabrikanten hun tijd beter kun nen besteden met de oorlogsproduc tie te bevorderen, dan een verdedi gingsrede op te zetten. record-opbrengst gaf), moet de re den voor de geweldige vermeerde ring in besomming wel in hoofd zaak worden gezocht in de prijsver- hooging en de stabilisatie der prij zen. Gedurende het eerste halfjaar van 1941 was de prijs voor de meeste Waddenzeevisoh zelfs nog ongelimiteerd en zoo kwam het voor dat bot voor 6080 cent per pond. ansjovis v. f 0.85 per kilo makree! voor f35.sardien voor f70.— en bliek zelfs voor f25.— per kist werd verkocht. Dit zette natuurlijk geweldig aan, vöoral toen zich al en toe eenige recordvangsten voor deden met besommingen van f3000 en f 4000.— f>er schip per dag. Doch ook na vaststelling van maxima mochten de prijzen uitste kend worden genoemd. Alle aange voerde producten brachten flink geld op en vonden graag aftrek. Prijsdalingen bij ruimeren aanvoe*- zooals vroeger, kwamen thans niet. voor. Voor één keer.... Een topjaar als dit zal zich ech ter wel niet meer voordoen, want thans is voor bijna alle viscli een prijs vastgesteld. Bovendien staat het te bezien of recordopbrengsten van b.v. aal en paling zich ooit weer zullen herhalen. De aanvoer van deze visch was van 't jaar ge weldig groot, n.1. 741.205 pond (in 1940 445387 pond). Met een gemid delde opbrengst van pl.m. 45 cent (kuilaal f 0.34, paling gemiddeld f 0.55) komt men reeds tot een to taal van ruim f 300.000.Ook de botaanvoer is grooter geweest. Natuurlijk heeft de verplichte le vering over den afslag de aanvoe ren iets gestimuleerd, waartegen over staat dat niet altijd een onbe perkte bedrijfsuitoefening mogelijk was. De werkelijke opbrengst zal on getwijfeld nog hooger zijn, want ook is nog geleverd op andere afsla gen en ook buiten den afs ag (clan- distien) en rechtstreeks van vis- scher aan consument. In het totaalbedrag is .oorts niet begrepen de opbrengst van de mos selen, welke rechtstr-eks aan Am sterdam zijn geleverd en niet te vergeten de enorme bedragen die in Zeeland door de Wieringer vis- schers voor mosselzaad werden out Vangen. Dat met de visscherij in 1941 rond een millioen gulden werd ver- dend. zal niet ver bezijden de waar heid zijn. De uitkomsten van 1941 geven reden tot groote dankbaarheid en van de zijde der visschers wordt dan ook geenszins geklaagd. 1941 zal als het visscherijjaar in de annalen worden opgeteekend. ALKMAAR. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer van koeien was he den weer wat grooter, gelijk overi gens te verwachten was. Door de Centrale werden 90 stuks overgeno men, terwijl er 5 verhandeld wer den. Daarnaast waren aanwezig 8 graskalveren en 467 nuchtere kal veren. Het aantal van deze laatste is daarmee ongeveer gelijk geble ven. Dit kan misschien even ver wonderen.. In vroegere jaren werd in den regel een aanvoer van bo ven de 600 bereikt.*Stagneeren van LANDSTAND EET ZICH IN VOOR MAXIMALE MELKPRODUCTIE. Wanneer men zich op het stand punt plaatst, dat met onze veesta pel moet worden gestreeït naar een zo ogroot mogelijke productie, dan bef eekent dit, dat de boef op zijn bedrijf niet meer vee behoort te houden dan hij kan voederen, niet minder echter dan waarvoor voe der aanwezig is. Hoezeer de omstandigheden daar bij van invloed zijn, blijkt uit het feit dat er dezen zomer minder gras zal zijn dan in vroegere jaren, er zal minder kunstmest beschik baar kunnen worden gesteld, ter wijl er in den komenden hefst geen krachtvoer te koop zal zijn. Met deze omstandigheden 2al ter dege rekening moeten worden ge houden, want, hoe men de zaak ook keert of wendt, onwrikbaar als een paai boven water, staat het feit, dat gedurende de komende periode ons melkvee voor de vet voorziening van ons volk zal hebben te zorgen. Daarnaast zal moeten worden ge zorgd voor voldoende consumptie- melk, het bijzonder voor onze jeugd, die is: de toekomst van ons volk. Gezien de uit dit alles voort vloeiende noodzaak om te komen tot den geheel ten top gevoerde melkproductie, is het geen wonder, dat de Nederlandsche Landstand zich de zaak heeft aangetrokken en een campagne op touw heeft gezet, die ten doel heeft de Nederland sche melkproductie ten top te .voe ren. Onder de leuze: „Eén kalf te veel acht kinderen geen melk!" had de Landstand, zoo vernamen we van de zijde van de»Heeren v. d. Berg, propagandist van den pers dienst en Leeuw, prov. propagan dist, zich in het vuur begeven om te komen tot een maximale melk productie. Het aanhouden van een kalfje levert twefe onmiddellijke na- deelen voor do melkproductie: het drinkt voorloopig melk evenvee! als noodig is voor acht kinderen. En straks als 't groo ter is geworden vreet het gras n de weide. Daardoor is er min der gras disponibel voor het melkvee en voor de hooi teelt. Uit den aard der zaak moet een deel der kalveren worden aange houden. Want de kalveren van he den zijn de melkkoeien van mor gen. Maar de boeren behooren daar bij het noodige beleid te betrach ten. Ze moeten selecteeren, scherp selecteeren opdat alleen kalveren die èen belofte inhouden voor de toekomst, in leven blijven. De an dere dienen nuchter te worden op geruimd. Men beseffe wel: van regeerings- wege is geen enkele verplichting op gelegd om minder kajveren aan te houden dan voorheen. De boeren moeten zelf beslissen en ze dienen daarbij hun verantwoordelijkheid terdege te gevoelen. Eenerzijds uit welbegrepen eigenbelang. Bij een lichtvaardig aanhouden van te veel kalveren, zal dit tengevolge heb ben, dat er gedurende den zomer onvoldoende gras en gedurende den winter onvoldoende ruwvoer zal zijn. Anderzijds behoort iedere boer te overwegen, dat hij deel uitmaakt van den Nederlandschen Land stand, dat deze organisatie door zijn zelfbestuur veel meer moet worden geacht in dienst te staan van de gemeenschap en dat daardoor ie ders verantwoordelijkheid veel grooter is geworden dan voorheen het geval was. Iedere boer beseffe deze verant woordelijkheid! N meer melk voor de kinderen, s r a k s een krachtig volk! den aanvoer wil dikwijls zeggen, dat het hoogtepunt is bereikt. We zullen moeten afwachten, of dit ook hier het geval zal blijken te zijn geweest Ten slotte waren er nog 2 scha pen. Zaterdag j.1 waren er 14 st. geweest, die verhandeld werden De 2 dieren van Maandag gingen voor de slacht. MESTCONTRACTEN EN HUIS- SLACHTING VARKENS, Het Vee- en Vleeschaankoopbu-» reau aakt bekend, dat door haar een aantal mestcentractèn beschik baar wordt gesteld voor het leve ren van «lachtvarkens met een le rend gewicht tusschen 80 en 100 kg. of, indien het een afgemeste fok- reug betreft, met een minimum levend gevritbt van 175 kg. Voor de varkens met een gewicht tusschen 80 en 100 kg., zal een prijs worden uitbetaald van fÖ.72 per kg. levend en vtxft1 normaal afgemeste fokzeu- gen vanaf een gewicht van 17»5 kg., een prijs van f0,70 per kg. levend, of dienovereenkomstige prijzen per kg. geslacht, terwijl bovendien een premie *al worden uitgekeerd van flO.^ per varken, dat in die ge wichtsklasse wordt afgeleverd in de overeengekomen maand van levering. De leveringsmaanden zijn April. Mei. Juni, Juli of Apgustus. Voor elk te contracteeren varken kaft door den varkenshouder 200 kg. krachtvoeder wcydert betrokken, te verdeelen over 4 vierwekelijk- sche voederperioden. Het afsluiten van een of meer mestcontracten geeft den contrac tant tevens het recht om, indien hij zulks wenscht en zijn varkens toewijzing dit toelaat, reeds direct na het contracteeren één varken aan te houden op een huisslach- tingsvergunning teneinde dit var ken in het a.s, huisslachtingssei- zoen voor eigen gebruikt te slach ten. Hij dient ér hierbij echter re kening mede te houden, dat het maximum gewicht van huisslach- tingsvarkens 150 kg. bedraagt, ten» zij een fokzeug voor huisslacbling bestemd wordt, voor welke catego rie nog een nader bekend tê maken maximum gewicht zal gelden. Hiertoe is de volgende regeling getroffen. Zij, die een mestcmtract ^wenschen af te sluiten, wenden zich, onder opgave van het aantal gewenschte mestcontracten en de maanden van levering tot de daar toe door de Landbouw-Crisis-Orga- nisaties aangewezen varkenshande laren. Deze opgaven dienen uiter lijk 18 April a.s. ten kantdre der Landbouw-Crisis-Organisaties te zijn ontvangen. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat, indien het aarital aanvragen het aantal beschikbare nHstcontracteti overtreft, de Land- bouw-Crisis-Organisaties de mest contracten zullen toewijzen aan hen, die hiervoor huns inziens het meest in aanmerking komen, ter wijl tevens aan hen, die volgens hun opgave de mestcontractvarkms het eerst kunnen afleveren, voor rang zal worden verleend. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de Plaatselijke Distributiediensten ge durende het tijdvak van 30 Maart t.m. 3 April a.s. bij de aanbieding van opplakvellen met bonnen 13 en 17 van de boter- en vefkaart aan detaillisten toewijzingen voor mar garine, recht gevende op het koö- pen van boter of margarine, zullen uitreiken. Bij aanbieding van op plakvellen met bonnen 16 der bo ter- en vetkaart zullen de diensten toewijzingen voor margarine ver strekken met afgeknipten linkerbo venhoek. welke uitsluitend recht geven op het koopen van marga rine, De bonnen 16 mogen bij inle vering niet met bonnen 13 en 17 op hetzelfde opplakvel voorkomen, Al le bonnen kunnen echter met één ontvangstbewijs MD. 201 worden in geleverd. Voor grossiers geldt gedurende bovengenoemd tijdvak, dat zij in een afzonderlijk zakje MD. 258 en met een afzonderlijk ontvangstbe wijs MD 257 moeten inleveren: a. Toewijzingen voor bgter en margarine, waarvan de linkerbo venhoek niet is afgeknipt. Hiervoor ontvangen zij een verzameltoewij- zing voor margarine, waarvan «een hoek wordt afgeknipt. b. Toewijzingen voor vet, waar van de linkerbovenhoek niet ls af geknipt. Hiervoor ontvangen zij een toewijzing voor vet, waarvan eveneens geen hoek is afgeknipt. c. Toewijzingen voor vet. waar van de linkerbovenhoek is afge knipt. Hiervoor ontvangen Zij een toewijzing voor vet. waarvan even eens de hoek is afgeknipt. d. Toewijzingen voor margarine waarvan de linkerbovenhoek is af geknipt. Hiervoor ontvangen zij een toewijzing vóór margarine, waarvan eveneens de hoek is afge knipt. VOORSCHOTTEN AAN BAKKERS IN VERBAND MET DE FEEST DAGEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de Plaatselijke Distributiediensten ge durende bet tijdvak van 30 Maart t.m. 3 April as. bij de inlevering der broodbonnen aan bakkers, in ie door hen- gewenschte verhou ding. een voorsrhot tarwemeel en tarwebloem zullen uitreiken - over eenkomstig het aantal eenheden, dat ingeleverd is in het tijdvak van 23 t.m 27 Maart |1. Deze voorschot ten zullen uitsluitend worden uitge reikt aan die bakkers, die het hun met Kerstmis jl. verstrekte voor schot geheel hebben gezuiverd, ter wijl het thans te verstrekken voor schot vóór 18 April a.s. zal worden ingehouden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3